ViooSklasse. Zijden Stoffen, 't Is Haast Uit y A R I A. gtosmssartSsricbten. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. DIENSTBODE,: vrije Slaapkamer Ch, KRIENS, Spaarne 19. Meubelfabriek en Magazijn van P. VAN THIEL, Winteraardappelen. ROOKWORST, T.A. DONNÉS El. Houtstraat 62. Ontbijtkoek, Sucadekruidkoek en Éemberkoek, Ntóom-Zeepzlederlj Prima zachte Groene Zeep, DE HUISVRIEND, 160D prachtige Platen. aantal en ook hun invloed zeer groot i®. Velen hebben, ten einde zich als Polen onkenbaar te maken, den uitgang van hunnen naam ./owsky" afgeschaft maar byv. Wannowski is een echte Pool. Ook de chef van den russischen generalen staf (wiens naam my op het oogenbhk niet invalt), ea zelfs generaal Gurko stamt uit een poolsche familie in West-Rusland. Intusschen, Rusland is, afgezien van zyn hongersnood, zyne cholera en zijn financieelen toestand, voor minstens drie jaren verhinderd, oorlog te voeren, omdat het zijne uitrustingen met het nieuwe geweer en buskruit niet eerder kan hebben volbracht. Nu moet de leger wet smakelyk ge maakt worden door den tweejarigen diensttijd. Deze verandering acht ik hoogst bedenkelyk. Men moet tech bedenken dat Keizer Wilhelm I, Moltke en von Roon er ook iets van verstonden en niet tegen windmolens vochten. Zy hebben niet zonder reden dertig jaren aan den driejarigen diensttyd vastgehouden. Men moet niet vergeten welke offers onze onvergetelijke Keizer daarvoor over je had heeft. Toen ik den 14n September 1862, uit Parijs ontboden, te Berlyn kwam, had hy reeds het stuk onder tee kend waarin hij afstand deed van de troon. Hij bood mij aan minister te wor den, doch wilde anders den kroonprins laten roepen en dezen de regeering over geven, ingeval ik aan den Koninklijken drang niet toegaf. Ik echter zegde het dadelijk toe. Ja, wilt gy dan ook tegen de meerderheid des lands uw ambt aanne* men en voeren? vraagde mij de Koning. Ja, antwoordde ik. En ook zonder begrooting. Ja Majesteit. Toen verscheurde hy het document van bet ontslag en later ook een program van zestien pagina's, dat hy had ontwor pen om myD Junkerthum eenigszins in toom te houden. Hy was weder vol moed en hoop, maar een verblijf van veertien dagen te Baden-Baden by zijn gemalin veranderde zijn stemming weder geheel en al. Hy schreef mij zeer neerge drukt. Ik reide hem tot Juterborg te gemoeten wist hem daar weer te be wegen niet tot die stap overtegaan. //Zie, zóo ernstig waren die dagen en zooveel heeft mijn hooge meester voor de grondslagen der duitsche weerkracht gevraagd en gedaan, welke thans in de waagschaal worden gesteld. En hoe denkt men zich dien tweejarigen diensttyd Thans zijn de driejarig dienenden onze keurtroepen, en dezen zouden nu in de toekomst tot eene soort van ;/straf beie ren" gemaakt worden. In welk aanzien zullen zy in het vervolg by de recruten staan Nu zietl de recruut toe hen op, als de ervarensten ïo den dienst, als de personen die, in plaats van de onder officieren hem militair opvoeden. In de toekomst zou hy in de personen, die hem zyne militaire opvoeding geven, in de driejarigen slechts mannen zien met eene „nota levis maculae-* (disciplinair getrof fen), dio wegens hunne slechte houding of strafschuldig gedrag langer dan twee jaren onder de