POLITIEK OVERZICHT. ÖSMENSD NIEUWS. messen toegetakeld, dat zij zich onder geneeskundige behandeling hebben moe ten stellen. De daders zijn bekend en zullen dus hunne, gerechte straf niet ontgaan. Te Oost-Eysden is het kind van den herbergier Janssen, dat een oogenbiik alleen was gebleven, in een ketel met kokend water gevallen. Het is aan de bekomen brandwonden overleden. Zondagavond omstreeks ii uur geraakte nabij de Liesbosch onder Jutfaas, door mist en duisternis misleid, een rijtuig met twee paarden bespannen, waarin zich een 6-tal per sonen uit Vreeswijk bevonden, van den vrij stellen kant van den straatweg ia het kanaal. Drie hunner wisten zich te redden, doch de andere drie verdronken. De koetsier, die ook verdronk, laat eene vrouw met 5 jeugdige kinderen na. Zaterdag en Zondag zijn in de gemeente Hazerswoude wederom twee gevallen van aziatische cholera in het zelfde huis waargenomen. Te Barwoutswaarder, bij Woerden, heeft zich een tweede geval v:n azia tische cholera voorgedaan, met doode- lyken afloop. Nadat zich sinds 7 dezer te IJsel- stein geen choleragevallen hadden voor gedaan, en men hoopte dat de ziekte geweken zou zijn, werd Zaterdagnamid dag eene vrouw er door aangetast. Reeds in den vroegen ochtend van Maandag is de lijdere8 overleden. In het geheel zijn daar nu 26 gevallen voorgekomen, waarvan 16 met doodeüjken afloop. Te Boskoop heefi Zaterdag een tweede geval van cholera asiatica plaats gehad met doodeiijken afloop, thans aan de oostzijde van de Gouwe, in de z. g. ridderbuurt, bij een jongetje van 10 jaar. Zondagnacht is te Boskoop opnieuw een kind door cholera asiatica aangetast, een jongetje van 5 jaar vau hetzelfde gezin, boven vermeld. Het kind is Maandagmiddag 1 uur over leden. Wat Crispi bij de bespreking van het Drievoudig Verbond betreffende Frankrijk zei de, komt op het volgende neer Onder voorwendsel, dat Italië de bondgenoot is van de vijanden der re publiek, en dat het de vrijmaking van Elzas-Lotharingen verhindert, heeft Frankrijk in 1881 de italiaansche ieening vau 644,000,000 lire doen mislukken door de inschrijvingen te Parijs te ver hinderen in 1886 weigerde het 't scheep vaartverdrag goed te keuren, dat reeds iu het italiaansche parlement was aan genomen. Het blijft weigeren een han delsverdrag met Italië te sluiten. „Frans- rijk weigert onze koopwaren, onze ef fecten, ons papier en roept onse ellende overal rond. De dagbladen voorspellen dagelijks dat wij bankroet zullen gaan.4' Crispi is van msening dat de poli tieke partijen in Italië het lang niet allen eens zijn over de regeeriogsvorm, Terwijl de eeneu eene erfelijke rao- resolutie tegen het anti-semitismus was aangenomen. Generaal von Werder is bestemd om generaal von Schweinitz in St. Peters burg als duitsch gezant te vervangen. De czaar is zeer met deze keus inge nomen. De hongaarsche minister Weckerle heeft io de Kamer gezegd dat het nieuwe ministerie instemt met de tot dusver gevolgde buitenlandsche poli tiek, gegrond op de bestaande tractaten. Het is voornemens met alle mogend heden op vriendscaappelijken voet en aan de gesloten verbonden trouw te blijven, De regeering zal op het gebied van den godsdienst streven naar rust cn vrede. Een wetsontwerp tot toelating der Israëlieten tot alle burgerlijke rech ten ligt gereed. In den loop vau den winter zai aan de Kamer ingediend worden een wetsontwerp betreffende de vrijheid van godsdienstige belijdenis. Tot op dien tijd zullen op den burger lijken stand overgangsbepalingen van toepassing zijn. Het verplichte burger RECHTSZAKEN- De haagsche rechtbank heeft Maandag vrijgesproken de