NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I Oe Jaargang. Dinsdag 22 November 1892. No. 2879. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUWS. THÉRÈSE RAQUUir. BINNENLAND. FEUILLETON isAAf mwmmOEF. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon. en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Ro. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slbis Faubourg Montmartre. Haarlem, 21 Nov. 1892 Zaterdagmiddag ten 31 ure vertrok van het 3e bat. 4e reg. inf. weder een detachement ter sterkte van 4 soldaten, onder bevel van 1 korporaal naar Wou- brugge, ten einde aldaar als hulp ma- iéchanssee dienst te doen bij de heer- schende veeziekte. Vaa de Werf „Conrad* alhier, direc teur de heer P. Goedkoop Dz., werd Zaterdag met goed gevolg te water ge laten het eerste van de beide stoom- bagger vaar tuigen, aan die inrichting in aanbouw voor rekening van het Prui sisch Goevernement ten behoeve van de havenwerken van Pillau. Deze vaar tuigen zullen onder eigen stoom naar hunne bestemming vertrekken. De hier voor benoodigde stoommachines, van een vermogen van 450 I. P. K. per vaartuig, worden vervaardigd aan de machinefabriek van de heeren Gebrs. Stork Co. te Hengelo. Onmiddellijk daarna werd de kiel gelegd voor het eerste van twee bag- gerperswerktuigen, waarvan de levering door het Russisch Goevernement aan de Werf „Conrad" werd opgedragen, ten dienste van de werken tot verbete ring van de rivier de Wolga. Het tooneelstnk van dien naam, door Eraile Zola zeiven getrokken uit zijn nan, werd Zaterdagavond in onzen Schouwburg opgevoerd door ëen fransch gezelschap, tournée Milliaud. Evenmin als andere naar romans be werkte tooneelstukken, heeft dit werk kunnen ontkomen aan het kwaad der gedrongenheid. De verschillende emoties, welke de schrijver in zijn boek met aangrijpende kracht heeft geschilderd, worden in het stuk weergegeven als het ware in tafereelen, waarvan de over gangen, die er tusschen liggen, door den toeschouwer zelf moeten worden gevoeld en overwogen. Op dien grond kunnen wij ons voorstellen, dat wien den roman niet gelezen heeft, het tooneelstnk slecht heeft voldaan. Over het spel der acteurs, kan echter maar een oordeel zijn dat van oprechte bewondering. Madame Raquin (Mme Desnoyers) en Laurent (Mr. Venkens) blonken het meest uit, eerstgenoemde in de verschrikkelijke scèae waarbij zij plotseling hersteld van hare volslagen verlamming, op het punt staat de daders van den moord aan te geven 5 Laurent het meest in de huivering wekkende slotscène. De heer Venkens weet zeer veel uitdrukking in zijn ge zicht te leggen. Ook Thérèse (Mad. Venkens) maakte menig tooneeltje zeer interessant, maar haar stil spel kon iets beter zijn. Haar ontbrak de beweeglijkheid van gelaat, waarmee vooral in een rol als deze, zooveel effect te verkrijgen is. Camille, Michon en Grivet voldeden goed, de laatste door zijn komische rol zelfs zeer goed, terwijl de kleine Suzanne nu en dan op alleraardigste wijze een lichte plek wist te tooveren op het donker in toon gehouden schil derstuk, dat wij voor ons zagen. Het was in de zaal wanhopig leeg, zoo zelfs dat men raadpleegde over al of niet doorgaan. Komt dat, omdat men dit gezelschap niet kent, of omdat de liefhebbers van fransche vertooningen pas Madame Thènard hadden ge hoord In Januari hoopt dit gezelschap nog- eens terug te ;keeren en zal, hopen wij, eene volle zaal trekken, die hun spel inderdaad verdient. Door den heer H. M. F. Seveke, magazijn van Perry-artikelen alhier, zijn geïllustreerde prijscouranten rondgezon den met het oog op het a. s. St. Nico la a sfeeft. Evenals vorige jaren blijkt uit den inhoud, dat men in dit magazijn voor zijne iakoopen op verschillend gebied uit3tekead terecht kan, vooral ook door de velerlei nouveautés. De Haarlemsche Boek- en Muziek handel maakt reclame voor zijn