GEMENGD NIEUWS. KOLONIËN. Iets over wielrijden. BINNENLAND. Te Koudekerk a d. Rijn is in het gezin van den fabrieksarbeider D. S. een kind van 8 jaar overleden aan cholera asialica; een jonger kind, even eens aangetast, is herstellende. Ook aan den hoogen Rijndijk, onder Hazerswoude, deed zich een geval voor met doodelijken afloop. Donderdagnacht werd te Kat wijk, als verdacht van lijdende aan cho lera, naar het ziekenhuis overgebracht K. B., arbeider, Donderdagmorgen is de ge meente Huizen bezocht door den inspec teur van den geneeskundigen dienst, op wiens last het besmette water in de wetering door middel van petroleum onbruikbaar is gemaakt. Intusschen blijft de cholera in de be smette woning voortwoeden. Vrijdag ochtend is weder aangifte gedaan van cholera aaiatica bij de ruim zestigjarige moeder der Zondag overleden vrouw. Dit is nu het vijfde geval in hetzelfde huis. Donderdag zijn te IJselsteia wederom twee gevallen van cholera voorgekomen. Eene 64-jarige vrouw en een 34-jarig man werden door die ziekte aangetast. De vrouw was de moeder van het meisje, dat de vorige week werd aangetast en thans herstellende is. Donderdagnacht heeft zich te Breda het vierde geval van cholera voorgedaan bij een lOjarig meisje, wo nende in het Achterom. Het kind is na weinige uren overleden. UitCette wordt 3 November gemeld: „De ketel van liet spaansche stoomschip „Maria" is gesprongen op het oogenblik dat het vaartuig de haven verliet. Drie van de bemanning werden gedood; elf gewond, waarvan drie zeer ernstig. Donderdag had eenontplof- iing plaats in de dynamietfabriek van Nobel, bij Rostock in Bohemen. Twee werklieden werden gedood. De stormen, die dezer dagen te Chicago gewoed hebben, moeten aan de scheepvaart een verlies hebben be rokkend van 450,000 dollars. Op het Michiganmeer is een passagiersbaot met man en muis vergaan. Een twaalftal booten hebben schipbreuk geleden en 27 personen zijn daarbij omgekomen. Te Berlin loopt het gerucht dat het gerechtelijk onderzoek naar den persoon, die het legerontwerp aan de Köln. Ztg. mededeelde, plotseling ge schorst is. Te At recht zijn eenige ge vallen van cholera voorgekomen. Volgens een officieele kennisgeving is de cholera te Krakau verdwenen. De politierechter te Lon den heeft weder de zaak van den anar chist Francois, wegens het niet aanko men der noodige stukken verdaagd. De beklaagde protesteerde luid tegen deze wijze van doen der regeering, die. aldus voortgaande, hem wel een jaar lang in de gevangenis zou kunnen laten. Batavia, 7 Oct. Blijkens een van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoorigheden ontvangen telegraphiseh bericht, is den len dezer maand een aanvang gemaakt met het schoonkappen op groote schaal van het voorterrein tusschen Lambaroe en Lam- reng en zijn de troepen, die op genoem den datum daartoe buiten de linie trok ken en stelling namen, in een hevig gevecht met den vijand gewikkeld, waar bij aan onze zijde 6 militairen sneuvelden en 29 militairen zoomede een dwang arbeider gewond werden, terwijl een Boegineesch militair, die getroffen en nedergevallen was, later werd vermist. Bovendien werden zwaar verwond de le luitenants der infanterie S. A. Drijber, voor wien echter hoop bestaat op herstel, en P. C. M. A. Hoolboom, die sedert overleed. De toestand der overige ge wonden is gunstig. Na afloop van het gevecht keerden onze troepen ongehinderd terug. Nopens de verliezen van den vijand is nog geen opgaaf ontvangen. Met het schoonkappen van het terrein wordt voortgegaan. Aan het verslag der voornaamste ge beurtenissen in het gouvernement Atjeh en Onderhoorighedenloopende van 14 tot en met 26 September jl„ wordt het volgende ontleend: Groot-Atjeh. De posten Boekit Karang, Siroen, Lambaroe, Lamreng en Lamdjamoe werden evenals de morgen en middagtreinen op de tusschen die posten gelegen baanvakken, nu en dan een weinig beschoten, terwijl ook de nabij Lambaroe uitgezonden patrouilles door het vijandelijk vuur werden ver ontrust, dat echter in den regel door enkele salvo's tot zwijgen werd gebracht en ons geen verlies berokkende. Ook bij het opruimen van het struik gewas en de alang-alang in het voor terrein vielen van 'svijands zijde scho ten zonder letsel te veroorzaken. Op den 12en September werd een Maleier, terwijl hij bezig was hout op een grobak te laden op ongeveer 200 meter van de ringbaan nabij Ketapang- Doea, doodelijk verwond. De passergangers, die naar buiten de linte terugkeerden, hadden nabij Lamtih te lijden van kwaadwilligen, die hen van geld en goed beroofden. In verband met het invallen der re gens is men thans buiten de linie bezig met den sawahbouw, en ofschoon dien tengevolge onder de rondzwervende benden verloop van volk viel waar te nemen, bleven toch de opgeworpen ver sterkingen bezet. Toekoe Nja Bin tang van Lambanang die volgens het vorig verslag door kwaad willigen vermoord zoude wezen, is blij kens nadere berichten niet gedood, doch zwaar verwond. In den avond van den 24 sten Sep tember overviel eene patrouille nabij Lamdjamoe eene 42 man sterke bende, welke onder aanvoering van Toekoe Sjam van Anak Paja reeds (een paar dagen om de linie had gezworven, zon der iets te hebben