I'ÜUTIEK ÜVEBZICÜT. INGEZONDEN. Het ei van Columbus, en 3 wissels van de firm* Cornets de Groot te Rotterdam, 2 groot 500 en een groot f 366,80. In het bezit der aangeaoudenen werd ongeveer f 100 gevonden, benevens een paar wissels. Zij zouden heden gevankelijk door een onder-inspecteur en een agent-majoor naar Amsterdam worden overgebracht. Beiden werden voorloopig aan het po litiebureau op de Kaasmarkt in be waring gesteld. Woensdagochtend 6 uur voer de stoomboot Cornelia, van de heeren De Beer en Co., op reis van Heusden naar Rotterdam, onder de ge meente Nederhemert, door het licht van een schip misleid, op het land, dat we gens hoog water onderstaat. Drie stoocn- booten beproefden in den loop van den dag te vergeefs het schip, dat onbewe gelijk bleek, er at te sleepen. Het water is vallende. Het detachement van 100 man infanterie van het 8ste regiment uit Arnhem, dat Dinsdag middag te Groningen aankwam, vei trok reeds te 5.30 weder van daar naar Delfzijl en environs, waar de rust ook te wensehen moet overlaten. Een nieuw detachement van 100 man staat te Arnhem gereed, om op het eerste bericht naar Gronin gen te vertrekken. In de werkplaatsen der Staatsspoorwegen te Tilburg heeft een werkman een vernuftig toestel uitge dacht om het gevaar op te heffen ver bonden aan het tusechen de waggons kruipen bij het aan- en afkoppelen, Deskundigen verklaarden het toestel, dat „automatische draadkoppeling," heet als zeer doelmatig. Door de toepassing van dat toestel geschiedt de samen- en afkoppeling en het af- en aanhaken aan de buitenzijde van den waggon zoodat de persoon zich niet tusschen de wagens behoeft te begeven, wat bij het rangeeren van goederentreinen en ook bij personentreinen van veel {.emak en minder gevaarlijk is. Uit Winschoten wordt van 20 Dec. geschreven Hoewel het ruBtig blijft, heerscht er onder het groote publiek eene onaange name stemming, die zich lucht geeft in allerlei min of meer onderdrukte uitin gen. De voorstellingen in verschillende bla dén gegeven, zijn niet allen even juist. Er zijn in het geheel uit Deventer geko men 240 huzaren, van welke 50 in Winschoten zyn en blijven. De overige zijn over de omliggende dorpen ver spreid. Het hoofdkwartier is gevestigd te Winschoten. Ook is de kapitein der maréchaussées. Oosterman, van Assen naar Winscho ten verplaatst, om het bevel te voeren over de talrijke maréchaussées daar en in den omtrek gelegerd. Telkens hebben op de dorpen, nu hier, dan daar, min of meer ernstige schermutselingen plaats. Zondag is o. a, te Beerta van achter de heggen op de huzaren geschoten, die echter, ter wille van de vrouwen ea kinderen, niet heb ben teruggeschoten. Te O.-Pekeia werd Zaterdag duchtig gechargeerd op de menigte, waaruit een paar mannen zwaar gewond werden door de sabelsla gen. Bij Delfzijl moeten gisteren avond ongeregeldheden hebben plaats gehad. Heden heeft de inspecteur der cavalerie alhier eene conferentie gehad met de verschillende detachements-commandan- ten uit de omliggende dorpen, en door hem moeten strenge orders zijn uitge vaardigd om met geweld de wanorde lijkheden te onderdrukken. De bevolking in Winschoten is kalm, hoewel tusschenbeide des avonds wel eens een pistoolschot wordt gehoord, in de lucht afgeschoten, waaruit blijkt dat het volk gewapend is. N. R. Ct. Zekere A. S., uit Meppel, die, verdacht van verduistering van een aangeteekenden brief ter waarde van