NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10«' Jaargang. Donderdag 22 December 1892. JNo. 2905 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. FEUILLETON BAAF föMlIOff, HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Bijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Keclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coilrantierfl. Directeur-Uitgever J. C. PEESBBOOl. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JO-HN F. JONESSucc., Parijs 31feis Faubourg Montmartre: Haarlem, 21 Dec. 1892 Door den heer P. van der Eist is iegen 1 Februari ek. eervol-ontslag ver zocht uit z^jne betrekking van griffier ter secretarie dezer gemeente. De commissie vtn Toezicht op het Middelbaar Onderwijs hier ter stede heeft eenparig ongunstig advies uitgebracht ten aanzien van het voorstel van het Raadslid, den heer J. A. Lodewijks al hier, welk voorstel zooals onze lezers bekend is in hoofdzaak bedoelt het op heffen van de H. B. S. met 3 j. c. al hier, en de oprichting eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs. Dat de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer" niet stil zit en met ijver stu deert, blijkt uit het feit, dat zij in dit seizoen reeds twee voorstellingen heeft gegeven en een litteraire lezing heeft doen houden, en is ook gebleken door de in alle opzichten goed geslaagde too neel voorstelling van Dinsdagavond, in onzen schouwburg gehouden. Werd het seizoen geopend met een drama, dit maal werd een blijspel voor het voet licht gebracht en wel „Ultimo of de Laatste der maand*, van den bekenden duitschen blijspelschrijver G. von Mo- ser, wiens stukken meest alle zoo uit nemend geschikt zijn om door dilettan- ten-vereenigiogen te wordea opgevoerd, ïn „Ultimo" dedea echter sommige ta fereeltjes ons vergeten, dat wy met di lettanten te doen hadden, hetgeen be halve aan het natuurlijke, goede spel van de hoofdpersonen was te danken aan de uitstekende tooneelschikking, waarin het geoefend oog en de geoefende hand van den regisseur den heer M. J. Wensma, acteur bij het Nederl. Tooneel, waren te herkennen. De acteurs van „Cremer" hebben ^Dinsdagavond bewe zen, goed partij te kunnen trekken van zijne wenken en raadgevingen. Als wij overgaan tot eene bespreking van de verschillende rollen, dan willen wij het eerst melding maken van de vertolking van een der hoofdrollen, namelijk die van Karei van Hulst, welke door den besten en bij iedere uitvoering van „Cre mer" meestgeroemden acteur werd ver vuld,diezich door zijn gemoedelijk spel tot een sympathieke figuur op het tooneel wist te vormen. In dit ©pzicht stond George Richter naast hem, wiens spel door losheid en natuurlijkheid zeer zeker waardeering vond. De actrice, die de rol van Betsy vervulde, gaf daarin zeer goed weer het karakter van het vroo- iijke, vrijmoedige, jonge meisje, dat van de kostschool terugkeertook de rollen van den professor, den oom en de min der belangrijke rol van het factotum van den professor, waren zeer goed getypeerd en waren ook de grimes uitstekend. Van Gulik was als onbeduidende fat vrij goed en onuitstaanbaar, maar toch hadden wij in zyn uitspraak dat on uitstaanbare nog gaarne wat scherper uitgedrukt gezien. In een ander opzicht was Willem Brons als verlegen genees heer, uitstekend stijf en houterig in de tooneeltjes, waar dit met zijn rol over eenkwam, maar legde hij die stijfheid niet genoeg af in het derde bedryf bijv., toen wat meer losheid van hem verlangd mocht wordea. Evenals bij vorige gelegenheden wer den de pauzen gedurende de bedrijven waardig aangevuld door het strijkorkest van het Stedelijk Muziekkorps onder persoonlijke leiding va«1 den heer Kriens. Uit vertrouwbare bron vernamen wij, dat eene groote transportfirma te Am sterdam eerstdaags de inboedels heeft over te brengen van acht en zeventig familiën aldaar, die wegens de steeds klimmende belastingen Amsterdam met terwoon verlaten. Naar het schijnt zal een zeer groot gedeelte zich in Haarlem vestigen. Dinsdagavond had in de nieuwe zaal van