NIEUWS- A n\ri?T?rruV rrT?RT A IA familie glaresfoof. 10e Jaargang. Dinsdag 8 November 1892. No. 2867. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. Concert: Dan. de Lange. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 j. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 123. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSucc.Parijs 31 fcis Faubourg Montmartre: JLU_La -11. T -MJJ _I_Ij J- XJll J- JL -Li JL# JLi _£a: JL./ van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Haarlem; 7 Nov. 189a Bij kon. besluit is het eereteeken tot belooning van eervollen, langdurigen, werkelijken dieast bij de schutterijen toegekend aan C. Smiak en C. van Dijk, beiden tamboer bij de d.d. schut terij alhier. SK Den i9en November herdenkt de heer L, Rijneveld den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad bij de openbare gemeentewerken. De heer Rijneveld be gon zijne loopbaan in een tijd toen de afdeeling opeisbare werken nog gansck anders was georganiseerd dan tegen woordig, maar onder alle wijzigingen is hy een altijd zeer gewaardeerd ambte naar gebleven, die het vertrouwen zijner chefs tot op den huidigen daginhooge mate geniet. Het eerste werk waaraan hij ais op zichter deelnam, was het dempen en rioleeresa der achter Nieuwe Gracht. Ook heeft hij toen de gemeentewer ken neg niet zulk een omvang hadden bij| ziekte of ontstentenis den vroegeren gemeente-opzichter, later gemeente-ar chitect dikwijls vervangen en zelfs de wekelijksche vergaderingen van B. en W. in diens plaats bijgewoond. De heer Rijneveld heeft nu bijna 12% jaar gewerkt onder den tegenwoor- digen gemeente architect, den heer Jacs. Leyh. Zoadagmorgen werd in de Doopsge zinde Kerk alhier den 400-jarigen her denkingsdag gevierd van de geboorte van Menno-Simons met een godsdienst oefening, die zich kenmerkte door een zeer drukke opkomst, terwyl de voor-, midden- en nazangen werden gehouden door leerlingen der Doopsgezinde School alhier, onder leiding van den heer W. Swart. Zondag (gisteren) werd in het Station Koffiehuis van den heer Soetmulder al hier, het tweede gedeelte gehouden van den grooten korpswedstryd bekoorende tot de groote kegeiwedetryden uitge schreven door de kegelclub nHaarlem'' te Haarlem. Er werd zeer mooi geworpen. Niet minder dan 25 vereenigingen dongen gisteren mede, wat met de 20 die Zondag 30 October wierpen, een totaal vormt van 45 mededingers De eerste prijs groote gouden med. werd behaald met 290 punten door //Recht naar Doel" te Rotterdam de tweede, verg. zilv. med. met 274 punten door //Hard gaat ie" van Haarlem de derde verg. zilv. med. met 270 punten door ;/Hout of Fout," te Dordrecht en de vierde een zilveren med. met 259 punten door de //de Vaste Hand" te Amsterdam. Het hoogste aantal punten 74, werd geworpen door den heer P. Polak van z/Recht naar Doel," die daarmee een groote verg. zilv. medaille verwierf, ter wyl de consolatieprys (een zilveren me daille) voor het laagste aantal punten zonder poedel (53) te beurt viel aan den- heer J. F. Wafelbakker van de vereeni- ging //Uitspanning door Inspanning" te Leiden. Het aantal punten door de prijswinners behaald is inderdaad buitengemeen en men kan dit het best beoordeelen, wan neer men nagaat dat hef hoopte aantal punten, geworpen op Zondag 80 Oct., slechts 240 bedroeg. Voor liefhebbers van het edele kegelspel is de dag van gisteren dan ook een genoeglijke geweest en de stroom van belangstellenden in het Stationskoffiehuis was zeer groot. De uitvoering van de muziekvereni ging //Muzikale Vriendenkring" Zondag avond gegeven in de bovenzaal van de //Vereeniging" heeft voldoende bewezen, dat het gezelschap in bloeienden toestand verkeert, beoordeeld zoowel naar hetgeen ten gehoore werd gebracht als in de overgroote belangstelling, welke het met deze uitvoeriog te beurt viel. Wij kun nen met genoegen constateeren, dat deze vereeniging in eenheid zeer vooruitgaat, hetgeen wel een bewys is, dat er onder de