ieilEMöD NIE0W8. V A E I A. Commissariaat van Politie te Haarlem. StsammrUnrishten. Bargerlijke Stand Aangeboden Betrekkingen in Nederland. KENNISGEVING. Advertentiën. Dankbetuiging. Tweede Aankondiging. Tweede Aankondiging. Ontbijtkoek, Sucadekruidkoek en Gemberkoek, eerst thins met »Ue kncht «n het werk gsat, om de legeivoorstellen er door krijgen. Men kan er zeker m zijn, dat als laatste middel ora „het Centrum te verleiden" de eventueels opheffing van de Jezuietenwet zal worden ge bruikt. De regeering gelooft, dat de kansen voor het ontwerp hoe langer hoe beter staan. De angstige liberalen worden bedreigd met eea verlies van zetels bij eene ontbinding van den Rijksdaghunne plaatsen zouden 1 dan ten goede komen, zoo worden zij gewaaischuwcl, aan anti-semietische can- Ididaten 1 Naar gemeld wordt zal de heer Rrd- geway niet met een eskader raar Tanger gaan. Hoogstens zal hij de reis does op een oorlogsschip. Bij het bepleiten der belangen van de Europeanen zal hij handelen in overeenstemming met de vertegenwoordigers van Spanje, Frankrijk en andere mogendheden. Uit Philadelphia wordt aan de Times gemeld, dat het wetsvoorstel tot schor sing der immigratie, gedurende een jaar, opgegeven is. De opstsudeliogen in Argentinië zijn ontwapend en de revolutie is onderdrukt. Betreffende de tentoon stelling, te Batavia, te houden, bevat De Indische Mercuur van 7 Januari eenige nadere bieonderheden. Mee vindt daarin o. a. de verschillende klassen der groepen van machinerieën, toestei len, werktuigen, gereedschappen, bouw-, vervoer- en electriciteits-materialen, ver- koelings- en verwarmingstoestellen, hulp middelen ten gebruike bij het vakonder wijs, photographieën, teekeniDgen en modellen. Verder worden de voorwaar den en bepalingen op de in- en uitvoer rechten gemeld, alsmede de inschrijvin gen op het waarborglonds, tot hiertoe 111090 bedragende, opgegeven. Uit Europa ls reeds veel toegezegd. J De Ind. Mercuur wijst er dan ook op, dat de Nederlandsche industrieelen een j krachtige concurrentie van het buiten- f land zullen ondervinden en de tentoon- stelling de gunstige gelegenheid biedt J om aan de waren in Indie een afzet- gebied te verzekeren. Uit indie zelf worden insgelijks be- langrijke inzendingen verwacht. Door 1 mevrouw Bakhuizen van den Brink is in overweging gegeven eeae verzame ling poppen te exposeeien, in de kleeder dracht van de welgestelde inlandsche bevolking der verschillende deelen van het Indisöhen Aichipel. Deze zeker I hoogst interessante verzameling, die ook uit een wetenschappelijk oogpunt haar waarde heelt, zou, na afloop der ten toonstelling, H. M. de Koningin kunnen worden aangeboden, die op deze wijze een uitstekend en volledig overzicht zou kunnen krijgen van de wijze, waarop haar vrouwelijke onderdanen in het verre Oosten zijn gekleed. Tot de eigenaardigheden der tentoon stelling zal verder behooren een com plete „batikkerij" in volle werking, tot de inzending waarvan mevrouw Burgers- Winter te Soerabaja zich heeft bereid verklaard. Te Lens (België) heeft een duel tusschen twee [schoolknapen plaats gehad. Een dor jongens, An- toine Guimard, bracht een scherp mes mede en noodigde een zijner kameraden, Edouird Wuiliay, uit, zich met hem te meten. Wuiliay weigerde, maar werd toen door Guimard en diens makkers ',Ji uitgelachen en beleedigd. In den loop van den dag gingen een paar kameraden van Guimard nogmaals Wuiliay uitnoodigen tot het gevecht. Deze bleef weigeren, m&tr toen de school in den namiddag uitging, werd Wuiliay door de andere jongens zoo lang geplaagd, totdat hij eindelijk zijn toestemming gaf. Een der jongens leende hem nu een mes en weldra stonden de twee knapen tegenover elkander, terwijl de „getuigen" zich aan weerszijden van den weg schaarden. Het gevecht begon, De twee jongens