daar te verdry ven met verlies van eeni- ge dooden en gewonden hadden moeven terugtrekken. Sedert vielen hier de vrij zware regens in waardoor het terrein rondom jLambaroe min ot meer in een moeras herschapen werd en het vrij wel onmogelijk was onze operatiën ver der door te zetten. Onze hoop dat ae vijand die stelling zou verlaten werd ook niet verwezenlijkt, en hij ging steeds onvermoeid voort ons van uit die ver sterking het zeer lastig te maken door het leggen van hinderlagen, het beschie ten van den trein enz. De hoop dat de gelegenheid gunstig was om te trachten Kaloet bij verras sing te nemen, werd eenige dagen ge leden eveneens verijdeld. Eene compagnie van Lambaroe, ge steund door eene compagnie van het 14e bat., begaf zich met dat doel in den nacht van 25 Sept. derwaarts doch werd onmiddelijk zoodanig beschoten dat van een „coup de main" geen sprake meer kon wezen en terugtrekken als de wijsste party dan ook het einde was. Dit was dus de tweede maal dat onze troepen voor Kaloet het hoofd stootten. Eene derde poging, die daarop op den -ien October werd aangewend, mislukte eveneens, én we leden daarbij helaas een échec dat de droevige herinneiingen in 9nzen veel bewogen Atjeh-oorlog weder met eene heeft vermeerderd. Ziet hier een beknopt verhaal v^n het gebeurde. De commandant van Limbaroe, de overste S., achtte het noodig het terrein rondom die versterking, dat zwaar be groeid was, open te kappen en vroeg daartoe eene dekking van twee corapag- niën van Kota-Radja, daar hij tereent vreesde dat die werkzaamheden door den vijand zeer zouden worden bemoei lijkt. In plaats van twee compogniën wer den echter drie compagoiëa, namelijk een van het 3e, en 12e bataljon ter assistentie gezonden, benevens een detachement mineurs. Versterkt door nog een paar detachementen van de nabijgelegen posten te Lamreug en Si- roen besloot de overste S. hierop Ka loet andermaal aan te tasten en zoo mogelijk te nemen en te slechten. Na eerst door een vry zwaar artillerie vuur den aanval te hebben voorbereid, werden daarop door onze troepen her haaldelijk pogingen aangewend om door den bijna ondoordringbaren muur van bamboe doerie, dia Kaloet omringt heen te dringen. Niettegenstaande de geest der troepen uitmuntend was en zoowel officieren als minderen blijken van de grootste onverschrokkenheid en kalmte aan den dag legden, was het on mogelijk tot de vijandelijke versterkin- king door te dringen. De compagnie van Lambaroe, die het eerst voor de versterking kwam, werd onmiddellijk met zulk een moorddadig vuur ont vangen, dat aan verder voortrukken voor haar niet viel te denken. Reeds bij den eersten aanval werd de luitenant Hoolboom door een doode- lijk schot in het hoofd getroffen, terwijl van de 24 man, die bij them waren, er in een oogenblik 18 buiten gevecht werden gesteld. De luitenant-adjudant Drijber onder ging met zyne sectie hetzelfde lot. Hoe wel niet doodelijk, ontving hij eveneens een schot door het hoofd, dat hem aanstonds buiten gevecht stelde. Tegen 9 uren besloot men, nadat men 43 gewonden en 7 dooden had gekregen, het gevecht te staken en trokken onze troepen terug. In welke zenuwachtige spanning wij hierteKota Radja, waar ieder schot duidelijk te hoor en was, den uitslag van het gevecht afwachtten, behoef ik u niet te zeggen. De eerste tijding, die wij hier langs telephonischen weg van den afloop ontvingen, was dat Kaloet genomen was, doch zware verliezen aan onze zijde daarbij geleden waren. Nu dit laatste was dan ook niet an ders te verwachten, en dit berioht werd in verband met het gunstig