POLITIEK OVERZICHT. UEMEN9D NIEUWS. dag waren ploegen volk werkzaam. Het vee werd in allerijl gestald, ook in de naburige „Kwadijker Koog/ Gelukkig dat de polder niet onderliep, zooals Voor een paar jaar met het waterschap „Mijzen" gebeurde, bij een buitengewoon hoogen stand van Schermerboezem, dan zouden pl. m. 385 hectaren bedolven zijn en allicht ook de 200 hectaren van den aangrenzenden polder „Kwadijker Koog." Vermoedelijk door de duis ternis misleid, is de arbeider M. K., wonende te Spankeren, in het kanaal DierenApeldoorn geloopen en ver dronken. Te Arnhem in de Lang straat nabij de Nieuwstraat is Maan dagnamiddag bijna een dubbele moord gepleegd. Een vechtersbaas, een man met wien de politie herhaaldelijk de grootste moeite heeft gehad, stak daar een kameraad, die hem niets ia den weg legde, met een mes eenige malen, zoodat deze voor dood neerzeeg. Een andere kameraad die toeschoot, werd ook levensgevaarlijk getroflen. Hij zelf werd door het woedend geworden volk geducht toegetakeld en door vijf politie agenten gearresteerd. In de buurtschap Marle, onder de gemeente Hellendoorn, had Zondag een geval van cholera nostras met doodeiijken afloop plaats. Te Woubrugge is een geval van cholera nostras voorgekomen. Te Maastricht zijngevan- kelijk binnengebracht L., dagiooner, en v. W., herbergier, beiden te Heerlen, verdacht van den dood te hebben veroorzaakt van Peter Erven, landbou wer te Klimmen, wiens lijk ia den nacht van Zondag op Maandag voor de herberg van den laatste werd ge vonden. Het volgend avontujur wordt uit Roswinkel gemeld Ieder mensch kan zyn nut doen in de wereld, al is het ook maar een schoorsteenveger. Dit bleek onlangs in een dorpje aan de overzijde van onze oostelijke grenspalen. Een schoorsteen veger was daar den geheelen dag druk werkzaam geweest, doch de dag werd hem te kort en daarom verzocht hij aan den boer, waar hij werkzaam was geweest, den nacht te blijven. Dit ver zoek werd hem bereidwillig toegestaan, doch hij moest op den zolder slapen. Gaarne nam de man dit aanbod aan, daar hem toegevoegd werd, dat hij niet bang behoefde te zijn voor honger, om dat in de nabijheid van zijn slaapplaats een flinke hoeveelheid spek en worst geborgen was. De goede man legde zich rustig neer en na weinige minuten was hij ingeslapen. In het diepste van den nacht werd hij verschrikt wakker, daar hij in zijn nabijheid voetstappen hoorde, terwijl er zacht gepraat werd. Hij houdt zich echter doodstil, doch door de duisternis zag hij drie groote kerels dicht bij zich, die bezig waren het vleesch en spek te zoeken. Daar de duisternis hen hinderde, konden de dieven Daar hun zin niet goed terecht waarom zij trachtten lucifers aan ts steken. Toen hen dit niet gelukken wilde, sprak een der dieven„Ik wou dat de duivel in eigen persoon kwam om ons hier bg te lichten". Onmiddellijk werd aan zijn wensch voldaan. De schoorsteenveger rees zachtjes overeind, plaatste zich naast de dieven en steekt een lucifer aan. Op hetzelfde oogenblik worden de dieven den zwarten man gewaar. Buiten zich zei ven van schrik namen zij hals over kop de vlucht, hetgeen maar aan twee mocht gelukken. Den derde sloeg de schrik zoozeer om het hart, dat hij van boven naar beneden stortte en op den grond met gekneusde ledematen bleef liggen. Hij was echter niet zoo verwond, of hij was nog in staat zijne kameraden bekend te maken. Het 19-jarig meisje, op wie den 8 Oct. jl. te