BINNENLAND. POLITIES OVERZICHT. de heeren mr. F. Wiilekes Mac Donald en Johan Spoor, advocaten en procureurs te Haarlem. Door de Staten van Over- ijsel met den griffier is aan den Com missaris der Koningin, mr. J. H. Geertsema, bij zijn aanstaand altreden een zeer kostbaar souvenir geschonken, dat geleverd is door den heer Steltman te Zwolle en onder diens opzicht ont worpen en vervaardigd in de Kon. Ned. Fabriek van J. M. Van Kempen en Zonen te Voorschoten. Dit kunstwerk bestaat in een massiet zilveren groep, gevormd door een vrouwenfiguur, zinnebeelden van land bouw en nijverheid, met het wapen yan Overijsel en attributen van ge westelijk bestuur, waarin de jaartallen 1878 eu 1892 prijken, doelende op het tijdvak, waarin de heer Geertsema het bestuur heeft gevoerd. Het piëdestal is versierd met het in zilver gedreven familiewapen, getooid met helm en helmlof en prachtige ge dreven leeuwenkoppen, terwijl in een medaillon de inscriptie prykt „De leden der Staten van Overijsel „met hun griffier aan hunnen aitre- „denden voorzitter mr. J. H. Geertsema' De Pr. Gr on. Ot. verneemt, dat de Commissaris der Koniögin in Groningen, jhr. mr. J. JE, A. Van Panhuijs, be noemd is tot Commissaris in Overijsel, t§r vervanging van den heer Geertsema. Het bestuur der vereeni- ging „Ons Huis", te Arasterdam, zal in den aanstaanden winter eene proef nemen met het verspreiden van allerlei kennis door middel van voordrachten die op Woensdag- en Donderdagavon den in het gebouw zullen worden ge houden door sprekers van allerlei richting. Het wenscht tegen een toegangsprijs Van 5 cent mannen en vrouwen uit den arbeidenden stand, zonder andere standen uit te sluiten, bekend te maken met allerlei feiten uit het gebied der geschiedenis en letterkunde,dernatuur- én volkenkunde en der staatsweten schappen, waarvan de kennis tot nog toe vrijwel buiten hun bereik ligt. Het hoopt dat deze voordrachten zooveel belangstelling mogen wekken en aan leiding geven tot zooveel denken en vragen, dat in een volgend jaar lessen k - cursussen kunnen worden geopend over een of ander nu te behandelen onderwerp, waarvan een kleinere of grootere kring meer wil welen. Het wenscht deze voordrachten, te beschouwen als eene poging om een algemeen overzicht van het menschelijk denken en streven op verschillend ge bied te geven, om later in bizonder- heden te treden. Het terrein moet eerst worden verkend, goede gidsen staan gereed. Daarna splitsen zich de reizigers, en wie verder wil gaan om het onbe kende land nader te onderzoeken, zal zijn wegwijzer vinden. Na elke voordracht, die ongeveer een uur zal duren, zal gelegenheid zijn naar aanleiding van bet gehoorde vragen te doen en inlichtingen te ODtvangen Ook zullen eenige lezingen, uitsluitend voor vrouwen, gehouden worden, o.a. door mevr. BakkerKoiff, over „Onze woning", en door dr. P. J. Barnouw over de verpleging van zuigelingen. Ook vanwege het comilé ter verkrijging van stedelijke wasscherijen zal in den loop van den winter eene voordracht worden gehouden. Zaterdagmiddag te 8,80 uur had te Amsterdam een schuitenvoerder het ongeluk, aan de Stadhouderskade bij de Oosterviaduct, van zyne schuit te vallen en te verdrinken, hoewel alle po gingen werden aangewend om hem te redden. Te Amsterdam heeft zich weder een geval van cholera voorge daan, en wel aan boord van een tjalkschip, in de Kostverlorea Vaart. Woensdag werd de schipper, Snijders geheeten, die met zijnen zoon en zijnen knecht de bemanning vormt, ziek, en Vrijdag bleek het cholera te zijn. Het vaartuig is naas de voormalige Petro leumhaven gesleept, en de patient, die weigert zich naar de barak te laten brengen, wordt daar verpleegd. De zoon uit het gezin te Breda waar zich het eerste cholerageval heeft .voor gedaan en die als soldaat bij het 6e reg. inf. aldaar ingedeeld was, is mede in observatie opgenomen. Ook is het drinken van water aan alle militairen verboden en in de cantines warme thee gratis verkrijgbaar gesteld. Een der vier choleralijders in de barak te 's Gravenzande, atkomstig van de