DE CHOLERA. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Burgerlijke Stand. WIS HEL ffïRK, Een HOM), Maaadag avond werd t e Bor deaux de dierentemmer Alww&no ern stig gekwetst. Op bet oogenblik dat bij zich onder een diepe stilte in het hok begaf der leeuwen Brutus en Mar quise (dezelfde dieren welke den voiigcn eigenaar gedood hebben) en zijn hoofd ia den muil der leeuwin hield, begon een toeschouwer eenweisig beschonken zijoe stem te verheffen» Daardoor verrast sloot het dier halverwege den muil. Eén kreet van ontzetting klonk in de zaal, doch Alexlano verloor zijn tegeawoordigheid van geest niet. Hij wist zijn hoofd bij tijds uit zijn hscheiijken toestand te verlossen, terwijl wa&gen en oog hevig blöedden. Met een hevigea zweep slag bracht hij het dier in de vereischte houding, om daarna op nieuw zijn hoofd in den vervaarlijken bek te doen ver dwijnen, waaruit het een oogenblik later onder donderend applaus weer te voor schijn kwam. Da voersieiliog liep dien avond zonder eenig voorval af, hoewel met éan toe schouwer minder, die zich bijtijds uit de voeten wist te maken. De sioomvaartm aatschsp- pij te Lausanne heeft het door den directeur Rochat verzocht eervol ontslag geweigerd, en hem niet op verzoek ontslagen. In de rue des Haies te Parijs moest de politie Maasdag laag jacht maken op een 2'^jarige vrouw die plotseling krankzinnig was geworden Zij holde met hangende haren door de straten, schreeuwende dat zij door lijken werd achtervolgd. Eindelijk gelakte het den agenten de ongelukkige meester te wordenzij is naar een gesticht ge bracht. Volgens de World maken de wisselwachters in de V. S. tegen Mei a. s. zich gereed tot eene monster werkstaking-, met het doel tegen de opening der wereldtentoonstelling te Chicago het spoorwegverkeer tot stilstand te brengen, of hunne eischen te üoen inwilligen. Een boekhouder van de Deutsche Bank heeft deze onderneming voor 100,000 M. bestolen, en is aan gehouden. Het station te Heidelberg is geheel afgebrand. De koning van Spanje gaat steeds in beterseliap vooruit. De voorzitter der Spaan sche Kamer van Afgevaardigden is te Cangas de Tiueo uitgejouwd en uit gefloten, en daar de overheid het tumult niet kon bedwingen, was hy genoodzaakt de stad te verlaten. Eenige personen zijn in hechtenis genomen. De vreesclijke storm en de overstrooming op Sardinië hebben een der vruchtbaarste gedeelten, de vlakte van Canapedano, verwoest. Donderdag begon men reeds voor teekenen fe bespeuren en de lanabon- wers haastten zich huiswaarts te keeren en het vee in de stallen te drijven. Plotseling, tegen het vallen van den avond, brak de storm los en woedde verder den geheelen nacht door, volgens sommigen vergezeld van aardbevingen. Te gelijk stroomde de regen neer en de rivieren traden weldra buiten hun oevers. Toen de dag aanbrak zag men dat 6 dorpen, met eene gezamenlijke be volking van 6000 zielen, door een cycloon waren verwoest en overstroomd door het water. Eene oppervlakte van 15 vierkante KM. stond onder water. Daar het grootste aantal der woningen uit leem gebouwd is, waren zij natuur lijk dadelijk weggespoeld. Tevens echter boden zij dikwijls eene welkome wijk plaats aan, wanneer zij in het water ronddreven. De steenes huizen zijn bijna alle min of meer beschadigd door scheuren in de muren enz. Ook de spoorweg van Cagliari naar Iglesias heeft zeer veel te lyden gehad. Hoeveel mensehen er omkwamen weet men nog niet, maar het aantal slachtoffers zal zeker zeer groot zijn, daar