„HALLELUJAH" UITVOERING POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. KENNISGEVING. Sociëteit „VEREENIGING". Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. StoomvaartSsrichten. Christelijke Zangvereniging op Dinsdag 13 December 1892, in de Groote Kerk, BAKKERIJ dzgmorgen brak een felle brand uit in het logement „de Burg" van den heer Tonnaer te Alkmaar. Het bovenhuis is geheel uitgebrandhet benedenhuis leed veel waterschade. De brandweer was den brand spoedig meester. De eigenaar zou eerstdaags met den verbouw een aanvang doen maken. De logé's zijner met den schrik afgekomen. Donderdag ochtend om- streeks 7 uur reed de bouwman Th. Ammerl&an, wonende aan de Lierhand onder de gemeente de Lier, met zijnen tentwagen naar de Delftsche markt. Nabij ae Wcudsche Heul viel de wagen onderstboven te water, doordat het lemoen van den wagen liep. Drie au dere personen die, in net rijtuig zaten, werden spoedig gered, maar Ammerlaaa zelf, die onder de kar was geraakt, is yerdronken. Donderdag middag half twee, toen een geladen zandtrein, ach teruit stoomende, van den Hoek van Holland te Maassluis aankwam, wei gerde de rem te werken, met het ge volg dat 4 wagens met zand in de haven stortten. Donderdagavond heeft te Rotterdam een felle brand gewoed in een magazijn van bedden, dekens enz. aan de ie Lombardstraat. Daar de 2e verdieping gevuld was met veeren, kapok en houtwol, was het voor de brandweer een moeilijke taak den brand te blusscnên, en tot het magazijn te beperken. Door haar krachtig optreden gelukte het echter te ruim n uur den brand te blusschen. De schade is even wel zeer groot, maar alles is verzekerd. Een twaalfjarig meisje te Dordrecht zou voor een jong werkman op St. Nicolaasavond een pakje bezor gen bij zijn meisje aan de Mijl. Het pakje bevatte gebas en ook een gouden ring. Het eerste kwam nog vrij goed terecht, al ontbraken de sporen niet, dat er van gesnoept was. De ring even wel werd niet in het pakje gevonden maar wei ia een pandjeshuis, waar de veelbelovende bezorgster of hare ouders haar verpand hadden, na zich aan het gebak te goed te hebben gedaan. Dinsdagnacht zijn een drie- tal soldaten, behoorende tot de klasse van discipline te Vlissingen' uit het militair hospitaal aldaar, alwaar zij met nog enkele andere manschappen gedu rende eenige dagen in observatie moes ten verblijven, gedeserteerd. Vermoedelijk hebben de vluchtelin gen door uitklimming het gebouw ver laten. Te Hontenisse hebben de onderwijzers sedert vijf maanden geen tractement ontvangen, wijl de gemeen tebegrooting nog niet is goedgekeurd. Te Groningen is door het studentenkorps met 139 van de 142 stemmen de volgende motie aangeno men „Het Groningsch studentenkorps „Vin- dicat atque Polit", gehoord detusschen directie en senaat, naar aanleiding van het op den avond van 20 Nov. ia de groote zaal der „Harmonie" voorge vallene en van de dientengevolge ge velde vonnissen gevoerde corresponden tie, hoewel niet geacht willende worden het gedrag van eenige zijner leden goed te keuren, laakt het besluit der directie om de door haar zoo ongehoord streeg gevonnisde studenten niet te willen hoo ien in hunne verdediging, oadanfediun door den senaat ondersteund verzoek, spreekt zijne verontwaardiging uit over het beleid eener directie, die leden van het Gron. stud, corps door vooraf be stelde, geheime politie-agenten, uit de zaal heeft doen werpen, en verwacht van die directie voor de het corps aan gedane beleeöiging voldoening". Men deelt mede, dat de mieren ia het postkantoor te Leeuwar den geen termieten (verkeerdelijke witte mieren genoemd) zijn, en ook niet uit Egypte zijn gekomen. Het zijn de uiterst lastige „monomorium pharaonis", de kleinste mieren der wereld, slechts an- derhalven mM. groot, en afkomstig uit Zuid-Amerika. Het is voor de derde maal, dat deze gasten ons land komen verontrusten. La libre Parole heeft gemeld, dat Bourgeois voornemens zou zijn, de be