NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. @Mf TOHISOlOm 10e Jaargang» Woensdag 14 December 1892. No. 2898. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Oit Nummer bestaat uitpwee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. 8EMEN8D NIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE tb Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 13 Dec. 1892 Vrijbeurten in de |Remonstrantache Gemeente te Haarlem in 1893. 15 Januari, dr. P. H. Roessingh, lid v*n de 2e Kamer, Em. Pr., Leideu 22 Januari, prol. dr. H. Oort, Leidèn; 12 Februari, prof. W. C. van Manen, Lei den; 26 Februari, prof. dr. J. Knappert, Amsterdam; 19 Maart, dr. J. A. Böhrin- ger, Luth. pred., Maastricht; 16 April, J. van Loenen Martinet, herv. pred. Sandpoort; 23 April, dr. E. Laurillard, herv. pred. Amsterdam; 30 April, F. Haversehmidt, herv. pred. Schiedam; 14 :Mei, dr. J. Dyseriack, Doopsgez. pied. Rotterdam; 28 Mei, G. vaaGor- kum, Remonst. pred* Amsterdam; 4 Juni, dr. P. H. Hugeohoitz, voorg. vrije gem. Amsterdam; 18 Juni, dr. P. Steen, herv. pred. Dordrecht; 16 Juli, S. Lulofs, doopsgez. pred. Deventer; 23 Juli, dr. H. IJ. Groeaewegea, roraonstr. pred. Utrecht; 3 September, dr. K. A. vangder Meulen, herv. pred. Haastrecht; 24 September, P. Heerlng, remoastr. pred. Den Haag; 8 October, A. K. E. Horst, remonstr. pred. Lochem; 22 Oc tober, W. H. Stenfert Kroese, herv. pred. Enschedé; 29 October, dr. J. H. de^ Ridder Jr., remonstr. pred. Meppel; 12 November, H. P. Schim van der Loeff, remonstr. pred. Leiden; 26 No vember, prof. P. D. Chantepie de La Sanssaye, Amsterdam; 10 December, A. P. G. Jorissen, remonst. pred. Rotter dam; 25 December, W. M. de Vries, remonstr. pred. Amsterdam. De schuld der gemeente Haarlemmer meer, bediaagt op 1 Januari 1893 f395°°* Naar men verneemt, bestaat het plan van den aannemer der inundatie werken te Haarlemmermeer, wanneer de vorst dit niet verhindert, gedurende den win ter door te werken, wat zeer in 't be lang] zou zijn van den werkman. Nu de kunstwerken voltooid en de wegen zijn omgeleid is op hedea een groot aantal arbeiders zonder werk, wat geen gunstig vooruitzicht is, nu het aantal armen, dat zich om bedeeling aanmeldt, dagelijks toeneemt. Met het nieuwe Armbestuur, wil het nog niet vlotten. Van de 24 benoemde Armmee8ters, die het armbestuur moe ten uitmaken hebben bijna de helft be dankt, zoodat weer eene nieuwe benoe ming moet plaats hebben en het inwer king treden hierdoor vertraagd wordt. De gewone audiëntie van den Minister van marine zal op Vrijdag 16 dezer niet plaats hebben. De minister van binnen!, zaken brengt ter algemeene kennis, dat volgens bij hem ingekomen ambtsbe richt in de vorige week als aan Aziati sche cholera overleden, zijn aangegeven: in Zuid-Holland: te Capelle aan den IJsel, 2 personen. {St.-et. Uit eene voorname ge- meente in het district Vechel schrijft men omtrent de verkieziagpraktijk nog het volgende aan het Centrum: Vergun me naar aanleiding van het bericht in uw nummer van 10 December, eens mede te deeles, hoe het alhier, ook een der belangrijkste gemeenten uit het district, is toegegaan. Over het geheel geschiedt de wijze van stemmen op dezelfde manier als ia de gemeente, waarvan door u is melding gemaakt. Hier zijn de gemeente-ontvanger en twee raadsleden, de eenige leden der kiesvereeniging alhier, aangewezen, om de stembiljetten van de kiezers in te vullen. Het zijn beste, brave lui en in hun hart waren ze voorstanders van jhr. De la Court, maar als mannen van de kiesvereeniging konden ze niet anders dan den num van haar candidaat op de briefjes zetten. Toch kreeg men hier vroeger nog heel wat anders te zien, maar daaraan is eens op grappige wijze een einde gemaakt. Een paar flinke eerlijke kiezers, die het begaan van grove misbruiken aan de stembus moede waren geworden, namens een gepensioneerden onderof ficier in den arm, een man met een deltig voorkomen, doch wien hier nie mand kende. Deze maakte op een uur, dat de verkiezing