in éene plaats, San Sperate, reeds 100 lijken zijn gevonden. Het reddingswerk is ondernomen door de troepen en de gendarmes, die hierbij eene bewonderenswaardige toewijding aan den dag leggen. Ook de prefect van Cagliari is rusteloos werkzaam. In Rusland is men voorn e- mens een wet uit te vaardigea op het duel. Ingeval van doodelijken afloop, zal de overlevende veroordeeld worden tot zes jaren gevangenisstraf; in geval ,van verwonding, tot minstens drie, en wanneer het duel geen ernstige gevolgen na zich heeft gesleept, tot minstens drie maanden arrest, terwijl ook de getuigen en betrokkenen zullen moeten terecht staan. Te Fremont (Nebraska) heeft men getracht een bank te plun deren, maar de nachtwacht bemerkte den toeleg tijdig. Een roover, die zich in het gebouw had doen opsluiten en die trachtte de brandkast te doen springen, werd op de plaats doodge schoten. Volgens de laatst ontvan- gen Zuid-Atrikaanschê bladen komen uit het gebied der Gecharterde Compag nie ongunstige berichten over de hou ding der Matabeles tegen de blanken. Een viertal goudsp8urders werden op verregaand ruwe wijze door een bende 'van 200 Kaflers beleedigd. Zij waren blijde dat zij er nog levend afkwamen. De blanken hebben nu een weerbaar heidskorps samengesteld en hoofdman nen gekozen. Men gelooft dat eerlang een botsing met de Matabele's zal moe ten plaats grijpen. De Zuid-Afrik a ansche dag blade» bevatten het verhaal van een drama, gespeeld in volle zee, op het amerikaaeschc stoomschip William Hailesdat van New-York naar Kaapstad stoomde. Dit vaartuig kwam den 5den October te Kaapstad zonder kapitein aaa. Zie hier, wat naar het verhaal der équipage, aan boord was gebeurd. Onderweg was de kapitein verplicht geweest eenige malen een chineesck matroos te straften. Deze zon op wraak, doch toen het v@orval bijna reeds vergeten was, h®orde een matroos op ees avena in de hut van den kapi tein gedempte kreten. Deze wekte zijne makkers, doch toen zij de hut van hun bevelhebber binaendroBge*, werden zij van sohrik en ontzetting overmeesterd. De lijken van den kapitein en zijne vrouw lag-», vreeselijk verminkt, op den vloer. De wraakgierige Chinees had hen met bijlslagen in den slaap aange vallen en afgemaakt. De moordenaar, zich ontdekt ziende, snelde uit den schuilhoek waarin hij zich verborgen had, en sprong over boord, waar hij voor goed in de golven verdween. Zoo luidt het verhaal dör équipage van de W. RailesDe consul der Ver. Staten heeft een nader onderzoek ingesteld. Het Noordschc stoomschip Normand is bij de Visschers-eilandea, in de Chineesche zee, gestrand. Van de 27 personen der bemanning zijn slechts 2 gered. De Nijl blijft thans zakken in Beneden-Egypte, Voor de beveili gingsmaatregelen zijn meer dan 100,000 man gebruikt geweest* Het rechtsgeding tegen de ï53 oproermakers bij de Justowka zal te Jekaterinoslaw behandeld wordea. Zij worden beschuldigd van moord, roof en brandstichting. Er zijn bijna 900 ge tuigen gedagvaard. Officieel zijn DÏBsdag te Hamburg aangegeven 6 cholera lijders, geen sterf gevallen. Maandag eveazoo 6 zieleen, geen doode. In het verslag van den eersten-ge neesheer te Budapest, wordt de epide mie als afnemende beschouwd. Van Zondagnacht tot 4 uur Maandag heeft men 11 ziekte- en 8 sterfgevallen ge constateerd. Uit het rapport der gezondheidscom' missie te Parijs blijkt, dat van 16 tot 82 dezer in 29 gemeenten van Frank- ryk 90 sterfgevallen aan cholera hebben plaats gehad. In de havensteden Cher bourg tot Bayonne is geen enkel sterf geval voorgekomen, Te H&vre en Mar seille is de cholera niet meer van epi demische aard. Een tweede cholerageval is te Weenen voorgekomen, namelijk bij een matroos, die van Budapest kwam en thans in het gasthuis wordt verpleegd. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 25 October Reeds in ons vorig nummer kort medegedeeld. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale sectie besloten heeft, om na de terugkomst der Kamer, behalve eenige kleinere ontwerpen, in de afdeelingen te onderzoeken de bedrijfsbelasting en het kiesrecht. De heer Beelaeris wenscht, als lid der centrale sectie, mede te deelen, waarom hij tegen deze beslissing was. Nimmer te voren is het voorgekomen, dat in de tweede helft van Nov, werden onderzocht twee wetsontwerpen van zoo ingrijpenden aard, op het oogenblik, dat de begrootingsarbeid nog moet worden verricht. Is het wijs, is het verstandig zooveel tijd te onttrekken aan den arbeid voor de begrootingen, die belangrijk zijn, terwijl bovendien nog het wetsontwerp voor de perequatie moet worden afgedaan, liefst nog voor het afdoen van de begrooting? Wat het kiesrecht-ontwerp betreft, de Kamer heeft zich eenlgszins kunnen voorbereiden op het onderzoek. Maar de bedrijfsbelasting vordert veel studie, het korte reces moet dienen tot voorbereiding van den begrootingsar beid. Zal men nu de natuurlijke volg orde omkeeren, zal men toepassen het de laatsten zullen de eersten zijn?" Met het kiesrecht is gelijk gezegd het iets anders dan met de bedrijfs belasting. Tegenover het kies* echt-ont- werp voelt spr. slechts de verantwoor delijkheid van vertraging. De beraadslaging wordt gesloten. De VoorzitterWenscht de heer Beelaerts stemming De heer Beelaerts acht het niet noo- dig, na het door hem gezegde, stemming over het voorstel uit te lokken. De heer Schimmelpen?iinck van der Oye vraagt stemming. Het voorstel der centrale sectie wordt aangenomen met 59 tegen 12 stemmen, Aan de orde is de eindstemming over het wetsontwerp betreffende het Neder landerschap en het ingezetenschap. Op voorstel der C. v. R. worden nog eenige redactic-wyzigingeu aangebracht en goedgekeurd. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Aan de orde is de ^voortzetting der beraadslaging over het wetsontwerp tot verbetering van de Berkel. der Schip beek en de Regge, en wel over art. 1 met het daarop voorgestelde amend, van de C. v. R., om de rider de Vecht ia onderhoud te nemen bij het Rijk. De heer Van Delden licht di toe. Spr. is van oordeel, dat de verbe teringen aan de andere genoemde ri vieren slechts nut kunnen hebben als ook de Vecht, de uitmonding dier rivieren, verbeterd wordt. De heer Van Kerkwijk meent, dat dit geen amend, is, maar een zelfstandig voorstel. De bedoeling van dit wetsont werp is bijdragen te verieenen aan waterschappen, niet om den onderhouds- iast bij een of ander college te brengen. Hoe kan de Reg. dit voorstel aannemen zonder dat zij vooraf een raming heeft gemaakt van de kosten, die komen ten laste van den Staat Spr. verzoekt den Voorzitter in omvraag te brengen of dit voorstel wel een amend, is. De Voorzitter is daartoe bereid. Hij heeft dit voorstel als amend, toegelaten, omdat de daarin gemotiveerde kwestie reeds van den beginne af in de stukken is behandeld, ook in de Mem. van Toel. Vandaar dat de Voorzitter dit voorstel beschouwt als een wijziging. Tot nu toe heeft de Kamer steeds be sloten niet als amend, te beschouwesa voorstellen bij