WEDSTRIJDEN. POLITIEK OVERZICHT. IJ «berichten. ÖEMEN6D NIEUWS. schaft worden. De onderneming zou door een com missie van Haagsche sportmen beheerd worden, waaronder ook de heeren Si- monis en Convée genoemd worden. (Wielersport.) Men schrijft uit IJ zend ij ke aan de Midd. Ct. Bet aantal afschuwelijke misdaden, in de laatste jaren in onze omgeving ge pleegd, is weder met eene vermeerderd te afschuwelijker omdat hier door de hebzucht naar een weinig geld een men- schenleven werd afgesneden. In kien nacht van 3 op 4 Jan. werd de burgemeester van Waterland-Oude man (België), een zeer bejaard eenvou dig man, in zijne rust gestoord door een tweetal personen, die op de eene of an dere wijze zijne woning waren binnen gekomen en hem onder bedreiging met moord zijn geld afeischten. Hulpeloos en machteloos tegenover de twee bru tale indringers, naar hun dialect te oor- deelen Vlamingen, wees de burgemees ter, uit vrees voor zijn leven, hun de plaats waar zij geld konden vinden. De booswichten begaven zich daarheen en namen p. m. 125 fr. weg. Ofschoon de indringers zich zeer stil gehouden hadden schijnt toch de meid eenig gerucht gehoord te hebbenzij werd wakker en liep naar buiten waar zij een derden persoon zag staan, die klaarblijkelijk op den uitkijk stond. De schildwacht heeft de meid niet gemolesteerd, doch toen daarna de knecht naar buiten kwam, waarschuwde de uitkijk de binnenzijnden bulten te komen. Intusschen had hij den knecht reeds aangevat en bracht hij dezen eenige steken met een mes in den hals toe. Daarop namen de drie bandieten de vlucht. De knecht strompelde nog eenige schreden verder doch viel weldra, door bloedverlies, neder om niet weder op te staan. De toestand van den ouden burge meester, die eerstens zeer geschrikt was en buitendien zeer was aangedaan door den moord op zijn trouwen knecht, 1b niet te beschrijven. Noch de justitie uit Gent, die spoedig ter plaatse was, noch die uit Middelburg, welke Vrijdag een plaatselijk onderzoek onder ljzendijke instelde, waar men vermoedde dat de moordenaar vertoefde, is het mogen gelukken den dader in handen te krijgen. Men meldt uit Het Bildt: De vergaderingen, door den burgemees ter dezer gemeente met de landbouwers belegd om raad te verschaffen in de heerschende werkeloosheid, hebben geen succes gehad. De eerste vergadering was belegd te Vrouwen-Parochie. Hier was de werkeloosheid van minder be teekenis dan in de overige plaatsen der gemeente en dus de kans tot slagen het grootst. Wel waren ter vergadering bijna twintig werkgevers verschenen, doch toen het er toe kwam, ieder een of meer der werkloozen voor zijne rekening te ne men, verklaarde slechts den hunner zich daartoe bereid. De indruk, dien de bur gemeester verkreeg op deze vergadering, was ontmoedigend genoeg om die te St. Anna-Parochie en St. Jacobi-Parochie niet te doen doorgaan. Op velen in de gemeente heeft de houding der land bouwers een treurigen indruk gemaakt. Werk toch is er genoeg, als slechts ieder landbouwer aan zijne landerijen de noodige zorg besteedt en het dicht groeien van slooten en vaarten vol doende tegengaat. Wanneer men ziet hoe sommige landbouwers, en dit zijn gewoonlijk de beste, steeds werk hebben yoor hunne arbeiders en anderen ze zich zoo spoedig mogelijk van den hals schuiven, begrijpt men, dat de heer schende werkloosheid vooral den laat sten moet worden geweten. Thans heeft zich de burgemeester tot de eigenaars gewend, opdat deze bij hunne huurders hunnen invloed tegen de werkeloosheid aanwenden. Men meldt uit Enschede: Donderdagavond haastte zich eene dame uit Hengeloo mevr, R. zoozeer om den trein te halen, dat zjj aan het station ineenzakte. De geneesheer kon slechts den dood