Lettersa ea Ernst. WEDSTRIJDEN. Financieele Mededeslingsn. POLITIEK OVERZICHT, fcan eene brug over den Rijn, enz. De burgemeester betreurde het, dat het geea dooiweer was, en beloofde de wenschen der deputatie te zullen over brengen bij den Raad. Alles Is ordelijk afgeloopen. Onder Hoogwoud heeft een a-jarig kind uit een pot met kokende koffie gedronken en is, na hevig lijden, gestorven. Maandagavond is devoer- man M. H. uit Frederiksoord op een treurige wijze om het leven gekomen. Van de markt te Steenwljk huiswaarts keerende, viel hij te Eerveen by het passeerea van een rijtuig van zijn wagen, fly bezeerde zich zoodanig, dat hy be wusteloos naar huis werd gebracht, waar by des n&chts overleed, eene vrouw en kinderen achterlatende. Naar men uit IJzeodijke verneemt, is het der justitie gelukt de drie personen, die de inbraak en den moord te Waterland-Oudeman, in de onmiddellijke nabijheid onzer grenzen, pleegden, te vatten. Door de politie te Fran e- ker is een valsche rijksdaalder in beslag genomen, die de vorige week door een winkelier tegelyk met eenige echte was ontvangen. Hst muntstuk draagt de beel tenis van Koning Willem III ea het jaartal 1870. Het wapen is beter nage maakt dan de beeldenaar, die al spoe dig aan valschheid doet denken. Ook ontbreekt het randschrift, terwijl de vorm niet zuiver rond is. Het onder zoek der politie heeft nog niet geleid tot de ontdekking van de herkomst van het valsche muntstuk. Aangaande den te Ter Aar gepleegden moord wordt het vol gende gemeld: De verslagens was genaamd Eliza beth van der Kaay, oud 48 jaren, af komstig uit Leiden. Zij was eene vrouw die een zwervend leven leidde en veel misbruik maakte van sterken drank vermoedelijk leefde zij om die reden gescheiden van haar wettigen man. De persooo, met wien zij zich nu driejaar ophield, was van zeer laag en gemeen karakter, die haar dikwijls mishandelde, en tegen haar en anderen menigmaal had geaegd, haar fc© zullen van kant maken. Op den avond van den moord hadden zy nog te zamen te L&ngeaar eene tap perij bezocht en waren daar vechtende uit verwijderd. Zij namen toen de rich ting naar Rijasaterwolde. De misdaad schijat tusschen 7 en 8 uur des avonds gepleegd te zijn. De veldwachter, niet wetende dat er een moord gepleegd was (daar het lijk eerst den volgenden ochtend is gevonden) had den man des nachts nog verwijderd uit een hooiberg van C. J. Kempenaar en kon dus, om dat hij den persoon kende, terstond aanwijzing doen. De burgemeester was ook spoedig ter plaatse aanwezig en nam dadelij' maatregelendit alles droeg veel bij tot spoedige opsporing van den dader. Bij onderzoek is gebleken, dat hij de vrouw op afschuwelijke wijze met den voet heeft doodgetrapt, hetgeen bij de arrestatie nog zichtbaar was aan zijne schoenen. In den Tivoli-schouwburg te Rotter dam wordt de vertooning voorbereid van de volgende nieuwe stukken: Van de schrijfster van „Lotos" een tooneelspel in drie bedrijven, genaamd „Lucle" van W. 6. van Nouhuijs een stukje, genaamd „De Sterkste"; van „Bistouri": „Een Idylle". Laatstgenoemd stukje is bestemd vooraf te gaan aan „Het Uitvaagsel' (Das Lumpengesinöei), vertaald drama van Ernst von Wolzogen, dat spoedig opgevoerd zal worden. Ook is van Sudermann's drama „Hei- math", door de Tivoli-directie het uit sluitende opvoeringsrecht verkregen. Het thans aangevulde bestuur van den onlangs opgerichten „Amsterdam- schen Kunstenaarskring, bestaat uit de heerendr. K. C. Muller, president H. P. Berlage Nz., vice presidentI. H. Rössiog, secretarisMarie M. Kreuk niet, penningmeester; Henri J. Teixeira Mattos, Johan Braakeusiek, Jos. Orelio, N. Harpen, Henri Van Kuyk en Max Enthoven. Zaterdag 14 dezer zal eerste bijeenkomst plaats hebben, die een «enigszins feestelyk karakter zal dragen. Va® vorst Nikita vaa Montenegro zal spoedig een nieuwe bundel poëzie, Jesnik i Vila" (Gedichten en Zangen) geheeten, het licüt zien. Hij is de auteur van twee andere dramatische dichtbun dels, die in de mee te slavische talen en in het Italiaansch zijn overgezet, Zooals wij Woensdag per bulletin meldden, heeft de heer J. J. Eden te Paterswolde twee prachtige overwin Hingen behaald. De correspondent der NR. Ctmeldt omtrent de aldaar ge houden wedstryd het volgende dd. Januari Het ijs is zeldzaam mooi, zonder barsten.. Het is ongeveer 11 uur geworden als de heer Willem Muiier van Haarlem, starter, een geweerschot lost en het eerste summer, de internationale wed stryd van heeren liefhebbers op een af stand van 5000 M., een aanvang neemt, A. Dijkstra, van Lekkura, is niet op gekomen, zoodat jhr. H. van Sminia alleen aan den start verschijnt. Als het geweerschot knalt, stelt hij vlug zyn kloeke, slanke lichaam in die schoone, gemakkelijke beweging, welke, zooals ik reeds vroeger heb geschreven, aan Donaghue doet denken. De af te leggen' afstand is byna een uur gaans, dus full tpeed kan er niet gereden worden. Van Sminia echter neemt het in de eerste 2 ronden (6 ronden moeten ge reden worden) wel weer een weinig te gemakkelijk op. Later vergroot hij aan merkelijk zijne snelheid, maakt de bochten goed, eindigt met een langen ea fermen spurt en passeert weinig ver moeid de eindstreep. Zyn tijd is n min. 33/b sec. Hij werd niet gep&ced. Benedictus Kingma, die het wenschte te doen. werd dit belet. Den geheelen dag wordt het pacen verboden. Na hem volgen Eticsoa, van Stock holm (niet van Chrisiimia, zooals op de voorloopige lijst stond vermeld) en J. J. Eden, van Haarlem. Ericsoa rijdt met lappen voor de oorenzyn land genoot Bruzelius, die eerst ook plan had aan den wedstrijd deei te nemen, doch nog vermoeid is van de reis van Stockholm, vertelt mij, dat Ericson dit doet, omdat anders, hoewel het niet koud is, zijne ooren bij de groote vaart, die hij heeft, koude zouden lijden 1 Ericson start beter dan Eden en be haalt een kleinen voorsprong. Na één rit komt de flinke Hairlemmer reeds weinig voor en ik schrijf hier een evenement ia onze ijssportwereld neer l - hij b 1 ij f t voor 1 Holland klopt Zweden! Eden rijdt in één woord wondersnel en recht lenig; zijn tijd is 9 min. 16 sec,, die prachtig genoemd mag worden. Blijkbaar heeit hij ook gedaan, wat hij doen kon: zyn laatste slagen waren weinig krachtig meer. Heel graag zou ik hier een groot enthousiasme van het publiek beschrij ven, doch ik wensch der waarheid ge trouw te blijven; het hoeraatje, dat er opging, was zeer sporadischik geloof dat het groote publiek eigenlyk niet recht snapte, dat deze rit de rit was, dien het heden zal fc© zien krijgen, 't Is ook nog zoo vroeg Ericson rijdt in 9 min. 27 sec. Na aankomst richt hij zich geheel recht op en strekt herhaaldelijk de armen om hoog. Ontegenzeggelijk is hy een uit stekend hardrijder, doch een hard rijder door training, door kracht, zijn slag is^ niet licht, niet gemakkelijk, zijn beweging is niet zoo zwierend, gelijkt op die van den russischen rijder Von Paaschin en om nog eene vergelij king te gebruiken zonder op de snelheid te letten meer op de beweging van een ploegpaard dan op die eener meeuw. Ericson ea ook zijn land- en stad genoot B. Bruzelius zullen Vrijdag te Amsterdam kampen. Broken down" van Schevenïngen rijdt alleen, Oscar Frederiksen van Chris- tiania is niet opgekomen. „Broken down", iemand, die vele takken van sport met succes heeft beoefend, heeft voor den afstand 10 min. 54 sec. noo- dig. Hij heelt nog altijd een uitstekend uithoudingsvermogen, doch zijn slag op Noorsche schaatsen mocht mij niet recht bevallen. A. van Wely, van Leeuwarden en Y. Rodenhuis, van Apeldoorn. Van Wely start, als gewoonlijk, zeer goed, Rodenhuis ditmaal ook niet kwaad. Ia- tusschen, op een afstand van 5000 M. beduidt de start niet veel. De twee makkers blijven een halve ronde vrijwel bij elkander, doch dan gaat Rodenhuis meer vooruit. Hij is een stoer ryder, die door zijn breeder lichaamsbouw kleiner schijnt dan hij inderdaad is. Het is jammer dat hij zooveel aanleg voor vallen heeft; ook nu rolde hij eens over het ijs, doch was, evenals te Zwolle, ook weer heel gauw op de been. Zijn tijd is 9 min. 534/6! sec., die van Van Wely io min. 21 sec. Door een verzuim van een man, die de ver wisseling van banen met vlagjes moest aangeven, heeft Rodenhuis eenmaal de binnenbaan in plaats van de buitenbaan gerekend. Dit kon echter hoogstens een verschil geven van 7 k 8 seconden zoodat hij niettemin 3e prijswinner is. Julius von Salzen, van Hamburg, en H. O. van der Hoek, van Harliogen, zijn de heksluiters in dezen wedstrijd, De laatste rijdt op iriesche doorloopers, alle andere mededingers op noorsche schaatsen. Van der Hoek is een onbe duidend rijder, hij valt spoedig ©a geeft het dan op. Von Saizea rijdt zeer goei, zijn tijd is so min. 16 sec. Hij is een aangena me verschijning op de baan, een vrien delijke en naar het ons voorkomt zeer genitemanlike yssportman. Met den4en prijs was hij heel wei in zijn schik, Beroepsbezigheden verhinderen hem om te Amsterdam uit te komen. De uitslag van dezen wedstrijd is als volgt ie pr. Jo J„ Eden, goud. med, een beker 2e pr. Ericson te Stockholm zilv. med. en een kunstvoorwerp; 3e pr. IJ. Rodenhuis jr. uit Apeldoorn, zilv. med., en 4e pr. Julius voaSalzen uit Hamburg, bronzen med. Verder had plaats de nationale wed strijd om het meesterschap van Neder land. Afstand 1500 M. In den eersten rit rijdt IJ. Rodenhuis jr., in 2 min. 4ó4/s sec.„Broken down" in 3 min. 87e s.Vaa der Hoek in 4 min. 54 s, Eden in 2 min. 37 s.van Wely in min. s64/s s. 5 Van Sminia in 3 min. s.en Van Hoorn, van Groningen, in 3 min. i42/s s. Ia den beslissingsritie pr. Eden, gouden med., in 2 m. 35 s.; 20 pr. Rodenhuis, zilv. med., ia 2 ra. 45 s. 3e pr. Van Wely, bronzen med., in m. 558A s., en 4e pr. Van Sminia, bronzên med., in 3 m. 11 s/6 s. Verder hadden nog plaats 2e. Natio nale wedstryd voor jongen van 14—18 jaar. (Afstand 500 |M.) Afdeel. A. lief hebbers ie prijs Z. m. Bodde, Gronin gen 1 m. i7» s.; 2e pr. Z. m. DeBot- ma, Metslawier 1 m. s2/s s.; 3e pr. B. m. De Hopman, Veenhuizea 1 »n. fU s.; 4e pr. B. na. De Huisman, Groningen 1 m. iiVs s. AfdeeÜag B rijders van beroep1 e pr25 Blom, Bergum 1 m.2e pr. 10 Goeman, Kleef x m 1 s.; 30 pr. f5. VeldmaB, Harkstede 