wijzigingswettendie buiten de gedachte van de wijzigingen omgingen. Doch anders was zij steeds vrijgevig en de meeaing, om steeds het recht van amend, zoo wyd mogelijk te nemen, is 0. a. in 1882 verdedigd door den heer Van Kerkwijk. (Gelach). De heer Van Houten meent, dat de opgeworpen kwestie is van zuiver |for- meel belang. De Kamer heeft Ugezorgd, dat het recht om dergelijke voorstellen te doen zoo wijd mogelijk moet worden genomen. Doch dit voorstel het blijkt reeds uit de Kon. Boodschap van het ontwerp is een geheel afzonder lijk, dat had ingediend moeten worden op initiatief. Het wijkt zo«zecr van het kader van de wet af, dat 's Voorzitters advies spr. ten zeerste bevreemdt. Als de Kamer dit amend, als zoodanig wenscht te beschouwen, moet een nieuw sectie-onderzoek volgen, omdat men de gevolgen van zoodanig voorstel niet onmiddellijk kan overzien. De heer Van Alphenlid van de C. v. R., betwist, dat het voorstel valt buiten het kader van de wet. De Memorie van Toelichting bespreekt het onderwerp, maar de Regeering kan de zaak niet voorstellen, omdat ze valt buiten de considerans. Het; verband bleek trouwens duidelijk uit hetgeen de heer Van Delden aanvoerde. De kwes tie is in de afdeelingeu behandeld; nieuw sectie-onderzoek is dus onnoodig. De Kamer blijft vrij van de kosten,die uit de aanneming van dit yoorstel volgen, te weigeren als de Reg. ze komt vragen. De bedoeliag van het amend, is om de wet te verbeteren. Het voorstel van den heer van Kerk wijk, om het amend, niet als zoodanig te beschouwen, wordt aangenomen met 44 tegen 28 stemmen. Het debat over art, 1 wordt hervat. De heer Dé Beaufort (Wijk bij Duur stede) moeilik verstaanbaar hoe wel verbetering dringend noodig achtend, zou bezwaar maken tegen het verieenen van bijdragen, zoolang niet verzekerd is, dat het onderhoud voor de water schappen is. Hij vraagt dienaangaande inlichtingen. De heer A. van Dedem is, nu het amend, der C. v. R. niet als zoodanig wordt beschouwd, geneigd tegen dit ontwerp te stemmen. Hij acht den tijd gekomen om de Overijselsche Vecht te verbeteren. De heer Conrad, .die het amend, mede onderteekende, is het evenmin met den Min. eens als de heer Havelaar, die van oordeel is, dat de verbetering van Berkel, Schipbeek en Regge ten nadëele komt van de Vecht. Spr. wenscht van den Min. te vragen de toezegging om door een post, zij het een memoriepoBt, op de begrooting voor 1893, in beginsel te doen uitmaken, dat de Vecht by het Rijk in onderhoud zal worden genomen. Er zijn dus al zeven plannen gemaakt; de zaak moet beslist worden. De minister van Waterstaat blijft van meening dat de Regge-verbetering geen nadeeligen invloed zal hebben op de Vecht. Het technisch verband ont brekende, kan de Min. ook geen toe zegging geven, ais de heer Van Dedem wenscht. De Min. wil evenwel spoed betrachten met de indiening van een vooïstel tot verbetering van de Vecht door het Rijk. De Min. kan dé vraag van den heer De Beaufort geruststellend beantwoor den op grond van de reglementen der waterschappen. De Min. brengt een wijziging in art. 1. waardoor de verbetering van een gedeelte der Schipbeek, dat thans nog niet tot het waterschap van dien naam behoort, mede kan worden ondernomen. De heer Roeit -acht zich niet gebon den eventueel voor het onderhoud van de Vecht door het Rijk te stemmen. De heer G. Van Dedem neemt akte van de verklaring van dea Min., maar kan. nu de Reg. is afgeweken van het beginsel om de vier rivieren tegelijk te vsrbeteren, zijn