NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. :0e Jaargang. Maandag 28 November 1892. No. 2884. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Di nummer bestaat uit vier bladen. STADSNIEUW S. Poster ij en. UIT DE HOOFDSTAD. BINNENLAND. Stoomvaartbsrichten. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat Mo. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 132. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEEEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAb'BE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31!>is Faubourg Montmartrc. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt nan hen, die op het Geïl. Zondagsblad inteekenden, No. 48 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM Haarlem, 26 Nov. 1892 VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlemop Dinsdag 29 Nov. 1892, des namiddags te 1 uur. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken Goedgekeurde besluitenGeloofs brief en verdere stukkea nieuw inko mend lid; 2. Voorstel Raadslid dr. H. D. Tjeenk ^Willink herziening veror dening plaatselijke directe belasting3. Idem Idem H. v. d. Berg verhooging schoolgeld4. Idem B. ea W.W. vast stelling tarief onderstand 1893 5. Id. idem verhuring eigendommen Nieuwe Brouwerskolk, met advies commissie van financiën6. Idem idem ruiling grond Nassaulaan, met idem; 7. Idem idem ruiling grond Scheepmakersdijk, met idem; 8. Idem idem aanvaarding in eigendom gedeelte Ruijsdaelstraat en Frans Halsstraat9. Idem idem te vel len boomen10. Idem idem crediet voltooiings-werken Pieter Kiesstraat11, Idem idem wijziging instructie onder keurmeester slachtvee12. Idem idem betiteling nieuwe straten Zijlweg. Naast de gekleurde teekening vanA. Derkiaderen de beide tafereden van den Kruisweg voorstellende, is thans op het Museum vaa Kunstnijverheid eene rijke verzameling reproductien van muur schilderijen uit de verschillende tijd perken der middeleeuwen tentoonge steld,]aeze muurschilderingen zijn op zeer artistieke wijze gereproduceerd en werden in kerkelijke gebouwen te Bourges, Pernes, Noyoa, Limoges, Mans, Parijs en andere plaatsen van Frankrijk op genomen. In het museum werd onlangs eene monumentale doorgang, bestaande uit twee ByzantijnschRomaansche zuilen die met een rondboog zijn verbonden geplaatst. De kapiteelen en basementen dezer zuilen zijn afkomstig uit de voor malige abdijkerk te Utrecht welke in 1027 1054 door den bisschop Bar- nulphus werd gesticht. Des Zondags is de toegang tot het Museum vrij. Vrijdagavond had van wege de af- deeling Haarlem van de Ned. Vereeni gjng tot afschaffing van sterken drank, in de bovenzaal van het Nutsgebouw alhier, een openbare vergadering plaats, waarin als spreker optrad de heerE. J. W. Koch van Scheveningen. Spreker weidde op onderhoudende wijze uit over de debatten en opinies der Kamers en verschillende Ministers ten aanzien van het gebruik van sterken drankhoe deze drank, waarvoor ons land maar al te veel bekend staat, wèl voordeelig is voor de schatkist, doch de pest is voor volk en land, en hoe thans op ons en •het opkomend geslacht de plicht rust. het groote misbruik dat van de alcoho lische dranken gemaakt wordt, tegen te g-aaa. Dat een ieder, al zij hij niet in staat, daar bepaald aan mee te werken, door onthouding van narcotische prikkels, ten minste toone dat het hem ernst is. Goed voor gaan doet goed volgen, moet onze richtsnoer wezen. Na eenige schetsen uit het dage- lijk schleven ten beste te hebben gegeven- waaruit ten duidelijkste blijkt, dat het kwaad niet alleen de miadere klasse, doch de geheele natie aankleeft, werd de vergadering na een woord van dank aan den spreker, hem door den presi dent dezer afdeeling gebracht, gesloten. Naar wij uit goede bron vernemen, is het bestuur vaa de ijsclub „Haarlem en Omstreken" voornemens, dezen win ter ys en weder dienende eenige festi viteiten op de baan te geven. Daartoe behoort een hardrijderij voor amateurs op een baan van éen engelsche mijl om het championnaat van Noord- Holland, waarvoor een gouden, zilveren en bronzen medaille worden uitgeloofd; voorts eene hardrijderij voor beroeps- ryders waaraan geldprijzen van 150. f 75.en 25.