IJsbericliteu. WEDSTRIJBEI. POLITIEK OVERSIGHT. is over de maand December van dit jaar 88.5 mM. regen gevallen, tegen 113 mM. over dezelfde maand van het vorige jaar. Over het jaar 1892681.5 mM., over het vorige jaar 814 mM. Te Rockanje is in den aigeloopen maand December uit den regenmeter afgetapt 59.1 mM. regen, tegen 76.9 mM. in Dec. 1891. Gedurende het geheele jaar 1892 is daar gevallen 540 4 mM. regen of 54 duizend 40 HL. per HA., tegen 618.4 mM. of 61 duizend 840 HL. per HA. in het jsar 1891. Te Wageningen hebben Dinsdagavond opstootjes van socialisten plaats gehad. Toen zij op herhaalde aanmaning niet uiteengingen, werden zij met de blanke sabel uiteengejaagd en enkelen gearresteerd. Daar de her haling wordt verwacht, zijn er militairen aangevraagd. Een drietal kinderen uit Vetsloo aten spelende eenige in het wild groeiende kruiden en werden dientengevolge vergiftigd. Een van hen, de 9 j arige Herman Aben, stierf reeds eenige uren na het gebruik. De twee anderen, die door het toevallig gebruik van melk aan het braken geraakten, denkt men te behouden. Uit Stiens meldt men: Tot nog toe volgde men hier den eenigen r&tioneelen weg ter bestrijding der werkeloosheid het verschaften van pro ductieven arbeid aan de veldarbeiders. In plaats dat de boer een stuk land met behulp van den ploeg bewerkte. Het hij het door arbeiders met de spade omwerken. Dit veroorzaakt wel grootere kosten van werkloon, maar deze worden door de betere gesteldheid van den bodem na het spitten ruimschoots ver goed. De xivier het Spui voor Oud-Beierland bevond zich Maandag vol drijf ijs, het welk echter weder geheel naar zee is weggedreven. Zoover het oog reikt be speurt men thans niets dan blank water. Wegens het vele ijs op de Oude Maas is de stoombootdienst op Rotterdam ge staakt moeten worden. Ook de stoom boot „Thor" heeft den dienst op Dor drecht gestaakt. Uit Dordrecht dd. 3 Januari meldt men Het ijs op de rivier voor de stad is steeds drijvende; evenzoo in de Kil. De rivier is over de geheele breedte bedekt. De veerbooten op P&pendrecht en Zwijndrecht hebben den dienst ge staakt. Ook op de Nieuwe Merwede is het vol ys, doch drijvende. De Oude Maas is beneden Heerjansdam weer losgeraakt. Te 's-Gravendeel was Dinsdag namid dag te 3% uur de geheele rivier vol met drijfys. De overtocht aan het rijks veer gaat met vele moeielijkheden gepaard, Maandag was er ,veei ijs op stroom b\j Tessel. Zeilvaattuigen zijn niet aan gekomen. Alleen de poststoomboot bleef geregeld doorvaren. Over het eiland is buitengewoon veel sneeuw gevallen, Volgens bericht van Dinsdag uit In- gen, Neder-Betuwe, gaat er drijfijs in de Rijn. Waterstand laag. Het ijs op de Zuiderzee wordt hoe langer hoe sterker. Maandag hebben eenige Markers het reeds gewaagd den tocht naar Monnikendam op schaatsen te maken. De overtocht over den IJsel bij Zalk geschiedt per pont, bij het schuitenveer Op de boven aangeduide wijze zijn over het ijs, evenals te Wilsum. By overtocht aldaar zeer moeielijk, zoodat de communicatie met het Laad vanAl- tena voor rij- en voertuigen verbroken is. Te Maastricht is de rivier de Maas voor !/io met drijfijs bezet. De peilschaal teekent er 42.05 M. boven A. P. Ten noordwesten der Maasbrug heeft het ijs den Maasmolen ingesloten. De uitslag van den Dinsdag te De venter gehouden wedstrijd op schaatsen om het kampioenschap van Overijsel wasJ. J. Eden te Haarlem in 45% sec, Y. Roodenhuis te Apeldoorn in 49 sec.J. Heimans te Zwolle in 54V5 sec. J. de Jong te Zwolle ia 1 m. iyVe sec, (De laatste was gevallen). De baan was lang 500 meter. Letteren m lanit. Inhoud van De Hollandsche Lelie van 4 Januari 1893 Hoofdartikel: Gewonde harten (slot volgt.) Soaja Kovalevsky. Naar Ann Carlotta di Cazaneilo. Bewerkt door Una. IV. Nuttig of niet? door M. Wittop Koning, (slot.) Mopsje. Novelle van Emil Roland. I. Bericht- wedstrijd. Vermelding van giften. Vragenbus. Correspondentie. Week-kalender. onze arbeiders tot nog toe steeds aan den arbeid gehouden. Thans echter, nu de vorst de velden verstijfd en met een