POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEffWS de loodwitfabriek aldaar logeerde in de Oranjestraat 10. Hij is naar de Amalia- stichting overgebracht. De twee kinderen die nog in de Amalia-stichting worden verpleegd, zul len, waarschijnlijk Zaterdag, geheel her steld haar verlaten. Te Breda zijn in het geheel 15 ge vallen van cholera voorgekomen, terwijl 5 personen stierven. Mevrouw Van Opstal van Dooren te Tilburg, die Prinses Sophia tijdens haar verblijf aldaar persoonlijk heeit gekend, zond onlangs op het gouden huwlijksteest aan den Groother tog en de Groothertogin van Saksen een fraai uit duitsche en nederlandsche post zegels vervaardigd bloemstuk, waarin de gekroonde letters K. en S. kunstig waren gewerkt. Dezer dagen ontving zij van de Groothertogin een fraai portret met eigenhandig schrijven als dankbe tuiging. Lsttnes en lunst» Een jeugdige nederlandsche violiste mej. Betsy Canter heeft Zaterdagavond in de Sing-akademie te Berlyn concert gegeven, dat door een groot publiek uit de eerste muzikale kringen werd bygewoond. Zy speelde het Gmoll concert van Max Bruch, de Legei van Wieniawski ea de Romance van Sveadsen en heeft een schitterend succèi behaald. De berlynsche bladen zyn een stemmig in hunnen lof over de jonge virtuose. Het Berliner Tageblatt van 7 November 11. vergelykt haar met de beroemde italiaansche violiste Teresina Tua en noemt haar een veelbeteekenend muzikaal talent. Zielsverrukkend zegt het groote berlynsche blad, speelde mej. Betsy Canter het heerlyk adagio van Brach'8 Gmoll concert en met geestdrift de finale. Das Kleinè Journal van denzelfden datum wijst op den soliden muzikalen grondslag van haar studiën, die, met vermyding van alle effectbejag er slechts opgericht zyn den grooten schoonen toon en de natuurlyke voordracht der jonge kunstenares te doen uitkomen. Als een bizonderheid, merkt het blad op, dat het publiek tot het eind het concert by woonde, iets dat te Berlyn zelden voorkomt. De Berliner Börsen Courier roemt mej. Canter's techniek en haar warme voor dracht de Vossische Zeitung zegt dat de jonge hollandsche door haar bezielden toon en eenvoudige voordracht, het pu bliek voor zich inneemt. tuig was in handen] van andere socia listische raddraaiers. Het O. M. requireerde schuldigver klaring en veroordeeling tot een gevan genisstraf van vyfmaal zes dagen. Beklaagde voerde zelf zyne verdediging en lucht gevende aan zyne socialistische gevoelens voerde hy aan dat het, nu hy steeds opzettelijk voortging met het venten van Voorwaarts, voor een ieder duidelyk is, dat hy overtuigd is van zijne niet straf baarheid en besprak daarop de ongrondwettigheid van de gemeente verordening. Naar zijne bewering was die vastgesteld op aandringen en door invloed van de katholieke geestelijkheid. Het O. M. diende hierop van repliek en teekende krachtig protest aan tegen de lage insinuatie van beklaagde. Wel heeft de katholieke geestelijkheid voor eenigen tyd den geloovigen het lezen van Voorwaar/8 verboden, maar algemeen is het bekend dat dit iD kerken van andere gezindten ook is geschied. De kontonrechter bepaalde de uitspraak in deze op Woensdag 23 dezer. Beklaagd voor het Kantongerecht te 's Hage een valschen eed te hebben afgelegd, had zich Donderdag voor de Rechtbank aldaar te verantwoorden B. K., aannemer aldaar. Die eed betrof een civiele actie tus- schen P. H. B., steenhouwer te Rotter dam, eischer, en bovenbedoelden aan nemer, en luidde: „Ik zweer, dat het niet waar is, dat ik op Donderdag 31 Maart 1892, ten kantore van den deurwaarder Dooren- berg heb aangenomen de vordering (ƒ109) met alle kosten te betalen". De bekl. erkende dien hem opge- legdea beslissenden eed bij den kan tonrechter te hebben afgelegd, terwijl de deurwaarder D. bleef volhouden, dat op zijn kantoor het aanbod was gedaan om hoofdsom en kosten te betalen. Het O. M., tot de conclusie geko men, dat de opgedragen décisoiren eed door den bekl. valschelijk was afge legd, vorderde 1 jaar gevangenisstraf en onmiddellijke inhechtenisneming van den bekl. De verdediger, mr. Bergsma, meende, dat zijn cliënt moest worden vrijge