NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. 10e Jaargang. Maandag 9 Januari 1^93. No. *2919 ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIEN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEjUW S. Jubileum Veltman. ir"" BINNENLAND IJsbericliten. FEUILELT ON lOBISOlOim HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, Bnreau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangérc G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc., Partje 31 bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Couraut wordt un hen, die op het Geil. Zondagsblad Isteekendea, No. a van dat tijdschrift toegeeondes. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 7 Jan. 1893 Door B. en W.W. is het vervoer vaa lyken, die door de gemeentelijke lijk- bezorgers worden ter aarde besteld, ge gund door de groote lijkkoets ua C. Hartog voor 2.50 en door de kleine lijkkoets aan A. van der "Wal Voor J 1.75. Aanstaanden Zondag en volgende da- .gen zullen in het Museum van Kunst nijverheid alhier nog tentoongesteld zijn: De werkstukken en teekeningen der dagleerlingen van de school voor Kuast- nijverheid die sedert September 1892 vervaardigd zijn, beneveus de decora tieve schilderwerken, de studiën naar planten, bloemen en andere voorwerpen, het houtsnijwerk, het boetseerwerk, het werk der graveurs en stempelsnijders en het Kunsfcnaaldwerk. Zondags is de toegang vrij. De tot majoor bij het 6e regiment infanterie benoemde kapitein J. M. H. van der Koog alhier, vertrekt den ion Januari s. s. vaa hier naar Breda, tot het aanvaarden zijner nieuwe functie. De tot ie luitenant benoemde 2« lui- t Van Borselen blijft alhier in gar- Het goederenvervoer aan de stations wordt wegens stremming der vaart we der druk. Aan het station alhier is reeds de hulplooda in gebruik gesteld. Wie kent Veltman niet? Veltman, den grooten tooneel-booswicht, dien de goedkoopste rang dea „verraaier* en de duurste den „marqué* noemt Wie heeft hem niet eens gezien in een van zijn schurkenrollen, wanneer hij zijn persoon door ons wist te doen verafschuwen, grootste triomf van zijn kunst? Veltmans gezondheid heeft onder zijn tooneelboosheid niet geleden. Dezer dagen vierde hij zijn 75sten verjaardag en, nadat hij in Amsterdam met lau weren was overladen, kwam hij Vrijdag ook in Haarlem nog eens voor ons op treden. Ons dunkt, dat hij daarvan geen spijt zal hebben gehad. Het enthousiasme voor dea grijzen acteur was inderdaad zeer groot, en dit bleek niet alleen déarait, dat de zaal stampvol was, maar ook en veel meer oit de hulde, die men hem bracht in den vorm van kran sen en toejuichingen. Reeds bij Velt mans optreden ontving hij twee lauwer kransen, een van de directis van den schouwburg en een van een viertal ge trouwe schouwburgbezoekers. Later volg de nóg een krans van de afd. Haarlem van het Nederl. Tooneelverboad, terwijl na het laatste bedrijf de letterlievende vereeniging „J. J. Cremer," den ouden tooneelspeler een krans aanbood. Hierbij voerde de heer F Allan het woord en herdacht in warme bewoordingen de groote verdiensten van Veltman als acteur, er bij vermeldende hoe hij zelf door het zien van Veltman in de „Schipbreuk der Medusa*,er toe gekomen is om zeeman te worden. De heer Allan eindigde met den uitroep: „leve Velt man De jubilaris dankte in welsp-ekeade bewoordingen voor deze ongedachte en onverwachte hulde. Met fanfares vsn het orkest en luide bijvalsbetuigingen van het publiek werd deze welgesliagde ovatie besloten. Voor dezen avond had Veltman- Faassens drama „Zwarte Griet* gekozen, een stuk waarin hij een brave rol, die van Noorman vervult. Onnoodig is het, te zeggen dat hij deze rol uitnemend speelde. Zijne haren