POLITIEK OVERZICHT. HEMEN HD NIEUWS. De beoordeeling zal plaats vinden op Woensdag 9 Nov. terwijl dan de ten toonstelling gedurende de vijf volgende dagen voor bet publiek open zal zijn. Zooals men weet, werd hiervoor de huize Stroucken afgehuurd. Donderdagmiddag dérail- leerde een goederenwagen van trein 1004 even voorbij [het station Veenea- burg, waardoor het opgaande spoor naar Amsterdam werd versperd. Met den noodigen spoed werd alles zooveel mo gelijk in orde gebracht, daar de treinen loop door dit ongeval aanmerkelijk werd vertraagd. Een petroleumhandelaar in eene der Noordhollandsche gemeenten heeft een werkman in dienst genomen, die des morgens de petroleumlampen der clienteele ophaalt, reinigt en weder ge vuld terugbezorgt. Men betaalt enkel de petroleum, zoodat de afnemers g hebben, de werkman een weekgeld ver dient en de ondernemer een overvloedig debiet heeft. Te Scheveningen zijn weder 2 gevallen van cholera voorgekomen. Een kind is reeds overleden en eene vrouw stervende. Te Nederhorst den Berg hebben zich Woensdag twee gevallen van aziatische cholera voorgedaan in twee dicht bij elkander wonende gezinnen. Het eene betreft een meisje van 4, het andere een jongeling van 83 jaar. De toestand van den laatste is zoo goed als hopeloos, Een derde geval is nog twijfelachtig. Woensdagnacht heeft zich te Breda een derde cholera-geval voorgedaan by den steenhouwer Abbée, in de Gampel straat. De lyder is in den vroegen och tend naar het ziekenhuis overgebracht, Het Woensdag aangetaste 7jarig doch tertje van Loer is nog denzelfden dag overleden, terwijl zyn einde ook ieder oogenblik verwacht werd. Dr. 8. Soer, te Tilburg, heef te Ginneken by Breda het buiten j»Ma- riëndal" aangekocht en zal aldaar eene badinrichting volgens de methode van pastoor Kneipp openen. Dinsdagavond kwamen te Appelscha een honderdtal werklieden in het gewone vergaderlokaal der werk- liedenvereeniging bijeen om de belangen vnn hunne werklooze medearbeiders te bespreken. Den vórigen dag waren eenige hunner by den burgeraeeste! geweest, en deze had beloofd op boven bedoelde vergadering tegenwoordig te zullen zijn. Wegens ongesteldheid was bij echter niet verschenen. Marechaussée en politie waren aanwezig. Na eenige besprekingen, besloot de wachtmeester der marechaussée den burgemeester alsnog per draad uit te noodigen te komen. Een gunstig ant woord werd ontvangen, en eenigen tijd later verscheen hij in de vergadering, Men verlangde werkverschaffing van de „reservekas". Daar de financieeie aangelegenheden van dit fonds niet waren geregeld, wegens het overlijden van den notaris Tadema, voor ongeveer een jaar, kon niet direct aan den wensch der arbei ders worden voldaan. De burgemeester beloofde zijn best te zullen doen om zoo spoedig mogelijk hulp te ver schaffen. De herzienin8Commissie uit de belgi- sche kamer heeft de nieuwe voorstellen van Jansen en Féron verworpen en het kiesstelsel op den grondslag der woning met 13 tegen 5 stemmen aangenomen. Dinsdag belooft voor Brussel een woe lige dag te worden. Alsdan zullen zoo- als bekend is, de Kamers worden geopend, en naar aanleiding van dit feit heeft de federatie van de werkliedenparty besloten om tot op dien dag verscheidene ver gaderingen te houden en Dinsdag mani* testation te organiseeren op den weg, dien de koninklyke stoet volgt tot ope ning der Kamers. De fransche Kamer van afgevaardigden heeft een wetsontwerp aangenomen tot wyziging der wet op de beroepssyndi caten. In de couloirs der Kamer van Afge vaardigden werd Donderdag druk gespro ken over het antwoord, door don hertog De Mandas gezonden op de laatste dé pêche van den minister Ribot. De Spaansche gezant deelt namelyk mede, dat de Cortes geneigd zouden zyn ver mindering van het Spaansche tarief in overweging te nemen, in de hoop dat Frankryk daardoor zal worden uitgelokt om evenzeer concessiën te doen. Men herinnert bij deze gelegenheid, dat de toepassing van het Fransche minimumta rief slechts aan Spanje is toegezegd na de stellige verklaring der Spaansche re geering, dat als vergoeding daarvoor, en zonder reciprociteit, verminderingen zou den worden ingevoerd op het Spaansche