NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Jaargang Woensdag 23 November 1892. No. 2880 STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31bis Faubourg Montmartre. DAG AD Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOH. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 ADYERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Haarlem, 22 Nov. 1892 i Voor de heden gehouden verkiezing m vier leden van de Kamer vaa Koop- jandel en fabrieken alhier zijn ingele gerd 91 stembriefjes. 4 zijn van on waarde verklaard. De aftredenden zijn herkozen al. de leer H. T. Pelteaburg met 81 st.E. f. Westerveld 81 st.T. Figée 80 st.A. ie Ciercq 76 st. Bij de heden alhier gehouden «e aan- jesreding ten behoeve van het kraak- annigengesticht „Meerenberg" zij» lannemers geworden de irma E. P. Westerveld Zoon voor de artikelen: izrdappelmeeJ, haver, groene erwten, ;ort en stijfsel, de heer J, W. Demmers roor eieren, de hoer A. F. Kremer roor thee en basterde suiker ea de laatlemsche sodafabriek (Loomeyer, Van Duivenbode de Vlugt en Co.) roor soda. Door wijlen mcj. wed. G. Gerlagh ;eb, Maas is aan de Gereformeerde terk aan de Ged. Oude Gracht alhier, bedrag van f 500 gelegateerd. Maandag is alhier plotseling over- edea de heer J. H. Kreon Jr. adjunct- ïomoaies ie klasse ter provinciale jrifiie van Noord-Holland. In het jaar 856 aan de griffie geplaatst, bekleedde ie overledene zijne betrekking met ijver en toewijding. Ook was hij administra- eur bij het R. K. Parochiaal Armbe- tuiir. Hij bereikte den leeftijd van gim zes en vijftig jaren e» was jl. hterdag nog in functie. Men schryft ons het navolgende De afd. Haarlem vaa den Bond van led. onderwijzer richtte het vorige jaar enen cursus op, ter opleiding tot het xamen teekenen 1. o. Met de leiding an dezen cursus werd belast de heer W. Sevenhuijsen, ie onderw. a/d. jks-leerschool alhier, terwijl de ver- eniging „Kuusto ij verheid" welwillend en lokaal van de teekenschool be- chikbaar stelde. Dat de Bond hier- lede een goed werk deed, blijkt dui- elijk uit de resultaten, die au reeds erkregen zijn. Deaea zomer toch amen 18 leerlingen vaa den cursus an het examen deel. Hiervan behaal- en 12 voldoende cijfers voor het erste (practiache) gedeelte, zoodat ze ch ook aan het theoretisch gedeelte ondfn onderwerpen. Van die 12 aagden er 11, terwijl verscheidene laien het hoogste aantal punten (6) 'erd behaald. Bovendien slaagden nog leerlingen van den heer Sevenhuijsen, die den cursus niet konden volgen, zoodat dit jaar 15 onderwijzeressen en onderwijzers door hem werden opge leid, nl. da dames: T. Visser en G. Grsuë en ie heeren L. Blad, J. Kuijper, O. J. te» Thije, A. v. Ekeren, W. Verburg, P. de Nobei, W. W. Vallent- goed, A. C. Hendriks, J. Brandenburg, J. Koning, C. J. de Heer (Beverwijk), J. Wiersrna (Amsterdam) ea R. Clewitz (Vijfhuizen). Dat de onderwijzers, zoowel aan biz. als openb. scholen in en om Haarlem, de uitstekende lessen van des heer Sevenhuijsen waardeeren, blijkt o. a. hieruit, dat het aantal deelnemers aan den nieuwen cursus voor dit jaar reeds zoo groot is, dat men verdere aanvra gen heeft moeten afwijzen. Naast een woord v&a hulde aan den verdienstelijken leider, past hier een woord van lof voor den prijzenswaar- digen yver, waarmee de onderwijzers zich toeleggen op een zoo nuttig leer vak, waarvan men voor de ontwikkeling van ons volk zoo veel verwacht. Hulde ook aan ons Gemeentebestuur, dat toonde prijs te stellen op de bekwaam heid van het onderwijzend personeel in Haarlem door voor de acte teekemen eene kleine verhooging van salaris toe te staan en daardoor tevens de ouder wijzers te prikkelen tot voortdurende inspanning in het belang van hunne eigene ontwikkeling, maar zeker niet minder in het belang van 't onderwijs. lo. Leoaardus Christiaan Boezaart, win kelier in kruidenierswaren en commissio nair wonende te Haarlemmermeer bij Aalsmeer, met ingang van 21 November jl. Rechtercommissaris mr. W. A. 