constateeren. Reeds sedert lang had de oude Sneeker Ct. vermoed, dat twee bladen raadsverslagen van haar over namen, doch die als eigen verslagen deden voorkomen. Om zekerheid te ver krjjgen, werd door haar in de opzette lijk aan de redactiën van beide bladen gezonden nummers in het verslag van het verhandelde in den gemeenteraad yan Wjjnbritseradeel ingelascht, „dat door dit lichaam in de jongste verga dering met algemeene stemmen afwij zend was beschikt op een adres van den Prleschen Ijsbond te Leeuwarden om subsidie voor eene in deze maand aldaar te houden hardrijderij op schaat sen onder daartoe uitgenoodigde. gemeenteraadsleden in Friesland 1" Beide bladen namen dit onveranderd over het verdere begrijpt men. Met een toespeling op het Zwolsche congres-besluit, waar de wape ning werd overgelaten aan het particu lier initiatief" wordt onder dit motto in Recht voor Allen geadverteerd dat door geheel Nederland Bulldog- en Lefau cheux-revolvers worden vertonden tegen overmaking van een postbewijs A 4 of f 2.50 aan de bureaux van Recht voor Allen, Voorwaarts of Volkstribuun. TeSappemeer zijn de behui- zing van T. Luijtjes, de drukkerij van „De Arbeider", de woning van een der knechten van deze drukkerij en de volks- bierhallc door militairen en politie door zocht, doch niets verdachts werd gevon den. Er liepen geruchten, datj er dyna miet aanwezig was. Luitjes (Travailleur) is uit Sappemeer vertrokken. Waarheen hij zich heeft begeven, is niet bekend. Bij de politie te Leeuwar- den heeft zich een panbakkersknecht uit Makkum aangemeld, die aan den commissaris van politie de bekentenis heeft afgelegd, dat hij te Makkum in de fabriek van zijne patroons, de hoe ren Gebr. Tichelaar, brand had gesticht, welke evenwel nog tijdig door het werkvolk was gebluscht, waarna hij de vlucht had genomen. Daar op telegraphische informatie antwoord kwam, dat die opgave waar heid behelsde, is de schuldige na op gemaakt proces-verbial ter beschikking van de justitie gesteld. De werkman, T. T. genaamd en vader van een gezin, bekende dat hp reeds vele jaren achtereen bjj zijne patroons, die hem goed behandelden, werkzaam was en dat hp tot deze treu rige daad was gekomen door misbruik van sterken drank. De bevolking van de bizon- dere strafgevangenis te Leeuwarden blijft, als gevolg van het met 1 September 1886 ingevoerde nieuwe strafstelsel, voortdu rend afnemen. In 189a werden er 33 gevangenen ontslagen en stierven 4, terwijl slechts 11 inkwamen. Op 1 Jan. jl. was de sterkte niet meer dan 172. De „Krimpen aan de Lek" heeft den strijd tegen de ijsmassa in het Noord zeekanaal nog bij lange na niet behoe ven op te geven. Dagelijks kruist schip per Bom met zijn ploeg door de samen gepakte schotsen tusschen den kop van de Handelskade en de Hembrug, hiel en daar op verlangen hulp biedende aan vertrekkende en komende vaartui gen. De ijsbreker legt den afstand tot de Hembrug en terug in vijf kwartier af. Tusschen de Hembrug enljmuiden blijft de toestand, niettegenstaande de aanhoudende vorst, bevredigend. Heden morgen zou de ploeg gebruikt worden om het ijs op het Amsterdamsche En trepotdok te breken. Uit Dordrecht meldt men In den toestand van de rivier is wei nig verandering gekomen. Van Zwijn- drecht naar hier loopt men de verschil lende richtingen over; het Papendrecht- sche veer waar een open geul is, wordt bediend door de schroefboot „Hendtika." Op de Oude Maas bevindt zich een zware ijsdamhet Mallegat zit geheel dichtte 's-Gravendeel evenwel geschiedt de overtocht door blank water per roei boot. Het Hollandsch Diep en de Nieuwe Merwede blijven, doordat het ijs zich op de Merwede gezet heeft, nog steeds vrij van ijs. Op last van Gedeputeerde Staten