NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. a&AAP POHHOS©!F, löe Jaargang. Dinsdag 29 November 1892. No. *2885. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: ST. MCOLAAS in Haarlem STADSNIEUW 8. Stukken van den Raad. FEUILLE rON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsklad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre. DOOR Een Naneef vau den Schoolmeester. II. -Wel vrouw," zei ik, „hoe is je onze (wandeling bevallen? ^Heel best," zei ze, „hoor 1 Ea ik spreek (voor ons allen, „Want Geertrui en Karei en Willem (en Kee „De heele familie wil vanavond mee I" „Vooruit met de geitl* Riep ik zonder spijt. En vóór nog de torenklok zeven ea (slaat, Marcheerden wij reeds met ons zessen (op straat. In de Warmoesstraat is veel gewandel Maar o©k heelwat handel. Daar heb je den KINDERVRIEND, al (mijn leven Ik dacht dat mijn jongens daar bleven (kleven, En om hoeveel mooi speelgoed ik (d'eignaar ook vroeg, Die drommelsche bengels hadden nóg (niet genoeg. Toen we eenmaal uit den winkel (waren, Begint mijn vrouw om zich te Btaren, Aandachtig of ze soms iets zocht. Ik vlaag„O, appel mijner oogen, Zou ik wellicht ook weten mogen, Wat wel uw oog hier zoeken mocht Op deez' beleefde aanspraak zegt ze (geen boe of ba, Maar stuift zoo naar den overkant, Wij ailsn gaan haar aa. Voor 't MAGAZIJN van RIET en MAND (WERK houdt ze stand, !t Is nummer 15 rechterhand. Natuurlijk wordt ook daar gekocht En gaan wij weder wij er, Zoo heeft de wandeling ons gebroc'nt Voor 't huis der firma MEIJER. Wie kent er de Katoenbaai niet Een wijziging is in 't verschiet, Het ondergoedren magazijn Zal ee-lang nu gevestigd zijn In Groote Houtstraat zes en tien, Je kunt het in de kranten zien! Inmiddels is er uitverkoop, Nog drukker wordt er hu de loop, Wie daar nu van wil profiteeren. Late d'occasie niet passeeren. Op den hoek der Spekstraat Mijn Karei met den neus in de ramen (staat En rust niet vóór we bij VAN CITTERT (ZONEN Een paar fraaie kinderwerkjes hebben (bekomen. Daar glanst op de Groeimarkt een (schemerschijn, En er gaat slechts éen kreet op „wat (zou dat zijn?" Wij met ons ze^ea, op twaalf beenen, Spoeden ons in ongeregelde linie daar henen. Het is de beeltnis van St. Niklaas Voor des heeren KCIJPERS raam, We koopen er marsepein, speculaas En van chocolade ons aller naam. Toen maar weer voort, de tijd staat (niet stil, En moeder nooit laat naar huis toe wil. Beitel, hamer, zaag, Ziet een jongen graag E« een flinke timmerdoos Elke jongen steeds verkoos. Bij HEENK in de Damstraat kunt gij ze (vinden, Vertel 't aan uw ouders maar, jonge (vrinden Hoe fonkelt daar het licht zoo hel? 't Is BRAAKMANS etalage, Met sierlijk cartonnage, Den inhoud lust een ieder wel. 't Is chocolade- en suikergoed, Zoo lekker als het wezen moet, En zou er bovendien niets zijn O, ja, taai taai en marsepein. Als wij de Damstraat weer uitgaan, Komt er een bende feestvierders aan, Een hoop nieuwsgierigen er achteraan, Ik ga beschermend voor mijn familie (staan. Maar daar krijg ik een stomp En een slag met een klomp, En ik raak van de been, En hemel en aarde lijken tijdelijk éen. Snikkend beurt mijn vrouw me omhoog, De woeste bende is weer henen, Maar als ik rondtuur met mijn oog, Zijn ook mijn kinderen verdwenen. Ik maak mij angstig, ongerust, Maar word dra door mijn vrouw gesust. „Blijkbaar," zegt ze, „zijn de kindren (er van door, „Daar de absolut» vrijheid hen voor zeker meer bekoor, „Zijn ze op hun eigen