leden, welke meest allen dilettanten zyn de noodige yver bestaat, om zich zooveel mogelyk op natuurlijkheid by de vertolking der stukken toe te leggen. Zeer in den smaak vielen de als No. 2 op het programma vermelde //Ouver ture zur Oper Nabucodonosor" van Verdi en ook //Weïhnacbts-Fantasie" van Ed mund Fleischer. Uit de solo's voor piston en violoncel bleek, dat de vereeniging voor deze instrumenten goede beoefenaars in haar midden heeft. Door mej. van Maas werden de verschillende stakkea op lofwaardige wyze op de piano geac compagneerd, terwyl ook twee piano nummers door haart,a?erden ten gehoore gebraeht. Wy willen de Vereeniging evenwel een raad geven, en wel deze, dat ais zy weer eene uitvoering geeft, dit in een grooter zaal moge plaats hebben, dan in de bovenzaal van de //Vereeniging," welke bij vorige gelegenheden en vooral gisteren voor dit doel veel te klein bleek. Het zaaltje was geheel gevuld, zoodat er een atmosfeer heersckte zoo drukkend en benauwend, dat ze ongetwyfeld hinderlyk was voor de executanten zoowel als voor de toehoorders. Het was te verwachten dat zich Zon dagmiddag een groot aantal muziek- vrieaden en beoefenaars zou opmaken naar de „Vereenigiag" om daar getuige te zijn van het als laatste uitvoering aangekondigde ooncert door het beroemd geworden capella-koor van Dan. de Lange. Was bij het eerste optreden van dit koor in de St. Bavo reeds van buitengewone belangstelling gebleken, hoeveel te meer dan zou dit nu het geval zijn, nu de uitgelezen schare door veelvuldige samenwerking nog in artis tieke uitvoering moest gewonnen hebben en bovendien, zich door zijn schitterend optreden ia het buitenland aanspraak heeft verworven op de hulde en de dankbaarheid van allen die iets voelen voor den bloei der muzikale kunst in ons vaderland. Te verwonderen valt het daarom niet dat onze concertzaal te klein bleek om de toestroomende menigte te kunnen bevatten, zoodat niet aan alle aanvragen om plaatskaarten kon worden voldaan. Maar de voor- zichtigen die zich intijds van een entrée-biljet hadden voorzien en de gelukkigen die nog ter elfder ure er een konden machtig worden, hebben dan ook een namiddag doorgebracht, die niet licht zal worden vergeten. Want zoo hoog kan geen verwachting ge spannen zijn geweest, dat zij hier geen volkomen bevrediging heeft gevonden. En mocht wellicht iemand, bij het vernemen der luidklinkende fanfaretonen, welke ons voor enkele weken van over de grenzen kwamen aanwaaien, voor een oogenblik gedacht hebben aan een zeer bekend hollandsch spreekwoord, hij zal hier tot de overtuiging zijn ge komen dat het in Duitschiand behaalde succes moet worden gedankt, niet aan de nationaliteit der uitvoerende kun stenaars, niet aan het ongew&ne van den stijl onzer oude meesterwerken maar wel degelijk aan de hoogeaesthe- tische waarde dier toonscheppingen en aan het bewonderenswaardig gehalte der vertolking. Het is geen gemakkelijke taak bij een dergelijke uitvoering opbizondere licht punten, op eenigazins in het oog val lende schaduwplekken te wijzen. Het geheele concert zou men kunnen ver gelijken bij de zon, waarop de man der wetenschap weliswaar j vlekken waarneemt, maar die daarom niet op houdt de bron te zijn waaruit ons levenslicht en levenwekkende warmte toestroomen. Verwachtte men nu van mij een nadere aanduiding dier zonnevlekken dan zou ik de aandacht moeten vestigen op een minder nauwkeurigen inzet der hooge sopraantoaen in de „Cantio sacra" van Sweelinekop het overdreven crescendo in „Et incarnatus est" van Jos. des Présop een nogal kinderlijke detonatie in den slotregel van het laatste volkslied en op enkele vlekjes van nog geringer beteekenis. Wenscht men daarentegen liever (ik veronderstel hier in den lezer, tevens een der be voorrechte oorgetuigen) zich nog eens opnieuw te verlustigen aan de heerlijk uitstralende lichtpunten van deze zoane- uitvcering, men neme het telboek ter hand en herinnere zich het „Kyrie e Christi" van