mmvrn. Haarhui Geiengd fa. UITVOERING mix inkiukh. P 0 s t e r ij e n. Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. op Donderdag 22 December 1892, R. 14. Juffrouw, HUISKNECHT. De fijne Friesefie BOTER-DRABBELKOEKEN, Te Haarlem DIT DE HAND TE KOOP! LINTZAAG, Tedingvan Berkhout de Clercq, Kleine Hoatstraat 11. DE HAARLEMSCHE BnÉnnÉng-Wfil Boet-eiKistHel Groote Houtstr. 11. Christmas- en Ïïew-Year Cards. T. A. DONNEE, DEK- en WAGENKLEEDEN Frans* Corsetten, Chemische fasch-Iiirichiioi Stoomybrverij. Gr. Houtstraat 86. Helmbrekunteeg. koopen landerijen, maar bevonden heb ben dat de bedoelde landmaatschappij eigendomtitels noch middelen bent. De voornaamste burgers van Alamos, onder wie de burgemeester, hebben zich bereid verklaard, de ongelukkige», die geen Engelsch kennen, bij te staan. Omtrent de belgische ex peditie, welke ter ondersteuning van kapitein Jacques naar het Tanganika- meer gezonden moet worden en waar voor de „Sociétés antiesclavagistes" bij dragen verzamelen, wordt het volgende gemeld De personeD, die daarvoor worden aangeworven, moeten zich voor 3 jaren verbinden. Met deze expeditie zullen levensmiddelen en wapenen met ammu nitie gezonden worden voor 2 jarea. Het personeel der expeditie, welke waarschijnlijk over 2 maanden zich op weg begeven zal, moet aaa de oevers van het Tanganika-meer de maanen van Jacques en Joubert vervangen, die te gen het einde van het volgende jaar of in het begin van 1894 naai Europa terug moeten keeren. Velen meenen dat als deze expeditie nu niet onmiddellijk vertrekt, zij veel te laat te Albertville zal komen, daar de toestand van kapitein Jacques immers nu reeds wanhopend is. Daarbij vergeet men echter dat op het oogesblik al daar reeds de expeditie-Long moet aam- gekomen zijn, en deze versterkingen kapitein Jacques in staat te stellen, de aankomst der nieuwe hulp, welke hem gezonden wordt, af te wachten. Te Stettin is een jong koopman, Leon Cohn geheete», die de vorige week met een jong meisje van goeden huize was getrouwd, gearres teerd onder verdenking va» poging tot moord op eene keukenmeid, tot wie hij vroeger in betrekking had gestaan en van wie hij een verhindering van zyn huweljjk scheen te vreezea. In de maand October kreeg namelijk de keukenmeid, die thans te Berlijn dient, uit haar geboorteplaats Ahdamen bij Stettin, op haar verjaardag een koek, waarvan zijzelve, een kindermeisje en een der kinderen uit het gezin, ate». Alle drie werden ernstig ziek ea met groote moeite gered door een arts, die in den koek strychnine vond. Cohn ontkent den koek te hebben gezonden, en men wacht in Stettin met ongeduld den uitslag van het voorloopig onderzoek af. Een werkman, die bij St. Go ar in een duikerklok onder water was gegaan is verdronken tengevolge van een opening, die in het toestel kwam. Maandag bracht te Rome op de algemeene vergadering van aan deelhouders der Romeinsche Bank de directeur verslag uit. Ondanks zyn hoogen ouderdom en ongunstige» ge zondheidstoestand zal hij op zijn post blijven om de instelling te verdedigen tegen laster en beleedigingen. De ver gadering keurde het verslag góed waarbij de duur der maatschappij verlengd wordt t ot het door het parlement vastgestelde tijdstip. Met algemeene stemmen be vestigde de vergadering den directeur en de andere hoofdambtenaren die moes ten aftradeD, in hun ambt. Het voorstel tot het instellen van een parlementair onderzoek naar den toestand der emissiebaak zou Dinsdag door den afgevaaraigde Calazza»i in den vorm van een aanvullend artikel bij het regeeriugsontwerp worden ingediend. De commissie zou bestaan uit xo afge vaardigden en 5 