resultaat dan ook minder zwaar opgenomen. Gij kunt echter nagaan dat het daarop volgend bericht dat Kaloet niet in onze handen was gevallen en voor de derde maal een échec ons deel was, ons eene bittere teleurstelling was. De trein die ongeveer tegen 11 uur des morgens de gewonden aanbracht, reed dan ook onder eene sombere stiUe het station binnen. In een daarvoor ingerichten directiewagen lag de luitenant Hoolboom, reeds stervende, terwijl de overige wagens grootendeels met zwaar dere en lichtere gewonden gevuld waren, De luitenant Drijber, wiens hoofdwond in het begin voor zijn leven deed vreezen, kwam daarop met een volgen den trein, die de compagniën alhier in garnizoen terugbracht, aan. Volgens de door mij ingewonnen laatste berichten was de toestand van genoemden officier zeer bevredigend. Van dej overige zwaar gewonden overleed een inlandsch korporaal kort na zyne opname in het hospitaal. De stemming, die in den laatsten tijd hier toch reeds alles behalve opgewekt was, is er natuurlijk na deze treurige gebeurtenis niet op verbeterd. Dat de vijand, die toch reeds met ongekende brutaliteit optrad, na dit échec onzer zijds met nog grooter driest- cn onbe schaamdheid zal optreden,, is vrij wei zeker. Reeds te lang hebben we hem m. i. zoo dicht in onze nabyheid gedoogd en hem daardoor in de gelegenheid ge steld zich in eene versterking te nestelen die stormenderhand niet schijnt te kun nen worden genomen, en die slechts óf bij verrassing (waartoe na het gebeurde wel weinig kans zal bestaan) dan wel door een geregeld beleg in onze ham den kan geraken. Of we echter voor dit laatste hier over een voldoend aantal troepen kun nen beschikken, betwijfel ik zeer. Te meer nog daar de vyand reeds achter Kaloet eene nog grooter en zoo ik hoor sterker benting heelt opgeworpen. Bij het verzenden van dit schrijven was mij aangaande plannen betreffende de verdere operatiën tegen Kaloet nog niets bekend. Dat we het er thans niet bij kunnen laten en Kaloet moet genomen wor den, het koste wat het wil, is vrij wel de algemeene opinie. verwierp alle wyziging in het tarief. Ia officieele spaansche kringen wordt verklaard, dat er overeenstemming be staat tusschen Spanje en Portugal over het sluiten van een bondgenootschap. Dinsdagavond had ter eere van het bezoek van het portugeesche konings paar een groote militaire taptoe plaats, welke door de vorstelyke personen op het balkon van het paleis werd bijge woond. Uit Konstantinopel wordt aan de Stan dard geseind, dat twee paleis gunstelin gen de concessie hebben aangevraagd voor een opium-monopolie in Turkye de aanvraag wordl gesteund door de daar over geraadpleegde Kamers van koop handel, maar verscheidene leden van den staatsraad verzetten er zich tegen. By eenen maaltyd van de Kamer van koophandel te New-York heeft Cleve land eene korte redevoering gehouden waar by hy alle politieke en oeconomi- sche vraagstukken vermeed. Hy zeide dat alle Amerikanen moeten bydragen tot het algemeene fonds van welvaart, om daaruit elk voor zich zijn wettig deel te genieten. Volgens berichten uit New-York zou president Harrison thans bereid zyn, de in den Senaat aanhangige ontwerpen, tot vrijstelling van invoerrecht voor grond stoffen, te bekrachtigen, zoodra de Senaat ze aangenomen heeft, wat waarschijnlijk is, vooral wat do vrystelling der wol betreft. Verscheidene fabrikanten in de Unie beginnen, in verband met eene mogelijke tarief wyziging, hunne productie te be perken. Het ontwerp tot stichting eener groote papierfabriek te New-York werd opgegeven evenals de uitbreiding