Bericht. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. I He Jaar^ansr, Maandag: 2 Januari 1H93 IS o. i913 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit drie bladen. J. 0. PEEREBOD81. Oudejaarsgedachten. STAD8NIEU W 8. Aftreden vanïr. E. A. lordens. Di JN ft N L A li. 9EMENÖD NIEUWS. POLITIEK OVERZICHT. HAARLEM'S DAGBLAE> Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bureau: Kleine Houtstraat No, 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantieiB. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE CoJOHN F. JONESSuce., Parijs 31bis Faubourg Montmartre ESRSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant wordt ttan hen, die op het Geil, Zondagsblad Inteekenden, No. 53 van dat tijdschrilt toegezonden. J. C. PEEREBOOM. De uitgifte van het Blaadje wordt thans geëindigd. In den loop van dit jaar tocb, is het getal Geabonneerde^ op Haarlem's Dagblad zóózeer toege nomen, dat de uitgave van het Blaadje geheel overbodig kan worden ge acht. De Directeur-Uitgever 'Ingezonden Een van de meest karakteristieke tijd perken van het jaar zijn voor my de laatste vijf z< weken, 't Is, alsof zoo tegen December het proces tusschen herfst en winter zyn beslag krygt. De dagen zijn niet meer aan 't korten, de nachten niet meer aan 't lengen, maar d© eerste zyn beslist kort, de laatste be slist lang. De kachel snort reeds den ganschen dag. De winterdienst is inge treden, niet alleen op spoor- en tram wegen, maar by allerlei instellingen. In de concertzaal zoowel als in den schouw burg is me nu® midden in /t seizoen.'' Lezingen en voordrachten, //gezellige avondjes" in don husselyken kring en daar buiten, zyp aan de orde, kortom, in huiselijk on maatschappelijk leven, heeft dé winter.zich voor goed geïastal- leard. Eenige weken te voren teerde menigeen als het ware nog op hetgeen hg beleefde in den afgeloopen zomer. Men sprak nog over wandeltochten en rgtoertjes, or er zyn reisje naar de een of andere schoone streek, over zyn verblyf aan deze of gene badplaat3, over ai de genoegens welke de zomer oplevert voor rjjken en armen. Ja, ook voor de armen. En in dit opzicht onderscheidt de zomer z:ch gunstig van den winter. De dames in hun bevallig wintercos- Jaasam, de heeren in hunne pelsjassen, de koetsiers met hunne bonte mutsen en kragen, zijn thans een teekenachtig ornament van onze straten. Straks zal ook de natunr het hare doen. Het besneeuwde landschap lokt den Moeken wandelaar naar buiten om Se genieten van het te weinig gewaardeerde natuurschoon, dat voor de jeugdige pracht van dan zomer niet behoeft onder te doen. De rinkelende arresleden, de vroolijke schaatsenrijders, zy voltooien het uiterlyk van 't wintertafereel. Het joDge leven van de natuur heeft plaats gemaakt voor een tijdperk van rust, waaruit nisuwo kracht geboren zal worden. In het leven der menschen schynt de •ernst den boventoon te hebben. Men aehryft en spreekt ever gewichtige maat schappelijke vraagstukken, men pylt de wonden van het maatschappelijk leven en zoekt naar middelen om 30 te genezen. Men slaat met bi soudere nauwlettendheid het oog op den minder te weinig bedeelden wa- toOTgenoot en steekt voor minst de hand uit om zyn lijden te verzachten, Om zyne smarten te lenigen. Daar ko men Sitat Nicolaas- en Kerstfeest, twee heerlijke feestgetyden voer bet echt Hol- landsche hart, feestgetyden, zoo uiterst geschikt om goede snaren in ons ge