Leeuwarden een moord aanslag werd gepleegd, heeft het dia- conessenhuis, waarin zij werd verpleegd, nagenoeg geheel hersteld veriaten en zij is in de ouderlijke woning teruggekeerd. De beide revolverkogels zij a echter niet verwijderd; de ééne zit achter den jukbeenboog van het rechteroor, de an dere in een der werveilichamen. Zij gevoelt echter geen pijn en het gehoor van het rechteroor is weder normaal. In een buitengewoon P 0 li- iieblad wordt gesignaleerd: Reinhold Adolf Riemer, laatst post- assistent te Berlijn, geboren 21 April 1859, lengte ongeveer 1.75 meter, aan gezicht vol en rond, knevel blond, oogen lichtblauw en eenigszins tranend, houding eenigszins voorovergebogen, gang slepend, voeten eenigszins plat, haar blond, neus tamelijk groot. Hij is gekleed in zwart kamgaren pak en vest, gestreepte broek, zwarte hoogen hoed en heeft een stok met vernikkelden knop. Hij wordt verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan verduistering van 5760 mark ten nadeele van de post administratie en is sedert 16 Oct. j,l. voortvluchtig. De pruissische regeeriug heeft zijne uitlevering gevraagd en op zijne aanhouding en terugbezorging van het gestolene een belooning van $00 mark gesteld. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement van Justitie. RECHTSZAKEN- De officier van justititie bij de recht bank te Groningen heeft hooger beroep ingesteld tegen de beide vonnissen der rechtbank aldaar, waarbij Joh. Chr. V., oud 44 jaar, commissaris van politie en H. L. H., oud 42 jaar, hootdinspec' teur van - politie, beiden te Groningen, zijn vrijgesproken van de hun ten laste gelegde misdrijven van het als ambte naar aannemen van eene gift (of belofte), wetende dat zij hem gedaan wordt teneinde hem te bewegen om, zonder daardoor in strijd met zijnen plicht te handelen, in zijne bediening iets te doen, vijfmalen gepleegd. Door de rechtbank te Zwolle is rechtsingang verleend tegen den heer W. G. Boele te Kampen, wegens de uitdrukkingen door hem gebezigd in de raadsvergadering van den 2Óen Sept. ten opzichte van den burgemeester dier ge meente. (Pr. O. en Zw. Cl.) Op 7 October 1886 werd door de te Berlijn gevestigde handelsvennootschap onder de firma Siemens Halske met de naamlooze vennootschap de „Maat schappij voor Electriciteit en Metal lurgie," wier zetel te 's Gravenhage is, eene overeenkomst aangegaan, waarbij de partijen gezamenlijk de exploitatie van het centraalstation van de electrische stroomlevering te 's Gravenhage op zich namen. In de akte werd bepaald, dat, wanneer een der contractanten door de eene of ondere oorzaak (b.v. ontbinding der firma of der naamlooze vennoot schap) mocht ophouden te bestaan, de tusschen partijen bestaande firma niet zou ontbonden worden, maar de over blijvende vennoot nog gedurende een jaar het beheer zoude voeren en tot de liquidatie der firma zou overgaan. Op 30 Mei 1891 had eene vergade ring plaats van aandeelhouders in de „Maatschappij voor Electriciteit en Me tallurgie. Alstoen bleek, dat het maat schappelijk kapitaal een verlies van vijf-en-zeventig ten honderd had onder gaan, zoodat de ontbinding van rechts wege intrad. Eene commissie van liqui datie werd benoemd om de verefienmg te bewerkstelligen. De firma Siemens Halske nam alsnu stappen, om tot liquidatie der tusschen haar en de ontbonden „Maat schappij voor E. en M." bestaande firma te geraken, en ging over tot den publiekea verkoop