tarief, dat voor de Fransche voortbreng selen met verbod gelyk staat. Den italiaanschen minister-president Giolitti is door zyne kiezers een banket aangeboden, by welke gelegenheid hij eene rede heeft gehouden en daarin verklaarde, dat het middel tot herstel van de finantiën gelegen is in den ar beid en spaarzaamheid. Het evenwicht op de begrooting was nu verzekerd. Dat de openbare schuld is vermeerderd, moet vooral worden toegeschreven aan het tot stand komen van productieve openbare werken. Dat alle volken Italië als een waar borg voor den vrede beschouwen hebben de feesten te Genua bewezen. In zyn rede zeide Giolitti nog, dat wat betreft de kerkelijke staatkunde, de regeering voort zal gaan met de vryheid van ge weten te verzekeren maar de rechten van den Staat krachtig zal handhaven. De regeering zal trachten verbetering te brengen in de internationale handelsbe trekkingen. Volgens bericht uit Venezuela aan (ke World weigert generaal Ramos met zijne volgelingen, die zich in de naby- heid van Cavailaoe ophouden, zich over geven, en is generaal Menden van de Crespo-party uitgezonden om hem gevangen te nemen. Sener Rojas Paul, de ex-president, keert naar Caracas terug zyne diensten aan te bieden bij Crespo. Bij eenen maaltijd, hem door de lon- densche Kamer van Koophandel Woens dag te Londen aangeboden, sprak sir Henry Loch, de goeverneur der Kaap kolonie over de groote welvaart en den snellen vooruitgang van Zuid-Afrika, Hy voorspelde, dat het rasverschil tus- schen Engelschen en Hollanders weldra even volslagen verdwenen zou als dat tusschen Hollanders en Hugenoten. De groote uitkomsten van de uitbreiding der spoorwegen te verwachten, zijn onover zienbaar. Spreker geloofde dat de goud opbrengst te Johannesberg binnen vier jaar zal verdubbeld zyn. De fransche minister van Marine heeft van kolonel Dodds een telegram ontvangen, gedagteekend uit Kotopa, den Sisten October. De kolonel meldt dat hy den 21sten en 22sten October in het bivac te Akpa werd aangevallen door het geheele Dahomeyaansche leger, dat de Franschen roemryk terug sloegen. Het verlies van den vyand is groot en koning Behanzin -heeft gevraagd te onderbandelen. Kolonel Dodds stelde daarvoor als voorafgaande voorwaarde de ontruiming van Kolo vast* Behanzin weigerde. De fransche kolonne werd den 26sten versterkt met een detachement troepen, die van de kust gekomen waren. De kolonne zette nu haren voorwaart- schen marsch voort en nam achtereen volgens twee verschansingen tusschen Akpa en Kotopa. Daarna nam zij den 27n Kotopa en de verdedigingslinie van Koto, de sterkste die de Franschen tot nu toe gevonden hadden. De Franschen hadden in het ge heel 10 dooden en 75 gewonden. Kolo nel Dodds kampeerde ten we6ten van Koto, gereed om verder voortwaarts op te rukken, zoodra de troepen van leven* middelen voorzien en uitgerust zouden zyn. De Staatscourant te Wee- nen meldt, dat de cholera geheel uit Weenen is verdwenen. De belgische minister van binnenl. zaken heeft het geneeskundig onderzoek aan de meeste stations van de belgische grens opgeheven. De engelsche kanaalvloot Is binnengeloopen te Ferrol. By het inloopen der haven strandde hot in 1890 voltooide pantserschip Rowe op gevaar lijke rotsen, welke de kiel doorboorden en waar het hachelyk vastzit en allengs volloopt. Alleen de romp kostte 560,469, de machineriën 106,553. Uit Ferrol wordt gemeld, dat het engelsche pantserscnip Roigc op de Pereiro-klip aan den ingang dier haven is gestrand. Het schip zit gevaarlijk en is zooveel mogelijk gelost. De marine-autoriteiten doen alles om het schip af te brengen. De Howe is een groot schip, met een waterver plaatsing van 10,300 ton en ds ma chines hebben 11,500 P. k. Het schip vertegenwoordigt een waarde van om streeks 8 millioen gulden. Aan de Times wordt ui Lissabon geseind, dat de pers het ban dictcnwerk aan de /Roumania" 1, doodzweeg, maar ingevolge de klachten van den britschen gezant be sloot de regeering nalatige overheids personen in het district af te zetten en de roovers te arresteeren, De namen van de Europe- anen, die in het leger van den koniug van Dahomey gevochten hebben tegen de Franschen, zijn