drie gewezen opzich ters i« het krankzinnigengesticht aldaar, die terechtstonden wegens mishandeling. Ten aanzien van den hoofdopzichter W. K. overwoog het vonnis o. a. dat tegenover de gunstige verklaringen vau enkele getuigen die verklaard hadden dat beklaagde alleen dan krachtig op trad wanneer de toestand van de pa- tienten dit noodig maakte, maar dat hij overigens goed voor de verpleegden was het bewijs voor zijn schuld niet geleverd is, terwyl de rechtbank het mogelijk achtte, dat de drie getuigen charge, de knechts van den heer Iserief, de feiten minder duidelijk heb ben waargenomen en zich daardoor eene verkeerde voorstelling hebben gemaakt. Ten aanzien van den tweeden bekl. J. P. F. G. achtte de rechtbank de getuigen gehoord, en bij de pertinente ontkentenis, de ten laste gelegde mis handeling mede niet bewezen, terwijl het vonnis ten aanzien v&n een derden bekl. P. C. v. G. overwoog, dat alleen gebleken is, dat bekl. enkele malen in den zomer oen patient op de open plaats heeft gereinigd door hem emmers water over het bloote lichaam te werpen, dech dat dit niet langer gedaan werd dan vcor de reiniging noodig was'dat hoe afkeurenswaardig dergelijke manier van reiniging ook moge zijn, zij niet *ls mishandeling kan worden beschouwd, De Hooge Raad, verwerpende het cassatieberoep van den uitgever van het Leidsch Dagbladheeft dezen Maandag veroordeeld tot f25 boete, wegens inbreuk op eens anders auteurs recht, in casu het gedeeltelijk nadruk ken van den feestwijzer der 3-October- feesten. n archie willen, wenschen anderen een Ujk'e huwelijk zal ingevoerd worden, keurvorst. Dat is des te meer belang- ministerie is het, met goedkeuring rijk, omdat Italië eene republiek aan- zijn grens heeft die sedert 22 jaren wonderen heeft verricht en wier daden aan sommige monarchisten tot voorbeeld zouden kunnen strekken. „Men moet erkennen, M. H." zegt Crispi, „dat ae fransche republiek blijk heeft gegeven van eene wijsheid die byna onmogelijk schijnt voor eene volksregeering. De republiek heeft wonden geheeld welke geslagen waren door het achttien jarige keizerrijk en door een noodlottigea oorlog. „Zij heeft in de binnenlandsche zoo wei als in de buitenlandsche politiek het bewijs geleverd van eene eenheid van denken en van een vastberaden heid, die bleven bestaan in weerwil der verschillende presidenten eu miniscerien, Zouden wij daarop ook kunnen bogen Crispi besloot zijne rede met ie zeggen dat hij daarmede een staatkundig programma gegeven had. Hij beriep zich op de jongelingschap om de desk- beelden uit te voeren welke by uiteen gezet had en noodigde haar uit, een leider te kiezen, in staat om hen te brengen tot de verovering van een v;y, groot en geëerd Italië. „In uwe haa den", zeide hij, „geef ik den standaard over waarmede ik in i860 te MarsaU landde en waarop geschreven staat: .Italië en Victor Emmanuel". i De gewezen duitsche minister Herr- furfch opperde bij de beraadslaging in het huis van afgevaardigden over het ontwerp tot herziening van het belasting stelsel, bezwaren tegen de politieke ge volgen van de voordracht, die.een agra risch karakter heeft. Gelijktijdige indie ning eener kieswet zou in elk geval dringend noodzakelijk zijn. De minister van financiën verklaarde, dat de nog in dit zittingjaar in te die nen kieswet tot gevolg zal hebben, dat het gevreesde overwicht der plutocratie voorkomen wordt. Eenvoudig de over schotten op de inkomstenbelasting te verdeelen onder de gemeenten, zonder hervorming van de Realsteuer, zou geld verspilling zijn. Het zelfbestuur is op dit gebied een gevaarlijk stelsel. Bij de