van Friesland zijn thans, daar het boezem water genoegzaam was gedaald, alle zeesluizen in de provincie gesloten. In tusschen zal de toestand van het ijs er weinig op verbeteren. Waar echter blank water was, zal men thans goede ijsba nen kunnen krijgen. Uit Tessel wordt gemeld: Ook de „Ada van Holland," die zoo lang door het ijs wist te breken, moest Vrijdag den kamp opgeven. Zjj deed een reis naar den Helder. Nauwelijks was zij in de haven, of deze was door reus achtige ijsvelden ingesloten. Op stroom kruit en werkt het ijs dik wijls met veel geraas dooreen. Een bakenton werd vlak langs de haven in het ijs meegesleurd, doch kon niet worden geborgen. Op het ijs in de rivier voor Zalt- Bommel is van wege den veerdienst een weg gebaand, waardoor er nu commu nicatie is tusschen die gemeente en het veer te Tuil. Stand der rivier 3.90 bo ven A. P. Men meldt uit LithHet ijs In de rivier de Maas heeft zich beneden het rjjksveer alhier vastgezet. Open water is nog langs het dorp tot Alten (tegen over Oijen) alwaar de rivier reeds ge- ruimen tijd zit. Wegens het vele drljfijs in het open vak, is de overtocht per veerpont ge stremd, en deze in de haven opgebor gen, waar ook vele zeilschepen over winteren. De van daaruit op 's Bosch enz. varende stoombooten hebben haar winterkwartier te St. Andries betrokken, reeds vele dagen geleden. Het ijs is niet bizonder dik. De rivier is 6 centimeter in 24 uur gewassen. Men verwacht dat het thans nog open vak Lith-Oijen spoedig dicht aal zijn. De internationale hardrijderij op schaatsen uitgeschreven door de „Am sterdamsche IJsclub" voor beroepsrijders, die tegen Zaterdag morgen om 10 uur was uitgeschreven werd een uur ver traagd. Een scherpe wind woei uit het N.O., zoodat het weder verre van aangenaam was en de vele belangstellenden den tijd doodden door zich warm te rijden. De lengte der baan voör den wed strijd bedroeg 200 M. Ingeschrevsn waren G. Entjes, Gro ningen A. Hooghuis, Sloten H. Schnei der, Amsterdam; J. Veen, Oostzaan; G. J. van Maurik, Erichem; P. J. de Boer, Wateringen; K, Hanje, Akkrum; E. Snoek, Nieuwerkerk; W. de Vries, OenkerkA. Snoek, Nieuwerkerk, en B. Dekker, Zwolle. In deze volgorde reden de ingeschre venen twee keer de baan. Beide malen werden dezelfde rijders afgereden, zoo dat de volgende heeren den strijd moes ten beslechten. Entjes, Veen, De Boer, Hanje, De Vries en Dekker. De uitslag was als volgteerste prijs Hanje, van Akkrumtweede Entjes, van Groningen; derde De Boer, vaa Wateringen; vierde Dekker, van Zwolle. Voor de [groote internationale wed strijden, die 13 en 14 Jan. e. k. aldaar op de banen der „Amsterdamsche IJs club" gehouden worden, zijn o. a. in geschreven de Zweden Rudolf Ericssen en N. T. A, Tjaestad, alsmede 3 Noren, waaronder Halverson. Hierdoor zullen de wedstrijden on getwijfeld zeer in belangrijkheid win nen en het is te verwachten, dat wij met onze koene Hollanders, waarvan Eden, Rodenhuis jen Van Dissel zullen uitkomen schoone „huister" te zien krij gen. Deze wedstrijden beloven de interes santste te worden, die ooit in Nederland gehouden zijn. Dezelfde vreemdelingen, die in Am- dam zullen rijden, zullen 11 Jan. ook te Groningen mededingen. RECHTSZAKEN- Een voogd over eenige minderjarige kinderen, wier vader overleden is, heeft de moeder, die hertrouwd is en vóór het aangaan van haar tweede huwelijk niet in de voogdij bevestigd is, gedag vaard om de vier .kinderen, die thans bij haar vertoeven, aan hem af te geven. Die dagvaarding is van de zijde der moeder beantwoord met eene weigering. In het proces, dat nu tnsschen moeder voogd hangende is, werd voor de Utrechtsche rechtbank, kamer van bar gerljjke zaken, gepleit. Mr. A. A. Pit, die voor