iooed te doen trillen, om echte oud- Hollandscbs deugden op te wekken en ie verlevendigen. Ik denk aan den huiselyken geest, het kenmerk van onzen landaard, aan den heerlijken band die den familiekring maakt tot éen samenhangend geheel, waarvan de deelen aan elkander gehecht zijn in lief en leed, zoodat het leed geen leed meer is. Ik denk ook aan het me degevoel voor heD, die 't niet snellen kunnen zonder den zedelyken en stoffe lijk steun van 't gelukkiger deel der menscbheid. Dat laatste gedeelte van het jaar wekt by menigen bevoorrechte het gevoel van solidariteit met al zyne medemeDschen, het besef, dat wy al len broeders zyn en dat wo zelfs 'den verdoolden broeder niet kunnen verloochenen, veel minder nog den oiagelukkigen, die zonder zyne schuld een zoo klein deel ontvangt van het ge luk, waaraan het leven toch zoo ryk kan zijn. Bij al de koude van den kersttijd, heerscht er dan toch in menig hart, in menigen kring eene koesterende warmte, die haren weldadigen invloed doet ge voelen ook buiten syne onmiddellijke om geving, ook dan nog, wanneer sneeuw en ys reeds lang zullen zyn weggesmolten. De algemeene verbroedering der men schen, der volken, welke eene heerlijke stof voor ons denken, welk een bekoor lijk ideaal voor ons streven Een aar ver zou ik willen loopen om den redenaar te hooren, die my op den oudejaarsavond dit thema met talent wist uit te werken, die er in slaagde voor myne verbeelding op te roepen het beeld dier schoone toekomst, waarin alle menschen broeders zullen zijn. Neen lezer, niet allen gelijkenmaar allee broeders, door de erkenning dat wy allen men schen van hetzelfde maaksel zyn met dezelfde echt menschelijke roerselen met onze deugden en gebreken Ge lijken Het genie en de idioot, de kloeke en de zwakke Neen die zullen nooit gelijken zijn. Maar voor allen is op deze schoone aarde geluk te vinden, al zal het gelak van den een nimmer bestaan in dezelfde omstandig heden als dat van den ander. Om el kander dat geluk te doen deelachtig worden is in de eerste plaats noodig verbroedering. Wie hoog staan, moeten afdalen tot hen die daar leven in de laagte, niet enkel om aalmoezen uit te reiken, maar om wat mee te deelen van de grootheid hunner ziel aan den stoffe lijk en geestelijk misbedeelde. Ook deze oudejaarsavond zal weer voorbijgaan, zonder dat het eindelooze arbeidsveld van den meDSch noemens waardig beperkt is geworden. Hier zal het zyn schrille ontbering, droevig lyden, met verklaarbare bitter heid, daar dartele vroolykheid bij vol slagen absentie van ernstig plichtsbesef. Maar ginds - ea daar, daar richten wij ons oog heen op dezen avond van overpein zing ginds blijmoedige opgewektheid, met ernstig besef' van 's menschen edele roeping met den vasten wil om de handen aan den ploeg te slaan met den kloeken moed om zich niet te laten bedwelmen door 't geluk, noch zich te laten ter neer drukken door de smart, maar steeds oog en hart geopend te hoaden voor wat er leeft om ons heen. Dat is de ware oude jaarsavond stemming. Indien ik een tee kenaar ware, dan zou ik ze u in beeld brengen. Ik schetste u dan eene fiere menschelyke gedaante, met eene uitdruk king van kalme vastberadenheid op 't gelaat, aan den voet van eeu rotsach tigen, stöilen bergweg, eenen blik vol vertrouwen achter zich werpende en wy zende met de hand naar boven. Excelsior Haarlem, 31 Dec. 189a To 's Gravenhage zijn Vrijdag ge- j slaago. voor