wöhiioiis NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 6 Januari 1893, No. 2917. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIËN: STADSNIEUW S. TOONKUNST. Arrondissements-Rechtbank, FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 i- Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, SucoParijs 31 bis Faubourg Montmartre. HiiRLEH, s Jan. 1893 F Benoemd suin de bizondere christe- ilijke school in de Anthoniestraat alhier tot onderwjjzer de heer J. L, Keizer te Steenwijk. Tot secretaris - penningmeester van den Schouwbroekpolder onder Heem stede, is benoemd de heer P. J. Staal, alhier. Nader vernemen wij dat het perron- contröle-stelsel alhier zal worden in gevoerd 15 Januari a.s. Èf'-sciJ tg Staat van verkochte hoeveelheden en van de middenprijzen der laagste en hoogste prijzen op de graan en zaad- markt in 189a te Haarlem: Heet. Laagste Hoogste Roode tarwe 372 6.50 6 63 Witte 5583 6.88 7.49* 1769 5.80 6.04» 12179 3.48 3.67» 1815 4.91 5.14 2129 6.32% 6.95' 1600 6.09 6.19 174 9.34% 9.56 838 7.84 8.10 415 7.75 8.33 60 7.— 7.— 70 23.25 u 23.25 Haver Gerst Duiveboonen Paardeboonen Bruioeboonen Groene erwten Capucijners Kanariezaad Bruin mosterdz. Grauwe erwten Geel mosterdz. Koolzaad Karwelzaad 28 206 Kilog. 37450 17.50 8.26 17.50 8.33 9.76 10.07' De uitvoering van Bruch's Odysseus door de haarlemsche afdeeling der maatschappij t. b. d. Toonkunst is in veie opdichten gelukkig geslaagd. Uitte ik aan het slot mijner voorloopige be spreking van hei toonwerk den wessch dat de eigenaardige schoonheden ervan door de uitvoering in het ware licht mochten worden gesteld, ik mag nu verklaren dat die wensch boven ver wachting in vervulling is gegaan. Hier mede is volstrekt niet beweerd dat ik in de capaciteit der gezamenlijke uit voerders geen al te groot vertrouwen stelde; evenmin dat er hoegenaamd niets op de uitvoering valt af te diugen, maar wanneer een werk, dat op menige plaats, vooral aan koor en orkest zeer hooge eischen stelt, wordt ten gehoore gebracht op een wijze als hier het geval was, dan mag men met recht van „ge lukkig geslaagd" spreken. De koren werden over 'c algemeen flink gezonge». De tenoren en een en kelen keer, maar in geringe mate ook de sopranen, hadden het nu en dan met de intonatie te kwaad. Dit euvel was echter van te voorbijgaanden aard om ernstige stoornis te berokkenen. Vooral de gemengde koren moeten zeer geprezen worden. De vrouwenkoren leden over 't geheel aan te flauwe ac centuatie; in het koor der Nymphen liet ook de rythmiseering iets te wen- schen over. Het klankgehalte, vooral dat der alten, was voortreffelijk. Stonden de mannenkoren, wat dit laatste punt betreft bij de vrouwenkoren ten achteren, gunstig onderscheidden zij zich daarentegen door een beslister at taqueerea en door een meer doordron gen zijn van de oogenblikkelijke situatie. Bizondere vermelding verdient wel het eerste en laatste koor der Sirenen-scèoe waarvan vooral het gedeelte Nun sin- get Sirenen enz, (die hooge a der eerste tenoren op het woordje iauter niet meegerekend de heeren werden ze ker geïnspireerd dcor dien schrikbarend schrillan trompettoon hoogst karakter vol werd gezongen. In het C/ior der Rkapsoden daarentegen had ik mij wat meer entrain voorgesteldenkele geest driftige bassen, zelfs met de klankvolste stemmen begaafd, kunnen aan zoo'n bardenzang niet den vereischten gloed meedeelen. Maar ik moet er van afzien verder in bizonderheden te treden. Voor de belangrijkste solopartijen had men de talenten ingeroepen der dames Nanny de Roever van Amsterdam (sopraan) ea Adèle Asmann van Ber lijn (alt), alsmede van de heeren Paul Haase van Rotterdam en F. H. v. Duinen van Amsterdam (resp. baryton en bas). Van dit bekende en ia meer dere of mindere mate beroemde