NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Zaterdag 14 Januari 1893. No. '2924. ABONNEMENTSPRIJS: ADYERTENTIEN: 8T ADSNIEUW S. Commissie „Koffie en Brood" BINNENLAND. FEUILLETON §1 IdtiUfïlil IMilü BI HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DATJBE Co., JOHN F. JONESSucc., Parijs 31 his Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten In de PrairieHaarlemmer Halle tjes CLV. Binnenen Buitenland sche berichtenVariaAdv er ten- tienenz. Haarlem, 13 Jan. 1893 Het stedelyk museum vaa schilde- ïïjen en oudheden op het Raadhuis alhier is in het jaar 1892 bezocht door 15643 personen van wie 3258 kosteloos zijn toegelaten. De commies der posterijen 3e kl. J. J. Bysterius Heemskeik wordt 1 Fe bruari verplaatst van spoorwegpostkan toor No. 1 (Amsterdam) naar postkan toor te dezer stede. In weerwil van den plotseling inge vallen dooi zijn de internationale hard rijderijen om het meesterschap der we reld, uitgeschreven door de Amster- damsche IJsclub, toch doorgegaan. Het ijs was week. Er was niet veel publiek. Heden werd gereden op 1500 en 5000 meter. In beide was onze stadgenoot J. J. EDEN overwinnaar. De afstand 1500 meter werd door hem gereden in 2 min. 48'/, sec.; de afstand 5000 meter in 9 m. 59 sec. De Haarlem sche tram reed heden be perkten dienst met dubbel span, de tram-omnibus gewonen dienst met drie paarden. Donderdagavond had in de „Ver- eeniging" weer een feestelijke bijeen komst plaats van de afdeeling Haarlem en Omstreken van den „Volksbond". Dat deze bijeenkomsten, waarop niet alleen de leden, maar een ieder tegen eene kleine vergoeding, toegang heeft, goed staan aaageschreven, bewast de groote opkomst welke hun steeds te beurt valt. Het bestuur beijvert zich dan ook steeds om het programma zoo aantrekkelijk raogelij* te maken.Donder dagavond was de zaal ook goed bezet, maar toch niet zoo vol als ze wel eens bij vorige gelegenheden is geweest. Dit moet ongetwijfeld worden toege- schreven aan het gerucht, dat de operette-vereenigiug „Con Amore", welke hare medewerking had toegezegd, zou zijn genoodzaakt zich terug te trek ken. Gelukkig echter is dit gerucht niet bewaarheid. Alhoewel op het programma de op- vowing van bovengenoemde vereenJgiag het laatst stond vermeld, zullen wij hiervan het eerst gewag maken. Door haar werd opgevoerd„De Kwakzal ver, oi Dokter Pepermunt met zijn assistent op de Jaarmarkt", welk stukje reeds vroeger door „Con Amore" is ten gehoore gebracht, zoodat wij kun nen volstaan met de mededeeling dat de solisten zeer goed zongen, en de operette zelf zeer goed in de smaak scheen te vallen. Na eenige nnmmers orkest werd de avond geopend door het kwartet „Loreley", dat zooals altijd met eenheid en gloed hare nummers deed hooren. Alleen bleek bij het vierde lied door het kwartet gezongen „Was ik maar een vogelein", de ie tenor minder goed gedisponeerd te zijn. Verder nog had mevr.hare me dewerking welwillend toegezegd en wer den door haar vier zangnummers ge zongen, welke bizonder in dea smaak vielen en luide werden toegejuicht. Alhoewel de voordracht in het begin eenigszins aarzelend was, bleek het weldra, dat zij over een frisch, krach tig orgaan te beschikken heeft, zoodat het succes van den avond wel voor een groot deel aan mevr.is te danken. Om eene aangename afwisseling aan het programma te geven was de heer A. de Winter, komiek en coupletzan ger, uitgenoodigd op te treden. Reeds by zyn eerste optreden als baanveger, wist hij aller harten voor zich te winnen door den roem te verkondigen van on zen stadgenoot, den heer J. J. Bden, welke zich in de wedstrijden der laatste dagen zoo kranig heeft gehouden. Met zijn optreden behaalde hij een groot succes. Ten slotte willeu wij nog vermelden, dat de neer G. J. Oort