M. O. Hoogere Mechanica K VI de beer M. H. Spruïjt, en voor Boekhandel K XII de heet J. Wenting, beiden alhier. V; ij dagavond vergaderde de kiesv^r eeniging „Vooruitgang" tc Haarlem in Café Brinkmann. Doel der vergadtriug was hot benoemen van nieuwe bestuurs leden, in de plaats van de periodiek af tredende leden, de heeren J. G. Tuijtel, Mr. A. J. van Thiel, J. Merens en Johs. de Breuk. De heer Merens had deu wensch te kennen gegeven niet te worden herbe noemd. In zijne plaats werd benoemd de heer C. van Cuijk, terwijl de drie anderen werden herkozen. In de plaats van den heer H. L. Janssen van Rssy, die voor het bestuurs lidmaatschap had bedankt, werd be noemd de heer W. L. Schram Azn. Na nog eenige besprekingen van huis- houdelijken as.rd werd de vergadering gesloten. Men schrijft ons Tot heden werd er voor de Garni zoenen steed3 Hoilandsch spek gevor derd, doch thans is door dea Minister van Oorlog bepaald dat ook Amerikaansch spek mag worden geleverd. Deze te betreuren maatregel sluit natuurlijk ia dat geen Holiandsch pro- dukt meer geleverd kan worden ea te vens dat aangezien dea laags ten inschrij ver gewoonlijk de leverantie wordt gegund, ook de minst goede kwaliteit Amerikaansch spek door den soldaat verorberd moet worden. Nu rijst de vraag: „zal de prijs van Holiandsch spek dien van Amerikaansch zoo zeer te boven gaan dat de maatre gel van den minister te billijken is?" Naar vaa bevoegde zijde verzekerd wordt kan dit verschil hoogstens 6 8 cents op het K. G. bedragen, zoodat het den soldaat ongeveer 2 cents ver schil in de 5 dagen zou uitmaken en hem dan eerste kwaliteit Holiandsch spek kon worden verstrekt. Ware de minister van betere zijde ingelicht, dan zoude hij, eok in netbe lang van den Nederlanndschen handel, zeker niet tot dien maatregel zijn over gegaan. De Burgemeester dezer gemeente, de heer Mr. E. A. lordens, heeft aan H. M. de Koningin Regentes eervol ontslag uit zyae betrekking aangevraagd tegen 10 April e.k. Dit bericht gewerd ons heden mor gen. De Burgemeester heeft derhalve ontslag gevraagd op den dag van zijn 71 sten geboortefeest. In weerwil van 's burgeme asters hoo- gei ouderdom komt het besluit betrek kelijk nog onverwacht. Wij, die niet geschroomd hebben nu en dan kritiek te oefenen op 's Burgemeesters meenin- gen cb beschouwingen, wij willen aan den anderen kant bij deze gelegenheid van harte gaarne eea woord van hulde brengen aan den grijzen ambtenaar, die thans aftreedt. De gemeente Haarlem was hem lief en met ijver en toewyding heeft Mr. lordens steeds getracht hare belangen te bevorderen, op de wyze die hem de beste scheen. Wanneer wij ook na 's burgemeesters heengaan, aan hem terugdenken, dan zal het zija aan een man van groote bekwaamheid ea van groote werkkracht. Door het Bestuur van de Vereeni- giag tegen het mishandelen van Dieren te Haarlem en Omstreken wordt rond gezonden een verslag over het afgeloo pen jaar, waaruit blijkt, dat de Ver- eenigiog haren werkkring door het stichten vas een afdeeling voor jonge lieden heeft uitgebreid. Tevens wordt daarbij een circulaire gezonden als op wekking om de Vereeniging in haar goede werk te steunen. De minimum-contributie bedraagt éen gulden. Zij die jaarlijks meer dan drie gulden betalen, ontvangen gratis het maandschrift „Androcles". Door den heer J. van der Wiel, Anegang alhier zijn voorhet nieuwe jaar rondgezonden zeer practische wand- kalenders, terwijl