NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vve familie glaresfoot. 10e Jaargang. Vrijdag 18 November 1892. No. 2876. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: „Het Blaadje" SÏADSNIEÜWS, Arrondissements-Bechtbank. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. B{j dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 16 Nov. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advertentién bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts. per regel te zaraen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 17 Nov. 1892 Vanwege het Ministerie van Water- ïaafc, Handel en Ny verheid werd heden aan het gebouw van provinciaal bestuur alhier aanbesteed lo. Het driejarig onderhoud der duinen op het eiland Vlieland, behoorende tot zeowerken in Noordholland. Raming ƒ3200 per jaar. Ingekomen 7 biljetten waarvan dat van C. J. Bos te Terschelling het laagst voor 2960 per jaar. 2o. Het driejarig onderhoud van het lagpad langs het Zuider- en langs een gedeelte van het Noorder-Spaarne in de provincie Noordholland. Raming ƒ600 per jaar. Eenige inschrijver J. H. Daudey al- bier, voor ƒ515 per jaar. Heden (Donderdag) zyn van het alhier houdend garnizoen vertrokken per spoor trein van 6 uur 24 min. v. m. twee de tachementen, tot bewaking van besmette hoeven alwaar mond- en klauwzeer onder het vee is uitgebroken. Het eene ter sterkte van 16 man onder bevel van een korporaal naar Kethel moet dienon tot versterking van een zich daar bevindend detachement. Het ander ter sterkte van 4 man onder commando van een sergeant vertrok naar Katwijk-binnen tot zelfstandig detache ment en om 11 uur 28 min., een deta chement sterk 1 sergeant en 16 man naar Stompwyk ten einde als zelfstandig detachement dienst te doen als hulpma- [rechaus&éü. Zaterdag a. s. geeit een transch too- heelgezehchap (zie advertentie in ons korig nummer) het drama Thé.èse Ra- quia van Ernile Zola, ia onzen schouw- prg. Ia Brussel werd hunne vertolking van dit stuk zeer geprezen en men beweert, „Ie spectacle peut être vu, rnerae par les jeune8 fines'1. De voorstelling bestaat voorts uit eene conférence causerie van den heer Mil- liaud en uit eene voordracht van mo derne en oude liederen door Mme Noelly. De lezirgen, die dezen winter in Teyler's Stichting zullen worden ge houden, werden Woensdagavond ge opend door dr. T. C. Winkler. Reeds bij het binnenkomen in de gehoorzaal bleek het, uit een negental groote teekeningen van dierengeraamten, die aan den wand waren opgehangen, dat de spreker van plan was een paleon tologisch onderwerp te behandelen. Dr. Winkler begoa met te zeggen, dat hij in het vorige jaar ia Teyier een voor dracht had gehouden over fossielen uit Oeningen in Zwitserlanddat hij toen evenwel, omdat de hem toegestane tijd verloopen was, zij a onderwerp niet vol ledig had kunnen behandelen, en daarom nu wenschte nog een woord te spreken over de visschen van Oeningen. Om dit ev> nwel goed te kunnen doen, moest hij iets uit zijn eigen levensge schiedenis vertellen, wsurby hij dan tevens gelegenheid zou hebbea zijn onderzoekingen mede te deelen over een thans »og levenden visch, namelijk over den PietermaD, Trachinus dr»co, eea visch die hier te Haarlem dagelijks ter markt wordt gebracht. Na dit met behulp van een fraaie teekening van dien visch en zijn vinnen enz. te hebben gedaan, en vervolgens aangetoond te hebben waarom hij aan een paar fos siele visschen van Oeninge» de namen had gegeven van Cobitis Teyleri en Cobitis Bredaï, ging de spieker over tot een geheel ander onderwerp, name ly k een beschrijving van een achttal nieuwe fossiele diere» uit Amerika; dieren die voor zijn hoorders volkomen nieuw mochten heetea. Dit waren 4 reptielen Bronlosaurus excel sus, S le gosaurus .ungulatus, Triceraiops prorsus enj 1 guano don bernisiartensis 