NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 15 December 1892. No. 2899. ABONNEMENTSPRIJ S: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWE BINNENLAND. FEUILLETON ISJkJJ1 POHXT OIOIE HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnnmmer 138. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSuccParijs 3l6w Faubourg Montmartre. Haarlem; 14 Dec, 2892 P Voor de leden van het hier geves tigde departement van de Maats, tot Nut van 't Algemeen trad Dinsdagavond in den schouwburg op Dr. D. C. Nijhofi van 'sHage. Spreker hield voor de pauze zijn audi torium bezig met eene beschouwing van hét genie onzer eeuw, Napoleon I, zijn optreden daarbij met citaten uit Henri Taine, Madame de Stael e. a., van twee zijden beschouwende. Waar eenerzijds Napoleon wordt beschuldigd van te zijn een reusachtige egoïst, die menschen slechts als cijfers beschouwde, nooit als zijns gelijken en hen eenvoudig ge bruikte als heiboomen ter bevordering van zijn doel, daar wees spreker op de lichtzijde van zijn optreden in Neder land, waar hij orde had geschapen in een toestand van onbeschrijflijke ver warring. Zoo is hij voor ons laad de chirurg geweesr, die met ruwe hand het mes in de woade heeft gezet en uitge sneden wat verderfelijk was. Na de pauze besprak dr. Nijhoffeea onlangs verschenen werkje over Napo leons moeder. Hoewel het niet op onzen weg ligt, verslag te doen van de beraadslagingen en besluiten der leden eener Sociëteit, zoo willen wij ten opzichte van de Maandag gehouden algerr eene leden ver- gadering der Sociëteit Vereeniging, van ons principe afwijken, omdat wij meenen in dit geval daarmede velen een dienst te bewijzen. Op die vergadering werd mamelijk een zeer belangrijk besluit genomenhet boetestelsel werd afgeschaft. Tot dus verre was er een gestreng boetestelsel toegepast. Wie aan een stemming over nieuwe leden of over bestuurders niet deelnam, wie wegbleef bij de algemeene vergadering, verviel in boete en velen waren die kwartjes een hatelijke ver- hoogicg hunner contributie, vooral daar ook bij uitstedigheid geen kwijtschelding werd verleend en daardoor van han delsreizigers, zeevarenden e. a. eveneens de boeten werden geheven. Het bestuur der Sociëteit hoopt thans dat vermeerdering van het ledental tot equivalent zal strekken voor de bate, welke de kas tengevolge der afschaffing van het boetestelsel, zal moeten derven. Ea wanneer men nagaat, dat velen om dat stelsel voor hun lidmaatschap heb ben bedankt of tot dusverre zich niet lieten voorstellen, dan is die verwach ting alleszins gewettigd. Wij ontvingen een programma van de openbare les te geven door de leerlingen van den heer K. F. van Maas Jr., alhier op Dinsdag 20 dezer in de nieuwe zaal van café Brinkmann. Het programma bevat niet minder dan 24 nummers. Naar wij vernemen viel Maandag avond de heer H. C. S. alhier tenge volge van de gladheid achterover op straat, met het gevolg, dat hij zich ern stig bezeerde en naar het Diaconessen huis moest worden overgebracht. Ook is Zondag, volgens bericht in het Ubld. een inwoner van Haarlem op het stationsplein te Amsterdam zoo danig gevallen dat hij een schouder ont wrichtte, en naar het Binnen-Gasthuis werd vervoerd. Inhoud „Geïllustreerd Zondagsblad" van No 51.De diamanten van mevrouw Dinner (geïllustreerde novelle naar het Engelsch van W. Clark Russell.) VIII. Dieren voor de rechtbank. Een turksche school (met illustratie). De wereldstad Londen. Het machtigste rijk. Een beeld der toekomst (met illustratie.) Waterwild, naar de schil derij van de dierenschilderes Mevr. H. BiedermanArends (illustratie). Waar blijft al het goud? Wat een wande laar vermag. In ongenade (met illustratie). Venetië, de tocht naar een feest (illustratie). Muziekvrienden onder de dieren. Lodewijks XVII (met illustratie). Hoe kwaadsprekers in vroeger tijd gestraft werden. De moordenaars van de weduwe Snookers, een novelle. De boerenjongens en de kunst (met twee illustraties.) Een beroemde kok maar een dure maaltijd. Mijn