St. Nico- laasetalage door het verzenden aan zijne cliontèle van fraaia reclame-kaarten met bloemen versierd, welke allerkeurigst zijn geschilderd. Nu wij toch hiervan melding maken, willen wij nog medcdeeling doen van den fraaien wandkalender voor het jaar 1:893, ons door de firma de Haan Zoon, boek- en muziekhandel alhier, toegezonden. Hedenmorgen ten 11X fis een paard gespannen voor een dogcar ^en bestuurd door den eigenaar G. Breet, kleerblee- ker, wonende te Heemstede, aan het Plein op hol geraakt. Het paard is terechtgekomen tegen de leuning van de GrooteHoutbrug met zulk een kracht dat het doodviel. Breet is er met den schrik afgekomen. Vanwege het ministerie van binnenlandache zaken is bij den burgemeester van Grave Vrijdag het bericht ontvangen, dat 15 personen, die in de vorige week door een dollen hond werden gebeten, voor rekening van het rijk naar de inrichting van prof. Pasteur ter verpleging kunnen worden verzonden. Aan den burgemeester zijn de gelden ter beschikking gesteld, om in de nood zakelijkste onkosten te kunnen voorzien. Onder geleide vaa den secretaris der gemeente, den heer W. Nieuwenhuizen, vertrokken Zaterdag de lijders naar Parijs. Zaterdag is devolgende brief aan het Hoofd der politie te Am sterdam gezonden Aan deti Burgemeester, Hoofd der Politie in deze Gemeente Den ondergeteekenden Sam. W. Coltof en J. H. Geel, is, in hun hoedanig heid van voorzitter en secretaris van de afd. Amsterdam van dea sociaaldemo cratische Bond, door J. de Boer, con cierge van het gebouw "Constaatia," Rozengracht 152, medegedeeld, dat de hoofdinspecteur van politie Boas hem heeft aangezegd genoemde bestuurders in kennis te stellen met het besluit van het hoofd der gemeentepo litie, volgens hetwelk voortaan het zin gend langs de straat trekken van groe pen sociaal-democraten met kracht zal worden tegengegaan. Ondergeteekenden, als zijnde de na mens u gewaarschuwden, verzoeken u hua wel te wiilen mededeelen of dit besluit door u genomen is en, indien ja, op welke wettelijke gronden dit berust. Vooral met het oog op de gebeurte nissen van Dinsdag avond jl, verzoeken zij u hun voor het einde dezer maand uw antwoord te willen doen toekomen. Zaterdagavond had in de „Frascati" te Amsterdam eene groote meeting plaats, belegd door de afdeeling Amsterdam van den Algem. Nederl. Typografenbond. Onderscheidene spre kers (0. a. Rot) voerden het woord en zetten hunne grieven uiteen tegen ver schillende drukkers te dier stede, die door bet op groote schaal ezploiteeren van jongensarbeid de loonen gedrukt houden. Aan het slot werden de vergaderden door Colhofl totpcalm uiteengaan aange- ma&nd.en verzocht aan het bestuur de ge legenheid te geven zich aan het hoofd der vertrekkenden te stellen. Aldus ge schiedde, en hoewel de huiswaartskee- reBden op de straten groote massa's vormden, ging alles rustig in zijn werk en slonk ai spoedig de menschenme- Digte. De politie liet zich niet zien. Aan Cornelis van Rheenen te Hilversum, die voor zijn heldhaftig gedrag bij het bekende ongeluk in den put. door H. M. de Koningin-Weduwe- Regentes, eenigen tijd geleden, met de zilveren medaille voor menschlievend hulpbetoon is vereerd geworden, is een eigenaardige hulde gebracht. De leden der sociëteit „De Unie" hebben hem met eenige plechtigheid in hun lokaal uitgereikt eene zilveren draagmedaille aan oranjelint, zooals dat door den begiftigde mag gedragen worden. Vr ij dagavond laat is te Sas- senheim een ingezeten dier gemeente door de stoomtram overreden, tenge volge waarvan hij spoedig den geest gaf. De naamlooze vennoot schap „Maastrichtsche Stoomdrukkerij" is voor de som van 18.000 eigenares geworden van het dagblad Le Courier de la Meuse. Tot de voorwaarden van verkoop behoort o. a,, dat aan den heer Pijls het recht vaa antwoord in de kolommen van het blad wordt gewaar borgd. De te