stem aan [dit ontwerp niet géven. De heer Havelaar verklaart mede zich zijn vrijheid te willen voorbe houden- Na repliek van den heer De Beau fort (Wijk by Duurstede) verklaart de heer Van Deldent dat de C. v. R. de door de Reg. voorgedragen wijziging aanbeveelt. De heer A. Van Dedem vraagt wan neer haar Vecht-verbeteringsplau is te verwachten. In het begin van 1893? De Minister verklaart geen bepaalde taezegging te kunnen geven. J Ars. 1 wordt goedgekeurd, evenals art, 2, nadat een redactiew^ziging, door den heer Roeit in overweging gegeven, door den Minister is overgenomen, De art. 3 en 4 worden goedgekeurd, na een opmerking van de heeren Roeit en A- Van Dedemdoor den Minister beantwoord. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 71 tegen 3 stemmen. Tegende heeren A. Van Dedem, G. Van Dedem en Brandsen. Aan de orde is thans: 10. Vaststelling van het slot der re kening van de koloniale uitgave* e* on .vangsten voor .Suriname 1887. Bij alwezigheid van de min. va* kol. aangehouden. 20. Wijziging van Hoofdstuk V.voor 1891. Zonder debat of stemming goedge keurd. 30. Onteigening voor de vaartverbe- teiing in de gemeente Leiden. Zï nder debat of stemming goedgekeurd. Thans wordt aan de orde gesteld het wetsontwerp betreffende de Surinaamsche rekeniog, de min. van Binnenl. Zak®* zich tot de verdediging bereid verklaard hebbende. Zonder debat of stemming goedge- keurd- De vergadering wordt daarop gesloten tot 8 Nov. StooaEvsr-tberfcIiten. Het stoomschip Prinses Sophievan Batavia naar Amsterdam, passeerde Dungeness den 242a Oct. des nachts te 12 uren. Vervolg Stadsnieuws. Bij de stemopneming der uitgebrachte stemmen voor de Dinsdag gehouden verkiezing van 19 gemachtigden in het kiescollege der Nederd. Herv. gemeente alhier, is gebleken, dat zijn uitgebracht 827 stemmee. De „Protestantenbond" stelde geen caudidaten, zoodat die der Kiesvereeriging „Evangelie en Belijde nis" éllen zijn gekozen. ORCcLBEbPELiNG de Groote of St. Bavokerk alhier op Donderdag 27 Oct. 1892, des na middags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fnga J. S. Bach. 2. Elsa's Brautzug zum MtlnsterWagner. 3. Sonate No. 3 Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. ScherzoA. Guilma*t. a. Traumerei 0 5- b. Abendlicd Schumann. 6. Finale. Aan Gmbonneerdett op dit Blad en hunne hulsgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde- tinge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen Ab&rtnés buiten Haarlem ontvangen in» lichting teeen toezending van postzegel 1. Dame, P. G.. m. 1. tot leid. eener kl. huish. en gezelach. eener bej, dame. 2. Verpleogster in een sted. ziekenn. teg. Nov. 3. Juffr.P. G., met acte lag. ondervv., tot onderricht van een paar jeugdige kind., met opg. v. refer,, verl. honor. 4 Juffr., R. C., bek. met garen- en landzaak, teg. Decmet opg. v. betr. 5. Kinderjnffr., P. G., hoven 23 j. bij 4 kind., bekw. in wollen, knippen en mazen, liefst aanb. in pers. 6. Burgermeisje, P. G., voor garen- en band vak, bek. met handw. en mat net publ. kunn. omgaan. 7- Modiste voor 't hoeden vak, sanbov. inpers. 8. Costuumwerksters voor eleg. coupe. 9. Cand.-notam in Gelderl., P. G., met opg. v. verl. Bal. 10. Actief pers., voor expeditie en controle in een papiermagazijn, met goede get. U. Jongste kantoorbei. in een theehandel, vlug en netjes knnn. aehrijv, en rek teg. ƒ15 's maands. 12. Klerk, P. G., op notariskant., eenigsz. met notarieele werkzaamh. bek., met opg. der voorw. 