thans bekend ge worden. Het zyn drie Belgen en zes Duitschers. Een hunner, Cabasère ge naamd, heeft hunne namen aan de Franschen bekend gemaakt. Hij is door hen vrijgelaten, maar te Kotonou ge interneerd. De Franschen hebben maat regelen genomen om de acht overblij vende Europeanen te beletten naar het gebergte te vluchten en vervolgens de Togo te bereiken. Donderdag heeft de pre fect te Carmaux aan den minister van binaenlandsche zaken geseind, dat de arbeid tusschen 7 en 8 uur hervat is, Het besluit, waarbij kwijtschelding van straf verleend wordt, is daarop onmid dellijk door den president der republiek onderteekend en de minister van jus titie gaf aan den procureur der republiek te Aibi telegrafisch bevei, de werklieden onmiddellijk weder in vrijheid te stellen, Om 9 uur vertrokken eenige mijn werkers om de gevangenen af te halen, Bij het rijden naar het station werden de Carmagnole en andere liederen ge zongen o. a.„C'est nos hè fes qu'f nous faut". Baudin en Due Quersey begaven zich eveneens naar het station Behalve uit Londen kome ook uit Berlyn berichten over woelingen der werkloozen. Bij een brand in een der voorsteden drong een bende werkloozen het bran dende gebouw binnen om te plunderen zonder dat het aan de politie en de brandweer gelukte dit te beletten. Bij de opkomst der recruten hadden Woensdag nieuwe relletjes plaats. Men begon de politie uit te jouwen eo haar met steenen te werpen. Hoewel terstond versterking aanrukte, bleef de menigte zich verzetten, zoodat de sabel gebruikt moest worden en de vuurwapenen werden geladen. Een agent werd zwaar gekwetst en een kanaal geworpengelukkig werd hy door een paar jollemannen gered. De bereden politie heeft de orde her 8teld. Een schoolopstand. On der de leeringen van de „Ecole des Arts et Métiers" te Dellys iswerk staking uitgebroken I Zij weigeren verder de lessen te volgen, indien ac directeur niet wordt vervangen. Vermoedelijk zal de school worden gesloten. Het jacht de P r ine es s e Alicevan den Yorst van Monaco, is bij Toulon op de knst geleopen. Er werden noodseinen gegeven en weldra kwamen twee schepen te hulp. De vorst en de vorstin werden met de ge heele bemanning veilig aan land ge bracht. D e N. R. Cl. van Donderdag- avond bevat van haar part. correspon dent te Berlyn het volgende belangrijke artikel Het schijnt dat Bismarck thans met de kracht van zyn persoonlyken in vloed in wil grijpen en de tegenwoor dige regeering ten val brengen. Zon jl. heeft hij den bekenden nationaal- liberalen schryver Hans Blum, uit Leip zig, met eenige andere heeren te woord gestaan en eene breedvoerige politieke rede over de behandeling van de nieuwe legerwet in het parlement en over den toestand van Europa gehouden. Blum had tegen Bismarck //De nationaal-liberale party staat op het punt een gewichtig besluit te moeten nemen. Gy zult baar het getuigenis niet onthouden, dat zij ten allen tyde de belangen van het vaderland boven alles gesteld heeft, voornamelijk boven het partybelang. In dezen geest moet thans ook ten opzichte van de legerwet besluiten en aan het vaderland toestaan wat zy voor het behoud van de verster king onzer weerkrachten noodig acht, ofschoon dan ook met zooveel gematigd heid als mogelyk is in het opleggen van nieuwe lasten aan de burgers." Bismarck had hierop geantwoord /Reeds de eerste voorwaarde voor het dadelijk aannemen der legerwet is niet aanwezig, namelijk de noodzakelijkheid, Op grond waarvan wordt de legerwet voorgesteld? Wegens de groote ver sterking der legers van onze buren in het Oosten en Westen. Men wil ons zoo sterk maken dat wy naar twee kanten tegelyk slag kunnen leveren, en wy zoo sterk zyn als beide te zamen, Waarom echter naar twee kanten, en Diet liever dadolyk naar drie Hoogst waarschynlyk zullen wij niet naar twee kanten te gelyk front behoeven te maken, want Rusland zal het in geen geval als eene aanleiding tot oorlog beschouwen als Frankryk uit eigen beweging het zwaard trekt, en in het hoogst onwaar schijnlijke geval dat Rusland alleen ons aanvalt, zal Frankryk eerst eens toezien hoe de zaken loopen en dan meedoen niet. Waarom moeten wy dus deze ge weldige legersterkte