vermogensbelasting wordt dit ailes voor komen. (Heden voortzetting). Het congres der socialistische partij te Berlijn, h^eft Maandag besloten, aan het voorstel, om Schumacher uit te sluiten uit de socialistische groep van den Ryksdag, geen gevolg te geven, en het voorstel om over het anti-semitis- me en de oeconomische crisis een refe raat te hooren, verworpen. Singer wierp vervolgens in zijne rede een terugblik op den arbeid v«n het congres en gaf daarby vooral de wen- schelijkheid te kennen, dat er eensge zindheid onder de partij zij. Maandag te 32/4 ure is het congres gesloten nadat nog zonder debat eene der kroon, over deze aangelegenheid eens. De bepalingen zullen dezelfde zijn voor alle belijdenissen. Huwelijksge schillen zullen onderworpen zijn aan den burgerlijken rechter. De kroon be houdt zich echter hare goedkeuring voor ten opzichte van de onderdeden der wetsontwerpen. Het politieke ver drag van 1867 zal gehandhaafd en de liberale richting zal gevolgd blijven. De leger-organisatie en de munthervorming zullen voltooid worden. Toejuichingen van sommige zijden). De ontvangst van het ministerie is in de Kamer vrij koel geweest. De mededseling betreffende het burgerlijke huwelijk werd met gelach en gemor der oppositie begroet. Er ontstond eene groote beweging, toen men vernam dat de kroon zien voorbehield haar gevoelen te doen geiden wanneer het op het invoeren der hervorming aan zou kornen. Het was met het oog op de Pauama- kwestie (zie gemengde berichten) wel te verwachten, dat bij de besprekiagen daarover in den franschen senaat, een stormachtige vergadering zou plaats hebben, hetgeen Maandag dan ook het geval was. Delahaye zeide 0. a.Het Panama- I schandaal is erger dan het Wilson- schandaal, bet is een roof, bij klaar lichten dag gepleegd. (Hevige ouder brekingen). Hij Herinnert hoe de Lesseps in 1890 te vergeefs door Frankrijk heeft gereisd om op de obligatiehouders een beroep te doen. Een man, dien ik uit eerbied voor den dood niet noemen wil, stelde aan de regeering voor eene loterij- leeniog uit te geven. Iadien gij namen wilt weten, stel dan terstond eene enquête in. Als tusschenpersoon heeft een zekere Arton dienst gedaan. Onder 150 leden van het parlement, waaronder verscheidene senatoren, zijn drie millioan franken uitgedeeld. (Uitroepen ter lin kerzijde). Bij gelegenneid der verkiezin gen hebben er ook omkoopingen met geld plaats gehad. (Opnieuw onderbre kingen). Een gewezen minister, die over leden is, heeft 400,000 Ir. ontvangen van de bank van Frankrijk heeft een! dagblad 200,000 fr. uitbetaald gekregen voor zijnen steun. (De uitroepen krui sen elkaarer worden namen geroepen). Delahaye zegt verder: De commissie die net plan der loterij-leeniag te on derzoeken kreeg, was verdeeld5 stem men waren er voor en 5 tegen; de elfde werd voor 200,000 fr. omgekocht. (Tumult). Spreker verlaagt dat de Kamer eene maatschappelijke ontsmetting zal doen plaats hebben. (Verscheidenheid van lawaai). De openbare machten be- hooren niet de sleutels achter te houden van een meubel, waar de bevvy zen voor oplichting in geborgen liggen. (Hevig geschreeuw). De president Floquet doet den rede naar opmerken, dat hij niet bevoegd is dergeiijxe beschuldigingen uit te spra ken. (Vele stemmen Jawel I jawel 1 AnderenNeen 1 Neen I Delahaye schreeuwtEilquête 1 Een helsch geweld. Aan de linkerzijde brult men: Namen! Namen 1 President Floquet noodigt Delahaye uit, namen te noemen. (Luide toejuichin gen.) Hij zegt dat het moediger en j waardiger is, personen aan te klagen, dan naamlooze beschuldigingen te uiten. (Andermaal toejuichingen). DelahayeLaat