POLITIEK 0 VEEZICHT. NIEUWS. Maandagavond in eene vergadering van sociaal-democraten in het gebouw „Constantia" te Amsterdam werd door Colthof een schrijven voor gelezen van den burgemeester, als ant woord op den brief,, door het bestuur van den Bond tot het hoofd der politie gericht, waarbij gevraagd werd, op welke wettelijke bepalingen de openbare macht haar verbod grondt van het zingen langs de straten, cn haar recht om groepen menschen, die van eene vergadering huiswaarts keeren, gewelddadig uiteen te drijven. Het antwoord van den burge meester, hoofd der politie, hield eene bevestiging in van de onlangs van wege de politie gedane aanmaning, en eene herhaling dat het rondtrekken van .zin gende groepen, als der politie overlast aandoende, voortaan zal worden belet. Colthof deelde daarop de vergadering mede, dat weldra door het bestuur aan de leden een plan ter beoordeeiing zal worden voorgelegd om op ceue bizon- dere wijze het verbod des burgemees ters met kracht tegen te gaan. In afwachting daarvan werd de ver gadering aangemaand rastig huiswaarts te keeren. Dit verhinderde echter niet dat na afloop eene vrije talrijke groep mannen en opgeschoten jongens zich aaneensloten, die zingende van de Ro zengracht naar de Kalverstraat trok en verder door de Vijzelstraat haren weg wilde nemen langs de Heerengracht (alwaar de woning van den burgemees ter is gelegen.) De gracht aan diezyde was echter door eene politie-atdeeling bewaakt, die den troep reeds bij de Munt had opgewacht, zoodat het groot ste deel van den troep de overzijde van de gracht nam. Het was alleen in de nabijheid van des burgemeesters wo ning dat de politie, door zich te vertoo- nen, eenig bedwang oefeude op de zin gende bende. De Hilversumsche gymnas tiek-vereeniging heeft in hare Zondag gehouden vergadering besloten, zoo mo gelijk nog in de volgende maand eene der beroemde schaakpartijen met levende beelden te spelen. Deze zal in zooverre afwijken van de te Scheveningen gehoudene, dat ko mische gymnastische standen en be wegingen het al te ernstige van het spel voor leeken voldoende zullen bre ken. Een inwoner van Broek in Waterland is door de kommiezen der directe belastingen in Monnikendam bekeurd wegens frauduleuze bereiding van zeep. Er werd 105 KG. zeep ge vonden. Verder werd nog bij eene huiszoeking 426 KG. in beslag genomen, welke op verschillende plaatsen in huis verborgen waren. Om eene nietige reden 0nt- stond Dinsdagavond te Rotterdam in een bierhuis aan de Baan twist tus- schen den houder, een Duitscher, en eene vrouw. De twist ontaardde in een gevecht waarbij de bierhuishouder de vrouw onderscheidene malen met een ijzeren fornuisring zoodanig op het hoofd sloeg, dat zij onderscheidene hoogst ernstige gapende wonden be kwam. Zij is onmiddellijk naar het Ziekenhuis vervoerd, waar geconsta teerd werd dat haar toestand levensge vaarlijk was. Een agent van politie hield den bierhuishouder aan en bracht hem naar het bureau in de Pauwen steeg, waar hij, na verhoor, in ver zekerde bewaring is gesteld. Een huzaar, gedetacheerd aan de rijschool te Amersfoort, en een veld-artillerist aldaar in garnizoen, ver voegden zich in de vorige week bij een horlogemaker daar ter stede, bij wien zij, onder voorgeven door een officier ge zonden te zijn, horloges op zicht kregen. Een drietal zilveren uurwerken werd medegegeven tot een gezamenlijke waarde van nog geen ƒ25. Daarmede vertrokken zij naar Woer den, de horloges werden verkocht en de heeren maakten goeden sier. Spoe dig evenwel werden zij als deserteurs aangehouden en naar Amersfoort terug geleid, waar ze in het militair hospitaal in quarantaine werden opgenomen, Zij zullen wegens desertie en wegens diefstal voor den krijgsraad terechtstaan Uit Zoeterwoude