vanen worden gehouden. z/En eindelyk, hoe moet de ontzaglyke vermeerdering der uitgaven met waar schijnlijk 90 millioen 'sjaars, welke de militaire wet zal vorderen, opgebracht worden Deze vraag wordt in het ont werp en in de toelichting niet beant woord. Eén ding is slechts zeker: door de matriculaire bijdragen is die som niet te vindende bondstaten zijn daartoe niet in staat, en alleen ie poging reeds om hun zulke hoogere lasten op te leggen, zou in het geheele rijk groote ontevredenheid wekken, welke voor de nationale zaak hoogst gevaarlijk zou zijn. //De gebreken onzer tegenwoordige militaire inrichtingen erken ik volkomen. Zij liggen echter n iet in het te kleine getal manschappen, in vergelijking met het aantal manschappen in Frankrijk en Rusland, maar in het gering aantal on derofficieren, officieren en dienstpaarden in vredestijd, bovenal de artillerie. De juiste oplossing der geheele kwestie, die hier is opgeworpen en opgewor pen met eene ongelooflijke lichtvaardig heid der mannen, die ze aan de orde stellen zou naar myne meening hierin liggen, dat de Rijksdag de voordracht niet onvoorwaardelijk verwerpt, maar zich bereid verklaart, in de werkelijk be staande leemte van onze legerinrichtïng te voorzien, zoo dra men de vertegenwoor diging de geschikte bronnen tot dekking der kosten voor deze verbeteringen van ons militair wezen aanwyst, zender de bizondere staten des rijks ondragelijk te belasten. De noodzakelijkheid om eerst de bronnen tot bestrijding der nieuwe militaire uitgaven aan te wijzen, vóórdat de behoeften voor het militair wezen toegestaan kunnen worden, heeft vooral Miquel goed in het licht gesteld". Op de tot Bismarck gerichte vraag, of hy in dien zin zijne veelbeteekenende stem niet in den Rijksdag wil doen hooreD, daar toch zou hy wel eene groote meerderheid om zich kunnen vor men, antwoordde hij levendig //Neen, dan kent gij de meerderheid van den tegenwoordigen Ryksdag niet. De meer derheid zon my mijaeu ala een pestziek te een Hamburgache choleralyder zou, met my vergeleken een gezocht persoon zyn. Verreweg de meesten zouden vree- zen, dat de omgang met my hun op het verlies eener uitnoodiging ten hove zou te staan komen, dat daardoor schade zou worden gedaan aan de bevordering hun ner zonen, en wat de lieden zich verder al meer zouden inbeelden. Buitendien zou ik in den Rijksdag eenige uren kunnen wachten eer ik aan het woord kwam, en verder zou ik nogmaals eeni ge uren kunnen wachten vóórdat ik mijnen tegenstanders kon antwoorden. De klad, die myne vyanden op my zouden werpen, ware my wel is waar geheel en al onverschillig. Myne komst te Berlyn zou my echter de grootste onaangenaamheden berokkenen, Ook kan ik aldaar niet op straat gaan, zonder last te krygen. Ik zou vóór alles als officier, die ik toch ben, ia uniform in den Ryksdag verschynen, en waarschijn lijk W6l als de eenige in den Ryksdag. Aan hot ministerie van Zyne Majesteit oppositie maken, dat zou ik niet mogen dan in de uiterste noodzakelijkheid. Doch zoo die noodzakelijkheid aich voordeed, zou ik my naar den Ryksdag begeven." Zooals Blum mededeelt, zou Bismarck van fcyd tot tyd lijden aan lichte aanvallen van hardhoorïgheid. Het gepeupel te Granada, verbitterd omdat dekoniagin-regeutes