Maastricht aangehou den valsche munter Penders heeft be kend, reeds in Frankrijk eene gevan genisstraf van 10 jaren te hebben on dergaan en ia de gevangenis aldaar het vervaardigen van valsch geld te hebben geleerd. Als een staaltje van de ge" hechtheid van een dier aan zijn tehuis kan het volgende dienen Een inwoner van Breda bezat gerui men tijd een ekster, die zeer aan de huisgenooten gehecht was en vrij rond liep en rondvloog. In Augustus 1891 verdween hij en de vogel bleef weg. Eenige dagen geleden echter, na een tijdsverloop van ruim veertien maanden alzoo, zat op een goeden morgen echter onze ekster op zijn gewoon plaatsje, op de vensterbank vaa de in den tuin uit komende huiskamer, waar hij altijd zijn ontbijt kreeg, en sinds is bij weder de oude, trouwe vriend des huizes. Vrijdag deden zich te Breda na acht dagen weder een geval van cholera en een geval van pokken voor, het eerste bij een kind in de Leuve naarstraat, het tweede bij een kind achter de Gampeistraat. Uit Appelscha wordt ge meld, dat Vrijdagavond schoten zijn gelost op de woning van den gecom- miteerde der reservekas tijdens de af wezigheid van de maréchaussóes. Er hadden geen ongelukken plaats. Lettsrsn en Hnnat, Daar wij onlangs melding hebben ge maakt van een geschrift van den heer Tom le Clercq, waarin deze de organi satie van 't Leger des Heils in ons land voor zeer slecht verklaart, zijn wij ook verplicht mede te deelen dat een antwoord op dat geschrift is ver schenen, samengesteld door kolonel Oliphant, chef van het Leger in Neder land, met eenige zijner officieren,, Een groot aantal van de beschuldi gingen door den heer le Clercq tegen het Leger ingebracht, worden in de brochure van kolonel Oliphant beant woord en verschillende mededeelingen daarin geven de overtuiging, dat inder daad de heer le Clercq niet altijd zon der overdrijving is te werk gegaan. Vooral zijne vertaling van de engel- sche brieven is curieus van onjuistheid. Het is daarom een daad van recht vaardigheid, dat ieder die 's heeren le Clercqs brochure heeft gelezen, ook het antwoord van het Leger des Heils ter hand neme. Het boekje is niet in den handel, maar wordt verzonden aan ieder die dat vraagt aan kolonel W. E. Oli phant, Prins Hendrikkade 131, te Am- terdara, met bijvoeging van 5 Cents voor frankeerkosten. Intusschen heeft de heer le Clercq met nog zes anderen een nieuwe brochure uitgegeven, getiteld „Het Kerkleger," waarin predikanten en leden van de Ned. Herv. Kerk in Nederland worden opgewekt tot de vorming van een kerk- leger, ondergeschikt aan en onder contro le van de kerk. Dit werkje kost vijftien cents en is uitgegeven bij Dusseau Co., te Amsterdam. Rechtszaken. Vrijdag had zich voor de rechtbank te Dordrecht te verantwoorden de 51- jarigo Willem in 'tVeld, arbeider te s Gravendeel, thans gedetineerd, beklaagd van in den avond van 12 September op den Schenkeldijk, onder 's Gravendeel, Jacob Monster opzettelijk met een mes een steek aan den linkerslaap te hebben toegebracht, tengevolge van welke mis handeling J. M. den 17en September ^Verleed. De bekl. was in tweede huwelijk ge huwd met Maria Monster, die verschei dene jaren jonger was dan hij. Uit het eerste huwelijk had hü 3 kinderen, waarvan de oudste is een meisje van 14 jaren. Van den dag der huwelijksvol trekking af waren er tusschen de echte lieden onr angenaamheden ontstaan, welke men toeschreef aan den bekl., die, gierig van aard, zy'n vrouw niet gat wat voor de huishouding noodig was. In den avond van 12 September wilde bekl. naar bed en blies de lamp uit, waartegen zijn vrouw opkwam, daar zij nog werk to verrichten had. Zij stak de lamp weer aan, en hü blies haar weder uit; zoo tot tweemalen toe. Hierbü had de vrouw het ongeluk tegen de tafel te stooten, waar- Naar hei engékch VAN ANNIE GARRUTHERS. i) HOOFDSTUK I. B De mensch wiktA Op een