2 zoog dieren Bronlops robuslus en li in la therium mirabilcon twee vogels Hesperornis regalis en Ichthyornis dxspar. Deze beschrijvingen werden af gewisseld met vele geologische, anato mische en historische bizonderheden. Daarna vertoonde dr. Winkler, door middel van projectie met kalklicht, een aastal fossiele dieren i« gerestaurCerden toestand, zooals zij nog nooit aan zijn hoorders waren vertoond, en gaf hij telkens bij elk dier eea kort overzicht vaa wat het belangrijk maakte yoor de wetenschap der palaeontologie. Spreker besloot zijn voordracht met te zeggen, dat hij hoopte, in een vol gende samenkomst, ook de bovenge noemde nieuwe amerikaansche diervor men in gerestaureerden toestand aan zijne hoorders te kunnen vertoonen. Heden stond o. a. terecht een Rus, zekere Herman Britzmanowitz, kleer maker alhier, die beschuldigd wordt van een stokslag te hebben gegeven aan den Italiaan Giovanni Antonio Coraaita, schoorsteenveger te Haarlem in het koffiehuis van den Duitscher Johaun Friedach Köcke in de Dam straat, hier ter stede. Het is zeker een zeldzaamheid, dat zulk een internationaal geding moet worden berecht door den nederland- schen rechter. Alle drie spreken evenwel onze taal, zooéat geen tolk noodig was. De zaak betreft een betalingskwcstie. Beklaagde wilde slechts eene partij biljart betalen, terwijl de eigenaar van het koffiehuis twee partijen meende te vorderen te hebben; en daarbij Comaita als getuige riep. Daarop ontstond de twist en dat deze viij hevig was, blijkt uit de ver klaring van gden koffiehuishouder, dat de straat stroomde van bloed. Britz manowitz had zijn dikken rietstok op het hoofd van Comaita stukgeslagen en de substituut officier van justitie requireert zijne veroordeeling tot ge vangenisstraf van 3 weken. Over 8 dagen is de uitspraak. Naar wij vernemen, zal dit geval geen aanleiding geven tot diploma tieke verwikkeÜDgea tusschen Rusland, Duitschland en Italië met Nederland. Twee jeugdige boosdoeners stonden terecht. Het zyn H. S. Tames, 12 jaar en Fraociscus Moerkerk 11 jaar oud, die 's avonds van een metselaar iD de Bakkerstraat, Hoogerbpets, vier duiven hebben gestolen en die in een zak mee- gertomen. Terwyl Tames op een ton de wacht hield, ging Moerkerk het erf van den metselaar op en kaapte de duiven, die by aan Tames overgaf, om ze in den zak te doen. Wanneer de president vraagt wat zy met die duiven wilden doen, antwoordt Tames, dat zy die den volgenden dag wilden verkoopen aan den poelier. Zy hadden den heeleu nacht op straat willen blyven. Gelukkig nam een agent van politie, die hen des nachts te halfeen in de Koekamp vond, hen en de gestolen duiven mede naar het politiebureau. Uit hunne verklaring blijkt, dat de jongens meer zoo rondzwerven. Dien dag waren ze reeds van den morgeD af op straat geweest en zooals vaker ge beurde, niet naar school geweest. De jongens gingen natuurlyk op de school in de Bakkerstraat. De ambtenaar van het O. M. requi reert, hen toerekenbaar achtende, hnnne veroordeeling tot een gevangenisstraf voor elk van 2 dagen. Uitspraak over 8 dagen. Verder werden eenige zaakjes van luttel beteekenis berecht. Ernstiger was de strafzaak tegen Jaco bus Johannes van Nimwegen los werkman te Haarlem, die op den i3den Septem ber jl. zijn vrouw een slag heeft ge geven met een bijl van gewone af metingen. Van Nimwegen was reeds 24 jaar met deze vrouw getrouwd. Als eerste getuige treedt de vrouw zelf op, dcch volgens de wet kan haar geen eed worden afgenomen. Het feit geschiedde in de herberg van Van der Steen, waar beklaagde haar had heengebracht om tegenover een oom die hem belasterde, hem Bchoon te vegen. Toen zy dat niet spoedig genoeg deed, verklaart hij, „dat hy geen grond meer gevoelde en naar zyn byl greep." Wat er verder is geschied, weet be klaagde niet meer. Later begreep hy het en is zichzelven by de politie gaan aan geven. Beklaagde droeg altijd den byl bij zich, niet voor zyn beroep, maar als wapen. Van Nimwegen is iemand van een driftige natuur en nu doet hij allerlei verwarde verhalen, die niets ter zake doen en wanneer Van der Steen ver klaart de beleedigende woorden van den oom niet to hebben gehoord, roept Van Nimwegen hem toe „JudasDat is myn belooDing, hé?