senaatsleden. De zaak wekt groote beweging in de parlementaire, politieke en financiecle kringen. De oppositiebladen vragen licht. In Amerika gelooft men, dat cr na de jongste gebeurtenissen weinig lioop bestaat op de voltooiing van het Panamakanaal. De New-York sche Tribune meent, dat alleen uitzicht is op het reeds meer besproken Nica- ragua-ontwerp. In hoever dit waar zal blijken, valt natuurlijk niet te zeggen. Gelijk wij reeds meldden, ziet de goeverneur van het Crédit foncier kans de zaak nog in orde te brengen. De Figaro wijst er echter op, dat de thans bestaande overeenkomst met Columbia der maatschappij den last op legt vóór 28 Februati 1893 het werk met voldoend kapitaal ernstig ter hand te nemen. Als de Panama-Maatschappij niet tijdig georganiseerd is, of het werk niet op den bepaalden dag wordt hervat, treedt Columbia in het bezit en het genot van het kanaal en van alle wer ken, zonder een voorafgaande rechter lijke beslissing af te wachten en zonder tot eenige schadevergoeding verplicht te zijn. Volgens de gerechtelijke berekeningen is tot dusver verwerkt 510 millioen francs (buiten den aankoop van 530,000 HA. grond). Van dit bedrag werd be steed voor grondwerken en sluizen 443 mm., voor gebouwen en woningen voor 25,000 arbeiders 47 j mm., voor mate riaal 20 mm. Het blad wijst er op dat dit alles verloren kan gaan en dringt daarom op spoedig handelen aan. De tentoonstelling te Chi cago zal 's Zondags den gekeelen dag en op werkdagen 's avonds na 7 nnr gesloten worden. Er is tegen de sluiting op Zondag echter reeds zeer veel verzet gekomen. Wat de sluiting op werkdagen om 7 uur 's avonds betreft, zoo is het waarschijnlijk dat deze bepaling in dier voege wordt gewijzigd, dat althans 3 dagen der wéék het sluitingsuur op 1 x uur bepaald wordt. Merkwaardig is het overigens dat vóór de sluiting op Zondag zich van alle geestelijken in Chicago verklaarden en 7000 caféhouders en tappers. Er zullen op de tentoonstelling 20 restaurants aanwezig zijn met 45000 zitplaatsen. Het eerste voorwerp voor de tentoon stelling is reeds aangekomen het js een reusachtige boom van roodhout met een middellijn van 28 voet. Wetgevends Macht. TWEEDE KAMER. In de avondvergadering van Dinsdag werden de algemeene beschouwingen over de Begrooting van Oorlog voort gezet. De heer Van der Sckrieckbij alle persoonlijke hoogachting voor de» Mi nister, ontwikkelde tegen diens voor stellen maatregelen ea inzichten velerlei bedenkingen, vooropstellende dat hij aan ec» goed geoefend, gedisciplineerd en geleid leger de voorkeur gaf boven verkorten diensttijd. Vooral de langdu rige verloven aan de miliciens keurde spr. af. Innig dankbaar daartegen was hij voor de verhooging van het subsidie aan de vereeniging„Trouw aan Va derland en Koning". Hij hoopte, onder toejuiching der Kamer, dat de „vété- rans decoiés" die gebrek lijden, weldra tot de legende in Nederland zuilen be- hooren. De heer De Rashulde brengende aan de buitengewone werkkracht van den Minister, die in moeilijke omstan digheden eene zware taak heeft te ver richten, had echter ook zeer overwe gende bezwaren welker oplossing zelfs zijne stem over de Begrooting zal bepalen tegen het naar huis zenden der miliciens, vóór zij behoorlijk ge oefend zijn. Hij had ook bezwaar tegen het hooge eindcijfer. Onder het gelach der Kamer protesteerde hy tegen de ontblooting van Zuid-Limburg (van garnizoen). De daarmede beoogde stra tegie „gaat een gewoon menschenver- stand te boven". De heer Levy achtte uitstel van de regeling van den staat van oorlog en beleg (art, 187 Gwt.) niet voldoende gemotiveerd. Zoolang die regeling niet heeft