— zijn verbosden op een baaa van 160 meter en eindelijk een avondfeest, dat in alle opzichten luisterrijk worden en de tot dusver ge geven avondfeesten overtreffen zal. Wij ontviugen eenige boekwerken etc. ter aankondiging. In de eerste plaats behoort daattoe de Nederlandsche Al manak voor 1893 uitgegeven door den heer H. D. Tjeenk Willink; welk wer- je zooals men ervan gewend is, niet al leen een praktische gids is in vele ge vallen, maar er ook zeer smakelijk uit ziet. Van de firma 's Jacs. Rookraaaker ea H. N. Mul ontvingen wij zeer uitvoe rige, keurig bewerkte catalogi vau boek en plaatwerken, terwijl de heer D. J. van der Wilk ons een wandkalender zond, die hij aan zijne clientèle heeft rondgezonden en waaraan de fijne be werking een goed plaatsje in de huis kamer verzekert. De zaal was slechts matig bezet. Heden is geëxposeerd bij den boek en kunsthandelaar D. J. van der Wilk, Groote Houtstraat 105, een schilderij La Violiste van Hermiae van dan Haas. Men meldt ons het volgende Wie morgen (Zondag) nog iets van de kermisvermakelijkheden wil genie ten, vindt daartoe gelegenheid in de sociëteit „de Kroon." Aldaar treedt op een uitmuntend georganiseerd gezel schap artisten, onder wie we ook weder eens den heer Abr. de Winter en mej. Emilie Culp is hun volle kracht kunnen bewonderen, Zie verder adver tentie in dit blad. De Directeur van het postkantoor alhier, brengt ter kennis van de inge zetenen dat van 2 tot en met 8 Dec., a.s. het kantoor voor de verzen ding als voor de ontvangst der postpakketten zal zijn gevestigd in de Zijlstraat (vroeger gerechtsgebouw). Ook wordt het publiek herinnerd aan eene zorgvuldige inpakking en adresseering der pakketten, zoodanig dat de adressen zooveel mo gelijk op de pakketten worden geschre ven en dat gedurende die dagen, geen twee of meer pakketten op e n e adreskaart verzonden mogen worden. Tevens is door den minister bepaald, dat op Zondag 4 December alleen op de voor Zondagen bestemde uren van openstelling van het kantoor, zijnde van 7.30 tot 9.30 's morgens en van 11.30 v. m. tot 2.30 's avonds (Greenwichtijd), pakkettenworden aangenomen. De Directeur van hetpostkantoor DOFFEGNIES. Haarlem, 26 Nov. 1892. De begrooting van Haarlemmermeer is door den Raad in ontvangst en uit gaaf vast gesteld op 7I534>925* Mond- en klauwzeer is uitgebroken bij de Wed, Meycrink Meijer, op de boer derij F 11 No. 13 te Haarlemmermeer. Het vee by G. v. Tol R 21 No. 142 te Haarlemmermeer is reeds hersteld. De veehouder Hopman en diens vrouw zijn door het op hol gaan van het paard onder gemeente Sloten uit hun rijtuig gevallen en hebben zich daarbij dermate bezeerd, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Hebt ge, waarde lezer, wel eens aan dachtig nagegaan welk een voordeel en gemak het oplevert, dat men in een groote stad byna overal en op ieder oogenblik van don dag gebruik kan ma ken van de tram In onze hoofdstad is dit bizonder 'het geval en waarlijk, zonder de tram zou het verkeer hier lang zoo gemakkelijk niet z![jn en zou men menigmaal de hoe danigheid van de stad verwenschen, _nl. dat zy zoo groot is. Stel u bv. voor een wandelingetje te maken van het Centraal-station naar het Rijksmuseum of naar 't Concertgebouw, naar Panorama of Artis en 'k geef u do verzekering, dat het genot van een be zoek aldaar zeker zou worden vergald door de onmogelijk lange wandeling daar heeD. Dit gaat nog wanneer 't goed weer is, maar bij slecht weer, of wanneer de straten in een toestand verkeereD, die zooals men 't hier noemt aan Van Hou tens Cacao, /ready for use" doet denken, dan is dit alles behalve een pleizier. Zooals alle zaken, die voor 't publiek verkeer dienen, allengs verschillende trap pen moeten doorloopen om tot zekeren graad van volmaaktheid te komen, zoo is dit ook met onze tramwagens, op welk gebied blijkbaar het laatste woord nog niet gesproken is. We hebben hier drie soorten vaD trams, de groote en kleine geslotene en de open tramwagens. De laatste soort zullen wij, daar hun seizoen thans voorbij is, on besproken laten. Ofschoon iedereen de inrichting van den tramwagen kent, zyn er toch zeker nog enkele zaken, die wel wetenswaar dig geacht mogen