die stad niet bezoekt, liep Donderdag te hoop, verbrandde de eerepoortcn en wierp met steeneu. Nu ea daa weer klonk de kreetleve de Republiek De gendarmerie joeg de menigte uiteea, waarbij eenige ^personen gewond en dc beihamels in hechtenis genomen werden. De saai van beleg is afgekondigd. De rust is, volgens de laatste ont vangen berichten, hersteld. Nader wordt nog het volgende ge meld De bladen en het publiek te Granada zija zeer verbolgen Gp de regeeriag, omdat zy het advies hebben opgevolgd van de geneesheeren des Konings dat deze niet naar Granada zou gaan. Ook de pers der hoofdstad valt de houding der regeering in deze zaak aan, en men gelooft aigemeen dat eene mi nisterieele crisis het gevolg zal zija. De burgemeester van Granada heeft zijn ontslag geaomen. Toen dö 7-jarige Koning' van Spanje ziek was, kwam de „pre mier*1 C&novas naar hem zien. „Hoe gaat het met Alfonsito ?,s vroeg hij. „Voor mama ben ik Alfonsito", ant woordde het Koninkje, dat bezig was figuurtjes uit papier te knippen, „maar voor u ben ik de Koning". Een Russische dame heeft een Iiondenkoopman voor do rechtbank gedaagd, omdat hy haar, naar zy meent, verschrikkelijk bedrogen heeft. Op zeke ren dag ontdekte de dame bij dezen man een allerliefst klein schoothondje. De dame deed een bod op het dier, maar de koopman vroeg zulk een hooge som voor het beest, dat de dame zonder koopen weder heenging. Een paar dagen later kwam zij terug en wilde de gevraagde som betalen. De koopman eiechfce nu ech ter veel hooger prys. De dame besloot eveawel het dier te koopen en overge lukkig ging zy met het beest naar huis. Hare vriendinnen roemden om stryd het aardige diertje, maar vonden het niette min vreemd dat het hondje by voorkeur donkere plaatsjes opzocht. Men was het er over eens, dat deze eigenaardigheid van het beestje de waar de eer verhoogde dan verlaagde. Op ze keren dag had het dier meer dan ge woonlijk gegeten en de dame meende een geluid te hooren, alsof er iets ont plofte. Tot hare verbazing was het hondje verdwenen en stond er voor in de plaats een groote rat met een losge scheurd honden vel omhangen. In plaats van een hond had men der dame een rat verkocht, welke in een hondenvel genaaid was. De dame klaagde onmiddeliyk den koop man aan by de rechtbank. Deze beweert echter, dat hy zelf bedrogen is geworden en ook de rat voor een hond gekocht heeft. De Russen zyn eens weer te Brest gevierd. In den schouwburg aldaar werd eene voorstelling gegeven van wDevant l'ennemi" en van //ia Mas cotte", die door de officieren van de ter reede van Brest liggende russische oor logskorvet ,/Silatch" en van de russische torpedo's werd bygewoond. Op het oogen- blik dat het orRest de ouverture van z/la Mascotto" zou beginnen, drong het publiek aan op het spelen van het russische volkslied. Daaraan werd na tuurlijk voldaan en alle aanwezigen verrezen van hunne zitplaats, om het staande aan te hooren. De russische officieren vroegen nu op hun beurt de //Marseillaise", die, gelijk te denken is, insgelyks ten gehoore werd gebracht. Het publiek riep vervolgens//Leve Rusland Leve Frankrijk 1" en daverende bravo's weerklonken door de zaal. De directeur van den, schouwburg is nu voornemens ter eere van de russische officieren