ia volle werking was, met groote staatsie zijn intocht in de gemeente; hij was zeer chique gekleed en gezeten in een keurig rijtuig met twee vurige rossen bespannen. Terstond begeeft hij zich naar het raadhuis en begint op plechtige wijze aanmerking te maken op de aanwezig heid van een borrelflesch, die ten ge- bruike der kiezers gereedstond. Het kies-bureau schrikt en doet het corpus delicti dadelijk verdwijnen. Tegelijk met de flesch verdwenen ook, uit vreeze van wat nog komen kon, de invullers der stembiljetten. De aanwezige rijks- en gemeente-politiebeambten sloegen voor den „hooge" aan, het stembureau wist er geen touw meer aan vast te knoopen en het gold toen eene ge meenteraadsverkiezing de candidaat, die men zeer had bestreden, werd met glans herkozen. Toen de tijd der zitting verstreken was, gedurende welken men onzen onderofficier aanzag voor een autoriteit, door het goevernement gezonden om de knoeierijen tegen te gaan, ging deze zich wat restaureeren, evenals andere „hoogen" plegen te doen en hij vertrok daarna op deftige manier, onder het buigen en aanslaan van allen, die in deze eeuw nog eerbied hebben voor het wettig gezag Ook den naam dezer gemeente kunt u noemen, indien u dezen door de be voegde autoriteit wordt gevraagd. De trein, die 's ochtends 7 uur van Eakhuizen naar Amsterdam vertrekt, is Zondagocht. niet weggereden; Door ophoopiag van sneeuw op het rangeerterrein te Enkhuizen was het, daar de wissels en draaischijf hunne diensten weigerden, onmogelijk eene locomotief voor den trein te krijgen. Bij het rangeeren liep ook nog een wagen derde klasse uit de rails. Eene ploeg werd toen belast met het opruimen der sneeuw, ea toen gelukte het eene machine voor den trein te krijgen die ora 9 uur 20 mia. vertrok. Deze vertrok iatusschen oog 20 min. over den tijd. De trein die om 11 uur 7 min. Enk- huizen moet verlaten, vertrok te 11 uur 23 mia., doch na dien tijd ging alles weer geregeld. De aankomende treinen hadden weinig of geen vertraging. Een ongewoon gevolg van de strem ming van het verkeer was, dat in den omtrek op verschillende plaatsen als Monnikendam, Purmerend enz. de gods dienstoefeningen niet konden doorgaan, daar de predikanten, die uit Hoorn naar de vacante gemeentes waren ver trokken ter vervulling van eene predik beurt, nu niet op den bepaalden tijd op den kansel konden verschijnen. Maandagmorgen herdacht de meesterknecht W. J. Vermeulen van de Brouwerij „de Krans", te Utrecht, den dag waarop hij vijf en twintig jaar geleden aldaar in dienst trad bij de firma Schoenmakers 8c van Dieren Bij voet. Door den firmant, den heer van Dieren Bijvoet uit Haarlem, werd de jubilaris toegesproken en hem een ge schenk overhandigd. Ook van het aan wezige personeel en van de ambtenaren ontving de jubilaris cadeaux. Terwijl Zondagochtend op het Plattewegsche Wije te Reeuwijkde boutschieters Jai en Teun van Vliet, vader ea zoon, bezig waren de aange schoten watervogels uit den zeer diepen veenplas op te visschen, kantelde de boot en geraakten beiden te water. De vader werd met veel moeite gered, doch de zoon zonk onmiddellijk naar de diepte. Eeaige uren Uter werd het lijk met de zegen opgehaald. Vrijdag voormiddag kwa men te Francker een tweehonderdtal werkloozen bij het Raadhuis zamen, ten einde van den burgemeester werk te vragen. Eene deputatie van drie perso nen werd bij dezen toegelaten om hun ne belangen te bespreken. De burge meester kon natuurlijk niet terstond aan de wenschen der arbeiders vqldoen, maar beloofde deze ter kennis van den Raad te brengen, om zoo mogelyk van gemeentewege werk te verschaffen. Daartoe werd Zaterdag eene spoed- eischende raadsvergadering belegd, waar in besloten werd, den i7n dezer ten raadhuize aan te bestedenhet droog leggen, drooghouden en 'schoonmaken van het hoofdriool langs het Nauw, de Voorstraat, achter 't Hof en achter de Waag, met bijbehoorende verzamelput- ten, zijtakken en straatriolen. Hierdoor zullen waarschijnlijk 50 arbeiders gedu rende de