BINNENLAND. FÜUTIEK ÜYKKZIGÜT. GEMEN9D NIEUWS. Na» ons uit Sloten wordt gemeld, heeft het Leger des Heils aldaar een stuk land gekocht, waarop een werk plaats en smederij zullen worden ge bouwd. De Figaro meldt dat de Koningin-Regentes den hoogleeraar Pa- «teur, ter gelegenheid van zijn zeven tigsten verjaardag, benoemd heelt tot grootkruis der orde van Oranje Nassau. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op Vrijdag 23 December en die van den minister yan binnenlandsche zaken, op Zaterdag 24 December, zal niet plaatshebben. Ook Dinsdagmiddag ston den te Amsterdam groepen sociaal-de mocraten voor de Beurs. Zij hielden zich echter rustig tot het oogenblik dat, omstreeks kwart voor drie, de heer R. C. J. Blancke, die voor den aanlegger van de manifestatie tegen Van der Goes schijnt te worden gehouden, de Beurs verliet, onmiddellijk drong toen eene menigte op hem aan en zeulde hem onder geschreeuw langs de huizen, blijk baar om hem te beletten het gebouw der groote club te bereiken. De heer Blancke wist echter zóo te manoeuvree ren, dat hy de zoogenaamde kleine steentjes voor het paleis bereikte en zich kon stellen onder bescherming der hoofdwacht aldaar. De politie was er blijkbaar niet op verdacht geweest, dat hetgeen Maandag plaats greep, zich Dinsdag in eenigszins ergere mate zou kunnen herhalen. Toen zij in voldoend aantal met den hoofdcommissaris Stork verscheen, had de heer Blancke zich zelf reeds uit de inmiddels zeer aange groeide volksmenigte bevrijd. Per rijtuig heeft hij verder zijn weg huiswaarts vervolgd. Op de beurs zelve gebeurde niets bi zonders. Te Honselersdijk is Dins dagochtend de 79jarige oud-strijder P. Dijkshoorn, door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Te Elspeet op de Veluwe heeft een arbeider bij het omspitten van den grond 19 oude zilveren munten ge vonden. Zij dagteekenen van het laatst der 16e en het begin der 17e eeuw, Sommige zyn nog zeer gaaf; opschrift en wapens zijn nog duidelijk zichtbaar. Uit O u d e p e k e 1 a w o r d t v an Zondag gemeldSedert een paar dagen was het hier des avonds tusschen 5 en 6 uur niet recht rustig. Vrijdagavond zou er een bombardement gehouden worden op het huis van een geacht ingezeten, die een dreigbrief, naar men zegt, had ontvangen. De politie was versterkt door de overkomst van huzaren Evenwel viel er niets bijzonders voor. Zaterdag hield de rechter van instructie ten gemeentehuize zitting, om eenigen in het verhoor te nemen van de laatst plaats gehad hebbende ongeregeldheden. Eenigen daarvan haddeu na afloop te veel sterken drank gebruikt en gingen zingende en joelende langs den wegen dreven den spot met den staat van beleg, waarin we nog verkeeren, ja, wierpen de openbare macht met steenen. Bij de brug voor de Hanekamp werden ze gesommeerd uiteen te gaan en toen na herhaalde aanmaning daaraan geen ge volg werd gegeven, werd de menigte met de blanke sabel uiteengedreven. Later bleek, dat er een drietal gewond waren, evenwel niet doodelijk. Hoewel velen op de been waren bleef het dien avond rustig. Zondagavond was het niet drukker dan gewoonlijk. Op de drukste plaatsen patrouilleerden huzaren en marechaussees, vooral in de nabijheid van het lokaal waar dien na middag een socialistische vergadering is gehouden. Het is er evenwel rustig toe gegaan. In het dorp Nieuwolda he fa- ben de glasruiten het opnieuw moeten ontgelden, niet |alleen bij de boeren maar ook in het gemeentehuis, het werkhu is en bij den predikant der hervormde ge meente. Zoowel te