den voogd optrad, grondde zijn toelichting van de vordering hoofd zakelijk hierop, dat wanneer de vader komt te sterven, de vaderlijke macht komt te vervallen en daarvoor In de plaats komt de macht van den voogd, aan wien als hoofdtaak wordt opgedra gen te zorgen voor de personen van de minderjarigen en die' om dat te kuunen doen, de macht moet hebben te bepalen, waar deze moeten zijn. Zoo bepaalt de wet, bevestigd door de ju risprudentie. De raadsman van de moeder, de heer M. L. Celosse, erkennende dat de ju risprudentie in zijn nadeel is, achtte het niettemin natuurlijk, dat deze rechts vraag weder te berde kwam, omdat zeker niets treurigere te bedenken is dan dat eene moeder, die goed is voor hare kinderen, ze moet afgeven aan een ander. Naast de macht van den voogd staat z. i. de macht van de ge daagde als moeder, op wie de macht des vaders is overgegaan en die zij is blijven behouden; op grond daarvan heeft zij geweigerd, de kinderen af te geven en verzet zjj zich tegen ae daar toe strekkende vordering van den voogd. Het O. M. zal over veertien dagen in deze zaak conclusie nemen. In de zaal van het kantongerecht te Heerenveen was het Zaterdag onge hoord druk. Op de tribune stond men schouder aan schouderhet publiek be stond uit socialisten, zoowel mannen als vrouwen, allen leden van het so cialistisch zangkoor of fanfarekorps te Wolvega. Hun leider, A, Woudsma, onderwijzer te Nyelamer, stond terecht wegens het houden van muziekuitvoe ringen enz. zonder vergunning van den burgemeester. De heer v. d. Zwaag, die als gemachtigde optrad, had niet minder dan 16 getuigen A décharge laten dag vaarden, die verklaarden dat van geene uitvoering sprake was, maar van eene repetitie tijdens een propagandatocht. Het O. M. eischte tegen bekl. maal 2 dagen hechtenis; v. d. Zwaag concludeerde tot vrijspraak. Door den heer J. C. Vunderink, geschorst commissaris van politie te Groningen, is cassatie aangeteekend van het vonnis van het gerechtshof te Leeu warden. Onder zijn „Dernlères Nouvelles du Palais" (gerechtshof) geeft de Temps van Zaterdagavond het bericht, dat men daar blijft gelooven aan de waarschijn lijkheid dat de oud-minister van open bare werken en afgevaardigde der Haute-Saone Baïhaut als beklaagde in het Panama-proces zal betrokken wor den. Sedert de inhechtenisneming van den procuratiehouder vau het „Crédit Lyonnais," Blondin, heelt trouwens het reeds lang loopende gerucht dat de oud-minister ter verantwoording zou worden geroepen in kracht gewonnen, en het langdurig verhoor dat Baïhaut Donderdag heeft ondergaan voor den instrueerenden rechter FraDquevilie, een verhoor van vier uur naar gezegd wordt, heeft daartoe niet weinig bijgedragen. Volgens de „on dits" zou Blondin er kend hebben van de Panamamaat schappij ia de jaren 1886 en 1888 in vier stortingen te hebben ontvangen eene som van één millioen francs, bij welke gelegenheid] hij optrad als ge lastigde van Baïhaut, aan wien hij dan ook de geheele som zou hebben ter hand gesteld. Indien werkelijk de oud-minister van 85 in het geding mocht betrokken wor den, zou de Panamageschiedenis eene nieuwe phase intreden, daar zich de vraag voordoet, in hoever art. 12 der grondwettelijke bepalingen op dit geval van toepassing zal zijn, en of dienten gevolge niet alleen de oud-minister maar ook zijne medeschuldigen door eene speciale rechtbank (den Senaat) zullen moeten gevonnisd worden. Het verschil in redactie tusschen de eerste zinsnede van genoemd artikel, handelend over het in staat van beschul digiog stellen van den President der Republiek, en de tweede alinea welke de ministers betreft, brengt deze juri dische kwestie op het tapijt. De Piesi dent van de Republiek kan slecht