13. Twee flinke jongelui, R. C., in een zeer drukke manufact.zaak, goed verk. 14. Bedieode, bekw. met heerenhoedenvak, aanb, in pers. 15. Jongmcnach, R. C., tegen Dec., fl. verk., goed kunnende etaleeren en een manuf.zaak kun nende best., met opg. van laatste betr. 16. Bediende teg 15 Nov., volk. op de hoogte van vleeschsnijden, tegen genot van kóst, inw. en flink sal. 17. Baiiketbakkersbed. tegen 2 Nov., P. G., bekw. in 't vak. CVl/XKK. NifcUWib. Haarlem, 26 Oct. Aangevoerd en verkocht 72 stapels kaas, uitmakende 9054 kazen, wegende 17859 Kg. Hoogste prijs 32.50, Laagste prijs o.— per 50 Kg. Haarlem, 26 Oct. De aanvoer en pryzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 23 koeien 190 f 130, 3 stieren f6o 50, 4 pinken 60 a 50, 4 vaarzen f 100 a 80, 24 n. kalveren f 9,5, 28 schapen f 18,êL f 11,76 lam meren f 9,5,10 paarden. FAMILJ&BERICH TEN Getrouwd: 22 Oct. D. H. Teljer en A. C. Hubenet, Hoogeveen. - 25. L. H. Bijvoet en M. W. Eldering, Bloemendaal. Geboorten: 22 Oct. A. H. W. van GorkumMunro z. Sneek. - 24. M. van den BergKant d. Beemster, - 25. M. H. SteelinkSchouten z. Amst. Overleden: 21 Oct. L.Joachimsthal jm. 10 j. Leek. - E. BuyzeStork 52 j. Zieriksee. - Wed. M. E. Verbeek Tabbert 77 j. Amst. - 23. H. Brouwer 36 j. Zaandam. - L. C. Witt 56 jaar, Amst. - H. Reeling Brouwer jm. n j. Harhngen. - Wed. G. DasBrouwer 75 j. Arnhem. - 24. C. M. T. Boes jd. 26 j. Den Haag. - E. M. Böhtlingk jd. 25 j. Nijmegen. Geboorten: 25 Oct. E. Niem»n v. Riael z. - C. W. Zijlmusv. d. Zwet z. - M. J. E. v. Daalenv. S»»r- ioos z. - E. de Vries—Naiwitter z. - 26. J. v. d. Spek'Zondervin d. - M. A. MulderTweehuijzen z. Ondertrouwd: 26 Oct. 6. v. Zut- phen en W. A. v. Dijk - H. G. Aarnink en C. E. de Vries - C. Stolwijk en T. Bakker. Getrouwd: 26 Oct. B. Schrijnders cn M. M. C. Hattgers - M. de Geus en F. S. Huismans - J. v. Veen en B. v. Breero - P. P. Harperink en J. C. Negrijn - R. Kok en J. C. Hos - E. L. Haverink en J. E. M. de Graafl. Overleden: 24 Oct. E. Hagebout 20 j. N. Kruisstr. - G. J. de Vries 5 md. d. Oudeweg - 25. A. Elffers 66 j. Linseh.str. - J. M. Groeneweg 80 j. Kl. Houtw. - C. de Koning 79j.Wagenw. - 26. G. W. Rijbroek 43 j. Kenanstr. J. H. Klaren 31 j. Breestr. Getrouwd: HENDRIK THOMAS BAK, van Haarlem, en HERMINE MARGARETHA WEMMERS, diemede namens wederzijdsche familie hartelijk dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling, bij gelegenheid van hun Huwelijk ondervonden. Rees Duitschland), 26 Oet. 1892. Heden overleed na een smar telijk, doch geduldig lijden van slechts 20 dagen, onze geliefde Dochter, Zuster en .Behuwd zuster ELIZABETH, op den jeugdigen leeftijd van 20 jaar. Diep bedroefd staren wij de overledene na. P. HAGEBOUT. M. C. HAGEBOUT— Both. P. HAGEBOUT. N. H AGEBOUT-Zweers. S. MARTENS— Hagebout. J. M. MARTENS. C. HAGEBOUT. M. C. HAGEBOUT. E. C. HAGEBOUT. Haarlem, 24 Oct. 1892. Oud-Strijders van België te Haarlem woonachtig, kunnen hunne gratificatiën bekomen op Zater dag 29 October, van 121 uur, iu de Jacobijnestraat 16rood. Voor de Histricts-Commissie van den Gemapenden Dienst, W. D. HAITSMA MULIER, SecretarisPenningmeesler. Een flinke Jongen, niet boven de 16 jaarR. K., kan ter opleiding in een Schoen- en Laarzenwinkel geplaatst worden. Brieven fr. onder lett. D., bureau van dit blad. (model Jachthond), voor een lief hebber TE KOOP. Hij is geschikt als waakhond en vertrouwd bij kin deren. Adres te bevragen bij den Boekh. J. J. C. MUNK, Anegang 38.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3