van sommige fabrieken te Philadelphia. POLITIEK OVERZICHT. Vry kalm ia het Dinsdag in Brussel afgeloopen. In eene vergadering door studenten belegd en door ongeveer 300 personen bygewooad werd eene motie aangenomen ten gunste van de voortzet ting der propaganda voor algemeen kies recht. Des avonds werden nog eenige personen gearresteerd, die na afloop van de meeting uit het „Volkshuis" de po litie met glazen wierpen Het gerechtelyk onderzoek in de Pana ma,zaak is gesloten, in stryd met hetgeen dienaangaande gezegd was. De procureur generaal heeft tot eene vervolging ge concludeerd. De fransche regeering heeft besloten de kwestie van vertrouwen te stellen by de stemming over het wetsontwerp op de pers. In de fransche Kamer werd eene motie van Turel betredende verhooging van het recht op alcohol aangenomen, Een voorstel tot eene belasting op bears- operatiën werd verworpen. Het geheele voorstel van Tarel werd ten slotte aan genomen. Kolonel doen Behanzin opende onderhandelingen, doch het is waarschynlyk dat Dodds daar geen gevolg aan zal geven. De commissie voor de douane-rechten^ Dodds zal de troepen rust nemen, alvorens voort te gaan, öEMiiNtü) NIEJWH Het „Te D e u ra" te Brussel ter gelegenheid van 's Konings naamdag had langs den weg, .dien de konioklyke familie naar de kerk zou nemen, Dinsdag meer publiek dan gewoonlijk heengelokt, Er waren omvangryke maatregelen tot handhaving der orde genomen. Te uren hebben de Koningin, prinses Clé mentine, de graat van Vlaanderen, de prinsessen Henriette en Joséphine en prins Albert, met een tairyk gevolg, het paleis verlaten in gesloten gala-rytuigen. De houding van het publiek was in het jen kalm. In de „Rue Royale" werden er van het balkon eener parti culiere club ruikers naar hét rytuig dor Koningin geworpen, welke door een werkman werden opgenomen en ten bate van eene socialistische instelling ver kocht werden. Overigens viel er niets byzonders voor. Hier en daar werden kreten vernomen, hetzy toejuichingen voor de Koningin, hetzy ten gunste van het algemeen kiesrecht, maar over het geheel was de stemming zeer rustig. Na afloop van het Te Deurn gaf de minister van buitenlandsche zaken het gebruikelyke feestmaal, dat te 10 uur door een droevig voorval werd verstoord. Een der gasten, de heer Bayet, le voor zitter van het hof van cassatie, bleef plotseling dood. De gewezen Britsche gezant te Constantinopel, sir H. Drummond Wolff, heeft eenige herinneringen in 't licht gegeven, 0. a. aan een verblyf in Parijs, in Dec. 1848; daarin komt ook eene merkwaardige anecdote voor omtrent prins Louis Napeleon. Toon deze nog in Ham gevangen was, maar zijne ontvluchting voorbereidde, ontving hij een zyner vrienden, een En- gelschman, die toestemming had gekre gen hem te bezoeken en die hem mede deelde dat alles gereed was. De prins twyfeide daaraan echter nog en de Engel8chman Bir Henry denkt dat het lord Malmesbury was voerde den prins naar een venster. Louis Napoleon streek, als een sein, zyn knevel op en onmiddellyk werd dit teeken beantwoord or eenige daarbui ten staande militair e^helm en burgers. Prins Napoleon zeide toen dat hij den tyd gekomen achtte, maar dat hij geld noodig had 3O0.000 frs. De bezoeker vertrok naar Engeland en wist dit bedrag te verkrygen van den hertog van Brons wijk. Eu werd toen een zekere heer S. gevonden, die het geld aan prins Napo leon in handen wist te spelen, zoodat deze daarop ontvlochten kon. De heer S. werd later, toen de prins keizer werd, niet kwaad beloond. Hy kreeg den post van auditeur dör civiele lyst, eene sinecure