wordt ge meld dat zekere v. d. B., Dinsdagmor gen de buurt Gelderswoude, onder die gemeente, verlaten hebbende, ten einde zich met eene melkkar naar Leiden te begeven, onderweg, aan jden Broekweg nl., in het water een dood paard en eene tilbury ontdekte, zonder daar evenwel een mensch bij te vinden. Men voegt aan deze mcdedeeling toe, dat Maandagavond te elf uren ongeveer het verongelukte voertuig door den tol van Dompeling aan den Broekweg is ge reden en dat men te Zoeterwoude van oordeel ia, dat het ongeluk moet gebeurd zijn met den smid van Benthuizen. Nader wordt bevestigd dat inderdaad den bedoelden smid P. het ongeluk trof, doch dat hij nog niet is gevonden. Zijn pet en de zweep werden op den weg gevonden. Te Kethel is uit de Polder- hel lijk opgehaald van een ingezetene dier gemeente, die sedert eenigen tijd werd vermist. Men vermoedt dat de man door de duisternis misleid in de vaart is geraakt. Maandagnacht omstreeks 1% uur ontstond te Zwolle een hevige brand in eene van de droogkamers der wasdoek fabriek van de heeren VanLoo firma Van Calker, in het Achterom aldaar. Wegens de spoedige aanwezig heid en werking van 3 brandspuiten is alleen dat gedeelte van de fabriek afge brand, en warden de aangrenzende ge bouwen, waarin de stoommachinerie, magazijnen, kantoor en woonhuis, be houden. De oorzaak van den brand is onbekend. Zondagavond heeft te 'sH e r- togenbosch een kloppartij plaats gèhad tusschen 2 buitenlui en 4 inwoners dier stad, waarbij de boeren gebruik hebben gemaakt van hun mes en op ruwe ma nier daarmee zijn te werk gegaan. Een van het viertal zijn niet minder dan 14 wonden toegebracht, waarvan echter geen levensgevaarlijk, aan armen, rug en hocfd, terwijl een ander een diepe snede in een der handen ontving, waardoor de duimspier is doorgesneden, en een derde eene diepe snede over de pols heeft ontvangen. king tot doorvaart der Dardanellen, dat de meeste mogendheden aan de Porte hare instemming hebben betuigd met het antwoord, een jaar geleden door haar gegeven, dat een firman noodza kelijk is voor de doorvaart van elk schip, en dat die firraan zal gegeven worden telkens als blijkt dat het schip niets dan een vredelievend reisdoel heeft. Een bericht van Central News meldt, dat de engelsche regeering difinitief besloten heeft jtot het overgeven van Swaziland aan de Transvaal, op voor waarde dat de Boeren de bona fide rechten van inlanlanders en vreemde lingen waarborgen. Dinsdag is de Rijksdag te Berlijn geopend. In de troonrede die door den keizer weid voorgelezen, wordt melding gemaakt van den onbevredigenden maatschappelijken toestand, dcc'n ge wezen op een goeden oogst en de wel geslaagde bemoeiingen der regeering om nieuwen afzet te verschaffen aan de duitsche nijverheid. Bij algemeene vriendschappelijke betrekkingen en in het bewustzijn van den steun der ver bonden staten mag men, zoo wordt gezegd, hopen, dat Duitschland nkt gestoord zal worden in zijn vredelievend voorwaarts streven. Niettemin eischt de ontwikkeling der weerkracht in andere staten gebiedend, dat krachtig wordt voortgegaan met de ontwikkeling der verdedigingsmiddelen. Daartoe is een verdere uitvoering van het beproefde beginsel van den algemeenea weerplicht noodzakelijk. Vervolgens werd den leden een ont werp voorgelegd betreffende eene ge wijzigde regeling van het effectief in vredestijd onder het meest uitgebreide gebruik der algemeene weerbaarheid. De regeering ontveinst zich niet, dat zware offers gebracht moeten worden. Zonder te rekenen met niet-ODaanzienlijke groo tere uitgaven zullen de Bondsstaten in de hun toegewezen sommen meer dan voldoende dekking ontvangen voor hunne matrikularbijdragen tot instandhou ding des rijks. De beoordeelingen over de troonrede door de