// De president maant hem tot kalmte aan. De subs. ofi. van justitie deelt mede, dat beklaagde zich na de daad heeft willen verdrinken. Zijn huwelijksdag heeft hem geen paradijs op aarde ge bracht, want het huwelijk was Diet ge lukkig. De wonde was zoo weicig ernstig, dat opname in het gasthuis zelfs niet noodig was. Spreker qualificeert het misdrijf als mishandeling gepleegd tegen de echt- genoote en requireert de veroordeeling van beklaagde tot gevangenisstraf voor den tijd van 3 maanden. Thans deed zich een incident voor. By de gebruikelijke vraag ot hy nog iets te zeggen had, antwoordde At be klaagde „Ik heb het verdiend. Maar de man, voor wien ik nu het boevenpak moet aantrekken.die lage fielt. en in razende woede haalt hy een doosje nit den zak en keert zich naar de ge tuigen, roepende „waar is hy zeg, ken je dit nog, hé ken je dat wel F" en uit allerlei onsamenhangende woor den. In de zaal heerechte ontsteltenis. De deurwaarder en de concierge zyn opge sprongen, .ook de subsistnut-officier staat voor de tafel. Met onverstoorbare kalmte zegt de president„deurwaarder, waar is toch de brigadier?" en deze, die by het publiek de orde bewaarde snelt toe en brengt den man de zaal uit. Het geheimzinnige doosje bevatte slechts gouden voorwerpen. Zeker was dit incident de beste illustratie van 's mans karakter. By de heden gehouden aanbesteding voor de levering gedurende drie jaar van dienstkleedingstukken voor de Mij. tot Expl. v. Staatssp. waren van de 11 me- dedingenden de minste inschryverr onze stadgenooten de firma Benj. Davidson Co., voor de somma van 139493,85. Zaterdag a. s. vertrekt per stoomschip Prinses Sophie naar Batavia, een detachement aanvulliDgstrcepen, ter sterkte van 4 onderofficieren en 70 min deren, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kapt, der inf. vtn het O.-I. leger J. A. Willems en onder medegeleide van de voor het leger be stemde 2e lnits. der inf. G. H. de Wilde en J. L. Doerleben. Met dat stoomschip vertrekken voorts de le luit. der art. H. C. Kronouer, gedetacheerd geweest by de Hoogere Krygsscbool, de 2e luit. der artillerie H. L. F. Vanger, gedetacheerd geweest by de constructie-werkplaats te Delft, de 2e luits. der genie P. J. A. Geesink en L. A. van 't Sant, de 2e lnit. der inf. H. W. Roeby en de adspirant-adm. der marine J. H. Ruygrok, T. H. Bodde en D. Peereboom Voller. Te Weesp deed zich Woens dag het eerste geval van cholera asiatica voor met doodelyken afloop. Het was een zoontje van een boerenarbeider, oud 7 jareD, dat Dinsdagmorgen, klagende over krampen, toch naar school werd gestuurd en waarbij Woensdag morgen te 7 oren geneeskundige hulp werd ge vraagd, te laat om van dienst te kunnen zyn. Zekere De G. te Leiden had Dinsdagnamiddag het gelnk een bank biljet te vinden van /25. Toen hij hoor de van wien het was, gaf hy het bereid* willig weder terug, tot belooning ont vangende 25 sigaren Daarop te kennen gevende dat hy niet rookte, kreeg hy. niets. (Z. D.) Te Maasdam is Maandag- <•64'! HOOFDSTUK XVIII. ,f. Hij stond nu in do keuken en zocht by het zwakke schijnsel van den lucifer naar de deur. Toen hij die zag, ging hy er dade lijk heen en opende die. Hy kwam nu in een smalle gaDg met een deur aan het einde en vermoedde terecht, dat deze de toegang was naar het midden van het gebouw, waar de kamers door den heer des huizes bewoond, zich bevonden. Inderdaad bereikte hy door deze deur