van 240,000 gulden per jaar en bovendien een entrepot de tabacs, een soort privilege, dat hy voor 500,000 tfs. verkocht. De Levensverzekering maatschappijen in Engeland voeren stryd tegen de lootbailclabs, die een zeer na deeligey. invloed schynen te hebben op den levensduur van vele verzekerden. Wilt ge spoedig ryk sterven, schreef een assurantie orgaan, sluit dan een verzekering en wordt dadelyk lid van een football clnb. Aan het stedelijk 1 a b o r a 10- num te Parijs zijn de laatste dagen niet minder dan 20 nagemaakte helsche werktuigen ter onderzoeking aange- b den. De meeste waren met zand gevuld. De parysche gemeenteraad heeft besloten aan de weduwen der slacht offers van den dynamiet-aanslag elk een van 600 fr. toe te kennen en aan de kinderen tot aan hunne meerder jarigheid eene som van 400 fr. jaarlijks, De regeering is voornemens evenzoo te handelen jegens de weduwe en kinde ren. Op last van denfranschen minister Ribot is de „Messager de Tunis" in beslag genomen, wegens opruiïog tegen Frankryk. Te Compiègne is een sol daat uit de gelederen getreden, en heeft onder den kreet„leve de anarchie, weg met het leger," den bevelvoerenden officier in het gezicht geslagen. De man werd terstond achter slot gebracht. De misdadiger Neiil, ver oordeeld wegens het vergiitigen j van vrouwen uit het oosteinde te Londen, is Dinsdagochtend te 9 uur in de ge vangenis van Newgate ter dood ge braeht. Ncill vernam de tijding van zijn dood zonder ontroering. Zonder hulp beklom hij het schavot. Hij deed geen boete of belijdenis. Te Berlp wordteen rechts geding gevoerd tegen den advocaat dr. Stein, die beschuldigd wordt zich als curator over den gewezen burgemeester Mappes van Breslau, wegens verstoring van geestvermogens onder curateele ge steld, 19,000 mark van het vermogen te hebben toegeëigend. De beschuldigde had herhaalde malen getracht zyn curandus hersteld te doen verklaren. Toen dit hem niet gelukte, legde hy zijn curateele neder. Vóór dit geschiedde had hy twee stukken grond gekocht en by het betalen maakte hy misbruik van den geestestoestand van den burgemeester en liet deze by een notaris eenige belangryke stukken tee kenen. Het is gebleken, dat de beschuldigde steeds in geldelijke moeielykheden ver keerde. Dr. Stein blyft alle schuld ont kennen, maar zijne verklaringen zyn meer dan eens geheel in stryd met el kander. Met belangstelling ziet men in Berlijn den uitslag van het rechtsgeding te gemoet. In de N eu es te N ach rich te is opgenomen een artikel van dr. Hans Blum, waarin prins Bismarck wordt verdedigd tegen de beschuldigingen, waartoe de bekende depêche uit Ems van 13 Juli 1870 aanleiding gaf. Prins Bismarck heeft aan dr. Hans Blum ver zekerd, dat geen vervalsching van de oorspronkelijke depêche aan koning Wil- plaats had. Hy (Bismarck) gaf haar alleen den vereischten vorm. Ove rigens lokte zy geenszins den fransch duitschen oorlog nit; ook zonder deze depêche zou die oorlog uitgebarsten zijn. In de zitting van Dinsdag te Berlijn is de algemeene vergadering der sociaal-democratische partij door Kol begroet namens den oen- tralen Raad der sociaal-democratische party in Nederland. Hij bestreed het denkbeeld van een revolutionair karak ter der sociaal-democratie, die naar haar vredelievend doel en niet naar middelen van omverwerping moet worden beoor deeld. In een toekomstigen grooten oorlog zullen ook de Nederlandsche wapenbroeders hunnen plicht doen. Vervolgens werd door Bebel rapport uitgebracht over de Vorwtirts en de financieele resultaten dezer uitgave. Hij verdedigde de tractementen