verschillende duitsche bladen worden vermeld in een particulier schrijven aan de N. RCl. Geen enkele troonrede in den Rijksdag is ooit door de verschillende partijbladen zoo koel ontvangen, en door niemand is ze dan ook met bijval begroet. De National Zeitunganders zoo welwillend in haar oordeel, zegt„Met de warm uitge sproken hoop, dat eene overeenstem ming (in zake de legeikwestie) verkre gen worde, die het Rijk in vertrouwen op God en op eigen kracht zonder zorg de toekomst te gemoet laat gaan", willen wij gaarne instemmen, doch de weg daartoe blijft nog te vinden. Vol gens de Natiojiallibèrale Correspondenz is bij de opening de stemming van het volk nog nooit zoo gedrukt geweest, terwijl de Freisinnige Zeitung zegt, dat de vraag na en voor deze troonrede dezelfde is gebleven, namelijk ontbinding van den Rijksdag of aftreden van Caprivi. De moeielijkheid beslaat echter hierin, een geschikten opvolger voor den rijkskanselier te vinden. Dinsdagmiddag ten 2 ure is te Brussel de muntconfereatie geopend, in tegenwoordigheid van 49 officieele ver tegenwoordigers. Minister Beernaert hield de openingsrede. Voorzitter van het congres i3 de senator Monteftore- Levi, die in het fransch en engelsch een toespraak hield. De zittingen zijn niet voor het publiek en de pers toe gankelijk. Uit Brussel wordt nog gemeld, da zich een twintigtal leden der gematigde linkerzijde een nieuwe groep hebben ge vormd en zich gedoopt hebben „libe rale linkerzijde." Bar* is president, Neujean, vice-president. De fransche republikeinsche bladen van gematigde richtiDg keuren het be sluit der Kamer tot het instellen eener parlementaire enquête af. Zij vreezen dat er eene agitatie uit volgen zal. Bij de eerste stemming zijn voor de commissie van enquête gekozen 23 le den der linkerzijde en 3 leden der rechterzijde. Men zal vermoedelijk ter stond tot de tweede stemming overgaan, ten einde de commissie, die heden zit ten moet, voltallig te maken. In de Kamer werd Dinsdag meege deeld dat de drie in de commissie ge kozen leden der rechterzijde hun ont slag als zoodanig hebben genomen (toe juichingen rechts), en dat ook zes leden der linkerzyde zich teruggetrokken heb ben uit de commissie. De tweede stem ming voor de commissie zon heden plaats hebben. De Daily News meldt, naar aanlei. ding van Ruslands vragen met betrek. Omtrent het nieuwe post- kantoor in Brussel dat Dinsdag is geo pend, lezen wij het volgende Hedenochtend werd het groote nieuwe kantoor, dat de geheele breedte van het Muntplein beslaat en achter door loopt tot den boulevard Anspach, door duizenden nieuwsgierigen bezocht en, men moet het zeggen, de algemeene roep over de doelmatige en sierlijke inrichting was volkomen gerechtvaar digd. Eene flinke ruime vestibule, waardoor de tocht geheel wordt buitengesloten, geeft, door gemakkelijke deuren, toe gang tot de groote zaal, waarin in een hal ven eirkel de 32 verschillende lo ketten zijn geplaatst voor de onder deden van den dienst. Een vijftigtal keurig nette lessenaars door matglas, in koperwerk gevat, van elkander ge scheiden, bevinden zich midden in de zaal en zijn verder voorzien elk van nette glazen inktkoker en pennehouder op de hoeken zijn geribte platen om het geld te behandelen, terwijl nog twee ruime en nette zitbanken den veimoeide tot rustplaats kunnen strekken, Achter de publieke zaal is de ruimte ingenomen door de verschillende bureau's terwijl in het bijgebouw achter de bin nenplaats de aangekomen brieven en pakketten door de bestellers worden uitgezocht. De ambtenaren hebben in een zijvertrek ieder voor zich eene kast waarin hoeden, jassen, parapluis enz, kunnen worden opgeborgen de vestiaire voor de bestellers (500 in getal) bevindt zich in dj wel verlichte, ruime kelders. Daar