NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Vrijdag 13 Januari 1893. No. 2923, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEUW S. Stukken Yan den Raad, BINNENLAND, FEUILLETON 11 ISliWlWi R&BIi. HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekbandelaren en conrantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bij Faubourg Montmartre Haarlem, 12 Jan. 1893 f In^de Woensdagavond gehouden ver gadering van het departement Haar lem der Ned. Maats, van Nijverheid 'werden eenige benoemingen van be stuursleden gedaan. In de plaats van den heer D. de Clercq werd benoemd de heer Mr. Joh. Enschedé Jr. in de plaats van den heer Van Gorkom, 'die bedankt heeft, de heer Haitsma Muiier. Als penning meester werd herbenoemd de heer A. P. Hooghwiakel, terwijl tot secretaris bij" tweede stemming werd gekote» de heer Mr. Z. W. Straatman, nadat bij eerste stemming de heer G. E. L. Hij mans vijf vaa de tien stemmen verkre gen en voor eene herbenoeming bedankt had. Benoemd werd op verzoek van de daartoe bestaande Commissie, een com missie die ia deze provincie gegevens aal verzamelen over den toestand van het vakonderwijs voor den werkman. Tea slotte werd eene kunstbeschou wing gehouden van gravures naar wer ken van Rembrandt, welke door den heer Ed. von Saher ter tafel werden gebracht. Herbenoeming als gemeente-genees kundige wordt verzocht door dr. I. van Praag, wiens tijd 1® Februari e. k. is verstreken. Voordracht voor onderwijzeres 3e kl. aaa de ie tusschenschool 1. Mej. A. P. H. Meijs, Utrecht; 2. Mej. C. C. Kretschmer, Haarlemmej. C. van Oosterhout, Spaarndam. Voorgesteld wordt den len onder wijzer P. C. Bouwmeester over te plaatsen van school C naar school B, en aan eerstgemelde school tot len on derwijzer te bevorderen den 2en onder wijzer B. J. Yisscher. B. en W. adviseeren tot afwijzing van het verzoek van den heer D. Storm, om vrijstelling voor zijne perceelen aan de Leidscheva&rt en Oranjestraat, van de faecaliën-belasting. B. en W. gronden dat advies hierop, dat adressant de gronden niet vaa de gemeente gekocht en enkel eene „vergunning tot weder opzegging" tot afvoer van faecaliën ge kregen, heeft, welke echter geenszins gelijkstaat met een verkregen recht, als waarvan de verordening spreekt en dat aanspraak geeft op vrijstelling. Tot zoover de opinie van B. en W. Alzoo weer haken en oogea over die ongelukkige faecaliën-belastingEerst als ze dood is, zullen we van de ver warring verlost raken. Woensdagavond is prof. dr. P. J. Blok uit Groningen in „Teyler" alhier opgetreden, terwijl hij tot onderwerp van zijne rede had gekozen, eene be spreking vaa de Jezuïten. Hedenmorgen heeft de Commissie tot gratis uitdeelisg van brood en koffie haren philantropischen arbeid weder aangevangen, thans, zooals wij reeds meidden, in het voormalige gebouw der Arr. Rechtbank ia de Zijlstraat. Reeds dezen eersten morgen was de toeloop groot. Niet minder dan 734 kinderen en 173 volwassen per sonen ontvingen brood en koffie zoo veel zij lustten en het was aan velen te zien, dat zij inderdaad aan een flink stuk brood behoefte hadden. Terecht is immers alles wat naar weelde zweemt, vermeden, om geen aanleiding te geven tot misbruik. Het brood, een goed soort grauw of kropbrood, wordt waaneer het versch is, droog gegeven en alleen het oudbakken brood dat overblijft, van een laagje boter voorzien. Des morgens tot schooltijd worden kinderen, daarna de ouderen geholpen. Allen worden toegelaten en uit deze omstandigheid meenen sommigen een bezwaar te kunnen putten tegen deze philantropische instelling, omdat naar hunne meening er daardoor personen zullen komen, die het feitelijk niet noodig hebben. Onzes inziens is die mogelijkheid door den strengen eenvoud van wat er gegeven wordt, vrijwel buitengesloten. Wie het niet bepaald behoeft te doen, hapt niet zoo gretig in een droog stuk brood. En