mogea vergrijsd zijn, de pit zit er nog bij hem in en al is deze rol nu ook juist niet de meest geschikte, om een proefje van Veltmans kunst te geven, zeker was de hulde hem gebracht, wel verdiend. Op uitstekende wijze werd hy gese condeerd. Mevrouw EUeoberger als Zwarte Griet, de heeren Potharst en van Nieuwland als Jozef en Jan de Kreyter, werden herhaaldelijk toegejuicht, evenals mevr. Potharst Grader, die voor Anna Noorman en de heer de Boer, die voor geestelijke speelde. Als geheel is de uitvoering bizonder geslaagd en de aandacht waarmee de vele spannende tooneelen weiden gevolgd, bewijst dat men nog steeds in dit ietwat versleten genre van stukken smaak blijft vinden. Waaneer Veltman thans het bijltje er bij neerlegt, zal hij voorzeker aan zijn laatste optreden te Haariem een aangename herinnering bewaren. De commissie tot het kosteloos uit- deelen van koffie en brood welke in de vorige winters hefc hare er toe heeft bijgebracht, om den nood onder de behoeftigen hier ter stede te lenigen heeft zieh ook nu weer geconstitueerd. Indien het baar mag geluken op dezelfde voor waarde als verleden jaar een geschikt lokaal te krijgen (het Pand was toen door de gemeente kosteloos ter harer beschikking gesteld) hoopt zij over eesige dagen met hare werkzaamheden te beginnen, mits natuurlijk de beter bedeelden er het hunne toe willen bijdra gen door het geven van flinke giften de commissie tot het uitvoeren van dit plan te stemmen. Fondsen ot een saldo zijner niet zoodat alle oakosten van de nu te ont vangen giften moeten worden bestreden. Wij spreken den wensch uit, dat het der commissie ten opzichten vanfinan- cieelen steun minder moeite zal kosten om de taak, die de leden ook nu weer op hare schouders nemen, voorspoediger te volbrengen dan den vorigen winter, toen geldgebrek zich voortdurend deed gevoelen. Bij de navolgende heeren worden gitten in dank aanvaard H. H. Kolk» meijer, Groote HoutstraatA. F. H. van der Vaart, idem H. van Niel Hz., idem W. B. Guskeas, Groote markt 4 B. Serné Wz., Gierstraat n D Acdrea, P. Kiesstraat 84; G. Velthuijsen Sr., Nieuwe Gracht 32. HaarlemZandvoort Spoorweg-Maat- schappij. Gedurende de maand Sep tember 1892. Opbrengst reizigers 4516.88. idem goederen 650.604. idem diversen 83.13. Te zamen 5250.6i4. Per dag en per kilometer 20.59. Vanwege de ijsclub te Houtrijk en Polanen wordt op den Haarlemmermeer- vaart eea tweede baan aangelegd. Vrijdag was het op het ij3 der vaarten bizonder druk; eea aantal schaatsenrij ders verwijlden nog eenigen tijd opge noemd dorp, waar op de prachtige banen der jjsclub eene hardrijderij voor jongens werd gehouden. Dat van het ijs op de trekvaarten tusschen de beide hoof dsteden een druk gebruik wordt gemaakt, bewijst het feit dat aan elk der baanvegers onder wie de ingezamelde geiden gelijkelijk worden verdeeld, de laatste dagen ƒ1.25 ƒ1.50 daggeld kon worden uitbetaald. Op het Noordzeekanaal wordt het ijs bezwaarlijk. De felle oostenwind van Vrijdagavond heeft de ijsschotsen op sommige plaatsen doen opschuiven, waardoor de doorgang wordt bemoeilijkt. De Rijkspontveeren hebben den dienst wegens het vele ijs moeten opgeven. Het duitsche stoomschip Kaiser van de Hamburgschelijn is Vrijdagmorgen door de sleepb-ot Noordholland l naar Amsterdam gesleept. Heden wordt de nieuwe ijsploeg ver wacht om geregeld dienst te doen. Ook hedenmorgen hebben de haar- lemsché stoombooten den vaargeul naar het Noordzeekanaal weder geopend. Door den rechter-commis- saris, belast met de instructie van straf zaken bij de rechtbank te Groningen, is Donderdag een bevel tot voorloopige aanhouding verleend tegen een zevental boerenknechten uit Uithuizen, ter zake dat deze in