der door de partij aangestelde redacteursdezen hadden evenzeer als alle andere arbei ders aanspraak op een zoo goed mo gelijk bestaan en net recht naar verbe- tering te streven. Hij verklaarde zich tegen de oprichting van andere bladen en vereenigingen, en bevat, met be trekking tot de advertenties, wegens financieele redenen aan, de aanneming van advertenties niet tot partij-zaken te beperken. De hierop gevolgde discussie was van weinig belang. Maandagnacht is indien ten minste de voorspellingen van den astronoom Berberich te Berlijn zijn uitgekomen, de aarde gin botsing geweest met een komeet. Den 6den Noveraoer werd n.l. op de sterrenwacht eo Greenwich een komeet ontdekt, die vclgens nadere berekeningen waar schijnlijk de grootste is van de beide kometen, waarin de komeet van Biela zich indertijd heeft gesplitst, doch die door den invloed van Jupiter van baan veranderd is. Berberich berekende dat de zwerve- linge, die Zondag 11. nog stond in het sterrebeeld Androneaa en toen slechts met den grooten refractor der berlijnsche sterrenwacht was te vinden, Maandag avond nagenoeg op het punt in de ruimte, waar de aarde zich bevond, de baan onzer planeet zou doorsnijden. Iets dergelijks is wel meer gebeurd. Reeds eenmaal heeft de aarde de staart van een komeet doorsneden en in 1872 en 1885 heeft dezelfde komeet van Biela de aardbaan snijdende, de menschen op het prachtige schouwspel van een regen van vallende, sterren onthaald. Andere gevolgen hebben die feiten niet gehadde aarde is door de komeet geen streep van haar baan af geweken, en zelfs het weer is er niet door veranderd. Welke de gevolgen zijn geweest van de ontmoeting van Maandagavond is nog niet bekend. Het was in den voor avond te mistig om vallende sterren te kunnen waarnemen en Dinsdag en heden was het weder zooals het Maandag was. Wellicht heeft echter de komeet eenigen invloed gehad op de magneti sche en eleetrische krachten der aarde. Misschien ook heeft Berberich zich bij zijne berekeningen vergist en heeft de botsing niet plaats gehad. Een treurig geval heeft zich te Königgratz, in Bohemen voor gedaan. Een koopman in die stad. Jozef Snra, 36 jaar oud, wordt beschuldigd van poging tot moord op zyne 22jarige vrouw, Hy had zijn winkel volgestopt met brandbare stoffen, die hy eerst met petroleum had begoten. Toen stak hjj het aan. Op zyn geschreeuw kwam zjjn vrouw aanloopen en, naar zy zegt, duwde hij haar in de vlammen. Door een buur man werd zy gered en hoewel bedekt met brandwonden, bleef zy toch in 't le ven. Men zegt dat Sura de daad pleegde om met de 18jarige zuster zyner vrouw te kunnen huwen. Zijn advocaat zal ech ter zyne krankzinnigheid trachten te trekken en evenmin kon hy zich vry bewegen, daar zyn vrouw zeker naar boven zou zyn gekomen, wanneer zy gestommel had gehoord. Zoo zat hy daar in de schemering die weldra in volsla gen duisternis overging, roerloos op zyn stoel, over niets anders denkende dan over de vervulling van zyn plan. Het sloeg zeven uur, half acht. Hoe langzaam kroop de tyd voorby. Eindelyk, eindelyk hoorde hy de pendule in den salon met haar doordrin genden klank acht nar slaan en byna op hetzelfde oogenblik ver nam zyn scherp luisterend oor een geluid, alsof beneden de voor deur werd dichtgetrokken. Lady Bellamy was op weg. H y wachtte nog eenige minuten en sloop toen zachtjes de trap af, nadat hy den sleutel in zyn kamerdeur omgedraaid en dien in den zak gestoken had, opdat niet toevallig iemand van het per soneel zou ontdekken dat hy niet meer op zyn kamer was. Nie; mand was in den gang. Hij ging