zelfs wanneer er al eens een enkele maal een gast komt, die zelf zyn voedsel wel koopen kon, dan staan daar toch tientallen tegenover, die honger hebben en geen geld. Wie daarvan zeker wezen wil, die ga des morgens eens een kijkje nemen. De commissie ontvangt gaarne ieder die in haar werk belangstelt. Door de Commissie is nog in dauk ontvangen een vaatje boter van den heer S. Voor het arme en in kommervollen toestand verkeerend gezin, heb ik in dank ontvangen onder het motto „Wel dadig naar vermogen" f 1.50, letter W. M. L. 2.naaimachine voor den kleermaker f1.letter H. A. P. f 10,—, N. N. /i.—, N. N. /i.—, P. D. H. 5.totaal ƒ21.50. Het gezin is nog niet geholpen want daarvoor is nu nog noodig f 120. Ik reken er op, deze som bijeen te krijgen, want wie werkt niet gaarne mede tot een weldadig doel? Daarom geachte stadgenooten doe ik nogmaals een beroep op uwe offervaardigheid. Elke gift hoe klein ook is welkom. G. E. L. HIJMANS, Wïlsonplein 19. In ons bericht over het ijsfeest Zater dag alhier gehouden, stond te lezen dat een gedeelte van „Kriens" muziekkorps de vroolijkheid vergrootte. De heer W. van Dantzig alhier meldt ons thans, dat de muziek door hem was geleverd. De brievenbesteller Gerben de Graaf, die verleden week voor de arrondisse- ments-rechtbank alhier heeft terechtge staan wegens diefstal in zijn beroep be dreven, is heden tot 1 jaar gevangenis straf veroordeeld. Dit was ook de eisch. G. M. uit Zandvoort, tegen wien we gens het plegen van onzedelijke hande lingen 4 jaar is geëischt, is in dezelfde zitting tot éen jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Op de flink ingerichte banen der ijs- club „Volharding" te Houtrijk ea Po- lanen, werd Woensdag eene hardrijderij gehoudeD, waaraan door 27 rijders werd deelgenomende baan, bij Da 150 M. lang, werd door F. Holst van N.-Amstel afgelegd in 15 seconden; hem werd de prijs, zijnde 40 toegekend. De 2e prijs en de premiën verkregen A. Boersma, van Workum, H. Smit, van Stryen en H. Willemse van Haar lemmermeer. Een talrijk publiek woonde de wed strijd bij. Ook de Spaarndamsche ijsclub „Nova Zembla" hield eene hardrijderij waar aan door 18 personen werd deelgeno men. Prijs en premiën werden behaald door J. Brouwer van Voorst, G. N. Lemmerzaai van De Kaag, J. A. Ruijg- rok, van Spaarndam, en P. de Vries, van Spaarnwoude. Op de Nauernaschevaart (by het Noordzeekanaal) geraakten van een ge zelschap muzikanten twee hunner in een bijtmet groote inspanning werden beide gered, doch een hunner heeft zyn kostbaar instrument in het water ver loren. Terwijl op het Noo-dzeekanaal en zij kanalen aan de o verzet veeren geen mogelijkheid meer is om met de pont te worden overgezet, zoo is alleen bij de pontwachter Kreek, door het ge regeld openhouden van het slop, de verbinding per pont tusschen IJ- en Houtrakpolders nog mogelijk. De stoomboot Krimpen aan de Lek voorzien van ijsploeg brak ook heden- morgen vrij gemakkelijk door het Noord zeekanaal. De nieuwe ijsploeg, aan de stoomboot Krimpen aan de Lek heeft Woensdag morgen zonder veel inspanning de vaar geul in het Noordzeekanaal opengebro kende boot werd gevolgd door het engelschs stoomschip Condor en de sleepbooten Rijp en Betsy. Naar wij vernemen zal bij flinke vorst de boot geregelde dienst doen tusschen Amsterdam en IJmuiden. De stoombooten Lijnden en P. van der Hoog (directie Bus) zijn Woensdag weder naar Amsterdam gegaan, thans gevolgd door de boot Stad Haarlem van het Kaarseladeveer. Door de ysclub te Halfweg is de baan Amsterdam en Haalem voldoende hersteldwaar zulks mogelijk was is een tweede baan aangelegd. Te Halfweg zeil behoeft niet meer te worden afgebondenvan Haarlem ko mende gaat men bij de Spieringbrug op de ringvaart en volgt deze tot de breede sloot (duikersloot) die de ringvaart met de Haarlemmervaart verbindt. De heeren Sabron, adju dant van den minister van Oorlog