BINNENLAND, aantal personen, die zich voor de ver schillende nummers hebben aangegeven. Zoo zullen meerijden de heeren: Von Salzen (Hamburg), Oscar Fredenksen (Chribtiania), jhr. Van Sminia, Roden huis, Van Wely, Hopman enz. Door de directie der ysveroeniging en de commis sarissen voor de lange baan woidt boven dien al het mogelijke gedaan, om dit ysfeest recht schitterend te maken. In de V r y d a g te Amsterdam gehouden vergadering van het centraal eomité der antirevolutionaire party is besloten een tweede sooiaal congres bijeen te roepen, dat echter waarschynlyk eerst in het volgend jaar zal gehouden wor den. Evenals een vorig maal zal het centrail-comifcé zich tot „Patrimonium, tot de anti revolutionaire kamerleden, tot den „Christelijken Volksbond/' en nu ook tot „Boaz" wenden, om voor dit doei saam te werken. In dezelfde verga dering is met het oog op de te verwach ten uitbreiding van het kiezerskorps te vens eene commissie van drie leden be noemd, om de nieuwe maatregelen, die hierdoor noodig zullen blyken, voor te bereiden. Het verzoek van „Nederland on Oranje" te Groningen, om een depra- tatenvergadering saam te roepen, had aan praeaes en assessoren, gelijk art. 5 der statuten in dergelijk geval eischt, geen aanleiding gegeven, om een voorstel in dien geest bij het comité in te dienen. Zooals wel te verwachten was. stroomden Zondag van verschillende kanten de liefhebbers van een tochtje op schaatsen naar Marken toe. Evenais voor twee jaar dit eiland een overval heeft moeten doorstaan, was dit ook nu weer het geval. Evenals toen waren in den namiddag te Monnikendam en Marken alle eetwaren opgebruikt en moest men zich met roggebrood tevreden stellen, In een druk verkeer kon zich ook Zondag de kettingboot-dienst over het Y verheugen. Hiermede zyn niet minder dan 1300 personen vervoerd. Als men dit aardig cyfertje nagaat, ligt het voor de hand dat deze overtocht voor ijslief- hebbers een groote vertraging opleverde: het was dan ook zoo druk, dat door het vreeselyk lange wachten velen, die een tochtje naar Marken wilde ondernemen, dit plan maar opgaven. Een verslaggever van het Ltbld. schryft omtrent een tochtje naar Marken het volgende Ik heb Zondag ook tot de duizenden behoord, die naar Marken zyn geweest, Na heel wat tobben en dringen had de kettingboot my aan de o verrijde gebracht en nadat ik te Buiksloot had onderge bonden, ging ik met tegenwind op weg, Op sommige plaatsen was het ys prach tig, op andere zeer slecht. Vooral was hetgedeelte tusschen Broek en Monni kendam verre van mooi. Het ys zat daar vol spleten en tot overmaat van ramp waren deze geheel met ysschraapsel ge vuld, zoodat ze onzichtbaar waren. Velen kwamen hierdoor te vallen, en het aan tal invaliden was groot. Sommigen be kwamen zelfs tamelijk ernstige kneuzin gen. Het ijs op zee was vrij goed, doeh het moet de vorige dagen beter geweest zyn. Marken was vol bezoekers, zoodat slechts weinigen eenig voedsel en drank konden machtig worden. Van Marken naar Volendam was ook een baan gemaakt. Ook dat plaatsje werd door velen bezocht. Ik raad den schaatsenrijders aan, voor het geval dat het weer gaat vriezen, niet te iaat terug te keeren, want door de duisternis zyn de talryke spleten oneffenheden nog onzichtbaarder. Een sjouwerman J. v. G., a beidende in het yzeren gemeentedok van Rotterdam, is Maandagnamiddag aan het hoofd zwaar gekwetst door het vallen van een groot stuk ijs, dat losgeraakt was van het stoomschip Maasdamwaaraan