STADSNIEUWS. Nederlandsch Tooneel. BINNENLAND. komt men dus kortheidshalve tot de volgende conclusie, die wij ter overwe ging aanbieden: 1. de bouw van een nieuwe H. B. S. met 5 j. cursus is noodzakelijkdeze school zal zoodanig moeten worden in gericht, dat zij voldoende ruimte bevat om daarin op te nemen, de drie laagste klassen van één driejarige, berekend op twee parallelklassen; terwijl de 4e en 5e klassen gelegenheid moeten geven om de leerlingen van twee driejarige scholen op te nemen; 2. de H. B. S. voor H. en N. wordt hervormd in een H. B. S. met 3 j cursus, met een leerplan geheel over' eenstemmende met dat van de drie laagste klassen der 5 j. school. Zij wordt verplaatst naar de localiteit der tegen woordige H. B. S. met 5 j. cursus 3. de vrijkomende lokalen op de Nassaulaan worden aan het lager on derwijs afgestaan. Zoo noodig zal aan een der lagere scholen meer uitgebreid lager onderwijs worden gegeven, door uitbreiding van het leerplan met de vakken onder 1 tot s van art. 2 der wet op het lager onderwas genoemd 1. Het schoolgeld is voor de laagste klasse van iedere H. B. S. gelijk, doch wordt tegen een nadar te bepalen be drag verhoogd voor de leerlingen der 4e en 5e klasse. Naar onze bescheiden meening zal door de aanneming dezer voorstellen het pad zonder groote schokken ook voor de toekomst worden geëfiend. De détail-uitvoering moet, dit ligt voor de hand, aan geoefende handen worden toevertrouwd. Zoo denken wij ons in de toekomst slechts éen toelatings examen voor beide scholen, met een voorgeschreven en gelijkmatige verdee ling van de toegelaten aspiranten voor beide inrichtingen, een oordeelkundige leerstofverdeeling enz. Het ligt niet op onzen weg daarop thans verder in te gaan, eerst de beginselen vastgesteld; daarna de uitvoering geregeldvoor hen, die willen, zijn steeds de wegen te vinden. L. Visser te Haarlem het laagst voor 9890. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de openbare lagere school lelt. B te Haarlem (alphabetisch), luidt als volgt: Francken, Jan Jacob, hoofd der school Wyk aan Zee en Duin, 31 jaar. Aant. voor Wisk. en Gymn. Janse, Frans, idem Sliedrecht. 37 jaar. Aant. Wisk. Vrije- en Ordeoetemn- gen (gymn)j Kloeke, Willem, idem Schagen, 40 jaar. Aant. Wisk., Teek., Gymn. en Fransch. Saeijs, Johannes Bernardus Aloijsius, 10 onderwijzer aan school B. Haarlem, 30 jaar. Akte Gymn. (1. o.) Aardr, (m. o.). Visser. Willem, hoofd der school te Lisse, 38 jaar. Aant. Wisk., Teek., Akte Fransen. Vrijman, Henricus, idem Spijkenisse, 33 jaar. Aant. Wisk., Teek., Gymn. Fransch. Men schrijft ons In de vergadering der aid. Haarlem v. h. „Alg. Ned. Werkl. Verbond" ge- houden op 4 Dec. jl. is besloten tot de oprichting van een ziekenfonds. Aan dit fonds zullen alleen de leden der af deeling en die als zoodanig zich bij het bestuur zullen aanmelden kunnen deelnemen. Het doel dezer nieuwe stich ting zal zijn de leden bij ziekte een uitkeering door dit fonds te verstrekken, tegen een contributie van 10 cents per week wordt men lid van de eerste klasse en verkrijgt men het recht op een uit keering van 6,00terwijl men als lid dei tweede klasse tegen een betaling van 5 cent zich een uitkeering van 3,00 per week verzekert. Daar de contributie zeer laag gesteld is vertrouwen wij dat vele werklieden er aan zullen deelnemen, opdat zij bij ziekte niet bij particulieren of instellingen van liefdadigheid behoeven aan te klop pen. Tevens hopen wij, dat vele gegoe den onder de burgery zich gedrongen zullen gevoelen als donateur tegen 2,50 of meer per jaar toe te treden. Ons dunkt de zaak hier op touw gezet verdient veler deelname en steun. Haarlem, 9 Dec. 1892 Van wege het Ministerie van Water staat, Handel en Nijverheid werd Don derdag aan het gebouw van het Provin ciaal bestuur alhier aanbesteed: ie. Het driejarig onderhoud der rijks- zeewerken op het eiland Wieringen, provincie Noord-Holland. Kaming ƒ7200 per jaar. Ingekomen 