zijn ook de ijzeren bewaarplaatsen van de pakketten met de geldswaarde en de algemeene brandkast. De dienst de telegraaf is nog niet geheel Eiffel, wegens verkwisting van sommen, voortspruitende uit emissiën, en wegens oplichterij van het geheele of gedeelte lijke vermogen van anderen. Eiffel wordt als medeplichtige vervolgd. Een'bericht uit Valparaiso meldt, dat de rust te Santiago volko men hersteld is en de samenzwering geheel onderdrukt. Het complot werd aan het licht gebracht door een be diende van Claudio Vicuna, een zoon van den gewezen president onder Bal- maceda, in wiens huis de samenzwering gesmeed werd. Deze bediende werd ziek en naar het hospitaal vervoerd, waar hij alles bekend maakte. De gemeente-administratie van Madrid kan met het Panama? schandaal in Frankrijk wedijveren. Zooals is medegedeeld, is eene com missie van onderzoek samengesteld en is de vroegere burgemeester, Bosch, reeds afgetreden. Zijn opvolger, markies de Cubas, is eene krachtige persoonlijk heid, die de zaken terstond met beide handen aangegrepen en begonnen is met 12 hoofdambtenaren te ontslaan. Niet alleen heeft hij eeae geheel leege kas gevonden, maar bovendien eene be- grootiog waataan geea touw was vast te knoopen. Daarop was eene onmogelijk groote som voor inkomsten uitgetrokken, maar toch bleek er uit dat de uitgaven nog 26,000,000 peseta's meer bedroegen dan deze som I De nieuwe burgemeester vindt geluk kig overal steun, zelts bij de republi keinen, hoewel hij een ijverige monar chaal is. Bij het bezoek van heden van de Spaansche koningin aan de geschiedkundige tentoonstelling te Ma drid ontplofte een bom, die voor hare tafel in het paleis der tentoonstelling was neergelegd en wondde een generaal der genie, gewezen aide-de-camp van den koning. Toen de algemeen g eachte raadsheer Farcy uit Hoei zich dezer dagen naar eeae vergadering begaf stortte de rots Statta in juist op het oogenblik, dat zijn rijtuig zich er onder bevond. De heer Farcy werd onmiddellijk gedood, zijn vrouw en de koetsier zyn ernstig gewond. Het rytuigswerd geheêl verbrijzeld. De vierma ster Nationvaia Rangoon met rijst, is v,ergaan. De be manning van 35 koppen kwam bij dit ongeval om het leven. geïnstalleerd een hulpbureau is voor loopig in de groote zaal gebrachtdeze dienst zal worden uitgeoefend in den linkervleugel van het gebouw, waartoe men een afzonderlijke toegang van buiten heeft en ook door een corridor uit de groote zaal. Des avonds, wanneer alles electrisch verlicht is en glas en koper vonkelen, biedt de voor het publiek bestemde zaal een tooveraehtigen aanblik. De rapportenr der commis sie voor de te Brussel te houden inter nationale tentoonstelling heeft zijn ver slag aangaande den voorgenomen ar beid en de toezegging der medewerking van de regeering aan1 die commissie voorgelezen. Van het plan tot het aan leggen van een elcctrischen spoorweg tusschen Brussel en Antwerpen is afge zien. De tentoonstelling, welke in 1894 zal gehouden worden, zal verdeeld w or den over verschillende afzonderlijke 1 o- kalen en veel bizonders te zien geven. Er zullen tijdens den duur der tentoon- steliiog geschiedkundige optochten plaats hebben ook zal een optocht worden gehouden waarbij alle Europeesche wa penen zijn vertegenwoordigd. Dal ziel seint uit Londen: De Mortüng Post van Dinsdagmor gen bevat een bericht betreffende een poging tot moord, welke doet vermoe den dat Jack the Ripper er de hand in heeft. Emiiio Edith, eene vrouw van slechte zeden, had 5 November jl. ie Cheapside kennis gemaakt met een i.eer, die het Engelsch met een vreemd accent sprak en haar vroeg met hem naar Hudson Park te gaan, waar hij woonde, Hy liep de straten door van de wijk Whitechapel. Plotseling weigerde het meisje verder te gaan. De