J. Leupen. DE XIIDERHOOFS' De Beis naar Turkije. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 0ibib vier qquv. Jaargang. Maandag 14 November 1892. No, 2872. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. STADSNIEUWS. De Aanstaande verkiezing. Vsrlaging van den Vleeschprijs. BINNENLAND. INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen ia Nederland. Au-wrteiitien. \ieuwe schouwburg, Volksvoorstelling ZOHDAC 13 NOVEMBER 1892: w WILLEM TAN ZÜIJLEN- te Haarlem. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat-No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOI. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt aan hen, die op het Geil.' Zondagsblad ïnteekenden, No. 44 van dat tijdschrift; toegezonden. De Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM k\ a4rless, 12 nov, 1892 Op het Museum van Kunstnijverheid alhier is door de welwillendheid van de firma Brink Co., te Amsterdam, a. s. Zondag en volgende dagen de oorspron kelijke teekeniog tentoongesteld van de twee eerste tafereelen uit den Kruisgang, welke ontworpen en geteekend werden door den kunstschilder A. Derkinderen en bestemd zijn om in tegelwerk te wor den aangebracht. Hefc is ten opzichte van de KcEStuy verheid een gunstig versehyn sel dat de induetrieelen er van lieverlede toe overgaan aan dergelijke bekwame artisten de ontwerpen en teekeningen toe te vertrouwen van de werken die door hunne firma's worden vervaardigd en geleverd. De tentoongestelde tafereelen moeten in matte kleuren op de tegels worden geschilderd, zij dragon een tref fend religieus karakter en zullen zeer zeker in de passende omgeving waartoe zy zijn bestemd, den beste indruk te weeg brengen. Des Zondags is de toegang tot het Museum vrij. Dezer dagen werd ons door velen ge vraagd, of wy ook wiBten hoe deze can- didaat dacht over de kermis, hoe gene over eene nieuwe belasting etc. en wy meenen daaruit te mogen opmaken, dat waar is, wat Fidelio in dit nummer be weert namelykdat over het algemeen de kiezers volstrekt niet weten, hoe de' beide candidaten tusschen wie Diosdag e. k. herstemming zal plaats hebben, de heeren D. André de la Porte en J. Leu- pen, hoe deze heeren denken over ver schillende belangrijke gemeentezaken. Wy meenen derhalve, geen onnut werk te doen door hier mede te deelen wat ons daaromtrent van de opinie der ge noemde heeren bekend is. Gemakshalve noemen wy vjjf punten an vraagvorm lo, Wat is des candidaats opinie over de gaskwestie? 2o. Hoe denkt hy over schooigeldver- hooging hier en voor de jongens van bui ten 3o. Is hy voor of tegen de kermis 4o. Meent de candidaat, dat hier een nieuwe gemeentebelasting moet worden ingevoerd 5o. Hoe denkt hij over de traktements- regeling der onderwijzers, niet-hoofden van scholen. De heer D. Andrè de la Porte nu heeft wat betreft de gaskwestie nog geen gevestigde opinie, daar hy meent daar van nog niet voldoende op de hoogte te zijn. Zijne opinie over vraagpunt sub 2o heeft bij uitgesproken in de voordracht, door hem genoaden in de kiesvereeniging //Vooruitgang". Hierop komen wy Maan dag terug, daar hec verslag hiervan nog uiet onder ons bereik is. Deze candidaat is tegenstander van de kermis, zooals gebleken is door eene uit lating zynerzyda in eene vergadering van den Protestantenbond. Wat de wenechtlykheid eener nieuwe gemeentebelasting betreft is het de meening van den heer de la Porte, dat de thans vigeerende verteringsbelasting deze groote onrechtvaardigheid bewerkt, dat voor den een iokomen en vertering gelijkluidend zijn en voorj den ander niet. Wat de traktementsregeling der onder wijzers aangaat, de heer de la Porte acht hun onlangs ingediend adres onjuist en overdreven, maar