NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. mAM 1ÖE1Ï ONOET. ÏOe Jaargang. Zaterdag 7 Januari 1893. No. 2918, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW 8. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nnmmers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangêre G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSticc., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten Be Pythonuit het engelsch - Haarlem mer Halletjes CL1VBinnenen Buitenlandsche berichten. Varia. Advertentiën. enz. Haarlem, 6 Jan. 1893 '3 De Serg'.-majoor de Witte, van het 4e reg. vesting-art., die alhier, tijdens de ziekte van den kapitein-magazijn- meester Sluijters, zls magazijnmeester dienst deed, is bij kon. besluit benoemd tot ao-luit.-magazijnmeester by den stzf der zrtillerie, om te worden toegevoegd azn den commandant der vesting-artil- letie. Door het college van zetters voor 's Rijks directe belastingen in deze ge- j meente, is aan den heer F. van der Eist op zijn verzoek eervol ontslag ver- leend met iBgang van 1 Januari jl. uit zijne betrekking van secretaris van dat college en zulks ouder dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten, gedurende een reeks van jaren door hem bewezen. Weldadigs Btadgenooten Door een samenloop van ongelukkige omstandigheden bevindt zich een huis gezin met 6 kinderen, waarvan het jongste acht maanden oud, in zeer kom mervolle omstandigheden. Hulp is dringend noodig om het voor geheelen ondergang te behoeden; om den man die kleörmaker is in staat te stellen, weder in de behoeften van zijn gezin te voorzien is er geld noodig voor aankoop van een naaimachine. Het /150.zou dit huisgezin geholpen zijn. Wie helpt mij deze som bijeen te brengen Giften hoe gering ook, zullen in dank aangenomen worden door G. E. L. HIJMANS, WilsonspUin 19. onder zeer vele blijken van belangstel ling zijne 40 jarige ambtsvervulling. Ook de Maatschappij bestaat thans 40 jaar. Het inundatiekanaal is, dank zij de werkzaamheid der ijsclub te Hoofddorp iu eene prachtige ijsbaan herschapen. Donderdag tot zeer laat is erschoon- gereden om prijzen en premie. Thans wil men weder hardrijderijen organisee- ren in 't belang der armen. Door de medewerking der ijsclub Nova Zembla" to Spaarndaoi is thans een baan aaBgelegd, vandaar over .Mooie Nel" ea „Liede" naar Haarlem. Zondag en Dinsdag ziju aldaar hard- ijderijenheden werd te Halfweg een wedstrijd gehouden. Ook het Noordzeekaaaal is met ijs bezet, dat den doorgang vooral bij brug gen ea bochten vaak zeer bemoeilijkt j eea engelsch koopvaardijschip moest met behulp van drie sleepbooten, door de vaargeul getrokkea worden. Op het ijs der Haarlemmertrekvaart bewogen zich reeds gisteren een twee tal arresleden. Door den districts-veearts Is gecon stateerd dat mond- en klauwzeer is uit gebroken bij de kudde runderen van H. S. Buijs in zijnen stal aan den Kampeisingel No. 28. De heer G. Martin, chef machinist aan het stoomgemaal der duinwaterlei ding onder Heemstede, herdacht heden Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hooiddorp Haarlemmermeer, 5 Jan. 1893. Roode wintertarwe fo,Jarige tarwe o—it 0,Witte tarwe 5.— ft 7.—, Zomer ristarwe ƒ4.65 ft ƒ5.50, Rogge ƒ4.65 ft 5.Haver 6.ft 6.50, Chevaliergerst ƒ4-— a ƒ5,—, Winter- gers^o.ft o,—Zomergerst fo.a f o,Dutvenboonen 5,75 ft 6.25, Paardenboonen 5,5.30, Groene Erwten ƒ6.ft o.Bruine boonen ƒ7,50 ft o.