J>e familie garesfoof. 10e Jaargang. •Woensdag 9 November 1892. No. 2868. NIEUWS- EN ADVEKTENTIEBLAD. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOI, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlbm, 8 Nov. 1892 Maandagavond trad de heer Dr. P. G. Buekers, leeraar aan de Hoogere 'Burgerschool met 5-jarigen cursus te 'Haarlem, aldaar op voor een 300 tal kinderen uit de hoogste klasse der open bare lagere scholen, op uitnoodiging van de Vereeniging tegen het mishandelen van Dieren voor Haarlem en omstreken. Genoemde vereeniging namelyk is van oordeel, dat het om hear doel te bevor deren goed is vooral in de gemoederen der igd liefde voor de dieren op te wekken afschuw van het mishandelen daarvan. Hiertoe dienen ook de voordrachten door bekwame sprekers. Spreker gaf eene besehry ving van het leven van de mier, hoe zy woningen bouwt, somtyds gestut door pilaren in het midden, welke hare zintuigen zijn, in hoevele soorten men de mieren kan verdoelen en tal van wetenswaardig heden welke door de kinderen met groote belangstelling werden aangehoord. Het aantal bizonderheden was zoo groot, dat zonder twyfel niet alleen de kleintjes maar ook de volwassenën wel een en ander zullen hebben gehoord, dat hun tot dusverre onbekend was. Hu en dan steeg uit de schare een vroolyk gelach op wanneer de spreker iets komisch uit het mierenleven mede deelde. De voordracht duurde ongeveer drie kwartier. Hierna werd aan al de kinderen een exemplaar uitgereikt van een ge schrift over de huisdieren en gingen zij huiswaarts. Het bestuur vereenigde zich nu met eenige der onderwijzers in een lig samenzyn en dö voorzitter der vereeniging, de heer H. Remmers, gaf vrij uitvoerig overzicht van hare oprichting doel en werking en beval vooral de goede zaak in de aandacht van de onderwijzers aan. Proces Alberts Co. contra gemeente Zandvoort. Heden werd voor da arrondissements rechtbank alhier (afdeeling civiele zaken) pleidooi gehouden in de zaak Alberts Co., contra den burgemeester van Zand voort, als vertegenwoordigende de ge meente in rechten. De conclusie door den eischer geno men, beweert het navolgende: dat Burgemeester en Wethouders van Zandvoort op 14 Augustus 1891, krach-' tens besluit van den Gemeenteraad aldaar van 8 Aug. daaraan voorafgaande (waarbij de gemeente besloot over te gaan tot exploitatie der zeebaden van gemeen tewege) van de eischers, houthandelaars, hebben gekocht te 's Graven hage voor een som van ƒ11915 aan bad materieel. In het daaromtrent gepasseerde contract was opgenomen, dat het contract in werking zou treden, zoodra de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten op boven genoemd Raadsbesluit zou zijn verkregen. Deze goedkeuring is nimmer gekomen. De Raad van Zandvoort trok don 24sten November het Raadsbesluit van 8 Aug. in. Eischer blijft evenwel uitvoering van het contract eischen, op grond dat ge daagde de goedkeuring van Ged. Staten niet heeft geprovoceerd, doch integendeel verhinderd. De gedaagde, de gemeente Zand voort, concludeert dat om de beschou wing va» eischers juist te doe* zyo, er opzettelijke verhindering had moeten bestaan. Dit au is niet het geval. Maar boveadien is het Raadsbesluit, waarbij tot exploitatie der zeebaden werd be sloten, ea tot eene daarvoor bestemde geldlee*i*g va* 22000.weldegelijk aan Ged. Staten ter goedkeuring op- gezonde*. Daarop hebben G. S. in handen va* de* pUad om advies ge steld eenige adresse* vaa [ingezetenen va* Zandvoort, waarbij verzocht werd dit Raadsbesluit niet goed te keuren. De Raad adviseerde aaa Ged. Staten, om het raadsbesluit goed te keurea en de adressen af te wijze*. Hierna verlangde* Ged. Staten, dat de Raad ingevolge de wet, zoudea maken eene verordeaing op het gebrui- kea der zeebaden waarbij het maken van winst daarop zou worden voorko men en de Raad, met die opvatting niet instemmende, en meeneade