LEGER DES HEILS, üü&mtiü ndsuwb. Burgerlijke Stand. Aaagebodea Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. „Trouw aan lm ea Vaderland". Groote Boitenpwone Bijeenkomst, SOCIËTEIT „DE KROON". Hei Prot. Bond. stcietiii Jeratgin"." Populair Concert, M A 1' I E, IMeuwo Schouwburg, Vrijdag 23 December 1892, WILLEM VAN ZUIJLEN. OOM FRITS. v VERKOOPING te Haarlem in het Verkooplokaal aan de Nascau- laan, bij de Zijlstraat, op Donder dag den 29sten December 1892, des voormiddags te 10 uurten overstaan van Mr. W. H. SMIT, Notaris te Heemstede. Boekhouden M. O. TER 0VER8AME aangeboden: H.H. TIMMERLIEDEN. wegliep „g* gerust je gang Meneer, maar asjeblieft geen naam noemen, want je weet nooit hoe 'n burgerman in de knel kan raken en m'n vader zaliger zei altijd met groote heeren 't kwaad kersen eten. Daarop een kort Uajul" en wegwas m'n vriend. Voor zakelijk uittreksel, L. E. GERDES SEN. Haarlem, 22 December 1892. Wetgevende Macht. TWEEDE KAMER. (Zitting van Woensdag 21 Dec.) BEGROOTING VAN OORLOG. De behandeling van Hoofdstuk VIII (Oorlog) wordt voortgezet. Bij art. 4 (Groote stal) kwam de heer Van Kerkwijk op tegen de voorgestelde verhoogiog ad f 1600 voor de officieren van het Militaire Huis der Koningin, eene bevordering, waaraan aiet de opklimming in aclieven dienst is voor afgegaan. Spr. stelde voor het amendement te verminderen met f1600. Het amend, werd verdedigd door de hh. Van Houten en A. Van Dedem en bestreden door den minuterdie van meeniog was, dat deze verhooging ook uit reverentie voor H. M. de Regentes, die getoond heeft de uitgaven voor de zen post niet te willen aoen opdrijven, dient te worden toegestaaa. Ook wees de min. er o. a. op, hoe deze adjudanten sinds geruime» tijd in dienst zijn, zoo» dat het een eisch der billijkheid is. Namens de Comm. van Rapp. be val de heer Huber het amendement aan. De heer Van Kerkwijk protesteerde er tegen, dat H. M. de Regentes hier door den minister in het debat is ge mengd. Het amendement Van Kerkwijk werd aangenomen met 47 tegen 34 stem men. Tegen de heeren Smits, Van Bylandt, Haffmsns, Guyot, Schaepman, De Beau fort (Wijk), Th. Mackay, Geertsema, Van Velzea, Vermeulen, Van Gij*, Michiels, Harte, Beelaeits, Van Berckel, Roell, Van den Bercb, Laad, Schim- melpenuinck, Royaards, Reekers, Riak, Dobbelmann, Mutsaers, Travaglino, Vro- lik, Vaa d. Borch, Van Vlijmen, Bool, Keuchenius, Levy, Ruys, Havelaxr en de Voorzitter. Op art. 8 was voorgesteld een amend, van de Comm. vaa Rapp. tot vermin dering met 4,900, om den inspecteur van het militair onderwijs niet toe te voegen een hoofdofficier en een luite nant, maar den toestand te laten gelijk die is. Na bestrijding door den minister werd het amend, der Comm. van Rapp. aangenomen met 52 tegen 40 stem men. Op art. 23 was een amend, voorge steld door de Comm. van Rapp. tot vermindeiiag met f 3285 (omtrent de hoogere soldij der militaire schrjjvers ad ƒ0,25 Per dag en andere verhoo- gicgen eec oordeel der Kamer uit te lokken, gelijk de heer Huber in zijne toelichting deed uitkomen). De heer De Kas bestreed het amend, en bepleitte de billijkheid van deze kleine lotsverbetering, voor yverige en nuttige lieden, waarbij