1 m. i'U 8. II. Internationale wedstrijd van be roep rijders (afstand 2500). Uitgeloofd - prijzen in geld. De uitslag is No. 1, Marten Kingma uit Grouw in ra. 473/» s.; No. 2, De Vries uit Oen- kerk in 5 m. 34/s s.; No. 3, Van der Schaaft uit Grouw in 5 m. 10 s., en No, 4, De Jong uit Zwolle in 5 m. 12 Benedictus Kingma uit Grouw legde de baan in 5 mio. i61/8 sec. af. De Noren en Zweden, die Vrydag Zaterdag te Amsterdam bij den schaatsenwedstrijden zullen mededingen, zyn aldaar aangekomen. Woensdagmiddag waren sommigen zich reeds aan het oefenen op de baan der ijsclub. Zij zyn 4 in aantal nl, Oskar Frederiksea (Christi&nia), J. N, Petersen (Hamar), Salvors (Hamar) en Ericson (Stokholm). De Duitachers worden verwacht met den leider, den heer Ary Prins. De ingeschreven Hollanders zijnW, de Boer (Zaandam), IJ, Rodenhuis Jr. (Apeldoorn), J. Schoemaker (Leiden), M. C. Carthier van Dissel (Utrecht), R. Damsté (Leiden), A. van Wely (Leeuwarden) en J. J. Eden (Haarlem), Het Weekblad van Broekman en Hoaders bevat 0. a. de volgende op gave van minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van xo Januari loopende, door hun tusschen- komst verhandeld. Aand. Amstel Motel-Mij. 90 pet. Aand. Gemeente-Crediet Seri© A (Mpij. voor) 145 Aand. Ned. Bouw-Mppij. ƒ208. Pandbr. Nederl. Hypo theekbank ia liquidatie xoo%, Aand. Arnhemsche Hypo theekbank voor Nederland voigefourneerd xoo pet. Aand. Billiton-Maatspy. ie rubriek te *s-Hage, /3150, Aand. Laadbouw-Maatspij. ,Ngoepit"148 u Aand. Almelo-Salzbergen Spoorweg-Maatschappij 96 Aand. Koninklijk Zoölog. Boian. Genootsch. te's-Hage. 68 RECHTSZAKEN- In de zaak van den effecfcendlefstal uit den boedel van den heer A. Gijsink, in April 1893 te Amsterdam overleden, werd Woensdag W. A. Wijasouw, huis vrouw van Bakker, veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 jaar, en J. Ph. Langeveld tot 1 jaar en 6 maanaen. Uit Parijs wordt gemeld, dat admiraal Gervais, aan wie® door Ribot de por tefeuille van marine is aangeboden, deze niet zal aannemen, wijl hij zich geheel aau zijn ambt van hoofd der marine staf wil blijven wyden. Nu wordt Lefè/re genoemd. Woensdagavond zijn de nieuw be noemde ministers op het Elysée bijeen gekomen, waar de president de besluiten voor hunne benoeming heeft geteekend, natuurlijk met uitzondering van die van den minister van marine. Deze portefeuille zal ad interim door den minister-president worden waargenomen. In het paleis van justitie is verzekerd, dat de rechter van instructie FraDque ville het besluit zal nemen om de tien senatoren en afgevaardigden: Rouvierr Jules Roche, Atèue, Antonin Proost, Dugué de la Fauconnerie, Thévenet, Devès, Renault, Albert Grévy en Béral, wier vervolging door den Senaat en de Kamer van afgevaardigden was toege staan, buiten vervolging te stellen. In beginsel moet daartoe besloten zijn. Het is gebleken dat de administrateurs der Panama-maatschappij en Saus-Leroy ea Baihaut de eenigen zyn, die het moge lijk is voor het hof van assises te' brengen. Eiöel is Woensdag na Fontane en Cottu ondervraagd en heeit verklaard dat hij tot de Panama-maatschappij op dringend aanhouden van de Lesseps is toegetreden en een contract sloot voor de werkzaamheden van het kanaal. De voorzitter zeide hierop tot hem, dat het sluiten van hef contract niet ge makkelijk van de hand giog. Men heeft u geholpen. Eiffel antwoordde 1 niemand. De