ƒ1400, zich reeds eene maand in pre ventieve hechtenis in de gevangenis te Assen bevindt, werd Dinsdagavond onder verzekerde geleide te Meppel aangebracht. Een en ander zou in ver band staan met de bekentenis van den beklaagde, als zou het geld verborgen zijn aan het jaagpad langs de Drentsche hoofdvaart. Toen men met S. aldaar was aangekomen, sprong hij eensklaps geboeid en al te water. Door de duis ternis begunstigd, wist hij aan de han den der politie te ontkomen, zwom de Drentsche hojfdvaart door en is door- jeloopen tot Steenwij k, waar hij werd ngerekend door de politie, die hem den volgenden ochtend naar Meppel terugbracht. Financieele Medetieelingen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat 0. a. de volgende opgave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 20 December loopende, door hun tusschcnkomst verhandeld. Aand. Bouw-Mpij. Scheve- ningen (Oranje-Hotel). Aand. Cultuur-Maatschappij ,Pringodani" Aand. Amsterdamsche Rij tuig-Maatschappij Scrip. Boxtel-Wezel Spoor weg (van le Hyp. Oblig.). Aand. Kon. Ned. Locaal Spoorweg-Mij. te Apeldoorn. Aand. Oosterstoomtram- Maatschappij Aand. Rijnlandsche Stoom tramweg- Mpij. te 's-Hage Aand. Utrechtsche Tram- Maatschappij Oblig. le Hyp. Westland- sche Stoomtramweg-Maats. Aand. Meel- en Brood- Fabriekea (Mpij. voor) Oblig. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en bea. (Vereen.) Aand. Gebouw v. Kunsten en Wetenschappen te 's-Hage Oblig. Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlij ders te Utrecht*#99 a 70 pet. 160 35 IOJ-IO'/Ï 50 pet, 79 So 73 97 103 3° Woensdag heeft ia de fransche Senaat Thevenet de ingestelde vervolgingen naar aanleiding van de Panama-kwestie bestreden. Voor zichzelf verklaarde hij nooit iets van de Maatschappij te hebben ontvangen. Ook Roche betuigde in de Kame: zijn onschuld. Behalve om over deze kwestie te spreken heeft men in de Kamer Woensdag nog tijd gehad om het wetsontwerp betreffende de dranken af te handelen. Het werd aan genomen met 304 tegen 237 stemmen. Hieraan was voorafgegaan, het verwer pen van artikel 52, betreffende het leg gen van eene surtaxe van 9 frank per Hectoliter. Goedgekeurd werd nog cte voorloopige begrooting voor 2 maanden Heden zouden Yves Guyot en Fioquet door de commissie van enquête worden gehoord. De Zwitsersche nationale raad heeft met eenparige stemmen de bondsre geering gemachtigd van den ie Janu ari 1893 af tegen Frankrijk het Zwit sersche algemeene tarief, met zoodanige verhoogingen als wenschelijk zullen blij ken in toepassing te brengen, als Frank rijk niet op uiterlijk den 31 ea December a. s. de handels-overeenkomst definitief bekrachtigt. De rapporteur der commissie, Künzli legde er den nadruk op, dat eene breuk met Frankrijk op dit oogenblik onoverzienbare poliiieke gevolgen zou kunnen hebbenalle schuld daarvan zou echter op Frankrijk alleen vallen, omdat Zwitserland gedaan heeft wat mogelijk was, ten einde een vergelijk met Frankryk te verkrygen. De rap porteur deed verder opmerken dat het Frankrijk er om te doen schijnt te zijn aan Zwitserland de oeconomlsche onaf hankelijkheid te ontnemen, welke van zijne politieke onafhankelijkheid niet ge scheiden kan worden. Daarom kan, zeide de rapporteur, Frankrijk niet wor den beschouwd als de vriend van Zwit serland. (Deze woorden lokten veel bijval uit.) Het Zwitsersche volk, ver zekerde de rapporteur verder, is een parig besloten, in