de minister zich ge heel aansloot. De hh. Huber en Bor- gesius kwamen er ook tegen op, dat de minister te dexen opzichte door een Kon. besluit op de revisie der Kamer is vooruitgeloopen. Nadat de minister echter zijn leedwezen had betuigd, al dus ongewild het budgetrecht der Ka mer te hebben geschonden, verklaarde de heer Ruber namens de(7. v. i?.het amend, in te trekken. Een amend, tot vermindering van art. 21 met f 450 (verdubbeling bureel- kosten voor den "commandant der stel ling Amsterdam) werd, na krachtige bestrijding door den minister, die op den treurigen toestand dezer bureaux wees, ingetrokken. Op art. 29 was voorgesteld een amend, tot vermindering met 100,000 (electris. verlichting van de koninkl. Acad.), het welk door den heer Ruber werd toe gelicht die op de noodzakelijkheid eener meer betrouwbare raming der eventu- eele kosten wees. De minister wilde zich, met het oog op dit laatste argu ment, bij het votum der Kamer in deze neerleggen. De heer Rutgers ver klaarde omtrent de hygiënische nood zakelijkheid hier nog geenszins overtuigd te zijD, evenmin als van de ünanciëele voordeelen. Het amendement werd z. h. s. aan genomen. Door den minister werd overgeno men een amend, op art. 30, tot vermin dering met ƒ175 (traktement leeraar natuurkunde). Op art. 46 was een amend, voorgesteld tot vermindering met f 8000, om de werkinrichting te Ommerschans vooralsnog niet in te richten voor tij delijk verblijf voor troepen, teneinde eerst den geheelen omvang van dat plan te kunnen voorzien. De heer Kolkman kwam op tegen het wegruimen van de schipbrug over het Broekhuizerswater in het belang d,er communicatie in die streek. Per Telegraaf. (Zitting van Donderdag 22 Dec.) De begrooting voor de landsdrukkerij is aangenomen nadat den min. de hh. Kerdijk en Pyttersen had toegezegd, dat hij bjj organisatie der inrichtingen de belangen der werklieden zal behar tigen. De loonen acht hij alleen te hoog voor de pensioenberekening. Hij ont kende dat onder het personeel ontevre denheid heerscht. De heer Tijdens hield zijne interpel latie over de werkeloosheid. Hij drong daarbij aan op steun van gemeenten; die in werkeloosheid zullen voorzien om rijkswerken zoo spoedig mogeiyi in uitvoering te brengen op bespoedi ging van de droogmaking der Zuider zee en op onteigening van gronden die met of niet voldoende in cultuur wor den gebracht. Aan den interpellaat antwoordde de minister van Einnenlandsche Zaken, dat de iegeering de onmachtige gemeenten by de bestrijding der werkeloosheid wil steunende minister van Waterstaat dat er werken onderhanden zijn en op de begrooting zijn aangevraagd en de minister van Justitie dat de wijziging op de onteigeningswet wordt voorbereid. De subsidie is toegestaan voor de hervorming van het landbouwcomité tot een vertegenwoordigend adviseertnd landbouwhekaam. De behandeling vaa de waterstaatsbegrooting is begonnen. Voor den ingang der beurs in de Loedensche City heeft de post administratie, bij wijze van proefneming, een automatisch toestel doen plaatsen. Door daarin een penny te werpen krijgt de kooper een enveloppe, waarin een kleinere enveloppe en kaart. Op die kaart kan hij, op een kleinen