Midwolde als te Finsterwolde zijn samenscholingen van meer dan drie personen verboden, en dit verbod wordt door de bereden po litie streng gehandhaafd. Te Scheemda hebben 100 werkloozen een tocht naar den burgemeester ondernomen, aan wien gevraagd werd, werk van gemeentewege te verschaften. Het bestuur der socia listische afdeeling raldaar deelde mede dat het niet voor de gevolgen wilde instaan, wanneer niet dadelijk werk ver schaft werd. Vanwege de gemeente is men nu begonnen met het laten klop pen van keien. Een gedeelte werkloo zen is daarmede nu bezig. Gemiddeld wordt per dag daarmede 40 ct. verdiend. Ook daar is een piket huzaren gehuis vest. Het detachement infanterie is na aankomst der huzaren weer uit Win schoten naar het garnizoen vertrokken. Ook te Hoogezand waar het nog altijd onder de fabrieksarbeiders broeit, is paar- devolk aangekomen, ter versterking van de aldaar gedetacheerde maiéchaus- sée. Het is gebleken dat in den laatsten tijd geen arbeider meer uitging zonder, geladen revolver! De twee j o n g s t v er 1 o o p 0 n dagen zoo schrijft men van Maandag aan de A/. Qron. Ct. zijn te Win- achoten tamelijk rustig voorbijgegaan De Zaterdag- en Zondagavonden, die zich in normale tijden reeds door meerdere drukte onderscheiden, ver toonden zich vele nieuwsgierigen. Onder wie tal van kinderen van 10 12 jaar die, aangemaand huiswaarts te gaan, verklaarden: //vader en moetje binnen ook op straat". Samenscholingen enop- loopen, gelijk aan die der vorige week, kwamen niet voor, dank hebben de pa trouilles der huzaren. Zondagavond werd eene vergadering gehouden van de ontevredenen, onder w(ïlke zulks is een feit slechts enkele flinke werklieden; by die gele genheid besprak de leider het aanschaf ten van revolvers, wapenen, die, on danks de wet, ook onder de zoogen. verdrukten in naburige gemeenten ruim voorradig moeten zijn. Van Winschoten uit patrouilleerden Zaterdag huzaren naar Bellingwolde, Blijham en Oude Pekela; in laatstge noemde gemeente werd van de over zijde van het kanaal met steenen naar de manschappen en paarden geworpen de paarden werden door hun berijders vastgebonden, waarna deze zich haastten den overkant van den Aa te bereiken. Bij de afrekening, toen gehouden, kreeg een schoorsteenveger een niet onbe langrijke wonde aan het hoofd. Zater dag liep te Winschoten het gerueht, dat deputatiCn uit verschillende werklieden verenigingen, d£ar en elders gevestigd, den volgenden dag hunne opwachting wilden maken bij den afgev. ter Tweede Kamer, den heer B. L. Tijdens te Nieuw- Beerta, om van hem verantwoording te eischen over het in de Tweede Kamer zeer onlangs gesprokene over de arbei ders in het district van dien vertegen woordiger. Dit gerucht kwam in den avond van dien dag ook ter oore van den heer mr. Smeenge, lid van de Tweede Kamer, die op vereerende uit noodiging, voor de leden der kicsver- eeniging „Vooruitgang" in de Harmonie aldaar eene rede hield over het wets ontwerp tot regeling van het kiesrecht, van welke boeiende voordracht slechts een dertigtal profiteerden. Mr. 5. merkte naar aanleiding vaa dat gerucht op, dat de heer Tydens Zondag niet te Nieuw-Beerta maar te 'a Hage zou ver blijven. De te nemen moeite zou dus vruchteloos zyn. dragen van een verboden vuurwapen en van het schieten in de richting vaneen 20 tal personen, die op den rijks-straat weg liepen, heden opnieuw veroordeeld tot 7 dagen hechtenis. Zooals onlangs is gemeld, was hij in verzet gekomen van een vonnis, waarbij hij voor enkele weken bij verstek, tot