mooien Juniavond stond op het perron van het Victoria "Station te Londen van den Chatham and Dover Railway, eene jonge dame met hare koffers van adressen voorzien. Zü was op vallend mooi, slank maar niet onbevallig, tenger zonder magerte zyn. Hare jeugdige gestalte was flink ontwikkeld en hare ronde wangen waren bedekt met den blos der gezondheid en jeugd. Haar overvloedig haar, eenvondig opgemaakt en in een losse wrong op het achterhoofd bevestigd, zoodat die te voorschijn kwam achter het grijze reishoedje, droeg die mooie tilt tusschen brons-en gond- kleurig, welke men aantreft bij de feeënkopjes door Titiaan zoo dikwyls op het doek gebracht. Haar voorhoofd werd omlÜBt, Diet bedekt, door een krans van zachte, doorschü'neude, krullende lok ken. Zij had groote, glinsterende bruine oogen, waaruit die zon derlinge, zachte teederheid tegenstraalde, welke men meer aantreft in de oogen van stomme dieren dan in die der menschen. Een rechte, fijn besneden neus, een kleine, volmaakt gevormde neus, witte, regelmatige tandeD, die als melkwitte paarlen tusschen de kersroode lippen schitterden, oortjes als die van een kind, en een bewonderingswaardig blanke huid, volmaakten het uiterlyk van Isabel Chetwynd. Over dit bekoorlgk gelaat lag evenwel een waas van innige droefheid; de sohoone bruine oogen droegen de sporen van tranen, niet lang geleden nog gestort. Ik heb reeds gezegd, dat op hare koffers adressen waren bevestigd. Terwyl zü afge trokken den beambte gadesloeg, die op den laatsten koffer een biljet ParÜ8 plakte, hoorde zij plotseling achter zich een stem, die uitriep: «Isabel 1 o, wat ben ik biy', dat ik nog bütü'ds ben gekomen en dat ik toevallig het goede station heb uitgekozen.4 Bü het noemen van haar naam, keerde het meisje zich om. «O, my'nheer Dennyson! U hierWaarom hebt ge mij gevolgd ?4 waren de woordeD, die aan bare bevende lippen ontsnapten I «Ik weet alles, Isabel, en heb u gevolgd om u terug te halen, of tenminste te voorkomen, dat ge nog verder zoudt gaan.4 Miss ChetwyBd verhief zich in haar volle lengte en trachtte een trotscke uitdrukking aan haar gelaat te geven, als zü met bevende stem antwoordde «Ik moet mü'n reis voortzetten, manheer Dennyson. Het is ge* heel nutteloos om te trachten my terug te houden.4 Zü vermeed behendig zy'n blik te ontmoeteD, dien by" op haar gevestigd hield met eene gemengde uitdrukking van diöpe smart en bitterheid. «My'nheer Dennyson!4 zeide hü bitter. «O, Isabel, noem my' niet bü dien vormelijken naam. Het is zoo py'nlyk voor mü u zoo koel tot my' te hooren spreken. En is my'n aanblik u zoo onaangenaam, dat gij my' niet meer in het gelaat wilt zien?* Zü sloeg hare oogen op en by' zag dat ze met tranen waren gevuld. «Isabellieveling fluisterde hy" op zachten toon, vol hartstocht en greep een van hare kleine handjes. «Hoe hebt ge er zelfs aan kunnen denken mü zoo wreedaardig te verlaten ?4 «My'n plicht en de uwe eischen, dat wy* van elkaar scheiden,* was het droevige maar vastberaden antwoord. «Volstrekt niet. Uw plicht eiachfc, dat ge mijn vrouw zult wor den, de mü'ne dat ik uw echtgenoot zal worden. Wanneer, zoo als gy' mü een paar dagen geleden deedt hopen, gy my lief hebt, dan zult ge u niet van mü afwenden terwille van de onberede neerde beweringen van my'ne zuster.4 «Lady Maitland zal zich toch zeker niet verlagen my onwaar heden te vertellen, nog wel over haar eigen broeder.4 «Ik wil niet beweren, Isabel, dat zü onwaarheden heeft ge sproken, maar zy' heeft wel overdreven. Zooals gewoonlük, heeft haar bizonder vatbaar gemoed haar de beteekenis van eenige feiten doen overschatten, die in werkelykheid zeer weinig, ja niete beduidden. Ga liever mee in de wachtkamer, n»ün lieveling, dan zal ik u alles verklaren.4 Hoewel Isabel Chetwynd moedig een vast besluit bad genomen

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1