dat de wet 'nier het maken van winst wel toe stond, trok daarop het Raadsbesluit in. Gedaagde concludeert alzoo tot ver werping ^van den eisch, omdat geene opzettelijke verhindering heeft plaats gehad ran de vervuiling der opschor tende vonrwaarde in hec contract, die strijdig zou zyn met do goede trouw. Voor de firma Alberts Sc Co., eischers, pleitte mr. de Witt Hamer van Middel burg, voor gedaagde mr. C. G. von Reeken te Haarlem. Eerstgenoemde wyst er op, dat de hoofdvraag is, of de gemeenteraad van Zandvoort de nitvoering van het contract heeft verhinderd door intrekking van het Raadsbesluit, voor de goedkeuring van Ged. Staten was gekomen. Pleiter meent van zeer stellig en citeert tot aandringing van zyn gevoelen de meening van tal van fransche en duitsche auteurs, terwijl hij nog opmerkt dat het gemeentebestuur van Zandvoort zich, uit deferentie van Ged. Staten, eenvoudig by de meening van dat col lege neergelegd en niet zooals behoorde, den stryd uitstreed en zich daartoe wendde in hooger beroep tot de Ko ningin. Pleiter geeft een voorbeeldEen jong- mensch die wil geen racen, gaat naar een velocipide-bandelaar en zegt//ik koop dat wiel, wanneer myn vader het goedvindt". Hij komt bij zyn vader en vraagt diens goedkeuring en deze zegt //jongen, je moogt wel een velocipède koopen, maar je hebt een zwakke borst en moet my beloven, det je niet zult racen, want dat is slecht voor je". Maar de jongen wil juist racen. Hij gaat dus naar den handelaar en zegt dat zyn vader niet goedvindt dat hy gaat racen. Nu zal de handelaar zeggen, dat de eenige voorwaarde van koop was,dat de vader den koop goedvond, niet dat hy zyn zoon zou toestaan te racen. Derhalve moet het jongmensch het rijwiel accep- teeren. Pleiter voor gedaagde, Mr. C. G. von Reeken, meent dat uit de houding van gedaagde blijkt, dat zy zich niet aan het contract op eenigszins handige manier heeft willen onttrekken, maar wel degelyk ter goeder trouw heeft gehandeld. Toen Ged. Staten er op bleven aandringen, dat de exploi tatie zou geschieden, zonder winst, was voor den Raad van Zandvoort de reden vervallen, waarom hij het besluit had genomen en het daaruit voortvloeien* de contract had gesloten, namelijk be voordeeling der gemeentekas. De verhin* dering gaat alzoo uit van derden, in casu Gedeputeerde Staten, zoodat de gedaagde daarvoor niet aansprakelijk kan worden gesteld. Na re- en dupliek bepaalt de Recht bank de uitspraak op heden over 6 weken. Maandagavond omstreeks 7 uur is per brancard naar het St. Elisabeths Gast huis overgebracht de 12jarige knaap G. B., wonende Lange Wijngaardstraat, die even te voren aan de Nassaulaan was overreden door een wagen bespannen met 2 paarden, waardoor zyne beide beenen en borst zyn gekneusd. Door de politie alhier is Maandagavond aangehouden H. P., oud 26 jaar, gebo ren te Berg Ambacht, verdacht van diefstal vas geld uit de toonbanklade by den slachter Wolfienbuttel in de S paarnwouderstraat. Hij heeft reeds vroeger gevangenisstraf ondergaan. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 49 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. I* de maand October van het vorig jaar wa3 dit getal 37, dus 12 minder. Bij vonnis der Arr.-Rechtbank alhier van 8 November 1892 is in staat van faillissement verklaard Stephen Ludwig Joseph Huasmann, schilder en koopman te Nieuwe Wetering met ingang van 7 November 1892 en benoeming van den rechter mr. W. A. 