en raatrozen eene gala-voor stelling te geven. De burgemeester van Ma drid lieel't zijn ontslag genomen en wordt door Cardenas opgevolgd. Hevige boschbranden zijn uitgebroken in Pennsylvanië. Er zijn reeds honderden stuks vee omgekomen. Uniontown en Johnstown worden be dreigd. Het stoomschip M ar chio- ness had reeds acht dagen geleden te New York moeten aankomen. Men vreest dat het schipbreuk heeft geleden. Het schip is 15 October van Port of Spain vertrokken en deed de reis naar New-York gewoonlijk in 8 dagen. De bemanning was 30 koppen sterk en er waren, naar men meent, een vyftigtal passagiers aan boord. Het Iiypnoti sme heeft zijne toepassing gevonden in de recht spraak. In Amerika is iemand, die van moord werd verdacht maar niets wilde bekennen, gehypnotiseerd en in zijn hypnotischen slaap heeft hy alles be kend. De rechter heeft nog geen uitspraak gedaan. 'tls raar, zei een armen slokker, zich ia zijn van alle kanten byeenge- scharrelde plunje met een stukje spiegel glas bekykende, nn draag ik de laarzen van een bankier, de broek van een grond bezitter, de jas en het vest van een baron en zelfs den hoed van een graaf, en toch zie ik er uit als een schooier! Een met spek schietend reiziger ver haalde dezer dagen In Californië zyn zulke kolossaal hooge boomen, dat er twee mannen en een jongen noodig zijn om den top te kunnen zien. De een kijkt, totdat hy niet meer zien kan en de ander begint, waar deze heeft opgehouden. Conunissanaat ?aa Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Twee scheepsblokken. Een.. kinder- schoentje. Een groen geschilderde hand kar. Eene zilveren oorbel. Een pakje, inhoudende eene flesch. Een paar handschoenen. Drie bewijzen van lid maatschap van eene levensverzekering maatschappij ten name van De Bont te Amsterdam. Eene portemonn&ie met eenig geld. Een pakje papier. Een boezelaar. Een hondeokettieg. Eene groote zilveren munt, gediend hebbende voor broche. Eene poitemonnaie met geld. Twee witte mutsen. Het stoomschip Merapivan Rotter dam naar Java, vertrok 2 November van Port Said. Het stoomschip Bromovan Java naar Rotterdam, arriveerde 3 Nov. te Suez. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 3 Nov. te Genua. Het stoomschip Oranje Nassauver trok 2 Nov. van New-York naar West-Indïe. Het stoomschip Sumatraarriveerde 3 Nov. van Amsterdam te Batavia. Het stoomschip P. Calandvan de N. A. S. M., van Baltimore naar Am sterdam, passeerde Donderdag 3 Nov. des voorm. ten 10 ure Wight. Het stoomschip Didam, van de N. A. S. M., van New-York naar Am sterdam, vertrok Woensdag 2 Nov. van New-York. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd 29 Oct. B. J. Thijssen Jr. en M. Molema, Hoogezand. 2 Nov. E. J. Thomassen Thuessink van der Hoop en J. L. Baart de la Faille, Groningen. 3. K. Jacobs Jr. en D. Hoogkamer, Amst. A. S. de Rochemont en S. C. de Veer de Rochemont, Amst. P. Sijbolts en E. Jesse, Zaandam. D. Magré en M. J. Zimmer, Amst. R. Aten en H. B, van Konijnenburg, Noordwijk- Binnen. J. C. Streng Jr. en A. Kruijsse, Amst. Jhr. C. J. den Tex wedr. van C. J. Biben en E. Ketjen, Velp. W. Everhart en G. Bernhard, Amst. W. A. Neuschafier 'en J. Mos, Amst. C. Plug en H. M. Beschoor, Noordwijk-Binnen. A. G, Kaplanskie en S. van der Stempel, Amsterdam. Geboorten 1 Nov. A. W. W. van Neck—Kreefft z. Helder. 