viertal was het vooral mej. Asmaaa die haar taak meesterlijk ten einde voerde. De drie keeren dat zij voor Penelope zo»g behooren tot de beste oogenblilcken van den avond, maar ook de overige rollen, welke zij te vervullen had, vonden in haar een uitmuntende vertolkster. Mej. De Roeverwie een heldere, schoon getimbreerde sopraanstem ten dienste staat, welke zij bovendien naar de eischen der kunst weet te gebruiken, bleek wat zwak in deze omgeviDg. Ook kwam my haar voordracht te koel voor. Toch was haar zang som tijds zeer verdienstelijk o. a. waar zij als Nausikaa optrad. De heer Haase zong de titelpartij. Hy beschikt althans wanneer hem geen al te hooge eischen gesteld wor den over een aangenaam geluid, een warme voordracht en veel zeggings kracht, maar de partij van Odysseus verdacht m. i. meer dan dit alles zy vordert bovendien waardigheid en som tijds geweldige krachtsontwikkeling. Het is voorzeker moeilijk om aan al deze eischen te voldoende heer Haase heeft gegeven wat hij te geven had, en daar voor mag hem onze lof niet onthouden worden. Aan den bas-solist zijn verschillende kleine partijen toebedeeld, als Teiresias koning Alkinoos enz. De heer Van Duinen liet ze alle recht wederva-en. Het partijtje van Hermes (tenor-solo) werd door dea heer Joh. Franse zeer loffelyk vervuld. Nog moet met lof vermeld worden het dubbel-kwartet van dames in de derde, en dat van heeren in de ne gende scène. Vooral de acht dames hebben zich zeer gelukkig van haar dankbare taak gekweten. De begeleiding was in handen van het orkest uit het amsterdamsche con certgebouw. Het speelde zooals men dit van een goed orkest, onder een andere dan de dagelijksche leidiüg, verwachten mag schoon van klank, met groote eenheid in de afzonderlijke instrumen tengroepen, welke eenheid slechts een zeer enkelen keer bedreigd werd door een oogenblik van onzekerheid. De solo trekjes voor de houten blaasinstrumen ten werden met zorg behandeld. Ook het koper, vooral de hoorns, werkte uitstekend. De violen gaven een welge slaagd proefje van virtuositeit in het laatste koor der zevende scène. Dat de begeleiding der solo's somtijds te sterk was, komt wel gedeeltelijk voor reke ning van den componist, maar had toch door g rooter e oplettendheid der orkest leden minder hinderlijk kunnen worden gemaakt. Behalve deze tekortkoming valt er van de begeleiding slechts goeds te vermelden. Alweer dus een uitvoering te meer waarop het Bestuur der haarlemsche Toonkunst-afdeeling met voldoening kan terugzien. Oanoodig te zeggen dat het die voldoening voor een zeer groot deel te daoken heeft aan de talenten en dea ijver van den directeur, den heer W. Robert. PHILIP LOOTS. Eenigen tijd geleden hadden telkens des Zondagsavonds onder de gemeente Bloemeadaal brutale aanrandingen van meisjes plaats door een en denzelfden manspersoon, dien het de justitie aan vankelijk niet gelukte om op te sporen. Ten slotte werden hare pogingen met goeden uitslag bekroond en als de da der van die aanrandingen gearresteerd de 28-jarige Gerben de Graaf, brieven besteller alhier, een gehuwd man en vader. Hij stond nu veertien dagen ge leden voor het feit terecht en werd heden door de rechtbank veroordeeld tot gevangenisstraf voor den tijd van éen jaar. Ongelukkig is dit niet het eenige, waaraan deze jonge man zich heeft schuldig gemaakt. Ook in zijne kwali teit van brievenbesteller heeft hij zich vergrepen, en wel door uit een post pakketje, een muntbiljet en negen gul dens, die zich bevonden in een apo thekersdoosje, en dat gezonden was door Reindert Hofmeester te Alkmaar aan zijn zoon Hendrik Willem, musicus al hier. door uit dat pakje ia plaats van het ongeschonden te bezorgeD, zooalB hem in zyn kwaliteit van brievenbe steller was opgedragen het doosje