1MOT1S. Siroop de Punch, F. BEAUFORT Fz„ J. W. Serné, Hooimarkt 12. DE CHOLERA. VAËIA. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Afivertentiëu. FRANSCHE C0RSETTEN, PEDICURE. Zijlstraat 1. van de vakbladen. Een paar kenmerken de nieuwigheden, die mijn ieekenoog troffen, wil ik hier echter vermelden. Ik zag dan wielen zonder spaken, gelijkend op de wielen van sommige lo comotieven, het gansche wiel van me taal met hier en daar een opening uit gespaard. De uitvinder beweert, dat het sterker is dan het gewone wiel. Of het bevallen zal met zijwind, blijft de vraag. Een andere nieuwigheid is de flexible whell tyre, waarin getracht is den lucht band door een band van metalen veeren te vervangen. Ook zag ik een ketting- looze safety, waarbij de beweging wordt overgebracht door drie achter elkaar ge plaatste kamraderen. Er wordt tegenwoordig veel werk ge maakt van damesrijwielen. Een der agenten is op het denkbeeld gekomen, den dames te laten zien, dat het ryden op een tweewieler niet zulk een heksenwerk is als het lijkt en o. a. het op- en afspringen eea slag is, die met een beetje zelfvertrouwen spoedig kan worden geleerd. Twee jonge meisjes wippen telkens van het rijwiei op en ai met een gemakkelijkheid, die schijnbaar alle inspanning uitsluit. Ook op het gebied der zadels wordt elk jaar wat nieuws bedacht. Nu werd mijn aandacht weer getrokken door een zadel dat van voren recht afloopt en vaa achter een steuntje biedt voor den rug. Meer dan de oude zadels, gelijkt dit op de zitting van een stoeltje. Voor de liefhebbers van harddraven zond de firma Rudge Co., een sulky, geheel gebouwd als een rijwiel met dunne stalen spaken, dikke luchtbanden, holle stangen en kogelassen. De tentoonstelling wordt druk bezocht. Voor den wielrijder heeft zij de dubbe le aantrekkelijkheid van niet alleen eea aantal mooie machines en vernuftige verbeteringen, maar ook het puik der wielrenners te doen aanschouwen. Er is eiken raiddag heel wat spier kracht en taaiheid bijeen in Agricultu ral Hall! D e k or t s t e w e g lIneene straat te Londen bevinden zich twee telegra&fbureaux, de een [voor de lija LondenParijs (via Dover en Calais), de ander voor de lijn LondenBrussel (via Ostendc). Deze twee bureau* zijn tegenover elkaar gelegen, en het perso neel daarvan, gaat met elkaar zeer vriendschappelijk om. EeDS had een employé vaa de lijn Londen-Brussel by een bezoek aan het andere bureau zijn pijp aldaar achtergelaten. Een „boy" van het bureau weigerde het onmisbare voorwerp te halen, daar hij wel voor bureau-aaDgelegenheden, doch niet be stema was voor het terughalen van vergeten pijpen. Geen nood! De beambte verzocht Do ver, hem aan te sluiten met Calais, vervol gens Calais met Parijs, Parijs met Brussel* Brussel met Ostende, en eindelijk Os- tende weer met Londen. Toen telegra feerde hij het volgende „Ik heb vergeten mijn pijp. van uwe tafel mede te nemenwees zoo goed haar my door een uwer „boys" te doen geworden* De boy van ons bureau wil ze niet komen halen." Dertig seconden later werd de pijp, terwijl verzoek tot terugbezorging een gedeelte van Europa had moeten af leggen aan den eigenaar ter hand ge steld. De luitenant ter zee Chapel- le, te Cherbourg* jheeft eene electrisclie sloep de F tit Boblaten vervaardigen, die 6.30 meter lang en 0.63 meter breed is, met een diepgaDg van 0.65 meter. De electriciteit wordt opgewekt door 50 accumulatoren. De snelheid verkregen bij de proef neming bedroeg 7.3 knoopendeze snelheid kan gedurende 12 uren worden volgehouden, zoodat gedurende deze tijdsiuimte meer dan 150 K.M. kan worden afgelegd. De geneesheeren te Par ij s hebben verklaard, dat de lichamelyke en geestelijke toestand waarin Ferdinand de Lesseps verkeert, het dezen onmo gelijk maakt voor de rechtbank te verschijnen. De heer Pezivier, eerste voorzitter van het gerechtshof, zou er over ge dacht hebben verstek te doen gaan tegen den heer De Lesseps. Maar daar verstek slechts kan verleend worden tegen hen, die opzettelijk afwezig zijn gebleven, en dit hier het geval is, heeft