ook de firma T. C. Merwart Zoon onder hare clientèle zeer nette, eenvoudige scheurkalenders heefc verspreid. Het tweede gedeelte van de beschrij ving van het toonwerk „O.dysseus" door onzen muziekverslaggever, den heer Phi lip Loots, zal in het volgend nummer worden opgenomen. Op requisitie van den officier van justitie alhier, is door den rechter commissaris bevel tot aanhoudisg ver leend van Simon Nanninga, onder ver denking dat deze medeplichtig is ge weest aan de iubra&k, onlangs gepleegd bij de heer Paul C. van VÜ3singen, alhier. Nanninga,; eea oude kennis der justitie, is dientengevolge Donderdag gearres teerd. latusachen heeft Rosier, die zooais men weet, voor deze inbraak door de rechtbank alhier onlangs werd veroor deeld en die ter terechtzitting hardnek kig zijn onschuld jhandhaafde, bekend dat hij de inbraak heeft gepleegd. Heden morgen is een 5-jarige knaap door het ijs in den Kampersmgel ge zakt tot zijn hals en met moeite door een voorbijganger gered. Heden namiddag is door de politie aangehouden eene 19jarige knaap, ge naamd J. P., die zich ten nadeele van zija vroegeren patroon, den groenten- koopman J. J. G., had schuldig gemaakt aan diefstal van negen zakken met aardappelen. LI. Donderdag heeft alhier de kazerne verlaten de soldaat de K. met mede neming van vier zilveren horloges, die hem door verschillende militairen ter reparatie w.tren toevertrouwd. „Sinds enkele dagen hiel- dea zich te Amsterdam vier personen op, die zich uitgaven voor katholieke geestelijken uit Mesopotamia en bij de roomscne ingezetenen gelden trachtten in te zamelen, wat huis ook hier en daar gelukt schijnt. Aaa de politie, die aanleiding vond zich met de zaak te bemoeien, is inmiddels gebleken, dat men met Grieksche joden heeft te doen gehad. De vreemdelingen hebben dien tengevolge last gekregen de stad te ver laten (daar zij voldoende vaa geld voor zien waren, bestond geen reden, hen door den sterken arm over de grenzen te zetteö). Twee v&n hen zijn afgereisd in de richting van België, de twee ande ren in die van Duitschhnd," Aldus meldt de Tijd. Omtrent deze personen, vernamen wij nog het vol gende De Hoofdcommissaris van politie te Amsterdam, vestigt de aandacht op de zich noemende Jean Simon Joannes, 34 jaar, Johannes Sabas 24 jaar, An tonio Guiseppo Stephan 38 jaar en Antooa Elias 34 jaar, de laatste een arm missende, alle Oostersch-zwart van uitricht en zwarte baarden of knevels en in het zwart gekleed, de twee eersten met hooge zwarte hoeden met breede randen met de twee laatste met phanta- siehoeden. Zij geven voor R. C. priesters of zendelingen te zijn en geld in te zamelen voor den bouw van R. C. kerken in Turkije. By den Consul-ge neraal te Amsterdam, noch bij het R. C. Dekenaat is van eene opdracht daartoe iets bekend. De Latijnsche taal is hun vreemd en als R. C. priesters hebben zy zich niet kannen legitimeeren. Twee hunner zijn den 27sten December naar België afgereid, de twee anderen naar Emmerik. Er wordt tegen hen gewaar schuwd. V r ij d a g ochtend, ruim 8l/s uur geraakte aan het hoofdstation te Groningen, bij het terugzetten van een ledigen personentrein, de wisselwachter J. H. Soenveld, 37 jaar oud eo wonende aldaar, vermoedelijk door te struikelen, daaronder, zoodat hij overreden werd, waarop de dood onmiddellijk volgde. Zijn lijk werd naar het academisch zie kenhuis overgebracht. Soenveld laat eene weduwe era