van het centraal station te 's Gravenhage. De commissie van liquidatie der „Maatschappij van E. en M." verzette zich tegen de handelingen van de ber- lijnsche firma, bracht de zaak voor de Haagsche rechtbank ea vorderde by dagvaarding: 10. het verkrijgen vaa inzage in de boeken van het centraal station 20. verandering van conditiën betreflende de publieke verkooping van genoemd centraalstation, te houden op 9 en 16 Mei 1892. De firma S. ea H. liet ondanks die dagvaarding den ver koop toch plaats hebben, waarop de liquidateuren bij exploot van 10 Mei 1892 vorderen, dat de rechtbank de schorsing van den verkoop zoude be velen. Ia deze zaak werd alsnu Donderdag voor de Haagsche rechtbank gepleit. Da advocaat der liq.uidateuren, mr. D. van Houten, betoogde dat de door ge daagde opgeworpen exceptie, als zouden de eischers niet de hoedanigheid be zitten, die zij zich toeschrijven ongegrond was en trachtte aan te toonen dat de in de vergadering van aandeelhouders benoemde vereffenaars wettig waren benoemd. Met een beroep op art. 56 wetboek van koophandel en art. 33 der statuten, poogde hij de juistheid vaa zijne bewering te staven. En wat de provisioneele vordering betreft, achtte hij deze voor toewijzing vatbaar, daar de bevoegdheid om zoodanigen eisch te doen, onbeperkt is en de wet het aan 's rechters oordeel overlaat, zoo danigen eisch al dan niet toe te staan. De advocaat der gedaagde, mr. W. van Rossem Bzn., hield vol dat de eischers niet wettig waren benoemd ea dat de vennootschap door de bestuur ders zoude moeten worden vereffend, nu niet gelijk eischers meenden, bij de acte eene andere manier van liquidatie was voorgeschreven. Z. i. k®n vaa de toewijzing der provisioneele vordering geen sprake zijn, daar in dat geval onherstelbaar inbreuk zoude worden gemaakt op de zaak ten principale. De uitspraak der rechtbank zal later worden medegedeeld. Een Dalziel telegram uit Rome meldt het volgende. De oud minister-president DiRudini heeft zijn verkiezings program ma uitggevea in den vorm van een brief aan zijn kiezers. Daarin brengt hij de hernieuwing van het drievoudig verbond in herinnering, waarvan het vredelie vende karakter duidelijk gebleken is in den loop des tijds. Voorts doet hij de voordeelen uitkomen die Italië heeft genoten van de handelsverdragen onder zijn ministerie tot stand gekomen. Het tekort wil hij tot eiken prijs dekken, aangezien de financïeele moeilijkheden zich in het gansche volksleven open baren. Hij zegt ook dat zij, die de bezui nigingen van zijn ministerie bestreden, deze weer goedkeuren nu Giolitti ze voorstelt, eu hij. legt uit, hoe hij het evenwicht in de begrooting had willen herstellen, zonder de middelen te gebrui ken waartoe Giolitti zijn touvlucht neemt. Volgens hem zou een lucifersmonopolie meer opleveren dan een petroleum- monopolie. Vervolgens de binnenlandsche politiek besprekende, zegt hij, dat zij, die de oude partijen weer wenschen op te bou wen, zulks doen door eene nieuwe groe peering. In werkelijkheid zijn er tegen woordig geen kwestiën waarover de mon archisten verdeeld zouden kunnen zijn. De handelsverdragen, door Italië ge sloten, hebben Frankrijk gedwongen tot de poging om met Zwitserland eene handelsovereenkomst te treffen. Hij (Di Rudini) zon gaarne san Frankrijk het gewone tarief hebben toegestaan in ruil voor het Fransche minimumtarief. Wat de politiek van het kabinet Gio litti betreft, hij