maanden Januari en Februari werk vinden. In de dnitsche Rijksdxgzit- ting jvan Maandag deelde de nationaal liberale afgevaardigde Marquardsen de redenen mede, die geleid hadden tot de indiening der interpellatie over het Duitsche infanteriegeweer. Hij deed uit komen, hoe noodzakelijk het is, dat de soldaten op hun wapen kunnen ver trouwen. Daarop antwoordde graaf von Capiivi de Interpellatie. De rijkskanselier verklaarde in ant woord dat het geweer, waarmede de Duitsche infanterie gewapend is, in model en uitvoernig geheel overeen komt met de tegenwoordige eischen van de krijgskunst, en dat dit in alle opzich ten ook geldt voor de geweien, die door Lowe geleverd zjjn. De Rijksregeering heeft er nooit aan gedacht, de geweren van Löwe terug te zenden of geen ver dere bestellingen te doen. De interpellatie luidde als volgt„De deskundige., die in het zoo juist ge- eindigde proceiAhlwardt gehoord werden hebben de goede boedanigheid aange toond van onze nieuwe infanteriebe- wapeniag. Niettemin schijnt het ge- wenscht, dat door de hoogste gezag- hebbenden dit oordeel bevestigd eu bekrachtigd wordt. De ondergeteekecden vragen daarom den rijkskanselier of hij bereid is den Rijksdag in dit opzicht eene mededeeling te doen." (Get.) Dr. Bnhl v. Marquardsen e. a. De eigenaar van een land goed op Jersey, die In zijn vijver eenige zwanen had, bemerkte onlangs dat een der dieren op sterven lag. Dezer dagea werd bet beest dood op het zand gevonden ea bij een onder zoek naar de oorzaak van den dood, vond men in don kop van het dier zeven levende bloedzuigers. Het verhaal der Libre Pa- role betreffende de gebeurtenissen, welke den dood van baron De Reinaeh vooraf gingen en veroorzaakten, luidt als volgtg§ Baron de Reinaeh kwam de3 avonds te elf uren met een opgeruimd hart in zijn woning en verheugde zich in het voor uitzicht den volgenden dag op jacht te gaan. Toen zjjn schoonzoon, de heer Joseph Reioach, hem opwachtte en mededeelde, dat hij betrokken zou wor den in de vervolgingen in zake Panama ontstond er een heftige familietwist. De baron verweet aan zijn schoon zoon hem in valsche gerustheid te heb ben gelaten, zonder dat hij over genoeg invloed beschikte om te voorkomen hetgeen nu gebeurde. De héér Joseph Reinaeh antwoordde op scherpen toon. Hjj verweet zijn schoonvader hem ten schande te hebben gemaakt en zijn politieke toekomst te hebben verwoest. Diep gekwetst door deze twist waarin ook andere leden der familie zich mengden, trok baron De Reinaeh zich in zijn kamers terug. Hij zeide, dat hij deze verwijten niet verdragen kon, die te meer onverdiend waren, daar zijn schoonzoon al wat hij hem thans verweet, reeds lang geweten had. Welke gedachten zijn toen baron de Reinaeh door het hoofd gegaan Zonder twijfel begreep hij, dat men hem niet alleen zou vervolgen voor om- kooperij van afgevaardigden en mi nisters, maar ook voor oplichterij en misbruik van vertrouwen. Men zon hem beschuldigen wegens het verduisteren van groote sommen, welke hij voor een groot gedeelte voor eigen gebruik had aangewend. Zeker is, dat baron De Reinaeh toen den inbond van een fleschje leegdronk. Dat fleschje heelt men naast zijn lijk gevonden. Het bevatte nog eenige droppels aconitine. De etiquet, welke op het fleschje ge plakt was, bewees dat de aconitine af komstig was uit een homoepatische apotheek. De stoomboot Bi Is berg van Glasgow is op Longsland, 30 mijlen van Dover vergaan ai persooen ver dronken, en de (kapitein stierf ten ge volge van dé doorgestane vermoeienis. Berichten van het Tauga- nyaka-meer van 15 Sept. melden, dat kapt. Jaques ea kapt. Jonbert, de aan voerders der troepen van de anti slaver- nijvereeniging, welker vernietiging dezer dagen werd gemeld, in goeden welstand Terkeeren. Te C z an y-D u j a n c k is naar Reuter uit Weenen seint, een oproer nitgebarsten onder de bevolking, naar iaanleiding der maatregelen welke de 18) HOOFDSTUK VIH. Gevaar Ik geloof niet, dat het overeen te brengen zou zyn met uwe trotsche natuur