't Hooft, curator jhr. mr. F. W. van Styrum, advocaat en procureur alhier. 2o. Jan Kooiman, kastelein en koopman wonende te Halfweg, met ingang van 18 November jl. Rechter commissaris mr. W. A. 'li Hooft, curator mr. L. C. Kro nenberg, advocaat en procureur alhier. Door dea Hoogea Raad werd Maan dag het vonnis vaa de rechtbaak al hier vernietigd, waarbij F. K. veroor deeld was wegeas het visschea met den heugel ia dea boezem van het stoomvaartkanaal van het zij kan aal F., onder Haarlemraerliede en Spaarnwoude. Requiraat had beweerd tot het visschen in genoemd water gerechtigd te zijn, op grond dat het was publiek domein. De rechtbank overwoog, dat het ge noemde water wel is een vlotbaar en bevaarbaar water, doch aiet een rivier of stroom, hetgeen ook vereischt wordt voor het daarin zonder vergunning mo gen visschen. De Hooge Raad verwees de zaak voor eene nieuwe behandeling naar het gerechtshof te Amsterdam, om dat over een punt, van welks beslissing de strafbaarheid afhankelijk is, niet is onderzocht. Het hof te Amsterdam bevestigde Maandag het vonnis van de rechtbank alhier, waarbij H. F. Rosier wegens diefstal met braak bij den heer Paul van Vlissiagea, werd veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf. Bij haar vonnissen van den 22en No vember 1892, heeft de Arr.-Rechtbank alhier in staat van faillissement verklaard Door Burgemeester en Wethouders der gemeente Bioemendaal is, met me- dew^rkisg van den heer distr. school opziener te Haarlem, opgemaakt de volgende aiphabetische voordracht voor de benoeming van een hoofd der o. 1. school te Vogelenzang, G. J. van Buchum H. d. bizondere S. voor jongens te Wognum. J. D. GoUszki onderwijzer Zwolle. J. Jansen u Rotterdam. A. Schermers Over veen. S. J. C. Schrijner u Driel. J. Teppema Haarlem. W. J. de Wildt Zutphcn. Te Heemstede is de veeziekte als geweken te beschouwende militairen zijn Maandag vertrokken. De heer S. K. Baas, hoofd der school te Spaarodam, hoopt 1 December zijne 25 jarige ambtsvervulling aldaar te her denken. De plannen tot aanleg van een stoomtrambaan, van Nieuwer-Amstel over Ouderkerk naar Uithoorn, zijn opgegeven. De gewone audiëntie van den minister vaa marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De minister vaa binnen- landsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsberichten in de vorige week als aa® aziatische cholera overleden zijn aangegeven in Noor d-B r a b a n tte Breda, 3 personente Drunen 1 persoon in Z u i d-H o 11 a n dte Barwouts- waarder, 1 persoonte Bodegrave, 1 persoonte Hazerswoude, 1 persoon te Rietveld, 1 persoon te Rotterdam, 2 personen; in Noor d-H o 11 a n dte Weesp, 1 persoon in U t r e c h tte Utrecht, 3 per sonen. P.S. Blijkens ingekomen ambtsberich ten moet de opgave van de in de week van 612 dezer aan aziatische cholera overledenen (Staatscourant van 15 No vember jl.) alsnog aangevuld worden mettwee overledenen te Nederhorst den Berg (Noord-Holland). In gemelde opgave staat Hazerswoude (Zuid-IIolland) 1 persoondit moet zijn 2 personen. (St.et.) Hedennacht is te Amster dam op een achterterrein tusscben de Bloemgracht en de Bloem3traat een groot pakhuis van vier verdiepingen ongeveer geheel uitgebrand. Het was een reusachtige bergplaats, hoofdzakelijk gevuld met hout en verder met tabak, hooi e» turf. Alhoewel Yier rijdende es eea drijvende stoomspuit, benevens twee braudkranen in werking werden gesteld, kon de brandweer niet krachtig tegen het vuur optreden, daar het gebouw geheel ingesloten ligt. De belendende gebouwen bleven evenwel gespaard. Door het omvallen van een stuk muur werd een der brandwacht» zwaar aan het been gekwetst. Te ongeveer 11 .uren, Zater dagavond werd op de