eeae enquête houden! De president: Ik heb reeds twee voorstellen daartoe ontvangen. Delahaye verlaat de spreekplaats on der ultjouwiogen. De rechterzijde juicht hem toe. Hubbard en Deroulède schel den elkander uit. Morreau vaart uit te gen de Boulangisten. Men zegt dat Deroulède, wegens de woorden, die er in de zitting moeten zijn gevallen, getuigen zal zenden aan Hubbard. De fransche troepen zyn, zonder te genstand te ontmoeten, Abomcy binnen getrokken. De koning Behanzin schijnt op de vlucht te zyn; het is nog niet bekend of zijne onderdanen hem trouw zullen blijven, dan wel zich aan do Fransche» willen ouderwerpen. Zijn gouden troon is naar Porto-Novo gezon den om aan Tofla gegeven te worden Nader wordt nog gemeld, dat gen Dodds eu goevêrneur Bulloz met een deel der troepen uit Abomey zijn ver trokken. Behanzin zou alle gestelde voorwaarden aangenomen hebben. Ko- uingToffa zou last gekregen hebben overal boodsckappers te zenden teneinde de bevolking te verwittigen dat de vijan delijkheden hebben opgehouden. Het heet dat Benanziu aan Dodds gezegd heeft, dat indien hij Abomey binnen trok, hij daar geea mensch zou aantref fen, en dit zou ook zoo uitgekomen zijn, Cana moet verbrand wezen. Woeste, afgevaardigde oud-minister en hoofd der parlemen taire rechterzijde in Balgie, heelt een naamloozen brief ontvangen, waarin wordt gedreigd dat zijne woning door dynamiet zal vernield worden. De politie heeft een onderzoek ingesteld en eenige agenten bewaken de woning A 1s bet00ginten gunste van liet algemeen kiesrecht s te Mana ges (in Henegouwen) Maandagnamiddag een stoet van 6000 personen zingende door de stad getrokken en heeft vervolgens eene vergadering gehouden, waarin ver scheidene hoofden der socialistische partij het woord namen. Er werd door hen ten stelligste verklaard, dat de algemeeae werkstaking zou uitbreken, indien het algemeen kiesrecht niet wordt aangenomen. Een Fransche uitvinder heeft aan een gewoon potlood een gloeilampje aangebraokt, ten gebruiks van verslaggevers, stenografen en ande ren, die des nachts aanteekeningen moe ten maken. De batterij wordt in den zak gedragen, terwijl de geleidings- draden langs de armen loopen. De Jour zegt dat de persoon die de bom vervaardigde welke in het gebouw der Mijnmaatschappij vanCar- maux te Parijs werd geplaatsu, de anar chist Louret is. Meu veronderstelt daarom dat hij ook de dader is. Hij is met eene transatlantische boot, waarvan men naam en bestemming kent, ver trokken in gezelschap eener jonge vrouw, waarschijnlijk zijne medeplichtige. Den kelijk is zij het die hem geholpen beeft de bom te vervoeren en het is bijna zekei dat zij die geplaatst heeft in het gebouw. Men hoopt hen weldra te vatten. Te Par ij s heeft een opstoot je plaats gehad van 300 studenten in de geneeskunde. Deze- studenten zijn voor het meerendeel verbonden aan de Parijsche hospitalen Op ee.i klacht van vier leden van den gemeenteraad tegen een dezer studenten, die als externe van het hospitaal Saint Aatoine niet op zijn post geweest was, had men aan deze eene boete opgelegd. De studenten gingen in optocht naar het stadhuis en drongen door tot op de binnenplaats van dit gebouw. Zij begonnen hier verwenschingen te uiten tegen de vier leden van den gemeente raad en in het bizonder tegen een van hen, den heer Strauss. De radicale leden van den gemeente raad eischten, dat de studenten metge- weld verwijderd zouden worden. De gematigde raadsleden verlangden evenwel, dat er onderzoek gedaan zou worden naar de grieven der studenten. Weldra verscheen een afdeeling politie en de studenten werden, zonder