één kind achter. iV I S S C H E R IJ. IJMUIDEN, Dinsdag 27 Dec. 1892. M D 17 Emma Anna, echipp i' ü-n Braber, 4000 schelv,, P R 3 Admir. v. Kinsbergen, schipp. L. van Pelt, 2000 schelv., M D 13 Adrina Lumina schipp. de Korte, 4200 schelv., M D 18 Z8e- manshoop, schipp. W. Vissil, 3800 schelv., M D 8 Willem de Zwyger, sch. G. Langbroek, 3700 schelv., M D 16 Op hoop van Zegen, schipper H. v. d. Hoek, 2400 schelv., M D 2 Maria Cor nelia, schipp. W. v. d. Hoek, 3000 schelv., P R 8 Eersteling, schipp. Ba- rendregt, 1000 schelv., M D 6 Titia Jacoba, achipp. J. Piet qq, 2800 schelv., M D 32 Eben Haeser, schipp. H. Lang broek, 4000 schelv., M D 15 Ulbo, sch. S. de Ruiter, 4000 schelv., M A 99 Burgem. de Jong, schipp. Broader, 2500 schelv., M D 9 Middelharnis, schipp. Jacob v. d. Hoek, 3000 schelv., M A 28 Amsterdam, schipp. C. Breggeman, 2400 schelv., V L 80 Secunda, schipper L. Slumer, 1900 schelv. Pryzen 22 tot 27 naar gelang van kwaliteit Woensdag 28 December. Y L 31 Trio. schipp. J. Wapenaar, 1000 schelv., 70 levende en 100 doode kabelj., M D 1 Waakzaamheid, schipper de Waard, 2300 schelv., M D 11 Hen- drika Adriana, schipp. Jan Koster, 1600 schelv., M D 10 Tweelingen, schipper J. A. de Waard, 1800 schelv. Pryzen schelvisch 28 ea ƒ30, bank- 8chelv!8ch 19Vs. Levende kabeljauw f 3,40 en ƒ3,55, doode 1,45 en 1,60. Donderdag 29 December. M D 5 Onbestendigheid, schipp. D. van Eek, 1600 schelv,, M D 3 Nyv-r- heid, schipp, Cobns v. d. Hoek, 3000 schelv., M D 4 Volharding, schipp. Boon, 3500 schelv., M D 14 Noordover, schipp. Jongejan, 2300 schelv., H D 32 Satur- nus, schipp. L. varJVeelen, 2400 schelv., M A 53 Willem, schipp. L. de Zeeuw, 2500 schelv., Y L 146 Voorlooper, sch. v. Deventer, 3000 schelv., M D 35 Pionier, schipp. L. de Valk, 3000 schelv., Y L 145 Koningin Wilhelmina, schipp. B. Meyboom, 3000 schelv., V L 55 Triton, schipp. G. v.. d Windt, 2000 schelv. en een partytje kabeljauw, P R 5 Jacoba Maria, schipp. M. Noordzij, 2000 schelv., P R 41 Onderneming, sch. C. v. d. SteeD, 3400 schelv. Prijzen ƒ20 tot ƒ24. Vrydag 30 December. M A 38 Nella, schipp. M. van Dyk, 2000 schelv. Prys 22. De navolgende trawlers markten deze week hunne visch Dick Wellington, schipper G. Groen Margaretha, K. de Groot Adriana, W. Knoester Jaeoba, L. den Duik Besommingen van ƒ100 tot ƒ240. Prijzen gesorteerde tongen 50 tot 75 cent; schol 2 tot 78 per mandje. In Engeland is eene koninklijke com missie benoemd om te onderzoeken in hoeverre de armenwet wijziging behoeft ter zake van onderstam! aan personen die wegens hoogen leeityd niet meer in staat zijn om te arbeiden. Lord Aber- dare is president dezer Commissie, tot welke de kroonprins, Chamberlain, lord Lingen en lord Braafey behooren. De Times kent de commissie goed, maar betreurt het dat het kerkelijk element is uitgesloten. Ia den Franschen ministerraad is be handeld de mogelijkheid van het nemen van maatregelen, die noodig kunnen worden ten gevolge van plannen, aan de socialistische groepen toegeschreven, welke bezorgiheid hebben gewekt. De diplomatieke agenten van Enge land, Bulgarije en Italië ie Sofia hebben, in naam hunner regeeiiogen, den mi nister van buiienlandsche zakea den, overigens zuiver vriendschappelijken, raad gegeven, de grondwet van het vor stendom niet te herzien. Volgens bericht uit New-York onder- weipen de nieuwe quarantaine-voor-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1