den hoofdcorridor, waarop al de vertrekken van George uitkwamen. Het was zeer gemak kelijk om de rechte kamer te vinden, daar onder de deur een lichtschijnsel viel van de brandende lamp. Reeds had John Bel lamy dan ook de hand aan den deurknoptoen plotseling de gedachte by hem opkwam of ook wellicht Caresfoot aan de deur een geweer of revolver had verbonden, die bij iemands bin nentreden van zelf zou afgaan. Toen glimlachte hy echter over sijn dwaze angst en trad, voorzichtig de deur openende, de kamer binceD. Hoog brandde de groote lamp en verspreidde een licht zoo fel, dat de aan duisternis gewende oogen van den inbreker, het ter nauwernood konden verdragen. Het was hem, alsof die lamp eeni groot stralend oog was, dat hem aanzag en door hem heen, tot in de diepste diepten van zijn hart. Vreesachtig keek hy rond, maar zag verder niets, dat hem augst behoefde aan te jagen. De gewone meubelen stonden op hunne gewoDe plaatsen en lord John keek Daar den stoel van George, als verwachtte by ieder oogen- blik Caresfoot zeiven er uit te zien opryzen. Op de tafel stond een half gevulde flesch cognao met een wynglas er naast en daar ook de kurketrekker op de tafel lag, concludeerde sir John, met vry groote gewisheid, dat Caresfoot voor hy op zyn nachtelijken tocht uitging, een stevig glas sterken drank had gebruikt, om moed te krygen. „De onderneming is dan zeker wel gevaarlyk," mompelde Bel lamy. „Des te beter, wanneer hy dronken is, zal bij de brieven de eerste uren niet missen." Toch werd het hem in de hel verlichte kamer, alleen in het donkere gebouw, eenigszicB aDgstig te moede en er kwam een aandraDg by hem op, om er spoedig een einde aan te maken. Hy trad op de brandkast toe, die in den gewonen hoek stond en, den sleutel uit den zak halende, zette hy dien zacht en voorzichtig in het slot en draaide behoedzaam naar links, zooals hij Caresfoot eens had zien doen. De deur ging open. Bellamy beefde van vreugde. In de kast, die zeer eenvoudig was geconstrueerd, wareo, dat wist hy, geen geheime bergplaatsen. De ruimte was slechts door een ijzeren plankje in tweeën gescheiden en Bellamy zag niets, dan eenige stapeltjes papieren. Haastig greep hij die een voor een uit de kast en bekeek ze. Op het bovenste plankje vond hy niets dan wat koopacten, brieven van den notaris en klachten van pachters. Nu bleef de benedenste helft nog te onderzoeken over. Zyn wangen gloeiden als vuur, bij de gedachte dat by nu ten laatste den triomf zou behalen, waarnaar bjj reeds zoo vaak had verlangd. Waar waren ze, de gehate brieven! Koortsachtig wierp hy de papieren, die in het onderste gedeelte van de kast lagen, door elkander. Een stapeltje rekeningen, een bundeltje kwitantiën, wat circulaires en aanbiedingen, anders was er niets 1 Met verwilderde oogen staarde de inbreker naar den papieren- hoop, die hy in zyn koortsachtige haast totaal dooreen had ge- worpen. Hy dwong zich tot kalmte. Komaan, dat was toch niet mogelyk. De brieven moesten er zijn, hy wist immers'dat ze er waren. Hy had ze stellig over het hoofd gezien. En langzaam, maar met bevende vingers, nam hy de papieren een voor een op en keek ze in. Wat hy gezien had, legde hy weer in de kast. Ten slotte lag alles weer netjes in de brandkast zooals hij het gevonden had, maar de brieven wares er n i e 11 Toen schoot hem in eens een denkbeeld door het brein, dat hem het bloed naar het hoofd joeg. Caresfoot moest ze hebben weggenomen, uit overmaat van voorzichtigheid, ze weggenomen hebben voordat hy met lady Bellamy op de nachtelijke expeditie uitging. John Bellamy voelde een ziedenden toorn in zich op bruisen. „O, de slimme schurk, de slimme schurkschreeuwde hij luid en in den langen gang gaf de echo een doffen klank weer, waarvan hyzelf schrikte.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1