plaats gehad, blykt het militair strafreent een brokstuk. De heer AMackay (wiens stem vóór de Begrooting geen votum van ver ts ouwen zal zijn) maakte het den Mi nister tot een ernstig verwijt, dat hij, luisterende misschien naar den raad van den heer v. Houten, het groote doel organisatie van de levende strijdkrach ten, onder allerlei kleinere organisatién bedelft. Waarom is alles blijven liggen wat 's Min. voorganger heeft nagelaten Waarom de wetten op den staat van oorlog en beleg niet weder ingediend? De Kamer hoopt ze terug te vinden in Februari. Vóór alles moeten wij overi gens goede soldaten krijgen, dat is meer waard dan de organisatie van de land macht. Allereerst is noodig een sterk leger, anders heeft men ook aan de stelling van Amsterdam niets. En wat baten vele lichtingen met ongeoefende soldatea Wij hebben echter op dit oogenblik zelfs geen zekerheid van zeven lichtingen. De geheele mobilisatie zal niets baten als wij geen manschappen hebben. De heer Schinmelpenninck v. d. Oye verweet den Min. dat hij in zyne be grooting telkens vooruitloopt op latere organisatiën en plannen. Daarom zou spr. stemmen voor alle of bijna alle amendem. van de Comm. v. Rapp. De heer Van Routefi achtte door het besluit van Zaterdag jl. omtrent de marine, de toestand parlementair en fiaantieel veranderd ten nadeele van het Ministerie. Wij kunnen het hooge eindcijfer der militaire begrootingen niet volhouden zonder belastingverhooging. Men mag, om een buiienlandschen vijand, den binnenlandschen jaiet over 't hoofd zien. Na Zaterdag overal steun te hebeen gezocht, bij de sterkste mi litaristen en bij ministerieelen in bui tengewonen dienst, verleent spr. haar met de hulp van „gewone ministerieelen". Hy wil geen tollenaar zijn van de mi litaristen aan de overzijde. Als protest tegen de opdrijving der militaire uit gaven zou hij tegen de Begrooting stemmen. De heer Van Vlijmen {roemde de bizondere activiteit des Ministers eu waardeerde diens praktischen blik ter zake der regeling van de oefeningen. Het langdurig verlof aan miliciens is niets nieuws en is bovendien facultatief gelaten ter beoordeeling van de corps commandanten. Ten opzichte der disloratie en mo bilisatie acht hij 't met den Minister beter de cavalerie te plaatsen in Lim burg en de cavalerie meer achterwaarts. Maar Maastricht moet niet ontbloot worden van infanterie. De heer Kielsira verdedigde ook den Minister. Evenals de vorige sprekers wees hij op 't gewicht der maatregelen voor de mobilisatie en was hij den Min. dankbaar voor zijne zucht tot gemeen overleg bij de Noodwet, die nu althans tot 1895 duurt, terwijl men vroe ger telken jare tijdelijke maatregelen moest nemen. Laat raeu overigens geen voorbarige critiek uitoefenen over wet ten, die nog moeten komen. In weinige maanden kan de Minister toch het leger niet weerbaar maken I Ook ter zake de winterverloven heerscht schromelijke overdrijving. Het geldt hier een nood zakelijke proef, die ook voor de zee militie en voor Iudië goed werkt. De korps-kommandanten kiagen niet over gemis van practische bruikbaarheid en voor de gezinnen en de financiën was de maatregel goed. De klimming van het eindcijfer spruit voornamelijk voort uit pensioenen en hier goedgekeurde organisaties. Dc heer van der Kaay verzette zich tegen de afstemmings-politiek van den heer v. Houten, maar raadde den Min. aan zooveel mogelijk tot bezuiniging mede te werken. De heer Boreel nam met warmte de partij van den Minister op tegen z. i. onbillijke aanvallen. De Minuter verdedigde in 't breede zijn beleid, den klem leggende op 't betoog dat hij niet stil heeft gezeten, maar