houtje naar de (winkels maar gaan zien. Och, wie zou ook zulk één uitstap aan de dreumessen verbiên Samen, gearmd als jongelui, Gaan we verder. Wat een ui Nu dan maar naar KARTHAUS heen. Licht is daar ons kroost meteen. Bij Karthaus is ons kroost niet te (vinden, Maar des te meer fraaie artikelen, (vrinden In glas en kristal, porcelein en leer, Ja, welke artikelen al aiet meer I Hier komt in mijn schat Een geweldig gat, Maar daarvoor heb ik dan ook wat! Bij DEETMAN Barteljorisstraat, Een schoone collectie dassen staat Ik kan de verzoeking niet weerstaan, Er even een paar in te slaan. Inmiddels koopt mijn vrouw voor de (huishouderij, Bij JAN LOMANS wat aan de overzij. „O huwlijkstrouw, hoe schoon zijtgijl" Zoo jublen wij straks allebei. Wanneer mijn echtgenoote en ik, Weer verder zijn een oogenblik. Ia HEERES EN VAN ALPENS ma gazijn, Daar help ik haar kiezen een mantel (fijn, Terwijl zij bij SdUIMIAW kijkt ot (een overjas, Zeer keurig en billijk, mij sierlyk pass'. En wat zien daar onze oogen Daar komen aangevlogen Ons viertal deserteurs, Zij zeggen lachend, vroolijk, En tegelijk zoo oolijk: „We hebben veel gezien papa, Mama, Maar plat is onze beurs We waren bij DE HAAN ZOON, In Groote Houtstraat, weet u we), En kochten daar, heel fijn en schoon, Papier de luxe, een keurig vel, Met fraaie enveloppen, Het kostte niet veel moppen. Bij HARTMAN toen een stoel gekocht. Ma had gezegd, dat het wel mccht, Van stevig bamboesriet Voor onzen kleinen Piet. Toen zijn wij naar VAN DECRZEN (gegaan, In de Zijlstraat op het hoekje En schaften daar mooie pantoffels aan, Voor oom Jan. Was het buiten ons (boekje En hier papa, hier zijn voor u, Wat lekkere sigaren nu. We kochten ze met grooten spoed Bij BOON in d'Anegang, Zooals u weet, daar zijn ze goed En duren daarbij lang. Ik had willen brommen maar er kwam (niets van Zulke drommelsche beDgels, wat doet (men er an Er werd op d' ontvluchting niet verder (gelet, We gingen naar huis toe en weldra (naar bed. Wordt vervolgd.) De Kindervriend, Warmoesstraat 14 en 28. Adri van Breemen, 15. Firma Meijer, a 6. P. van Cittert Zonen, Spekstraat 14. J. Kuipers, Oude Groenmarkt 26. H. W. H. Braakman, Damstraat 13. G. J. Heenk, u 35. J. P. Karthau?, Groote Markt 810. S. J. Deetman, Barteljorisstraat 35. Jan Lomans, 24. De Firma Heeres en Tan Alpben, KruiBBtr. 40, J. G. Schumann, 33. De Firma de Haan en Zoon, Gr. Houtstr. 187. H. M. Hartman, 78. H. J. van Deurzen Jr., Zijlstraat 53. C. Booa Pz., Anegang 10. Haarlem, 28 Nov. 1892 Op het Stadhuis in de groote Raads zaal had gisteren Zondag, te ongeveer een uur eene eigenaardige hulde plaats van de ambtenaren dezer gemeente aan den afgetreden secretaris, den heermr A. A. Land. Laatstgenoemde, die aan huis een verzoek had gekregen om te een uur bij den burgemeester op het Stadhuis te komeB, weid bij zijne aankomst al daar in de vestibule door de heeren P. van der Eist en J. Schouten, de oudste ambtenaren ter secretarie, opgewacht en naar de Raadszaal geleid. Hier werd hij toegesproken door den gemeente-ontvanger den heer J. C. Ger- lings, den oudsten ambtenaar na mr. A. J. Enschedé, die door ongesteldheid was verhinderd aan de huldebetooniug deel te nemen. De heer Gerlings zeide, dat hij tot den heer Land het woord richtte met ee« gemengd gevoel. „Mo gen wij u gelukwenschen met de schit terende wyze waarop, u tot griffier der Staten is verkezen, wij betreuren het dat wij in u verliezen een beproefd se cretaris, die uw ambt