wenscht het ministerie in zooverre geluk, dat zij zijn eigen bezuinigingen hebben overgenomen, evenals de voor het leger uitgetrokken cijfers. Zoodra de begrooting een over schot mocht aanwijzen, behoort dit voor de vloot en niet voor het leger te wor den aangewend. Ten opzichte vaa de emissiebanken keurt Di Rudiaï het ministerieele pro gramma echter at. Eindelijk wijst Di Rudini er op dat hij de betrekkingen met Frankrijk heeft doen verbeteren en verklaart ten slotte progressist te zgn en te zullen jblijven. In zijn eerstvolgende rede zou Giolitti kunnen mededeelea dat, dank zij de bemiddeling van Kalnocky, de kwestie tusschen Italië en Oostenrijk met be trekking tot den uitvoer van wijn, ten voordeele van Italië is geregeld. Ia Rome loopt het gerucht, dat na de verkiezingen aldaar het ministerie zal worden gewijzigd. Ministerieele crisissen zijn aan de orde van den dag. De Temps verneemt uit Madrid eene herhaling van het gerucht, dat daar eene dergelijke crisis ophanden is. Omtrent de kabinetskwestie in Hon garije zijn de meeniagen nog zeer ver deeld. Een telegram van Dinsdag, meldt dat waarsckijülijk de ministers Czaky en Szilugyi uit het kabinet zullen treden terwijl Csiracky Czaky als minister van justitie en eeredienst zal opvolgen. De fi/eue freie Presse logenstraft het bericht, dat graaf Szapary zqn ontslag zou hebben aangeboden. Er is geen crisis, maar zjg kan elk oogenblik uit breken. De Keizer |is bovenmate ver stoord over de oppositie, inzonderheid wegens het aanbieden van het eerebur gerschap der hoofdstad aan Kossuth. Daarom is de Keizer zoo spoedig van Gödöllo vertrokken, waar hij eerst het plan had tot December te blijven. De Pesiher Lloyd bevestigt formeel, dat alle geruchten over eene ministeri eele crisis te eenenmale ongegrond zijn. Noch voor het Kabinet in zijn geheel, noch voor een zijner leden alzonderlijk, bestaat er eenige reden af te treden. De rijksraad te Weenen is tegen den 511 November bijeengeroepen. De hongaareche delegatie te Budapest heeft de legerbegrooting voor de bezette provinciën geheel aangenomen. Uit Parijs wordt gemeld, dat Havas formeel het gerucht logenstraft, dat er te Parijs ongunstige berichten waren inge komen van kolonel Dodds in Dahomey. De president van den portugeeschen ministerraad is verslagen in het district Aveiro, voor hetwelk hij 20 jaren aan een als afgevaardigde zitting heeft gehad. Te Cadaval en Peniehe hebben de verkiezingen aanleiding gegeven tot eenige ongeregeldheden, evenwel niet van ernstigen aard. De engelsche minister van landbouw heeft, in antwoord aan eene deputatie, geweigerd de verordening in te trekken, welks den aanvoer van vee uit met veeziekten besmette of daaraan nabij gelegen havens op de markt te Dept- ford verbiedt. De financieele commissie te Belgrado heeft het tabaksmonopolie verworpen. In plaats daarvan stelt zij voor eene ta baksbelasting, wier opbrenst op 5 mil- lioen dinars wordt geraamd. De gezanten van Spanje. Turkije en Italië hebben den koning van Grieken land brieven van gelukwensching aan geboden. Het gerucht omtrent eene omwente ling in Corrietes is ongegrond. In die provincie heerscht overal rust. In San tiago de Estero bleef de toestand nog onveranderd. Uit Liguayr» wordt ïsn de Uerala gemeld, dat Barcelona in handen der Crispisten gevallen is, die in de geheele provincie Bernaadez zegevieren, waar de laatste aanhangers der vorige regeering nog wederstand