van Hasselt, administrateur van de Holland- sche Spoorweg MaatschappijCluyse- naer, directenr-geaeraal vaa de Maat schappij tot Exploitatie der Staatsspoor wegen, en Engeringh, hoofd van den dienst van laatstgenoemde Maatschappij, zyn benoemd tot Ridder van het Le gioen van Eer. Ben zekere Ratna Pala, vroeger Boedhistisch priester, en de heer Booth-Tucker, beiden „officieren" van het Eogelsche Leger des Heils, zullen eerstdaags in eenige steden van ons land bijeenkomsten houden. Laatstge noemde verschijnt onder den naam van „Commissioner Fakir-Singh". Hij is een schoonzoon van „generaal" Booth, be kleedde vroeger in Eogelsch Indië de betrekking van rechter, en zal zich, evenals zijn metgezel, te onzent in Hin- doestansche kleederdracht vertoonen. Bij de verkiezing voor een lid Yan den gemeenteraad te Amster dam zyn uitgebracht 4400 stemmen, waarvan n van onwaarde. Het aantal geldige stemmen bedroeg 4389, de vol strekte meerderheid was 2195. De stem men waren aldus verdeeld: J. A. Worraser 1173, Mr. J.B. Roel- vink 1034, E. J. J. Kuiaders 881, C. ,H. den iiertogh 709 ca F. W. Westa- rouen van Meetoren 540. De uitslag der verkiezing is dus, dat er herstemming moet plaats hebben [tusschen de heeren Wormser en Roel- vink. De burgemeester van Am- sterdam brengt ter openbare kennis, dat een persoon, den 5en Januari jl. aldaar aangekomen uit Utrecht en den Öen Januari daaropvolgende zonder ge neeskundige behandeling plotseling ge storven, bij onderzoek is gebleken te zijn overleden aan aziatische cholera. De noodige maatregelen ter wering van besmetting zijn toegepast. De directie van de Fran- sche Opera te 's Hage ontving de offi- cieele mededeeling, dat de voorstelling van Zaterdag 14 Jan. a. s. zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin- Regentes. De voorstelling zal bestaan uit „Lohengrin." Alle officieren der artille rie-schutterij te 's Hage, de beide jongste tweede-luitenants uttgezonderd, hebben ontslag gevraagd, wegens het conflict tusschen den kolonel-commandant en den kapitein waarnemend commandant der artilleriecompagnieën. Uit Deventer wordt ge- meld: Een soldaat (oppasser van een officier) haalde bij een winkelier eenige koopwaren. Later vroeg hij den win kelier of het goed was, dat zijn officier na de drie maanden betaalde, omdat hem dat beter voegde. De winkelier stemde daarin toe. Dezer dagen nu zond hij den officier de rekening der bij hem gekochte goederen, waarover de officier verbaasd stond, omdat hij dea oppasser altijd geld had mede gegeven. De winkelier en zyne knechts hielden vol dat de oppssser, aadat het krediet was toegestaan, nooit betaald had. De officier onderhield au den op passer daarover, die beweerde altijd be taald te hebben, en zich bereid toonde met den officier naar den winkelier te gaan. Voor de deur van den winkelier gekomen, zeide hij tot den officier: „Och, laat ik het maar zeggen, ik heb het geld verzopen." De oppasser werd daarna achter slot en grendel gebracht. Dinsdag avond hield te Arnhem de sociaal-democraat van Em- menes in zijn bierhuis eene „meeting* van werkloozen. Woensdagochtend omstreeks 11 uren begaven zich te Arnhem een paar hon derd werkloozea in optocht naar het stadhuis. De burgemeester ontving vijf hunner, aan wie hij verzocht hem de namen van alle werkloozen oplegeven. De vijf spraken van hav nvergrooting, Uit hei engelsch VAN A. CONAN DOYLE. 