2. A. Hauschildt-Reichard z. Nieuweramstel. Overleden: 31 Oct. J. S. Blitz jm. 25 j. Amst. 1 Nov. F. Stokhuijzen jm. 37 j. Soerabaya. J. J. Vogels 47 j. Amst. J. F. Prins 55 j. Am sterdam. Wed. S. J. van Kollen Funk, Amst. R. O. de Jongh 56 j. Nieuwer-Amstel. 2. C. I. Bolten 91 j. Den Haag. J. van Baaien 44 j. Den Haag. 3. Wed. C. Kautz- mannWirtz 80 j. Dinksperloo. Geboorten 3 Nov. G. Veen Smeeak d. A. Hout—Redeker d. J. M. Neuraanv. d. HofF z. 4. A. v. d. Nieuwenhuijzenvan der Meer d. W Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne hulsgenooien worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar dese Betrekkingen zijn ie bevragen Alonnés luiten Haarlem ontvangen in- lichting tegen toezending van postzegel. 1. Hais'aondster (geen dame) P. 6. by een predikant niet beneden 40 j. 2. Baffetjuffr. tegen Dec. van onbesproken ge drag en m. goede man. 3. Burgermeisje P. G. ter assist, in de huish. en verz. v. 3 gr. kind. enz. liefst met akte nutt. handwerk. 4. Kiaderjuffr. uit den gegoeden stand, P.G. ook voor huiselijke bezigh. 5. Burgerjaffr. P. G. ter verz. v. kind, waarn. de huish. enz. leeft, omstr. 40 j. teg. Febr. 6. Kinderjnffr. tegen Febr. besch. kunn. verz. een jong kindje en voor andere huish. bezigh. met opg. v: waar inform, te bek. 7. Manteljuffr. goed kunn. verk. aanb. in pers. te Amsterdam. 8. Juffr. P. G. ter assist, in de huish. 9. Reiziger tegen ƒ1000 1500 salaris, bew. van goed kunn. verk. over te leggen. 10. Chef de Cuisine, in een groot hotel. 11. Boekhouder te Amst. 20 a 25 j. hek. met enkelv. boekh, en eigenh. geschr. aanb. 12. Coupeur, intern, liefst gehuwd en met goede referent. 13. Ambtenaar ter gem. secretaire in zuidel. provinc. voll bek. m gemeente adm. en m. erv. v. redactiewerk, liefst m. rechtBkund. kenn. op admin.-gebied, en m. eenige kenn. v. fransch, sal. 1500 of hooger naar bekwaamh. 14. Ervar. theereiziger terat. of zoo spoedig mog. m. grond. kenn. v. h. art. 15. Fl. vertegenwoordig, goed in Amst, en Rott. bek., v. een uitgebr. fabr voor wollen stoff te Apolda, voorn. v. nederl. art. ingericht. 10. Bediende op effoctenk. te Amst. liefst dadel. 17. Winkelbed. R. C. v. lijne zaak in heeren mode artik., geen confect., goed kunn. verk. bok. m. med. talen en boekh. m. deugdel. bew. voor bekwaamh. en zedelijk gedrag. 18. Jongmen8ch v. magaz.- ea kantoorw. niet ouder dan 18 j. togen ƒ150 aal. aanv. eigenh. geschr. briev. 19. Eerste bed. manufact. zaak, tegen ƒ800, intern., tegen Jan. goed kunn. verk. en etaieer. met prima referent. 20. Jongmenoch R. C. 18 a. 20 j. goed voork. kunn. vers. en etalcoron, voor manufact. zaak. 21. Restaurateur, ongeh. met förnuisw. bek. tegen ƒ25 p. m., vorv. in pers. 's avonds 89 uur te Amsterdam. MARKTNIEUWS. Amsterdam, 3 Nov. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtKutwijker Zand f 2.30 4 2.50, dito Klei fo,4 o.An dijker Muisjes f o,— o,— Westland- sche Klei manden fo,o,dito losse f o,o,dito Kleimuisjes f o, üt o,dito Zand f o.o,Rijns burgers fo,— o,Geldersche Kra len fi.io k 1,20, dito blauwe f1,35 1,40, Noordwijker Zand f 1.50. 2.30. Hillegommer Zand fo.o. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 29 Oct. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegramNew-York o,6, 6,6,6,6,ct. per gallon. Philadelphia o,—5,95, 5,95, 5,95, 5.95, 5,95 ct. per gallon. Ruwe olie 5154, S°h 5Qa> 5°i&> 5°% c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvange aan den Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,55, Levering Nov. 6,6o, Dec. 6,70, Oct./Dec. o,Jan./Maart 6,65, Febr./April 6,60, Sept./Dec. 6,70, Russ. disp. 5,95, los in cons. 4,20, Oct. Dec. 6,los. in cons. 4,25. Bij klei nigheden fJi k hooger. Schiedam, 3 Nov. Moutwijn f8,50, Jenever f 14,Amst. Proef f 15.25 Allen die iets te vorderen hebben of verschuldigd zijn aan den boedel van wijlen Mejuffrouw CATHARINA ELIZABETH MOO- NEN en van Mejuffr. Wed. ALIDA ADRIANA KNAGE, geb. Moonen, worden verzocht daarvan opgaaf te doen in den loop dezer maand aan M. VAN ZANTEN, Kampervest. Haarlem4 Nov. 1892. Wordt gevraagd een flinke P. G., bij L. DE BEÜRS, Vleesch- houwer en Spekslager, Kanaalstraat, IJmuiden. Er wordt aangeboden voor een Jongmensch, z. b. b. h. h. met huiselijk verkeer, bij een nette familie. Prijs ƒ30.per maand. Adres met brieven onder letter M., bij den Papierhandelaar ANTON BOSSE, Barteljorisstraat 12. Naar de methode van het Conser vatorium te Leipzig. Woensdags en Zaterdags, 2 lessen per week, ƒ10 in de drie maanden. Begin van het nieuwe schooljaar. 15 Nov. faa led. P. VOGELPOEL ZOON, SPEKSTRAAT 8. Moderne en eikenhouten Meubelen. Stofteerderij Reparation solide en billijk. Puikbeste Winteraardappelen tegen zeer lage prijzen. Monsters verkrijgbaar bij N. J. BLESGRAAF,! Lange Lakenstraat 24. voor Robes en Garneering.- Gr. Houtstraat 24. H. J. VISSER. Geldersche lste kwaliteit, alom bekend om zijn heerlijke smaak en onvervalscbtheid, 50 Ct. per Va kilo. VRAAGT bij uwen Comestiblei- handelaar, de van HAUST LINDEBOOM, Fabriek jjgj .de WachterAmsterdam bekroond met de GOUDEN ME DAILLE op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Brussel, den llen Mei jl. ïïtF~ Het beste bewijs voor de deugdelijkheid van ons fabrikaat en deszelfs doelmatige verpakking if de veelvuldige nabootsing. A3 HAUST LINDEBOOM. TE ZUTPHEN. tot concurreerenden prijs. met de bespottelijk goedkoope aan bieding van de groote en rijk ge ïllustreerde Huisvriend, denk er dug om, en verzuim niet te profiteeren. Geïllustreerd Magazijn, gewijd aan Letteren en Kunstlectuur voor iedereen. 8 verschillende fonkel nieuwe jaargangen pl. m. 3600 bladz.in groot 4o. formaatover 2 kolommen, met ongeveer Deze acht grootefraaie en rijk geïllustreerde Mengelwerken om vatten stellig wel zooveel lectuur als 4o 50 gewoon 8° Boekdeelen. Een Jaargang met ongev. 200 Pl. kost 0.75 in pl. 4.50. Vier Jaargangen met ongev. 800 PL kosten 2.75 in pl. 18. Acht JaargaEgen met ongev. 1600 Pl. kosten 5.in pl. 36. De Huisvriend mag nergens in geen enkel ges.Ni ovbreken, de prijs waarvoor 'k de it.doch nog slechts gedurend; ko.-toc tijd ver krijgbaar stel, i zoo laag zoo be spottelijk w ligdat het voor niemand be aar kan zijn deze Prachtmengelwer' - n aan te chaffen. Te bekomen bij D. BOLLE Bazaar van Gae 1 oops B -ken te Rotterdam. Franco na o tvangst van Postwissel a i 0.75 2.75 of 5waarop vermeldDe Huisvriend.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3