hy werkzaam was. Toen er geneeskun-' dige hulp kwam, was de man reeds overleden. Zaterdagmiddag is te Bar- neveld een ió-jarige jongen met schaat senrijden zóo hevig op het ijs gevallen, dat hij den nacht daarop aan de ge volgen overleden is. Uit Vlymen wordt gemeld: Terwijl de meeste huisgenooten naar de kerk waren, ontstond er Maandag brand in eene boerenwoning op het dorp, naby den Stationsweg. Het geheele huis, zes varkens en een paard werden eene prooi der vlammen. Van het huisraad werd nogal veel gered. Huis en inboedel waren tegen brandschade verzekerd. Zondag namiddag legde een felle brand te Nieuwstad, by Sittard, in korten tyd huis, schuur en aanhoorighe- den met het daarin geborgene, toebehoo- rende aan de kinderen Reinders, in asch. Het vee werd gered. Naar het gerucht loopt, moet de oorzaak van het onheil aan kwaadwilligheid worden toegeschre ven. Te Linschoten heeft zich bij eene vrouw een geval van caoiera asiatica voorgedaan met doodelijken af loop. Door twee maréchauss zyn Zaterdag te Winschoten gevankelyk binnengebracht H. Tholema en S. Mul der, van Sappemeer, beschuldigd van medeplichtigheid aan de ongeregeldheden aldaar. Nu door het sluiten der zee sluizen het „stroomen" heeftopgehouden en de wateren tot rust zyn gekomen, heeft het ijs in Friesland de noodige sterkte bekomen, om dienst te doen zooals het door de Friezen wordt verlangd. Het is thans overal leven en beweging in goe den zin, en, daar dit en het ijsvermaak velen werkloozea verdiensten bezorgt, zal aan de oproerige beweging op veie plaat sen ook wel afleiding worden geven. Het is nu „panem et circensis" voor een mas sa menschen uit de mindere stan den geworden want deze doen zeiven, gelyk Iedere rechtgeaarde Fries, aan het ysvermaak mede. En dan komen nog de menigte hardryderyen op schaatsen by in stad en dorp. De Leeuw. Ct. bevat er weder ruim 40 aankondigingen van en het bedrag uitgeloofde geidpry is meer dan ƒ1700, waarvan zeker niet weinig ook aan beroepsryders uit de arbeidersklassen zal ten goede komen, Bovendien zijn op eenige plaatsen ook medailles van goud en zilver uitgeloofd, Vele gemeentebesturen hebben van hun kant, nu het werk de moeite loont, d© ysbanen in hunne gemeenten in orde laten brengen, zoodat er thans eene flinke communicatie bestaat tusschen tal van RECHTSZAKEN. Een voor den handel belangryke be slissing werd eenigen tyd geleden door het gerechtshof te Arnhem gegeven. Een grossier te Amsterdam kocht van een firma te Terborg 13,000 kilo ge- emailleerde yzeren voorwerpen, te leve ren in vier maandelyksche termynen met bepaling dat „de betaling vóór elke levering zou geschieden ten kantore van den verkooper-fabrikanfc." Het eerste 1/4 gedeelte werd door den verkooper tegen rembours gezonden en geaccepteerd. Later bleek het dat tal van de geleverde ketels en kaanen lokten en de fabrikant nam die dan ook op reclame van den kooper terug. Toen nu het tweede ge deelte der party ter aflevering gereed was, noodigde de verkooper den kooper uit het goed te komen zienlaatstge meld© voldeed daaraan en kwam tot de ervaring, dat de kwaliteit der goederen ook thans veel te wenschen liet. Hjj liet daarop den fabrikant by deurwaar ders-exploot aanzeggen, dat hij op een bepaalden tyd zou komen om, na zich overtuigd te hebben dat hij goede waar zou krygen, te betalen en daarna in ontvaDgst te nemen. Ten bepaalden dage weigerde de verkooper echter het goed te laten bezichtigen, tenzij de kooper vooraf