verbindingsweg van de jHollandsche Spoorwegmaat schappij en der Staatsspoorwegmaat schappij te 's Hage bij het rangeeren van een paar wagens, den wegarbeider F. van Aarden overreden ea dadelijk gedood. De ongelukkige heeft blijkbaar tus- schen de rails geloopen. Het treinper soneel heeft niets van het ongeval be merkt; evenmin als de machinist, aan gezien deza, eea machine bestuurde, die de rangeerwagens voortduwde. Van Aarden, die reeds tal van jaren in dienst van de H. IJ. S. M. was, laat eene jonge vrouw met 4 kinderen achter. Het zwaar verminkt lyk, de beenen en het hoofd waren van de romp ge scheiden is naar de begraafplaats over gebracht. De afd. Utrecht der Neder- landsche VereenigiDg van postzegelver zamelaars zal in het begin van Mei 1893 ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, eene nationale tentoonstelling van postzegels te Utrecht houden. Uit Vlissingen wordtvan 20 dezer gemeld De aachtmailboot Prinses Marie, die als dagboot dieast deed, kwam heden avond te 8 uren van Queenboro alhier aan, hebbende de Buitschlanddie Za terdag middag van hier vertrokken was, op sleeptouw. De Duitschlatid lag met gebroken krukas tusschen de Wielingen ea den Wandelaar voor anker. De passagiers en de mail van de Buitschland zijn door de Marie over genomen, en vertrekken heden avond per nachtmailboot andermaal naar Queenboro. De Duitschland ligt thans alhier op de reede voor anker en zal morgen och tend worden binnengesleept. Nabij het dorp Monster werd Zondagavond een knaapje van 9 jaren door de stoomtram ^overreden. Het kind stierf na korten tijd* Zaterdagavond barstte te Kolijnsplaat op de hofstede, bewoond door den heer A. N. van Laageraad, een felle brand uit, waardoor in kerten tijd de groote landbouwschuur met al het daarin zich bevindende vee niet minder dan omstreeks 40 stuks hoorn vee en 10 paarden en al het hooi, granen, penen, landbouwgereedschap pen, enz. eene prooi der vlammen warden. Zoo ook het wagenhuis, aan de schuur belendende, waarvan echter nog al wat kon geborgen worden. De varkens en het pluimvee werden gered. De heer Van Langeraad was op reis en keerde eerst Zondagochtend op zijne hofstede terug. Omtrent de oorzaak van den brand is niets met zekerheid bekend, de gebou wen zijn bij de Middelburgsche brand waarborg-maatschappij geassureerd; het vee, de oogst, enz. bij de Zierikseesche. Zondagavond is te Nieu- werkerk a/d IJsel (Korfenoord) een jongeling zoodanig met messteken ge wond dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader is Maandagochtend naar de gevangenis te Rotterdam overgebracht. Zaterdagmorgen had Lauw Timmer, werkzaam aan den locaal-spoor- weg Sauwert Roodeschool, bij eeistge- noemde plaats, tijdens het vervoeren van materiaal, het ongeluk van een wa gen te vallen, terwijl bovendien een der stukken ijzer hem achterna rolde, dat op hem viel. Door een en ander bekwam de man belangrijke verwondin gen, doch vóór men hem te hulp kon komen, moest hij nog een grooten schrik doorstaan, doordien een zandtrein, be staande uit 5 wagens, welke juist langs de plaats van het onheil kwam, over hem heen ging. Gelukkig was hij tus schen de rails gevallen, zoodat hij geene kwetsuren meer kreeg. Timmer, gehuwd en te Usquert woonachtig, is direct ter verpleging naar het academisch zieken huis te Groningen vervoerd, waar hij echter een paar uur later is overleden. Zondagmiddag werd Lei- muiden bezocht door een troepje bel hamels uit het welbekende Roeiofarends- veen. Na de noodige hartversterking trokken zij er tierende uit en ontmoet ten een paar melkers, wien zij een emmer afnamen. In den twist, die daarover ontstond, werden de beide mannen door de veenders dermate met HOOFDSTUK I. „Be ?nensch wikt." ïk begaf mij naar de vertrekken der kinderen, en vond hen itten schreien, dat iemand er het hart van zou