in vredestyd toe staan Wie zal overwinnaar zyn in den toekomstigen oorlog Degene die eerste twee of drie veldslagen wint, en die veldslagen zullen, evenmin als vroe ger, door millioenen menschen op éen slagveld bevochten worden, maar hoog stens door 2- of 300,000 man. Een grooter aantal stryders kan niet tegely kertijd in het vuur gebracht worden, ei zelfs het genoemde getal is alleen in een luchtballon te overzien. Het komt der halve, evenals tot nu toe, aan op bevelveering, op de beste tactiek, en die wordt met gewaarborgd door eene ont- goed, zelfs naar twee fronten, met goed gevolg optreden. Graaf Caprivi zelf heeft nog kort geleden met overtuiging ge, sproken tegen de „rage des nombrea.i Waarom zou dan nu plotseling de meer derheid in getal een waarborg zijn van de overwinning? Voorts wordt de legerwet verdedigd uithoofde van een voorgewend grooter gevaar voor oorlog. Ik kan hoegenaamd niets ontdekken, op grond waarvan er meer gevaar zou kunnen bestaan 'dan in 1888. Ik geloof integendeel dan er in geen geval vroeger dan over twee tot vier jaren oorlog zal uitbreken. Frank ryk is thans veel vredelievender gezind en minder slagvaardig dan in 1888, Toenmaals heerschte in Frankrijk het Boulangisme, en Boulanger stond bijna op het punt eene dynastie Boulanger te stichten, hy behoefde slechts op eenen knop te drukken om heerscher over Frankryk te worden en dan zou er ter stond een oorlog uitbreken, want de Franschen laten zich door zulke geluk zoekers dadelyk meesleepen. Ik herinner my een geval uit het jaar 1871 ,toen Gam- betta het afsluiten der vredespriliminairen uitstellen wilde. Toen kwam er op een goeden dag een bekende Booapartist bij my, die mjj zeide dat hij besloten was naar Bordeaux te reizen en Gambetta met een revolver dood te schieten, waarna hy aan de sehel zou trekken en tegen de bedienden zeg gen „smy t het varken de deur uit vervolgens zich van de regeering meester maken in naam van Napoleon III. Hij had slechts zes man noodig, die eveneens dachten als hy, om in den eersten schrik zyn doel te bereiken. Ik geloof dat die man gelyk had, doch wjj .ieten ons niet met hem in, want elke monarchie in Frankryk is voor Dnitech- land gevaarlijker dan de republiek. Eene monarchie vindt gemakkelijker bondgenooten, vooral in Rusland, en gaat uit zichzelve spoediger tot oorlog over. Dat de tegenwoordige bewindslie den in Frankryk niet aan oorlog denken, blykt het duidelijkste hieruit dat zy 's pausen zegen afsmeeken voor hunne republiek en dien ook bekomen hebben. De paus heeft ons daarmede geen slech. ten dienst bewezen, want het geschiedde alleen om de inwendige verdeeldheid en da spanning in Frankryk te doen op bonden, in overeenstemming met den grooten en algemeenen wensch van het fransche volk naar vrede. Voor het overige weten de republikeinsehe bewindslieden met zekerheid, dat de eerste bekwame ■aal hen terstond als dictator van hnnne plaatsen zou afdringen. Thans wil ik zeggen wat ik over Rusland denk. Men schildert Rusland altijd af alsof byna de geheele bevolking blinde lings naar oorlog met Duitschland ver« langtmaar wie wil eigenlijk in Rusland oorlog De Czaar niet, want deze is een voorzichtig vorst, die niets op hooger prys stelt dan zyn huiselyken vrede, zoo lang hij dien handhaven kan, ook de overgroote meerderheid van het russische volk is niet oorlogzuchtig. Slechts drie elementen dry ven in Rusland tot oorlog de pers, de Polen en de Jodende pers namelijk voor zoover die door Polen en Joden bediend wordt. De ziel van al het dryven naar oorlog ia Rusland zyn echter de Polen, niet omdat zij denken dat Rnsland overwinnaar blyven zal, maar omdat zy op eene nederlaag hopen en het dan mogelyk zal zyn eerder een Poolsch ryk op te richten. De joden, die in de russische pers en ook daar buiten in [oorlogsgeroep mede stemmen, doen dit op denzelfden grond als de Polen: het gaat hun in Rusland slecht, en zij hopen, dat wanneer het Rusland in een oorlog slechter gaat, het dan voor de russische joden beter zal zyn. Hoeveel Polen zich in de russische pers, in hooge russische ambten, zelfs .by het russische leger hebben weten in zaglijke versterking