dezelfde straf was veroordeeld. Lsttares en Kunst. wordt geschreven a; RECHTSZAKEN- Uit Wageningen meldt men van 19 Dec. Het kantongerecht alhier heeft den knaap uit Grebbe, beschuldigd van het Uit Berlijn het li bid. ,In de kunst-salons van de firma Gurlett, Leipzigerstrasse 131 alhier, wordt thans eene tentoonstelling gehouden van werken van den heer en mevrouw Mesdag. Naast de kunst-zalen van de firma Schulte, Unter den Linden, be- hooren die des heeren Fritz Gurlett tot de door voorname Berlijners drukst be zochte. Het lijdt dan ook geen twijfel ot deze tentoonstelling van een paar Hol- landsche meesters zal den Berlijners, voor zoover zij haar niet kennen, gun stig stemmen voor de moderne holland- sche kunst. De beste marineschilder van Duitschland is de heer Achenbachde heer Mesdag behoeft zeker allerminst voor hem te wijken integendeel. Dit is ook het oordeel van duitsche kunst kenners, die de werken van beide meesters kennen. „Deze Mesdag-tentoonstelling bevat vele vooitreffelijke werken van onzen beroemden zeeschilder, die niet zullen nalaten diepen indruk te maken. Van mevr. MesdagVan Houten zijn er ook eenige zeer Iraaie doeken. Te zamen heeft het echtpaar 41 nummers schil derijen en aquarellen ingezonden en van beiden heeft men dus gelegenheid de groote kunst ten volle te waardeeren. „Er is nog een zeer belangwekkende expositie aan toegevoegd van etsen en teekeningen van prof. Rud. Stang van de Koninklijke Akademie ven Beel dende Kunsten te Amsterdam en van een vijf-ea-twintig tal zijner leerlingen, Het talent des heeren Stang wordt te recht hoog gewaardeerd, maar het is misschien wat te schoolsch en te Duitsch om een juisten indruk te geven van onze hollandsche prentkunst. Dus te meer is het op prys te stellen, dat naast zijn voortreftelijken arbeid ook die van zijne leerlingen zich bevinden, die de hollandsche etskunst in een vreemd land aardig vertegenwoordigen.} De tentoon gestelde studiëa zijn van Henri de Vries, Henri Wouters, August le Gras, S. M. Krabbé, R. van Leeuwen, Louis Strakké, Van der Waag, Anna Gilde- meester, J. E. Wylacher, Roland Holst, L. R. D. Schaap, D. Lewenstein, An derson, Miltner, J. Steenhoff, Thérèse Schwartze, Marie Kruyff, Graadt van Roggen, Anna Batelt, Emma Brandt, Jan Veth, C. Spoor, Bramine Hubrecht, mej. Besier, Willem Witsen. Een aantal welbekende namen.'* Genoegen doen en tegelijk ge noegen smaken, is zeker een dubbel voorrecht Er zullen in het „Salon des Variétés," directie Kreukniet Poolman, twee abonnements-voorstellingen worden ge geven, waarvan een gedeelte der recette bestemd is voor de Maatschappij „Apollo," die weduwen en weezen van Acteurs en Actrices een onderstand verleent. Den ion Januari 1893, den eersten avond zal worden opgevoerd: „De spiegel der vaderlandsche kooplieden, blijspel in 3 bedrijven van Pieter Langendyk, gevolgd door Asschepoes, lever de rideau door Jo van Sloten. De uitvoering wordt met nauwgezet heid voorbereid, terwijl ook aan mon teering ea costumes de meeste zorg wordt besteed. Medio April a. s. zal men de tweede voorstelling geven. De voorstellingen zijn uitsluitend voor inteekenaren toegankelijk, gjjjgjp Plaatsen zijn nu reeds te besomen bij den secretaris, den heer M. Mereas, Prins Hendrikkade 144 te Amsterdam. Palcis van Justitie. Nieuwsblad gewijd aan binnen- en buitenlandsche rechts verpleging, thans te Amsterdam verschijnende onder hoofdredactie van Mrs. E. van Lier en D. Simons voor Nederland en Mr. J. Obrie voor België, met medewerking van vele