sproken. Na in raadkamer te zijn geweest, besliste de Rechtbank, dat er geen termen zijn tot dadelijke inhechtenis- neming. Uitspraak over 8 dagen. RECHTSZAKEN- Voor het kantongerecht te 's Bosch werd Woensdag behandeld de zaak tegen A. J. G., 30 jaar, geboren en wonende aldaar, colporteur, beklaagd van langs den openbaren weg, ondanks het verbod van den burgemeester aan hem vyfmalen door de gemeente-politie gedaan, met het venten, verspreiden en verkoopen van Voorwaarts te zijn voortgegaan. Het O. M. werd waargenomen door mr. H. G. van Sonsbeeck. Met het oog op het in eene zelfde zaak gewezen vonnis van den Hoogen Raad deed het O. M. in zijn requisitoir uitkomen dat de politieverordening dier gemeente wel degelyk verbindend is, vermits daar geen inbreuk gemaakt werd op het venten en verkoopen van nieuwsbladen, zoolang met het oog op het openbaar verkeer en het verstoren der openbare orde geen verbod noodig was. Het O. M. het opzettelijk voortgaan met het venten ondanks herhaald verbod in aanmerking nemende en daarby tevens het tarten van het openbaar gezag, meende in deze het maximum der straf in een hechtenisstraf te mogen eischen. Spreker zeide dat bekl. maar een werk VISSCHERIJ. Scheveningen, 10 November Diie partijtjes Zuiderzee garnalen wer deu met f 3 3.50 per bennetjebe- Uald. Van de hatingvisscherij kwam na eene reis van 3 weken terug de schuit Avant Coureur, sch. A. J. Bruin, met 170 ton pekelh. 100 idem en 12,000 steurharing, Voor pekelharing werd 6.91& tot f 7.06 ingeschreven, steur haring deed f 7, 7.50 het kantje en f 8 tot f 11 de 1000 stuks. Nieuwediep, 10 November. Door 30 kordeis werden hier heden 10 tot 60 groote, 5 tot 20 kl. tongen, 15 tar botten, 2 tot 20 roggen, 3 tet 20 mand jes kl. schol en 1 tot 4 manden schar aangevoerd; gr. tong gold 55 45 ct., kleine id. 25 c., tarbot f 10 f 6, rog f 1 per stuk, kl. schol 3 £t 2.50 per mandje en schar f 1.50 per mand. Tegen aanstaanden Dinsdag is te Brus sel een dringende vergadering belegd van den werkliedenbond om de noodige maatregelen te nemen de socialistische beweging een scherper geteekend karak ter te doen aannemen. Dinsdag a. s. is tevens de naamdag van koning Leopold. Alsdan zal bij gelegenheid van het plech tig „Te Deum" eene betooging worden gehouden door de voorstanders van het algemeen kiesrecht. De redactie van het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is door de Senaats-commissie vastgesteld. Het is eene paraphrase van de troonrede. In het bizonder legt het den nadruk op het mandaat, gegeven door de kiezers aan de wetgevende Kamers, belast met het vaststellen eener ruime uitbreiding van de kiesbevoegdheid en met de oplossing der andere vraagstukken, in verband met de reorganisatie der staatsinstellingen. De herzieningecommissie uit de belgi- sche Kamer heeft, met betrekking tot de reorganisatie van den Senaat, verworpen de vertegenwoordiging van belangen het vormen van verschillende categoriën van kiezers (eenstemmig) het voorstel om de kiesbevoegdheid voor den Senaat eerst op 35jarigen leeftijd te verleenen, en het voorstel tot het schrappen van eiken census der verkiesbaarheid. Het voorstel om den leeftijd van verkiesbaar heid op 35 jaar te stellen, heeft zij daarentegen aangenomen. De commissie uit den Senaat heeft besloten, dat in de grondwet voor de verkiezing van de Senaatsleden de toe passing van een evenredig kiesstelsel zal worden voorgeschreven. In de frausche Kamer is aan de orde gekomen het wetsontwerp tot wy'ziging van de wet op de drukpers. De heer Loubet vraagde de onmiddeliyke in be handelingneming en stelde hierby de kabinets-kwestie. De Kamer verwierp een voorstel tot uitstel van de zaak, en bepaalde daarna met 298 tegen 182 stemmen, dat men het voorstel reeds aanstaanden Woensdag behandeling zal nemen, zooals de minister had gevraagd. De Kamer heeft de interpellatie over de Panama-zaak veertien dagen uitge steld. De Senaat heeft de artikelen 3 tot 26 van het wetsontwerp op het koloniale leger aangenomen. Bij de beraadslaging in de fransehe kamer over het recht op dranken, heeft Doumerc als amendement voorgesteld om alle