mAm f ©Hit öieim NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Donderdag 5 Januari 1893. No. 2916. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8, BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en courantier.. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre: Haarlem, 4 Jan. 1892 De kapitein van Tarel, en de 1° luiis. van der Hegge Zijne en de Vries, worden, te rekenen van 1 Aug. a. s., overgeplaatst bij de op te richten cadettenschool te Alkmaar, terwijl op voornoemden datum de kapitein van den Hoff, van het 7e reg. inf., het bevel over de 4e comp. 3e bat. 4e regt. inf. zal overnemen van den kapitein van Tarel. Door de stoombootdiesBt van den heer W. Bus, aihier wo;dt cog steeds de vaart van hier op Amsterdam open ge houden, waardoor het ook anderen beurt- veeren mogelijk is hun dieast tusschen beide plaatsen te onderhouden. Men verzoekt ons, het publiek te waarschuwen tegen eene bejaarde, klein van gestalte zijnde vrovw, zich noe mende vrouw D., voorgevende te zijn weiksier en zeggende te wonen Lange Boogaardstraat 45. Een ingezetene al hier is door zijne lichtgeloovigheid mis leid, daar noch haar naam noch haar adres aldaar bekend zijn. No. 2 van h«t Geïllustreerd Zondags blad, dat in Haarlem uitsluitend aan Geabomaeerden van Haarlem's Dofklad wordt geleverd, zal bevatten: De Diamanten van mevrouw Dinner, geïllustieerde novelle naar het engelsch van W. Clark Russell, Slot (met illustra tie). De bankier en zijae bediende, een amerikaaasche humoreske. Dr. Mezger (met portret). In qu*ran« fiice, een vertelling uit Indië.Goede raad (met illustratie). Door wolven vervolgd, (met 2 illustraties). Jeanne d'Avcs uitverkiezing (met illustratie). Een osaajsgename verrassing (illustratie). Ook dat nog 1 (illustratie). Iets nieuws over onze katten. - Hoe eea éérlijk man beloond werd. De zege- praal vara het menschelijk vernuft. Wat ééa man zoo al zijn kan. Uien uit hygiënisch oogpunt. Afge troefd (met illustratie). De „heeren der schepping" in Siam. Onze prijs vragen. Het dagboek van een hof nar. De eenige fout (met illustratie) Eea afdoend middel (met illustratie). Rebus, Cyferraadsel. Acecdotea. Schaakrubriek. Mededeelingen. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pagina.) Bij kon. besluit is pensioen verleend, ten laste van den staat, aan mr. B. A. Roelvink, ten bedrage van ƒ2334 'sjaars. Bij kon. besluit is aan den eervol ontslagen meesterknecht bij 's rijks werf te Heilevoetsluis, J. Kraijenbrink, een pensioen toegekend van ƒ636 'sjaars. Bij kon. besluit is benoemd tot direc teur van het postkantoor te Valkens- waard J. Key, thans commies der pos terijen vaa de 4e klasse. Bij kon. besluit is aan M. C. van Pel- lecom, op 2ija verzoek, ontslag verleend als dijkgraaf van het waterschap Zee=: burg en Dieraerdyk, provinciën Noord holland en Utrecht. Bij kon. besluit is D. Duyser ontsla gen als secretaris-penningmeester van het waterschap van den Hoogen Maas dijk en Stad en Lande van Heusden c. a., provincie Noordbrabant. De avondpart ij ten hove was Maandag drnk bezocht; men ver moedt door oogeyeer 700 genoodigden, meerendeels gevormd door al de leden van het corps diplomatique; de minis ters, hoofden der departementen; dele den van de volksvertegenwoordiging; van den raad van state; de algemeene rekenkamer; den hoogen Raad ea de overige rechtcollegiën te's-Gravenhage; enkele kuistschilders en verder door een bizonder groot aantal opper-, vlag-, hoofd- of verdere officieren van schut terij land- en zeemacht. H. M. de Koningin-Regentes de Koningin woonde de soireé niet bij verscheen tegen halftien uur in de luis terrijk verlichte zalen, weike ook door de keur van toiletten van de dames en door de gala-kleeding door alle genoo digden, op enkele uitzonderingen aa, ge dragen, een verrassenden aanblik ople verden, H. M. deed zich in een der neven- zalen achtereenvolgens voorstellen de genoodigde dames, de officieren die nog niet aan de Regentes waren gepresen teerd en wien eene bevordering of on derscheiding was ten deel gevallen, en daarna de