den tariefoorlog met Frankrijk zich elk offer te getroosten, want de eer van Zwitserland is er mede gemoeid. Volgens de te Beriijn uit Rome ont vangen telegrafische berichten over den strij in de iialiaansche Kamer aange bonden tegen de circulatie-banken, in het bizonder tegen de „Banca Romana", heeft de afgevaardigde Colajanni de directie van de laatstgenoemde instel ling o. a. beschuldigd van voor niet minder dan 9 miilioen lire bankbiljetten te hebben aangemaakt voor haar eigen gebruikterwyl de wissels, in de por tefeuille der Bank aanwezig, voor het grootste gedeelte „schoorsteenwissels~ zouden zijn; sedert vijf jaren de boeken de kas der Bank niet zouden zijn nagezien, enz. De rede van Colajanni maakte in de Kamer grooteu indruk, De officieuse Vopolo Romano schreef Woead.: De parlementaire enquête, welke Colajanni verlangde, zou eene daad vau waanzinnigheid zijn geweest en het crediet geschokt hebben. Alle aanvallen op de circulatie-banken zijn het werk van itahaansche en fransche speculanten op daling. De regeering heeft zich jegens het land verdienstelijk gemaakt door de parlementaire enquête van de hand te wijzen. De Opinione daarentegen meent dat er weinig heil van te verwachten valt als men zich bepaalt tot het enkele nazien der boeken etc., het blad zou liever gezien hebben dat er door een formeel en allesomvattend onderzoek een helder licht over den geheelen stand van zaken ware ontstoken. Het Diario official le Lissabon be belst een koninklijk besluit betreffende de hervorming van den diplomatieken en den consuUiren dienst, waardoor het aantal posten verminderd wordt en de jaarwedden worden verlaagd. Men ver zekert dat in deze hervorming de reden ligt waarom de minister van Buiten landsche Zaken zijn ontslag genomen heett. In eene Woensdag te Madrid gehou den bijeenkomst van handelaren is een voorstel goedgekeurd strekkende om van de regeering het herstel te verlangen van het oude douane-tarief. gevingen, eischen en gebiedende nood zakelij khedens. Nu van 't goede kan men nooit te veel hebben.1* „du choc des opinions jalilit la véritè" „niemand heelr de wijsheid in pacht" „Twee (dus zooveel te meer, twintig, honderd) weten meer dan een"en vooral omdat het, „allemaal geen koks zyn die lange messen dragen" (vooral ais ze potjes te vuur zetten waar ze geen verstand von hebben). Op deze en andere even zwaarwichtige gronden, waag ik het ook een bescheiaen steentje a2n te dragen in de scholen - voor Middelbaar - onderwijs - 5 en 3-jarige- bouw-plannenmakerij, door in't kort den zakelijken inhoud weer te geven van een gesprek van'tbegin tot 'tiaatste vriend schappelijk hoor! dat ik dezer dagen genoegen smaakte te hebben, met een Haarlemmer van ouder tot ouder, zooals hij zich zelf, of te wel met een „Stamburger" zooals onlangs door een lid van den Raad die variëteit van het genus Haarlemmer, zoo pittig en juist werd gekenschetst. Alzoo dus. Na wat over koetjes en kalfjes en nog wat gesproken te hebben zaten we in eens mijden in de Burger school in figuurlijken zin natuurlij en daar mijn vriend ook ai van ouder tot ouder, man van 't vakj van 't bouwvak n. 1., is, stelde hij den vasten regel voorop, dat als men wilde gaan bouwen, het een eerste vereischte was evenals een haas voor 't maken van kazepeper een plaats te zoeken, waar men dat zou kunnen doen. ,/En nu kan je wel een plaats zoeken vinden ook maar 'n plaats en plaats