rechten op wyn, bier, appelwijn enz. af te schaffen. Dit amendement werd door minister Rouvier bestreden op grond dat het de werking der her vorming geheel zou verlammen. Evenwel besloot de Kamer met 349 tegen 195 stemmen het in overweging te nemen. Door den president van de begrootiDgs- commissie werd opgemerkt dat aanne ming van dit amendement een tekort van 88 millioen zou doen ontstaan en hy verzocht de Kamer de zitting te schorsen, opdat de commissie in de ge legenheid zou worden gesteld om de mid delen te onderzoeken, om zulk een te kort eventueel te kunnen dekken. Hierop werd do discussie tot Zaterdag verdaagd. Minister Loubet heeft Don derdag in den franschen ministerraad medegedeeld, dat hy de begrafenis der slachtoffers van de laatste dynamietont- ploffing te Parys zou bijwonen. De minister van marine heeft van generaal Dodds eene dépêche ontvangen, gedagteekecd van Donderdag uit Kana, waarin de inneming dezer stad wordt bevestigd. Volgens den Impartial zyn de onder handelingen over de handelstractaten van SpaDje met Zwitserland en Zweden af- geloopen. De onderhandelingen van Oostenrijk met Italië gevoerd over de toepassing der bepaling betreffende de invoerrechten op wyn, zyn geëindigd met eene voor beide partyen bevredigende oplossing. De zitting der grieksche Kamer is Donderdag door Trikoupis geopend met de eenvoudige voorlezing van het besluit barer byeenroeping. De werkzaamheden der Kamer worden hervat op den 20en [heid is de grootste welke in 20 jaar be* De commissie uit den zweedschenbaald werd. Cleveland toch is zeker van Ryksdag, ter voorbereiding van de 281 stemmen; en Harrison zal naar men openbare behandeling van het ontwerpgelooft het tot niet meer dan 150 bren- der legerorganisatie, heeft hare instem-gen. miog betuigd met de hoofdbepalingen Het schijnt dat tot dusrer het republi- het ontwerp. Alleen verwierp zjj keinscue Ohio eveneens democratisch ge. vorming van een vestingartillerie- j worden is. Volgens de laatste berekenin- korps voor Karlsborg. Zj, stelt voor de gen zon de stemming van het kiescollege dagsoldt) voor de onder de wapenen aldn8 uitvallenCleveland 290, Harrison geroepen dienstplichtigen vast te stellen128, Weaver 26 stemmen en voor den op aO oere. seDaat43 republikeinen, 41 democraten, De engelsohe pers is eenstemmig m 4 leden van de volkspartij. Deze heeft haar oordeel over de rede van lord dn8 de beslissing in handen en zal mo»e- Kimberley, den minister van Koloniën, jyk met de democraten stemmen. aan het banket van den Lord Mayor, welke hy hield als vertegenwoordiger der regeering. Zy acht de rede hoogst onbeteekenend. De Times noemt de redevoering eene reeks van algemeenheden. Het blad vreest dat er verwarring heerscbt in het minis terie tengevolge van den Trafalgar Square-by eenkomst, de inrryheidstelling van dynamiet-mannen de iersche kwestie en Uganda-Morley zal bezwaar lijk een plan vinden om; weggejaagde iersche pachters weer op hun goed terug te brengen, dat voor de Ieren en de oppositie aannemelijk ie. De Morning Post beklaagt zich er over dat de regeering nu 3 maanden het heft in handen heeft en nog niets deed. De ministerieele verklaringen omtrent Uganda acht het blad bizonder vaag het verneemt met genoegen dat de regeeriDg nog geen vast plan heeft met betrekking tot het engelsche rijk in 't Oosten. Daily News meldt dat er te verzoe ningsgezind gesproken is door lord Kim- beiley. Het zal een groote misslag der regeering zijn indien zij haar beloften aan haar aanhangers niet houdt om de oppositie voor zich te winnen. Het blad hoopt dat de regeering een wetsontwerp zal indienen tot betere regeling van de plaatsing der stemge rechtigden op de kiezerslijsten. De tef ng- houdendheid van lord Kimberley ten opzichte van Uganda vindt het blad zeer diplomatisch. Daily Chronicle gelooft dat, in weerwil der voorspelling van politieke tegenstan ders, het ministerie zich staande zal blyven houden, zoowel door eigen ver diensten als door de dwaasheden van Salisbury en Balfour. De Standard verheugt zich er over dat in schorsing der bizondêie strafwet ten voor Ierland niet gevolgd is door