POLITIEK 0 VEEZICHT. GfEMENQ-D NIEUWS door een schotel op den grond viel. Dat nn gaf het sein van groote onaangenaam heden. De beklaagde vosr hevig tegen zyb vrouw nit. De schoonvader van bekl., Monster, toevallig even buiten, hoorde het geroep zyner dochter; hy snelde toe, opende het venster, dat echter weer door bekl. werd dichtgeschoven; toen sloeg hij het venster stuk en wilde daardoor zijn dochter naar buiten trekken, doch hy werd daarin weerhouden door bekl., die zijn vrouw naar binnen trok en tegelyk haar vader; een oogenblik later viel de vader sterk bloedende op den grond, op zyn dochter. Vier dagen later overleed de gewonde, zonder tot bewustzyn te zyn gekomen. Er werden 6 getuigen decharge en 2 deskundigen gehoord. Bekl. erkende met een mes gestoken te hebben, wat geen der getuigen gezien had. Het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen en vorderde bekl/a veroordee ling tot 3 jaren gevangenis, wegens mishandeling, den dood tengevolge gehad hebbende. De verdediger, mr. A. C. Crena de Jongh, concludeerde tot vryspraak, sabs. tot het opleggen eener lichtere straf, en onmiddellijke invryheidsstelling, die ech ter door de rechtbank werd geweigerd. Uitspraak over 14 dagen. Zooais gemeld is, heeft de recht bank te Zutfen in de zaak van mevrouw de wed. Bulkley—Bekking tegen mej. Riegen, den eisch tot ontruiming van het kinderziekenhuis „Mary" te Apel doorn ontzegd, met veroordeeling van de eischeresse in de kosten van het geding. Dit vonnis berustte op de vol gende gronden Overwegende dat bij akte den io Juni 1887 verleden voor den notaris R. J. Groll te Apeldoorn, door de eischeresse is in het leven geroepen eene stichting, onder den naam van kinderziekenhuis „Mary" te Apeldoorn, met de daarbij vermelde vaste goede ren en een kapitaal groot 30000, ten dien effecte, dat die goederen aan de gezegde stichting in vollen eigendom zullen toebehoorendat bij die zelfde akte door de eischeresse zijn vastgesteld bepalingen, welke de statuten zullen uitmaken van de voormelde stichting kinderziekenhuis „Mary", gevestigd te Apeldoorndat bij die statuten wordt vermeld, dat voornoemde stichting te Apeldoorn is gevestigddat by deze statuten het deel der stichting is om schreven, het bestuur van die stichting is geregeld, de bestuursleden zijn be noemd era de werking van dat bestuur is vastgesteld, en daarbij bepaald, dat daartoe onder meerdere behoort het rechtsgeding, bestaan en voortbestaan dier stichting te verzekeren. O., dat door gemelde akte meerge melde stichting alzoo een wettig bestaan heeft verkregen O., dat hieruit toch volgt, dat de vereischten, die in het algemeen gehou den worden, noodig zijn voor het be staan van eene stichting, hier aan wezig zijn; O., dat de vraag die het onderhoorige geding beheerscht, deze isis de be doelde stichting eenmaal op deugdelijke wijze in het leven geroepen, op wettige wijze ontbonden en kunnen de eigen dommen, aan die stichting behocrende, tot het eigendom der eischeresse terug- keeren O. dat wel de regeling der stichtin gen in onze burgerlijke wetgeving ont breekt O. echter dat eene stichting, die een maal op deugdelijke wijze in het leven is geroepen en daardoor een wettig be staan heeft verkregen, als zoodanig geacht wordt tot de openbare orde te behoor en en niet eigenmachtig te kun nen worden ontbonden, veel minder nog de eigendommen van die stichting kunnen terugkeeren tot het eigendom der eicheresse; O., dat noch de eischeresse, noch de curatoren dier stichting, op wie zelfs de verplichting volgens de statuten be rustte, om het voortbestaan dier stich ting te verzekereo, de bevoegdheid be zitten, om die stichting te ontbinden en alle goederen, geiden en bezittingen dezer stichting vaa welken aard ook, zonder uitzondering, tot het fortuin en den boedel van eischeresse te doen terugkeeren, en de eischeiesse evenmin de bevoegdheid heeft, om die ontbinding goed te keuren en al de goederen be zittingen en gelden dier stichting verder tot haar fortuin en boedel te doen terug keeren O., dat dê eischeresse alzoo geene eigenaresse zijnde van het meergemelde kinderziekenhuis „Mary" te Apeldoorn, haar haren ingestelden eisch behoort te worden ontzegd, met veroordeeling van haar in de kosten van het geding. Zaterdag werden de belangrijke dis- cussiën in de fransche kamer voort gezet. Floquet las het eenige artikel der drukperswet voor, alsmede het tegen ontwerp van Mézières, waarin alleen de aanplakbiljetten genoemd worden en hetgeen niet op de pers van toepassing zou zyn. Ficquet heeft in de couloirs gezegd, dat hij alleen op aanvallen tegen hem antwoorden zal, als daardoor oponthoud veroorzaakt wordt. Hij verzekert dat hij nooit om iets gevraagd noch van de Panama-ondernemers iets ontvangen heeft. De dagvaardingen zouden Zater dag of Maandag beteekend worden. Het amendement der heeren Bo vier y verzetten, en Lapierre, door de commissie aange nomen, houdt in„Een beklaagde, in Frankrijk domiciiie hebbende, kan niet preventief in hechtenis gehouden worden dan in het geval eener zware misdaad." Het addition eele artikel, voorges eld door den heer GervilleRóache en aan genomen door de commissie, luidt: ^Ingeval van preventieve aanhouding kan de beklaagde zyne voorloopige in- vrijheidsstelling vragen, op welk verzoek de rechter van instructie binnen 24 uren eene beslissing moet nemen." Verscheidene amendementen werden niet ia overweging genomen. De twee paragrafen betreffende de termijnen, welke eene verscherping zijn van de wet van 1881, zijn aangenomen. Alvorens tot de stemming over de wet over te gaan nam de Kamer nog een amendement aan van den heer Julien, betreffende de uitvoering van vonnissen bij voorraad ondanks hooger beroep, en een amendement van den heer Robert Mitchell, hetwelk de druk perswet ook van toepassing verklaart op dagbladen, welke in eene vreemde taal in Frankrijk uitgegeven worden. De Kamer heeft het tegen-ontwerp- Mézières verworpen. Vervolgens heelt zij het persontwerp goedgekeurd en begon daarna de be raadslaging over Panama. Fioquet ver klaarde, van niemand geld gevraagd of ontvangen te hebben. Floquet zeide verder De president der Kamer zou overigens nooit de on beschaamdheid gehad hebben het voor zitterschap der Kamer te aanvaarden, indien door de herinnering aan eenige dubbelzinnige handeling eene smet op zijn verleden mocht kleven. De minister Ricxrd zeide, dat het hem onmogelyk is te antwoorden, om dat de justitie de zaak in handen heeft. Hij neemt de discussie aan over alle zaken, mits zy niet aan de beslissing van den rechter onderworpen zijn. Heden voortzetting der discussie. Zaterdag werd in den brusselschen Senaat door de grondwets-commïssie het artikel handelende over de samenstelling van het Kabinet behandeld. In beginsel werd besloten, dat in de nieuwe grond wet geen artikel}mag worden opgeno men, welke een beletsel kan zijn tegen eene mogelijke invoering van een even redig kiesstelsel. Verworpen werd echter het imperatieve voorschrift eener pro portioneel vertegenwoordiging in de grondwet. Alle andere voorstellen omtrent een hoogeren leeftijd, omtrent eene verte genwoordiging van belangen en omtrent een verse billenden census van verkies baarheid in de provincies, weiden ver worpen. Aangenomen werd daarentegen de toelating van andere categorieën van burgers tot de verkiesbaarheid voor dea Senaat zonder den beiastingcensus, maar deze categorieën zijn nog niet vastge steld. De Reichs-Anzeiger meldt, dat de tot dekking der hoogere uitgaven, voort vloeiende uit de legervoorstellen voor Duitschland, uitgewerkte wetsontwerpen, die mei 's Keizers toestemming aan den Bondsraad zijn ingediend, ten doel hebben de vereischte iakomsten te trek ken uit hoogere belasting van de bieren, den brandewijn en de beurszaken. Tot het zwaarder belasten van de tabak bestaat geen plan. Het geheele bedrag wordt op 58 millioen jaarlijks geschat. De beursbelasting wordt verdubbeld. In het Huis van afgevaardigden te Berlijn was Zaterdag de belastigher- vorming aan de orde. Behr, vrij con servatief, verklaart zich stellig daartegen. Jacow zegt dat de conservatieven de voorstellen zullen afstemmen, wanneer het kiesrecht naar de democratische of de plutocratische zijde verlegd wordt. Richter keurt