bieden. Hun aanvoerder Vaguaracato, is met zijne offieierea ge. vangen genomen. De commissie uit den Belgischen Senaat heeft in haar vergadering van Dinsdag met 15 stemmen voor en 3 onthoudingen bepaald, dat de senatoren geen jaarwedde zullen ontvangen. Met xi tegen 6 stemmen (éen onthouding) werd bepaald dat de senatoren op de spoorwegen vrij vervoer zullen hebben. Verder werd beraadslaagd over de organisatie van den Senaat. Een lid stelde vosr het aantal senatoren te be palen op 1 op de 4000 inwoners In plaats vaa 6000 zooals thans. Ridder Descaraps is tot rapporteur benoemd. De vergaderingen der commistie zijn vervolgens tot 9 November verdaagd, Uit Erzerouw wordt aan P lndé.ptndancc geschreven, dat men in de Kaukasus een uitstekend middel moet aanwenden tegen de cliolera, door het gebruik van een bij de Indi anen sinds lang bekenden wortel, de galaage gcheeten. Men laat 20 gram poeder daarvan in 100 gram alcohol van wijn op 950, gedurende vijf dagen oplosseu. Wanneer men den patient eon kleine hoeveelheid dezer likeur heeft laten drinken, en hij vraagt er weder om, dan wordt hem een tweede, doch in nog kleiner dosis toegediend, waardoor de bloedsomloop aanmerkelijk bêvorderd wordt. Alge meen gebruikt men in den Kaukasus dit middel met goed gevolg. Aan boord van het Engel sche marineschip Mercury heeft een ernstige eatploffing' plaats gehad, waar door de eerste officier gedood en zeven andere personen gekwetst werden. De ramp ontstond in het vertrekwaar de spiri tualiën geborgen werden; de oorzaak bleef onbekend. Naar het heet, zou de en gelsche regeering voornemens zijn de „feniaas" Muilen en Dowling, indertijd tot levenslange tuchthuisstraf veroor deeld, eerstgenoemde wegens deelneming aan den moord in het Phoeoix-Park, in vrijheid ie stellen. Een geweldige brand heett een aantal pakhuizen aan de Theems vernield. Lord Onslow presideert de commissie, welke hei fondsbeheer voor generaal Booth's Darkest England on derzeeken en daarover rapport uitbren gen zal. Dinsdag hield de commissie te Londen eene eerste zitting met de hoofden van het Heilslegerten einde den aard en den omvang van het on derzoek gemeenschappelijk vast te stel len. De commissie bestaat uit lord Onslow, sir Henry James, Sydney Bux ton, vice-minister voor koloniën, en Walter Long. Onder een hoop oude pa* pieren in de nationale boekerij te Parijs is een manuscript van Robespierre gevonden. Het ia de beantwoording eener prijsvraag, in 1785 door de, Aca demie van Amiens uitgeschreven en waarvoor de schrijver eene eervolle vermelding kreeg. Robespierre had daarbij een geieidbrief gezonden waarin hij o. a. zeide dat hij geen hooge ver wachtingen had van zijn werk maar het toch wilde zenden omdat het mis schien van eenïg nut kon zijn. Robe spierre was toen neg slechts een een voudige klerk te Atrecht. hem heb opgepast, maar natuurlijk weet gg er wel alles van.* „O ja, lady Bellamy, ik heb er alles van gehoord, ook wat be treft uwe moedige handelwijze, waaraan, naar mg de geneesheer heeft verteld, George zijn leven heeft te danken. Het spijt mg evenwel, dat hg mg niet kan ontvangen. Ik kom zooeven uit Lon den, en ben hier gekomen op weg zgnde naar Roxham. Ik wilde een zeer belangrijke zaak met hem bespreken.* wOver uw aanbod om het landgoed Isleworth terug te koopen?* vroeg zg. vZoo, weet gij er van. Ja, dat was mgn doel.* i/Dan is mij opgedragen u hierop te antwoorden.