dien snel door, schoof behoed zaam de knip van de deur en sloot de deur zoo zacht achter zich, dat ongetwijfeld niemand in huis het zou hebben gehoord. Voor zichtigheidshalve nam hij geen rytuig, maar richtte zich met een flinken tred naar het huis van Caresfoot. Het weer was voor eene gevaarlijke onderneming bij uitstek geschikt. De wind was opgestoken en joeg zware regenwolken langs het lnchtruim. Het hart vervuld van wraakzucht jegens Caresfoot, stapte lord John eteeds sneller door, totdat hy alleDgs een zoo overmatigen gang had verkregen, dat hy begon te hygen en eenige oogenbltkken moest stilstaan om weer tot adem te komen. De slentel dien by had laten maken naar den afdruk dien hy van George's brandkastslot had genomen, had hy in den zak en hij voelde er nu en dan naar, om zich te overtuigen dat hy dien nog by zich droeg* Toen hy na een versnelde marsch aankwam voor het hek van het huis, kwam een oogenblik de vrees by hem op, dat George reeds vertrokken zou zijn en het hek gesloten had. Bij den in gang komende, bespeurde hy evenwel, dat deze open was en er voorzichtig door sluipende, richtte hy zyne schreden naar den kant van Caresfoots kamer. Door de gordynen heen zag hy licht en leidde daarnit af, dat George nog niet vertrokken was. Langzaam sloop hy nader, maar het volgende oogenblik wierp hy zich verschrikt in# een boschje, dat in de onmiddellijke nabyheid was. Het gedruisch van paarden hoeven klonk vlak by hem en van uit zyn schuilhoek zag hy in de oprijlaan George, die een der twee paarden die gespannen waren voor een boeren-tentwagentje, bij den teugel leidde, terwyl lady Bellamy naast hem ging. „Ik heb het licht in myn kamer maar laten branden, om de voorby gangers te doen denken, dat ik thuis ben," zei Caresfoot tot zyne gezellin, juist toen zy den schuilhoek van Bellamy voor; bijkwamen. Lord John keek hen na, zooals zij daar naast het rijtuig de laan afgingen en een gewaarwording van woeste vreugde maakte zich van hem meester, nu hy op het punt stond zijn doel te be reiken. Spoedig hoorde hy het rijtnig wegrollen en nu eerst waagde hy zich uit zyn schnilhoek en liep onbevreesd op het huis toe. John Bellamy was zeker niet opgewassen tegen het overwicht Van zyn vrouw, maar een lafaard was hy daarom nog niet. Nau welijks bedacht hy het gevaar dat in zyn onderneming gele gen was. Wanneer hy het huis bezocht, had het dikwyls zijn aandacht getrokken, dat de deur van de keuken in zeer sleehten toestand verkeerde. George Caresfoot was zeer zuinig wat reparatiën aan zyn woning betrof, vooral wanneer zyn gemak er niet in het bizonder mee was gemoeid. Hier zon hy dus eene poging wagen om in het gebonw binnen te dringen. Hy had een uur den tyd, dus meer dan genoeg. Aanvankelijk beproefde hy de deur uit de hengsels te lichten, maar zelfs by een half vermolmde deur is dat een werk, dat alleen gespierde mannen met succes kunnen volbrengen. Na eenige pogingen gaf hy het dan ook op en trachtte het paneel uit de deur te schoppen. Reeds by de eerste pogingen kraakte het paneel en toen hy met al de kracht die hy bezat, voortging regelmatig er tegen aan te trappen, liet het paneel weldra los en binnen eenige minuten was het geheel verbrijzeld. Steeds grootere stukken vielen naar binnen en weldra was er een opening, groot genoeg om den in breker instaat te stellen er door te kruipen. Nu stak hij een lucifer aan en die voorzichtig in de palm van de hand houdende, opdat het licht niet van buiten zou zichtbaar zyn, keek hij rond. Wordt vervolgd,).

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2