voorzitter gewaagde nu van een door Eiffel tot den directeur van den Tempt gerichten brief om zijn steun te vragen, tegen eene commissie van 5 pet. op de winsten. Eiffel antwoordde dat er geen sprake kan zyn van een brief, maar wel vaa nota's, die bij hem is beslag genomen zya en die nooit gericht waren aan den Temps Op de vraag van den voorzitter, waarom Eiffel sommen stortte bij Hé- brard (van den Temps) en by Reinacb, antwoordde hij dat die stortingen nood zakelijk waren om zich van hnnnen steun te verzekeren. De voorzitter deed Eiffel opmerken, dat hy sommen heeft ontvangen voor het materieel, dat hij niet gelevérd heeft. Hij had xS millioea ontvangen, maar Eiffel zeide dat dit bedrag een deel uit maakte van de wisselvallige kansen der onderneming. De voorzitter constateerde, dat Eiffel ook commissieloon ontving voor bestel lingen die niet uitgevoerd zijn. Hiermede was het verhoor van Eiffel geëindigd. De expert Leroy getuigde dat Eiffel 33 millioen heeft ontvangen, waarvan hy slechts xo millioen heeft uitgegeven. Woensdag heeft ia Parijs het gerucht geloopen, dat Eiffel naar aanleiding van zijn verhoor zou zijn gevangen genomen. Heden is dit ook door de Libre Fa role gemeld Door de commissie van enquête is besloten eene sub-commissie te benoe men voor de syndicaten ea opties der Panama-maatschappij, en eeae sub-com missie tot onderzoek van de gesloten contracten. De duitsche keizer is Woensdagna middag te Straatsburg aangekomen. Hij liet het garnizoen alarmeeren ea reed9 door eene dicht saamgedrongen menigte begroet, door de straten naar het exer citieplein en het schietterrein. Woens dag was er diner bij den stadhouder. De Keizer zou des nachts naar Karls ruhe vertrekken. De As soda lion libérale te Brussel heeft in eene algemeene vergadering de regeeriügsvQorsteüen betreffende de grondwetsherziening overwogen en met eenparige stemmen eene motie aange nomen, luidende aldus: De Association libérale verklaart dat de regeerings- voorstellen niet in overweging kunnen worden genomen als grondslag voor eene vaderlandslievende overeenstem ming tusschen de partijen. De voor stellen zijn blykbaar ontworpen iu vijandigen geest tegen het democratisch liberalismezij moeten door alle mid delen van propaganda en polemiek, waarover zij beschikt, bestreden worden door de verschillende organen dier oppositie. De drie marokkaansche soldaten welke een Engelschman hebben ver moord, hetgeen tot een kleine verwik keling tusschen Engeland en Marokko activiteit, met wien zy zich verloofde. Myn stiefvader hoorde van de verloving toen myne zuster terugkeerde en had geen bezwaar tegen het huwelyk; veertien dagen evenwel voor den dag, welke voor het huwelyk was bepaald, gebeurde het vreeselyk voorval, dat mij van myn eenig gezelschap beroofde./' Sherlock Holmes lag achterover geleund in zyn stoel met zijne oogen gesloten, terwijl zyn hoofd diep in een kussen lag gezonken, maar nu opende hy zijne oogleden half en wierp eene blik op zijne bezoekster. z/Wees als 'fc u blieft precies tot in alle bizonderheden," zeide hij. z/Het is zeer gemakkelyk voor mij om breedvoerig te zyn// zeide zy, //want iedere bizonderheid van dat vreeselyk tydstip is In mijn geheugen gegrift. Het huis is, zooals ik reeds heb gezegd, zeer oud, en slechts een der vleugels wordt tegenwoordig bewoond De slaapkamers in dezen vleugel zyn gelijkvloers, terwijl de zit kamers zich in hefc midden van het gebouw bevinden. De eerste der slaapkamers is die van dokter Roylott, de tweede die myner zuster en de derde myn eigen. Zy hebben geen onderlinge ge meenschap, maar komen alle op dezelfde gang uit. Zeg ik het u duidelijk genoeg?