dikke sneeuwlaag bedekt heelt, is de veldarbeid onmoge lijk. Daar er bijna geen vlas is, werden pogingen aangewend, om thans op an dere wijze in den gedwongen stilstand der werkzaamheden op het veld te voorzien. Uit Sappemeer wordt ge- meld: Het spoedig gesuste opstandje Maan dag te Fokshoil was een gevolg van hei tijdelijk gedaan krijgen vaa 400 der 450 werklieden op de 2 fabrieken aldaar wegens de vorst. Te Sappemeer bleef het Maandag nacht rustig. Te Hoogezand werd Maandagavond voor het huis van den burgemeester Van Roijen door dronken meiden een pistoolschot gelost. Armoede heerscht hier bijna niet. De oproerlingen zijn goed beloonde fa briekarbeiders. Van de werkverschaffing te Hooge zand maakt niemand gebruik. Een der te Sappemeer ge- arrest erde fabrieksarbeiders Boumao, heeft ook voeger reeds, wegens het plegen van verzet bij een oproer, drie maanden gevangenisstraf ondergaan. Toende bewonersder aan de spoor gelegen boerdery in den Oost hoek, gemeente Steenwijkerwold, zich Zondagavond te bed wilden begeven, bemerkte een hunner dat het achterste gedeelte der woning in brand stond. Ternauwernood konden de kinderen gered worden. Binnen een paar uren was het geheele huis in asch gelegd 6 koeien, 2 pinken en 2 schapen kwa men in de vlammen omalleen het paard wist men te redden. Huis en in boedel waren, hoewel laag, verzekerd. RECHTSZAKEN- De haagsche rechtbank heeft Maan- Brunnepe is de overtocht naar het Kam pereiland gestremd; van Kampen naar het Kampereiland overtocht per pont; te Grafhorst overtocht met de pont door eene geul. Dicht aaneengesloten drijven de ijs massa's langzaam de Boven-Merwede af, zich een weg banende deels door de Beneden-Merwede. Daar het ijs Dinsdag morgen zeer is toegenomen, verwacht men dat het zich spoedig vast zal zetten. De overtocht van Gorinchem naar Sleeuwyk is gestaakt. Uit Deventer 3 Jan.Het ijs zit over de geheele rivier vast, behalve van de schip- tot de spoorbrug waar open wa ter is. De schipbrug kon, omdat zij ge repareerd moet worden, nog niet weder gelegd worden, zoodat het verkeer met de overzijde alleen voor voertuigen en personen over de spoorbrug plaats heeft. Maandag avond werd te Zutfea door den omroeper bekend gemaakt, dat personen, hoofden van gezinnen, die zonder werk waren, zich Diasdag mor gen tusschen tien en elf uur aan het stadhuis konden vervoegen. Uit Renkum meldt men van 3 dezer: De rivier voor deze gemeente is over een derde der breedte met zwaar afko mend drijfijs bedekt. Langs de geheele los- en ladingplaats heeft zich een breede zoom vastgezet. Ten gevolge van den lagen waterstand en aanhoudende felle vorst, verwacht men dat het ijs zich spoedig over de geheele breedte der ri vier zal vastzetten. De overtocht voor rij- en voertuigen is gestaakt, doch voor passagiers met roeibooten. Men meldt uit Dorenweerd, dat voort durend zwaar dryfijs de rivier komt af drijven. Tusschen de kribben zit het ijs vast. Aan alle veerhuizen langs den Ryn zijn de gierponten opgenomen en geborgen; de stoombootdiensten zijn als geëindigd te beschouwen. Op de Waal, ter hoogte van het Bra- kelsche veer, heeft zich het ijs Dinsdag ochtend een oogenblik vastgezet, doch dreef des middags weer geregeld door. Uitsluitend per ijsschouw geschedt de dag den beklaagde, die verleden week terechtstond wegens vervalsching van postwissels, veroordeeld tot 3 jaren en 4 maanden gevangenisstraf wegens het vervalschen van authentieke stukken 17 malen gepleegd, en het opzettelijk ge bruik maken daarvan 4 malen gepleegd. Omtrent de beweerde mentale sug gestie overwoog het vonnis, dat bij het herhaalde onderzoek vaa de deskundi gen zich geen enkel verschijnsel heeft voorgedaan dat ook maar in het minste wees op storing der hersenen van be. klaagde; dat zij geen belangrijke verzwakking bij dezen bekl. hebben kunnen waarnemen welke anders in den regel het gevolg is van het gebruik van morphine (welke bekl. beweerde vroe ger ia groote hoeveelheid te hebben gebruikt) dat ook uit de handelingen vaa den bekl. niets is gebleken wat doet denken