beschuldigiog worden gesteld door de Kamer, terwijl van de ministers een- voudig wordt gezegd dat de Kamer hen kan aanklagen. In verband met elkan der beschouwd kan men in het laatste voorschrift eene facultatieve bepaling zien, de vrijheid latende aan de Kamer om in het bedoelde geval overeenkomstig de ae alinea van art. 12 te handelen of de zaak den gewonen rechter over te laten; maar aan deze kwestie moet voorafgaan een antwoord op de vraag of Baihaut, als hij de be doelde sommen heeft aangenomen, dit gedaan heeft in 1886 en in zijne hoe danigheid van minister of enkel in '88 toen de afgevaardigde der Haute-Saone geen deel meer uitmaakte van de regee- ring. De tweede alinea laat toch de spe ciale rechtspraak slechts toe voor misda den begaan in de uitoefening der minis- terieele functie. De wet tot regeling dezer rechtspraak, welke de slotalinea van art. 12 voorschrijft, bestaat niet. Dit onderwerp te regelen zou dus een der eerste bezigheden zijn voor het Par lement na de vacantie. De zoogenaamde constitutioneele groep uit de fransche rechterzijde heeft besloten bij de verkiezing van den pre sident der Kamer niet te stemmen of te stemmen tegen Floquet. Zaterdag moet een zeer heftig onder houd hebben plaats gehad tusschen den rechter van iostructie en Baïhaut. De enquête-commissie heeft het ver slag gehoord van de hh. Bertrand en Bovy, uitgebracht in naam van de sub commissie met het vergelijken van de beide balans der geldbiietjes met de briefjes zelf. De subcommissie gaf eene lange lijst van namen op, waarvan er vele apocrief voorkomen. Er werd ook gezegd, dat de twee milloen van Herz gediend hebben om vast goed te koopen, ten name van mevrouw Herz. Laguerre, door den rechter van in structie gehoord, toonde aan dat eene eene som van 5000 frs., door zijn dag blad La Preste ontvangen, behoorlijk op de boeken van het blad was inge schreven. De Pigaro heeft gemeld dat Zaterdag verscheidene pe;sonen zijn gearresteerd ter zake van onthullingen in verband met het onderzoek. Door de Gaulois wordt verklaard dat Blondin heelt erkend een half millioen francs te hebben ont vangen voor Baihaut, wiens zaken hij waarnam. Dit wordt wel door Baïhaut zelf ontkent maar Fontane bevestigt de waarheid ervan. De minister Loubet heeft in den mi nisterraad inlichtingen gegeven over het voorgevallene in eene Vrijdag in Tivoli- vauxhall te Parijs gehouden vergadering welke krachtens eene bestaande veror dening door eenen commissaris van politie werd bijgewoond. Deze verorde ning was in onbruik geraakt maar zal voortaan weder nageleefd worden, zul lende de commissaris p-oces-verbaal moeten opmaken indien er strafbare woorden gesproken worden, en de ver gadering moeten sluiten ingeval van ongeregeldheden of daden van geweld, Vrijdag hadden in Zweden onder groote belangstelling, in het geheele land de ver kiezingen plaats voor de door de libe ralen en socialisten georganiseerde, volksrjjksdag genoemde,volksbjjeenkomst ten gunste van het algemeen kiesrecht. De socialisten overwonnen te Gothen burg en te Malmó, en waarschijnlijk ook te Stockholm, waar het tellen van de stemmen nog niet was afgeloopen. Het Journal di commcrcio te Lissabon bevat een artikel, warrin wordt gepleit voor eene Iberische unie, nu de over eenkomst met Engeland waardeloos is gebleken. Zooals bekend is heeft een incident te Tanger met een Engelschman welke aldaar is vermoord een eenigzins ge spannen houding tusschen Engeland en Marokko doen ontstaan. Door de engelsche regeering nu ie besloten om een buitengewoon gezant schap onder leiding van sir Joseph Rld- geway, thans onderminister in Ierland, naar Tanger te zenden. De commissie uit de volksvertegen woordiging der Vereen. Staten