beloofde land. Wie reist het snelst Het nadeel van zwakke oogen en van dun hoofdhaar (met drie illustraties.) Een edel gemoed (met illustratie). Voor de huishouding. Anecdoten. Schaakrubiiek. Me- dedeelingen. In de Maandagavond gehouden open bare raadsvergadering te Zandvoort werd bij de behandeling der gemeente- begrooting voor 1893 ditmaal zoo veel later ingediend door eervol ontslag aan mr. P. N. Engelberts en diens ver vanging als burgemeester door den heer B. T. A. Westerouen van Meeteren gewezen op de bestaande weelde in de gemeente-huishouding en in overweging gegeven de posten voor jaarwedden van „Inspecteurs van politie" en gemeeate- opzichter te schrappen en daarvoor grati ficatie en wachtgeld uit te trekken, ten einde de titularissen in de gelegenheid te stellen naar andere betrekkingen om te zien. Na verklaring van den voor zitter, dat de grootst mogelijke spaar zaamheid in het beheer zal worden in acht genomen en voorstel om hem tyd te laien, teneinde persoonlijk te kunnen oordeelen omtrent het al dan niet over bodige van beide betrekkingen, hand haafde de Raad de jaarwedden. De post „voorzorgsmaatregelen bij epidemiën werd gebracht op f 100. De begrooting voor 1893 werd vast gesteld in ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van 28o6o,255. Het maximum van den hoofdelijken omslag werd, te beginnen met het jaar 1893, vastgesteld op ƒ6000en de op centen op de hoofdsom der personeels belasting met ingang van 1 Mei 1893 gebracht van 60 op 70. Nadat de begrooïiDg van het burge- lijk armbestuur voor 1893 was vastge steld, zooals die was opgemaakt door genoemd armbestuur, werd tot werkman bij de gemeente-reiniging benoemd N. de Mes en zulks met ingang van 1 Ja nuari a. s. Aan den heer M. Haas werd met ingang van 1 Februari 1893, of zcoveel vroeger ais zijn opvolger in dienst zal zijn getreden, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van onderwijzer al hier. De jaarwedde voor den te benoemen onderwijzer werd vastgesteld op ƒ450. Nadat eenige reclames tegen aansla gen in den hoofdelijken omslag waren behandeld, werd de vergadering geslo ten. Over de uitkomsten van de maand November voor de schatkist, gelijk deze blijken uit den staat der rijksmiddelen, valt in zoover niet te roe men, als het bedrag van 10.493.600, docr de gezamenlijke middelen opgele verd ƒ1.6 millioen kleiner is dan in het vorige jaar. Intusschen, de schuld van deze vermindering ligt uitsluitend bij het successie-recht, cat wegens zijne wisselvalligheid steeds van grooten in vloed is op het eindcijfer. Tegen f 2.602.741 in November 1891, heeft genoemd recht thans slechts ƒ881,302 gegeven, dus 1.7 millioen miader. Der halve blijft er voor alle middelen, af zonderlijk genomen, ten slotte nog een vooruitgang van 158.800 over. Hoofd zakelijk hebben daartoe medegewerkt de directe belastingen, die te zaaien 1.6 torn meer hebben opgebracht. Daarnaast staat eene vermeerdering van ƒ37.000 voor de domeinen, van ƒ17.000 voor de loodsgelden, en van 12.400 voor de gezamenlijke accijnzen. Van deze laatste is het voornamelijk de suiker accijns, die den vooruitgang, door het ruimer vloeien van wyn, gedistilleerd, bieren en azijnen, gepaard met eene tamelijke belangrijke verbetering van het geslacht, grootendeels weer te niet heeft gedaan. De posterij gaf ƒ5600, de tele grafie ƒ3950 minder. Van de indirecte belastingen hebben alleen de hypotheek rechten eene kleinigheid meer opge bracht de zegelrechten waren opnieuw achteruitgaande, terwijl van de registra tie misschien wel reeds onder den invloed der aanstaande verlaging van de mutatie-rechten ƒ61.400 minder ont vangen is. In het geheel is er gedurende de 11 maanden f 109.034.783 in de schatkist gevloeid. Het voordeelig verschil met het vorige jaar, dat op ulfc. October j.l. neg ruim twee en een half millioen be liep, is thans geslonken tot ƒ995,200. Hoe weinig vertrouwen men kan stellen in de noodremmen op onze spoorwegen, bleek mij, aldus schrijft iemand aan De Zaanstreekdeze