NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Vrijdag 16 December 1892. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON IDe Jaargang. No. 2900 HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Tclefoonnnmmer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. X. DAUBE CoJOHN F. JONESSuccParijs 31 bis Faubourg Montmartre Bij dit Nummer is gevoegd het Gemeenteraadsver slag van 14 Dec. Ondergeteekende brengt beleefdelijk i herinnering, dat kleine Advertentiën bestemd tot plaatsing in „liet ülaadjé' en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 4 5 Cts. per regel te zamen, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. T. C. PEEREBOOM. Haarlem, 15 Dec. 1892 Woensdag is te 's-Hage geslaagd voor het examen Fransch M. O. akte A., mej. A. C. de Graaff, alhier. Nu door het alhier verblijf houdende bataljon infanterie geen detachementen meer geleverd worden om dienst te doen hulp marechaussée bij besmettelijke veeziekte vertrekken heden 30 miliciens met verlof tot 1 Maart a. s. J Voor zooverre dit in verband met belangen van den dienst, mogelijk is, wordt op 1 Jan. a. s. aan nogmeerdere miliciens een verlof van 2 maanden toegestaan, terwijl op dien datum de miliciens die tot het niet blij vend gedeelte behoores, aan wien langdurig verlof kan worden verleend, alsdan voorgoed huiswaarts koeren en alzoo voor het einde van hun eersten oefetingstrijd niet meer onder de wape nen behoeven te komen. De afdeeling Noord Holland van den Nederlandschen politiebond zal 21 Dec. a. s. hare vergadering houden in café Gebr. Brinkmaan alhier. Het concert van de koninklijke lie- deitafel „Zang en Vriendschap" ten voordeele van „Weldadigheid naar Ver mogen", zal plaats hebben in de tweede helft van Januari. Als solisten zullen daaraan belangloos medewerken mej. Luaing van Rotter dam, zangeres, en de heerea Joh. M. Messchaert (bariton) en L. Schlegel, pianist. Van alle zjjden ondervindt de ver- eeniging den kosteloozen steun, die haar thans zoo welkom is om het batig saldo van het concert zoo groot mogelijk te doen zijn. Zoo staan de heeren Van Ooy en Vermy een piano af, wordt door den heer Buijs het orkest versierd en leveren de firma's J. H. Warnier en Met Meylink het drukwerk. Men hoopt, dat ook het bestuur der Sociëteit Vereeniging dit goede voor beeld, zooveel mogelijk, zal volgen. Woensdagavond trad in Teylers Ge nootschap als spreker op de heer Ds. A. W. Bronsveld. Spreker had tot onderwerp zij aer rede gekozen de vragen Gaat de wereld vooruit, achteruit, of loopt zij in een kring Hij citeerde als verkondigers der eerste stelling Condorcet, een der man nen van de franschs revolutie in 1789, professor Opzoomer en diens duitschea collega du Bois-Reymond. Al dadelijk betoogde de spreker dat achteru tgang niet denkbaar was, terwijl hij nopens den kringloop o. a. in het midden bracht, dat de menschen over het alge meen wel verfijnd, maar niet gelukkiger of beter waren geworden. Ten slotte vereenigde hij zich met de meeoiog van hen, die geloof hechtten aan 's werelds vooruitgang, vooral ook omdat tegen woordig meer dan vroeger de waarde van het individu op den voorgrond tredt. Spreker eindigde met het welbekende versje Ik ben een kind, Van God bemind, En tot geluk geschapen. Het talrijke auditorium toonde zich zeer voldaan. Eenige leden der Postduiven-vereeni- ging „de Snelvlieger" beproefden Dins dag wederom een wintervlucht met hunne duiven van Rotterdam. De duiven hadden te kampen met regen, hagel en lellen N.W. tegenwind of zijwind, ten 12 uur werden zij te Rotterdam door welwillendheid van den stationschef in vrijheid gelaten. ^2 7 prijzen, allen kunstvoorwerpen, wa ren beschikbaar gesteld. De