't Hooft tot rechter commissaris, en van den heer mr. A. E. A. S. van Stralen, advocaat en pro cureur alhier tot curator. Noord-Zuid Hollandsehe Stoomtram weg Maatschappij HaarlemLeiden. Ontvangsten Oct. 1892 aan perso nen- en goederenvervoer ƒ7596.15 tegen 7611.20 in 1891. Sedert 1 Januari ƒ78074.65 tegen ƒ74493.50 in 1891, en met inbegrip van diverse ontvang sten ƒ88946.65 tegen 84760.45 in 1891. In de nabijheid van Hoofddorp, bij den landbouwer J. de Vr., zijn niet minder daa 16 eenden en 8 kippen ontvreemd. Men heeft den dader nog niet ontdekt. De bouw der iaundatiekunstwerken, te Haarlemmermeer, is geëindigd. Nog maar enkele maanden gelede», begon men met dien bouw en thans zijn 9 bruggen en 3 sluizen gemaakt. In dit kort bestek, rekest men dat ongeveer 3 millioen steenen zijn verwerkt. Algemeen roemt men de» bouw wat soliditeit betreft, maar ook algemeen prijst men de orde onder het werkvolk, die geen enkel oogenblik werd gestoord. Thans wordt met kracht gewerkt aan 't voltooien va* de innndatiedijk met de kanalen. Gemiddeld loope* dagelijks 16 zandtreine», die elk 100 M3 zand vervoeren. Hieruit kan men opmaken, welk eene ontzagelijke massa zand er vergraven moet worden, ora de kistingen te make*. Verlangend ziet men uit naar de voltooiag der kanalendie in verbindindg komen met het buiten water en een begi* moeten worden eener geregelde communicatie te water door Haarlemmermeer. Op het Noordzeekanaal is een te Amsterdam wonend man van een kolen- schuit in het kanaal gevallen ea ver dronken. Door de politie te Halfweg zijn negen hengelaars bekeurd wegens het loopen op de dijken van Rijnland. Het hengelen wordt .tegenwoordig bemoeilijkt Door de afdeeling der Holl. Mij van Landbouw te Aalsmeer, wordt eene cursus opgericht, voor a. s. landbouwers. Deze cursus zal twee jaar duren en eene voortzetting zijn van het gegeven herhalingsonderwijs. Behalve de land- bouwvakken, zal ook de natuurkennis- hierbij opgenomen worden. Het onder wijs, dat gratis zal gegeven worden, wordt geheel bestreden uit de kas der afdeeling. De h.h. Dros en Kolle, hoofden der scholen te Aalsmeer, worden - met het onderwijs belast. De minister van binnen 1» zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens de by hem ingekomen ambtsbe richten in de vorige week als aan Azia tische cholera overleden zyn aangegeven: in Noord-Brabantte Breda 3 per sonen te Prin8enhage 8 personen in Gelderland te Huisen, 3 personen; in Zuid-Hollandte Alfen, 1 persoon; te 's Hage, 2 personen te 's Gravenzande, 1 persoon (behoorende tot de bemanning van een te Hoek van Holland in quaran taine liggend visschersvaartuig); te Gouda, 1 persoonte Hazerswoude, 1 persoon te Koudekerk 1 persoon in Noord-Hollandte Amsterdam, 1 persoonte Nederhorst den Berg, 2 personen in Utrechtte Utrecht, 3 personen te IJselstein, 5 personen in Frieslandte Sneek, 1 persoon. De opgave van de in de week van 2—8 October aan aziatiscfae cholera overledenen Staatscourant van 11 Oct. 1892) moet alsnog blykens ingekomen ambtsberichton aangevuld worden met éen overledene te Zuidwolde (Drente). St.el. - Het heeft ds. Hasebroek Zondag, op zijn tachtigsten verjaardag, niet ontbroken aan blijken van vriend schap ea vereering, in den vorm van persoonlijke en schriftelijke gelukwen- schen, bloemen en geschenken, vooral veel bloemen. Reeds vroeg op den middag was Hildebrand gekomen om Jonathan de hand te drukken en het feest mede te vieren. Nadat eerst door den jubikris eene commissie was ontvangen, die hem namens zijne vele vrienden een geschenk aanbood, volgden te vier uur de bestuurders van de Holl. Maatsch. van fraaie kunsten en wetenschappen, de heerea prof. T. M. C, Asser, dr. G. Kalff, dr. E. Laurillard, prof. P. J. Muller, ds. M. A. Perk, mr. R. van de Werk en dr. P. Riteer, welke, in opdracht van een groot aantal zijner vereerders, Hasebroek kwamen huldigen. Dr. Laurillard, voorzitter der Maatsch., sprak hem toe en dankte hem voor hetgeen hij voor de Maatschappij geweest is, die er zich op beroemt, in Hasebroek haar lid van verdienste te lecren, in Hasebroek, zoo lang reeds 57) HOOFDSTUK XVI. wSpaar my uwe meening over Arthur," zei Angela met een donkeren blos op de wangen, //ik heb de myne over hem, die niemand ooit veranderen zal." 11 Maar dwaas kind die ge zijt," riep Philip