rechtsge leerden, zal van Januari 1863 af bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen ver schijnen, terwijl dan mede als redac teuren zullen optredenProf. Mr. N. K. F. Land, Mrs. M. Rutgers van der Loeft, K. Meijer Wiersma en I. B. Cohen te Groningen. In den franschen Senaat is door den voorzitter aangekondigd, dat er eene aanvrage is ingekomen om tot instelling van rechtsvervolging tegen Renaut, Giévy, Bérol, Thevenet en Detès te macntig6ü. Door Fioquet werd in de Kamer hetzelfde medegedeeld ten op zichte van J. Roche, Rouvier, E. Aiêae, A. Proust en La Fauconnerie. Naar aanleiding hiervan {had Dins dag in de fransche Kamer weer een ontstuimige vergadering plaats. In de Kamer waren de tribunes tot proppens toe vol en heerschte er eene onbeschrijfelijke beweging. Millerand las het rapport voor, met de strekking de vervolgingen toe te staan. Aièae be tuigde zijne volledige onschuld. Rou vier bracht zijne verleden in herinnering en zeide dat alvorens tot de uiterste maatregelen over te gaan, men althans de belanghebbenden moest hooren. (Toe juiching in het centrum.) Hij ontkende voordeel getrokken te nebben uit de chèques. Toen hy als minister aan het bewind kwam, ontbraken de geheime fondsen ter verdediging van de repu bliek, en hij moest zijn toeviucht ne men tot de hulp van persoonlijke vrien den, want hij had geld noodig. (Gemor). Wat ik deed, zeide hij, hebben alle po litieke mannen gedaan, en had ik het niet gedaan, zij die mij thans in de re de vallen, zouden dan niet hier zijn (Opnieuw rumoer.) Rouvier zeide, niets te vreezen te hebben, want nooit heeft hij eenig persoonlyk voordeel gehad van de maatschappijen, welke hij nooit heeft verdedigd. Het rapport werd daarna goedgekeurd. Ribot nam de onmiddellijke inter pellatie aan, door Derou'èie gevraagd, over de maatregelen welke de tucht raad van het Legioen van Eer nemen zal ten opzichte van Hertz. Deze inter pellatie veroorzaakte eenonbeschiijfelijk tumult. Deroulède viel tèn scherpste Clémenceau aan. Deroulède vraagt, hoe Hsrz 200.000 frs. aan de justitie heeft doen overgeven. Clémenceau zegt, dat hij geen schrif telijke bewijzen bezit voor zijne on schuld, maar zijne geheele leven als journalist heeft hem de achting doen verwerven van zijne vrienden. Hij zal op de beleedigiDgen van Déroulède niet antwoorden, maar per soonlijk zal hij hem verantwoording vragen. Hij hecht er aan Hertz te recht vaardigen, die Frankrijk als soldaat en als geneesheer gediend heeft. Hertz was een warm vriend van Boulanger. Hij erkent dat zijn blad Justice vele com manditairen had, maar de fiaancieele ondernemingen van Hertz heeft hij nooit verdedigd. Ten slotte zeide Clé menceau, dat Déroulède loog toen hij hem verweet, het vaderland te hebben verraden door vreemden invloed te doen gelden. Millevoye beantwoordde Clémenceau zeer heftig en beschuldigde hem, mis schien wei verscheidene millioenen te hebben gekregen voor zijn raad om Egypte op te geven Groot tumult.) De minister Bourgeois, zeide, dat hij de zaak van Hertz voor den tuchtraad van het Legioen van Eer zal aanhangig maken. Deroulède trok daarop zijne motie in en zeide, voldaan te zijn met dez^ verklaring der regeering. Hiermede was het incident gesloten. Clémenceau heeft Deroulède en Mil levoye uitgedaagd. Cottu, een der directeuren van de Panama-maatschappij, die naar men zeide naar Weenen was gevlucht, is uit eigen beweging in Parijs terugge keerd en heeft zich daar gevankelijk gesteld. In eene buitengewone, talrijk be zochte vergadering