café Brinkmann de openbare les plaats van de leerlingen van den heer K. F. van Maas Jr. alhier. Het eerste nummer voor de jongste leerlingen was het „Russische Volkslied" kwartet met piano, uitgevoerd door 15 leerlingen, dat vrij goed voldeed. Van de nog 23 volgende nummers voor piano en viool noemen wij als uitstekend voorgedragen de Nos. 10 „Arioso" en 21 „Carnaval de Venise" beide voor viool. De beide executanten van bovengenoemde stuk ken toonden een met het oog op hun leeftijd buitengewoon technische vaar digheid, en mag dan ook de heer van Maas fier zijn op zulke leerlingen. Over het algemeen bleek uit het geheele programma waarvan vooral de laatste nummers het best voldeden, dat de heer van Maas met ernst en toewijding zijn moeielijke taak vervult om zijn leerlin- geu in de beginselen der muziek prac- tisch onderricht te geven en sommigen tot een lofwaardige hoogte te brengen. Dinsdagavond werd door de vereeDi- ging „Kunst zij ons Doel" alhier in de bovenzaal van de „Vereeniging" eene kunstbeschouwing gehouden van eene uiterst fraaie collectie teekeningen uit portefeuille van Pulchri Studio te 's Gra venhagc. Dinsdagnamiddag werd de nieuwe goederen- en passagiersboot voor de binnenvaart, stoomvaartmaatschappij, di rectie W. Bus alhier aan het Spaarne ingewijd, welke plechtigheid door den Commissaris der Koningin in N.-Hol- land, naar wien de boot „Jhr. Mr. J. W. M. Schorer" is gedoopt, werd bij gewoond in gezelschap van zijn dochter, wie een bouquet werd aangeboden. De nette boot werd door den Commissaris met belangstelling in oogenschouw ge nomen. Dinsdagavond trad in „FelixFavore* voor „Volksbelang" als spreker op de heer P. W. Peereboom, arts hier ter stede, met eene verhandeling over „Be smetting". In den aanvang werd ons duidelijk gemaakt wat besmetting was, en dat het de ontelbare kleine levende wezens zijn die ze veroorzaken. Deze weten schap is eerst in de laatste tijden verkregen en van vele ziekten kent men ook de levende oorzaken, en voorwaar den waaronder ze ontstaan. Deze kennis is vooral van belang ter voorkoming dier besmettiogsziekten. Spreker gaf hierna een overzicht van de grootte der vorm en de levenswijze dier zoogen. bacteriën, en noemde ze alomtegenwoordig op onze aarde. De vermenigvuldiging kan zoo snel gaan onder gunstige omstandigheden, dat 1 bacterie na 10 uur reeds een nageslacht heeft dat in de milliardea loopt. De voorwaarden waaronder ze leven werd mede vermeld. Het tweede punt vormde een over zicht over de wijze waarop de smetstof in het menschelijk lichaam kan komen door de longen, de maag en verder door wonden. Spreker noemde als voorbeeld het eerste de longtering, van het tweede de cholera en typhus, van het derde allerlei wondziekten. Als voorbeeld be handelde hij de longtering, hoe die be smettelijk is door de opgehoopte stof fen, vooral als de bacteriën uitdrogen en door het gebruik va* melk, hoe evenwel by den gezonde een voorbe schikking moet bestaan, die geerfd is of verkregen en door slechte hygiëne wordt vermeerderd, resp. veroorzaakt. Zoo is dit ook met de cholera het geval. Hierna vernamen wij welke de wijzen zij» waarop de staat tracht besmettelijke ziekten tegen te houden volgens de voorschriften in de wet, en welke de regelen zijn, die bij een heerschende epidemie de overheid heelt in acht te nemen, vooral met het oog op de cholera. Wat ieder voor zich doen moet om zich, zijn huisgezin en raedemenschen zooveel mogelijk voor ziekte te vrijwa ren in een choleratijd. Met betrekking hiertoe werd gewezen op het voedsel, het drinkwater en de algemeene regelen der gezondheidsleer die altijd, maar vooral dan behooren te worden nage leefd. Matigheid, reinheid op de omge ving en het lichaam, koken van alle dranken wier smetteloosheid niet vast staat en van het voedsel, het niet drin ken rivierwater dat altijd bevuild is, zijn aangewezen. Als voorbeeld hoe besmet rivierwater de cholera kan verbreiden wees spreker op Hamburg, waar men het water drinkt nit de Elbe, die vaak tot afvoer van de