eene vermeerdering der agrarische mis daden en neemt nota van de verklaring der regeering, dat deze erkent, den steun der oppositie te behoeven, ten einde haar programma uit te voeren. De Daily Telegraph is het eens met de Times waar deze de rede eene aan eenschakeling van algemeenheden vindt. Slechts op éen oogenblik van den avond, zegt dit blad, werd eenige geestdrift ge wekt, n.l. door de toespeling van den minister van Buitenlandsche Zaken op het ideale britsche ryk der toekomst, waarin alle koloniën zouden sympathi- seeren met Londen als het centrum van den wereldhandel. De Engelsche dagbladen bespreken de verkiezing van Cleveland. De Standard o. a. zegt „Men heeft alle reden verheugd te zyn over de nederlaag, welke de Mc Kinley- wet ondergaan zal, tengevolge van deze overwinning van Cleveland. Deze ver kiezing zal waarschijnlijk gevolgd wor den door eene herziening der tarieven van in- en uitvoer. De Times schryft De overwinning van Cleveland is een van de tarievenkwestie. Deze ze gepraal is het bewys dat het Ameri kaaneche volk niets van die tarieven wil weten. Volgens de laatste stemming zal de senaat 45 democraten, 38 republikeinen en 5 leden der volksparty bevatten. De door Cleveland verkregen meerder- Eene zeer uitgebreide po litiemacht, grootendeels bestaande uit berede» manschappen der maréchaustée, heeft Woensdagavond te Helmond de orde uitstekend weten te handhaven. Wel waren de arbeiders zeer onrustig en gaven zij door hun aanhoudend ge joel en geschreeuw hunne gevoelens te kennen, maar de orde werd niet ver stoord. Alleen eene vrouw werd wegens verzet gearresteerd. Eenige winkeliers hadden hunne winkelruiten uit voorzorg met planken doen dichtspijkeren. Al is deze avond goed ten einde ge bracht, zoo wordt, naar hei schijnt, met grond verondersteld, dat de ongeregeld heden zich zullen herhalen. De onte vredenheid der fabrieksarbeiders toch is algemeen en men mag vrij aannemen dat alle fabrieken (uitgenomen de ma chinefabrieken) in de oploopen en stand jes waraa vertegenwoordigd. Aan den minister van land bouw in België is het volgende rekwest gezonden Mynheer de minister. Reeds herhaalde malen werd uwe welwillende aandacht gevestigd op den neteligen toestand der Belsische landbouwers, welke landen ge« bruiken, in Nederland gelegen. Telken male hebt gy die klachten met groote belangstelling aangehoord en wy zijn overtuigd, M. de minister, dat gy reeds talryke pogingen hebt aangewend om uwe landgenooten voldoening te doen be komen, maar tot heden zonder goeden uitslagdaarom nemen de ondergetee- kenden de eerbiedige vrijheid, UEd. te aanzoeken het volgende te willen bewer ken Ten allen tyde vrij verkeer, in eenen omtrek van 5 kilometers van beide kanten der grens, met hoornvee, schapen mest, voortkomende van hoeven van Belgische of Nederlandsche landbouwers binnen die omschrijving staande. Inzake van gezondheidspolitie der huisdieren al daar dezelfde maatregelen toepassen als Nederland. Het onderzoek van het zou aldaar ten allen tyde zonder stoornis moeten toegelaten zijn, aan eene veearts, vreemd aan het grondgebied. Eindelyk, in geval van bemettelyke ziekte binnen dien omtrek, zouden er maatregelen dienen genomen te worden by gemeenzaam overleg van de twee veeartsen (Nederlandsche en Belgische) zich bevindende in de nabijheid van het be- smettingspunt. De schikkingen, M. de minister, zouden stellig van aard zyn voldoening te geven aan beide landen, en zouden geenszins een beletsel zijn tot het nemen van bizondere bepalingen, re gelende den handel van het vee, in geval er zekere smetziekten zouden bestaan in een of ander land. Indien buiten onze verwachting het Nederlandsch staatsbe stuur de toepasing van dit stelsel mocht weigeren, zouden wij geenszins aarzelen M. den minister beleefdelyk te verzoeken zonder verwijl den invoer van Neder landsch vee te beperken, ja zelfs te be letten, en de overeenkomsten, met België gesloten, te doen eerbiedigen. Het bestuur van den mij a- werkcrsbond in Wales vaardigde Don derdag een manifest uit aan zyne negentig duizend leden. Het spoort hun HOOFDSTUK XVII. Eenige dagen verliepen