—. Te Hilversum woedde Woens dagavond te ruim elf uur een zware binnenbrand ia de kerk der Christ. Geref. gemeente, hoogstwaarschijnlijk ontstaan door eea by den afloop der avond-godsdienstoefening omgevallea stoof. Toca het gevaar ontdekt werd, had de brand reeds een belangrijke uitbreiding gekregen ea was het gewelf aaagetast. Na veel moeite slaagde de brandweer er in het vuur te bedwingen. D© schade aan kerkgebouw en orgel aangericht is zeer aanzienlijk. De hooldcommissaris van politie te 's-Graveahage verzoekt inlich tingen ca opgaaf der verblijfplaats vaa eea man, gekleed als heer, sprekende Fraosch, Duitsch, Engelsch en waar schijnlijk ook Hollandsch, kort van ge stalte, met leelijk gevorinden mond, zich genoemd hebbende Jozef Reimaan. Hij hêett eene iateekenlijst vertoond voor giften ten bate van de slachtoffers der overstrooming bij Gagliari op Sar dinië, waarop handteekeningen stonden van voorname personen te Amsterdam. Die handteekeningen werden vermoed onecht te zijn, en daarachter waren val- schelijk giften vermeld, veel hooger dan door die personen ingeschreven waren. De man had opgegeven spoedig naar Weeneu te vertrekken. De beruchte Zwigtman van Noppen, ook bekend onder den na m dr.*Anema, laatstelijk adsistent van Goo- lam kader, is te Utrecht in hechtenis genomen. Te Utrecht hield hij weder onder een aangenomen naam verblijf en gaf hij zich uit voor adsistent in het Zieken huis. Toen hij gearresteerd werd, tracht te hij te ontkomen door ia het water te springen, doch dit werd belet, en ge boeid werd hij naar de gevangenis ge bracht. In Wageningen is het rus tig gebleven. Alleen deed de saamge- schoolde menigte af en toe de gewone liedjes hooren. Een gedeelte van de daar aangeko men rijdende artillerie is reeds weder vertrokken. In Be Standaard wordt als oorzaak van de oploopjes genoemd de bekende vergadering in „Junushof*, waar tegen de houding van een deel van den ge meenteraad werd geprotesteerd. Omtrent deze zaak meldt de Wagen. Cour. nog het volgende mede: „In het „Oranje-Hotel" werd Vrydag avond half acht uur door 6 raadsleden eea petit-comité gehouden. „Daar werd besloten in beginsel zich niet aan de voordracht te houden, maar een inwoner van Wageningen te kiezen, De stemmen zouden afhankelijk zijn van het volgend vooraf beraamd plan „Verscheen een zeker raadslid ter openbare raadsvergadering op Zaterdag 31 December, dan zouden de stemmen uitgebracht worden op den heer G. van Hselaum, kantoorschry ververscheen hij niet, dan op A. C. A. baron van Dedem. „De uitslag is bekend. „En nu de slag is geslagen, nu door den uitslag dezer verkiezing de gemeente van haar regeerend bestuur is beroofd, nu treedt er van dat 6tal éen te voorschijn, die rondweg het uitspreekt, dat hij „om den tuin is geleid", dat zijne standvastigheid zoo wankelbaar is gebleken, het betreurende dat hij door zijne stem zulk een slag aau de gemeente heeft toegebracht". In het hospitaal te 'sBosch is opgenomen een milicien uit Rosmalen, die dermate is toegetakeld, dat men voor 'net behoud vaa zijn leven vreest. De toestand is van dien aard dat hij geen verhoor kan ondergaan. Hij heeft een diepe snede in de borst bekomen, alsmede een hoogst ernstige hoofdwonde, eveneens met eea mes toegebracht. De jongeling was op Nieuwjaarsdag met eenige makkers familie gaan bezoeken te Rosmalen. Naar Den Bosch terugkeerende op eea vergevorderd avonduur, werden zij onder Rosmalen aangevallen door een tiental dronken kerels met het bekende gevolg. De kameraden van den zwaar gewonde hadden tijdig het hazenpad ge. kozen. Zes der belhamels zijn opge spoord. Te N i e u w-L eusea is Woens- dagnacht eene alleenwonende oude vrouw, G. de V. genaamd, in haar huisje verbrand. Woensdagnacht éen uur stond een landbouwer te Lonneker, die sedert eenigen tijd ernstig ongesteld was, plotseling op en ging naar buiten. Zijne vrouw hoorde geraas, volgde haar man onmiddellijk, en vond hem in een put liggen. Zij haaide er hem, met be hulp van een buurman, uit, doch de zieke was reeds verdronken. Hij laat eene vrouw met 3 jeugdige kinderen onverzorgd achter. Wegens v olks oplo0 p e n te Buitenpost is Donderdag uit Leeuwarden per eatra trein