worden en niet zoo algemeen binnen de aandacht vallen. In de eerste plaats heeft de hygiëne met een tramwagen wel degelijk te ma ken en daarom zou ik wenschen dat geen enkele tramwagen balkons had, tot welke weer en wind vrijen toegang heb ben, niet alleen voor de gezondheid der genen, die graag hun sigaar rooken, maar ook vooral voor het personeel. Het zoude daarom een weldaad zyn wanneer de fabrikanten van tramwagens deze zoodanig wisten in te richten, dat koet sier, conducteur en reizigers meer be schot waren tegen de grillige natuur van ons koud en vochtig klimaat. Een andere zaak, zeker ook de aan dacht wel waard, is, dat de paarden trams alle slechts éene klasse hebben, en de reizigers en reizigsters in de bont ste mengeling dooreen zitten. Waarom de wagens niet in twee klassen verdeeld en de vrachtprys even eens, zooals dit 0. a. in de groote steden van België het geval is? Voor den werkman en den buitenman, die hier zeer vaak van de tram gebruik maken, zou dit werkeljjk een buiten kansje zyn en het deftige publiek zou den maatregel zeker ook niet afkeuren terwjjl heeren aandeelhouders er zeker geen nadeel by zouden hebben. In de tweede plaats zou ik wenschen dat de fraaie met rood trijp bekleede zittingen uit de wagens werden ver bannen en alleen de houten geperfo reerde of de met leder bekleede zittingen werden aangewend, misschien is deze wensch wel een uitvloeisel van de boven staande opmerking over de soorten van reizigersA bon entendeur salutIk weet tenminste wel dat die zachte roode zittingen door velen om zokere redenen worden verfoeid. Onlangs las ik in een wetenschappe lijk Amerikaansch blad iets over het ia ën uitstappen van trampassagiers, hetgeen met illustraties was verduidelijkt. Daar deze laatste my niet ten dienste staan zal ik trachten alleen den korten inhoud woordelijk weer te geven. Wil men op een in gang zynde tram wagen stappen, dan moet men eerst in acht nemen of men links of rechts in stijgt. In eerste geval grype men met de linkerhand de koperen handgreep, die aan den wagen is aangebracht, en springe dan met den rechtervoet op de trede. In het andere geval doe men hetzelfde met de rechterhand en den linkervoet Hoe vaak hier tegen gezondigd wordt is ongelooflijk en men ziet daaruit de koddigste tooneelen, die vaak een ernstg gevolg hebben. Bij het afstappen ziet men niet zoo vaak ongelukken gebeuren. Het amerikaansche blad gaf aan de ge volgen van dat verkeerde instappen eenige zeer vermakelijke illustraties. In de hoop met dit trampraatje de lezers van Haarlem's Dagblad niet ver veeld te hebben, blyt ik als steeds hun dienstwillige MOKUMER. Aan het verslag over de telegrafie, uitgebracht door den .minister van waterstaat is het volgende ontleend Op 1 Januari 1893 bedroeg delengte der telegraaflijnen 5328,7 kilometer en die der draden 18,967,5 kilom. Zeventien nieuwe kantoren werden opengesteld door het Ryk en 3 door de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij. Het aan tal teleeraaf kantoren bedroeg op het einde 1891 773, nl. 236 gewone, 209 telephoon-, 7 semaphore en 321 kantoren van bizondere ondernemingen. Het aantal gesprekken over de intercommunale telephoonlynen bedroeg in 1890 49,531, in 1891 61,031 dus 11,500 meer. Op 189 kantoren is de post- en tele graafdienst vereenigd. Het personeel be staat uit 955 ambtenaren, nl. inspecteuren directeuren 224, onder-directeuren 31, commiezen 436, telegraphisten 58, klerken 198hieronder zyn 57 vrouwen of meisjes. De gezamenlijke opbrengBt was in 1891 f81,177 hooger dan in 1890. Door gemeenten of particulieren werd tot aanvulling vaa de opbrengst van kantoren gestort f11,709, wegens recht van adressen in verkorten of overeenge komen vorm werd geheven fl 1,4 31, het aandeel van het Ryk in de opbrengst van intercommunale telephoonverbindin- gen klom tot f 20,368. De uitgaven waren in 1891 f 141,786 hooger dan in 1890, toen zy f 1,645,410 bedroegen. De meerdere uitgaven zyn hoofdzakelijk t£>e te schrijven aan de verhooging van bezoldigingen van een groot aantal ambtenaren, ten gevolge van de reorganisatie. Daar tegenover die meerdere uitgaven een hooger telegram mental stond, zyn de kosten per tele