particulieren. Twee orkesten voerden beurtelings concertstukken uitde Koninklijke Mi litaire Kapel in de groote danszaal, het muziekkorps der dd. schutterij in de kleine. Er is niet gedanst. H. M. de Koningin-Regentes onder hield zich tijdens haar verblijf onder de genoodigden met verschillende diplo maten, hooge staatsambtenaren en hunne dames en verliet te half twaalf uur den kring. De racüt werd daarna nog tot 1 uur voortgezet en toen verlieten de laatste gasten het Paleis. la Rotterdam is tot Lid van de Tweede Kamer verkozen de heer A. Plate (lib.) met 1460 van de 2256 stemmen. De Hollandsche Maat schappij van landbouw zal 24 Februari te 's Hage een algemeene vergadering houden, waarin o. a. zal worden ge sproken over de oprichting eener leer- 'hoeve voor de zuivelbereiding en over een voorstel van het hoofdbestuur om de afgevaardigden der Maatschappij bij het NederlaEdsch-comité te doen benoe men door de algemeene vergadering op dezelfde wijze als de leden van het hoofdbestuur worden gekozen. Verder om te. bepalen dat in het comité zullen worden benoemd drie afgevaardigden uit Noord- en drie uit Zuid-Holland. Voor de vacatures in het hoofdbe stuur zyn als candidaten opgegeven voor Zuid-Holland (vacature mr. Oud- heusden van Achttienhoven) de heeren P. J. A. de Bruine te Zwijadrecht, ba ron Van Brienen te 's Hage, J. II. van der Torren Kzn. te Zevenhuizen, J. Rinkes Borger te Leiden eajhr. Re- pelaer te Dubbeldam. Voor N.-Holland (vacature jhr. Van Merlen) de heeren G. Vas Vi3ser te Amsterdam, J, Zijp Hz, te Twisk en J. L. T. Groneman te Wieringerwaard. Dinsdagavond te ruim 9 uur had in de nabijheid van Amsterdam een spoorwegongeval plaats, op zich zelf van weinig beteekenis, maar dat toch veel ongerief veroorzaakte. Ean paar konvooien kwamen bij de kruising van het hoofdspoor en het zijspoor naar de Stadsrietlanden, even voorbij de halte Kattenburgerbrug, met elkander ia aanraking, waardoor een locomotief ea twee wagens ontspoorden. Het gevolg was dat de beide hoofd sporen op dit door het Ooster- en Staatsspoor gebruikte gedeelte van den weg, versperd waren. De reizigers van het Staatsspoor moesten daarom van het station Wees- perpoort vertrekken ea daar aankomen. Op den Oosterspoorweg was de stoornis grooter. Een hulptrein bracht te even twaalf uur een gedeelte der reizigers aan. Op dat oogenblik werden nog de passagiers van een anderen trein uit Weesp ver wacht, die eveneens op de plaats van het ongeval zouden moeten overstappen. Met de prijzenswaardige oplettend heid werd voor de aldus te laat aange komen doorgaande reizigers, zoowel naar Rotterdam als naar Uitgeest, een extra- trein beschikbaar gesteld. De directie der Nieuwe Ro.terdamsche Schouwburg-Maatschap pij verzoekt aan de N. R. Cl. te wil len melden, dat de heer A. Verhagen voor eene dringende zaak op reis moest ea de artisten wel degelyk hunne beta ling ontvangen hebben. De schouwburg dezer directie blijft tot Zondag 15 Januari gesloten, „wegens aangegane verbintenis in Den Haag". Op Nieuwjaarsdag is eene juffrouw aan de Boschlaan te Rotter dam, door te struikelen bij het naar beneden gaan, v*n de trap gevallen Zij sloeg door den val zoo hevig met het hoofd tegen de straatdeur, dat zij aan de gevolgen is overleden. Maandagnacht deed de po litie te Rotterdam eea goede vaagst Twee ageaten hielden, aandachtig ge worden door het geroep van een be woner der Noord Molenstraat, in die straat zekeren Kraaijenbrink aan, een man meermalen wegens diefstal ver oordeeld en zeer ongunstig bekend staande. Tegelijkertijd werd een tweede persoon aangehouden, herkomstig van Den Briel, die zich in gezelschap van Kraayenbiink bevond. In hun bezit werd gevonden een zak waarin 5 levende en 1 dood konijn, welke dieren ontvreemd waren, door middel van braak uit een hok staande op een plaatsje achter de woning van Piket gelegen. Op dat plaatsje waren zij ge komen door over een hek te klimmen. Nadat de konïjnendieistal gepleegd was, begaven zij zich in de woning van Piket, hetgeen gemakkelijk was, door dien men in goed vertrouwen