gewerkt heeft met kracht. Hij klaagde over onbillijke beoordeeling, verklaarde dat het effect der proef met de winterverloven eerst zal blij Ken het volgend jaar als de militie met 1 Maart onder de wapenen komt. Het leger gaat onder die verloven volstrekt niet achteruit. De Mia. zal voor zooveel de dienst 't toelaat, de katholieke militaire in staat te stellen hun godsdienstplichten te vervullen. Herstel van het verplichte kerkgaan is echter niet mogelijk. Den weasch van den heer Levy zal den Min. nog eens aan den min. v. Justitie onderwerpen. Blijkt de noodwet niet te voldoen, dan kan 's Ministers opvolger door een klei» wetje het cijfer van 5 (lichtingen) dat de Min. bij zyn optreden vond, wêer veranderen. Aan de heeren Van Houten en v. d. Kaay vroeg de Min. of Oorlog moet stilstaan omdat Marine 3 schepen heeft gekregen Op hunne bepaalde vraag antwoordde de Minister niet, omdat dit het geheele Ministerie raakt. De heer Rutgers motiveerde zijne stem tegen de Begrooting. Na replieken werd tegen middernacht het algemeen debat gesloten. Per Telegraaf. (Zitting van Woensdag 21 Dec.) Bij de hervatting der oorlogsbegroo- ting weigerde de kamer 1600 vcor bevordering van twee kapiteins, adju danten der Koningin tot majoor, 't Werd den Minister door den heer Van Kerkwijk, de voorsteller en Huber euvel geduid dat hij dc deferentie van de Regentes inriep ter verdediging van het crediet. Mede werd aangenomen een amen dement om de toevoeging van adju danten aan den inspecteur van het militair onderwijs niet te veranderen bepaaldelijk hem geen hoofdofficier toe te voegen. De heer Ov. Ledem drong aan op gebruik van inlandsch spek bij de voe ding van den soldaat, doch de Min. had daartegen bezwaar, omdat het Rijk zich anders zou overleveren aan den slagershond, welks doel echter, zeide de heer Havelaar, meer strekt om den goeden naam van ons spek in het bui tenland te handhaven. De C. v. R. nam haar amend, terug om de lotsverbetering van de militaire schrijvers te schrappen. De T. K. heeft geweigerd ƒ2500 toe- testaan voor de expositie van kaarten voor het departement oorlog op de ten toonstelling te Chicago. MARKTN1EUWS. Haarlem, 21 Dec. Aangevoerd en verkocht 28 stapels kaas, uitmakende 2991 kazen, wegende 5872 Kg. Hoogste prijs f 31.50, Laagste prijs o.per 50 Kg. Haarlem, 21 Dec. Op de heden gehouden veemarkt wa ren aangevoerd 8 paarden f t FAMILIEBERICHTEN- Getrouwd 20 Dec. p. h. A. Rijkcbiisch en H. C. J. de Schrijver, Padang Sidempoean (Sumatra's West kust). Geboorten: 18 Dec. Mevr. Hocke HoogenboomRamondt z. Kuilenburg.- 19. C. J. VahleHartmana d. Den Haag. - 20. A. Cramer—Rusland d. Breukelen. Overleden: 12 Dec. J. A. Fries wijk, Brussel. - 15. C. W. van Steen- wijkBox 63 j. Am8t. - A. Berkon 56 j. Neede. A. StollenwerkKrijner 73 j. Prinsenhage. - 16. Wed. N. den BoerBoerefijn 79 j. Langeruigewerde. - 17. J. A. Jeras—Henry 52 j. Middel burg. - E. C. Spiegel 75 j. Den Haag. - Wed. F. A. MullerBoers 78 j. Den Haag. - H. Muller 57 j. Amst. De Directeur van het postkantoor te Haarlem, geeft kennis dat de gelegen heid wordt opengesteld om brieven, gedrukte nieuwjaarswenschen en kaartjes welke op 1 Januari a. s. besteld moe ten worden, reeds van den 23a Decem ber af ter post te bezorgen. Bedoelde stukken moeten voorzien zijn van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis. Be Birccteur voornoemd DOFFEGNIES. ORGELBESPELING in de Groote of St. Bavokerk alhier op Donderdag 22 Dec. 1892, des na middags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA, z. Preludium en Fuga. J. S. Bach. 2. Adagio Mendelssohn. 3. SonateA. G. Ritter. 4. AdagioBeethoven. 