de heer Pezivier besloten het geding te splitsen. In dit geval zou de bizondere rechtsmacht van het hof van appél gehandhaafd worden betreffende de andere beschuldigden, die geen groot- waardigheidsbekleeders bij het Legioen van Eer zijn. De familie Rothschild heeft aan de burgemeesters van Parijs 100,000 fr. doen toekomen, tot verdeehng onder de armen die hun huur niet konden betalen. Keizer Wilhelm heeft Dins- aagmiddag, wegens ongesteldheid, de jachtpartij te Nengattersleben in het laatste oogenblik opgegeven. Met de keizerin keerde hij naar Potsdam terug. Ook Woensdag moest hij wegens een lichte verkoudheid zich in acht nemen. Te München heeft Vr ij dag 1.1. een ter dood veroordeelde, wiens vonnis echter gewijzigd was tot levens langen dwangarbeid, in de gevangenis een tweeden moord begaan door een medegevangene met een schaar te doo- den. Zijn doodvonnis is thans onher roepelijk geveld. Uit het tuchthuis te Gran- denz is voor eenige dagen een gevan gene ontvlucht. Hij had de planken van zijn gelykvloers gelegen cel open gebroken, een gang vaa vier meter lengte onder den muur naar het binnen plein gegraven en was toen met behulp van een uit stukjes hout en touw ver vaardigde ladder over den buitenmuur geklommen. Hij had slechts een hemd, kousen en pantoffels aan e* dit maakte dat de schildwacht hem uit de vei te voor een kat hield! Onder reserve wordt be richt door de Ween er Extrapostdat de iussi8che Grootvorst-Troonopvolger zich zal verloven met de oostemijk- sche Aartshertogin Margaretha Sophia, tweede dochter van Aartshei tog Karei Lodewijk. „W ij hebben eene kolonie meer!" juicht de Figaro en het blad geeft alreeds eene opsomming van de schatten welke ia Dahomey aanwezig moeten zijn blijkens de hooge oorlogs schatting, die koning Behanzin den fratiBcheu generaal Dodds aanbood. Uit bizonderheden van het reeds vermelde telegram van Portonovo bleek, dat de stad Abomcy zonder slag of stoot werd ingenomen. Voor generaal Dodds de vesting aanviel, zond hij een der ge vangenen om koning Behanzin mede te deelen, dat Cana verbrand was en om volkomen overgave te eischen. Behanzin zond deazelfden man den volgenden dag terug met de mededeeling dat, als de Franschen Abomey binnentrokken, zij de stad door soldaten en bewoners geheel verlaten zouden vinden. Op 21 dezer stelde Dodds zijae soldaten in slagorde. De voorhoede stuitte bij dea aaaval op de vestingwerken op geen tegenstand en nam dadelijk bezit van de stad. Waar Behanzin met zijn volk geble ven zijn, is een raadsel. De Dahomey- anen lieten een belangrijke buit achter, waarbij Behauzin's troon, die nu aan koning Toffa van Portonovo, den bond genoot der Fraoschen, is aangeboden. Laatstgenoemde heeft doen afkondigen dat de vijandelijkheden thans geëindigd zijn. Waarschijnlijk had hij er genoeg van. Te Chicago heeft eene he vige botsiüg tusschen twee goederen treinen ten gevolge van verkeerde seinen plaats gehad. De goederentrein, die met volle kracht het station kwam binuenstoomen, reed op een anderen die juist vertrok. Er werden 12 waggons verbrijzeld en drie personen doodelijk gekwetst. De overblijfselen van de treinen vat ten vlam. Uit Washington wordt ge meld, dat in de noordwestelijke Staten een hevige storm heeft gewoed. Er werden vele personen gedood. Eenige; steden zijn door overstrooming geteis terd en bruggen werden vernield. Op sommige plaatsen werden de telegraaf palen omvergeworpea en het spoorweg verkeer ia gestremd. Aan de oeveis van het Boven-Meer heeft een sneeuwstorm gewoed. Een berucht internationaal oplichter, Ricardini, is te Buenos-Ayres gearresteerd. Hij had in den vorigen zomer in een hotel te Hamburg een dame voor 150,000 Mark opgelicht en te Rome een diefstal van 300.000 lire begaan. Onder de gevangenen, door generaal Dodds gemaakt, bevindt zich ook een neger, die zeer sterk gelijkt op koning Behanzin. Generaal Dodds gelooft, dat deze neger werkelijk de beruchte koning is. Er is gezonden om een ouden neger, die te Porto-Novo woont en vroeger kamerdienaar van koning Behanzin was. Deze oude neger zal uitspraak doen. Dinsdag kwamen te Brugge 3 geval len van cholera voor. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 23 November. De algemcene beraadslaging over de Begrooting van Nederlandseb-Xadië voor het dienstjaar 1893 wordt voortgezet. De minister van Koloniën,, zijne rede van Dinsdag voortzettende, besprak in de eerste plaats hetgeen omtrent de scheepvaartregeling op Atjeh in het mid den was gebracht. Hij deed uitkomen hoe deze een doelmatiger middel was dan de blokkade om van ons meester schap op zee partij te trekken. En dit wordt door de scheep vaar tregeling wel degelijk bereikt. Van eene zwenking in onze politiek tegenover Atjeh kan geen oogenblik sprake zijn. Dat er voor de blokkade grooter scheepsmacht noodig ware geweest, is niet gebleken. En dit is zeker, dat de nadeelen der blokkade grooter zouden zijn gebleken dan de voordeelen. Den pretendent-sultan van Atjeh tot onderwerping te brengen, was niet het doel der blokkade, wèl misschien het effect in die richting te brengen, en dan is zeker de tijd gekomen om door de scheepvaartregeling aan dat streven bevorderlijk te zijn. Zij is het eenige middel om onze positie op de kust te herwinnen. En zij legt ons tevens de verplichting op krachtdadig hen te* steunen, die zich welwillend jegens ons toonen, een gewichtig en al te zeer verzuimd punt van beleid op Atjeh. De leiding der geheele zaak dit ter geruststelling tegenover de bezwaren van den heer va* Houten is in han den van dea heer Scherer toevertrouwd. Dat het gebeurde te Kaloet aanlei ding zou geve* om den toestand op Grcot-Atjeh met bezorgdheid in te zien, kan de Min. niet toegeven. De geheele oorzaak van dat geval moet worden ge zocht in den te grooten ijver vau een officier, voor een ander doel uitgezon den. Verschillende andere, bij het debat ter sprake gekomen punten wil de Minister late* rusten tot bij de be handeling der artikelen. In xntwoerd aan den heer Norman zegt de Min., dat er z. i. op het oogenblik geen aan leiding bestaat tot het zenden van een regee rings-commissar is naar Lombok. Aangaande Sumatra's Westkust moet voorzeker de voorkeur gegeven worden aan eene belasting op de zuivere op brengst der koffie-produ*ten door eene inkomstenbelasting. Bij zijne repliek handhaafde de beer Van Houten zijne meening omtrent het z. i. niet geoorloofde van belasting heffing in het vooruitzicht van eventueele uitgaven. Voorts gat spr. den Min. eenige wenken tot verbetering der inrichting vaa het kadaster in Indië, waarvan de herziening zoo vaak is gebruikt als „een spijker om alle hervormingen aan op te hangen'1. Het antwoord der reg. met betrekking tot de gewichtige kwestie der decentralisatie begreep spr. niet en hij bleef vaa oordeel, dat het gemis aan krachtige voorbereiding van dit vraagstuk moet worden gezocht in de leiding van den goeverneur-generaal, die met de nieuwe regeerings richting behoort mee te gaan. De raad van Iadie voldoet z. i. evenmin aan zijne roeping; beter ware eene vergadering van directeuren van binnenlandsch be stuur. De heer Guyot kon zich voor een groot deel met de door den Min. ont wikkelde voordeelen eener scheepvaart- regeling op Atjeh vereenigen, maar bleef toch vaa oordeel, dat men thans nog niet de blokkade moet opheffen, terwijl het doel ervan nog niet is be reikt. In elk geval (spr. trachtte het in bizonderheden aan te toonen) zou men de geheele kust hebben kunnen afslui ten. Bovenal mag het aan goede en krachtige voorzorgen niet ontbreken. Men had ten minste de proef met de blokkade nog kunnen voortzetten met welke argumenten de heer E. Mackay verklaarde, zich in hoofdzaak te bly ven vereenigen. Tevens vreesde hij toeneming van den invloed des sultans, bij lange bestendiging van het „status quo". Ea de scheepvaartregeling zal versterking van onze scheepsmacht noo dig maken. De heer Geertsema was van meening, dat eene grondbelasting op Sumatra's Westkust weinig effect zou hebben, daar de bevolking grootendeels uit han delaars bestaat. Invoering van eene be drijfsbelasting ware