betaalde. De kooper wa9 echter van oordeel, dat het beding „betaling vóór levering" niet nitsloot des koopera recht, om vóór hy betaalde, althanB te onderzoeken dat hy voor zjjn goed geld inderdaad goede waar zou krjjgen. Hij het nn van de weigering van den ver kooper door den deurwaarder proces verbaal opmaken eo dagvaardde den verkooper tot ontbinding der overeen komst met schadevergoeding, daar de levering door schuld van den verkooper achterwege was gebleven. Zoowel de rechtbank als het gerechts hof te Arnhem wezen de vordering van Jen kooper toe. Het Hof overwoog dat, waar, zooals hier, gekocht zijn zaken die by het sluiten van den koop nog niet bestonden, de kooper recht heeft de koopwaar te toetsen aaa de koopover eenkomst bij de eerste gelegenheid, en hy recht heeft dit te doen vóór de be- taling, ten einde niet door de betaling geacht te worden de levering te hebben goedgekeurd. Dat de kooper nu wel moest betalen vóór de, levering, d. voor de feitelijke inbezitstelling van het goed, maar deze clausule geenszins uit sluit een bevoegdheid tot bezichtiging, die den kooper naar algemeene begin selen van recht en billijkheid in verband met art. 1357 B. W. toekomtterwijl jnist de hewuste clausule voor Ueu koo per een reden te meer was ooi voorat de bezichtiging te vorderen, waar hij reeds bij voorafgaande leverantiën ge gronde reden had om zich over de leve rantiën van dezen verkooper te be klagen. Omtrent de vraag of nn de weigering om de goederen te laten bezicbiigeo mocht aangemerkt worden als een zoo danige eventueele wanpraestatie, welke aanleiding gaf tot ontbinding der over eenkomst, overwoog het Hof dat de weigering van den verkooper om het goed te laten bBzichten was: „een wei gering der eerste handeling van de reeks elkander opvolgende handelingen, welke noodig waren om tot de voltooide levering te kunneo komen». De weige ring is dns te beschouwen als een na latigheid in de levering, die de actie tot ontbinding en schadevergoeding ten volle rechtvaardigde. In beide instantidn werd voor den kooper gepleit door inr. B. E. Asscher, advocaat te Amsterdam, en voor daagde door mr. L. J. Gelein Vitrinïa advocaat te Arnhem. De arrondissements rechtbank te Rot terdam deed gisteren (Dinsdag) uitspraak in zake de beschuldigiag volgens over treding der wet van 26 Augus.us 1822. „door goederen onder eene verkeerde benaming aan te geven," van de amb tenaren der belas .logen te Rotterdam, tegen de aangifte van „Snulightzeep" als ongeparfumeerde zeep, waardoor de invoerrechten muder bedragen dan wanneer deze geparfumeerd is aan gegeven. Dientengevolge weid door het ministerie van financiën aan den des kundigen adviseur van dat departement prof. dr. J. W. Gunning te Amsterdam, opgedragen, deze zeep scheikundig te onoerzoeken, waardoor men tot het resultaat kwam, dat de zeep wel gepar fumeerd is. De fabrikanten echter droe. gea het onderzoek hunner zeep od aan prof. dr. H. Wefers Bettink te Utrecht die verklaarde dat de zeep ongeparfu' meerd is. Vandaar dat een nieuw on derzoek werd opgedragen aan genoemde hoogleeraren en in vereeniging met dr Bremer van Rotterdam. Uit het rapport door deze heeren uitgebracht, bleek dat uit de zeep eene welriekende stof af te schelden is, zoodat deze voor „gepar- iumeêrd" moest worden gehouden De sctteikundige der fabriek, in deze 'zaak medegehoord, bracht de voor de fabri catie gebezigde grondstoffen ter tafel terwijl uit de geiujgenis der zes werk- bazen van genoemde fabriek