week. Ik vertrok met de tram naar Amster dam. Deze stopte aan de Houthaven ter uitlating van reizigers. Voor evenwel allen waren uitgestapt, zette hij zich reeds weder in bewegiDg en een der passagiers was verplicht mede te gaan tot Amsterdam. Een ruk aan de nood rem en de tram bleef stilstaan? Pardon, hij reed door alsof er niets ge beurd was. Te Amsterdam aangekomen, werd de conducteur opmerkzaam gemaakt, dat er waarschijnlijk iets aan de noodrem mankeerde. En na het verhaal van het gebeurde, gaf hij doodleuk ten ant woord: „Dat wil ik wel gelooveD,mijn heer Er is wel een lij», maar geen rem". Waartoe nu die lijn dient en waarom de aanwijzingen„Ingeval van nood trekke men de lijn sterk naar beneden" zijn aangebracht, is mij een raadsel. Nadat in den laatstentijd op verschillende plaatsen te Leiden zinken en loopen pijpen aan de huizen werden ontvreemd, is het der politie aldaar mogen gelukken eene dievenben de van een tiental 14 18 jarige jon gens, die zich daaraan schuldig maakte, te snappen. Een van hen, die reeds verschillende malen wegens diefstal werd veroordeeld, stond aan het hoofd dier bende en maakte er dan ook be paald zijn werk van verschillende joDgens op roof mede te nemen. Uit het gerechtelijk onder zoek, door twee geneesheeren gedaan op het lijk van de 2ojarige Catharina S. te Weert, op last der justitie te Roermond, is niet geblekeD, zooals eerst vermeend werd, dat zij aan een geweld- dadigengdood zou gestorven zijn. De aanhouding van eenigen onzer landgenooten te Rijsel wegens den invoer van geweerpatronen, blijkt zonder eenige beteekenis te zyn. De heer De Beaumont heeft een ge wijzigd Mausergeweer vervaardigd, en onderhandelt thans met Rusland en Chili over een groote leveriDg dezer wapens. Te Saint-Denis worden thans vergelijkende proeven met deze en an dere geweren genomen, waarbij het den heer De Beaumont aan eenige werk lieden en patronen ontbrak. Hij schreef zijn zoon voor een en ander te zorgen, maar deze verzuimde de voor invoer van oorlogsmiddelen benoodigde vergun ning te vragen. In de nabijheid van Enge- lum wordt eene terp (van gebr. Steen huizen) afgegraven, welke bizonder rijk schijnt te zijn aan oudheden en anti quiteiten. Daar zijn toch geldstukken gevonden van pl. m. 2000 jaar ond (reeds ten tijde van keizer Augustus in gebruik), benevens een prachtig ge vlamde koraal, die bij den Israëlietischen eeredienst te pas kwam. Voorts werd er het wrak van een schip diep in den grond gevonden waarnaast een kolossaal zwaar stuk hout lag. Ook werden er vele schroeven en veel andere ijzeren voorwerpen gevon den. Letteren en Kunst. Fahtaff het nieuwe werk van Verdl zal in Februari te Milaan voor het eerst veitoond worden. Het is de eerste proef van dezen componist in het lichte genre. Er zijn tien voorname rollen: 2 sopranen, 1 mezzo sopraan, 1 contralto, 3 tenors, 2 barytons en 1 bas. Al de zangers zijn door Verdi uitgekozen. Enkelen huDner hebben reeds met hem te Genua de rollen bestudeerd. Verdi komt 1 Jan. te Milaan en zal zelf alle repetitiëa leiden. De tooneel- schikking zal stipt geheim gehouden worden. De pers wordt van alle repe- titiën uitgesloten. De kleederen en ver dere benoodlgdheden zijn geschilderd door A. Robenstein, die daarvoor Lon den en Windsor bezocht heeft. Masihe- roni zal het orkest leiden. Bij de eerste voorstelling zullen de voornaamste bui- tenlandsche bladen zich doen vertegen woordigen. Inhoud „Holl&ndsche Lelie" 14 December. Langs moeilijken weg. (hoofdartikel) Bekroonde opstelleü. Sonja Ko- valewsky, bewerkt door Una. Kit ty's echtgenoot. Bericht-wedstrijd. j Vragenbus. Correspondentie. Week kalender. Advertentiën. 