Scheveningsche bom, is Zaterdag overleden. Nog zijn aan boord zes opvarenden. De zieken in de barak werden Za terdag door den geneeskundigen inspec teur bezocht, die mede vergezeld van den burgemeester en den geneesheer van de Badda leen bezoek bracht aan het besmette schip aan den Hoek. Vrijdag is te IJselstein een geval van cholera voorgekomen bij een meisje van 12 jaar en Zaterdag werd een meisje van 8 jaar door dip ziekte aangetast. Beiden zijn nog in leven* Te Breda zijn Vrijdagnacht twee nieuwe cholera-gevallen bijgekomen. De aangetasten zijn twee vrouwen, van welke de eene woont in de Gampel- straat, de andere op den West-Buitcn- singel. Sedert geene sterfgevallen, Te O vermeer, gemeente Nederhorst den Berg, zijn Vrijdag opnieuw twee gevallen van aziatische cholera voorge komen. Het getal is hierdoor reeds tot vijf gestegen De twee nieuw aangetasten zij a ge huwde vrouwende eene, uit Breukelen overgekomen om hare moeder en broe der te verplegen, is in zeer hevige mate aangetast: in dit gezin zijn dus drie lijders. De toestand van de andere, dichtbij het besmette perceel woonachtig, is thans nog minder ernstig. Het 4jarig meisje neemt bepaald in beterschap toe, doch moeder en zoon, hoewel een weinig beter, verkeeren nog in een slechten toestand. Izaak Wolfsbergen, oud 39 jaar, wonende te Rotterdam, is den 27 afdeeling te Rotterdam verzoekt opspo ring en telegraphisch bericht. Men schrijft over het te F a 1- mouth binnengekomen nederlandsche barkschip fokannakapitein De Looze, dat door eene stortzee, behalve de sloepen, 6 man der ekwipage over boord gingen, waarvan drie door een terugkeerende golf weer aan het dek terugkwamen en gered bleven. Het schip had 180 dagen reis en het dek is lekop de uitreis is de stuurman dood gevallen. By den heer Van Spanje, kantoor van uurwerken te Utrecht, is een horloge te zien, dat door een stui vertje geheel wordt bedekt. Het is door een werkman te Genève in zijn vryen tyd vervaardigd en vertegenwoordigt eene waarde van f 3600. De commissie tot beheer der gelden, ingekomen voor de redders van A. Tilburgs uit den put te Hilver sum, heeft dezer dagen de rekening op gemaakt en is. tot besteding der gelden overgegaan. Uit vele oorden des lands zijn bijdragen ingekomen, zoodat de commissie in staat ia geweest aan de werklieden G. van Rheenen en J. van Asveldt, die medehelpers aan het red dingswerk geweest zijn, een geschenk in geld te doen toekomen, alsmede aan den werkman Troost, die bij het instorten van den put ernstig is verwond geraakt. Wat betreft den hoofdredder, G. van Rheenen, voor hem is een bedrag be schikbaar, voldoende om met hetgeei rechtstreeks werd toegezonden, hem eene solide eigen woning met erfje te ver schaffen. Om verschillende redenen heeft de commissie gemeend aan dit plan uitvoe ring te moeten geven in dezen vorm, n.l. dat de grond en het te bouwen huisje komt op naam der minderjarige kinderen van Van Rheenen, met recht voor hem en zyne vrouw om de woning levenslang te bewonen of daarvan het vruchtgebruik te genieten. De firma Gebr. Nieuwenhuizen, onder wier beheer de putgraving geschiedde, heeft zich tegenover de commissie welwillend be reid verklaard om voor den bouw der woning belangeloos te zorgen, en wan neer aan de kosten nog mocht te kort komen, in het ontbrekende te voorzien. Amsi Men schryft aan de N. B. Cl Hoe de wet op de knoeiery in den boterhandel te Maastricht werd toege past By de plaatselyke gezondheids com missie ia ingekomen het drie-maande- lyksch verslag der sub commissie, belast - met het onderzoek van levensmiddelen, October j.l. van daar vertrokken, met jQ maanden Juli, Augustus en Sop het doel de gemeenten Dordrecht enltemberc Te Eede had een schaapher* der K. genaamd, wonende op de Nieuwe- Reemst, een geladen geweer medegeno men naar het veld. Onverwachts ging dit geweer af, ten gevolge waarvan hij de geheele lading hagel in het onderlyf kreeg. Nog denzelfden avond overleed hy aan de bekomen verwonding. Te S t a n d d a a r d b u i t 0 n iade oude veerman J. van Dout, by het ver