derwaarts vertrokken een detachement van 35 man genietroepen, onder bevel van den 10 luitenant Pe- letier. Door ds. Brummelkamp te Groningen is aan den Commissaris der Koningia aldaar voorgesteld om eene commissie van invloedrijke mannen en ook eenige arbeiders uit te noodigen de grieven der arbeidersbevolking in de provincie Groningen te onderzoeken en middelen te beramen, welke tot verzoe ning der partijen kunnen leiden. De Winschoter bladen mei- den omtrent het gebeurde te Sappe- meer De aanleiding vaa het gebeurde op Maandag is te zoeken ia het feit, dat Zaterdag, na eene lezUg ia de volks bier halle door Travailleur, alle bezoekers werden gevisiteerd of zij ook vuurwa penen bij zich hadden. Door den com mandant toch van het detachement hu zaren, den in luit. Van Overveldt, was aan den Commissaris der Koningin in Groningen een schiijven gericht, waarin hij er op wees, dat er zooveel revolvers in het bezit der socialisten waren, en waarin hij verzocht, hun deze vuurwa pens te mogen afnemen. Het antwoord op dit schrijven luidde, dat dit binnens huis niet mocht geschieden, maar wel na afloop van eene vergadering. Aan deze vergunning werd Zaterdag gevolg gegeven en man voor man on derzocht, niet zonder verzet der socia listen en slagen met de karabijn kolven door de huzaren. Eenigen werden licht gekwetsteen van de verzetplegers, die zeker ook al op minder aangename wij ze had kennis gemaakt met den „ster ken arm," sprong, ten einde het hazen pad te kiezen, op het ijs, doch zakte er door en kwam tot den hals in het water. Door een rijksveldwachter werd hij uit zijn netelige positie verlost. Tra vailleur zelf was de laatste, die de zaal verliet.Nadat men hem verzekerd had,dat hem geen leed zou geschieden, wan delde hij met zijn moeder naar huis. Buiten werden niettegenstaande het onderzoek schoten gelost, waarop de wachtmeester der huzaren schoot. Eenige personen, die weerstand boden aan het gebod: „Uit elkaar!" werden met ge weld uiteengedreven en maakten kennis met de kolven der karabijnen, tenge volge waarvan nog twee van die wa pens werden stukgeslagen. De misnoegdheid onder de arbeiders over het optreden der huzaren was groot, en te verwachten was het, dat zij vroeg of laat daarvan blijken zouden geven. Toen dan ook de huzaar Bergsma Maandag stroo ging balen uit de pa pierfabriek van den heer Scholten, werd hij door een fabrieksarbeider bij de keel gegrepen, onder den uitroep: „Dat is een dier kerels, die ons gefouilleerd heb ben." Eenige arbeiders zagen in den huzaar den persoon, die .Zaterdags veel klap pen had uitgedeeld. De man werd daar na op onmenschlijke wijze door een groote overmacht mishandeld. Men trachtte hem in het kanaal te duwen en aan een paal te binden, hetgeen einde lijk door een paar oudere arbeiders be let werd. Hij ontsnapte en kwam met 2 maréchaussées terug om proces-ver baal te doen opmaken. Ze werden door een honderdtal arbeiders ontvangen, die hen uitjouwden, sarden en alweder door opdringen de mannen in de vaart tracht ten te krijgen. Tevens werden ze on ophoudelijk met steenen geworpen, waar van verscheidene raak warenPuim- broek kreeg een steen voor het hoofd, die op de klep der pet afstuitte, doch hem het hoofd verwondde, terwijl eea ander een zware kei tegen de borst kreeg. Op zelfbehoud verdacht gaven de militairen daarop vuur, waardoor P. de Keizer een schot schuim van voren on der de korte ribben in den buik kreeg, terwijl de kogel aan den achterkant 36. HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden Daar hiermede het verhoor van den beschuldigde was geëindigd, ging de president over tot het verhoor van de getuigen. Dokter Koskavitch werd het eerst binnengeroepen. Zijn somber en eenigs- zins sardonisch gelaat verried niet niet het minste spoor van ont roering. De vragen