aankomst was als volgt 1 pr. duif v/d. h. Lnnow 2 uur 1 min. 2 J- Jung 2.6 3 Harras a 10 4 u H. Jung a 17 5 P.v.Putten 2 28 6 Hessels 2 43 7 Haartman. j Een zilveren medaille, uitgeloofd door dengene, die de meeste duiven toonde, is behaald door den heer Harms, welke tusschen 2 en 3 uur 9 duiven van zijn 11 medegegevenen tehuis had. De vlucht is uitmuntend geslaagd en de leden onderling hebben door goede africhting der duiveD, wederom bewe zen, dat de vluchten in den winter wel kunnen gehouden worden. Afwijzend is beschikt op een adres der ingezetenen uit den Houtrakpolder om het aantal bestellingen in den polder van éen op twee te stellen. De Koor-vereeniging te Aalsmeer heeft haar 25jarig bestaan feestelijk her dacht. De burgemeester schonk aan de vereeniging een zilveren medaille met inscriptie; de directeur, de heer L. A. Braak, leidde het geheele tijdvak de oefeningen. Te Mijdrecht is tot gemeente-genees kundige benoemd dr. D. de Bruijn, arts aldaar. Te Sloten is op eene hoeve miltvunr onder het vee geconstateerdte Am sterdam. Haarlemmermeer en Zuid Schalkwijk kwamen nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voor. Tegen den veehouder J. K. te Sloter- dijk is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet aangeven van het heerschen van besmettelijke veeziekte in zijn stal. Woensdag had in „Plancius" te Amsterdam eene door 17 vakvere nigingen samengeroepen protestmeeting plaats tegen het verbod des burge meesters om na afloop van vergaderin gen op straat te zingen. Woordvoerders waren F. van der Goes en A. van Emmenes, die beiden op hunne wijze de houding van den burgemeester be rispten. De vergadering eindigde te half elf, waarna de meerderheid der aanwezigen zich voor het gebouw verzamelden en in optocht ziDgende naar de Nieuwe Kerkstraat trokken. N auwelijks was een gedeelte de brug over, of een twaalftal politieagenten sloten haar at en drongen het andere deel terug naar de Plantage tot de Hortusbrug, waar door aldaar aanwezige politie dezelfde lactiek her haald werd. De politie wist de men- schenmenigte telkens te verdeelen, én te verhoeden dat zij zich later weder vereenigden. De aldus verdeelde groepen vonden op hunnen weg weer kleine politiepatrouilles, die op punten waar verschillende straten samenloopen, de menschen verschillende richtingen deden inslaan. Zoo werd in het stegennet, ge naamd „Duivelshoek," eene viij talrijke groep, die er hare toevlucht zocht, een tijdlang in observatie gehouden, totdat het bijbehoorend deel elders zijn weg gezocht had. Hier en daar maakte een weerspan nige kennis met den stok of werd hij ingerekend. Maar voer het overige was het, dank zij het goede beleid, niet noodig met geweld op te treden. Dinsdagavond omstreeks halfzeven had er op de Prinsengracht bij de Anjeliersstraat te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Een meisje werd door een vuilniskar der stadsreiniging overredenhaar lijk werd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Woensdagnamiddag is te Schiedam de 10-jarige Pieter Jacobus Parrin, bij het opryden van de Willems brug, van een sleeperswagen gevallen, waardoor bij een der achterwielen over de borst heeft gekregen. Ingedragen in de branderij van de gebr. Van der Velden, aan de Willemskade, overleed hij weinige minuten daarna. D i n s d a g v o o r m i d d a g werd te Moerdijk door den brigadier als landlooper aangehouden een onbekende, voorgevende mandemaker te zijn van beroep, komende uit Antwerpen, op reis naar IJselraonde. Na visitatie en een langdurig verhoor bleek, dat be doelde persoon met nog drie anderen verleden week in den nacht van Woensdag op Donderdag uit het hos pitaal te Viissingen