der legörs. Met onze! te nestelen, dat zou wel een nader on tegenwoordige sterkte kunnen wy zeerlderzoek waard zyn. Ik geloof dat hun Terwijl deze bevelen werden uitgevoerd, hieven vier mannen behoedzaam den bewnstelooze van den grond op en droegen hem in het huis. Weldra lag Arthur op het mooiste bed van het huis en gaf de boerin hem met moederlyke zorg een klein teugje bran dewijn tusschen de tanden om te trachten hem weer by te bren gen. Intusschen waschte zy zyn hoofd met brandewijn en water en wachtte het resultaat van hare pogingen af, met angstig ver langen uitziende naar de komst van den dokter. Een kwartier later ongeveer slaakte Arthur een zucht en bewoog zich even. Met vreugde nam vrouw Thorpe deze teekenen van terugkeerend bewustzijn waar en de oogen op zyn gelaat gevestigd, wachtte zy het oogenblik af, dat hy de oogen zou openen. Weldra opendon zich dan ook de oogleden en met een flauwen, half wezen? loozen blik keek Arthur op en fluisterde verward„Waar benik Hy trachtte zich op den elleboog op te richten, maar had daartoe de kracht niet. „Wees maar bedaard," zei de boerin met een vriendelijke stem alsof zy sprak tegen haar kind, hetgeen Arthur wat zyn leeftijd betreft, dan ook wel had kunnen wezen. „Gij zyt gevallen, maar het heeft nietB te beteekenen. Wees maar kalm!" Hij keek haar met de doffe oogen aan en bewoog de lippen, alsof hy iets wou zeggen. De boerin boog zich over hem heen en hoorde nog juist, hoe hy flaisterde „bericht zenden maar verder ook niets meer. Het was of er een nevel over zyn gezicht trok. De oogen sloten zich en het hoofd viel op zyde. „God, hy is dood I" riep de boerin bedroefd en zyn hand vat tende, trachtte zy den pols te voelen. Na eenige pogingen ge lukte het haar de ader te vinden en voelde, dat deze nog klopte, maar onbeschrijfelijk zwak. Zoo sterk is io een vrouw het gevoel van menschenliefde en barmhartigheid, dat deze eenvoudige boerin vurig wenschte, dat een jonge man dien zy nimmer te voren had gezien, mocht heretellen. Eerst na een halfunr kwam de dokter. Deze schudde beden kelijk het hoofd, toen hij den zieke had onderzocht en van den knecht vernomen, hoe deze hem had gevonden. Hy verborg aan de boerin niet, dat vooral de omstandigheid dat de zieke den ganschen nacht op den natten grond in de koude lucht had ge legen, noodlottig kon worden voor zyn kans op herstel. „Alleen zorgvuldige en voortdurende oppassing kan hem nog redden, wan neer zich geen complicaties voordoen." „Die zal hij hebben, dat beloof ik u," antwoordde vrouw Thorpe met vaste stem. „Kent ge hem dan?" vroeg de arts, terwyl hij een recept schreef en nadat hij order had gegeven, om onmiddellijk ys op het hoofd van dezen patient te leggen. „Neen. volstrekt niet," hernam de boerin, „maar hy is hiernn eenmaal en er zal niet gezegd kunnen worden, dat vrouw Thorpe een zieke die haar hulp, noodig had, zonder bijstand heeft ge laten." „Braaf zoo," zei de dokter, „maar we moeten toch te weten komen waar hy logeert en doar kennis geven van het ongeluk, dat hem is overkomen. Als ik mij niet vergis, is hy vroeger de gast geweest van Philip Caresfoot en is nu met de familie in onmin, Wacht evenriep hij uit alsof hy plotseling iets bedacht, „ik meen dat hy nu in het logement te Enderton woonde. Zend daar maar een bericht heen, vrouw Thorpe, de Caresfoots zou ik er maar buiten laten, daar hy daarmee toch in onmin is." De dokter wist, evenmin als de andere bewoners van den om trek trouwens, iets af van de verhouding tusschen zijn patient en Angela, anders zou hy haar van die uitspraak hebben uitge zonderd. Naar Enderton werd bericht gezonden en daar bleef het ook by. Angela vernam niets van het ongeluk, dat Arthur was over* komen. De eenige die het wist was George en deze zorgde natuurlijk wel dat hy er niet over sprak. Philip was veel te bly, dat hy van Arthur niets meer hoorde of zag, dan dat hij zoo hebben onderzocht waar dit vandaan kwam, en de boerenfamilie evenmin als de logementhouder te Enderton wisten, dat het Angels Caresfoot belang kon inboezemen, te weten wat er met Arthur Heïgham was voorgevallen. Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2