breken. Nog ichts een paar uur waart ge weg; onze treinen hadden elkaar ikruist. Ik vroeg waarom zy schreiden, en waar gy waart. O, sveling 1 ge kunt u niet voorstellen, hoe beklemd ik my gevoelde. Ik vreesde, dat er iets verschrikkelijks met u was gebeurd dat u een ongeluk had getroffen dat gij wellicht neen ik kan het woord niet uitspreken, Isabel Eene heftige rilling liep den jongeling door de leden, en hy rukte de tengere vingers van zijne gezellin zoo styf, dat een ynlyke trek zich op haar gelaat vertoonde. »-En wat toen vioeg zy. «Het duurde geruimen tyd alvorens ik den kinderen een ant woord kon ontlokken; eindelyk nadat ik myn vraag een zestal eeren had herhaald, gilden zy het allen tegelyk uit„Zij is weg waarna zy weer voortgingen met jammeren. z/Weg! Wat bedoelt ge daarmee?" zeide ik, terwyi het mij plotseling koud om het hart werd. //Antwoord my toch, Daisy; hoort ge my niet en ik schudde het arme kind by den arm. Ja, zy is vertrokken heel ver weg naar Parya," kreunde Daisy, #en dat alleB is u w schuld //Ja, alles u w schuld l" klonk de echo van Bertie. z/En toen zagen die twee duiveltjes my zoo woest aan, dat ik een oogenblik dacht, dat zij mij zouden aanvallen om my te byten, of minstens, dat zy mij een stuk uit myn baard zouden willen trekken. Ik nam Daisy op myn knie, en dank zy myne liefkoo- zingen en vleierijen, en myne beloften, dat ik u terug zou halen, kon ik er haar toe bewegen my alles te vertellen, wat zy van uw plotseling vertrek wist. Eerst liet zy my evenwel beloven niet aan haar moeder te vertellen dat zij uw gesprek had afgeluisterd. Ik ontdekte, dat ik nog juist den tyd had om den sneltrein van 11.20 te balen. Mij'n kofier was nog niet uitgepakt. Ik snelde naar de stal, liet //Firefly" voor de dogcart spannen, en binnen tien mi nuten reed ik in woeste vaart naar het station." z/Dus hebt ge lady Maitland niet gesproken z/Neen, ik had geen tijd te verliezen; bovendien was ik zeer boos op haar. Het is maar goed dat ik baar niet heb gesproken; ik zou haar misschien iets onaangenaams hebben verteld, waarover ik later spyt zou hebben gevoeld, want zooals gy weet houd ik zeer veel van haar en zy aanbidt mij. Zy is de goedhartigste vrouw, die ooit heeft geleefd, maar zy wil te graag de rol van oudste zuster spelen. Zij vergeet dat ik niet langer een kind ben dat ik zes en twintig jaar en mijne eigen meester ben. En vertel my nu eens uwe geschiedenis, lieveling." //Toen de lady eergisteren de familie Mowbray had bezocht, liet zij my korten tyd na haar terugkomst by zich ontbieden. Ik zag dadelyk, dat haar iets kwelde, en zy vertelde my openhartig wat daarvan de reden was. Zy zeide, dat zy iets had vernomen, dat haar deed vermoeden, dat gy dat gij Isabel zweeg en een donkere blos bedekte haar gelaat; zelfs de teere ooren werden rood. //Welnu, kleine stotteraarster," zeide Dennyson zacht en met een uitdrukking van teedere aanbidding zag hy haar in het gelaat, //zal ik u ter hulp komen Alice had iets gehoord dat haar deed vermoeden, dat ik u liefhad MJa," lispelde Isabel zonder hare oogen op te slaan. z/En wat hebt ge gezegd, lieveling z/Ik zeide natuurlyk de waarheid z/Gy hebt dus haar vermoeden bevestigd z/Ja." z/Dus gy gelooft dat ik u liefheb?" Isabel hief met een snel gebaar haar hoofd op en vestigde hare gazelle-oogen op zyn gelaat met eene uitdrukking van pynlijke //Natuurlyk geloofde ik, dat gij my liefhadtzeide zy open hartig. </Myn lief kind!" fluisterde Dennyson hartstochtelijk en sloeg zyn arm om haar middel. //Het was goed van u om my te ge- looven. Ik heb u lief, God weet boe innig, hoe trouw, hoe vurig En ik hoop het u te kunnen bewijzen gedurende een geheel menschenleven van wederzijdsch geluk." Isabel wikkelde zich zacht maar beslist uit zyn arm lo», en

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1