19) HOOFDSTUK IX. Koskavitch vertelt alles wat hij weel De dokter was dan ook spoedig gevolgd, en had op de vragen van het gerecht het volgende geantwoord: 1,Mevrouw Silberkofi was myn nicht niet. Ongeveer vijftien maanden geleden hebben wy toevallig met elkaar kennisgemaakt aan boord van de stoomboot, die tusschen Dover en Calais vaart. Zy kon fransch noch engelsch spreken, en ik bood haar myne diensten aan als tolk. Haar buitengewone schoonheid had mij getrof fen, en het verheugde my aldus een gelegenheid te hebben om kennis met haar te maken. Zij had den kleinen jongen bjj zich; hg was toen nog maar twee jaar en drie maanden oud, en ik vond het zonderling, dat zulk eene schoone, jonge vrouw geheel alleen reisde met een kind van dien leeftijd; vooral, omdat ik uit haar kleeding opmaakte, dat zy in goede omstandigheden moest verkeeren. Later ontdekte ik evenwel, dat ik mg hierin vergiste. Van Calais naar Parys reisden wy in dezelfde coupé. Gedurende den rit verzocht zij my of ik haar een hotel wilde aanwijzen, waar russisch werd gesproken. Dit deed ik. Ik verge zelde haar naar het hotel en bezocht haar daar den volgenden dag. Het scheen of haar iets kwelde. Ik vroeg naar de oorzaak daarvan. Zij begon te schreien en zeide dat zy eeDige harer ju- weelen moest verpanden of verkoopen en vroeg mij hoe z\j dat het best kon doen. Zy was nog nooit in Parijs geweest en was dus niet bekend met de banken van leeniüg. Ik verzette er mij tegen, dat zij afstand zou doen van hare ju woelen en bood baar aan om te leenen wat zy noodig mocht hebben, maar zy zeide, dat zy van myn aanbod geen gebruik wilde maken, daar er voor haar geen vooruitzicht bestond om het geleende terug te geven. Ik smeekte haar om op my te vertrou wen en my haar toestand mededeelen, daar ik haar wellicht van dienst kon zyn. Zy zeide, dat haar echtgenoot genoodzaakt was geweest om St. Petersburg wegens politieke woelingen te verlaten, zy zeide niet van welken aard, maar ik had myne vermoedens. Zy waren allen naar Londen gegaan het toevluchtsoord voor de verworpenen van allo natiën en hy was daar niet lang geleden aan een korte ongesteldheid overleden. Byna al hun gereed geld was op het tijdstip van zyn dood verdwenen. Ik vroeg haar wat hare plannen waren, nu zy in Parys was gekomen. Zy antwoordde, dat zy zich slechts daarheen had hegeven om den rook en de mist van Londen te ontvluchten, waar zoowel zijzelf als haar zoontje niet gezond waren. Ik was van meening, dat zy geen waarheid sprak. Ik begreep evenwel, dat ik toen het recht niet had, haar nader te ondervragen. Zy zeide, dat zy meende van den opbrengst harer juweelen te kunnen leven, totdat zy de taal ha'* kunnen leeren en wellicht dan eene betrekking mocht vinden. Ik verzette my er evenwel nog tegen, dat zy van hare juweelen af stand zou doeD, on na veel tegenstand van haar kant wist ik haar te bewegen een som gelds aan te nemen, waarmee zy in haar eerste behoefte zou kunnen voorzien. Vijftien dagen daarna installeerde ik haar en het kind met twee vrouwelyke dienstboden in het huis aan den Boulevard Lannes, waar zij doorging voor myne nicht, die weduwe was geworden. Ik kan geen verklaring geven hoe het kastje, dat naar men zegt, uit het salon is vermist, in haar bezit is gekomen. Het komt my niet waarschynlyk voor, dat zy het zou hebben gekocht. Ik geloof niet, dat zy zulk een groote uitgaaf zou hebben gedaan zonder my te raadplegen; zy was volstrekt geen weelderige vrouw; bovendien komt het bedrag aan geld, dat in haar huis is gevonden, overeen met hetgeen volgens mijn oordeel moest zyn overgebleven van hetgeen zy voor dat ik op reis ging, van my had ontvangen.* „Kent gy niemand, die haar het kastje ten geschenke had kun nen geven had hem de rechter gevraagd. „Neen. Zy gaf my altyd te verstaan, dat zy behalve my geen vrienden of kennissen in Parys had, en tot dusverre heb ik nooit reden gehad om aan de waarheid van hare woorden te twijfelen.* „Zy moet toch in Londen kennissen hebben gehad, en het is niet onwaarschijnlijk, dat iemand of meerdere personen in Pary» zyn gekomen en haar daar hebben gevonden.* Dokter Koskavitch scheen in de war te zyn toen dit vermoeden werd geuit, waarop hy niet dadelijk een antwoord gaf. „Myne opmerking schynt u te trefien, mijnheer,* zeide de

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1