met het geld te behouden en den inhoud ervan ten eigen bate te gebruiken. De Graaf bevindt zich in voorloo pige hechtenis. Ambtshalve is hem als verdediger' toegevoegd de heer Mr. Johan Spoor. Het postpakket bestond uit een ban ketbakkerskistje, dat met spijkertjes dichtgetimmerd en bovendien nog met een touwtje gesloten was. Beklaagde beweert, dat het deksel los zat en dat het doosje met geld er uit rolde, toen hij het kistje uit den wagen nam, maar de heer Hofmeester en zijne vrouw, die het pakje verzonden, houden staande dat het niet zonder geweld te openen was, terwijl een assistent van het post kantoor verklaart, dat niet behoorlijk gesloten pakjes worden gesloten alvorens de bestellers die in handen krijgen. Overigens bekent de beklaagde dat hij zich het doosje met het geld heeft toe geëigend. De subst. officier van justitie, mr. Joh. P. van OutereD, requisitoir nemende, deelt mede dat de directeur van het postkantoor, de heer Doffegnies, hem heeft medegedeeld dat in de maand December uit tal van postpakketten een deel van den inhoud was gestolen, maar dat daarvan geen aanklacht was inge diend, omdat de waarde van het ver miste meestal gering was. Eerst toen uit het aan Hofmeester geadresseerde kistje geld was gestolen, volgde een klacht en nu bleek, dat al die pakketten waren besteld door een en dezelfden besteller, Gerben de Graaf. De subs. off. v. just, requireert de veroordeeling van beklaagde tot ge vangenisstraf voor den tijd van éen jaar, daar z. i. een zware straf noodig is voor dezen man, die een dag nadat hij wegens aanranding had terecht ge staan, den diefstal beging, waarvoor hij zich thans heeft te verantwoorden. De verdediger van beklaagde, i mr. Joh. Spoor, hem ambtshalve toegevoegd, bestrijdt de opvatting dat de Graaf het kistje met geweld zou hebben openge broken, evenals het in de dagvaarding ten laste gelegde misbruik en aanwenden ten eigen bate niet is gebleken. In elk geval zou geen verduistering, maar diefstal zijn gepleegd en pleiter conclu deert daarom tot vrijspraak. Mocht de Rechtbank anders oordeelen, dan roept pleiter hare clementie in, vooral voor de vrouw en kinderen; van beklaagde, terwijl een daarvan nog slechts twee dagen oud is. Uitspraak over 8 dagen. De alhier gedetineerde G. M. uit Zandvoort, beschuldigd van onzedelijke handelingen, heeft heden voor de Recht bank terecht gestaan. De zitting was mét gesloten deuren. De beklaagde werd verdedigd door den heer mr. W. A. Paap uit Amsterdam. De cisch tegen hem ingesteld is een gevangenisstraf van 4 jaar. Gedurende het afgeloopen jaar zijn door de politie alhier opgemaakt 706 processen-verbaal wegens misdrijven enz. en 903 ter zake politieovertredingen, waaronder 465 ter zake van dronken schap op straat. In en om Velsen zijn de laatste weken niet minder dan vier diefstallen met inbraak gepleegd, waarbij geld, gereedschappen en linnengoed werd ontvreemd. Een stoombaggermachine, kemende van de werf des heeren Figee en be stemd voor het buitenland, is in de sluizen te Spaarndam vasfgevaren. Om het gevaarte los te krygen, was het noodig om werklieden te doen komen, die de zijwaarts uitstekende schepbak- ken verwijderden. Een en ander ver oorzaakte eene stremming van het ver keer door den sluis en voor voertuigen over den weg van circa elf uur. Men meldt ons: De Rijksstraatweg tusschen Amster dam en Haarlem wordt in de kom van het dorp Houtrijk en Polanen tegen de gladheid dagelijks bestrooid met.