2) De laatste squire sleepte daar zyn bestaan voort en leidde daar het rampzalig leven van een armen aristocraat, maar zyn eenige zoon, myn stiefvader, zag dat hij zich niet naar de nieuwe toe standen kon schikken, wist een voorschot van een bloedverwant te verkrygen, waardoor hy in staat was gesteld om een medischen graad te behalen en begaf zich naar Calcutta, waar hij dank zjj zijne bekwaamheden in het vak en zyn vastberaden karakter, een groote praktyk wist te verkrygen. In ©en oogenblik van woede achter, opgewekt doordat hij ontdekte, dat er in zyn huis was gestolen, sloeg hij een inlandschen bediende dood en ontsnapte nauwelijks aan een doodvonnis. Een langdurige gevangenisstraf moest hy nu ondergaan, en toen zyn straftijd was verstreken, keerde hij als een gemelijk, teleurgesteld man naar Engeland terng. /yin Indië huwde dokter Roylott met myne moeder, mevrouw Stoner, de jonge weduwe van majoor-generaal Stoner van de artillerie in Bengalen. Myne zuster Julia en ik waren tweelingen en nog maar twee jaar oud toen mijne moeder hertrouwde. Zy had nog al tamelyk wat geld meer dan duizend pond jaarlijks, en dit schonk zy geheel aan dokter Roylott, toen wij bij hem kwamen inwoneD, op voorwaarde evenwel, dat hy ons by ons huwelyk een bepaalde som als jaargeld zou afstaan. Kort na onzen terugkeer in Engeland stierf myne moeder acht jaar geleden overleed zij in een epoorwegramp naby Crewe. Dokter Roylott staakte toen zyne pogingen om in Londen praktyk te zoeken en ging met ons in het oude huis zyner voorvaderen te Stoke Moran wonen. Het geld door mijn moeder nagelaten was voldoende voor ons aller behoeften, en er scheen niets te zijn, dat ons geluk in den weg stond. tfln dien tyd had er evenwel eene vreeselyke verandering met myn stiefvader plaats. Inplaats van kennis aan te knoopen en be zoeken met onze buren te wisselen, die in den beginne uitermate verheugd waren, dat een Roylott van Stoke Moran weer het landgoed zyner vaderen kwam bewonen, sloot by zieh in hnis op en kwam zelden buiten dan om hevige twisten te hebben met een ieder, wiens fpadf het zyne kruiste. Hevige drift grenzende aan waanzin was een erfeiyke kwaal in de mannelyke afstammelingen geweest, en by myn stiefvader was deze kwaal, naar ik geloof, er nog op verergerd door zyn langdurig verblyf in de tropische ge westen. Een reeks van onaangename twisten waren biervan het gevolg, en twee daarvan eindigden op het politiebureau, totdat hy ten laatste den schrik van het dorp was geworden, en de men- schen maakten zich by zyne nadering nit de voeten, want hy is 'een man met verbazend veel lichaamskracht en weet zich in zyn woede nooit te beheerschen. nVerleden week wierp by den smid van het dorp over een borstwering in het water, en ik kon een publiek schandaal alleen vermyden, door al het geld, dat ik byeen kon krygen als schade vergoeding te betalen. Hy had geen andere vrienden dan rond zwervende zigeuners, en hy liet deze nomaden vryelyk hun kamp opslaan op de weinige morgen land met braamboschjes bedekt, dis het landgoed uitmaakten, terwyl by in ruil daarvoor ook dikwyln in hunne tenten gastvrijheid vond en nu en dan weken lang mat hen rondzwierf. Hij houdt ook hartstochtelijk veel van indischo dieren, die hem door een kennis zyn toegezonden, en hy heeft op dit oogenblik een cheetah en een baboon, die vry over het ter rein loopen, en by de dorpsbewoners evenzeer zyn gevreesd als hnn meester. #Gy kunt u voorstellen naar hetgeen ik u vertel, dat myn arme zuster Julia en ik niet veel genoegen in ons leven hebben gehad. Een dienstbode wilde nooit by ons blyven, en een tyd lang ver richtten wij al het huiswerk. Zij was ten tijde van haar dood nog maar dertig jaar, en toch was heur haar reeds grys, evenals het myne reeds begint te gryzen.' ffl8 uwe zuster dan dood?" NZ% is juist twee jaar geleden gestorven en van haar dood wil ik n spreken. Gy kunt begrijpen, dat onze levenswijze, zooals ik ze n beschrijf, ons nooit in de gelegenheid stelden om personea van onzen leeftijd en positie te zien. Wy hadden echter eens tante, de ongetrouwde zuster van myne moeder, miss üonoria Westphail, die naby Harrow woonde, en nu en dan mochten een kort bezoek by haar afleggen. Julia giug daar twee jaar ge leden met Kerstmis heen en ontmoette er een zeeofficier op non**

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1