aan storing of verzwakking der geest vermogens, of het vermoeden wettigt, dat bekl. onder den door hem beweer den invloed vaa een ander (Lassen) heeft gehandeld. De overwegingen der deskundigen overnemende en tot de hare makende achtte de rechtbank den bekl, geheel toerekenbaar, veroordeelde hem tot bo vengenoemde straf met aftrek vaa maanden voor de oadergane voodoo* pige hechtenis. benoorden de dessa Prambanan-Kidoel, de opzichterswoning vaa de afdeeling Prambanan, onderneming Soro Gedoog, en ongeveer 1200 meter ia dezelfde richting, de dessa Randoe-Sari, waarin de hoofdmandoerswoning van de afdee ling. Deze hoofdmandoer Pringo Wirio, in de richting vaa de opzienerswoning, het slaan op de bendes ea titir hoe rende, besloot goed gewapend, vergezeld van een zijner familieleden Kartosoe- rono genaamd, daar heen te gaan, om zoo noodig hulp te brengen. Nauwelijks 300 meter van zijne woning, werd hij 1 zijn metgezel, door den 12 man erken ketjoefcroep aangevallen, ei moesten zij, hoewel zij zich flink ver weerden en eenige der ketjoes gewond werden, voor de overmacht zwichten, Pringo Wirio werd gedood, en Kar- tosoerono doodelijk gewond, met 6 diepe wonden naar het hospitaal gebracht. In den korten tijd van éen uur wer den dus 3 gegoede families in de diepste ellende gedompeld, terwijl op niet meer dan een paal alstand, 2 politiehoofden woonden, de pandjie van Prambanan (Djocja) en de pandjie van Prambanan (Solo), die niets hebben kunnen of willen doea.J Zulke drama's worden hier bijna nacht aan nacht, gespeeld, men leze slechts ons blad, dat heiaasniet ten onrechte, de kettoe courantwordt genoemd en dan vragen wij ons af, of het niet hoog tijd wordt dat aan zulk een scöa&deiij ken toestand een einde wordt gemaakt 1 Duizenden guldens worden maandelijks door de bevolking aan de poiitiekas opgebracht, om zooals de resident Mul lemeister zeide, „de gage van de politie hoofden te verbeteren en daardoor de veiligheid te vermeerderen!" En.... het tegenovergestelde is geschied! In de Deli Courant van 3 Dec, jl. leest men Bij goevemementsbesluit van 1 Nov, ji. is de oudste zoon van den sultan van Deli, Toengkoe Amalloedin, als troonopvolger erkend onder den naam van Tongkoe Besaar. Deze verheffing valt zamen met zijn i6en verjaardag en dit blijk van welwillendheid zal vol doening geven aan eea ieder, die weet hoe de sultan van Deli bij de opvoe ding van zijn zoon en vermoedelyken opvolger gebroken heeft met de be krompen inzichten, tot nog toe op KOLONIËN- Onder het hoofd „Ketjoes" schryft de Mataratn van 24 Nov.: Wederom heeft een vreeselijk drama met doodelijken afloop, in onze onmid dellijke nabijheid plaats gehad, wederom zijn door algeheel gebrek aan politie, onschuldige:* getroffen. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. had er wederom een brutale ketjoe-partij plaats op de grens van Solo en Djocja, ia de dessa Bendo (Kedjawen vaa Tjandie- Sewoei De beroofde, de gegoede ialander Djosetiko, werd behalve beroofd ook verwond, daarna trok de bende met den buit af naar de Opak om zich in het Djoejasche te verspreiden. Ongeveer 500 meter van boveageaoemle dessa ligt Sumatra's Oostkust van kracht, en westersche kennis noodig achtte om den inlandschen vorst boven zijne on derdanen te verheffen. De eerste Delische Radja, die 0. m. Hollandsch zal kunnen spreken, lezen en schrijven, is voor oud-Delianen zoo'n wonder, dat zij van zijn bestaan wellicht verbaasd zullen opkijken, en het voorbeeld dat de Delische sultan aan zijn gelijken gaf, zal, indien het voortaan zoo algemeen mogelijk wordt gevolgd, voor de in- landsche bevolking ter Oostkust een zegen zyn. Met de westersche bescha ving zal het westersche begrip vaa „vorstenplicht" ingang vinden, en zijn zoon, door de opvoeding welke hij hem schonk, met die roeping te hebben vertrouwd gemaakt, is een verdienste van den tegenwoordigen sultaa, welke te recht door de regeering op volle waarde werd geschat. De Gaulois meldt uit Parijs het vol gende „Voor de commissie van enquête uiteen ging, heeft zij hulde gebracht