dat er geweld behoefde aangewend te worden, verwijderd. Zij begaven zich toen in optocht naar de school voor de genees kunde. Hier werden allerlei baldadighe den bedreven en toen de deken der fa culteit, de heer BrouardeJ, de studenten tot rust wilde brengen, ontstond er een groot tumult. Er werd met stoelen ge worpen en de glazen werden stukgesla gen. De duitsche keizer heeft zich laten pholegrapheereii in de klee ding van zijn beroemden voorvader Frederik den Groote, waarnevens de zes vleugel-adjudanten des keizers ia de uniformen van Frederiks voornaamste generaals mede figureeren. Dat keizer Wilhelm II zich den grooten Frederik II intellectueel zeer verwant gevoelt, is reeds dikwijls genoeg gebleken. Hij dweept met Frederik en wen&cbt hem op waardige wijze na te volgen. Maar nu zullen onder de spotzuchtige Ber- lijners wegens die afbeeldiugen zich wel weder booze tongen doen hooren. Bij Neunkirchen, (in den Kreis Daun) en bij Oberstedtfeld, in de Eifel, is een rijk enuitgestrekt steenkolenveld gevonden. Ofschoon de kwaliteit niet dezelfde schijnt te zijn als die der Rurh- en Saarkolen, wordt van deze belangrijke ontdekking zeer veel verwacht. Te Mtinchen vertoeft te genwoordig een gezelschap van neger innen uit West-Afrika. Ia volleu'krijgs- dos gaven deze negerinnen onder den naam van „Amazonen vara Dahomey" daar op het tooneel eenige voorstelti igen. Even noodlottig als voor de blanken in de tropen de koorts is, scuijnt de tering dit te zijn voor de negerinnen die in Europa vertoeven. Yan het ge noemde gezelschap zijn reeds drie ne gerinnen aan de tering bezweken. Het lijk van een van haar werd 16 Nov. jl. ter aarde besteld. Eerst had het een paar dagen in het lijkeuhuisje op het kerkhof bij de lijken der armen gestaan en menigeen had een blik ge worpen op het stoffelijk overschot van de arme negerin, die ver vau haar vaderland onder vreeraden gestorven was. Bij de begrafenis hadden treurige tooneclen plaats. De amazonen namen in vollen krijgsdos aan de begrafenis deel en een groote menigte volgde den lijkstoet. Op het kerkhof gekomen, trokken de treurende amazonen door hare waardige houding aller aandacht en sterk stak daarbij het onhebbelijk gedrag der be volking van Mtinchen af. Met geweld werden de politie-ageuten, die het publiek op een afstand moesten houden, onder woest geschreeuw en getier van het gepeupel, op zijde gedrongen. Eenige agenten werden zelfs tegen den grond geworpen. De menigte drong op het kerkhof en bedreef allerlei balda digheden. Verscheidene grafsteenen werden omgeworpen of beschadigd. Wie waren hier de wilden de Europeanen of de Afrikanen vervolgde haar verhaal //Ik deelde uw zuster bijna woord voor woord mede, wat er tusschen ons was voorgevallen, en zeide haar, dat als gy gedu rende haar afwezigheid niet zoo plotseling hadt moeten vertrek ken, zy het reeds van uwe eigen lippen had vernomen. Zy begon te schreien en zeide, dat gy reeds half verloofd waart met miss Northbury, dat al uwe familieleden en kennissen een huwelyk tusschen u en die dame als een uitgemaakte zaak beschouwden, en dat gy, door met haar te spelen, haar het hart zou breken." uIk ben aan myne familieleden en kennissen veel verplicht, dat zy zich de moeite getroost hebben om zich met myne zaken in te laten," riep Dennyson verontwaardigd uit, //maar ik verkies liever ze zelf te regelen. Wat betreft een engagement tusschen miss Northbury en mij, ik ben juist van huis gegaan om haar te vermyden. Haar duidelijk merkbare voorkeur voor myn gezelschap kwelde mij en was mij onaangenaam. Isabel, het grieft my, dat ik met zulke