faecaliëa dient. Veel versche lucht, die de evcntueele chole rakiemen in de huizen verdunt, zonlicht dat ze doodt, zijn aan te raden, Tot slot raadde spr. zijn talrijk op gekomen gehoor aan zich dus niet ang stig te maken. Mocht de cholera weer komen in 1893 dan zal ze toch min of meer het hoofd stooten tegen de ge nomen of te nemen maatregelen. Komt ze, dan behoeven wij ze nog niet te krijgen, worden we ziek dan behoeft ze ons niet te dooden. In de pauze werd door spr. aan de aanwezigen gelegenheid gegeven onder een mikroskoop levende bacteriën te bezien. Dinsdag waren wij in de gelegenheid aan de fabriek van de heeren VanOoij en Vermy (Ged. Oudegracht) een pianino ter aflevering gereed te zien, geheel door die firma vervaardigd, die onze bewondering wegdroeg en den fabrikanten alle eer aan doet. Het keurige instrument, dat bereids door een amsterdamsch musicus is aan gekocht, heeft een vollen en edelen toon en is, naar het ons toescheen, uiterst solide gebouwd. De kast is geheel in stijl, van oud eikenhout vervaardigd. Ook wees de firma ons op hare ver betering van de liggïog en vervaardi ging van den zangbodem, waarvoor zij in België brevet heeft verkregen. Het komt ons voor (en de andere attesten die de firma ons reeds kon toonen bevestigen ons daarin) dat zij zeer gelukkig in hare vinding is ge weest en wij wenechen den heeren Van Ooij en Vermy in het belang van Haarlems nijverheid veel succes. Voorts waren wij in de gelegenheid met de hen ten dienste staande machi- ncriëa kennis te maken, welke voor het fabrlceeren in dezen tijd onmisbaar zijn, en voor zoo ver wij daarover kunnen oordeeleD, zijn deze van de nieuwste vinding. Ook toonde de firma ons een nieuw toestelletje, dat zeker de muziekwereld zal interesseeren en waarvoor zij door den uitvinder, den heer F. Morel Parijs, als agente voor Haarlem is aangesteld, nl. een pneumatische mu- ziekblad-omslaander. Ieder weet hoe lastig het dikwijls is onder het spelen op piano, viool etc. bladen om te slaanwelnu door dit toestel, dat aan iederen lessenaar en elke pianino kan aangeschroefd worden, kan men door den voet op een caoutchouc- reservoirtje te drukken, dat door een caoutchouc buisje in verbinding is ge bracht met het toestel, de bladen op die wijze snel en onfeilbaar een voor een omslaan. Het geheel is van geslagen ijzer en verguld koper zeer kunstig bewerkt. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat de heer W. Kes te Amsterdam, Morel's „tourne-feuillet" voor zijn kwartet heeft besteld. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt hier Vrijdagavond in „de Kroon" eene protestmeeting tegen het Leger des Heils gehouden, en zullen dan als sprekers optreden een viertal ex-officieren van het L. d. H. Deze officieren zullen door het geheele land meetings houden. In Rotterdam heeft de eerste vergadering de vorige week plaats gehad en in Amsterdam zal mor genavond (Donderdag) de tweede wor den gehouden. L.l. Maandag werd door een der werklieden op de drukkerij van de hee ren Jobs, Enschedé Zonen alhier een zilveren harloge ontvreemd. Dinsdag is de dief hiervan, zijnde een 18 jarige knaap, mede aldaar werkzaam, aange houden,. die het horloge reeds present had gegeven aan zijne beminde Ij Inhoud„Geïllustreerd Zondagsblad," van No. 52. Vrede op aarde, o Kerst nacht schooner dan de dagen, (met il lustratie). Vrede op aarde, geïllu streerde novelle (met 4 illustraties). Een avontuur op Kerstdag, (met 2 il lustraties). De diamanten van Me vrouw Dinner (geïllustreerde novelle naar het Engelsch van W. Claik Russell) IX. Kerstmorgen bij een Noordpool ex peditie. (illustratie), Wintervermaak (illustratie.) Practische weervoorspel ling. De glazen slinger (met afbeel ding). De mantel en de degen van Napoleon. Een climax, die niet straf baar was. Op afbetaling (met illustra tie). Wie is de baas Een tafel- etiquette bij de Japaneezen. Een ge vaarlijk tochtje. Wanneer de mensch- heid den hongerdood zal sterven. Een slimme hond (met illustratie). Op voorschrift van den dokter (met illustra tie). Anecdoten. Schaakrubriek. Mededeelingen. Te Zd.