waren gedeserteerd en vandaar naar Antwerpen gevlucht, dcch door de belgische gendarmes over de grenzen waren gezet. Door de maiéchaussée werd hij naar den gar nizoenscommandant te Breda overge bracht; de anderen moeten volgens hem naar Duitschland zijn getrokken. Bij den veehouder tT. H. te Mijdrecht werd Dinsdagnacht ingebro ken door het indrukken van eene ruit werd toegang tot de woning verschaft. Een ham en ongeveer ƒ2000 werden ontvreemd. De man en vrouw, bejaarde lieden, hebben niets vernomen. Hoewel de daders onbekend zijn, zoo heeft de politie toch eenige aanwijzigingen. Uit Bruinisse wordt geraeld: Dinsdag namiddag is een tjalkscbip, geladen met zwaren steen, in de bocht van Sint Jacob, onder den Zuidbolland- schen wal, laveerende op de Noorder Plaat aan den grond gevaren en blijven zitten. Zoodra dat ongeval hier van de haven gezien werd, gingen direct eenige schippers onder zeil om de in nood verkeerenden hulp te bieden. Ei is echter slechts éen vaartuig aangenomen, en naar het schijnt niet te vergeefs, want voor zooveel hier vandaan zicht baar, is men reeds begonnen van de lading overboord te werpen, Uit Dokkum meldt men: In zake landverhuring is in onze woudstreek vrij wat beweging en daar door bij velen onrust. Jl. Zaterdag zou er te Rinsuumageest 50 pondematen 7 (hectare) bouwgrond worden verhuurd, dat geheel in kleinere gedeelten bij gardeniers sedert jaren in gebruik was. De concurrentie had dat tot eenen te hoogen prijs opgevoerd. Den avond te voren waren de huurders saamgekomen, en was de afspraak ge maakt dat eene commissie uit dephuur- ders tegen lageren prijs zoude bieden en niemand anders. Een hunner wenschte niet mee te doen. Op den avond der verhuring bood deze en werd huurder der beide eerste perceelen. Er ontstond toen eenige beweging, en de man werd nu door de menigte van de zaal ver wijderd. van hand tot haed kwam hij op straat terecht zonder eenige geweld pleging. De verhuring had nu onge stoord plaats, en de commissie werd vervolgens huurder na de beide eerste perceelen met f 1 te hebben verhoogd. Het gehuurde is nu onder de gezamen lijke huurders verdeeld. Het voorbeeld te Rinsuumageest gegeven, werd aan stekelijk en zal, zoo het gerucht loopt, bij verdere verhuringen in onze woud streek gevolgd worden. Ongeveer iwee jaren gele den werden uit de kerk te Klein-Zun- dert velschillende gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Ook in andere omliggende plaatsen werden kerkdief stallen ontdekt, zonder dat het aan de politie mocht gelukken, de schuldigen in handen te krijgen. Eindelijk echter is men er in België in geslaagd enkelen aan te houder), en thans blijkt dat al deze dïelstallen werden bedreven door een goed ingerichte dievenbende, be staande uit niet minder dan 26 perso nen, waarvan er 24 gebracht zijn voor de jury te Tongeren. Zij worden be schuldigd van te hebben deelgenomen aan tientallen van diefstallen in kerken en particuliere woningen. De meesten der beschuldigden heb ben reeds eene volledige bekentenis af gelegd. Toch zal het op 5 December aangevangen geding nog enkele weken duren, aangezien vele getuigen zijn op- geroep ea. Volgens de mededceling der getuigen te Zundert en de bekentenis der be schuldigden, zou de diefstai te Klein- Zundeit gepleegd zijn door den hoofd man der bende en drie zijner mede- pichtigen. mAM FÖHIf OlOf IJa 20 HOOFDSTUK IX. Koskaviich vertelt alles wat hij weet De weduwe van een nihilist in het bezit van hunne belangrijke geheimen, wordt vermoord door een hunner, daar baar dood nood zakelijk is voor hunne veiligheid. Daarin ligt niets bizonders. Maar weer vragen wy welke rol heeft dit ivoren kastje in deze duis tere zaak gespeeld En waarom heeft de moordenaar zich niet het geld toegeeigend, dat op de tafel lag De ongelukkige vrouw schynt te hebben gezegd, dat de clnb in armoedige omstandigheden verkeerde. Dat men hare juweelen onaangeroerd liet, is niet zoo vreemd, daar deze tot ontdekking mochten hebben geleid van den moordenaar; zooiets is gevaarlyk, maar met geld is dit niet bet geval.