stuursleden der Panama-m aatschappjj onverwijld te doen gevangen nemen, Dit bericht is echter door de prefec van politie te Parijstegengesproken. Wel heeft de Kamer Donderdag met 432 tegen 89 stemmen de urgentie aange nomen van een voorstel-Duramel, het welk de houders van Panama-aandeelen machtigt om een syndicaat te vormen voor het instellen van eene vervolging van het bestuur, onder het voorrecht van gerechtelijken bijstand. In de Kamer is eene motie van Féiix Faure, behelzende dat de Kamer de door de regeering afgelegde verklaring in de biülante Pacama-kwestic goedkeurde aangenomen met 306 tegen 104 stemmee. Voor het nieuwe spaansche Kabinet wordt een lijst genoemd, welke luidt als volgt: Sagasta, minister-presidentArmys, buitealandsche zaken geueraal Weyler, oorlogadmiraal Topete, marine Gonzales Terte, financiën. Omtrent de andere portefeuilles bestond nog on zekerheid. Sagasta heeft evenwel medegedeeld, dat de geheele lijst voor het nieuwe, liberale ministerie voorbarig is. Men vertrouwt echter algemeen, dat hij de man zal zyn om het ministerie te vormen. Omtrent den gemeenteraad van Ma drid wordt nog gemeld, dat Sagarta hem zal ontbindenook zou er een geheele verandering worden gebracht in het diplomatieke personeel, wat be treft de gezanten. De onlangs afgetreden prefect te Ma drid en de vorige secretaris van staat bij binneclandsche zaken hebben aan den oud-burgemeester te Madrid hunne getuigen gezonden voor een tweege vecht wegens eenige door hem gegeven verklaringen. Het blijkt, dat de oudjjmioister Bosch in den Senaat heeft gezegd, dat de jongste opstootjes te Madrid in het leven waren geroepen door den toenmaligea prefect, den markies De Bogaraya, en dat de oproermakers werden aangevoerd door een van Datto, den onderminister, af hankelijk ambtenaar. Deze verklaringen wekten uit den aard der zaak een groote opschudding. Verder viel de heer Bosch op krasse wijze den alcade, zijn voorganger in het gemeentebestuur, aan, en zeide dat diens eerste daad als maire was een mandaat ten behoeve van een zijner bloedver wanten te teekenen. Ter beoordeeling van de grootte van Canov&s' nederlaag dient nog gemeld, dat de regeerings-partij, welke 107 stem men voor de motie van vertrouwen uit bracht, 250 leden telde. Dinsdag is in de Italiaansche Kamer de begrooting aangenomen. In de belgische Kamer heelt Hans- sens de regeeiing geinterpeileerd over de onderdrukking der ongeregeldheden te Tilleur. Na een levendig debat werd een motie van vertrouwen voorgesteld door Woeste aangenomen met 81 stem men 71 leden onthielden zich van stemming. Het bestuur der Britsch Oost-Afrika- Compagnie bevestigt dat haar vertegen woordiger, kapitein Williams, wegens ziekte Oeganda heeft moeten verlaten. Er blijven echter nog zes Engelsche officieren achter, zoodat er geen regee- riogloosheid te vreezeu is. Ook in Argentinië dreigt een ministe- rieele crisis en wel naar aanleiding van een fiaanaieel verslag door den minister van financiën ingeleverd bij den president, waaraan laatstgenoemde zijne goedkeu ring niet schijnt te willen hechten. rechtszaken- De zaak van OckeloeD, die door de rotterdamsche rechtbank is veroordeeld wegens doodslag, gepleegd op den po litieagent v. d. Berg, zal Donderdag 29 December in hooger beroep voor het gerechtshof te 's-Hage behandeld wor den. Woensdag heeft het gerechtshof te 's-Bosch uitspraak gedaan in de zaak van A. v. L.. 48 jaar, vroeger hoofd agent van politie te VHertogenbosch, thans zonder beroep, geboren teGeffen, wonende te Eindhoven, geappelleerde Van. een vonnis der rechtbank te 's-Bosch, dat vonnis bevestigd en hem vrijge sproken. Het vonnis door de rechtbank te Heerenveen tegen Nawijn uitgesproken, k door het gerechtshof te Leeuwarden bevestigd. In een rapport aan het en gelsche Lagerhuis wordt medegedeeld, dat in het Vereenigd Koninkrijk 1539 herbergen en koffiehuizen aan pairs be- hooren. De commissie die onder zoek doet naar de wjjze