kunnen ondernemen. De vijand bekwam 3 dooden, waar- j van er 4 in onze handen bleven, ter wijl aan onze zijde de 4e luit. der inf. Doerleben en 1 mindere zwaar en 2 minderen zeer licht gewond werden. Het geneeskundig blad The Lancet geeft de volgende beschouwing over liet wielrijden en den invloed daarvan op het menschelijk leven, Onlangs werd in de nieuwsbladen gemeld, dat een wielrijder op een „ge woon rijwiel" 443 Èng. mijlen in 24 uur had afgelegd. Het feit schijnt on gelooflijk en het zou van belang zijn te weten wat de, wijsgeer, die een dertig jaar geleden beweerde, dat een wiel rijder nooit sneller kon reizen op twee wielen dan op zijn twee voetenvan de zaak zou zeggen. Intusschen het is ge beurd, en, wat meer is, er zijn vele wielrijders, mannen van ervaring in de kunst, die het kalmpjes opnemen en stoutmoedig verklaren dat, hoe goed dit „record" is, het zal geslagen worden, zooals het andere voorgaande, geslagen heeft. „Waar is ten slotte het einde?" roepen wij uit. Onmogelijk te zeggen. We kunnen een wielrijder een be- roepsgenoot die verklaarde dat wan neer hij den overlast van den wind kon ontgaan en op een spoorwegrail geplaatst worden voor de gelegenheid gelegd hij, achter een locomotief die met een snelheid liep van vijf en twintig mijl per uur, het minstens een uur lang tegen de machine zou kunnen uithou den. Op een der vergaderingen van de ^Society of Cyclists", gepresideerd door Dr. B. W. Richardson, gaf deze een nieuwe lezing der feiten. Hij zag daarin de eerste waarachtige pogingen die lei den zouden tot de praktische uitvoering van het vliegen. Maar dit daargelaten. We willen thans nagaan tot welken prijs de tegenwoordige snelle beweging op wielen wordt verkregen de hoeveelheid levensduur, nog daargelaten het gevaar voor ongelukken, waardoor hij bedreigd wordt. In de maand Mei van dit jaar werd de waarde van dépêche-overbrenging per rijwiel op de proef gesteld, ten einde aan te toonen dat militaire dépê ches door het rijwiel sneller kunnen worden overgebracht dan door het paard. Er werd door middel van een wielrijder een dépêche verzonden van generaal Miles te Chicago, naar generaal Howard te New-York, over een afstand van 4000 mijlen, met de verwachting dat het in 400 uur kon geschieden. Het geschiedde in 408 uur, een tijd die niet kon ver kregen worden door den best bereden ruiter. De wielrijder die in 24 uur 400 mijl aflegt heeft om zoo te zeggen geen be grip van wat het hem aan lichaams inspanning kost, want hij verlangt naar geen rust en iedere pees in zijn lichaam is in volle spanning, somtijds is die zoo groot dat de man zich letterlijk blinde lings voortdrijft. Zijn beenen gaan werk tuigelijk jen hij legt zijn weg af op de zelfde wijze. Toen een bycyclist ongelukkigerwijze werd gedood tengevolge van snelrijden verklaarde een getuige onder eede, dat de wielrijder zoo snel ging, dat hij de waarschuwing niet hoorde voor het te laat was, nl. toen hij nog op twee meter afstand van een wagen was, waartegen hij aanreed, alstoen zijn geheele positie veranderde en „Oh" riep, waarop de noodlottige botsing volgde. Bij een andere gelegenheid van ee dier lange ritten, werd een wielrijde door een duizeling aangetast, die steed aanhield, hij verloor de macht over zijn zintuigen en reed verscheiden mijle alsof hij blind was, voortvliegende i; een soort van begoocheling, de nerveus centra waren verlamd en terwijl zij lichaam voortleefde en hij zijn dierlijk kracht door ademhaling en hartslag be hield, werden deze tot een hoogte ge bracht die ieder oogenblik noodlottii kon worden. „Misschien," zegt het blad, „wan neer wij onverbloemd de waarheid sprc ken, zal men ons uitlachen, maar he overdreven snelle wielrijden grenstaal krankzinnigheid." We zullen niet ont kennen dat menig jong man indevoli kracht zijns levens deze feiten kan ver richten zonder dat het hem oogenschijn lijk eenig physisch nadeel bezorgt, maai wij zeggen tevens dat onze middelen on de eerste en kleinste aan wijzigingen vai organisch letsel te constateeren niet ii ons bezit zijn. Het gezond verstand geef ons echter alreeds reden, aan te nemen dat het lichaam, op welken leeftijd ooi en in den besten staat, niet kan wor den blootgesteld aan deze inspannini zonder na eenigen tijd de sporen vai ernstige physische ontaarding te ver. toonen. Wij hebben op dit punt onze waarne mingen gedaan. Wij hebben diegenen na gegaan, welke in de korte periode van hel onzinnig inspannen van hun kracht, heb ben uitgeblonken en tot ons leedwezer moeten wij constateeren dat geen on dervinding droeviger is en meer tol waarschuwen aanspoort. De mensch i- geen machine van ijzer en staalmaai een organisme van vleesch. bloed er; beenderen, dat van dag tot dag en var uur lot uur vernieuwd moet worden ei zijn kracht is niet ruw chemisch maai levenskracht; hij is samengesteld tol meer edele doeleinden dan zuiveren machinalen arbeid. Wanneer hij ziel aan dit laatste overgeeftzal hij spoedig een zoo ontredderde machine worden dat zijn beter ik sterft, naar hij heef bereikt, wat in andere beter »getrain- den" de eerste periode zal zijn vai: levenskracht en werkzaamheid.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 10