/' //Uitstekend." i/De vensters van deze drie kamers zien op het grasveld uit. In dien noodlottigen nacht had dr. Roylott zich vroegtydig naar zyn kamer begeven, ofschoon wy wisten, dat hij nog niet zyn bed had opgezocht, waut myne zuster werd gekweld door den door® dringenden rook van de indische sigaren, die hy gewoon was te oken. Zy verliet daarom haar kamer en kwam my in de myne opzoeken, waar zy eenigen tyd over haar aanstaand huwelyk zat te praten* Om elf uur stond zy op om mij te verlaten, maar zy bleef bij de deur staan en zag nog eens om." //Vertel mij eens Helen," zeide zij, //hebt gij in de stilte van den nacht ooit wel eens iemand hooren fluiten //Nooit," zeide ik. z/Ik kan toch niet veronderstellen, dat gij in uw slaap fluit?" z/Zeker niet, maar waarom dat //Oxndat ik in de laatste nachten, steeds om drie uur des mor gens een zacht maar duidelijk fluiten hoorde. Ik slaap zeer licht zoodaf ik er van wakker werd. Ik kan niet zeggen vanwaar hefc kwam misschien uit de aangrenzende kamer, misschien van buiten. Ik meende, dat ik u maar zou vragen, of gij het ook hebt gehoord." z/Neen dat heb ik niet. Het zullen die vreeselijke zigeuners buiten zijn, welke het doen." //Dat is zeer waarschijnlijk. Maar toch verwondert het mij, dat als het geluid van buiten komt, het door u niet is gehoord." z/Ja, maar ik slaap vaster dan gij." z/Nu, het doet er ook niet veel toe," zeide zij glimlachende tot mij, sloot mijn deur en eenige oogenblikken daarna hoorde ik haar den sleutel van haar deur omdraaien." hZoo," zeide Holmes. //Was het alty'd uwe gewoonte om u des nachts in uwe kamer op te sluiten P" *Altyd." z/En waarom z/Ik meen u reeds te hebben verteld, dat de dokter er een cheetah en een baboon op na hield» Wy gevoelden ons nooit veilig of de deuren moesten zyn gesloten." //Juist zoo. Ga door mefc uw verhaal." z/Ik kon dien naoht niet slapen. Een vaag besef aan een nade^ rend onheil kwelde my. Gy zult u herinneren, dat myne zuster en ik tweelingen waren, en gy weet door welke hechte banden twee harten van menschen zoo nauw aan elkaar verwant, zyn verbonden. Het was een onstuimige nacht. De wind loeide buiten en de regen joeg en kletterde tegen de ruiten. Plotseling te mid den van het rumoer der ontketende natuurelementen, deed zich een woeste kreet hooren van eene vrouw, die zich in doodsangst bevindt. Ik wist, dat het de stem myner zuster was. Ik sprong uit myn bed, sloeg een doek om myne schouders en snelde naar de gang. Toen ik myn deur opende, scheen ik een zacht fluiten te hooren, zooals mijn zuster het had beschreven, en een oogenblik later vernam ik een klinkend geluid alsof er een stuk metaal viel. Toen ik de gang doorliep werd de deur van myn zusters kamer ontsloten en draaide langzaam op hare hengsels open. Van schrik verstijfd, staarde ik op de deur, niet wetende wat mijn blik zou zien. Bij het licht der ganglamp zag ik mijne zuster in de deuropening verschynen, haar gelaat verbleekt van schrik, hare handen zoekende naar steun, terwijl haar geheele lichaam wan* kelde als by een beschonken mensch. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2