5. Abendlied Schumann. Ondertroudw: 21 Dec. W. v. Roon en W. Prinsen. Getrouwd: 21 Dec, J. A. Libosan en B. Smit. Geboorten: 19 Dec. S. H. v. d. Eijkhoff—- Spel z. - C. J. v. Beaumont Stam d. - 20. M. de GraafLindeman z. - Z. v. LoonVos z. Overleden 18 Dec. F. v. Rumpt 9 md. z. Turfm. 19. A. C. Opdam 17 md. d. Klaverstr. Aan Geabonneerden op dtl Blad ttt hunne hult genoot en worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar dese Betrekkingen sljn te bevragen. Abonnés bulten Haarlem ontvangen in lichting tegen loesending van pos/tegel. 1. Dame (juffr.) P. G. voor een confectie magazijn, de mod. talen spr., zelfat. knnn. op treden en voor den verk. 3. Burgermeisje, g. kann. naaien en m. kind. omgaan, bij een weduwe. 8. Jnffr. P. G. n. ben. 80 j. bij jonge k, en tot aas. in de hnish. teg. f 100 sal. 4. Kinderjaffr. teg. Fcbr. bij een kindje v. een jaar, reeds in dusd. betr. gew. 5. Huieb. P. G. in een restaurant m. Jeeft. 6. Kastelein voor een bnitensocieteit teg. Mei op een vast salaris v. ƒ600 met vrije woning, vuur en licht. ben. aand. in de ontvangst.,jaanm. v. 15 Jan. 7. Jongmensch P. G. teg. Jan. in een manuf. magazijn. 8. Persoon bek. met heerenhoedenvak, goed knnn. verk. met opg. v. ref. Directeur de Heer W. SWART. EERSTE in de Concertzaal der Sociëteit „DE KROON", des avonds te half acht. Het Kunstlievend Lidmaatschap bedraagt f 3,per jaar en geeit recht van toegang tot de uitvoerin gen met twee dames. DIRECT GEVRAAGD EENE ter assistentie in eene Huishouding met Kinderen. Condities nader over een te komen. Brieven franco lett. K., in den Boekh. van Wed. J. A. VAN ZIJL, Haarlem. Wordt gevraagd met 1 Februari a.s. een aankomende Jongen, tus- schen 16 en 20 jaar, van de P. G., als Volledige kennis van het vak is geen vereischte, maar strekt tot aan beveling. Brieven onder No. 764, bij den Boekhandelaar H. N. MUL, Kruisstraat. Twee fatsoenlijke Smidsgezellen zoeken Kost en inwoning, met gebruik van éen vrije kamer. Br. fr. lett. S., bur. dezer Courant. van O. H. BOSCH, Confiseur, Workumzijn voorradig bij den Heer A. VAN DER MAAREN JANSEN, Haarlem. Een TERREIN, groot ruim 1000 vierk. Meters, met Hoerenhuis, twee gewone Huizen, twee Pak huizen en Tuin, gelegen in het midden der stad, aan drie zijden publieken weg, met 24 Meters aan bet water. Adres fr. brieven Bahe- nessergracht 48. TE KOOP aangeboden een welke door éen man kan worden gedraaid. Adres: SIMON VERSTEEG, Koningstraat 44. HAARLEMSCHE De depötrente is van af 7 November 1892 Depöt dagelijks opeischbaar l'/s pet. een maand vast2 een jaar vast, in bewij zen van coupons voorzien 3 opgericht in 1846, verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerende en Roe rende Goederen binnen bet Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand, door bet inslaan van den bliksem en bet ontploffen van gas, ook al beeft dit inslaan of dit ontploffen geen brand tengevolge gehad. Bij het sluiten der verzekeringen zijn noch inleggelden, noch admi nistratiekosten verschuldigd. Kantoor te Haarlem: Jansweg No. 50. YAN Van af beden verkrijgbaar de alom bekende WESTFAALSCHE Leverworst, delicieus van smaak, 50 Cents per '/i Kilo. Hl. Hoatstraat ®8. Gemaakte waterdichte alsmede Linnen en Zeildoek per Meter, bij J. FABEK, Touwslagerij. Zeilmakerij. SPAARNE 22. in de nieuwste modellen van f 2, tot 6,allen met balein, steed* tot 100 cM. taillewijdte voorhanden. H. J. VISSER. Groote Houtstraat 24. MAGAZIJN FABRIEK jotiub mm co., Mts&riem. Specialiteit tot het verven va» A m enblementitoffen Citstoomen van alle voorko mende Kleedingstukkan.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3