waarop gene raai Booth de gelden besteed heeft, welke hem gegeven werden ten einde de theoriëa van zijn boek „Darkes England" in praktijk te brengen, heeft thans alle gegevens verzameld, welke zij noodig acht. Weidra zal zij haar oordeel omtrent de stichtingen van generaal Booth open baar maken. Vier jongens, werkzaam op de sigarenfabriek „Java" te Oud-Beier land, hebben zich aan belangrijke dief stallen ten nadeele der eigenaars dier fabriek schuldig gemaakt. Gedurende meer dan 9 maanden begaven zij zich geregeld na werktijd naar de fabriek en opende die met een valschen sleutel, waarna zij diefstal pleegden van koffie, thee, chocolade, tabak, sigaren, eau-de- cologne enz., welke zij dan bij verschil lende personen verkochtenreeds zijn een 30 tal opkoopers door den aldaar gestationeerden majoor der rijksveld- wacht w. Vonk opgespoord, terwijl het onderzoek nog voortduurt. De jongens hebben volledig bekend. Is reeds de zelfmoord op zichzelve een verschrikkelijke daad, de omstandigheden waaronder zij soms worden begaan, maken hen nog ver schrikkelijker. Een landbouw er te Co- lobrières in Frankrijk, die zich van het leven wilde berooven, begoot zijn lichaam met petroleum, ging toen op een hoop stroo staan, bond zichzelven aan den schoorsteen vast en stak het stroo in brand. Natuurlijk was zijn lichaam in enkele oogenblikken een Yormlooze massa. Op de tafel vond men een geledigde petro leumlamp. Ridder Alexander Luizzi, een soiied koopman te Bologna, was sinds tien maanden verloofd met eene jonge dame uit die stad. Sedsrt eenige dagen was zij echter koel tegen hem en dit trok hij zich zoo aan, dat hij zich voor hare oogen doodschoot. De anarchist Francois, die op het vermoeden van medeplich tigheid aan de ontploffing in het café Very door de engelsche regeeriog is uitgeleverd, is Donderdagochtend onder een sterk politiegeleide te Hê^re aan gekomen. In dea loop van den avond kwam hij te Parijs aan. Hij werd door den rechter van instructie ondervraagd, maar ontkende alle medeplichtigheid. Het sckouwbnrgbezoe- kend publiek te llavenna bestaat juist niet uit lammeren. Toen Maandag de tooneeltroep Toscanelli in een theater aldaar een nieuw stuk opvoerde, was het publiek reeds na het eerste bedrijf uit zijn humeur. De toeschouwers, roe pende dat zy voor den gek werden ge houden, verbrijzelden deuren, vensters, fauteuils en banken en spaarde zelfs de decors niet. Daarna gingen zij naar de woning van den tooneel-directeur en zouden deze stellig geplunderd hebben, wanneer de gendarmen niet tusschenbeide waren ge komen. Ongeveer veertien dagen geleden kwam een tuinman in hei redactiebureau van een groot blad te Berlijn en deelde bizonderheden mede omtreet een den vorigen dag gepleegden diefstal. Daar bij navrage bij de politie de details juist bleken te zijn, kreeg de tuinman de gebruiaelyke belooning. Maar eenige dagen later kwam hij weer en gat over een anderen pas beg&nen diefstal weer zeer uitvoerige inlichtingen. De politie vond die nauwkeurigheid verdacht, ondervroeg hem en doorzocht zijn woning, waaruit bleek dat de man zelf de beide diefstallen had gepleegd. Dat heet het mes van twee kanten laten snijden. De correctioneele recht- bank te Spa heeft alle aangeklaagden in het proces wegens het spel vrijge sproken, uit overweging, dat het spel plaajs had in een besloten gezelschap, dat niet valt onder het bereik van de strafwet. Bij een brand in eene wo oing; bij Weilheim (Wurtemberg) zijn vier personen omgekomen, een grijsaard van 63 jaar en drie zijner kleinkinderen. Alleen het vierde kind kon werden gered. Door het overlijden der overste van het pensionaat der Urselinen te Posterholt, dat zelfstandig beheerd werd, is men tot de ontdekking ge komen dat er eene schuld van ruim ƒ57,000 op die inrichting rust. Daar dit pensionaat geen levensvatbaarheid schijnt te bezitten en er niets anders voorhanden is dan het gebouw en de meubels, zal eeu en ander publiek ge veild worden. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is er brand uitgebroken in eon armknis te Lampis, gouverne ment Tawastehus. Het gedeelte waar de krankzinnigen verblyf houden, is ver woest en zeven dier ongelukkigen zijn in de vlammen omgekomen. Op den weg naar Melagnano (Italië) viel dezer dagen des avonds een jonge man den een en zestig jarigen Modenesi aan, sloeg hem tot hij bewus teloos was en wierp hem toen in een sloot. De aanrander vluchtte, toen een derde persoon naderde. Het was de zoon van den ouden man die, niet wetende wien hij voorhad, den ongelukkige uit de sloot haalde en tot zijne ontzetting zijn vader herkende, die in zijn armen stierf. De dader, een werkman is gevat. Hij pleegde de daad, om een spaarbank boekje te stelen. In het armenhuis te Lampis te Tawastehus (Finland) is brand uitge broken, die den vleugel van het ge bouw waar de krankzinnigen werden verpleegd, verwoestte. Van de 9 bewo ners kwamen 7 in de vlammen om. Het hoogste geluk Jong vrouw je (haar eerstgeborene dragend)Er gaat geen geluk op de wereld boven het geluk eener moeder, die haar eigen kind in slaap kust. Haar man Lieve, je bent nooit op een drukken Zondagmorgen in den opgepropten salon van een coiffeur de ,aan de beurt komende" geweest. Een oud, wijsneuzig heertje kijkt met twee dames in een coupé eerste klasse, waarin iemand zit, die niet juist naar de laatste mode gekleed is. Scherp merkt het heertje op Meneer, ik geloof dat dit eerste klasse is. Ja meneer, antwoordt de ander dat is eerste, als je de derde klasse zoekt, moet je achter aan den trein wezen. ocrrespondentie K. d. j. Uw stuk moet wegens ge brek aan ruimte, tot het volgend num mer blijven liggen. Redaetie. Wetgevende Macht. EERSTE KAMER. Zitting van Vrijdag 8 December Per Telegraaf. JUSTITIE. De heer Levy bepleitte schadever goeding voor onschuldig ondergane pre ventieve hechtenis. De heer Hariogh keurde algeheele herziening van het Burgerlijk Wetboek af en achtte partieele herziening wen- schelijker van verschillende rechtsinstel lingen. Hij vroeg krachtiger maatregelen te gen de bedriegerijen der z. g. zwarte bende. De heer Tijdens vroeg maatregelen tot verzekering van de veiligheid inN. O. Groningen en de heer v. Beunige waarschuwde tegen de groote belemme ring der industrie door wettelijke bepa lingen. De heer de Beaufort (Wijk bij Duur stede) vroeg of dé min. zijn oordeel wilde mededeelen omtrent de bevoegd heid van de burgemeesters ten opzicht te van het vergunnen van openbare verga deringen. VARIA. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voormiddags 10 uur tot des na middags 4 uur, tot 22 December e k. 's middags leu 2 ure, ter gemeente-secretarie ter visie is uedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van A. A. Slenders, om vergunning tot oprichting van eene kleerenwasschenj en dro gerij door stoom gedreven in het perceel aan den Scheepmakersdijk No. 59 Kad. Sectie D No. 4211 en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 22 Deeember e.k-, en wol des namiddags ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kenniB, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. A. Hendriks om ver gunning tot het verkoopeu van sterken drank in bet klein in het voorhui» van het perceel aan de Kinderhuiastraat No. 17. POPULAIR CONCERT door het strijk-orkest van het Gemeentelijk Mu ziekkorps, onder directie van den Luit.-Kapelm. C. P. W. KRIENS, op Zondag n Dec. 1892, 's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. 1. Russische Marsch. Radetsky. 2. Ouverture „Der Schau- spiel-Director" Mozart, 3. a. Faatasiestück. Berr. b. „Fiirtation", petite valse Streek. 4. Sérénade Espagnole Métra. 5. Potpourri aus der Operette „Die Jungfrau von Bel leville"Millöcker. 6. Ouverture „La Dame Blanche"Boieldieu. 7. „Die Nachtigall", polka voor picólo-solo Mollenhauer. (Uit te voeren door den heer George Schmidt.) 