-Schalkwijk zijn weder 7 mili tairen gedetacheerd, ter bewaking van de hoeve van den veehouder A. Vink, waar de geheele veestapel door mond en klauwzeer aangetast. 25 HOOFDSTUK XII. Eene vreesdijkc ontdekking //Mevrouw ik herhaal u, dat het onmogelijk is,* antwoordde Koskavitch en versperde haar den toegang. //Uwe aanwezigheid aou hem slechts opwinden en verbitteren.* «Mijnheer 1* riep Isabel verontwaardigd uit, wgy overdrijft uw plicht! Ik beveel n my door te laten 1* //Doe het dan op nw eigen verantwoording voegde de dokter haar toe in een vlaag van woede. ffHet zal u berouwen Op dat oogenblik deed zich een dof geluid hooren als van den val van een mensch of een voorwerpt, gevolgd door een diep ge kreun, zoodat een gil de bevende jonge vrouw ontsnapte. De dokter stiet een vloek nit en ijlde naar het andere vertrek. Nauwelijks beseffende wat zy deed volgde Isabel hem. Door afschuw bevangen bleef zy evenwel op den drempel staan. Haar echtgenoot lag op zyn rug op den grond, met woestrollende oogen, gebalde vuisten, terwyl bloed en schuim hem op de lippen stonden. Met een gil wendde Isabel zich om en vlood henen. Het ge heim van zyne //zenuwaanvallen* was voor baar opgelost. Vla dimir leed aan de vreeselyke ziekte, welke epilepsie wordt ge noemd Deze pynlijke ontdekking wierp een scbadnw over haar huise lijk geluk, welke door niets kon worden verdreven. Was zy in gezelschap van haar echtgenoot, dan was zy voortdurend bevreesd, dat hy plotseling door een van die verschrikkelijke toevallen zon worden gekweld. Zy kon hun kind niet aanzien, zonder dat de kwellende ge dachte haar beangstigde, dat het misschien de vreeselijke ziekte zou erven. Vladimir trachtte haar gernst te stellen en te troosten, en nit medelijden voor zyn innige droefheid wendde zij voor troost te putten nit zyne verzekeringen. Hy was eerst zeer ontsteld en be droefd, toeD hij vernam, dat zyn droevig geheim door haar was ontsluierd, maar haar verdubbelde teederheid en toewijding gaven hem ten slotte voldoende troost en bedacht hy, dat het toch mis schien maar het beste was, dat zy de waarheid kende. De aanvallen werden steeds zeldzamer en de dokter sprak zelfs de hoop uit, dat zy na verloop van zekeren tijd hem niet meer zouden kwellen. Isabel en Koskavitch hadden elkaar hnune verontschuldigingen aangeboden en tegenover elkaar weer dezelfde houding van voor heen aan genomen een soort van gewapende vrede. Zij waren in stilte steeds elkaar vijandig geweest en zouden dat waarschijn lijk wel blijven ook. Er was niets aan het licht gekomen met betrekking tot den moord van Teska Silberkoff, welke reeds lang nit de herinnering van het publiek was verdwenen om plaats te maken voor herin neringen van vreeselyker moorden van later datum. Er was een belooning van drieduizend francs toegezegd aan dengene, die inlichtingen kon verschaffen, welke zonden knnnen leiden tot de ontdekking van den moordenaar, maar het scheen niet zeer waarschijnlijk, dat die prys ooit zou worden opgeëischt. Dokter Koskavitch had den kleinen knaap tot zich genomen en hem by eene familie te Passy onder goede toezioht geplaatst, waar de dokter hem dikwijls bezocht. Het kind had nu den naam Koskavitch gekregen en alle voor zorgen waren genomen om het in onwetendheid te honden om trent de vreeselyke omstandigheden betreffende den dood zijner moeder. HOOFDSTUK XIH. Leslie stijgt weer hoogór. De Chetwynds hadden nn ongeveer twee jaar in dezelfde plaats gewoond, //verre van het gewoel des levens*. In dien tijd was Warrie tweemaal over geweest en had telkens zyn reis een paar dagen te Parijs onderbroken om zoolang by de Pohitonoffs te blyven logeeren. Hij groeide op tot een flink joDgmensch, maar ofschoon in zyn uiterlijk veranderd, was het openhartige, vroolyke, rondborstige karakter hetzelfde gebleven. De scheiding bad zyne warme gene genheid voor Nell doen aangroeien in plaats van verminderen.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1