gram in 1891, f 0,374, niet noemens waardig hooger dan in vorige jaren, toen zij onderscheidenlijk f 0.364, f 0.367 en f 0.365 bedroegen. Aan dit verslag zijn toegevoegd een vyftal bylagen, betreffende verkeer en opbrengst in elke maand en gedurende het jaar, verdeeling dér met het buiten land gewisselde telegrammen, naar af komst en bestemming en een graphische voorstelling van de ontwikkeling der telegraphie in Nederland van 1853 tot en met 1891. G:eorg Kamleitner, geboren te Shilling8fürt, koninkrijk Beieren, slo tenmaker, volgens zijne bewering door naturalisatie Nederlander, zynde hy ech ter hier te lande niet genaturaliseerd, 35 jaar, zwarte knevel en kleine Ein- baard zwart, gestalte zwaar, lengte mid delmatig, wordt beschuldigd op 23 Sept. jl. tU8schen de dorpen Kanas en Rappor in Tyrol zekeren Wulschllager, die doof stom is, te hebben aangerand en te heb ben beroofd, 0. a. van de volgende voor werpen een zilveren remontoir horloge waarop bloemen gegraveerd en met gou den rand van binnen gegraveerd: (Genf No 10); een horlogeketting van haar, waaraan twee ringeneene zwartlederen portemonnaie inhoudende drie oosten- ryksche florynen. Kamleitner wordt ver moed zich Daar Nederland te hebben begeven. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellyk bericht aan het departement van justitie. In het jaar 1867 werd Z. M. ramtoren8chip Prins Hendrik der Neder landen naar Oost-Indië overgebracht. Den 20sten Mei te Birkenhead vertoe vende, deserteerden van daar eenige matrozen, waaronder twee Helvoeters. De een, zekere B., heeft sedert niets van zich laten hooreD, en de andere, zekere J. F. v. H., kwam Donderdag te Helvoet een bezoek breDgen aan broer en tante. Nogal goed van geld voorzien, werd onze voormalige matroos langzamerheid vroolyker en vertelde onder meer met zekeren trots het heldenfeit zyner desertie. De politie, hierop opmerkzaam gemaakt, nam den man mede en bracht hem aan boord van H. M. wachtschip Prins van Oranjewaar hy nu eerlang voor den krijgsraad zal moeten verscbynen. Vr ij dagmiddag omstreek 8 12 uur viel een glazenwasscher die aa11 de derde verdieping van een huis opde Nassaukade bij de Raampoort teAmster dam werkzaam was, achterover vanzjjn ladder op de steenén. Hy werd voor dood opgenomen en het bleek dat hy eon rib gebroken en zeer levensgevaar lijk gekneusd was. Per brancard naar het gasthuis vervoerd, bleek bij aankomst dat hy reeds den geest had gegeven. De magazynen van de Goa- rock touwslagerijen te Londen zyn Don derdagmiddag door eon brand vernield. Dertig stoombrandspuiten trachtten te vergeefs de gebouwen te redden. Het stoomschip Soerabaja, van Java naar Rotterdam, arriveerde 25 Nov. te Marseille. Het stoomschip Prinses Sophie, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 24 Nov., des morgens Ouessant. Het stoomschip Semarang, van Java naar Rotterdam, vertrok 25 Nov. van Perim. Het stoomschip Veen dam, van de N. A. S. M., van Rotterdam naar New- York, arriveerde Donderdag 24 Nov, te New-York. Het stoomschip Spaar?idamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, arriveerde Vrijdag 25 Nov. des voormiddags te Rotterdam, ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier op Dinsdag 29 Nov. 1892, des na middags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga. Mendelssohn. 2. Sonate No. 5. Bach. a. Allegro. b. Largo. c. Allegro. 3. Fantaisie met Canon en FugaWorp. a. Abendlied 4' b. Traumerei Schum*nn- 5. Finale. FAMILIEBERICHTEN- Getrouwd: 23 Nov. J. Dijck Fled- derus en A. A. Heult, Buren. Geboorten: 22 Nov. A. Stroethoö— Timmermeister z. Ginneken. - 23. G. A. van Waveren—Kluppell d. Kam pen. - 24. M. Ie RütteOostendorp- Verbtugge d. Kramat-Batzvia. - H. J. ter HartLodewijk d. Amst. - M. E. EversBeek levenl. d. Den Haag. - »S. Mevr. Cuijpers—Povel z. Amst. - G. H. OostenWasmann z. Amst. - H. J. W. van TemmenBoogaard d. Amst. Overriden ai Nov. F. H. Stam- kart 39 j. Amst. 22. Wed. R. M. HendriksVan der Meulen 63 j. Am sterdam. - 23. C. Th. Lssturgeon 64 j. Amst. - 24. S. M. Asser 60 j. Amst. - Th. Pas, Den Haag, 23. S. Sr. Coronel, Leeuwarden. - T. M. van Maanen 73, j. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1