voer van bietenloof, met kar en al in de vaart gevallen en daarin verdronken. Zaterdagochtend werd te Bleiswijk het vierjarig zoontja van den watermolenaar C. Rademaker door de wieken van den molen doodgeslagen. Eikels, die tegenwoordig by honderden hectoliter uit de Tera- pelsche bosschen gehaald worden, blyken ook eene grondstof te zyn voor alcohol bereiding. De eikels bestaan uit zetmeel 20.28 (waarom ze als varkensvoer gezocht zijn), gluten 18.50, looizuur, 2.85, vezel 7.18, extractiefstof met water 51.71, zoodat de eikels ryk zyn aan zetmeel en gluten. Met tarwe en rogge worden de van de schaal oatdane en fijngemalen eikels behandeld en de alcoholgiating op do gewone wijze te voorschyn geroepen. Naar wordt beweerd, zou het product zuiverder zijn dan dat van den koren- jenever. De commissie voor Beets heeft hare nieuwe woningen, 10 in getal aan de armvoogden verhuurd, die nu de ellendigste krotten zullen doen ontraimen. Een der inwoners, in Maart 11. in Beets met zyn wooabok teruggekomen, nadat armvoogden hem het vorige jaar pen hadden om elders zijn fortuin te zoeken, meende dat hy goed deed alvast eene der woningen voor zich beslag te nemen. Hy liet 's avonds zyn schuit zinken en klom in een der hnizen. Den volgen den dag, op aanmaning der politie het huis verlatende, keerde hy laat in den avond terug, aangemoedigd door een 40 socialisten, sloeg de glazen in en vestigde zich opnieuw in het huis. De maréchaussees, die ontboden werden, hebben hem toen' naar Beetsterzwaag vervoerd en proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Nadat de gezonken schuit weer opge- vücht en hersteld was, heeft de familie weer hare vroegere woning betrokken. Zevenbergen te bezoeken, en des na middags terug te keer en. Hij is te Dordrecht geweest, maar niet te Rotter dam teruggekeerd. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen. Signa lement postuur klein, tenger en schraai, aangezicht langwerpig, kleur bleek, haar zwart en krullend, knevel rossig, oogen bruin, voorhoofd hoog en smal, neus lang en gebogen, mond klein, lippen dik, kin spits, spraak vlug, zenuwachtig, zomersproeten; kieeding: blauwe win- teijaB met geruite voering, jaquette en vest van gryze stof, pantalon van zwarte stof met licht streepje, bruin tricot onderbroek, grys tricot borstrok. Wit linnen en wit flanellen hemd, lakensche bottines met lederen neuzen. Hij droeg een gouden remontoir-horloge met phantasieketting op goud gelijkende; twee gouden vingerringen; een abonne mentskaart 2t kl, der staatsspoorlijnen Zuidemet, voor 1 jaar, waarop zijn portret; een patent; eene portefeuille met portretten van zijne vrouw en 4 kinderen en van zijnen patroon; een pakket stalen van kleermakers fourni turen en bukskins in zwart wasdoek gewikkeld. De commissaris v*n politie bij de 2 e steld, waar beheerd was voor en ten behoeve van een ander. In casu evenwel had gedaagde zyn eigen zaak beheerd kon het enkel belang, dat eischer daarby had, in de onderlinge rechtsver houding geene verandering brengen. De strenge bepalingen der wet mochten niat lichtvaardig uitgebreid worden, en van eene bepaalde bedoeling by partyen bleek nietsin dat geval had men moe ten zorg dragen bij het slniten der over eenkomst eenige bepaling dienaang aande op te nemen. Eischer werd mitsdien in e vordering ontvankclyk verklaard. Gepleit indertyd voor eischer door mr. Havelaar en voor gedaagde door mr. Leder. RECHTSZAKEN- Het volgende is aan dat stuk ont ieend Van de zes, onderzochte monsters boter waren drie //winkelboter" en drie //markt- boter." De marktboter was onvervalscht, ter wyl de drie monsters winkelboter uit sluitend kunstboter waren. En verder wDe uitslag van het on derzoek is, dat men in verschillende win kels dezer stad nog altyd voortgaat vreemde vetten te leveren, wanneer boter gevraagd wordt enz." Hoe lang is het nu reeds, dat men daarmee 7/nog altyd voortgaat Maar nu komt er denkelijk toch een einde aan, want//de verkoopers der ^gesignaleerde artikelen zullen door de /politie gewaarschuwd worden, terwyl, //zoo zy //nog altijd voortgaan", strengere //maatregelen zullen genomen worden." Strenger dan welke Het belooft wat! Liever geen wet, dan eene wet die men niet toepassen wil. Het is comedie. Wan neer er de jachtwet mee gemoeid is of de verordeningen ter bestrijding van de klauwziekte, weet men wel anders toe te grypen, en nochtansde knoeiery in den boterhandel is een zwaarder wegend belang. De cassatie, ingesteld tegen het vonnis der arrondi8sement8 rechtbank te Gronin gen, in de bekende Sequah-zaab, is in getrokken, zoodat de heer Davenport thans onherroepelijk is vrijgesproken. Aan de rechtbank tc Rotterdam was onlangs de vraag voorgelegd, in hoeverre degeen, die zich een tantième van de netto-winst van eene andere zaak had bedongen, recht had van dien ander rekening en verantwoording te vorderen, zoodra deze weigerde behoorlijk opgaaf van zyne winsten te doen. Zonder een zoodanig middel, had eischer beweerd, zou men zyn recht op het tantième niet kannen handhaven en tegenover eiken .willige machteloos staan. Rekenplichtigheid vloeide voort uit de wet of kon bij overeenkomst be dongen worden, en nu was het niet aan te nemen, dat waar men eene overeen komst als déze aanging, daarby niet tevens bedoeld zou zyn, dat hy die een aandeel zyner winst moet afstaan, casu quo verplicht zou zyn tot het afl van rekening en verantwoording. De rechtbank, Zaterdag in deze zaak uitspraak doende, vereenigde zich evenwel met het systeem van gedaagde, die van oordeel was, dat de rekenplichtigheid door de wet aan zeer enge grenzen ge bonden was en alleen daar werd onder KO LONIEN- Onderhoorigheden. Oostkust; De versterking te Segli werd nu en dan uit Kota-Triëng beschoten, hetgeen be antwoord werd met geweer- en geschut vuur. Op den 17den September vielen eenige passergangers in eene hinderlaag van den vijand ten Z.-O. van kampong Kra- mat; een Chinees werd gedood, een andere verwond. Toen van uit de ver sterking hulp kwam opdagen, wisten de kwaadwilligen zich schuil te houden. Den loden dezer werd de post te Segli bezocht door den civielen en mi- itairen gouverneur. De voorgenomen reis naar Kota Radia van den Radja van Merdoe is uitgesteld met het oog op den gezondheidstoe stand in gemeld landschap, waar thans cholera, koortsen en andere ziekten moeten heerschen. Oostkust. Op den 15den September vertrok van Oleh-leh nog eene compagnie infanterie naar Edi, hoofdzakelijk ter vervanging van het detachement, dat in Juli derwaarts was gezonden. Yan de aanwezigheid der troepen werd zooveel mogelijk partij getrokken om verkenning in den omtrek van Edi te maken, o.a. naar het op ongeveer 11 paal van gemelde plaats gelegen Bagoe, waarheen een zeer goede weg leidt, en naar Seneboeh Atjeh, waar, naar men meende, nog eenige volgelingen van Toe koe Nja Makam zich zouden bevinden. De bevolking, die allerwege eene vriendschappelijke gezindheid aan den dag legde (men kwam de troepen met versche klappers te gemoet), was rustig aan den arbeid, terwijl overal vrouwen en kinderen aanwezig waren. Het weder was gedurende de eerste dagen van den verslagtijd zeer regen achtig, later weder droog en warm. Hevige Westewinden vergezellen de regens. De gezondheidstoestand was over het algemeen gunstiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg per dag 21 tegen 22.1, en dat van de beri-beri 8, tegen 8 gedurende denvo- rigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. Vrijdagavond heeft de belgische „Associaton libérale" te Brussel eene vergadering gehouden, en eene motie aangenomen, waarbij de leden worden uitgenoodigd koning Leopold Dinsdag (morgen) langs den te nemen wegnaar de Kamer te begroeten met den kreet: „Vive le suffrage universel", en 's avonds een groote meeting te houden. Op een biljet, aangeplakt door de „Associaton Liberale" en gericht aaa de bevolking, staat te lezen„De Commissie der Kamer heeft door hare verwerping van het algemeen stemrecht den wil des volks miskend. Het is noodig, dat de Koning en de Kamer zich niet //Wat is er dan, mijn poesje?" zei ze op een toon alsof ze tot