Ockeghem met zijn on onvergetelijk „Christe eleison"den meeslependen climax bij het „Gloria in excelsis" in Sweelincks „Canteo Sacra" het onbegrijpelijk teêre „Christe" van Ohrethtmaar, men zal 'tmet mij erkennende lichtpunten volgen elkaar op als de nummers in het boek. Laat ik, buiten het kerkboek om, nog mogen noemen het fijagevocld en schilderachtig weergegeven lied dat de plaats van „Chanson No. 2" kwam innemen, cn dan zij het den lezer met klem op het hart gedrukt, te trachten lang, zoolang mogelijk in zijne ziel de indrukken te bewaren, die eene zoo volmaakte uitvoering van de edelste kunstwerken daarin moet hebben achtergelaten. Ten slotte maak ik nog met een enkel woord gewag van den fraaien lauwerkrans welke, aan het einde van het eerste deel, den heer de Lange, namens de Haarl. afdeeling der Maats, tot bev. der Toonkunst werd aangeboden. De hartelijke woorden waarvan de heer Jager Gerliags de overreiking van dit huldeblijk deed vergezeld gaan, vonden bij het auditorium enthusiastische in stemming die zich kenbaar maakte door een daverend applaus. PHILIP LOOTS. Gaf de vereeniging /,Het Vliegend Wiel" voor een tiental dagen weer de eerste teekenen van leven in dit seizoen door eene lezing in de bovenzaal van de z/Vereeniging", Zaterdag jl. traden inde groote zaal van //De Kroon" de leden zeiven voor het voetlicht om een bewys te leveren hoe hunne talenten in de tooneel kunst zich hebben ontwikkeld. Wy kun nen niet anders zeggen dan dat de uit voering uitmuntend is geslaagd. Voor dilettanten vervulden de spelers allen hunne rol boven het middelmatige, waardoor er een eenheid in het spel was optemerken, die ons voor de toekomst van //Het Vliegend Wiel" veel doet ver wachten. Voor den aanvang heette de president, de heer R. C. Schooleman Jr. den be schermheer der vereeniging, den heer G. A. A. Middelberg, welkom en dankte hem evenals de andere, talryk aanwe zigen voor de belangstelling, door hun tegenwoordigheid getoond. Het programma van den avond werd geopend door het kwartet //Loreley,® leden van verdienste der vereeniging, hetwelk twee zangnummers ten gehoore bracht//De Geboortegrond" van Du? pont en //Heimweb," welke met dien gloed en eenheid werden gezongen, welke z/Loreley" eene zoo gunstige bekendheid hebben gegeven. Door de vereeniging werden hierna twee blyspelen opgevoerd, /,Een nieuwe manier van poffen," in twee bedryven, en //Geld Geld 1 Geld I" met- zang in een bedrijf. In het eerstgenoemde, bekende stukje trof ons het losse, levendige spel van de drie studenten, die de hoofdrollen vervulden. Het leeuwenaandeel van het succes, dat de vertolking van het blyspel behaalde, moet evenwel op rekening worden gebracht van bet spel van Wa tervrees, de kastelein. Deze had blykbaar eene grondige studie van zyn rol ge maakt en was in zyn mimiek buitenge woon natuurlyk en goed, terwijl ook zyn grime er veel toe bybracht om de toeschouwers in voortdurende vroolyke stemming te houden. Na de pauze werd het tweede blyspel opgevoerd, dat niet minder by val oogstte als het eerste. Pimpelneus, de kunstschilder Smit en Frans voldeden goed. Terwyl in //Een nieuwe manier van poffen" slechts man nenrollen voorkwamen, verscheen in het laatste stuk ook een dameslid op de planken. Dat de vereeniging voor deze uitvoering twee stukjes heeft gekozen met Blechts éen damesrol, wijst wel op een gebrek aan vrouwelijke krachten, hetgeen zeer te bejammeregu-48r-wanfc steeds gaarne toch ziet/fcen vertegen woordigsters van het schoone geslacht op het tooneel, ware het alleen om de verschillende tafereeltjes met hare tegen woordigheid te stoffeeren. Bij beschikking van h^Gerecktshof te Amsterdam van 4 ÏJovember 1892 is met vernietiging eener beschikking der Arrondisscraents Rechtbank te Haar lem d.d. 14 October 1892, in staat van faillissement verklaard met ingang van 11 October j.l., de Handelsvennootschap onder de firma S. Planteijdt, fabrikante, gevestigd en kantoor houdende