den sleutel op de achterdeur had laten zitten. Dit binnentreden in de woning en het daarop volgende geraas wekte Piket en gaf aanleiding tot de arrestatie. Twee andere personen die zich in gezelschap van de gearresteerden bevonden, ont kwamen. Al de in den laatsten tijd gepleegde diefstallen van kippen en konijnen kun nen thans gedeeltelijk op naam der aangehoudenen gezet worden, op wie reeds lang de aandacht der politie ge vestigd was. Het successievelijk ont vreemde is waarschijnlijk te Brielle van de hand gedaan. De aangehoudenen zijn aan het bureau in de Meermansstraat in bewaring gesteld. Maandag werd in Junus- hoff te Wageniagen eene vergadering gehouden van ingezetenen om te spreken over de benoeming van eea gemeente ontvanger in de raadsvergadering van Zaterdag jl., waar, buiten de aanbeve ling om, benoemd werd, de zoon van het raadslid (tevens lid van de Tweede Kamer) mr. G. W, baron van Dedem. De vergadering werd geleid, aldus meldt onze berichtgever, door den heer D. J. Andreae, directeur der Hoogere Burgerschool, die het doel van de ver gadering schetste en voorstelde sympa thie voor de handelingen van B. en W. en leedwezen te betuigen, dat zij ontslag he; ben genomen, verder om afkeuring te kennen te geven over de leden, die steeds B. en W. hebben tegengewerkt. De heer G. W. baron van Dedem, zelf ter vergadering tegenwoordig, ver klaarde dat met eijn wil zijn zoon niet zou worden gemeenteontvanger van Wageningen. Verder verklaarde bij zich tegen de voorstellen van den heer Andre?.e; alleen zou hy er zich mede kunnen vereenigen B. en W. te verzoeken op het genomen besluit terug te komen. De heer Bergacker wees er op hoe prijzenswaardig het is bij zulk een be noeming te strijden met open vizieren niet in stilte of door het houden van geheime bijeenkomsten van enkele raads leden. De heer Van Dedem trachtte aan te toonen, dat de zes leden, die zijn zoon hebben benoemd, daarover niet mogen worden aangevallen; dat zulks eerst bij hun aftreding als raadslid te pas komt. Verder dat het benoemen van rijke, ge huwde personen geen vereischte is en zulks ook bij de benoeming van de twee vorige gemeente-ontvangers niet is geschied (die ook beiden ongehuwd waren.) Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan en het voorstel van den heer Andreae met groote meerderheid van stemmen aangenomen. (De verga dering werd bijgewoond door 500 600 personen.) Namens die meerderheid zal nu, door de onderteekenaars der oproeping, een adres aan B. en W. worden ge zonden, waarin wordt kennis gegeven „10. dat zij verontwaardigd zijn over de wijze waarop door sommige leden van den gemeenteraad uwe werkzaam heid reeds langen tyd werd verlamd en ook nu weder uwe met zorg opge maakte aanbeveling voor de benoeming van een gemeente-onfvanger op 31 Dec. jl., geheel in den wind werd geslagen: m2o. dat zij het zeer betreuren, dat door u uw ontslag is ingediend als Burg, en Weth. van Wageningen en dat zij waardeeren de wyze waarop door u in deze aangelegenheid uwe waardigheid en goeden naam zijn ge handhaafd." Daarop werd de vergadering gesloten. De heer Van Dedem poogde toen nog, tot viermaal toe, het woord te voeren, doch hij werd telkens door fluiteD en schreeuwen overstemd, zoodat hij daarvan moest afzien. Door 28 leden van de sociëteit „De Harmonie" is aan het bestuur eene her ballotage verzocht van het lid mr. G. W. baron van Dedem. Ook de heer T. S. G. J. Roes heeft ontslag genomen als lid van den ge meenteraad. Hbld, Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen 34) HOOFDSTUK XVI. De geschiedenis van den graaf. Hoe het mij gelukte weet ik niet, maar ook ik sprorig op en ijlde haar na, my evenwel niet duidelijk bewust wat ik zon doen. Juist toen zy de deur bereikte gleed haar voet uit op den glad gepolysten vloer en met een luiden kreet viel zij op den grond, het pronktafeltje, waaraan zy zich had willen vastklemmen, in haar val meeslepende. Zy ging voort met luidkeels te schreeuwen. Woedend en beangst door haar gillen, viel ik op myne knieën en greep haar by den keel met de