man haalde toen een tuinmansmes te voorschijn en wilde haar doodsn. Zij wist te ontvluch ten en liep naar de Suttonstraat, waar zij aan eene vrouw, die zij op straat ontmoette, vertelde wat haar overkomen was. Het signalement^ dat zij van den persoon gaf, stemt geheel overeen met dat van Jack te Ripper. Het hoofd der politie heeft Maandag de vrouw een verhoor doen ondergaan, dat 2 uur duurde. In eene bij eenkomst der werkliedenvereniging van Homestead werd verklaard, dat de strike in de werkplaatsen van Carnegu nu voorgoed geëindig is. De koristen der opér a-c 0 mique te Parijs, die het werk staakten wegens het geringe loon, hebben eene loonsverhooging gekregen van 25 frs per maand. De Figaro bevat den te ks der dagvaarding, waarbij werden uit- genoodigd op 25 Nov. voor het Hof van AppèJ te verschijnen Ferdinand en Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdag 22 November Indische begrooliag. Aan de orde isde algemeene be aadslaging over de Begrooting van Nederlandsch-Indië over het dienstjaar 1893 De heer Van Houten wenscht eenige bedenkingen tegen deze begrooting te ontwikkelen, vooral uit een financieel oogpunt, en met alle welwillendheid voor de persoonlijkheid des Ministers, wiens homogeniteit met zijne ambtge- nooten van binnenlandsche Zaken en Financiën in deze spr. vooral waardeert, Immers, de politiek voor het moeder land zoowel als voor Indië moet de zelfde lijn volgen. Wat het financieel oogpunt betreft, waaruit spr. deze Begrooting wil be schouwen, stelt hij zich allereerst de vraag, of er aanleiding bestaat om be- lastingverhooging voor Indië vast te stellen. Hier moeten wij ons op het zelfde standpunt plaatsen als betrof 't de belaDgen van het moederland. Het eindcijfer dezer begroottng is, bij vorige begrootingen vergeleken, gun stiger te noemen. Onder de baten, thans nog „pro memorie" uitgebroken, behoort 0. a. die van de Billiton-Maatschappij van 94, op meer dan miliioen gulden te stellen. Hoewel de middelen, door den Minister aangewezen, niet slecht gekozen mogen worden genoemd, zou spreker der Regeering toch in overwe ging willen geven of uitstel van een jaar yoor wat de petroleum betreft hier niet gerechtvaardigd mag heeten. Voor lucifers kan de belasting worden ver hoogd, terwijl men ook de bedrijfsbe lasting tot de ambtenaren kan uitstrek ken, hetgeen een betere prikkel tot zuinigheid zal zijn dan wijziging der comptabiliteits-wet. Wat het algemeen beleid betreft, zou het de vraag zijn of het bestendigen vap den door de vorige Regeering be noemden goe/.-generaal tegen wien spr. overigens niet de minste animosl- gevoelt belemmerend kan heb decentralisatie worden doorgevoerd. De heer Vrolik vroeg den Min* of hij bereid zou zijn tot nako mmg der belofte betreffende het in bezit stellen der Kamer van de 2 laatste balanzea der Biiliton-maatschappij, en verzocht tevens inlichting omtrent art. 16, ie al. der overeenkomst v*u 1864. De heer Guyot drong aan op krach tige en consequente handhaving van de blokkade op Atjeh - geen havens moe ten geopend worden zonder voldoende militaire macht om ze te beschermen. De scheepvaartregeling moet zijn eene nieuwe organisatie van de oeconomi- sche en financieele betrekkingen van j Atjeh. Streng toezicht tegen invoer van j wapenen enz. langs de oostkust is in elk geval noodig, waardoor de contrêle op de noordkust trouwens gemakkelij ker zal zijn. Dat geleidelijke invoering der scheepvaartregeling in plaats van blokkade geea zwenking onzer politiek tegenover Atjeh zou zijn wat de Min. volhoudt - kan spr. niet toege ven. Eindelijk verzoekt spr. den Min. nadere opheldering aangaande de plan nen tot versterking der scheepsmacht voor Indië. De heer Booldie dankbaar doch niet voldaan was, besprak de financieele