lessenaar, die gelijkertijd naar beneden valt, eene boodschap schrijven. Tevens wordt door middel van een electrische schel een looper van het naaste postkantoor ge waarschuwd, die deu briei uit het toe stel neemt en direct bezorgt. De kosteu daarvan moeten gesloten worden in de buitenste enveloppe, waarin ook de te verzenden briet zich bevindt. De kosten van dezen expres-dienst bedragen drie stuivers per Kag. mijl. Het gewone port behoett niet betaald te worden. Desnoods kan men ook het gebruik van een cab bevelen, doch moet dan de prijs daarvan ook in de buitenste enveloppe sluiten. Is het be drag daarvan onvoldoende, dan wordt het ontbrekende van den geadresseerde ingevorderd. Indien de proefneming slaagt zullen dergelijke toestellen ook op meerdere punten iu de stad geplaatst worden. Aan het gedobbel te Lon den met het raden van een weggelaten woord, is door de justitie een eind ge maakt. Zij heelt beslag gelegd opeen bedrag van niet minder dan 34,000 pond sterling, dat in de vorige week hij een der dobbelweekbladen was in gekomen. Op de Beurs te Londen is het spel letje van „her ontbiekende woord" na gebootst. Een beursman schreef den raadselachtiger! zin op „N. N. ie een.. N. N. was de naam van een niet zeer gunstig bekend dobbelaar aan de Beurs. De inzet bedroeg een shilling. Spoedig was er een aardige som bjjoen. De ingezonden oplossingen werden gelezeno, wonder 1 niet éea was juist. Het ontbrekende woord w»s„Gentle man". Hieraan had niemand gedacht. De enquête-commissie te Londen welke de uitvoering van het pijn Booth's Darkest England onder zocht heeft, maakt een breedvoerig ver slag openbaar, waarin de commissie zegt, dat zij 1°. bevonden heelt dat de ontvangen bijdragen besteed zijn over eenkomstig het program en de bedoe ling der gevers; 2». dat het beheer de gelijk, zuinig en omzichtig is3°. dat wanbeheer in het Darkest Engeland-plan de eigendommen en Booth zeli zou blootstellen aan civiele en crimineele processen, maar dat de waarborgen tegen wanbeheer onvoldoende zijn. Daarom adviseert de commissie aan trustees het beheer op te dragen vaa de uitvoering van het plan en de eigen dommen van Darkest England. De limes merkt op dat het verslag der commissie de vrienden van het plan noch de bestrijders bevredigt; de laat- aten wilden weten of de resultaten be antwoordden aan de enorme nitgaven, waarover echter het verslag der com missie zwijgt. De stand van den biljart, wedstreid om 34000 punten tusschen Roberts en Mitchell te Londen is thans als volgtMitchell (8000 voorglfl( 16464, Roberts 13603. Den vorigen dzg waren deze cijfers 15310 en 11501. Roberts maakte o. a. seriën van 145, 398, 379, 108 enz- en Mitchell van 303.105,195 enz. In de sneltreinen tusschen Frankfort via Kassei naar Berlijn is, bij wijze van proef, een nieuw verwar mingstoestel ingevoerd. Midden in den trein bevindt zich een wagen met een stoomketel; de heete lncht wordt naar voren en naar achteren door buizen in de verschillende waggons geleid. De strenge afzondering, waarin Charles De Lesseps en de andere gevangenen de eerste dagen werden gehouden, is opgeheven. Woensdag ontving hij zijn vrouw bij zich. Ll»yd te Londen heeftuit