zijn twee Meneer" zei hij „en al heb je-n- een plaats, dan is 't daarom nog niet gezeid, dat die plaats de juiste plaats is. En kijkl daar komt het kiek op aan." Aangezien ik van bouwen ot 't moest zij a in den zin van ploegen weinig of geen verstand heb, vond ik geen vrijheid die grondstelling te be twisten, maar mompelde zoo iets van gebrek aan beter en van le mieux d est V ennemi. Voor den inhoud dezer rubriek steil de redactie zich niet aansprakelijk). Evenals eenigen tijd geleden twee rechtgeaarde Amsterdammers geen tien minuten bij elkaar konden zijn, of „de Nieuwe Beurs" was het onderwerp van het gesprek, niet zelden overgaand in twistgeding, zich uitzettend tot min of meer feilen woordenstrijd, evenzoo zag (ziet) men in de laatste dagon geen twee Haarlemmers van dezelfde con ditie als bovenbedoelde Amsterdam mers, gedurende evenveel minuten bij elkaar, of zij hadden (hebben) 't ook over hun „Nieuwe Beurs" of liever en juister over hun „Nieuwe H. B. S." of „Scholen". Ofschoon hier van twistgeding of woordenstrijd (tot nu) geen sprake is en al de met verschillende letters van het alphabet voorziene krantartikelen over dit onderwerp, zich onderscheiden door een kalmte en waardigheid geheel met den ernst van het onderwerp over eenkomende, in ééa opzicht toch komen èn gesprekken èa schrifturen over „Beurs en School" wonderwel met me kaar overeen en wel in de veel- en veelzijdigheid van planneo, wenken, raad- Maar toen had je waarachtig haast de poppen aan 't dansen doch ge lukkig bleef 't bij een ietwat smadelij ken glimlach, dra gevolgd door een „ja Fransch kan ik niet", maar 'k weet toch wel wat Meneer wil zeggen zooveel als „die 't onderst uit de kan wil hebben valt 't lid op den neus;" maar dat is hier kaseweel 't geval niet, bij lange niet. En als Meneer er mee wil zeggen uat voor die Burgerschool ot hoe ze hiet, geen andere plaats te vinden is dan 't Wilsonaplein, dan zeg ik, dat-ie 't leeiijk mis heeft zoo goed ais de an deren, die 't 'm vóór of nazeggen. „'t Wilsocsplein bebouwen, grooter tochtgat bestaat er in Haarlem niet! Was 't nog met waaiboomen en wat conneièren of zulk spul, maar er zoo'n bonk, zoo'n vierkanten klomp opzetten, net als die school aan de Kraayenhor- stergrachtl t zal mooi staan waarach tig dat aal'tl En dan, als 't nog zoowat midden in de stad was, maar zoo'n uithoek, of komt cr dat voor zoo'n Hooge Burger school niet op aan? (Weer die glim lach „Maar 't lest 't best, ze muggen d'r niet bouwen „'t Heugt me nog als de dag van gisteren, toen ze bezig waren daar hui zen te zetten, dat de architect mij zeê, dat 't zwart op wit stond, dat ze daar nooit een bril op d'r neus zouden krij gen en toen de Raad dien tochthoek later Wilsonsplein doopte, had ik er, als er nog een gat open gebleven was, ook wel willen gaan boawen. J) Be lezer kan wei merkendal het geen Nieuw Haarlemmer is, andere had hij wel gesproken van de Nassaulaan. En nou ben ik toch maar blij, dat ik er van tusschen uit geblevea ben, want aan procedeeren heb ik 'a miserabelen hekel en daar gaat het toch naar toe, dat zie ik aankomen. Wie dan aan 't kortst eindje zal trekken? Och Meneer met al dat soort van pubdek- privaat- juridiek-reent, weet je nooit waar je aan toe bent en ik denk altijd maar aan 't geen mijn vader-zali- ger zei over den aarden ea ijzeren pot." Op mijn beurt werd ik nu ook eens wat kregel maar altijd vriendschappelijk hoor