8. „Charlotten-Walzer" aus der Operette „Casparona" Millöcker. „Rothk&ppchen", Charac- terslückEilenberg. a. Rothkappchen's Spaziergang zur Grossmutter. bRothk&ppchen klin gelt und klopft an Grossmutter's Hausthtlr. c. Rothkappchen's Erz&h lung mït dem Wolfe, d. Der Jager kommt und tödtet den Wolf. e. Frohes Wiedersehen. 10. „Een avond in Oeteldonk", Noorbrabandsche Carna val-PotpourriKriens, m Be voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Drie diverse parapluies. Een kinder regenmantel. Een hoed van een R. K. geestelijke. Een gutta-percha band van een sportwagen. Een ijzeren hoepel van een wieltje van een wagen. Een winter handschoen. Een wandelstok met zilve ren knop. Een wit boezelaar. Een hond, Een breiwerkje. Eene sabelkwast van een korporaal. Eene pet. Een hand wagen. Een kinderschoentje. Eene zil veren broche. Een sleutel ferdam, passeerde Donderdag 8 Dec. des om. uur 30 min., Beachyhead. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, vertrok 8 Dec. van Marseille. Geboorten: 7 Dec. M. van Bree- men -Doeve z. - 8. K. Heeresde Klerk d. - C. G. Balm—Koek d. Overleden 8 Dec. M. van Bree menDoeve 41 j. P. Kiesstr. - M. A. Hendriks 13 dg. d. Heerens. familieberichten- getrouwd 8 Dec. W. U. Smit en M. L. Beukemper, Amst. - P. J. H. H. Kalishoek en H. de Leeuw, Amst. Geboorten 7 Dec. H. Kraay Kuipers z. Nieuwer-Amstel. - M. de HaanHody van Breemeu d. Amst. - 8. Mevr. vou HemertDe Klint d. Amst. - Mevr. GeversVan Lennep z. Heemskerk, Overleden: 5 Dec. H. H. op den Eade jd. 48 j. Amst. - 6. T. van Wijk 74 j. Leiden. - A. Hovendaal 87 j. Kuik. - J. Heidenrijk 59 j. Berkhout. - W. Jansen 69 j. Amst. - 7. J. Schim mel 76 j. Ooster-Blokker. - J. Kreuning 52 j. Hilversum. - S. D. Harmsen Jannink 31 j. Amst. - 8. L. A. Roeg 88 j. Amst. Aan Geabonneerdtn op dit Blad en hunne huisgenooien worden dan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld9 waar deze Betrekkingen zijn ie bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen In lichting tegen toezending van postzegel 1. Dame-huishoudster bij een heer alleen, me g. ref. en kenn. v. mnz. 2. Bargerjnffr. of wed. voor een café, g. knnu. koken voor huish. bczigh, en buffet, bov. 30 j. P. G. v. g. get. voorz. Eerste modiste P. G. voor een gesloten dameshoedenmagazijn teg. het voorj. bekw. in 't vak en in staat een atelier te leiden, teg. goed salaris. 4. Juffr. P. G. teg. Fobr. voor manuf.-vak, g. knnn. verk. en met fijn publ. kunn. omg. met opg. v. waar en hoelang in betr. 5. Manteljuffr. teg. Febr. voor den verk. met opg. v. 1. betr. 6. Jongmen8ch teg. Jan. voor kint.werkz. en corresp mod. talen, voorl. salaris 30 per m. 7. Reiziger in verfwaren, met voll. bek. en opg. waar thans in betr. 8. Kantoorbed. bek. met zee-aBsur. fr. corresp. en kantoorw. 9. Jongmensch (einddipl. H.B.S.) besch. stand teg. Jan. salaris n. bekw. met eigenh. geschr. aanb. 10. Boekhouder g. op de hoogte v. naaml, vennootsch. en voorz. v. g. refer. 11. Iemand, voorz. v. g. get. bekw. em ala hoofd te staan aan een krnideniersz. 12. Smoutzetter aan een stoomdr. v. g. get. voorz. teg. ƒ0.17 per uur. 18. Holmeester stoomboot, kl. Taart. 14. Huisknecht teg. Febr. P- G. n. ben. 25 j Het stoomschip Glawus, vertrok 6 Dec. van Batavia via Singapore, naar Amsterdam. Het stoomschip Batavia vertrok 7 Dec. van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Prinset Sophie, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 7 Dec. van Sues. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., van New-York naar Kot- Waant. Directeur de Heer STRATING. des avonds te 8 uren. Ingang Klokhuisplein, Sprekers de Heeren Ds. J. W. KNOTTENBELT en Ds. C. VEEN. Tekstboekjes tevens bewijs van toegang zijn h 15 Cents verkrijg baar bij de Heeren DE EKVEN LOOSJES, J. F. van DOBBEN en W. H. van MAAS, Kenn'merplein. HET BESTUUR. TE HUUR GEVRAAGD, of een HUIS waar een oven in staat, in of bij Haarlem. Fr. br. lett. H., bureau van dit blad.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3