op verdienste lijke wijze mevr.bij haar zang op de piano begeleidde. In de groote zaal van „Felix Favore" trad Donderdagavond voor }de R. K. Leesvereeniging als spreker op de heer Van Wulfen uit Laren, die nadat pastoor de Rijk uit Aarlanderveen zeer onlangs bericht had, verhinderd te zyn, zich bereid had verklaard de beurt te ver vullen. De spreker deelde aan zijne hoorders mede, dat hij een reisje wenschte te verhalen, onlangs door hem met een reisgenoot uit Hilversum, den heer C. Andriessen, naar Noorwegen gemaakt, een laad waarvan de reisboeken nog niet alles verhalen en dat voor den toerist nog verrassingen oplevert. Even wel zou spreker er geen droge lezing van makea, maar noodigde zijn audi torium uit, de reis met hem mede te te maken. „Stapt in, dames en heeren. de trein zal vertrekken 1" En wjj hebben de reis met hem mee gemaakt. Het was of we inderdaad in den trein naar Hamburg zaten, met hem door spoor en boot naar Kopenhagen en naar Christiania werden gevoerd. Het zeldzame talent van een betrekke lijk lang verhaal zóo te doen, dat het van het begin tot het einde boeit, dat talent is den heer Van Wulfen ge geven. Wij reisden met hem mee in de schokkende karretjes, ?zochten met hem een eenvoudig verblyf in de schuts- huizen, bewonderden met hem de woeste en grootsche valleien, fjorden en watervallen, die hij ons bovendien ook als kloeke teekeningen op de estrade liet zien. Het was dus voorzeker uit aller naam, toen de voorzitter der Leesvereeniging, de heer C. J. Gonnet, den spreker aan het slot een hartelyk woord van dank bracht. In de Sociëteit „de Kroon" wordt Zondagavond een voorstelling gegeven door eene specialiteiten-gezelschap. Vol gens de achterstaande advertentie zal het aan afwisseling niet ontbreken en als oude keDnis vinden wij op het programma vermeld den hollandschen komiek Nico de Haas. De toegangsprijs is niet hoog. Heden hebben 819 kinderen en 386 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis-uitdeeling van koffie en brood. Donderdagavond heeft een hevige schoorsteenbrand plaats gehad ten huize van den heer C. Heijman aan het Flo rapark No. 9, die door de bewoners met behulp van anderen is gehluscht. De slangenwagen is nog uitgerukt, maar heeft geene diensten verricht. Donderdagnamiddag is C. J. Dekker, oud 43 jaren, spoorwegwerker, bij het schaatsenrijden op de Amsterdamsche vaart achterover gevallen en met het hoofd op het ijs terechtgekomen, waar door hij bewusteloos is geraakt en per brancard naar zijne woning aan den Zijlweg overgebracht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 12 Jan. 1893. Roode wintertarwe f o,Jarige tarwe o—A o,Witte tarwe f 5.25 A 7.—, Zomer ristarwe f 5.A ƒ5.50, Rogge 4-75* 5-—, Haver 6.25 £6.75, Chevaliergerst j 4.60 a 5,Winter- gerst ƒ3.75 A 4,25, Zomergerst ƒ3.50 a f 3i75f Duivenboonen 5,60 A 6.05, Paardenboonen 5,5.20, Groene Erwten 6.A 6.75, Bruine boonen ƒ6,- 3l 7.-. Trein No. 46 stopt voortaan bij tijdig verzoek ook te Veenenburg, Nieuwe gevallen van besmettelijke veeziekte deden zich voor: mond- en klauwzeer in den stal van den veehou der Nieuwendijk te Sloteo, miltvuur bij J. vau Hulzen aldaar de stallen van A. Vink te Schalkwijk en G. Rooze- boom te Sloten zijn ontsmet. De bevolking op 31 Dec. jl. te Haar lemmermeer bedroeg 15790 zielen. De bevolking op 31 Dec. 1891 be droeg 15559 zielen alzoo eene vermeer dering van 231 zielen. Tot voorzitter van het burgelijk arm bestuur te Haarlemmermeer is benoemd, de heer G- B. 