5 biljetten waarvan dat van J. Hermans te Wieringen het laagst, voor 6600.per jaar. 2. Het driejarig onderhoud van de wer ken der Heldersche zeewering, in de provincie Noord-Holland. Raming ƒ7200 per jaar. Ingekomen 12 biljetten en dat van Gebrs. Jansen te Nieuwediep het laagst, yoor f6620.per jaar. 3. Het driejarig onderhoud der rijks haven en havenwerken op het eiland ^WieiiDgen. Raming 3600 per jaar. Ingekomen 3 biljetten, waarvan dat van J. Hermans te Wieringen het laagst, voor ƒ3590 per jaar. 4. Het leveren van steen en het bestorten der Heldersche Zeewering behoorende tot de rijkszee werken inde provincie Noordholland. Raming ƒ7000. Hiervoor kwamen in 4 biljetten en dat van de „Basalt Maatschappij" te Rotterdam het laagst voor ƒ5795. 5. Het uitvoeren van baggerwerk in het Noordzeekanaal. Raming 13300, en waarvoor 4 biljet ten aanwezig waren en waarvan dat van Morgen keeren de alhier uit Leiden gedetacheerde 70 soldaten naar hun gar nizoen terug, en komen de 70 soldaten die te Leiden van het 3e bat. alhier in garnizoen zijn gedetacheerd even eens alhier terag. De marsch der beidé detacheme. ten wordt te voet afgelegd. Het commando, voorwat het detache ment betreft dat van hier vertrekt, is opgedragen aan den i« luitenant Kraak aan wien 1 sergeant, 1 korporaal en 1 tamboer zijn toegevoegd, terwijl om 8 uur v. m. afgemarcheerd wordt. Donderdagavond trad de Koninklijke Vereeniging „het Nederlaudsch Too neel4* met mevrouw Frenkel en den heer Bouwmeester in onzen schouw burg op. Het was er leeg, rechtuit leeg. De galerij was goed, de 2de loge matig, het parterre slecht en het balkon in het geheel niet bezet. En nu verschenen nogal de twee grootste artisten van het gezelschap voor het voetlichtHoe zou het geweest zijn, wanneer zij dezen avond eens niet waren opgetreden Dit is een slecht verschijnsel, vooral ook omdat in dit seisoen nog geen enkele maal de zaal bij de voorstellin gen van het N. T. goed bezet is ge weest. En nu is het gemakkelijk ge noeg, om af te geven op de laksheid van de ingezetenen en de luttele be langstelling die zij koesteren in onzen schouwburg, maar daarmee noemt men de ware oorzaak niet. In vorige seizoenen werden de voorstellingen van het N. T. in onzen schouwburg wel degelijk door een talrijk publiek be zocht en wanneer dus nu de menschen wegblijven, dan ligt dat aan het N. T. en niet aan het publiek. Onzes inziens is de reden van de verflauwde belangstelling te zoeken in de keuze der stukken. Terwijl de Raad van Beheer maar hoogst zelden een oorspronkelijk nederlandsch stuk aan durft en die, (met voorbijzien dan toch van de verplichting die de schoon klinkende naam van het N. T. daaraan oplegt) overlaat aan het kleine gezel schap uit den Tivoli-schouwburg te Rot terdam, zoekt men naar kas-stukken, geeft vertalingen van onbeteekenende duitsche stukken, die er voor een enkele maal wel eens mee doorkunnen, maar waarmee men het publiek niet aan het lijntje houden kan. Terwijl toch de vorige maal ons] een duitsche klucht (Een man van de wereld) hoe goed dan ook vertolkt, werd te zien gegeven,gisteren kwam men met een volks stuk van Rosegger, eveneens een duitsch product, dat wat kunstwaarde betreft, nog lager staat dan „Een man van de wereld." Toni de strooper heet RoseggerB stuk. Deze Toni is een bij uitstek vervelend mensch. In het eerste bedrijf klaagt hij zijn nood over de liefdeloosheid der menschen, het tweede bedrijf dient in het verband van het stuk nergens voor, dan om hem die weeklacht te laten voortzetten, in het derde bedrijf neemt zijn vrouw, gesecondeerd door vijf ha- velooze kinderen, die bezigheid van hem over en in het vierde bedrijf gaat hij er zelf weer mee door, totdat hij door de liefderijke bejegening van de vrouw, wier man hij doodgeschoten heeft, een ,ander mensch4* wordt. Dit alles is niet zeer interessant en het resultaat ervan is wel wat duister. Het stuk wordt een „volksstuk" ge noemd, maar zou