sinds zeven jaar met groote toewijding hebt waargeno men, dat wij in u moeten derven een flink kameraaj. Ik wensch u voorspoed in uwe be trekking en in uw huisgezin en ik hoop, dat u ook in de toekomst een open oog zult hebben voor Haarlem en nog- eens een herinnering wijden aan het korps gemeente-ambtenaren. Beschouw dit geschenk als een gering blijk van erkentelijkheid voor de aan gename dageD, die wij met u hebben doorgebracht." Het geschenk bestaat uit een fraai zilveren theeservies vergezeld van een keurig bewerkt album, waarin de namen der 39 gevers. De heer Gerlings wees er op, dat het keurig etui waarin het geschenk is besloten, eene attentie is van den leverancier den heer P. van Santen alhier, terwijl de bekende calli- graaf, de heer M. A. van den Berg, het album heett bewerkt. De heer Land, antwoordende, bracht allen zijn hartelijken dank voor het inderdaad ODgedacht en onverwacht geschenk en den heer Gerlings voor zijne vriendelijke woorden. „Toen ik na myne ziekte overwoog of ik secretaris dezer gemeente blijven, dan wel mijne kansen beproeven zou om te trachten Mr. Jacobi als griffier der Staten op te volgen, woog bij mij de overweging zwaar, dat wanneer ik in mijne sollici tatie mocht slagen, de gemeente-amb tenaren zou moeten missen. Ik meende namelijk, dat wij die ztven jaar aan genaam samen gewerkt hadden en tot mijne voldoening, meende ik onlangs toen gij myne heeren, mij met mijne beDceming kwaamt gelukwenschen, bij U dezelfde opinie op te merken. Ik dank u allen zeer." Hierna reikte Mr. Land allen de hand en dankte hen nogmaals. Hier mede was deze hnldebetooning voor zeker uit het hart tot het hart komende, afgeloopen. Door den heer H. van den Berg, lid van den Raad alhier, is het volgende voorstel gedaan De ondergeteekende heeft de eer, naar aanleiding van het door hem op 31 Oc tober, 11., by de behandeling der begroo ting, in zake de verhooging van het school geld gesprokene, het volgende voorstel aan de goedkeuring van den Raad te onder werpen Be Gemeenteraad van Haarlem, Overwegende dat de baten, die de ge meente van het onderwys ten goede komen, niet in verhouding staan met de steeds klimmende uitgaven, die de finantiöele krachten te boven gaan; Overwegende het groot aantal leerlin gen aan verschillende inrichtingen van onderwys, wier ouders niet in deze ge meente wonen Overwegende het steeds stijgende cyfer der belastingen; Overwegende de door de lste en 2d© afdeeling van den Raad en door de com missie van finantieo, by de behandeling der begrooting over 1893 genite wenschen; Noodigt Burgemeester en Wethouders uit, om zoo spoedig mogelyk een voorstel aan den Raad in te dienen tot verhooging der schoolgelden aan verschillende inrich tingen van lager onderwys en wel voor zoover het lager onderwys betreft, aan d© burgerschool voor jongens en meisjes en de opleidingsschool voor meisjes tot het middelbaar onderwys en voor zoover het HOOFDSTUK II. Isabel's familie. «Het is van Isabel I Zy is op weg naar Parys, en zal morgen ochtend hier zyn." Mevrouw Chetwynd en haar dochter zagen elkaar verbaasd in het gelaat, terwyl Warrie een oogenblik met het doperwten dop pen ophield, en op zijn beurt hen beiden verbaasd aanzag. «Dat is een mooie geschiedenis," vervolgde Nell. «Wy wenschten juist elkaar geluk dat Isabel hier niet was om ft® zien hoe treurig wy er aan toe zijn en bom daar komt als uit den hemel hier neervallen //Natuurlyk denkt zy, dat wy nog in het appartement