belast met een onderzoek naar de kwestie der landverhuizing, heeft een gunstig ver slag uitgebracht over de irVJ-Chandler, in Juli door den Senaat aangenomen, welke hill de toepassing van de wetten op de landverhuizing vergemakkelijkt, en de landverhuizing moeilijker maakt. Onder weinig wenschelijkc landver huizers worden begrepen alle leden van genootschappen, die de vernietiging van het privaat bezit willen. Uit Shanghai verneemt de Times dat een tegen de Europeanen gericht oproer te Nangking bijtijds is gebreideld door het krachtig optreden van de overheid en de aankomst van een Amerikaanse!» oorlogsschip. Zaterdag, d e n 1 a a t s t en dag voor de inschrijving in het kapitaal voor de wereldtentoonstelling te Ant werpen heerschte ter beurze aldaar groote opgewondenheid. Het is zoo goed als zeker dat het bedrag volteekend is, De vier zoogenaamde Oos- teteche geestelijken, die te Amster dam pogingen deden tot oplichting, zjjn waarschijnlijk ook in Duitschland reeds werkzaam geweestten minste in een te Mainz verschijnend blad, komt de volgende mededeeiing voor„Ter voor koming van bedrieger!) heeft de kardi naal-prefect der Propaganda te Romé beschrikt dat zonder zijn bizondere machtiging aan Oostersche geestelijke het inzamelen van giften niet geoor loofd is. Over de italiaansche „Pa- namino" geelt de Times eenige bizon- derheden. De ltdiaansche regeering zal, alvorens het wetsontwerp tot verlenging der privilegiën van de emissie-banken weder in de Kamer komt eerst een on derzoek instellen naar den geldelijken toestand van de banken. Er zijn er zes, nl. de Nationale Bank, de Bank van Napels, de Nationale Tos- kaansche Bank, de Bank van Rome, de Bank van Sicilië en de Toskaansche Credietbank. Zooals men weet, wordt beweerd dat onregelmatigheden hebben plaats gehad in het fiaaociëjle beheer van deze banken. Daarentegen zeggen anderen, dat deze onregelmatigheden eigenlijk alleen bestaan ia niet zeer ver standige geldbeleggingen, maai, dat de toestand volstrekt niet eras dg is. De zes banken hebben een volgestort kapi taal van 260.000.000 lire en een ongestort kapitaal van 77,000.000 lire. Iodienhet noodig is zou men een verlies door ver keerde geldbelegging gemakkelijk uit laatstgenoemd bedrag kunnen bestrijden. Ten slotte is het nog van belang te vermelden, dat het kapitaal der banken 35 pCt. der circulatie bedraagt, welke laatste, 1,064,000,000 lire beloopt, ge waarborgd door eene metaal-reserve van 450.000.000 lire, waarvan in goud. De zaak wordt echter troebel ge maakt door partljgeknoei en oneenig- heden tusschen de verschillende ban ken. President Harrison heeft eene algemeene amnestie geschenken aan de mormonen die sinds November 1890 niet in polygamie leefden en zich verbinden ook in 't vervolg niet meer tegen de Staatswetten te zondigen. Daar entegen zal tegen de hardnekkige zon daars met groote strengheid worden op getreden. Er is ernstig sprake van de stichting eener groote mormoneokolonie te Santa Rosalia, in Mexico. Bij eene verkiezing te Quebec, van een afgevaardigde is de regeeringscandidaat, Lisiet, met eene overweldigende meerderheid geslagen door den candidaat der oppositie, Tarte. Deze zal in het parlement onthullingen over nieuwe schandalen doen, waardoor het parlement den geheelen zomer zal worden bezig gehouden. Hij beweert de bewijzen in handen te hebben van omkoopingen van staatslieden en van knoeierijen in de administratie der jus titie te Quebec. Hij belooft een schan daal, nog grooter dan dat van 1891. Er zal weer een afstandsrit gehouden worden van Berlijn naar Weenen, ditmaal echter met rijtuigen. Twee yan de grootste harddraverijver-

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2