van den raad van bestuur der Suez-kanaalmaatschappij zijn eenstemmig maatregelen aangenomen, om den geregelden gang van zaken te verzekeren gedurende de gedwongen ontstentenis van twee leden van den raad van bestuur. Er heerschte de vol maaktste overeenstemming in de ver gadering. Bij de behandeling van het voorstel tot prorogatie der emissie-banken te Rome voor 3 maanden, vroeg Colajanni eene prorogatie voor 6 maanden t eene parlementaire enquête, in plaats van een regeeringsonderzoek. Giolitti bestreed dit voorstelde regeering zal een streng onderzoek instellen en het resultaat aan de Kamer mededeelen. Hij stelde de kwestie van vertrouwen. De Kamer verkeerde in zenuwachtige opgewondenheid. Giolitti ontkende, dat het laatste onderzoek der Banken een onregelmatigen toestand aan het licht gebracht zou hebben. Indien de Kamer niet de parlementaire enquête verwierp,, zou hij geen oogenblik langer minister blyven. Crispi en di Rudini steunden de re geering en stelden eene motie voor, om de prorogatie voor 3 maanden en het regeeringsonderzoek goed te keuren. De minister van Buitenlandsche Zaken in Portugal heeft volgens de dagbladen zijn ontslag genomen. Uit Valparaiso wordt aan dq herald gemeld, dat er te Santiago groote on gerustheid heerscht over de te ver wachten uitspraak van den krijgsraad, voor welken de gewezen officieren, be trokken in de kortelings ontdekte sa menzwering, terecht staan. Er wordt gevreesd, dat een deel der beschuldigden ter dood en anderen tot deportatie ver oordeeld zullen worden. Op Nieuw-Zeeland heeft men, evenals in Engeland, eenHooger en Lagerhuis. Wei verre van dit Hoo- gerhuis met adellijke heeren aan te vullen, tracht men zooveel mogelijk ge wone arbeiders tot pair te benoemen. Laatst viel aeze eer te beurt aaneen ketelsmid. De man zat juist in een grooten ketel, toen de telegraaflooper aankwam met het bericht, waarin den smid we:d medegedeeld, dat hy tot pair was verheven. De smid bleef rustig in zijn ketel zitten en liet zich het telegram door een der openingen van het gevaarte aanreiken. Na den inhoud gelezen te hebben werd de arbeid weder kalm voortgezet. De engelsche goeverneur is in alle australische koloniën niet meer dan een figurant. Zijn voornaamste bestaat in „ja" zegden. Volgens te Londen ontvin gen telegrammen uit Colorado zijn te Alamos 800 nederlandsche kolonisten aangekomen met het voornemen aldaar eene kolonie te stichten. Zij werden daartoe verlokt door, inmiddels valsch gebleken, voorspiegelingen van eenen speculant, die beweerde eene onder be scherming van den staat staande land maatschappij in Colorado te vertegen woordigen. De bedoelde 800 kolonisten moeten $30.000 gestort hebben voor te Een italiaansch schrijver heeft gezegd tfEeBe scheiding heeft op de liefde dezelfde uitwerking als de wind op het vuur; een kleine vlam wordt er door uitgebluscht, maar een groote vlam wordt er door aangewakkerd." ,/Geen kapers op de kust Nell. Geen flirtation met een yan die Boxhillers," had hij gezegd, toen zy bij maanlicht door den tuin wandelden den avond voor zyn vertrek na zyn twede bezoek. z/Wees niet bang Warrie," antwoordde het meisje. ffIk zal hen allen op hun plaats zetten." z/Je bent een echte officiersdochter Nell, met je mooie uit drukking #Ik ben er ook trotsch op de dochter van een soldaat te zijn 1" //Je zult dus steeds nog op me wachten Nell?" z/Ja Warrie, ik zal nog steeds op je wachten." Er waren bij deze gelegenheid geen ezeldrijvers in de nabyheid zoodat Warrie op zyne eigenaardige manier