om u onder eene verplichting te stellen tegenover m\j, wetende, dat gy my het leven rampzalig hadt gemaakt.' uGy spreekt alsof het van my afhangt om de verhouding tus- schen u en Isabel te veranderen. Ik ontken niet, dat als zij uw aanzoek had aangenomen, ik u gaarne mijn schoonzoon had willen noemen. Maar wat zal ik u zeggen? Het meisje heeft u niet lief, en zooalB ik u reeds by onze kennismaking zeide, ik wil in zulk een zaak volstrekt geen invloed op haar uitoefenen.' z/Dus gy weigert my uw hulp?' 11 Ik zal de gevolgen afwachten.' «Nog eens mynheer Chetwynd moet ik myn invloed aan wenden om Koskavitch de geschiedenis van dat noodlottige kastje te doen verzwygen?' //Koskavitch mag alles vertellen wat hy wil!' De deur van de slaapkamer werd geopend en doodsbleek maar met eene uitdrukking van vastberadenheid op haar schoon gelaat, stond Isabel voor de twee mannen. Beiden sprongen van hunne zetels op. //Koskavitch moet niet alles vertellen wat hy weetzeide zy langzaam en afgemeten. //Graaf Pohitonoff, maak gebruik van uw macht om myn vader uit de vreeselyke positie, waarin hij zich bevindt, te redden, en en ik zal uw vrouw worden.' //Isabelriep de graaf uit met trillende stem en trad eenige schreden naderby, daarna bleef hy staan, geheel verward. Zy strekte haar hand uit, hy greep die zeer vurig en bracht ze even aan zyne lippen, daarna liet hy ze weer los, keerde zich plotse ling om en begaf zich naar het venster om zyne ontroering te verbergen. Met sprakelooze verbazing had Leslie deze onverwachte scène bygewoond. //Myn kindriep by ten laatste uit, «wat hebt gij gedaan?' z/Myn plicht vader.' En Isabel verdween in de andere kamer en deed de deur achter zich dieht. Toen hy dit geluid hoorde keerde de graaf zich weer om. z/Ik wist dat zij in Parijs was.' zeide hy. //Een myner ken nissen, die haar in Bretagne eens heeft ontmoet, heeft met haar van Amiens af in denzelfden trein gereisd. De vorige week heb ik byna voortdurend in het café hiertegenover gezeten, met myne blikken op deze vensters gericht. Ik heb mijn lieveling dikwyls op het balkon gezien. Eindelyk is zy de myne. Ik heb haar be lofte. Maar o! ik voel mij zoo diep beschaamd wegens de rol, die ik heb gespeeldLeslie dacht by zichzelf«Dat behoort gy ook t-e doen.' «En denkt gy,' zeide hjj, «dat ik zulk een daad van opoffering zou goedkeuren? Denkt gy, dat ik zou willen leven, voortdurend gekweld door het denkbeeld, dat ik myn veiligheid en geld had gered door myn Eind, dat ik zoo liefheb, te doen veroordeelen tot een lot, treuriger dan de dood? haar in de armen te werpen van een man, dien zy nooit kan liefhebben Graaf Pohitonoff was vreeselyk teleurgesteld by deze woorden; hy had zulk een heldhaftigen moed niet verwacht by den man, wiens hoofd zonder de tusschenkomst van den graaf, gevaar liep onder de guillotine te moeten vallen. «Geloof my, mijnheer Chetwynd, het zal geen opoffering zyn,* zeide hij vriendelyk. «Isabel zal my liefhebben. Ik zal maken; dat zjj my liefheeft. Het zal mijn eenige studie, myn eenig levens doel, het eenige zfo'n waaraan ik denk. O l" voegde de spreker er hartstochtelijk by, «de innigste vreugde myns levens zou zftn om haar iederen wensch toe te staan en iederen gril, dien zy moch t koesteren in te willigen; geen vrouw zou ongevoelig blijven voor de geduldige, teedere, onbaatzuchtige liefde van eon echtgenoot^ zooala Isabel dien in my zou vinden.' Leslie voelde zyne bezwaren wegvluchten als de morgendauw voor de verryzende zod, onder den invloed van de welsprekende smeekbeden van den jongen man. Hy kon er evenwel niet too komen zoo onmiddellijk een besluit te nemen. H$ zeide dat hy tyd moest hebben om er over na te denken en ten slotte nam de graaf afscheid, nadat was overeengekomen J dat hjj den volgenden dag een beslissend antwoord zou komen halen. Graaf Pohitonoff maakte zich evenwel niet ongerust over den af loop Hy had het jawoord van ^Isabel, en dat was het voor*

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1