* HOOFDSTUK X. Weer een moeielijke taak voor Nell De gevolgtrekking door den lezer gemaakt naar aanleiding van do antwoorden van dokter Koskavitch gegeven aan den rechter, zal natuurlijk zyn, dat graaf Pohitocoff van zyn geheimzinnige macht over den dokter had gebraik gemaakt om laatstgenoemde de geschiedenis van het ivoren kastje te doen verzwygeD. Hieruit volgt dan ook van zelf, dat het als een feit kon worden beschouwd, dat Chetwynd zyn toestemming tot een huwelyk tusschen zyne dochter en den graaf had goedgekeurd. Het is onnoodig om uit te weiden over hetgeen Isabel in dezen treurigen toestand had te lyden. Toe- Chetwynds veiligheid was verzekerd, kwam de moeielijke vraag ter sprake wat moest men doen tegenover Dennyson Daar hy een week lang niets van Isabel had gehoord, begon hy zich zeer ongerust te maken, en had hy geschreven, dat waDneer hy met de koerende post geen antwoord had, hy dadelyk naar Parys zou vertrekken. Deze mededeeling bracht de familie Chetwynd in de niterste verwarring. Boven alles moest eene ontmoeting tusschen hen beiden worden vermeden. Bovendien was het, om het gedrag van Isabel te rechtvaardigen, strikt noodzakelijk, dat hy in kennis werd ge steld met de omstandigheden, die er haar toe geleid hadden hunne verloving te verbreken. Het zou evenwel zeer onvoorzichtig zyn om die geschiedenis schriftelijk mede te deelen. Daardoor zou niet alleen Chetwynd, maar zouden ook de graaf en Koskavitch in gevaar worden gebracht. De verklaring moest dus mondeling worden gegeven, maar door wien Zeer zeker niet door Isabel of haar vader; wat de kleine Lizzie betreft, zy zou zulk een pijnlijke en moeielijke lastgeving nooit hebben kunnen volbrengen. Natuur lijk werd dus Nell hiervoor uitgekozen, en er werd bepaald, dat zy dienzelfden avond nog met Warrie tot geleide naar' Engelan^ zou vertrekken. z/Maar wat zal er, als ik weg ben, van u armen, ongelukkigen worden vroeg zy. z/My dunkt, dat het beste voor ons maar zal zyn om terstond van hier te gaan en onzen intrek in een hotel te nemen," zeide Leslie. Dit plan werd ten uitvoer gebracht. Chetwynd begaf zich naar de loge en vertelde den concierge tot diens verbazing dat hij wegging. «Wy hebben besloten om weer naar Engeland terug te keeren," zeide by. «Ik zal mijne meubelen verkoopen. Tot na denverkoop blyven wy hier in een hotel. Natuurlijk zal ik u tot October be talen, maar wy zyn van plan om dadelijk te vertrekken van daag nog." De portier en zyne vronw gaven hnnne bewondering te kennen over dit plotseling vertrek, en hnn leedwezen, dat zy zulke «uit* stekende huurders" verloren, en juffrouw Bonton deelde Leslie mede, dat, als hij zyne meubelen van de hand wilde doen, hij niet beter kon handelen, dan ze aan haar broeder te verkoopen, die opkooper was en zyn zaak had in de Rue de ReDnes. „Uw broeder zal de voorkeur hebben, juffrouw," zeide Chetwynd. Hy begaf zich vervolgens naar de bank en liet zich een bedrag uitbetalen, voldoende om zyne schulden te betalen en er met zyn gezin een paar weken van «rond te komen". Wat eene verlichting was het voor hem, zich weer eens zonder schulden te bevinden 1 /„Mynheer Shateveen* (aldns werd zyn aristocratische naam in het fransch verbasterd I) «moest ongetwijfeld oen fortuin hebbes

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1