beter. De heer Van Löben Seis verzocht den Minister alsnog inlichting omtrent de kosten der scheepvaartregeling hoeveel zal er noodig zijn voor de ver sterking der havens en hoeveel meer troepen er benoodigd zullen zijn. De Minister, verwyzende naar de over gelegde staten, zegt, dat de uitgaven in eens niet meer dan 8 ton zullen be dragen. De heer Van Löben Seis wees op het zeer globale van deze raming. Ia 18 jaren zijn de oorlogskosten in Indië toegenomen met ƒ310.610.160, gemid deld ongeveer 17 millioen per jaar, waarna de Minister op het onvermij delijke van invoering der scheepvaart- regeling wees. De algemeene beraadslagingen wor den gesloten. Aan de orde komt Hoofdstuk II (uitgaven in Nederl.-Indië.) De onderafd. 14 worden aange nomen. Bij onderafd. 5 (Algem. Secretarie) bracht de heer Levyssohn Nor man ter sprake eene reorganisatie der Algemeene Secretarie (als „lijfwacht" van G.-G. te beschouwen), die z. i. eene voldoende e* voortdurende aanraking tusschen den landvoogd en de departementen van Algemeen Bestuur in den weg staat. Meerdere zelfstandigheid dier Departe menten en inrichting van een Depart, voor politieke zaken achtte hij gewenscht. Het overbrengen van het archief der Secretarie naar Nederland meende hij te moeten ontraden. Bij Afd. II Justitiebracht de heer Van de Velde de rechtspositie der in- landiche Christenen ter sprake, diez. i. dringend voorziening vereischt. De Minister zeide, dat de Staats commissie voor het inlandsch privaat recht de zaak zeker ter harte zal nemen. Zitting van Donderdag 24 November Per Telegr aaf. Het koffiedebat met de voorstellen om de proefneming met den bijslag voor de aanplant vau het product te bespre ken en de opheffing van hetkoffie-mo- nopolie in de Minahassa te bepalen is voortgezet. De heer Hintzefi verklaarde, zich tegen de volkscultuur en bepleitte de particuliere koffiecultuur, hoewel zich ten slotte bereid verklarende tot een proefneming mits de cultuur en niet loonen der kosten werd opgeheven. De heer Norman acht de volkscul tuur niet onmogelijk en is geneigd mee te gaan met de motie Van Houten om niet loonende cultuur op te heffen. De minister van koloniën zag in de volkscultuur de behartiging van de be langen van. den inlander. Vervolg Stadsnieuws. Vanwege bet Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid had heden aan het gebouw van het Provinciaal bestuur alhier de aanbesteding plaats ie. Het maken van een ijzeren reservepont, ten behoeve van het Noord zeekanaal. Raming ƒ5750. Ingekomen 14 biljetten waarvan dat van de Jongh en Co. te Oadewater het laagst, voor ƒ8999. 20. Het leveren en plaatsen van meerpalen laDgs het Noord-Hollandsch Kanaal. Raming ƒ1000. Ingekomen 7 biljetten ea dat van G. D. van Doorn te Amsterdam het laagst, voor ƒ860. 3e. Het maken van een bestraat paardenpad in den weg van Alkmaar naar Nieuwediep, behoorende tot de groote Rykswegen in de provincie Noord-Holland. Raming 1000. Hiervoor kwamen 10 biljetten in en was dat van A. Ruis, te Schoorldam, het laagst voor ƒ860, Ia de heden gehouden raadsvergade ring te Bloemendaal is benoemd tot hoofd der o. 1. school te Vogelenzang, de heer W. de Wildt te Zutfen met 7 van de 11 steramen. Tot onderwijze res aan de school te Vogelenzang, werd benoemd raej. C. M. Fiiedrichs te Am sterdam. Een dame moest in een nauwe straat een dronken man passeeren, die duchtig heen en weder zwaaide. Zij zag hem aankomen en trachtte hem te ontwijken door van den eenen kant van de straat naar den anderen te gaan, maar te vergeefs. „Ik geloof, juffrouw," zei de man hakkelend, „ik geloof, dat u een klein druppie te veel genomen hebt." Ook een consult. Op het gewone spreekuur liet een jonkman zich bij een medisch professor aandienen. Goeden morgen mijnheer. Waar over wenscht u mij te spreken? vroeg de professor. Ik ik kwam u de hand van uwe dochter vragen. Hm I Is de eetlust goed? Niet bijzonder. Hoe is de pols? Heel snel, als ik bij haar ben heel flauw als ik haar bijzijn mis. Hebt u last van hartkloppingen Erg, als ik aau haar denk. Neem mijne dochter dan maar. U zult wel spoedig genezen zijn. Tien galden, als 't u belieft. Stoormart&srfchten. Het stoomschip Prinses Amalia, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 23 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Gedévan Rotter dam naar Java, arriveerde 23 Nov. te Marseille. Het stoomschip Ardjoeno vertrok 23 Nov. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Utrechtvan Rot terdam naar Java, vertrok 23 Nov. van Perim. Het stoomschip Soendavan Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Nov, des ochtends 9 uur 45 min., Duageness. Het stoomschip Conradvan Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Nov/ Point de Galle. Het stoomschip Koningin Emma vaa Batavia naar Amsterdam, passeerde 23 Nov. Perim. Het stoomschid Prins Hendrikvan Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Nov. van Port-Said. Het stoomschip Spaarniamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde Woensdag 23 Nov., des voormiddags 2 u. 30 m. Lezard. FAMILIEBERICHTEN- Getrouwd: 18 Nov. E. J. A. Cohen en M. Spier, Arnhem. Geboorten: 21 Nov. B. W. van der SchootRoozen z. Hiilegom. - 22. E. M. van den BerghVan Zanten Jut z. Den Haag. - 23. R. Velleman Romijn d. Amst. - J. Eichholtz Pauwels d. Amst. Overleden 15 Nov. Wed. S. A. VemerLaunij 66 j. Amst. - 20. J. F. Boseker Jr. 57 j. Amst. - 22. B. J. Teixeira de Mattos 40 j. Amst. - A. M, Noorduijn jd. 4 j. Naaldwyk. Getrouwd 24 Nov. J. Kenselaar en J. Kuijkeo. Geboorten: 23 Nov. B. Micheis Hetjkoop z. - 24. R. M. v. d. Bosch Feijbel d. - J. Gaus~Stolp z. - G. GeerlingDuivenvoorde® d. Overleden 22 Nov. J. W. Franken 51 j. Houtvaart. if Aan Gf abonneer den op dit Blad en hunne huisgenooien worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés bulten Haarlem ontvangen In» lichting legen toezending van postzegels 1. Kamenier, P. G. tegen Febr. en bekw. 2. Tweede modiste, R. K. tegen Febr, 3. Neg. retoueh. op een groot atelier. 4. Kantoorbed. met Jan. tegen öOOm.verh. en eenige emolumenten, met opgaven v. leeft, tegenw. en vroegere werkkr. en goede get. 5. Reiziger voor verk. honingzoet, met de client, bek., goede get. kunnen overl. en liefst geront. 6. Jongmensch effectenk.; liefst bek. m, beurs. 7. Reiziger tegen ƒ1000 h ƒ1400 'sjaars en prov. voor een papierfabr. en drukkerij, met de branche bek, daarvan goede referent, bez. en g, kannen verk 8. Jongmensch P, G. op handelsk., goed schr. vlug rekenen en bek. met mod. talen. 9 Jongmensch, voor een magaz, bek. m. adm. 10. Winkelb. voor magazijn heerenart. 11. Depothouder margarine hoter, liefst winke lier, op voord, voorw. 12. Drukker voor de klappers aan stoomdr. De Burgemeester van HAARLEM, Gelezen een schrijven van den heer Commissaris der Koningin dd. 16 November jl. No. 49/11697, le aid., betreffende maatregelen tot afwending van cholera; Brengt ter kennis van de inge zetenen der Gemeente, dat met in gang van 17 dezer is ingetrok ken de beschikking var den minister van Binnenlandsche Zaken van 7 September jl., waarbij art. 8 van het Kon. Besluit van 4 September 1892 (Stbl. No. 215) tot vaststelling van buitengewone maatregelen tot afwending der Aziatische Cholera en tot wering harer uitbreiding en gevolgen,van toepassing is verklaard ten aanzien van personen, komende uit Rusland, Hamburg, Altona of Havre, zoodat ieder die één of meer personen, komende uit die plaatsen, in zijne woning huisvestte, verplicht was onmiddellijk na aankomst van dien persoon of die personen, daar van kennis te geven aan den Bur gemeester en evenzoo kennis te geven aan den Burgemeester van elk ver dacht ziektegeval in zijne woning, mitsgaders van het vertrek van bo venbedoelde personen en van de plaats waarheen zij alsdan vertrok ken waren. Haarlem21 Nov. 1892. De Burgemeester voornoemd, E. A. IORDENS. in de nieuwste modellen van 2, tot 6,allen met balein, steeds tot 100 cM. taillewijdte voorhanden. H. J. VISSER. Groote Houtstraat 24. Kleine Houtstraat 99, is VERHUISD naar de van ƒ1,tot /l,0Operfiesch.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3