aan den ijver van den heer Franque- ville en hem bijna alle dossiers toever trouwd. „De leden der commissie hebben nu en dan in hun gesprekken verklaard, dat in weerwil van het verwerpen van het voorstel-Fourquéry de Boisseiin en in weerwil van de weinige neiging der regeering om de taak der commissie te verlichten, niettemin een eenvoudig onderzoek van de zeldzame documenten, die der commissie toevertrouwd waren,, haar hebben in staat gesteld vier afge vaardigden te ontdekken, die, als be trokken ia het Panama-schandaal, nog door niemand genoemd waren en wier namen niet voorkwamen, op de cheques doch die thans in dezelfde positie ver- keerea als de tien leden van het par lement, die reeds vervolgd worden. De feiten, welke omtrent deze vier afge vaardigden aan het licht kwamen, zijn zeer ernstig. ,Van deze vier afgevaardigden wa ren er drie lid van de Kamer vam 1885 en hebben thans nog zitting. De vierde werd in 1889 niet herkozen. Wy kennen hunne namen, en vele anderen kennen die ook. Het komt ons siefc gelegen op het oogenblik die namen openbaar te maken". Het artikel van de Gaulois eindigt met de verzekering, dat de schuld van de tien afgevaardig den, die vervolgd werden, niet langer op vermoedens rust, maar dat de feiten thans bekend zijn. De Figaro meldt, dat opnieuw vier afgevaardigden zijn gecompromitteerd in de Panama-zaak, onder wie nog wel een oud-miaister is. De Paris evenwel logenstraft deze bewering. Uit Parijs wordt nog gemeid, dat Bourgeois ernstig ziek is. Mea verzekert dat de rechterlijke instructie tusschen 10 en 15 Januari gesloten zal worden.. Naar aanleiding van het gerucht, dafc er bij de heropening van de Kamer eene socialistische manifestatie zou wor den op touw gezet, heeft men de noo- dige voorzorgsmaatregelen genomen, hoewel aan het gerucht weinig geloof wordt geslagen. De Vorw&ris bevat twee brieven van duitsche socialisten, die te Parijs wonen. Hierin wordt medegedeeld, dat hefc „omwenteiings-comité" het plan heeft met middelen van geweld tegen de Kamer en de Regeering op te treden. De VorwZris dringt dientengevolge aan op de noodzakelijkheid van een Kamer ontbinding en noodigt de fransche soci alisten uit onmiddellijk zulk een ont binding uit te lokken en daardoor de wisselvalligheden van een plebisciet te voorkomen. De Figaro meldt nog, dat Floquet zich niet weer caadidaat zal stellen voor het voorzitterschap der Kamer, en bi| eene eventueele nieuwe verkiezing zich evenmin een candidatuur zal laten wei- gevallen. Zooals bekend is, heeft de duitsche keizer het ia zijn rede op Nieuwjaars dag tot den generalen staf gehouden, doen doorschemeren, dat mocht de le~ gerwet worden verworpen, hij den Rijksdag zal ontbinden. Over deze kwestie worden nu in de duitsche pers breedvoerige gedachten wisselingen en beschouwingen gehouden. De Duitsch- vrijzinnigen en de Centrumpartij bijv. schijnen aan eene stellige ontbinding te gelooven en maken reeds aanstalten voor een algemeenen verkiezingsstrijd. Volgens een gerucht zal koning Hum- bert in den loop van dit jaar een be zoek aan Engeland brengen, en op zyn tocht door een eskader der italiaansche marine worden begeleid. Dit bezoek staat, naar Reuier ver neemt, nog wel niet vast, maar is toch zeer waarschijnlijk. Van dit bezoek is reeds herhaaldelijk sprake geweest. Reeds tijdens het ver blijf van den italiaanschen kroonprins aan het engelsche hof, in 1891, heeft koningin Victoria den Prins met een uitnoodigiag aan zijn ouders belast. De Skupchtina te Belgrado wordt morgen, Donderdag, ontbonden. De ver kiezingen zijn op 9 Maart, de her opening is op 6 April bepaald. Stambouloff is te Bourgas aangeko» men, tot inspectie der havenwerken al daar. In den ministerraad werd onlangs tot verbetering besloten. Zoowel daar om hem aan het gerecht over te leveren. Ik kan het evenwel niet over myn hart verkrygen om den man, die ondanks zyne zonden, my by verschillende gelegenheden het leven heeft gered door zyne kunde en voortdurende zorg, in moeielijkheden te breDgen. Hy zal ongetwyfeld worden vervolgd