juister melodrama kunnen heeten vooral het tooneel der terechtzitting doet aan de oude draken van vroegeren tijd denken. Wanneer een van de schouwburgbe zoekers van gisteren ons moet ant woorden, dat hij toch heeft genoten, dan willen wij opmerken, dat goede acteurs van het slechtste stuk altijd nog iets weten te maken. Zoo werd bij de scène tusschen de weduwe van den houtvester en de vrouw van Toni me nig oog vochtig, maar voor het groot ste deel is dat toe te schrijven aan hei groote talent van de dames Frenkel en Holtrop. De auteur kon het wezenlijk niet helpen. Ook de heer Bouwmeester deed zich weer als een kranig acteur kennen, maar kon evenmin het stuk redden, Voor een tooneelproduct als dit zijn de talenten van deze acteurs veel te goed en het eenige gedeelte dat inte ressant mocht heeten, was de scène in de gevangenis die in het verband van het stuk niet behoorde. Dit tooneel werd door de heeren A. van Zuylen en van Dommelen zeer koddig gespeeld. Wanneer het N. T. een volgende maal eens komt met een flink drama of tooneelspel, zal duidelijk genoeg blijken, dat men de acteurs nog even zeer waardeert als vroeger, maar dat het de stukken zijn, die het publiek atschrikken. gebruik van ongekookte melk, eene waarschuwing ook hier te lande niet van onpas, nu ook hier weer deze ziekte heerscht. Wij geven de waarschuwing ook aan Haarlems ingezetenen daar het ons be kend is geworden, dat melk afkomstig van koeien die aan mond- en klauwzeer lyden, te Haarlem wordt verkocht, met andere melk vermengd. De wet staat dat, zonderling genoeg, toe en schept dus een gevaar voor be smetting der menschen, terwyl zij aan den anderen kant het leger beschikbaar stelt om den vooruitgang der besmetting onder het vee te beletten. Men koke das steeds de melk, daar zij hierdoor onschadelijk wordt Donderdagavond heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van den winkelier W. Terpoorten aan de Zijl straat No. 49, ontstaan door de ge brekkige inrienting van den schoorsteen in de binnenkamer waarvan het houten beschot in brand was geraakt. De brand is door de bewoners en de politie ge bluscht. Dr. Ollivier deelt in de Semaine Medicals mede, dat in de hospitalen te Parijs vele gevallen van mondzeer voor komen bij kinderen, en dat hem ge. bleken is dat vele dezer kinderen komstig zijn uit stadsdeelen waar het mond- en klauwzeer onder het rundvee voorkomt, en dat vele der aangetaste kinderen met melk dezer dieren waren gevoed. Hij waarschuwt dus tegen het die weet hoeveel de onvolledige rege ling bij de wet van het dienstboden contract te wenschen overlaat van be lang mag worden geacht althans dat het heden uitgesproken vonnis van onzen kantonrechter wat dit geschilpunt be treft voor Haarlem een einde maakt aan allen mogelijken twijfel hieromtrent. Door de politie is een 40 jarige werkman aangehouden die een partijtje ijzer had ontvreemd aan de,werf „Con rad" aan den Spaaradammerweg, al waar hij werkzaam was. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 25 personen ver- volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorig jaar was dit getal 32, dus 7 meer. Ter openbare terechtzitting van het kantongerecht alhier werd heden een voor de beoordeeling der rechtsver- plichtingen voortvloeiend uit een in de gemeente Haarlem gesloten dienstboden contract inderdaad belangrijk vonnis gewezen. Immers betrof het den door den va der ecner minderjarige dienstbode als eischer tegen hare meesteres als gedaagde, ingestelden eisch tot terugvordering van de volgens zijn beweren door laatstge noemde wederrechtelijk van het loon ingehouden nieuwjaarsfooi. Over de feiten bestond geen princi pieel verschil. Ter processe stond vast, dat de dienstbode met Nieuwjaar de gebruikelijke fooi had ontvangen, eenige dagen later haren dienst tegen Mei d. a. v. had opgezegd en dat op hare weigering om de fooi alsau terug te geven deze door hare meesteres bij de uitbetaling van het