meent toch, dat by de thans bestaande traktementsregeling de toekomst van de onderwyzers, niet- hoofden van scholoD, niet behoorlyk is verzekerd. Deelen wij thaDS de opinie van den heer J. Leupen over de gestelde vraag punten mede. De heer Leupen zou de gaskwestie nader willen onderzoeken, voordat hij zyne opinie bepaald uitspreekt, maar zou op dit oogenblik tegen ge meente exploitatie zyaomdat by by de ver anderde toestanden (vooral wat electrisch licht betreft) er bezwaar in zou zien, dat de gemeente zich voor het boawen eener fabriek bezwaarde met een schul denlast van 1% millioen. Wat punt 2 betreft, is het de mee ning van den heer Leupen, dat do Rijks subsidie verhindert om het schoolgeld aan de H. B. S. met 5 j. c. te verhoogen. Zoodra er eene inkomstenbelasting is ingevoerd, zou de heer Leupen wenschen dat het schoolgeld werd geheven naar mate van den maatschappelyken welstand der ouders, maar met gunstige bepalin gen ten opzichte van hen, van wie een aantal kinderen gelijktijdig schoolgaan. De heer Leupen zou de kermis willen afschaften, wanneer er iets anders voor in de plaats werd gegeven en de wer kende stand de aan de kermis verbonden geldelijke voordeelen behield. Hy zou willen, dat de werkgevers bij onderlinge overeenkomst zich verbonden om hun personeel, indien de kermis werd afge schaft, des zomers eenige dagen vacantie te geven, met behoud van loon. Deze candidaat wenscht eene nieuwe gemeentelijke belasting, gebaseerd op inkomen of vermogen. Ten opzichte van de tractementsrege ling der onderwijzers verklaart de heer Leupen, dat hij van deze zaak nog niet voldoende op d9 hoogte is, om daarover een oordeel te kunnen. Dit zyn de ons bekende meeningen van de beide candidaten voor de Raads vacature. Wij onthouden ons van alle commen taar, daar het ons niet te doen is om een van beiden aan te bevelen, maar enkel en alleen, om aan de velen die dit niet weten, mede te deelen hoe de beide candidaten denken over belangrijke vragen van den dag. Eenige dagen ving in onze courant met een ingezonden stukje onderteekend door //Eene Huismoeder" een veldtocht aan tegen de hooge pryzen van het vleesch in Haarlem. Naderhand kregen wij allerlei inge zonden stukjes over de kwestie en brieven van adhaesie. Men was het er over eens, dat de slagers in onze gemeente het vleesch- te zeer op prys hielden in een jaargetijde, waarin het vee goedkoop te krygen is. Ernstig werd er over ge daebt, zich in Leiden te voorzien door combinatie van een aantal gezinnen, om zoodoende da slagers te noodzaken den prys hier, te verlagen. Er werd tevens gerept van de op<[ richting eener coöperatieve vleeschhou werij, een plan waarmee wy voor ons volstrekt niet kunnen instemmen, daar coöperatie in dien vorm in ons geen voorstanders vindt. Evenwel, zoover zal het ook wel niet komen. Een drietal der grootste slagers hebben voor de volgende week veriaging toegezegd, zy het dan ook slechts met tien cents per kilo, dat is alzoo vyf cents het pond. Of bet publiek zich met dien afslag zal tevreden stellen, moet blijken. Velen zyn do meening toegedaan, dat de slagers wel meer kunnen doen en dat men mag aandringen op beduidender prijsvermin dering, zondor hun het vel over de ooren te halen. Niemand verlangt goede waar voor geen geld, maar men wenscht, dat de slagers een billijke winst nemen en den vleeschprijs afslaan, wanneer de veepryzen dalen. Deze methode te volgen (en dan liefst wat royaler dan nn) zal da slagers het best behoeden tegen de oprichting van een coöperatieve vleeschhouwery, het zwarte beest, waarvan zij, en met reden, een afkeer hebben. De bekende zanger, de heer Joh. M. Messchaert te Amsterdam, en de heer L. Schlegel alhier, hebben