de ontwerpen scherp af en zegt dat het ministerie zich tegen de militaire wetsvoorstellen had moeten De minister-president, graaf Eulenberg, verdedigt de regeering tegen het verwijt van zwakte. De regeering heeft toegestemd in hetgeen uit een militair oogpuat noodzakelijk was. De minister gispt de agitatie die men tracht te verwekken. {Bijval). De minister van financiën Miquel verlangt dat Richter bepaalde voorstellen zal doen. De re geering staat niet onwrikbaar op het- geea zy thans voorstelt. De italiaansche dagbladen zien in de veranderingen, door Bismarck gebracht in de door den Koning van Pruisen in 1870 samengestelde dépeche, eene ver- valsching, waarover zij een streng oor deel uitspreken. Woensdag zal door von Caprivi het onderwerp der legerwet met eene uit voerige rede bij den Rijksdag worden ingediend. Volgens de Popoio Romano heeft de paus den koniDg vau Belgia zijn dank betuigd dat deze de Trappisten heeft uitgekozen om den Congo-staat te koio- niseeren. Een ander italiaansch blad dt Rifor ma maant de regeering en de vrienden van Italië tot waakzaamheid aan we gens de houding van Frankrijk in Ma rokko. Uit Fez verneemt de Ti?nesdat de Fransche gevolmachtigde voortgaat met bij den Sultan aan te dringen op ge wichtige concessiën, 0. a. bewerende dat Engeland zijnen gezant heeft terug geroepen, hetgeen hier nadrukkelijk wordt tegengesproken. De gevraagde concessie voor een spoorweg door Tuat, welke Algiers zou verbinden met de Fransche nederzettingen aan de west kust van Afrika, beoogt feitelyk den karavaanhand el die baten afwerpt aan Engeland, dood te maken. Uit Porto Novo wordt onder voorbe houd gemeld, dat koning Behanzin vredesvoorstellen gedaan heeft, verge zeld van geschenken. Generaal Dodds verlangde echter Abomey te bezetten, hetgeen de koning weigerde. De oor- logsoperatiën zullen dus voortgezet wor den. Uit Madrid wordt aan de Times gemeld, dat Spanje en Portugal een tractaat hebben gesloten, volgens hetwelk de portugeesche goederen voor Frankrijk bestemd, Spanje zullen mogen doorgaan zonder transitorechten te betalen en 2a de spaansche goederen voor Zuid- Amerika bestemd datzelfde voorrech zullen genieten in Portugal. Verder zouden de beide mogendheden zijn overeengekomen tot een handelsverdrag waarbij wederzijds eene belangrijke tolconcessiën worden gemaakt. Ook zou er een verdrag betreffende de visscheiij zijn gesloten, strekkende om een einde te maken aan de herhaalde twisten tns- schen spaansche en portugeesche vis- sch ers. De spaansche belastingen brachten in de eerste vier maanden van het dienstjaar 174,7 28,233 op tegen 179,817,869 in 1891. Volgens de Correspondentia weigert de raaire van Madrid eenige Cfediet- operatie te doen. De vereenigingvan winkeliers te Lissabon heeft besloten, gedurende 24 uren de winkels te sluiten, indien he< engelsche eskader in de haven komt, als protest tegen het engelsche memo randum van 11 Januari 1890. De nieuwe hongaarsche ministers hebben te Weenen den eed afgelegd en zijn door dea Keizer ontvangen. Ter gelegenheid van de be- noeming van den Ylaamschen toonkun steuaar Peter Benoit tot officier in de Orde van Oranje-Naasau, heeft de Kwartet-kapel te Antwerpen; uitsluitend bestaande uit oud-leerlingen van den meester, het voornemen, Vrijdag 25 dezer, des avonds te 8 uren, ia de kleine zaal van het „A.thenaeum" al daar als blijk van hulde en sympathie voor den geridderden meester, een mu ziekfeest te geven. De consul-generaal der Nederlanden, de heer Jog. de Kuy- per, zal te dier gelegenheid persoonlijk de versierselen der orde aan den be giftigde overhandigen Vrienden en belangstellenden, die er prijs op zouden stellen dit feest bij te wonen en op die wijze persoonlijk tot de hulde aan den heer Benoit mede te werkea, kunnen zich om inlichtingen wenden tot den heer dr. De Keers- niaecker Prinsessenstraat te Antwerpen. Vr ij dagavond kwam op de Schelde de Engelsche stoomboot Ealing die uit Antwerpen naar Brazilië ver trok, in aanvaring met de Neder- landsche stoomboot Telegraaf 5, uit Rotterdam naar Antwerpen bestemd. De Telegraaf zonk, maar de beman ning werd gered