en mede- getuigen, bleek, dat bij de bewerking aan de voor Nederland bestemde zeep geen parfums wordt toegevoegd. By voortzetting der zaak wees de rijksadvo caat er op, dat men hier te doen had met een „truc", en dus van kwade trouw eigen lijk geen sprake was; dat men dus tracht, eenige welriekende zeep in te voe ren als ongeparfumeerde is te meer be grijpelijk, daar het tarief onduidelijk uitdrukt, wat men onder „geparfumeerd" verstaan moet. Wat de fabriek echter onder ongepar fumeerde zeep verstaat, is onverschillig De deskundigen verklaarden eenstemmig dat uit de zeep eene „welriekende stof" is ai te scheiden, zoodat hij requireerde dat de gedaagde zou worden schuldig verklaard aan de hem ten laste gelegde overtreding en de gevolgen daarvan zoude dragen. De verdediger van be klaagde, Mr. B. van IJselmonde, voor den beklaagde het woord voeren, meende, dat van een „truc" jgeea sprake was, Toen men nl. vroeger geparfumeerde zeep uit de fabriek in Nederland in voerde, werd die zeep wel degelijk als geparfumeerde gedeclareerd, doch daar die in Nederland, zoowel als in Italië, geen aftrek vond, terwijl de prijs tame lijk boog was, werd sedert 1882 zoowel in Nederland als in Italië andere zeep ingevoerd, die door het It&liaausch gouvernement als ongeparfwneerde er-1 feend wordt, zoodat verdediger op vrij spraak aandrong. Na re- en dupliek weigerde de recht bank het verzoek van den rijks-advo caat, verklaarde het onderzoek als ge ëindigd en droeg de zaak aan het O. M. over. Deze concludeerde, bij monde van mr. Modderman, t ot toewijzing van de vordering der administratie, zoodat '/de rechtbank, op de gronden van mr. B. van IJsselmonde, de gedaagde vrijsprak en de administratie van 's rijks belas tingen veroordeelde tot betaling der kosten. KOLONIËN- BATAVIA, 9 Dec. Van hier is door den heer Deen aan zijn blad, de Deli-Couranto. a. ge schreven, dat de Billiton-maatschappy een vreeselyk opgeschroefden inventaris- staat van 2^ miliioen heeft ingediend en dat de winst der Dordtsche Petro- leum-maatschappy te Soerabaja op 3 è- 4 ton 's jaars wordt geschat bij kapitaal van 35<J,000 en eene pro ductie van ongeveer 40,000ikisten in de maand. In de Atjehsche Courant van 23 Nov. leest men: Gisteren werd door eene hinderlaag bij Lamtih een Atjeher, volgeling van den Imam van Lamtenga, neergeschoten. De man had op last van den Imam scherp1 patronen voor achterlaadgeweer van e8ni soldaat van dien post gekocht. Terwyl: die man neergeschoten werd, bevond de Imam zich in de nabyheid van de boo ting te Lamtih, waar hy gearresteerd werd en thans vry logies heeft in de gevangenis te Gedab. Het tijdelijke kampement teTelokSe- mawa, nadert zyne voltooiingeen ge deelte der troepen is reeds daarin ge legerd. Onze benting te Segli werd in de laat ste dagen byna niet beschoten. Te Edi is het rustig. Nja Polim, die zich daar aan roof schuldig maakte werd, toen hy zich verzette tegen zyne arresta tie, door de mata-mata's van den Radja doodgeschoten. Te Simpang Olim bevindt zich nog altijd de rooverhoofdman Nja Makam, die volgens berichten slecbts een twin tigtal volgelingen by zich moet hebben en zwaar ziek moet zyn. Eene te Edi tehuis behoorende han< delsprauw is op den 7en dezer door eenige zeeschuimers van Simpang Olim geroofd en naar die plaats vervoerd. De r00vers zyn nog niet gepakt. Te Poeloe Rayah is men druk bezig met den bouw van het kampement. Ook daar is het rustig, evenals te Melaboe. By besluit van den