om het afleggen van een valsche getuigenis, maar daar het zal blyken, dat hy onder myn invloed heeft gehandeld, zal zyn straf niet zwaar zyn. Toen hy Parys verliet koos hy Schotland als bestemming om in staat te zyn zyn alibi te bewyzen, daar het noodzakelyk voor hem was om zoo ver weg te zijn en dus in de onmogelijkheid te wezen om terug te keeren alvorens ik de gelegenheid had gehad om met uw vader de zaak in orde te brengen. Natuurlyk had ik myn pied ter re onder een valschen naam gehuurd. Daar het verdacht geschenen eon hebben, dat ik er geen gebruik van zou maken nadat myn doel was bereikt, bracht ik er een paar maanden lang nu en dan eens een nacht in door, waarna ik den huur opzegde met de mededeeliug, dat ik mij naar Amerika begaf." HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden Een van de sterkste schakels in de keten van het bewys, dat nifc het verband der omstandigheden werd afgeleid, zoo handig samengekionken door den detective, die het op zich genomen had, om het spoor te volgen, dat hem was verschaft door den brief, welke in de secretaire was gevonden, was het feit, dat eenige dagen na den moord de Chetwynds plotseling in geheel andere omstandigheden waren geplaatst. Dit feit deed het denkbeeld ge boren worden, dat het ivoren kastje inplaats van ledig te zyn, zooals de bonne had gemeend, in een geheime lade moest hebben bevat een document, dat er door het een of ander toeval in moest zyn achtergebleven en door middel waarvan de beschuldigde plot seling ryk was geworden. De inhoud van den brief van den dok ter toonde duidelyk genoeg aan, dat het kastje oorspronkelijk het eigendom van den beklaagde was geweest en dat het voor hem eene zaak van het grootste gewicht was om het weer in zyn be zit terug te krygen. Een huiszoeking werd verricht in het huis van den baronet met het doel om het kastje op te sporen en dit door een expert te laten onderzoeken. Het werd ontdekt niet op eene plaats, waar een voorwerp van zulk een kunstwaarde ge meenlijk te vinden is, namelyk in de salon, maar het lag ver borgen in een kast in de toiletkamer van sir Leslie. Dit voor werp namelyk herinnerde hem zoo pynlyk aan een van de treu rigste tijdstippen uit zyn leven, dat hy het liever niet voortdurend voor zijue oogen wilde hebben. Het was de dag van de rechtzitting. De zaal was stampvol. Een engelsche aristocraat, een grand monsieur behoorende tot de eerste kriDgen, zou onder beschuldiging van moord in het verhoor worden genomen. De nieuwsgierigheid was bizonder groot. Sir Leslie, elegant gekleed zooals altyd, kalm, fier en waardig, maar zeer bleek, werd binnengebracht en nam plaats tusschen eenige gendarmen, boven wie hij wel een hoofd uitstak. De vrouwen bewonderden hem en gevoelden deelneming voor hem; zy waren het allen eens, dat hij een knap man was, en meenden, dat het zeer jammer zou zijn als znlk een mooi hoofd onder de niet zeer zachte handen van Deibier zou komen to vallen. Nadat de acte van beschuldiging was voorgelezen, begon de president, zooals in Frankryk de gewoonte is, den beschuldigde in het verhoor te nemen. «Den 16en Juni, 188—, hebt gy een brief van dokter Koska- vitch ontvangen, verzonden uit het Grand Hotel te Londen, naar aanleiding, waarvan gy u naar het huis No. 67 Boulevard Lannes hebt begeven om een ivoren kastje op te sporen?" z/Ja, dat is waar." /,Het bedoelde voorwerp had u oorspronkelijk toebehoord F" jy Ja." //Vertel eens, hoe het uit uw bezit is geraakt." «Ongeveer veertien maanden voor den moord op mevrouw Sil« berkoff, heb ik het kastje naar een bank van leening doen bren» gen daar ik my tijdelijk in geldverlegenheid bevond. Toen het tijdstip kwam, dat ik het moest inlossen, of het schuldbewijs laten vernieuwen, kon ik het geld daarvoor niet missen en toen ik een paar dagen nadat de veertien maanden waren verloopen het kastje wilde laten terughalen, was het verkocht. Ik wist het op te sporen bij dokter Koskavitch, die het mevrouw Siiberkoff ten geschenke, had gegeven. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2