wat altijd het geval is als men mij met een zekere soort minachting of ook maar met eenigen minderen eerbied over Recht en Rechtspraak in Neder land aan boord komt. Ik borduurde zoowat op het bekende gezegde, aan den Molenaar van Sans-Souci toege schreven dat wie in Nederland Recht zoekt, Recht vindt, en ik in het begin sel: „te pry zen wat de Heeren wijzen" iets onmannclyks vond zoowel voor een Haarlemsch Stam- als Niet=3tam-burger. Wat dan ook, vooral het laatste ar gument, de gewepschte uitwerking had, zóé dat had hij cr óók gebouwd, hij zeker van mij, dadelijk naar een pro cureur, deurwaarder of zoo'n andere proces-op-touw-zetter geloopen was. Misschien ook niet, want na eenige oogenblikken wederzij asche stilte, begon hij met te zeggen, dat er eigenlijk ook volstrekt geen proces noodig was, om dat er op het Wilsonsplein niet hoefde gebouwd te worden; dat er in de stad 'n beste plaats was, of wat 't zelfde was spoedig open zou komen, waar ze 'n school of scholen zouden kunnen bouwen zoo groot, dat het heel Hooger Middelbaar en Lager onderwijs, de m. u. 1. o. en bewaarscholen ingesloten, er onder dak zouden kunnen gebracht worden. „Bedoel je 't Harmejansenveld?" riep ik het van verbazing uitproestende uit, wat echter niets dan een kalm *eou altijd nog beter dan 't Wilsonsplein" ten gevolge had. „Neen zoo gek ben ik niet" ver volgde hij „ik bedoel het terrein waar de Gasfabriek ?iou nog op staat daar heb je 't." Had de beleefdheid 't niet belet, ik geloot ik had den man in zijn gezicht uitgelachen, maar toen hij verder door praatte en vertelde dat dan zus of zoo, die Fabriek toch „temet" weg moest dat er met die Hoogere Burgerschool toch geen „perikel in moreswas eB ze anders er een „bijwagen" voor kon den maken, net als elk jaar voor de Lagere School gebeurde, ziet toen begon ik langzamerhand van inzicht te ver anderen, zoodat ik ten slotte zei Wel kerel" dat kan, dat kan best 1 je Gasfabriek ot liever je „opge ioekie" Gasfabriek is het ei van Columbus, voor den Burgemeester voor den Raad voor het H. M. en Lager Onderwijs, ja voor heel Haarlems Burgerij niet alleen nu, maar tot in 't late Nageslacht. „Nu ei of geen ei" hernam hij iet wat scherp, misschien in de meeniug dat ik nog altijd spotte, „behalve die gasfabriek, als ze eens niet weg wou of de Raad ze eens niet weg kon krijgen van weges dat Piivaat-publiek-speciaal- recht of zoo iets, dan is er toch nog het Proveniershuis, en gaat dat ook niet, wei dan zou een architect zooals Haarlem er een heeft, toch best kans zien net als ik 't aog zie komen dat 't met de amsterdamsche beurs gaat op de plaats van de ouwe 'n nieuwe school te zetten die klonk als 'n klok, ging 't al niet uit de lengte of uit de breedte dan de hoogte maar ia." „En nou Meneer ga 'k er van deur" ik moet „pretors" naar m'n werk toe. 't Beste en „Hé wacht even I mag ik van ons gesprek Maar bij liet mij niet| uitspreken en zei, mij reeds begrijpende terwijl hij Toen deze in hare woning was gebracht, begon zy met de dikke laag stof, die in verloop van vier jaren zich zoowel van binnen als van bniten had opgehoopt te ver wy der. Toen zij tot dit doel al de laden uittrok vond zy pachter een daarvan een brief. Het was die, welken Chetwynd vier jaar geleden van dokter Koskavitch had ontvan gen naar aanleiding van dat noodlottige ivoren kastje! Leslie meende, dat hy dien tegelijk met vele andere onde brieven had