en ontsnapte aan een wiesen dood. De stoomboot M e dw ay v an Bristol is in een dikken mist in aanraking gekomen met een paa opgerichten vuur toren, en stoomde het gevaarte omver. De licht wachter, die met zijn drie kin deren te bed lag, werd door een boot gered, evenals twee der kinderen. De manjiad echter zware kwetsuren beko men. In Engelandis zekere Haw- kins veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden, wegens een pogiug om een bediende van de Tttnea om te koopen, voor hem eenige der eerste exemplaren van dat blad te stelen. Bij Kanturk (Ierland) heeft de politie gedurende twee uur een te ontruimen pachterswoning belegerd. Eerst nadat kamer voor kamer veroverd was, verlieten de bewoners het huis. Acht personen werden aangehouden. De belgische minis ter-pre sident Beemaert heeft in het ministerie van financien de commissie voor de tentoonstelling te Brussel te woord ge staan. De minister-president zeide, dat de regeering hare bescherming aan de tentoonstelling zou geven en oificieele uitnoodigingen zou rondzenden om het plan door alle middelen te steunen. De regeering zal lokalen en een park af staan. Ia de tentoonstelling zullen afdee- lipgen zijn voor gezondheidsleer, red dingsmiddelen, staathuishoudkunde, wa penen, electriciteitvrouwelijke en retrospectieve kunst en kunstnijverheid, Congo-zaken, en voor inzendingen van „Het Roode Ktuis". Volgens den mi nister president is het succas verzekerd. De Exchange Telegraph vermeldt een vreeselij k spoor wegongeluk, dat Zaterdagochtend op den „L. Brighton and South coast" spoorweg heeft plaats gehad tusschen Sparrow en Londen. Het aantal slacht offers is nog niet bekend. Alle treinen ondervinden oponthoud. Het ongeluk was een gevolg van valsche seinen. De flater v art een d et e c- tieveMen beschouwde hem als een van de besten in zijn soort. De zaak.,, die het verstandigste, meeat volhardende, en zorgvuldigste werk vereischte, werd hem gewoonlijk toevertrouwd. Hij had zich gedurende drie of vier weken met eene beziggehouden en had ten laatste dat weten machtig te worden, wat hij beschouwde als „het corpus delecïr." Het was een zaak van omkooperij en zijne taak was den omkooper op te sporen. Dat had hij gedaan. Hij was in het bezit gekomen van een gedeelte van het omkoopgeld, een bankbiljet van 100 gulden, en dat was genoeg. De enveloppe, die het geld bevatte, werd in tegenwoordigheid van drie personen opengemaakt ea ieder had op het biljet zijn handteekeniag geplaatst, om de eehtheid er van te kunnen be- wijzep. Natuurlijk was hij in zijn nopjes. Zoo zijn immers de menschen, wanneer ze denken, dat ze een groote overwin ning behaald hebben, en hij had het bewijs, dat hij noodig had, ia zijn zak, bovendien nog wel een binnenzak. Practisch was de vogel dus gevangen en jubelende van vreugde ging hij dan ook naar huis. Let nu eens op, wat een man kan overkomen, die practisch een overwin ning behaald heeft, maar zorgeloos is. Hij dacht er over na om naar het hoofdbureau van politie te gaan en zijn bewijs daar te deponeerenmaar het was nog al ver en dan zou hst toch ook nog in elk geval beter zijn om's ande rendaags 's morgens naar den chef te gaan om te berichten, dac hij den inzet in zijn zak had. Daarom dan ging hij ook naar huis. Een paar maal dacht hij, dat men hem volgde, eerst toen hij zijn woning had bereikt, was hy gerust. Hij sliep heerlijk. Geen inbraak had er by hem plaats, zelfs niet in zijn droom. Maar 's morgens was waarachtig het geld verdwenen. Hij viel bijna in zwijm, toen hij het verlies bemerkte en rende de huiskamer binnen, al door schreeu wende Ik ben bestolenik ben besto len Och wat! zeide zijn vrouw, wat ben je kwijt? Een bankbiljet van 100 gulden. Wel, dat heb ik genomen. Ik moet eenige rekeningen betalen en ik wou je niet graag wakker maken. Maar het geld in je beurs heb ik niet aan geraakt. Ik heb alleen dat losse bauk- biljet, dat in je binnenzak stak, genomen. Ik zal wel een ander geven, als je het noodig hebt, maar ik dacht, dat je het juist voor mij apart had'c gestoken. Hij beproefde niet een uitleg te ge ven, waarom hij het zoo zorgvuldig