linkerhand, want hoewel ik totaal dronken was, was ik nog zeer goed bewnst, dat mijn rechter dnim my zeer veel pyn deed. Ik herinner my niet meer wat volgde; ik weet niet meer, hoe ik het huis heb verlaten. Ik was mij niets bewnst voor den volgenden morgen toen ik ontwaakte en ontdekte, dat ik in een dicht bosch op het gras lag. Ik had niet het minste idee waar ik was, en verbaasde my zeer, dat ik hier als werkman gekleed lag in plaats van my te bevinden in mijne slaapkamer in het Bristol-hotel. Ik was zoo uitgeput naar lichaam en geest, dat het geruimen tijd duurde alvorens ik myne gedachten kon bijeen zamelen. Langzamerhand echter keerde myn herinneringsvermogen terug en herinnerde ik my de gebeurtenissen van den vorigen dag tot op het oogenblik, dat ik Nadine by haar keel had gegrepen om haar te beletten te schreeuwen. Ik had er niet het minste idee van dat ik haar had vermoord totdat ik by mijn terugkeer in Parys het verbaal van den moord in een krant las; het bosch, waarin ik myzelf terugvond, was op verscheidene mylen afstands van de stad gelegen. In oen staat van bewusteloosheid had ik de hemel weet hoe geloopen tot de uitgestrekte bosschen te Meudon. Ik gevoelde my allerellendigst en bleef een tijd lang hulpeloos, uitgestrekt op den grond liggen. Eindelyk stond ik op ontdeed mij van myn werkbuis en valschen baard, stak ze aan met een lucifer en wachtte tot ze geheel door de vlammen waren verteerd. Ik *ist nog niet waar ik my bevond, maar ik liep op goed geluk af tot ik een breede laan bereikte, die het bosch van het noorden naar bet zuiden doorsneed en aan eenige bizondere kenteekenen, die my bekend waren, bemerkte ik, dat ik niet ver van Clamart was verwyderd. Myne beenen waren vreeselyk stijf en met moeite sleepte ik myzelf naar het dorp, waar ik na een glas café n 0 i r te hebben genomen, met den tram naar Parys vertrok. Ik begaf my vervolgens naar een der bruggen en wist myn pet toevallig in de Seine te doen vallen, terwyl ik veinsde myn aandacht te wyden aan het laden van een boot. De voorbij gangers vermaakten zich met myn ongeval. Het is een eigenaardig verschynsel, dat weinig dingen zoozeer den lachlust opwekken als het schouwspel, dat iemand zyn hoofddeksel verliest. Ik sprong vlug in een huurrijtuig, en na onderweg een hoed te hebben ge kocht, keerde ik naar myne kamers in de Rue Vaugirard terug. Ik begaf my voor een paar uur naar bed, en na mijn toilet to hebben gemaakt en te hebben geluncht (laat ik liever zeggen te hebben getracht wat voedsel te gebruiken) by Bignon, keerde ik naar het Bristol-hotel terug. Den volgenden dag bracht ik uw vader een b8zoek. Stel a voor hoe verbaasd ik was, toen ik bemerkte, dat hij met zyn arm in een verband liep. Het was alsof het lot mij in alles in de hand werkte. Ik merkte op, dat de deur van de aangrenzende kamer op een kier Btond en vermoedde, dat gy naar ons onderhoud lois- terdet. Wat ik verwaohtte gebeurde, maar geloof my lieveling, ik zou Koakavitch in ieder geval bevolen hebben over die geschie denis van het kastje het stilzwijgen te bewaren. Toen kendet gft my nog niet, maar nu begrijpt gy wel, dat ik nooit uw vader het gevaar zou hebben doen loopen gevangen genomen te worden voor eene misdaad, die ik had bedreven; iDgeval de argwaan op hem viel, was het toch steeds myn voornemen om de waarheid to bekennen. Ik heb dit gedaan; hy is nu veilig. In myne bekentenis, ingeval dat fay mocht worden veroordeeld, bestemd voor den pre sident van het gerechtshof, heb ik op Koakavitch volstrekt geen schuld doen vallen. Ik heb het niet doen voorkomen of hy een medeplichtige in de misdaad was, en ik heb vermeld, met weg lating van die geschiedenis van het kastje, dat hy handelde onder dwang. Evenmin heb ik vermeld, dat ik op zyn aandringen my voor graaf Pohitonoff ben gaan uitgeven. Ofschoon ik gedwongen ben te bekennen, dat hy een van de grootste schavuiten is, die ooit heeft geleefd, besef ik dat even schuldig als ik ben ik niet het recht heb, zelfs al wilde ik hef

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1