door haar tot Mei verdiende loon werd ingehouden. Het recht daartoe werd door eischer be twist en door gedaagde volgehouden waar na by interlocutoir vonnis van den heer kantonrechter alhier aan laatstgenoemde werd opgelegd te bewijzen dat het te Haarlem bestendig gebruik is, dat bij huur van dienstboden, indien de dienstbo de met den eersten Januari de overeen komende Nieuwjaarsfooi in ontvangst neemt en daarna baren dienst tegen dea eersten Mei daaraanvolgende opzegt en op dat tijdstip haren dieast verlaat, deze aan den meester het bedrag der ontvangen Nieuwjaarsfooi teruggeeft, of wei die met het haar toekomende loon verre kent. Op den voor dit getuigenverhoor be paalden dag werden door vijf getuigen zoodanige pertinente en met elkander in alle deelen overeenstemmende verkla ringen afgelegd, dat aan het goed recht der gedaagde wel geen goed oogenblik meer kon worden getwijfeld. De mees teres werd dan ook door het vonnis van den kantonrechter in het gelijk gesteld, den eischer zijne vordering ontzegd. Alle getuigen toch waren het er over eens dat te Haarlem eene dienstbode, die de nieuwjaarsfooi heeft aangenomen in haren dienst moet blijven tot 1 Augustus en voor dien tijd haren dienst verlatende, verplicht is de ontvangen fooi terug te geven, terwijl alsmede aan die fooi door allen zonder onderscheid het karakter werd toegekend eener gods penning, ten bewijze der wederver- en inhuring voor een half jaar. Uit een door een der getuigen, eene bekende besteedster alhier, overgelegd boekje, van de hand van eenen politiecommis saris, bleek dat deze gebruiken in ver schillende landen en steden verschillend zijn, zoodat het inderdaad voor ieder Ter vervanging van den heer mr. P. N. Eagelberts heeft het hoofdbestuur der Noord- en Znidhollandsche redding, maatschappij te Zandvoort tot medelid der commissie van plaatselijk bestuur over de reddingsmiddelen te Zandvoort benoemd den heer B. F. A. Westerouen van Meeteren, burgemeester aldaar. Tot Commissaris der K o« ningin in de provincie Groningen is benoemd mr. C. C. Geertsema, kassier te Groningen, zoon van een afgetreden Commissaris der Koningin in O /erijsel. Bij de herstemming te Ap- pingadam, voor een lid der Provinciale Staten zijn uitgebracht 1976 stemmen; van onwaarde 23. Gekozen de heer Bakker (liberaal) met 1075. De heer Wiertsema (anti-revolutionair) had er 878. Men denke er aan, dat se- dert 1 December jl., geen gebruik meer mag gemaakt worden van briefkaart formulieren met een wapen, fabrieks- of goedereomerk op de voorzijde. Wil men zijn nog aanwezigen voorraad van dergelijke kaarten toch opgebruiken, dan plakt men eenvoudig den postzegel of de postzegels over de verboden merken of wapens. Woensdagavond omstreeks 9 uur ontstond er brand in de fabriek van chocolade en suikerwerken van de firma L. Leestemaker Co. aan den Schinkel, achter de Nieuwer-Amstelsche „Dubbele Buurt." De brand was ontstaac in een uitgebouwden hoek van de bras- derij op den beganen grond, waar een chocaladestoof voortdurend heet gestookt moet worden. Men vermoedt, dat het verwarmingstoestel te sterk verhit was en dat de zijwand vlam vatte. Het vnui vond weldra voedsel op de ie verdieping waar de pakkerij was. De ergste schade moet zijn aangericht in het magazijn der „essences" die dui zenden kosten, en naar men vreest grootendeels vernield zijn. Fabriek ei inboedêl waren voor/79000 verzekerd maar men acht de schade veel grooler vooral ook wegens nadeel van het stil staan der fabriek, die vele Zwitscherschi en Engelsche werklieden, specialiteitei in de bereiding van suikerwerken, ii dienst heeft. Gelukkig slaagde de stoombrandspui van Nieuwer-Amstel met 7 slangen, ge holpen door de brandspuit der vrijwillig! brandweer, er in het vuur in ongevee een uur meester te worden, zoodat he dak niet zwaar beschadigd is en di belendende fabriek van sigarenkist» van de firma Schuurman Van de Veld en Scheer behouden bleef. De choco