wonen, waar wy voor haar vertrek woonden, anders zou zij niet zoo onverwachts zyn gekomen." »Wy moeten er voor haar iets op vinden. Op de derde verdie ping is een kamer te huur. Ik zal dadelijk Ba ons middagmaal naar beneden gaan om ze te bezichtigen." Nell verdween in de keuken. Evea na zeven nur verkondigd© een driemaal herhaald kloppen aan de buitendeur de komst van het hoofd der familie. !,Hy werd door zyne vrouw binnengelaten, die hy teeder omhelsde, terwyl hy na het salon te zyn binnen getreden zyne stiefdochter op dezelfde wyze begroette. Warrie kreeg een tikje op het hoofd. Daarna strekte Leslie Chetwynd zich met langzame bewegingen op de sofa uit, ging achterover geleund liggen, slaakte een diepe zucht en sloot de oogen. z/Wat ziet ge er vermoeid en afgetobd uit, lieve," zeide zyn vrouwtje zachtjes en op een toon vol teederen angst, terwijl zy zich naast hem neerzette, en een van zyne teDgere, witte handen greep. z/Ik ben vermoeid en uitgeput Lizzie," was het antwoord met nadruk uitgesproken, wen krank krank naar lichaam en ziel, en zoo ellendig z/Kom Leslie, zoo moet je Diet spreken," aldus vertroostte de kleine vrouw hem. //Houd volle moed. Er zullen wel weet betere dagen voor ons komen." //Natuurlijk," zeide Nell, en bracht de soep binnen.Spreek nooit van sterven als er nog een patroon op uw revolver zit. Alle wol ken hebben immers een zilveren rand." vEn een laan moet al heel lang zyn, als er geen kromming in ia," voleindigde Warrie, die zyn deel bybracht van de algemeene troostredenen welke moesten worden genit om de verflauwende geestkrachten van dezen zoo hard werkenden en naar zyn eigen oordeel zoo slecht behandelden man op te wekken. „Schnif maar aan da tafel vader," vervolgde Nell, //wanneer ga uw middagmaal hebt gehad, zult ge wel weer opknappen*" #Ja lieve, g'i zyt zwak en hongerig," voegde zyn vrouw er klagend by. „Ik vrees, dat gy te hard hebt gewerkt." //Als een negerkreunde de martelaar. «En zeker een karig déjeuner gehad." z/Vreeselyk. Gewoon weg afschuwelyk. Maar wat kan men voor anderhalven franc verwachten Eindelyk wist Chetwynd te besluiten om ook aan den disch plaats te nemen, en getroostte hy zich de moeite te gaan zitten. Hy was een 6lank, flink gebouwde man met een zeer aristocra tisch niterlyk, en opvallend bevallige en hoofsohe manieren. Evenals zyne vrouw scheen hij jonger dan hy was; niemand zou hem ongetwijfeld voor Isabel's vader hebben aangezien. Hy was twee en veertig jaar en zyn dochter was geboren toen hij twee en twintig jaar oud was. Nog geen enkele gryze haar was zichtbaar in zyn blonde, weelderige chevelure, evenmin in den zydo- achtigc.D, goudblonden baard, die zacht en glanzend was als ge sponnen zyde. Zyne gelaatstrekken waren zeer regelmatigzyn gelaatskleur bizonder blankliy had een kleine mond, rechte neus, laag breed voorhoofd, en dezelfde mooie bruine oogen als zyne dochter. Hy was bizonder vriendelyk in zyn spreken en manieren, en buitengewoon beleefdhy was beleefd tegenover zyne eigen vrouw en in zyn eigen huis en dat zegt veel. Hy zou er evenmin aan gedacht hebben om haar of zyne kinderen een kus te geven met zyn hoed op, dan hy er aan zou hebben gedach t om erwten met een mes te eten- Onder het middagmaal merkte hy de afwezigheid der cande- labres op. //Ik zie, dat ge weer in de treurige noodzakelijkheid hebt ver* keerd om een van die afschuwelijke banken van leening te b©

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1