't Hooft. Uit Amsterdam wordtaan de iV. R. Ct. geschreven Zooals ge meld is, heeft zich eene commissie van 5 leden gevormd nit afgevaardigden van den N. R. K. Volksbond, „Patri monium," het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond, NeerJands Werk man en de Bouwmaatschappij, welke zich de belangen der werkloozen zal aantrekken. Het is te hopen, dat deze commissie haar werk zal aanvangen met zich vol komen op de hoogte te stellen van den werkelijken toestand. Over den omvang der werkeloosheid hier ter stede wordt tot nu toe met allerlei cijfers geschermd. Deze spreekt van geen drie duizend; een ander van zesduizend (Amsterdam mer van 12 dezer), terwijl het Leger des Heils het aantal werkloozen op 8000 begroot. Ook dient men eene Bchifting te kunnen maken tusschen hen die wer ken willen, maar geen werk kunnen krygen, en hen die liever van de be deeling leven of tot eene categorie be- hooren, welke zichzelf, bijv. door drank misbruik, ten val brachten. Wie den toestand wil verbeteren, moet dien eerst goed kennen. Als de commissie het hoofd der ge meente in de zaak moeit, behoort zy terdege gewapend te zijn met juiste ge gevens. Zij zal dan in elk geval met meer klem een beroep kunnen doen op de burgery dan tot heden kon geschie den, en reden hebben te hopeD, dat maatregelen worden genomen van eene strekking, die den eerlijken onder de werkloozen een meer duurzaam heil breDgen, dan het gevolg kan zijn van gewone armenbedeeling. Nadat het bestuur van de tentoonstelling te Chicago den wensch had uitgedrukt, op de tentoonstelling een hollandschen windmolen te zien verrijzen, heeft de firma I. O. Bloo ker te Amsterdam besloten aan dezen wensch te voldoen. Daartoe is de heer W. F. van Heus- den met de noodige onderhandelingen belast geworden, welke hét gevolg had den, dat genoemde firma haar wind molen, welke in 1806 gebouwd is en waarin de eerste cacao gemalen werd, zal afbreken en te Chicago in oorspron kelijke grootte op de'tentoonstellingster rein en weder kan opbouweD, en voort durend in werkiDg brengen. Het binnenwerk van den molen wordt door de Ned. Amerikaansche Stoom- voortmij. per stoomschip Didamdat den 7en dezer naar New-York vertrok ken is, vervoerd. Den i4den Januari a. s. vertrekken molenmakers per stoomschip Maasdam om den molen te Chicago op te bou wen. Naast den molen komt een gebouw in Hollandsch Ranaissaoce, ontworpen door den architect W. Hamer aldaar* De kamers daarin zullen antiek worden gemeubileerd en jonge dames zullen er den bezoekers gratis een kop cacao aanbieden. De vergunning tot kosteloos uitBchenken van cacao is een voorrecht, alleen verleend wegens het oprichten van den windmolen. Menschel ij ke ellende. In de Boerensteeg te Amsterdam een ar moedig steegje van den Kloveniersburg wal, de Hoogstraat en Bethanienstraat woonde op eene kamer eene vrouw, die met hare zeven kinderen door ha ren man, die als schuitenvoerder zon der werk was, hulpeloos was achterge laten. Door de buren werd deze vrouw in hare woning aangetroffen in den er- barmelijksten toestand, waarin koude en gebrek een gezin brengen kunnen. In het overigens van alle meubels ontbloote vertrek zat op den eenig overgebleven stoel de arme vrouw, verkleumd en uit gehongerd ter neer, bijna geen kleeren aan het lijf; het jongste kind, 8 maan den oud, geheel naakt in hare armen, omdat ze het nog zooveel mogelijk te gen de koude beschutten wou I De vier anderen, waarvan de oudste elf jaren, was zoo dicht mogelijk tegen de moe der aangekropen. De honger en de ontbering van aller lei aard hadden reeds zoozeer hun in vloed doen gelden, dat het eenige moeite kostte om de arme uit den staat van verdooviDg, waarin zij verkeerde, te wekken. Uit het engelsch VAN A. CONAN DOYLE. 