zijde der begrootiag. Hij voorzag ge ringe opbrengst van den koffieoogst en dus een groot tekort. Spr. is den Min. dankbaar voor zijne zuinigheid, maar had de begrooting toch a&dcrs inge richt willen zien. Onvoldaan is hij over het goopend vooruitzicht, omtrent de financieele regeling der toekomst, die alle bezuiniging en versterking der mid delen weder ongedaan zal maken. Do heer Schvnmelpenni?ick^ die de onzekerheid en weifeÜDg der Regeering, I vooral wat de koffie-kwestie betreft, laakte, verdedigde de financieele kwestie daarmee in verband brengende dat voor productieve uitgaven In Indië mag worden geleend, maar steeds in verhouding tot de opbrengst der ge wone middelen. Aangaande de scheepvaartrcgeling voor Atjeh, komt ook spr. op tegen voortdurende wisseling van politiek. De heer Pijnacker Hordijk verdedig de de voorgedragen belastiagverhooging, doch verklaarde mee te gaan met de meeniag des heeren Van Houten aan gaande decentralisatieinstelling van gewestelijke raden ware z. i. een belang rijke stap op den goeden weg. De heer Kiehtradie bet stelsel der scheep vaar tregeling op Atjeh het op den duur eenig mogelijke achtte, verklaarde den toestand op Groot-Atjeh met groote ongerustheid ia te zien. Hij wilde den min. vragen, of men den goeverneur nog steeds vrijheid wilde laten tot hand having der „veiligheid binnen de linie," terwyl de vijand „buiten de ÜDie" vry spel heeft 1 Zitting van Woensdag 23 November Per Telegraaf. Bij de Tweede Kamer zijn in de veigaderig van heden de mailcontracten met de stoomvaartmaatschappij „Neder land" en de Rotterd. „Lloyd" behandeld. De Minister van koloniën heeft de invoering eecer scheepvaaitregehng op Atjeh uitvoerig verdedigd als raiddeflom van eene meesterschap over de zee partij te trekken en te komea tot op- heffiag der dwangmaatregelen. Het doel der Reg. is nooit geweest het verdeelde Atjeh tot onderwerping en eenheid te brengen. Voortzetting der blokkade moest hij ontraden en de scheepvaartrcgeling is het in ddel om onze positie te hervor men, mits wij de goedgezinde Atjeheis steunen. De Goeverneur van Atjeh heeft volkomen vrijheid van handelen. Bij repliek bestreed de heer Van Houten oplegging van nieuwe lasten aan den Javaan zonder afschaffing van an- aere; ontried de heer Guyot nogmaals verandering van gedragslijn in Atjeh, en verdedigde een geheele afsluiting der kust. De minister zeide wel degelijk be dacht te zijn op afschaffing van voor den Javaan drukkende lasten 0. a. door ver mindering van druk bij de koffieaan- plant. teit ben gewerkt op jhet hervormingsgezinde der politiek van dezen Minister. En wat het Kamerlid Van Dedem een maal voor Indië betoogdevrijmaking van bodem en bevolkingvraagt spr. nog thans van den minister Van Dedem. Ondanks dit programma staan echter de belangrijkste zaken, die van liberale zijde kunnen worden geëischt (erfelijk individueel bezit ook van de sawah's, gemakkelijker verdeeling van dessahgrouden, iudividueele aanslag in de grondbelasting, betere regeling der lasten uit grondbezit en heerendienstea) stil. En dat alles mag niet stilstaan I Charles de Lésseps, Cottu Fontanes en Ook moet het liberale stelsel van ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier op Donderdag 24 Nov. 1892, des na middags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. Preludium en Fuga, J. S. Bach. 2. AdagioHaydn. 3. Sonate No. 3. Mendelssohn. a. Con moto maestoso. b. Andante tranquillo. 4. AdagioBeethoven. 5. Finale. MARKTNIEUWS Haarlem, 23 Nov. Aangevoerd en verkocht 43 stapels kaas, uitmakende 4674 kazen, wegende 9696 Kg. Hoogste prijs 33.50, Laagste prijs o.— per 50 Kg. Schiedam, 23 Nov. Moutwijn f8,50, Jenever f14,Amst. Proef f 15.25

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2