een klein kindje sprak. Angela vertelde haar alles wat er in den laatsten tijd was voorgevallen en hoe zy nu reeds sedert zes dagen taal noch teeken van Arthur had vernomen. Pigott luisterde met groote belangstelling en deelneming en zeide toen troostend//Kom, kom, kleintje, het zal zoo erg niet zyn. Hy is zeker voor zaken op reis en komt gauw terug." //Maar dan had hy my wel geschreven, Pigott," antwoordde Angela droevig. //En dan zouden myn brieven hem toch wel worden nagezonden, waarin ik hem schryf, dat ik zoo angstig ben over zyn stilzwijgen." Pigott schudde meewarig het hoofd. z/Hij zal toch wel getrouw gebleven zijn //O, wat een akelige veronderstelling is dat van je. Pigott, je moest je schamen. Arthur niet trouw? Je kunt hem niet, anders zou je dat niet eens durven denken. Foei //Komaan, komaan," zei Pigott en nam haar in de armen als om door liefkozingen vergiffenis te verkrijgen, //ik meende dat zoo niet. Natuurlijk, liefje, jy kent hem en ik niet. Maar wat zullen we nu doen, om te weten te ko,men wat er gebeurd kan zyn Na eenige beraadslaging besloten zij dat Pigott naar het loge ment te Enderton zou gaan, om daar te informeeren, heel voor zichtig, zoodat niemand er iets van zou merken, dat zij door een ander werd gezonden. Jnïst toen de oude meid stilletjes de deur uitging en die zacht achter zich dichttrok, opdat de heer des huizes het niet zou hooren, kwam Philip door den gang uit zyn kamer en risp Angela. Het meisje, dankbö dat Pigott juist was weggegaan, ging naar hem toe en vond hl ader in zijn kamer in een grooten stoel zitten. Hij wees haar een stoel aan, die zoo stond, dat zij zyn gezicht ternauwernood kon zien. //Ik heb een brief gekregen," begon Philip zyn keel schrapende, alsof het spreken hem moeilyk viel. Angela zei niets, maar wachtte op het vervolg, daar haar het feit alleen dat haar vader een brief had gekregen, weinig belang stelling kon inboezemen. vDie brief," ging haar vader voort, //die brief handelt over u." //Zoo vader zei Angela, verbaasd en vragend. //En wat staat er dan wel in z/Er staat.... hm.... een huwelijksaanzoek in," antwoordde Philip aarzelend en in zulk een houding, dat zijn hoefd geheel van het haro was afgewend. In een oogenblik stond Angela overeind, doodsbleek. ffU weet mijn besluit, vader," zei ze met bevende stem. Ik begrijp niet, hoe u my over zoo iets nog spreken kan. Arthur Heigham heeft u weggezonden. Niemand zal ooit zyn plaats in mijn hart in nemen." Philip had dit verwacht en meende, dat het nu tyd werd zyn gezag eens te doen gelden. ,/En hoelang moet dat kindergebazel nog wel duren vroeg hy met verheffing van stem. //Ik moet zeggen, dat de kinderen in dezen tyd weinig eerbied koesteren voor de wenschen en voor den wil van hunne ouders." i/Hoo kan ik anders dan Arthur liefhebben?" vroeg Angela kalm en vastberaden. //Gyzelf waart met hem ingenome^ vader, en uw weigerend antwoord werd door geen van ons beide voor zien. Er moet iets tusschenbeide gekomen zyn, dat u plotseling zoo vyandig voor Arthur heeft doen worden WijBelyk ging Philip hierop niet verder door. //Yan mijno daden ben ik aan myn dochter geen rekenschap verschuldigd," zei hy en daarop sussend: //Komaan, myn kind, wie weet beter dan een vader wat goed is voor zijn kind Maar terwijl hij dit zei, bleef zijn gezicht even koud en strak als altijd. //Een zoo goede party als zich nu voordoet, vindt ge niet zoo gemakkelijk weer." z/Dat is wel mogelyk, vader, maar ik wensch geen schitterende partij te doen, ik wil alleen wachten op den eenigen, dien ik liefheb." z/En moet ik dat schrijven aan George vroeg Philip toornig^ //George?" herhaalde Angela. //Was het George Caresfoot, die my tot vrouw wil hebben O, vader, en een uitdrukking van afschuw verspreidde zich over haar gelaat, //kan het waarlykuw wensch $ijn, dat ik zou trouwen met dien man, een laag karakter, een man om voor te beven z/Gy kent hem niet," antwoordde Philip, //George is wat ruw en zeker Diet zoo gepolyat als die Heigham...." g( Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2