tot hem gericht, werden met de onverstoor- baarste koelbloedigheid door hem beantwoord. Hij verklaarde, dat eenige dagen voor den moord op mevrouw Silberkofl de beklaagde hem had bezocht en gevraagd of hy hem het ivoren kastje wilde afstaan. Hy (Koskavitch) had geantwoord, dat hij bet niet in zyn macht had het verzoek in te willigen, wijl hij het kastje aan een dame had geschonken. Wijl de verklaringen van den dokter verder eene herhaling waren van wat de baronet had gezegd, is het onnoodig om ze te vermelden, „En toen gij vernaamt, dat mevrouw Silberkofl was vermoord, kwam het u toen niet in de gedachte, dat de beklaagde er de hand in zou hebben gehad vroeg de president. „Neen zeker niet. Het zou nooit bij mij zijn opgekomen om te veronderstellen, dat een eDgelsche heer in staat zou zijn om eene vrouw te vermoorden terwille van een ivoren kastje „Maar toen gij te weten kwaamt, dat dit kastje een papier bevatte ter waarde van vijfhonderdduizend lrancs, is toen ook niet het vermoeden by u opgekomen, dat hij in de verleiding was ge weest de daad te begaan „Had ik zulk een argwaan gekoesterd, dan zou ik de eerste zijn geweest om hem aan het gerecht over te leveren in plaats van hem te sparen." „Maar nw eigen brief duidt aan, dat gij van meening waart, dat het hem eenige moeite zou kosten om mevrouw Silberkofl te bewegen afstand van het kastje te doen. Houdt gy het voor on mogelijk, dat bij het zich met geweld zon hebben verschaft „Zulk een denkbeeld zon nooit by my zyn opgekomen. Ik her haal, dat als ik den minsten argwaan had gekoesterd, dat hy in betrekking stond tot den moord, ik dit dadelijk ruchtbaar zou hebben gemaakt, en daar ik voor mij zeker was, dat hy niets met de zaak had te maken, heb ik met groot gevaar voor myzelf voorkomen, dat by werd aangehouden, hetgeen natnurlyk het ge val zon zijn geweest, als ik had verteld, wat ik van het kastje wist, en de schyn was zoo sterfc tegen hem, dat ik het voor vry zeker hield, dat men haar voor schuldig zon honden. .Zulke rech terlijke dwalingen komen wel meer voor." „Knnt gy er op zwereD, dat by u geen flinke belooning heeft aangeboden voor zyn naam niet te noemen „Dat kan en doe ik. Ik heb nooit een cent van den beschul digde ontvangen." „Hebt gij den beklaagde reeds lang gekend?" „Ik had hem nooit gezien voor den dag, dat hy my bezocht met het oog op het kastje," „En na deze kortstondige kennismaking waart gy bereid tot het afleggen van een valsch getnigenis om te voorkomen, dat hy in de handen van de jnstitie viel?" „Neen mijnheer, om te voorkomen, dat hy het gevaar liep on schuldig te worden veroordeeld voor een misdaad, waaraan hy,* hiervan was ik overtuigd, onschuldig was." De concierge legde nu de verklaring af, dat op Donderdag 17 Juni 188de beklaagde, die toen de vyfde verdieping van het huis bewoonde, waarvan hy (de getuige) de concierge was, des namiddags ten twee unr het huis had verlaten. Hier viel de president den getnige in de rede met hem te vragen, hoe hy zich den dag en de maand nog zoo goed wist te herinneren, terwijl het reeds zoo langen tyd geleden had plaate gevonden. Bonton antwoordde, dat hy het zich nog zoo goed her innerde omdat het de verjaardag van zyn zoontje was, en hy wist dat het een Donderdag was, omdat het een vacantiedag van school was, en Gaston, de kleine knaap, was met een anderen kleinen jongen naar het Hippodrome geweest. Op deze verklaring viel niets aan te merken. In antwoord op een vraag van den president, deelde hy ver volgens mede, dat hy den beklaagde niet het huis had zien bin nentreden. Laatstgenoemde moest ongeveer ten vyf ure zyn terug gekeerd, terwyl by (de concierge) was bezig geweest met kamera op de vierde verdieping te laten zien. Juffrouw Bonton had den

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1