Lissabon het bericht ontvangen, dat de pakketboot Nubian, van Southampton naar Kaapstad, tengevolge van mist bij den ingang der haven van Lissabon aan den grond is geraakt. Het schip is in zeer hachelijken toestand. De pas sagiers en de mailpakketten zijn ont scheept. Volgens een nader telegram is de Nubian vol water geloopen en gezonken. RECLAME S. 25 Cents per regel. Aarde! Aarde! Aarde! Met welk innig vreugdegevoel kwamen de oogen van Christoffel Colombus en zijne makkers met de aarde die zich boven de baren ver hief in aanrakingAl de gevaren en onderdraagde pijnen werden ver geten de reddende oever wasvoor hen Hunne pijnen en ellende had den toch maar eenige maanden ge duurd. Hoeveel meer zal hij zich niet verheugen diegene welke na jaren geleden te hebben en zonder ooit de gezochte verzachting en hulp die hij wenschte ontmoet te hebben, ook eindigt met te land te geraken waar hij zal gered zijn en waar hij de gezondheid zal terugvinden La ten wij een dezer geredden spreken «In 1888 was ik bijna wanho pend sedert drie jaren leed ik aan eene leverziekte en gedurende dezen tijd had ik eene menigte genees middelen geprobeerd en doctoren geraadpleegd, doch alles te vergeefs en mijne ziekte verergerde altoos. Ik leed aan de hevigste pijnen, de angst joeg mij van de eene naar de andere plaats, dan op het bed, dan op de sofa, dan liep ik rondom de kamer, eindelijk viel ik machteloos en kon mij niet meer opheffen. Eens las mijn zoon in de «Saechsische Auzeiger» eene beschrijving van Warner's Safe Cure» en ging da delijk dit geneesmiddel bij een apo theker koopen. Ik begon het middel te gebruiken juist wanneer ik meest leed. Na 4 soeplepels ingenomen te hebben gevoelde ik eene warmte in het gansche lichaam en terzelfder tijd etne verzachting. Gedurende weken lang kon ik noch eten noch dranken bewarenalles kwam, het geneesmiddel uitgezonderd, onmid dellijk terug. De pijnen verdwenen langzamerhand. Daar de maag altoos door het gebruik van dit uitmun tend geneesmiddel versterkte, kon ik weldra opnieuw eten en mijne pijnen verdwenen gansch. Na vijf flesscben genomen te hebben was ik volstrekt genezen en sedert dien is mijne gezondheid uitmuntend. •Gelieve dit voor het nut der lijdende personen te laten drukken. •Limeritz, in Sachsen. Mme Caholina Bkllmann.» Verkrijgbaar bij M. CLEBAN Co., Drogisten, Amsterdam, tegen 2,25. FAMILIEBERICHTEN. Geibouwd 30 Dec. I. M. Noorduijn en S. J. de Chaufepié, Leiden. - 21. M. L. Deenink en J. A. M. C. Giunta d'Albani, Den Haag. Geboorten: 19 Dec. Mevr. Rib binsMeijer letenl. z. Delit. - 21. C BelintanteMendes da Costa z. Am sterdam. Overleden 17 Dec. R. G. C. van der Maas jm. 11 jaar, Amsterdam. - A. Zwagerman 82 jaar, Hensbroek. R. I. Manheim 51 j. Amst. - C. Krijter jd. 43 j. Amst. H. van Schouwenburg jd. 4]. Leerdam.18. J. Dinger 79 j. Amst. - 19. W. Twiss 77 j. Den Haag. - H. C. Dnfais jd. 21 j. Deu Haag. - P. van Bemmelen 64 j. Den Haag. - 13. J. v. DamVan Everdingen 45 j. Tiel. -14. R. J. L. Weijhenke 63 j. Den Haag. - 16. F. Verschuur Pzn. 70 j. Amst. - P. Huidekoper Jzn. 57 j. Maarsen. - H. A. G. Böhtlingk jd. 50 j. Utrecht. 17. F. J. Cornelissen 49 j. Den Haag. - j. C. DuijkersTindal 68 j. Steenbergen. 