goeverneur- meraal, zyn de goeverneur van Celebes en de resident van Timor uitgenoodigd. de heeren A. J. Asselbergs en H. H. O. Leemker, pastoor ea onderpastoor t© Larantoeka, te erkennen als pastoor, respectievelijk te Makasser en te Laran toeka. Men meldt arn de Sum. Ct. 1 De lasten, drukkende op den sedert gefaiileerden koopman Pearson, tePadang, vertegenwoordigen, naar men verzekert, thans reeds eene som van 2,650,000; het bedrag der baten kan men nog niet nagaan, maar die zullen wel niet groot zyn. Belangryke verliezen zouden door hem zyn geleden. Zoo zoude eene ge heele scheepslading gom-elastiek, door hem van hier naar Amerika verzonden, zyn verloren gegaan, doordien de gom ten gevolge van broeiing in het laadruim^ in vloeibaren toestand is aangekomen. Uit de Atjeksehe Ct. van 86 Nov. Op Dinsdag avond omstreeks zes uur rukte de 9e brigade marëehauseée onder commando van den sergeant Werner uit de benting Blang en nam stelling aan den bentingszjjde van den spoordyk dicht bij dien post. Hun geduld werd niet lang op dé proef gesteld, want niet lang daarna verscheen een goed beladen smokkelaars- bende, die over den spoordyk trok. Waren de Atjehers vlug, de kogels uit de goed gerichte karabijnen waren vlug ger en deden eene heillooze uitwerking op de smokkelaars. Deze, gewond of niet gewond, lieten hunne vrachten vallen en de maréchaus sées waren spoedig daar om die voor goeden buit te verklaren. De buit bestond uit 16 pakken tabak, 1 groote zak ikan kajoe, 5 pakken garn- bier, Boda, spykers, lucifers, kain item, keper, 2 groote fiessehen kajoe poeti olie. 2500 vischhaken, 120 kluwen garen, 2 kisten petroleum en een zak damar selo. Omtrent den inkoop van patronen door den Imam van Lamtengah op den 22e dezer, werd ons het volgende mede- Op Zondag t. v. heeft de Imam den kanonnier 2e kl. J. W. Frings aangespro ken en hem o. a. gevraagd of hy Hol» lander is. Frings gaf hem ten antwoord dat hy Duitscher is. Toen hem door den Imam de vraag werd gedaan of hij belast was met het oorlogsmagazijn te Lamith en of er pa tronen over zyn, en deze vraag bevesti» gend beantwoord was, deed de Imam hem het voorstel om over deze aange» legenheid te onderhandelen en permissie te vragen om naar Olehleh te gaan op den volgenden dag, waar de Imam hem zou opwachten. Van dit gesprek werd door Fringe verslag gedaan aan den militairen com mandant van Lamtih. Dewyl de Imam van Lamtengah reede lang onder verdenking staat van met den vyand te heulen en dezen ook patronen leverde, werd aan Frings permissie ge* geven naar Oleh-leh te gaan, waar hjjl dan ook de noodige conditiën paaakteJ voor hoeveel hij de gevraagde 1200 pa tronen zou leverem. De Imam gaf hem toen ƒ8.50 en zou de hem nog een rijksdaalder geven, wan- neer voorloopig 100 patronen op de be paalde plaats zouden zyn afgeleverd. De aflevering zou op den namiddag van den 22n plaats vinden, als de com mandant sliep. Ook hiervan gaf Frings kennis aan zynen commandant, die toen de noodige bevelen gaf. By het afgeven van de patronen aan Imam of diens volgelingen zou Frings zyn hoed moeten afnemen als sein voorl den hoornblazer, die „Wacbtparade" zou digde recht te doen wedervaren. Sir Leslie kon niet gemakkelijk de rede van den procureur- generaal vergeten, vooral niet dat gedeelte, waarin hy met een buldog werd vergeleken, en dat een bron was van menige vroo- lyke scherts onder de familie, toen zy weer goed en wel in Engeland waren. Nell bijvoorbeeld riep wel eens onverwachts