en tot hare groote verwondering zeide Philip Caresfoot over het gebeurde niets tot zyne dochter. Dit verwonderde en beangstigde haar meer, dan wanneer haar vader haar op de meest onaangename manier had bejegend. Zy kon niet anders denken, of lady Bellamy zou alles aan haar vader hebben verteld en hy was geen man, om zulk een ongehoorzaamheid van haren kant stilzwygend te dulden. Wat voerde hy dan in zyn schild? Zenuwachtig en gejaagd als zy geworden was door de laatste gebeurtenissen, zag zy ook hierin een valstrik. Schuw ging zy rond in het huis, schrikkend als er gebeld werd en zy was dankbaar, wanneer zy des avonds in hare kamer vluchten en, zonder angst en in veiligheid, achter hare gesloten deur aan Ar thur denken kon, wiens toestand naar Pigott haar in een briefje gemeld had, langzaam beter werd. Zy vergiste zich door te denken dat haar vader van den tocht naar de hofstede kennis droeg. Philip wist daarvan niets. Hoe kwam dit? Had lady Bellamy in hare woede niet gedacht aan het eerste middel dat zy in de hand had, om zich op Angela te wreken, door namelyk Philip van haar bezoek aan de hoeve in kennis te stellen? Den dag na dat bezoek kwam lady Bellamy by George Cares foot. Deze ontving haar met vreugde en zeide, dat het hem ge noegen deed, haar eindelyk eens weer te zien. „Het is my aangenaam," antwoordde lady Bellamy, „maar als ge denkt dat ik u goede tyding kom brengen, vergist ge uzeer." „Wat?" riep George, terwyl hy met moeite een vloek weer hield. „Mijn waarde, het duifje dat ge tot uw vrouw wilt maken, is een havik. Ik raad u: bedenk u nog eens goed vóór ge haar trouwt, want wat fluweélen pootjes schijnen, zijn inderdaad scherpe klauwen." „Spreek daar niet over," antwoordde George wrevelig, „mijn be sluit staat vast, daaraan is niets te veranderen. Wat is er ge beurd „Ik was op den goeden weg. Heigham was bewusteloos en ik had hem het medaillon afgenomen dat hij van Angela had ge kregen en dat aan Philip gegeven, die het aan Angela heeft laten zien, om haar wys te maken, dat Heigham haar ontrouw was geworden. Hy heeft het zeker weer niet heel slim aangelegd, althans dienzelfden avond kwam het juffertje met die verwenschte brutale meid, die Pigott, op de hoeve en maakte met my een scène." „En....?" vroeg George. „Ik ben geslagen, mijn waarde," on lady Bellamy lachte bitter maar met een stem, waar men de woede en wraakzucht in hooren kon. „Totaal verslagen. Het juffertje wist het medelyden van de boerenfamilie op te wekken en was brutaal genoeg, om te ver klaren dat Heigham haar verloofde was. Daarby vertelde ze de historie met het medaillon, die ze geraden schynt te hebben en het eind van de zaak was, dat ik kon vertrekken en dat Pigott bleef om den zieke op te passen." „Vervloekt I" bromde George, terwyl hy woedend op zijn knevel beet. „Het ongeluk by de beek heeft dus al heel weinig gebaat!'' zeide lady- Anne met grooten nadruk op het woord „ongeluk". George keek haar scherp aan en zei toen langzaam en bijtend „En gy, lady Bellamy, wat zoudt gy een goede ziekenoppasser zyn geweest voor den man, wiens bestaan u belet uwe brieven terug te krygen Stellig zoudt gy hem als uw eigen zoon hebben behandeld, nooit hebben vergeten hem zyne medicynen in t< geven.... wel neen, nooit.... want, niet waar, als men dat by een herstellenden zieke eenmaal vergeet.... kan dat zijn dood zijn, niet waar?" Als twee hyena's gluurden zy elkander aan, beide met een hatelyken grijnslach op de lippen. De bezoekster was de eerste, die de stilte verbrak en op kalmen toon zeido„En wat willen we nu doen, om de weerspannige te temmen „Wat we doen zullen herhaalde George. „Natuurlyk haar vader van haar bezoek aan de boerdery op de hoogte brengen, want wees er maar zeker van, dat hy daar niets van geweten heeft. Zoo beletten we tenminste nieuwe escapades van dien aard," „En wat za 1 Philip dan doen, meent gy „Haar opsluiten denkelyk, en hare brieven onderscheppen." „Zeer waarschijnlijk. En weet ge, wat er dan zal gebeuren?" „Dan zal het meisje wel een toontje lager zingen," zei George woest. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2