en in zyn boosheid ■fvergat hy alle voorzichtigheid ea verried daardoor wat George |hem geschreven had. //Dwaas kind, Arthur is nu al niet trouw meer, hij beantwoordt uwe brieven zelfs niet." Angela schrikte en werd doodsbleek. //Hoe weet gy dat, vader?" zei ze. //Hoe kunt gy dat weten? Wat is er met Arthur gebeurd? Het is gelogen, dat hij my on- Hrouw geworden is. Bewys my dat hy my niet meer liefheeft en ik zal trachten hem te vergeten!" Philip keerde zich zonder een woord te zeggen naar zyn schrijf tafel, schoof een lade open en nam er een medaillon uit, dat hy haar liet zien. z/Kent gy dit?" vroeg hij haar. Angela werd doodsbleek. Zy herkende een medaillon, dat zy aan Arthur had gegeven en waarin haar miniatuurpor+ret was gesloten. Zonder een woord te zeggen staarde zij op het eenvou dige voorwerp, dat haar vader haar voorhield en haar een oogen blik later in de hand gaf. Zy opende het schielijk en uitte een kreet van schrik, toen zy daarin werkelyk haar portret zag. z/Hoe komt u daaraan, vader?" vroeg zy daarop zacht,meteen stem waarachter men de tranen raden kon. Philip zweeg een oogenblik, daarop zeide hy, zonder haar aan te zienwVan een dame, die het van Heigham heeft." z/Welke dame?" vroeg zy, zich zichtbaar geweld aandoende om kalm te blyven. z/De naam is een geheim. Wat doet die er ook toe z/Wat die er toe doet, vader? Begrypt u dan niet, dat als ik dien weet, ik tot haar zou gaan en zeggen, dat zy een bedriegster is en dat zij het medaillon op eene of andere manier aan hem moet hebben onttroggeld." z/En waarom schryft bij dan niet meer vroeg Philip scherp. //Omdat hy ziek is, het kan niet anders, myn Arthur is te zeer een gentleman, dan dat bij zyn trouw zou schenden en, al was het waar, dat hy mij niet meer liefheeft, dan nog zou hij my niet met stilzwygen bejegenen en mijn geschenken verkwanselen." /,Arm kind," zei Philip, //je hebt wel vertrouwen in dien man I Geloof my toch, het is verkeerd geplaatst. Heigham is geen man van eer. Hoe komt dat medaillon hier, wanneer hij hot niet zou hebben gegeven Ik zeg u toch, dat ik het van een dame heb ontvangen ffZy heeft het laten stelen of misschien zelf gestolen," ant woordde Angela. z/Een zwakke vrouw die iets ontsteelt aan een jongen", krach- tigen man als Heigham riep Caresfoot ODgeduldig uit. #18 dat aannemelyk Immers neen." z/Niet als hy gezond is, maar wel wanneer hy ter neer ligt, ziek en hulpeloos," zeide het meisje. //Ik gevoel het, myn hart zegt my dat hy ziek is, het kan niet anders zijn." Careefoots wenkbrauwen fronsten zich en toornig keerde hy zich naar zyn dochter, die by het zien van zyn samengetrokken gelaat een stap achteruit deed. //Luister eens goed naar wat ik je zeggen ga," siste hy tusschen de opeen geklemde tanden door. //Altyd en altijd was je een weerspannig en lastig schepsel. Nooit ben je voor je vader een goede dochter geweest, steeds heb ik moeite gehad om je te regeeren. Eigenzinnig als je karakter is, wil je je nu weer tegen myn wil verzetten. Ik zeg jedat zal niet gebeu ren. Het is myn wil, versta je goed, myn uitdrukkelijke wil, dat je trouwt met myn neef George Caresfoot. Ik wil hetNiemand heeft hier een wil te hebben en jy, weerspannig kind, zoomin als een ander. Je weet nu wat myn besluit is. Over twee maanden trouw je en hoe eerder je dien Heigham uit je hoofd zet, des te beter. Ga nu maar heen Hy keerde zich, nadar hy haar deze woorden als het ware in het gezicht had geslingerd, weer o,m en deed alsof het gesprek waB afgeloopen. Angela stond nog, onbewegelyk op dezelfde plaats, zy werd nu rood dan bleok en haalde hygend adem, alsof zy zeer ontsteld was door dien plotselingen uitval. Daarop gelukte het haar met een geweldige inspanning, hare zelfbeheersching terug te erlaDgen, en zeide met een stem, die slechts een weinig beefde

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1