vernietigd, welke voor den verkoop in de secretaire werden be waard. Madame Rampon was te druk bezig met het schoonmaken van haar meubelstuk om bizonder nieuwsgierig te zyn betreffende den brief, zoodat zij hem op de tafel neerlegde met het doel om er later eens een blik in te slaan. Alvorens zy haar werk had ge ëindigd kwam haar echtgenoot thuis om te eten. Rampon nu was detective en wel een^ van de slimsten in dienst. Hy kende verscheidene talen en zyne diensten werden dikwyis gevraagd als tolk in het gerechtshof. Na met kennersblik het koopje van zyne vrouw te he' .en be keken, viel zyn oog op den brief. //Wat ia dat?" vroeg hij en nam hem op van da tafel. i/Dafc weet ik niet; ik heb nog geen tijd gehad om hem in te kyken," antwoordde mevrouw Rampon. //Ik vond hem achter een van de laden." De detective opende achteloos den brief en liet zyn blik over den inhoud gaan. Weldra echter veranderde zyne onverschilligheid in buitenge wone belangstelling. //Wat is het Etienne?" vroeg zijne vrouw, nog steeds in haar arbeid verdiept. //Het is slechts eene rekening," antwoordde Rampon. En zy hoorde hem den brief verscheuren, zoo zy meende. Hy had hem echter zorgvuldig in zyn borstzak gestoken en een on- beteekenend schrijven van hemzelf verscheurd. uWerp hier de snippers niet neer Etienne," zeide mevrouw Rampon, die een zeer nette huisvrouw was en haar secretaire in de binnenkamer afstofte. Etienne was volstrekt niet van plan om de snippers weg te werpen I //Ik ga een paar minuten naar het kantoor," gaf hy ten ant woord. /,Laat my maar waarschuwen als het middagmaal ge reed 18." In zyn kantoor gekomen nam Rampon van een plank een pakje oude kranten, met het randschrift//De moord van den boulevard Lannes. Moordenaar niet ontdekt. Drieduizend francs belooning aangeboden." En hy ging zijn geheugen weer eens verfrisschen betreffende deze geheimzinnige zaak. In den loop van den namiddag meldde hy zich aan. aan het huis, waar de Chetwynds vroeger hadden gewoond op den Boule vard St. Germain, en waar Bonton nog steeds portier was. Lady Chetwynd en Nell waren aan het bezoeken afleggen by de armen. Sir Leslie was geheel alleen in de bibliotheek, toen een bediende binnentrad met de mededeeling, dat Jer vyf heeren waren z/Vyf?" riep de baronet uit op een toon van verbazing. //En hebben zy u hunne kaartjes niet gegeven //Neen sir Leslie. Zy zeideD, dat dit onnoodig was, daar gy hen toch niet kendet." z/Zy zyn zeker toeristen, die meenen, dat Cumbray Court te zien is. Maar waarom vragen zy naar my? Wel, laat hen maar binnen Luke." Toen sir Leslie hen zag binnentreden werd hy bleek en b zyn hart hevig te kloppen. Drie hunner waren Franschen vermomde politiebeambten twee waren Engelschen van Scotland Yard. Zoodra de bediende zich had verwyderd trad een der Franschen op sir Leslie legde zijn hand op zyn sohouder en zeide: //Sir Leslie Chetwynd, in naam der wet neem ik u gevangen, en hy knoopte zyn jas los en toonde de //heilige ster" als hfl teeken van zyn ambt en waardigheid. z/Gy neemt my gevangen riep de baronet met een stem, waar aan hy tevergeefs vastheid trachtte te geven. »Op welken grond waarvan ben ik beschuldigd?" z/Van moord I" z/Onmogelyk I" zeide sir Leslie. //Het moet eene vergissing zyn. z/Het spijt my, dat ik het moet zeggen sir Leslie, maar hetji geen vergissing," sprak nu een der Engelschen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2