18. J. F. van Lennep 73 j. Amst. -19. Wed. G. NobelsWiilemsen 52 jaar, Apeldoorn. - N. J. Giltjes jm. 2 md. Borkeloo. - H. van Heijnsbergen jd. 44 j. Nieuweramstel. - W. Bijniog 62 j. Den Haag. W. H. A. de Koning jd. 78 j. Den Haag. 19. A. Hekhnisen jd. 7 m. Amst. - J. Meurs 39 jaar, Houtrakpolder. - W. F. de Flavard de Wolfl 77 j. Nijmegen. - C. den Heijer, Amst. - G. Rodenberg 72 j. Wou- brugge. - 20. C. G. Bolkestein jd. 21 j. Wije. - D. Dekker 32 j. Lonneker. - A. L. de Kieviet 67 j. Kuilenburg. - A. du MéeVermeulen 73 j. Den Haag. StoonmartBsrichten. Het stoomschip Dubbeldamvan de N. A. S. M.. vertrok 21 December van Amsterdam naar New-York. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van New-York naar Rotter dam, (passeerde Woensdag 21 December, des voormiddags 11 uur 20 min., Praw- lepoint. Het stoomschip Merapivertrok 21 December vin Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Conrad, van Batavia, arriveerde 21 December te Amsterdam. Het stoomschip Primes Wiihelmina van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 December van Southampton. Getrouwd 22 Dec. K. Verlaan en J. Veldhuizen. - K. R. Gallas en M. Vernout. Geboorten 22 Dec. M. Orvalv. d. G ift z. - T. C. BootsKuipers d. Overleden: 21 Dec. C. Sali 48 j. de Witstr. - W. v. Assenderpv. d. Eist 45 j. Essenstraat. Aan Geabonneerden op dit Blad en kunne huisgen&oien worden aan het Bureau 'Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld msar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés bullen Haarlem ontvangen in lichting legen toezending van postzegel I. Dame bescb. stand P. G. voor de opv. v. 4 kind. en ter best. van de huish. 8. Burgerdochter P. G. g. m. kind. kunn. omg, tot ass. in de huish. bij een Roll, fam, in Eng. 8. Huishoudster, in een burgergez. 4. Huish. P. G. in een kl. ges. met g. get. 5. Winkeljuffr. in een koomenijszaak, aangen, humeur, g. kunn. wegen en v. g. get. voorz. 8. Kinderjuffr. P. G. in een gez. met 2 kind. voor de huish. en van goede get. voorz. 7. Manteljuffr. P. G. gew. met gediating. publ om te gaan. 8. Coupeuse P. G. tegen Maart vo'k. met het mantel vak op de hoogte. 0. Winkeljuffr. P. G. n. boven 80 j. in een bakketb. liefst met toev. van portret. 10. Winkeljuffr. luxe-zaak, gew. met fijne clien. om te gaan en van goede ref. voorz. II. Einder- linnenjnffr. P. G. n. ben. de 80 j. met jonge kind. kunn. omg. en bek. met naaien, kn. en mazen. 12. Geh. lieden, liefst z. k. tegen Jan. voor zetkastelein, borgst. vereischte. 13. Amb enaar voor gemeente-administratie, zelfst. kunnen werken tegen 550 h 650 sal. aanmeld, voor 1 Jan. 14. Kantoorbed. bek. roet expeditie en kan- toorw. tegen ƒ500 salaris, met opgaven van ouderdom en vroegere betrekk. 15. Reiziger voor Amst. op de hoogte van verfwaren, lakken, chemicaliën en de clienteele. 16. Kruideniersbed. tegen hoog loon te Amst- tegen Jan. van prima ref. voorz. 17. Burgerjongmenacfi tegen Jan. op een ma gazijn in manui. teg. salaris naar bekw. 18. Huisknecht P.