de vernieuwing van het contract verzegelde, waarop Nell niets tegen had. Het kan nu juist niet gezegd worden, dat haar genegenheid voor den jongen man de hoogte hadbereikt, zooals dit by een meisje voor haar verloofde het geval is. Hij was voor haar nog steeds een dierbare makker, voor wien zij de beschermende liefde van eeneoudere zuster koesterde. Zy had echter niemand ter wereld zoo lief en er was iets dat haar zeide, dat dit nooit zou plaats hebben ook. Op zekeren morgen, ongeveer een week na Warrie's vertrek, zat het gelukkig drietal aan het ontbyt, toen Nell, die in de //Standard" zat te lezen, een gil slaakte en zoo bleek werd als een doek. De heer en mevrouw Chetwynd ontstelden. z/Wat is er lieveling? hebt je pijn?" vroeg laatstgenoemde. #Neen moeder, het is iets in de krant iets, wat ons betreft. Lees maar vader," voegde zy er by, gaf hem de krant en wees hem de plaats aan. En Chetwynd begon te lezen met welke verbazing en ont steltenis kan men zich gsmakkelyk voorstellen het volgende: //Tot ons leedwezen moeten wy melding maken van een treurig ongeval, dat twee onzer landgenooten in de Cordilleras is over komen en wel aan twee leden van eene bekende familie. Sir Wil frid Launcelot Chetwynd en zijn zoon, Ernest Maxwell Chetwynd, zyn beiden in den pas van Villarica door een aardstorting gedood, terwyl zy opweg van Aranco naar Mendoza de Andes doortrokken. Twee gidsen zijn ook omgekomen, maar vier andere heeren, welke ook den tocht meemaakten, zyn ontsnapt. Het bericht werd te Concepcion medegedeeld en gisteren overgeseind naar het F 0- reign Office." De opgewondenheid, waarin de Chetwynds geraakten door dit droevig en verbazingwekkend bericht was onbeschrijfelijk. z/Het is vreeselyk," mompelde Leslie aangedaan. //Mijne arme neven Beiden I Wat een vreeselyk lot In den loop van den morgen kwam Stapleton, de zaakwaarne mer der familie. Onmiddellijk na het bericht te hebben gelezen, was hy naar Boxhill vertrokken. Door wederzydsche kennissen wiet hy reeds geruimen tyd dat Leslie Chetwynd naar Engeland was teruggekeerd, en ook waar hij woonde. Zy hadden een langdurig onderhond, waarin zy besloten, dat terstond een vertrouwbaar persoon naar Zuid-Amerika zou worden gezonden om de lyken van de twee ongelukkigen op te sporen, die sir Leslie, zooals wy hem voortaan zullen noemen, in bet familiegraf in Yorkshire wilde doen begraven. Dit plan werd ten uitvoer gebracht met al de plechtige pracht; welke voegt aan de begrafenisplechtigheid van twee aanziende personen, die op zoo treurige wyze den dood hadden gevonden. Sir Leslie en zyn neef Warrie waren de naaste bloedverwanten by de begrafenis. Alle verdere mannelijke verwanten van den overledene, woonden de indrukwekkende plechtigheid by en de voornaamste families uit het graafschap waren vertegenwoordigd Ook was een breede stoet pachters en ondergeschikten aanwezig' Sir Wilfrid had zich zeer karig betoond jegens zyn neef, maar laatstgenoemde had reden om te denken, dat hy, wat betreft het inhouden van het jaargeld, zich door de familie zyner moeder b«d laten influenceeren en de dood neemt by een edelmoedig hart alle grieven weg. De eerste belangryke daad, die de nieuwe baronet verrichtte wasom het bedragdoor hem gewonnen in de Nizza* loterij vast te zetten op naam van zyn stiefdochter, dus twin tigduizend pond waardoor hyjjhaar vergoeding sehonk voor hetgeen hy tegenover haar had misdaan, door haar deel van het geld haars vaders te verkwisten. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2