den verloopen oudejaars nacht, na vooraf gemaakte afspraak, openlijk met vereenigde krachten, bij acht landbouwers, wonende onder de gemeenten Uithuizen en Uithulzermee- den, een groot aantal glasruiten hebben verbrijzeld; zij hebben bij éin land bouwer er 65 vernield, bij de anderen respectievelijk 10, 7, 56, 46, 57, 19 en 7, te zamen niet minder dan 267. (P. G. O V I S S C H E R IJ- IJMUIDEN, Maandag 2 Jan. P R 9, Feslina Lenteschipper M. Noordzij, 2500 schelv.M A 27, Rot terdamschip. G. v. d. Hoest, 2200 schelv.M D 7, Toekomstse hip. Jan v. d. Hoek, 4400 schelv. Prijzen 23,50 tot ƒ26. Dinsdag 3 Januari. M D 18, Zeemans hoop, schip. W. Viskil, 2000 schelv.M D 28, Ver- trouwen, schip. C. v. d. Hoek, 3800 schelv.M A 80, Biervlietschip. C. Versteeg, 1500 schelv. Prijzen ƒ28. tot ƒ30.—. Woensdag 4 Januari. M D 16, 0/ hoop van Zegenschip. H. v. d. Hoek, 2200 schelv. Prijs ƒ36. Donderdag 5 Januari. P R 50, DrimmelenC. Zwanen burg, 2000 schelv. en 60 kabelj.P R 48, Lekkerkerkschipp. A. Koster, 2300 schelv.; M D 15, Ulbo, schip. S. de Ruiter 2100 schelv.; M D 32 Men Baeserschip. H. Langbroek, 330© schelv.M D 9 MiddelharnisJb. v. d. Hoek, 2700 schelv.; M A 28, Amster dam, C. Breggeman, 1000 schelv.I» W 15, Presto II, Jb. Zwartveld, 130© schelv. Prijzen ƒ29.50 tot ƒ41.f levende kabelj. 4.50. Vrijdag 6 Januari. M D 8, Willem de Zwijger, schip. G. Langbroek, 1500 schelv. Prys 27.50. Evenals in den winter van 1S90/91, is de Gouwzee tot Marken niet alleen dicht gevroren, maar ook sterk genoeg om per schaats dat tochtje te maken. Reeds Vrijdag maakten honderden vreemdelingen daarvan gebruik. Heer lijk, prachtig weer, van Amsterdam af mooi ij3, weinig windgeen wonder dat veler oogen zich richten naar Monniken dam, vanwaar de reis naar Markeneen aanvang neemt. Men meldt uit Harlingen Het voorkomen der Zuiderzee 18 in een etmaal geheel veranderd. Voor de haven uit ziet men ijs zoover het oog reikt. De Eogelsche booten worden daardoor niet weerhouden binnen te loopen, gelijk de jarenlange ondervin ding bewees; maar voor kleinere vaar tuigen is de vaart gesloten. Uit Arnhem De Rijn zit sinds Don derdag bij Malburgen boven de stad. Voor stad vertoont de rivier blank water tot aan Onderlangs. Er is bijna geen stroom meer in, ea het gc-heele watervlak is reeds van een dun ysvlies voorzien. Wanneer de vorst streng aan houdt, heeft men de kans, dat er eene prachtige baan komt. Uit Tiel meldt men van 5 Jan. Niettegenstaande het vele drijfijs, had de overvaart over de Waal mei de veer- stoomboot alhier geregeld plaats. Vrij dag avond is evenwel de veerboot ia de haven gebracht, zoodat de commu nicatie met het land van Maas en Waai zoo goed als verbroken is, daar de over tocht verder uitsluitend met de ijsboot moet geschieden. Vrijdag namiddag heeft het ijs in de rivier de Waal zich reeds tot Hurwe- nen vastgezet. Uit Renkura meldt men vaa 5 dezer: Het water is weder, nu het ijs zich overal heeft vastgezet, vallende, waar door de ijsbezetting in de rivier eene belangrijke sterkte verkrijgt. De over tocht voor passagiers met ijsschuiten zal nu spoedig een aanvang nemen. Donderdag ochtend heeft zich te Her warden het ijs in de Maas, en des avonds in de Waal vastgezet. 