* In spanning verbeidde Philip haar antwoord. *Uw neef weigert beslist om iets van het landgoed te ver- koopen.v //Kan niets hem van besluit doen veranderen Ik ben bereid er hem een flinken prijs voor te betalen, en bovendien nog de waarde van het hout.* //Neen, niets; hij wil het niet verkoopen.* Groote teleurstelling teekende zich af op het gelaat van haar toehoorder. //Daar gaat dan de hoop, twintig jaar lang gekoesterd,* zeide hij. //Twintig jaar lang heb ik na de ramp, die mg trof, gezwoegd en plannen gesmeed om het landgoed weer in mgn bezit te krijgen, en nu is het alles tevergeefs geweest. Welnu, dan is er niets meer aan te doen,* en hg keerde zich om en wilde ver trekken. //Wacht nog een oogenblik, mijnheer Caresfoot. Weet gig wel, dat gg mij veel belangstelling inboezemt.* z/Ik ben er trotsch op eene zoo bekoorlijke dame belangstelling in te boezemen,* antwoordde hg met een zweem van gedwongen hoffelijkheid. //Dat kan wel waar zgn, maar ik interesseer mg voor u omdat gg een bewijs levert van den regel, dat ieder mensch er de een of andere hartstocht op na houdt, als men die maar weet op te sporen. Waarom zgt gg juist zoo op dit landgoed gesteld? Met uw geld kunt gg evengoed een ander koopen.* //Waarom krggt een Zwitser in den vreemde het heimwee? Waarom wil een man, van zgn erfgoed beroofd, dit trachten in zgn bezit te krggen?* Lady Bellamy dacht een oogenblik na. //Wat zoudt gij er van zeggen, als ik u een gemakkelijk middel aanweeB om het begeerde in uw bezit te krijgen?* Philip keerde zich haastig om met een blik van vernieuwde hoop op zgn gelaat. z/Gïj zoudt mijn eeuwige dankbaarheid verwerven dankbaar heid, die ik u op allerlei wijzen zou willen toonen.* Zij begon te lachen. //Daarover moet gij met sir John spreken. Luister nu, ik zalu eene verrassing bereiden. Uw neef wil trouwen,* //Trouwen. George wil trouwen 1* //Juist, en nu heb ik nog eene verrassing voor u hij wil huwen met uwe dochter Angela.* Ditmaal zeide Philip niets, maar hg ontstelde blijkbaar en was zeer onaangenaam verrast. Als lady Bellamy hem eene verrassing had willen bereiden, dan was zij daarin zeker geslaagd. //Het is toch zeker een grapl* zeide hg. //NeeD, het is verre van een grap; hij is wanhopig op haar verliefd, en wil met alle geweld haar huwen.* //Welnu Welnu, ziet gg daarin geen middel om uw neef te dwingen het landgoed te verkoopen z/Voor den prgs van Angela's hand?* /Juist.* In gedachten verzonken wandelde Philip de kamer op en neer. Ofschoon, zooals de lezer zich zal herinneren, hg een maand ge leden, zoo laag was geweest om te veronderstellen, dat zijne doch ter hare oogen zou aanwenden om hem in zgne plannen bevor derlijk te zgn, hg had, en dit moet ter zijner rechtvaardiging ge zegd worden, er geen oogenblik aan gedacht haar te dwingen tot een huwelijkzoo onnatuurlijk als dit |Zgne denkbeelden aangaande zijne verantwoordelijkheid zgner dochter, waren, wat betreft het niet vervullen zgner plichten, volstrekt niet met vader plichten overeen te brengen, maar er waren sommige dingen, waarvoor hij terugdeinsde. Zekere vrees en herinneringen kwelden hem te zeer, om hiervoor den moed te vinden. //Lady Bellamy,* zeide hg nu, //gij hebt mgn neef George jsren lang goed gekend, en kent dus waarschijnlijk zgn karakter en levenswijze genoeg om te beseffen, dat zulk een huwelgk eene schandelijke daad zou zijn.* Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2