zich wel willend bereid verklaard op te treden op het concert dat de koninklijke lie dertafel «Zang en Vriendschap" in Ja nuari e.k. zat .geven ten voordeele van //Weldadigheid nsar Vermogen". By den heer D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat alhier, i3 geëxposceerd, uDuinlandschap bij Haarlem," van H. Savry. Wy verwyzen naar achterstaande ad vertentie van het R. K. Parochiaal Armbestuur alhier, welke Woensdag 16 dezer de gewone jaarlyksche turf-collecte zal honden, welke wy in de liefdadig heid onzer stadgenooten ten zeerste aan bevelen Wy vestigen de aandacht onzer lezers op achterstaande advertontie betreffende de Uaamlooze Vennootschap //Troost en Hulp in Lyden." Deze Vennootschap verzekert, geneeskundige hulp, geldelijke uitkeering by ziekte en na overlijden, en verstrekt voorschotten en ontvangt gelden k deposito. Voor verdere inlich tingen wende men zicb. tot dea heer C. L. F Sarlet, Ver wuift 67 rood, welke als locaal direetenr is aangesteld voor Haarlem on Omstreken. Bij den heer Swel landbouwer te Haarlemmermeer, is een suikerbiet ge" rooid, die de lengte had van 68 cM. en evenwel omtrek, terwijl haar gewicht bedroeg 23 pond. In eene buitengewone vergadering vati den Raad der gemeente Zand voort werd Donderdagnamiddag ten half drie ure de nieuw benoemde burgemeester, de heer B. F. A. Westerouen van Meeteren geïnstalleerd. Op uitdrukkelijk verlangen van den benoemde, waren alle eerbe wijzen als eerewacht, enz. achterwege gebleven. Van verachillende woningen en de openbare gebouwen wapperde echter de driekleur. Dc oudste wethouder de heer P. van der Mye verwelkomde den burgemeester op zeer hartelijke wyze, waarop de heer van Meeteren eveneens met eenige hartelijke woorden zijn ambt aanvaardde. Uit de gevangenis te Roermond is ontslagen A. d. L. uit Berkel, die zich had aangemeld als de dief, die in Juli jl. onder Linne, ton i nadeele der wed. H., geld en andere voorwerpen zou ontvreemd hebben. Hij j had zyn toevlucht tot een lengen ge- nomen, alleen om in de gevangenis te j komen. Er hebben zich te Terheij j den twee gevallen voorgedaan van cholera asiatica met doodelyken afloop. üEfliJSNfchL) NIEUWS De minister Asqnïthheeft beslist, dat de terechtstelling van den gifmenger Neill moet doorgaan, daar krankzinnigheid bij hem onbewezen is. Vrijdag is door denPaus de eerst- plechtige audiëntie van zijn jnbilé verleend. Negen kardinalen en veie bisschoppen waren tegenwoordig. De Paus hield een indrukwekkende rede. De Dacronavan Canada naar Eagclaad, heelt op zee zwaar weer gehad, met het gevolg, dat van de lading vee 170 stuks over boord sloegen. Harald Hagen, de beroemde schaatsenrijder, die lithotograaf is by I bet geograpuisch instituut ie Chrisliania, had verloi gevraagd voor den aanstaanden [winter; dat werd hem geweigerd; nu [heeft hy zyn betrekking opgegeven en j gaat op eigen risico naar Engeland en I Amerika, om «op zijn schaatsen" den kost to verdienen. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk Medeburgerszoowel echte Haar lemmers als niet-Haarlemmerstot u een paar vragen De echtede hier getogen en ge boren volbloed Haarlemmers zijn zij de degelijkste lui, de meest doortastende lieden, die het meest deelnemen aan het publiek leven? Zijn zij vooral be gaafd met een ruimen blik, een flink juist oordeel en het vermogen dat oor deel duidelijk uiteen te zetten? Be speuren zij het best bestaande mis standen en zijn zij juist de mannen tan initiatief? Zijn zij het minst bang hunne handen aan koud water te bran den en treft men oader hen zeiven ja broers aan Betalen zij de meeste belastingen De niet-Haarlemmers, die zich tot ons voordeel, onze veste tot verblijf plaats