uit, als zjj hem lietkoozend langs zyn fraaigevormde baard streek „Zie hem aan. Ziet gij iets in die bizonder fraai besneden trek ken, dat ra herinnert aan den onaaogenamen indrrak van een bral- dog, met zyn breed neus Zooals te begrijpen is werd dokter Koskavitch vervolgd wegens meineed; de bekentenis van den graaf duidde evenwel duidelyfe aan, dat hy onder dwang had gehandeld, zoodat hy werd vryge- sproken. Zyn getuigenis ^ten gunste van sir&Leslie was evenais al zijne handelingen uit egoïsme voortgevloeid. Hy had de vrees gekoes terd, dat ingeval de baronet werd veroordeeld, de graaf eene vol ledige bekentenis zou hebben afgelegd en hij (Koskavitch) dan zyn straf zou hebben ontvangen als zijn medeplichtige. Om deze reden en geen andere ten opzichte van sir Leslie, had hy dezen verdedigd. Hy kon niet wegens oplichterij worden vervolgd of gravin La- dislas moest hem hebben aangeklaagd, hetgeen deze niet raadzaam achtte om te doen, daar hy de eenige persoon was, die de rechten van haar achter-kleinzoon, den zoon van de vermoorde vrouw, kon bekrachtigen. Zij was bereid om alles te vergeven en te vergeten mits zy slechts een erfgenaam had. Deze trotsche, zelfzuchtige oude vrouw had haar leven lang nooit iemand werkelijk liefgehad. Zy vergoot geen traan toen zy den dood vernam van den kleinen Fedor, dien zy vroeger heette te aanbidden, en die een paar maanden na zyn vaders dood bezweek aan diptheritis. Zy had een erfgenaam, dat was voldoende. Met vorstelyken luister werd de jonge graaf in zyn paleis in de Rue Saint Dominique geïnstalleerd, waar zy als regentes over hem waakte, totdat zy het oogenblik gekomen achtte om den knaap naar het kasteel in Bretagne over te brengen. IntusBchen was dokter Koskovitch die in dienst van dePohito- noffs zyne „koetjes vrij wel op het droge had gebracht," zooals de term luidt, en van gravin Ladislas ruimschoots voor zyne diensten was beloond, op reis gegaan naar Rusland met zyn op oneerlijke wyze verdiende kapitaal, maar bij een spoorwegramp werd hy gedood. Sir Leslie die sedert het tijdstip, det hy den pry's in de loterij had gewonnen, zyne gelofte tegenover hield Lizzie omjnooit weer te dobbelen op welke manier ookwas een geheel ander mensch geworden. De zware beproevingen, die hy had moeten doorstaan hadden hem geheel gelouterd. Hy woont met zyne vrouw, nog hoogst gelukkig ver van het wereldsch gewoel. In haar tweede huwelyk ontdekte Isabel ai zeer spoedig, dat haar genegenheid voor haar eersten echtgenoot niets meer was geweest dan medelijden. Haar hart was met alle maagdelijke reinheid tot haar eerste liefde teruggekeerd. Warrie had] eene betrekking gekregen van derde-a secretaris by de diplomatie en was van oordeel, dat hy reeds op een flinkeg hoogte stond. Sir Leslie had hem een flink jaargeld toegelegd, zoodat onder! de schoonste vooruitzichten het jonge paar in de huwelyksbooot| van wal was gestooten Zy stonden naast een bekoorlijk wiegje, in rose en witte kleu| ren, waarin een tenger wicht lag, ook slechts rose en wit vas| kleur, op hetwelk hun beider blik vol liefde waren gevestigd. „Zeg Nell," de gewone manier, waarop hy haar aansprak^ „herinner jy je nog ons ezelritje in het Niederwald „Dat zou ik meenen," zeide Nell. „Berouwt het je Nell, dat je toen hebt beloofd op mij te zuilenj wachten Nell vleit haar lief hoofd op den schouder van haar flinkenjj knappen echtgenoot, en fluistert: „O,' Warrie I"

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2