ladefabriek is echter geheel uitgebrand Omstreeks 9 uur Donde kere heer, ongoveer vyftig jaar oud, die voor haar oom doorging; zy geloofden niet, dat hy werkelijk haar oom was; hy had een zwarten baard en knevel en zwart haar en zwarte oogen. Zy ken den zyn naam niet, noch zyn adres. Als mevrouw van Lem sprak, dan was het altyd als vanmyn oom. Hy bezocht haar niet dikwyls, somtyds verliepen er weken, dat hy niet verscheen. Zy spraken met elkaar in het russisoh. Hierna heeft de commissaris zyne ondervragingen voorloopig gestaakt. Het verhoor van de getuigen zal heden door den rechter van instrnctie worden hervat; wy zullen dus morgen in staat zyn onzen lezers nadere bizonderheden betreflende deze geheimzinnige misdaad mede te deelen. Toen de commissaris zijn onderzoek in het huis en daaromheen had voltooid, verscheen de dokter, die was ontboden, op het tooneel en begon het lichaam te onderzoe ken. Zijn onderzoek leidde tot een eenigzins eigenaardige ontdek king, die de middelen tot opsporing van den schuldige zal kunnen vergemakkelijken. Hy constateerde, dat de teekenen aan den hals van het slachtoffer aanwezen, dat de moord was gepleegd met..." weer begaf Nel! haar stem. «Ga voort, myn kind," zeide Leslie met gedwongen kalmte. «Ik kan niet vader ik kan niet!" riep het meisje nit. En heftig het blad van zich afwerpende, snelde zy de kamer nit. «Geef mij de krant, Warrie," zeide Chetwynd. «Ik zal het be richt zelf wel uitlezen." Na de drie woorden te hebben gelezen, waarmee het bericht eindigde, viel Leslie Chetwynd achterover op zyn stoel en sloot zyne oogen. De moord was begaan met de linkerhand. HOOFDSTUK VIII. Gevaar De scbryver zal niet eene beschrijving trachten te geven van den hevigen angst, waarin de familie Chetwynd nu verkeerde. Het gevaar van den toestand, waarin Leslie zich bevond, kon niet worden weerlegd. Als Koskavitch, die natuurlyk door den rechter van instrnctie in het verhoor zou worden genomen, vertelde, dat Chetwynd op den dag van den moord mevrouw Silberkoff tusschen drie en vier uur zou gaan bezoe&en, om van haar het vermiste kastje te koo- pen, dan zou hy (Leslie) ongetwijfeld worden gearresteerd als verdacht van den moord. De misdaad was met de linkerhand ge pleegd, en Leslie's rechterhand was ontwrichtIn de oogen van een fransch rechter en een fransche jury, zouden deze omstandig heden gevoegd by het feit, dat hy zoo vnrig naar het bezit van het kastje verlangde, zyn schuld bewijzen. Rechterlijke dwalingen komen volgens de statistische opgaven, dikwyls voor in Frankrijk. Het was een vreeselyke dag voor de familie Chetwynd. De volgendon morgen bevatte de krant onder het hoofd «De misdaad van de boulevard Lannes" het volgende bericht: «Gisteren werden de dienstboden van de vermoorde door den rechter van instructie ondervraagd. Uit hare verklaringen blykt, dat mevrouw Silberkofl reeds ongeveer vijftien maanden lang het paviljoen heeft bewoond. Het is gehuurd door den slanken, don keren heer, die haar gewoonlijk bezocht en voor haar oom door ging. Zy hadden nooit gehoord dat er tusschen haar en dien hei twist was ontstaan. Hy kwam niet dikwyls en zyne bezoekt dunrden nooit lang, zelden bleef hy langer dan een uur. Hy wi altyd zeer gebiedend tegenover de dienstboden, en trad op als heer des huizes. By zyn vertrek gaf hy steeds de striktste bevi len om voor de vrouw deB huizes en het kind de meeste zorg dragen, en er vooral voor te zorgen, dat de deuren goedgesloti bleven. lederen dag kwam de tuinman om den tuin in orde brengen, terwyl tweemaal per week een m*n kwam voor h zware werk. Mevrouw sprak slecht fransch, en zij hadden altl veel moeite om haar te verstaan. Zy wisten niet waar zy vroeg had gewoond, voor dat zy zich in het huis aan den boulevfl Lannes vestigde. Zy had altyd geld genoeg, hield een goede tafr kleedde zich kostbaar en bezat vele juweelen. Wordt vervolgt*)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2