— asch en vuilnis. Heeft de aschkar de rondte gedaan dan wordt de inhoud welwillend afgestaan aan den Rijksweg- werker, die dezelve zeer mild op den weg uitstrooid. Of dit uit het oogpunt van zuinigheid gebeurt i3 ons niet bekend, doch wen- schelijk is het voorzeker dat de inhoud 35) HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden Hy zeide my echter, dat zy het my wel zou willen afstaan als Ik er haar den vollen prijs voor wilde betalen. Hy beloofde my er haar over te spreken en er haar toe over te halen het my te verkoopen, maar hij moest Parys plotseling verlaten zonder haar te hebben gesproken; hij echreel my nu uit Londen den brief, die de oorzaak is, dat er tegen mij eene vervolging is ingesteld." Waart gy van noeening, dat het u moeite zou kosten om het kastje iu uw bezit te krygen /,Ik dacht, dat de dame wellicht niet gaarne van zulk een mooie en kostbare pronkerij afstand zon willen doen. Mijn vrees werd echter niet bewaarheid. Ik vond haar geheel bereid om het my voor vyfhonderd francs af te staan. Zy noemde zelf den prys „Hebt gy op weg naar den boulevard Lannes ook een onge luk gehad?" „Ja by het uitstappen van de omnibus aan de Porte Maillot, heb ik myn pols verwrikt." „Was de poort open of gegrendeld toen gy voor het huis waar t aangekomen „Gegrendeld." „Wie list u in „Mevroaw Silberkoff zelve. Eerst sprak zy met my door het luikje. Zij vroeg mij in gebroken franBch, wie ik was en wat ik wilde. Ik gaf haar ten antwoord, dat ik kwam naar aanleiding van een brief, dien ik van dokter Koskavitch Koskavitch had ontvangen. Toen zij dien naam hoorde, opende zy onmiddellijk de poort." „Vertel maar, wat er tusschen u beiden is geschied." Dit deed de baronet. „Toen gy haar de vijfhonderd francs hadt gegeven, wat heeft zy er toen mee gedaan „Zij deed ze in haar portemonnaio, die op de tafel lag in het midden der kamer. Daarna gaf ze my een krant om er het kastje in te pakken, en toen zy zag, dat ik met moeite mijn rechterhand gebruikte, hielp zy my by het pakken." „Vergezelde zy u tot het hek?" „Neen. Zij bleef by den ingang van het huis staan." „Kwam het u niet vreemd voor, dat zy niet aanbood het hek voor u te ontsluiten, daar zy had gezien, dat gy een pakje moest dragen, en gy uw hand hadc bezeerd „Het viel my niet op. Wel vond ik het vreemd nergens eene dienstbode te zien." „Daar gy by uw komst alles zoo zorgvuldig gesloten vondt, kwam het u toch zeker wel zonderling voor, dat zij by uw ver trek het hek niet achter u sloot?" „Ik hebber niet over nagedaeht. De pyn, die ik had, deed my aan geen andere dingen denken." „Op het tijdstip, dat gy naar het kastje zocht, waart ge in niet zeer bloeiende omstandigheden „Myn flnancieele toestand was niet zoodanig als ik het wel had gewen8cht." „Hoe hebt gij dan vyfhonderd francs voor het kastje kunnen betalen „Van de bank van leening had ik honderd veertig francs ont vangen, daar het kastje by den verkoop tweehonderd vyftig francs had opgebracht, en ik er slechts honderd francs op had beleend. Wjj hadden vierhonderd francs in huis." Sir Leslie vond het onnoodig om den naam zyner dochter hierby te noemen, en de lezer zal ook hebben opgemerkt, dat hy steeds had vermeden van haar echtgenoot te spreken, en slechts had ge zegd, dat hy het kastje bij dokter Koskavitch had opgespoord. De antiquaar op de Quai Voltaire was dood, en daar zyn vrouw met haar gezin het land had verlaten, bestond er geen gevaar, dat Vladimirs naam in deze zaak zon worden gemengd of de dokter moest dien op het tapijt brengen, hetgeen niet zeer waarschijnlijk was, dat hy zou doen. De president begon den beklaagde nu te ondervragen over he bedrag van zyn inkomen en zijn salaris op het tijdstip van den moord, ea uitte de meening, dat de familie toch zeer goed had kunnen leven van veertien vyftien duizend francs per jaar. Uit de verklaringen voor hem was hem evenwel gebleken, dat de be schuldigde by races had gewed. Het verhoor was te lang en te minutieus om het hier tot in alle bizonderheden weer te geven.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1