&. voor dadelijk of teg. Febr. met paarden kunn, omg. en voorz. v. uit«t. get. VEREENIGING Namens het Hoofdbestuur bericht ondergeteekende met erkentelijk heid, dat de op 20 dezer gehouden collecte voor de behoeftige Oud- Strijders van 1830/31, de som van J 558,541/» heeft opgebracht. Tevens betuigt hij zijn hartelijken dank aan H.H. Onderofficieren van het Bataillon d.d. Schutterij, voor de door hen op zoo welwillende wijze en geheel belangloos verleende hulp. H. M. J. VAN LENNEP, Lid van het Hoofdbestuur. Haarlem, 21 Dec. '92. HAARLEM. Vrijdag 23 Dec., 's avonds 8 uur, Schaebelstraat, geleid door Adjudant MACKENZIE, Ensign CLEVERLYKapitein CLATJZER en eenige Kadettenvan Amsterdam. Genootschap „MELPOMENE en THALIA". Maandag 26 De cember 1892 (tweede Kerst dag), „ANGELO, TYRAN VAN PADUA", Tooneelspel in 4 be drijven, gevolgd door „DE BE GRAFENIS VAN JAN KLAA- SEN", Kluchtspel met zang en dans, geestverschijningen, ben- gaalsche verlichting enz., enz. Aanvang 7 uur precies. Prij zen der plaatsen fO,75, fO,50, f0,25. Na afloop Bal. Eerste Rang geeft toegang tot het Bal. Bureau op den dag der uitvoe ring aan „de Kkoon", van II tot 2 uur en na 5 uur, alwaar kaarten verkrijgbaar zijn. In plaats van Zondag 1ste Kerst dag, zullen op Maandag 2e Kerst dag Boeken worden afgegeven. Op den Nieuwjaarsdag zal de Bibliotheek gesloten zijn. Gemeentelijk Muziekkorps, op Zondag 25 December 1892, 's avonds 8 uur. Entrée voor het publiek f 0,25 de persoon. Maandag 26 December (2e Kerstdag), 's middags 2 uur, voor de Leden en hunne Dames. HET BESTUUR. HAARLEM. Gezelschap Tan den TiToli-Schonwhnrff te Rotterdam. Dir. J. C. DE VOS en W. VAN KORLAAR. Optreden van Blijspel in 3 bedrijven. Gevolgd door Blijspel in één bedrijf. Aanvang 7'/j uur. Balkon 2,Stalles ƒ1,75, le Loge f 1,50, Parterre f 1,25, 2e Loge f 1,Gaanderij ƒ0,50. A. C. L. SARLET Makelaar, zal verkoopen zeer net onderhouden MEUBELEN, waarbij Kabinet, Linnen-, Penant- en andere Kasten, BureauxChiffonnièreSecretaire, Ledekanten, Wasch-en Nachttafels, Kanapé, Stoelen, Talels, enz. Voorts een Pianino, Spiegels, Pendules, Prenten in Lijsten, Vestibule Vazen en andere Ornamenten. Uitmuntend gevulde Bedden, Ma trassen, Dekens, Glas- en Meubel gordijnen. Aardewerk, Fransch- en Oud- blauw Porselein, Kristal- en Glas werk, Lak-, Koper- en Ijzerwerk, waarbij Brandkasten, Spaaroven, Haarden en KachelsGoud- en Zilverwerk, een partijtje oude Wijn en meer andere goederen. Alles verkocht wordende wegens sterfgeval en afkomstig van deftige familiën hier ter stede. Dinsdag 27 December van 10 tot 3 uur te zien. Handelsrekenen, Handels recht, Handelscorrespondentie (vreemde talen). De ondergeteekende stelt zich be schikbaar tot het geven van Les in een of meer der bovengenoemde vakken, zoowel voor de praktijk als ter opleiding voor eenig examen. L. VAN DAM Jzn Leeraar-Boekbouden M. O. Kleine Houtstraat 65. Een HUIS, van de Bouwveree- niging «De Voorzorg». Te bevragen Baljunslaan No. 21. Prijsopgave gevraagd van 12 tweepersoons Schoolbanken lang 115, boog 75 cM., met berging voor boeken en verlegbare voet plank. Losse zitbank met rugleu ning. Een en ander zoo eenvoudig mogelijk en 2 maal gegrondverfd, te leveren 15 Jan. Br. fr. motto .Bankt, bureau dezer Courant. Herplaatst negens misstelling.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3