87) HOOFDSTUK XVII. De samenloop van omstandigheden fDe natuurlijke wreedheid en bloeddorstigheid van hetengelsche las waren spreekwoordelijkheid. Bovendien zou de peraooD, die om zijn lage hartstochten te bevredigen niet had geaarzeld om zyne onschuldige vrouw en kindereD, voor wie hy toch zeker Wel eenige genegenheid koesterde, in de diopste armoede te dom- j pelen, zeer zeker Diet aarzelen om het leven te benemen aan eene hem onbekende, voor wie hij niets kon gevoelen en die tusschen hem en een fortuin van vijfhonderd duizend francs stond. Het feit, dat hij Van goede geboorte was en eene goede opvoeding had ge- booten, deed nog slechts het afschuwelijke van zyn misdaad scher- per uitkomen. Ware hy eeD man van lage geboorte geweest, dan louden nog verzachtende omstandigheden kunnen worden aange roerd. Noch de voordeelen van een hooge geboorte en van eene teschaafde opvoeding, noch de louterende invloed van goed gezel schap hacden aan het karakter van den man iets menschelijkers Ptunnen verleenen, die wegens zyn wreedheid en bloeddorstigheid slechts kon worden vergeleken met ijeen bul-dog, welke men in zijn land aantreft.# De lezer kan zich een voorstelling maken van de verbazing der familieleden van den baronet, die natnurlyk in de rechtszaal aanwezig waren en aldus hun aller lieveling hoorden beschrijven. Voor Nell had die schildering van haar zachtaardigen, vriendelyken, teerhartigen stiefvader zoo iets onweerstaanbaar belachelijks, dat zy, ondanks den ernst van het (oogenblik, niet kon nalaten te glimlachen. Zelfs haar moeder hield op met schreien om in stomme verbazing den president aan te staren, in haar onschuld zich af vragende, of hij ook wellicht uit Charenton (krankzinnigengesticht) was ontsnapt. De vrouwelijke bewonderaarsters van den beklaagde seheDen blykbaar ook het edele, welwillende gelaat niet in ver band te kunnen brengen met het valsche, wreede karakter, hem door den procureur-generaal toegeschreven. Alsof laatstgenoemde het zich ook bewust was, dat hy .wel wat te ver was gegaan, vervolgde by //Op dezelfde wyze als de gevaarlijkste en afschuwelijkste rep tielen zich dikwyls verborgen houden onder de schoonste bloemen en planten, zoo ook is het lage, wreede karakter van den be" scholdigde verborgen echter ec.n masker van beminnelijkheid en beleefdheid. Wellicht zou hij in zyn eigen land, waar zocals wy allen weten een wet is voor de rijken en een wet voor de armen en waar de aristocratie straffeloos de mindere klassen vertrapt, hoewel zyn schuld zoo duidelijk spreekt, dat zelfs een kind van tien jaar dit volkomen zou beseffen, worden vrijgesproken wegens zyno aanzienlijke geboorte en maatschappelijke positie. Maar Goddank, w ij maken zulke onderscheidingen niet. Onze leus is //Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap.'" Laat ons |daaraan vast houden. Laten wij onze mindere klassen niet de gelegenheid geven het ons voor de voeten te werpen, dat wy een moordenaar zya gerechte straf hehben doen ontloopen omdat hy toevallig een Hd van de engelsche aristocratie was. W ij hebben Goddank niets te vreezen als wy onze plicht doen. W y verkeeren niet in de po sitie van die arme inboorlingen, die voortdurend bij troepen worden gedood, en wier dorpen worden verbrand door de aanmatigende natie, waartoe de beklaagde behoort, wellicht alleen omdat zy zich hebben gewroken op den een of anderen beschonken matroos of woesteling, die een hunner vrouwen had mishandeld (bijvalsbe- tuigingen). //Na heeren van de jury, ik beschuldig niet langer, maar mij stellende onder den heiligen eed, vonnis ik met u. Ik veroordeel dezen man. Ik weiger verzachtende omstan digheden aan te voeren. Zender eenig medelyden veroordeel ik hem. Ik eisch voor hem de strengste straf den dood. Ik heb myn plicht gedaannu aan u heeren om de uwe te doen.'" In de diepe stilte, die volgde op het slot van dezen indruk- wekkenden toespraak, was in de zaal het gelnid van een onder- drukt gesnik dnidelyk hoorbaar. Dit geluid sneed sir Leslie door de ziel. De advocaat, aan wien de verdediging was opgedragen, kwam nu aan het woord. Wordt vervolgd,}

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1