had weggestopt; zelfs antwoordde hij niet eens, maar hij liep naar een vijver in de buurt, waar hij wel gedurende een uur over heen zat te turen, hevig mor rende. Ten laatste scheen het, dat hij in wat zy als haar plicht beschouwde, om namelyk van den jon geling voor altyd af te zien, had zy hem lief met al het vuur van een oprechte vrouweliefde. Zij liet zich dus gewillig naar de wachtkamer leiden, om wat zy heimelyk wenschte, hem te hoo- ren verklaren, waarom zy, Isabel Chetwynd, niet moest weigeren met hem het heilige echtverbond aan te gaan. Hy was ongetwij feld geen man, van wien eene vrouw, met wat goeden smaak, zou wenschen weg te loopen. Hy was slank, fiink gebouwd, zes en twintig jaar oud, had donker haar, mooie blauwe oogen, een bruinen, zydeachtigen baard en knevel, een goed gevormde, wellicht wat groote neus, onbe rispelijke tanden en een mooie, eenigszins gebronsde gelaatskleur. Kortom Edward Dennyson was een mooi type van engelsch, man nelijk schoon. //Isabel/' aldus begon hy, toen zy een zitplaats hadden gevon den op een van de sofa's in den donkersten hoek van het ver trek, fftoen ik u een paar dagen geleden vroeg, om mijne vrouw te willen worden, hebt ge geweigerd met het oog op uwe armoede en de niet schitterende positie van uwe familie. Het gelakte my ten slotte u te overtuigen, dat uw armoede volstrekt geen beletsel was voor ons huwelyk, daar ik geen bruidschat van mijne toe komstige vrouw noodig had. Wat uwe familie betreft, hebt ik u verteld, dat door myn invloed, die zonder te bluffen kan ik het zeggen, nog al aanzienlyk is, ik gemakkelyk eene winstge vende betrekking voor uwen vader kan vinden, passende bij zyne geboorte en maatschappeiyke positie. Uwe bezwaren werden over wonnen, en ge beloofdet my de myne te zyn op voorwaarde, dat myn zuster ons huwelyk goedkeurde. Ongelukkig was zy echter toen afwezig en voor haar terugkomst werd ik plotseling geroepen aan het sterfbed van een my dierbaren vriend. Toen ik dezen morgen naar Rocklands terugkeerde, my verheugende in het vooruitzicht u in de armen te mogen drukken, een vooruitzicht, waarin ik mijn geest steeds hadjgekoesterd na onze scheiding ontdekte ik, dat ge ver dwenen waart, zonder eene verklaring af te wachten van my of van de omstandigheden, die zulk eene handelwyze schenen te rechtvaardigen, en zonder zelfs een woord tot afscheid voor my achter te laten Isabel, was dit goed gehandeld Was deze han delwyze uw edel karakter waardig uw goed, vriendelyk, lief derijk hart Na een korte pauze, waarin het meisje blijkbaar met eene hevige ontroering scheen te kampen, antwoordde zy ,/Toen ik beloofde uwe vrouw te worden, meende ik, dat gij vry waart, maar ik vernam van lady Maitland dat ge reeds verloofd waart, zoo niet formeel dan tenminste zoodanig, dat een fatsoenlijk man zich verbonden moet achten." //Ik zweer u, Isabel, dat dit niet het geval is. Ik ben even vry als gyzelf. Ik zou met evenveel recht er u van kunnen beschul' digen verloofd te zijn omdat die gebochelde graaf daarginds in Bretagne verkoos verliefd op u te worden. Vertel my nu eens uitvoerig wat er na myn vertrek nit Rocklands is gebeurd." z/Ik dacht, dat ge alles wist," zeide Isabel schalks. z/Ik wist wel zeer veel en vermoedde de rest. Het schijnt, dat toen gy u met Alice in de slaapkamer onderhieldt, Daisy in de kleedkamer was om een peppejurk te zoeken, die zy daar had laten liggen; toen zij hoorde, dat ge den volgenden dag Rocklands zoudt verlaten, vergat zij in haar aDgst en nieuwsgierigheid hare kinderlyke bescheidenheid en luisterde naar de rest van het gesprek." //O, dat ondeugend kind, lk meende haar geheel te hebben ge nezen van dat vreeselyk gebrek," riep de jonge gouvernanto uit, geschokt bij het hoeren van zulk een handelwyze van het kleine meisje, voor wier opvoeding zy langer dan een jaar had *Ik moet bekennen, dat het my genoegen doet, dat dit u niet is gelukt," zeide Dennyson glimlachend. «Ik kwam van morgen op Rocklands terug, een dag vroeger dan ik gemeend had; en myn zuster was nog op haar kamer. Wordt vervolgd1

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2