woorden van iemand uwer sekse moet spreken, maar ik heb geen keus nu myn toekomstig geluk er van afhangt, dat ik u weet te overtuigen, dat ik nooit de minste gedachte heb ge koesterd met die vrouw in het huwelyk te treden. En wat betreft, dat zij zich om mij het hart zou brekeD, geef ik u de verzeke ring dat er voor zulk een ramp geen gevaar bestaat. Haar hart is zeer elastisch en voegt zich met wonderbaarlijk gemak naar de omstandigheden. Ik twijfel er niet aan of zy heeft zioh voor myn afvalligheid reeds getroost in een andere flirtation." z/Dus gy bekent toch, dat gy met haar gecoquetteerd hebt zeide Isabel. En een steek van jaloezie de eerste, die haar tot heden kwelde pijnigde haar teeder hart. „Ach lief kind, bijna alle mannen eoquetteeren, wanneer ten minste hun geest en hart niet zyn vervuld met een alles over- heerschende hartstocht voor een geliefd en liefelijk wezen. Als een aardige vrouw het op een man begrepen heeft vooral wanneer deze niets uitvoert en uitziet naar iets dat hem den tijd moet helpen dooden dan kan hij met inachtneming van de ge wone beleefdheid haar van zich afhouden." z/Dus ik moet veronderstellen dat miss Northbury het op u be grepen heelt, zooals gy dat uitdrukt F" hJa, wel eenigszins I Zy deed een aanval op my by alle gele genheden op bals, pic-nics, wedstrijden, regattas. Zij wist het er op toe te leggen om mij op myne rytoertjes en wandelingen te ontmoeten, en eens ging zy zoover om mij te verzoeken haar op de geitenjacht te vergezellen in een ingesloten dal op het landgoed van haar vader." i/Natnurlyk hebt ge het aanzoek afgeslagen z/Neen, dat heb ik niet. Ik schaam mij te moeten zeggen, dat ik het heb aangenomen." z/En gedurende de jacht ontmoetten uwe handon elkaar wel een6 //Ik vrees van ja." #Kn en gy Isabel zweeg, zeer verlegen en sloeg hare oogen neer, maar een lichte glimlach speelde om hare lieve lippen, waardoor Dennyson zich aangemoedigd gevoelde en hoopte, dat zy hem die jacht-episo Je niet te zwaar zou toerekenen. «Ga voort," zeide hy, //ik moet naar hot schynt getuigenis af leggen en zal zeker geen vergiffenis ontvangen alvorens ik niets heb achtergehouden." z/Welnu ik wilde zeggen, dat gy ongetwijfeld de hand van miflB Northbury zult hebben gedrukt; misschien hebt ge het zolfs we gewaagd er een kus op te drukken." #Myn lieve, kleine onschuldHaar hand was niet het eenige wat ik drukte en kuste. Hiervan kregen ook haar leest en lippen hun deel." z/En zy liet zulke vertrouwelijkheden toe?" riep Isabel uit op een toon van afgrijzen. z/Zy bood niet den minsten weerstand. Nu ik u echter al mijne wandaden heb bekend, moet gy my vergiffenis Bchenken, Het ergste is verteld." z/Maar gy moet toch iets voor haar hebben gevoeld. Een man zal toch zonder twyfel nooit zoover gaan of hy moet eenige ge negenheid koesteren voor de vrouw, die hy liefkoosde." //Isabel," antwoordde Dennyson ernstig, //het feit, dat ik u, die rein, eenvoudig en onschuldig zyt, liefheb en vereer, moet een voldoenden waarborg zyn, dat ik nooit een ernstige genegenheid zou kunnen koesteren voor eene lichtzinnige kokette, zooals da vrouw is, van wie wy spreken. Veronderstelt gij dat een manj die in het bezit is van zyn gezond verstand zou huwen met een vrouw, die zich letterlyk aan hem opdringt? die hem aanmoedigt en vryheden veroorlooft, die slechts aan een toekomatigen echtge noot worden gegeven? Zoudt gy veronderstellen, dat een man met waardige gevoelens zulk een vrouw zou kunnen aehten Zulk een man zou toch immers zyn vrouw willen achten evenals haar liefhebben." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2