gekozen hebben, zijn het stum- perds, leven zij vooral eenzaam, terug getrokken voor zich zeiven, behooren zij tot de zoogenaamde satisfaits de stil tevredenen, die liefst niets veranderd zagen en bestaande toestanden voor het gemak maar als de beste loven Zijn zij van nature bekrompen? Mis sen zij de gave van het woord en den moed ora flink en duidelijk hun woord te doen hooren en verbeteringen voor te stellen? Zijn zy doorgaans ja broers, vriendjes van de Oomes, en om hun bedrijf afhankelijk van bijna de geheele stad Zonden zij hierbij ons de minste belasting betalen. Overweegt eens deze vragen en be antwoordt ze, terwijl gij Haarlemmers en niet Haarlemmers de revue laat passeeren. Ik heb het gedaan en daarna uitgeroepen: Ik kies tot lid van onzen Gemeenteraad, den heer D. AND RÉ DE LA PORTE. N. VAN WETTEREN. Geboorten: 11 Nov. W. de Bie— Prinsen d. en z. - S. G. v. Huizenv. Delden z. Overleden 10 Nov. A. Eekhof 81 j. SpaarnwondeBtr. - 11. F. W. Pits 59 j. Scheepmakersdyk. - J. Steenman 47 j. Rozenmarynstr. Aan Gtabonncerden op dit Blad en hunne hutsgenooien worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld tsaar dese Betrekkingen zijn ie bevragen bennés buiten Haarlem ontvangen in- lichting tegen toezending van postzegel, 1. Juffr. P. G. voor het huiah. bij een dame, ongeveer 80 j. 2. Burgerdochter voor de huieh. en keuken in een gezin met kind. 3. Bnrgerm. R. C. voor de huiah. en buffet, boven 20 j. 4. Kantoorbed. gord bekend met mod. talen, ad ministratie, van onberispelijk gedrag en m. g. get. 5. Bed. voor magazijn-, kantoor-, schrijf- en teekenbeh. 6. Jongmensch, voor een magazijn van nette artikelen, liefst reeds in een wink, werkz. gew. zij nde. 7. Iemand te bed. van buffet 8de kl. wacht kamer, met goede get. 8. Scheepaiimmerk. v. hont, ijzer en beschiet. 9. Stukadoors, bekwaam in 't vak. FAMILIEBERICH VEN- Getrouwd: io Nov. B. F. P. Ovcrsteege* eu W. J. Peters, Amst. A. Fukkmk wedr. van A. J. Muts en W. H. Sikkel, Utrecht. n, A. Nijsingh en S. C. van den Berg, Am sterdam. J. Kleeblad Jr. en M. P. Stumpff, Amst. Geboorten io Nov. Mevr. Van PeltVan Hombracht d. Veen. G. LoosGrin z. Amst. n. G. A. HoetiukPander z. Helmond. Overleden 7 Nov. Ch. E. T&urel 68 j. Amst. 8. J. Minnigh 65 j. Amst. A. M. Voigt 64 j. Den Haag. B. A. C. Abrams 6 jaar, Amst. Wed. M. A. Mumra—Legel 73 j. Amst. 9. VVcd. A. M. Bsmana—Daube 76 i. Amst. M. Pistorius jd. 20 j. Amst. J. M. Smits 72 j. Deventer. 10. I. J. M. Ottenhoff 30 j. Berger-op.Zoom. M. L. d'AumerieLutgert, Leiden. A. Th. Niemann 44 j. Den Haag. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede en Derde Blad. Op den 27en November hopen j onze geliefde Ouders: - G. J. VAN DIJK en H. VAN ESSEN, bun 12Vs-jarige Ecktver- eeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen Haarlem,, Brouwerstraat 132. HAARLEM. Bol!. Tooneelgezolsobap, Dir. A. VAN LIER. Drama in 5 bedrijven of 7 tafereelen Aanvang 7Vs uur. Baleon, Stalles eu Parterre/0,75, le en 2e Loge 0,60, Gaanderij 0,30. Dir. J. C. DE VOS en W. VAN KORLAAR. Bff OPTREDEN van "W3 Maandag 14 November 1892: Nieuwste Blijspel in 3 bedrijven, door de schrijvers van Groote Stadslucht. Gevolgd door: Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7'/« uur. Balcon 2,Stalles ƒ1,75, leLoge ƒ1,50; Parterre 1,25 2e Loge ƒ1,Gaanderij ƒ0,50. Het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging noodigt alle Kiezers dringend uit bij de aanstaande Her stemming voor den Gemeenteraad hunne stem uit te brengen op onzen Candidaat, den Heer Het stembureau is geopend van 9 tot 4 uur. Namens het Bestuur de le Secretaris. J W. A. BEIJNES. Haarlem11 November 1892.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1