3) Ik snelde naar haar toe en sloeg myne armen om baar heen, maar op dat oogenblik begaven hear hare krachten en viel zy op den grond. Zy wrong zich krampachtig als leed zy hevige pyn, an hare ledematen waren vreeselyk verstijfd. Eerst meende ik, dat zy my niet had herkend, maar toen ik my over haar boog, riep zy uit met een stem, die ik nooit zal vergeten#0 myn God I HelenHet was de bandDe gespikkelde band 1" Zy scheen nog iets te willen zeggen en wees met hare vingers in de richting van des dokters kamer, maar een nieuwe stuiptrekking beroofde baar van haar spraak. Ik snelde de kamer uit en riep luidkeels myn stiefvader, die reeds haastig in zyn kamerjapon uit zyn kamer te voorschijn kwam. Toen hij zich by myne zuster bevond, was zy bewusteloos, en ofschoon hy haar wat brandewijn in de keel goot en geneeskundige hulp uit het dorp deed ontbieden, waren alle pogingen tevergeefs, want zonder haar bewustzijn te herkry- gen, stierf zij langzaam. Aldus was het vreeselyk uiteinde van myn geliefde zuster." yEen oogenblik," zeide Holmes, #zyt gij zeker van dat fluiten en dien klaek van metaal? Wilt gy er op zweren?" *Dat heeft mij de opperrechter van het graafschap by het onder zoek ook gevraagd. Ik ben overtnigd, dat ik bet beb gehoord, en toch kan ik my zeer goed hebben bedrogen te midden van bet loeien der storm, die het huis deed kraken." z/Was uwe zuster gekleed?" z/Neen, zy was in nachtgewaad. In haar rechterhand werd het afgebrande eind van een lucifer en in haar linkerhand een luci fersdoosje gevonden." //Waaruit blykt, dat zy een lucifer heeft aangestreken en heeft rondgezien toen het gerucht zich deed hooren. Dat is van belang. En tot welke gevolgtrekking is de opperrechter gekomen?" z/üy onderzocht de zaak met veel nauwkeurigheid, want dr. Roylotts gedrag was reeds laDgen tyd in het graafschap berucht; hy was echter niet in staat om een bevredigende oorzaak voor baar dood te vinden. Myn verklaring toonde aan, dat de deur aan den binnenkant was gesloten geweest en de vensters versperd waren met ouderwetsche luiken van breede ijzeren staven voorzien, welke iederen avond werden gesloten. De muren werden nauw keurig onderzocht, met hetzelfde gevolg. De schoorsteen is wydt maar de opening is door vier forsche bouten versperd. Het is dns zeker, dat myne zoster alleen was, toen zy stierf. Bovendien wa ren er geen sporen van geweld op haar lichaam te vinden." //Ook geen sporen van vergit?" //De geneesheer heeft dat onderzocht, maar zonder iets te vinden." //Waaraan denkt gij dan, dat de ongelukkige is overleden z/Ik geloof, dat zy is overleden uit vrees ea tengevolge van een plotselingen schrik, hoewel ik niet kan vermoeden wat haar zoo heeft doen ontstellen." uWaren de zigeuners op dat tydstip op het landgoed?" //Ja, zy zyn er byna altyd." z/En wat was uw meening omtrent die zinspeling op een ge- spikkelden band?" z/Soms heb ik gedacht, dat het niets dan losse woorden waren, haar in haar ylen ontsnapt, soms meende ik, dat het een of meer der zigenners betrof, en wel in het bizonder of ze betrekking hadden op de gespikkelde zakdoekeD, die dezen dikwerf om het hoofd dragen." Holmee schudde zyn hoofd als iemand, die ver van voldaan is. z/Dat zyn zeer diepe wateren," zeide hy, ,ga wat ik u mag verzoeken voort met uw verhaal." «Twee jaren zyn er sedert die gebeurtenis verloopen, en myn leven was tot voor korten tyd eenzamer dan ooit. Een maand geleden echter heeft ren my dierbare kennis, dien ik reeds jaren lang kende, my ten huwelijk gevraagd. Zyn naam is Armitage Percy Armitage de tweede zoon van mynheer Armitage van Crane Water, naby Reading. Myn stiefvader heeft volstrekt geen bezwaren tegen onze verbintenis geopperd en in de lente zullen wy gaan trouwen. Twee dagen geleden moesten er eenige heretellingen plaat^ hebben in den w.steljjken vleugel van het gebouw en de mna van mjjn slaapkamer is doorstoken, zoodat ik beb moeten hniz en naar de kamer waarin mijne zuster is gestorven, ea

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1