te Krom menie, alsmede hare individueele leden Anna Petronella van der-Wart, weduwe Simon Planteijdt, fabrikante, wonende te Alkmaar, Cornells Planteijdt en Dirk Planteijdt, fabrikanten, wonende te Krommenie. Tot Rechter-Commissaris is benoemd de heer mr. J. de Clercq van Weel, rechter in de rechtbank te Haarlem en tot curatoren zijn benoemd 56) HOOFDSTUK XV. z/De beek is toch zoo breed niet en Heigbam een goed ruiter zei lady Bellamy loBjes en merkte op, dat George even sidderde. Onmiddellijk ging zy voort //Waart gij er by toen het ongeluk gebeurde?" //Ik Hoe komt ge daaraan //Och, dat vraag ik maar zoo. Wanneer is het ongeluk voor gevallen //Drie dagen geleden, in den avond," zei George onwillig. z/Alzoo, juist na den middag, toe we elkaar hebben gesproken," hernam lady Bellamy luchtig. «Wat bedoelt ge daarmee?" riep George opstuivend, //Voorden duivel,..." z/Sast," zei lady Bellamy bedaard, //de duivel heeft hierin Diets te maken, geloof ik. Wat miszeg ik er mee, wanneer ik u alleen op een overeenkomst van tyd opmerkzaam maak Caresfoot staarde haar aan, maar zy doorstond den blik met een vroolijken glimlach en ging toen voort3 in. //In ieder geval moogt ge het lot dankbaar vers/n. Alles loopt u toch mee in de wereldNauwelijks hebt r4 ^aa,rthur Heigham een ongeluk toegewenscht dat hem voor eenïgen^^jd onschadelijk maken zal, of hy krygt het. Maar hoe gaat het nu eigenlijk met hem //Slecht," zei George kortaf. //Ik heb door myn huisknecht laten informeeren by de Thorpes, een boerenfamilie hier in de nabijheid, die hem hebben opgenomen. Sedert zyn val is hy nog maar een maal tot bewustzijn geweest en dat slechts enkele secondeD. Voortdurend heeft hy zware koortseD, want het schijnt dat hy den geheeien nicht buiten heeft gelegen." //Zoo," zei lady Bellamy. /,En hoe wordt hy door die menscheD, die hem toch zeker vreemd zijn, opgepast Georges gezicht betrok. //De huisknecht vertelde my, dat de boerin over dien kerel, dien Heigham, sprak op een manier alsof hy haar eigen kind was. Overal waar hij komt, verstaat de vent de kunst om de menschen in te pakken." Lady Bellamy kon niet nalaten te glimlachen by de gedachte, hoe een gewond en bewusteloos man veel zou kunnen doen, om de menschen op dat oogenblik "in te pakken" en terwijl zy keek naar het terugstootende, norsche gezicht van George, maakte zij in stilte de opmerking, dat George zeker nooit er in slagen zou, om andere menschen voor zich in fce nemen. wAlzoo ligt by daar ziek. En Angela's brieven ,/Wat daarmee gebeurt, weet ik niet. Ik denk voor het naast, dat de logementhouder ze aan de Thorpes zendt, die ze hem zuilen geven wanneer hy weer beter is. Dan kan hij ze alle achter elkander op zyn gemak lezen," zei George, en het was merk» waardig om te zieD, hoe woede en smart zich beurtelings op zyn gelaat afspiegelden. z/Als hy weer beter is," hernam lady Bellamy zacht, als tot ziohzelve, en daarna opstaande, ging zij voort//ik zal mij dadelyk eens op de hoogte stellen van de zaak. Vrouw Thorpe heb ik indertijd eens een dienst bewezen en zy zal my dus goed ontvan gen. Vaarwel, George." George nam de hem toegestoken hand niet dadelyk aan, maar opstaande trad hy op haar toe en, op de brandkast wijzende, zei hy met nadruk//Denk er aan, lady Bellamy, de prys voor uw hulp ligt daarMyn succes is ook het uwe." pik dank voor de herinnering, mynheer Caresfoot," antwoordde zy spottend, maar er lichtte een straal van haat uit hare oogen, z/ik had die niet noodig. Tot weerziens En met een korten hoofdknik keerde zy zich om en verliet de kamer. HOOFDSTUK XVI. 11O Pigott, ik ben zoo diep ongelukkig," zeide Angela twee dagen na het door ons meegedeelde gesprek tusschen lady Bellamy en George. //Help my tochen luid snikkend verborg zy haar hoofdje aan den schouder van de oude getrouwe, die haar tegen zich het aanmeten en met een onbescbryfiyk vriendelijk gezioht naar haar keek.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1