naderden elkander en weldra rolde Wuiliay hevig bloedende op den weg. Guimard had hem een oog uitgestoken. Dé overwinnaar ging kalm naar huis en de verslagene werd door de andere jongens naar de woning zijner ouders gebracht. De schrik en ontsteltenis van dezen waren niet te beschrijven. Natuurlijk werd Guimard weldra door de politie opgezocht en ondervraagd: „Wel ja, ik heb hem aan het hoofd getroffen en mijn mes is diep in zijn oog gedrongen." Volgens de 171 dépendance Beige heeft keizer Wilhelm den hertog van Edinburg tot admiraal der Duit- sehe vloot benoemd. Woensdagnacht is te Her stal een dynamietaanslag gepleegd. De bom was geplaatst bij de woning van een koopman en ontploffingen had den plaats. De ruiten van alle naburige huizen werden verbrijzeld, terwjjl in het huis van den koopman alle meubelen en koopwaren door elkander werden geworpen en belangrijke schade aange richt. Men verdenkt een mijnwerker. Het repeteergeweer met een kaliber van 7.62 m.M., wordt in Belgie, Frankrijk en Ruslaud aange maakt. In Belgie alleen beloopt de be stelling aan de wapenfabrieken van Herstal omstreeks 6 millioen gulden. Naar gemeld wordt, is de infanterie der russische grensgatnizoenen reeds met dit geweer gewapead. Bij de jongste oefeningen schijnt het echter niet bij zonder te hebben voldaan. De officieren klagen bp v., dat de soldaten bij het snelvuur veel te onrustig (haastig, zenuwachtig) worden, en aldus opgewonden hun vuur niet meer be- heerschenmet andere woorden de vuurdiscipline is onvoldoende. Bjj de oefeningen werd ook opge merkt, dat er juist in het beslissende oogenblik meermalen stoornis in de werking van het machanisme ontstond. Vei der werd waargenomen, dat een bijzonder groot aantal loopeu na een betrekkelijk niet groot aantal schoten zeer warm werdenalsmede dat er gasontsnappbg in de werkende dcelea van den sluitingstoestel voorkwam, waardoor deze, bp voortdurend gebruik in een langdurig gevecht, spoedig on bruikbaar zou zijn geworden. Door de russische regeering is nu eene commissie benoemd om dit alles te onderzoeken en raad te schaffen. De Donderdag te Manches- ter gehouden bijeenkomst van de pa troons en afgevaardigden der spinners heeft tot niets geleid, daar van beide zijden aan de vroegeie eischea werd vastgehoudenAlleen is besloten om de veertien dagen bij elkander te komen zoolang het verschil duurt, ten eiade te trachten tot overeenstemming te ge raken. Ia tusschen neemt de nood op schrik barende wijze toe en zpn de toevluchts oorden voor de armen met werkstakers opgevuld. Een Fransch officier, die zonder pas een bezoek aan Metz had gebracht, is op het oogenblik dat hij de Fransche grens weer wilde over schrijden, door de Duitsche gendarmes aangehouden en naar de gevangenis te Metz gebracht. De Wiener Abendpost wenscht Rumen ië gelnk met het huwelijk van den rumcenschen troon opvolger. Geheel Europa, zegt het blad, verheugt zich in dit huwelijk. Het jonge koninkrijk Rumenië, d&c zijo tegenwoordig gewicht aan het 26 jarig bestuur van koning Karei dankt, ziet met trots en vreugde den band, welke tusschen den kroonprins ea de engelscoc prinses gesloten wordt. De Oostenrij kers verheugen zich in het geluk van Rumenië, dat geregeerd wordt door een persooalijk vriend van hun vorst. Andere bladen, welke te Weeaea en Pest verschenen, maken een vergelij king tusschen het Rumenie van voor vijftig jaar en het Rumenie van thans. Welk een verschil tusschen de toen malige turksche provincie en het tegen woordige bloeiende koninkrijkEn deze herschepping is voor een zeer groot ge deelte het werk van koning Karei. Keizer Wilhelm, die, zooals wij weten, de huwelijksvoltrekking met zijn tegen woordigheid vereerde, heeft aan den rumeenschen kroonprins de orde van den Zwarten Adelaar geschonken. Bismarck, die in 1864 deze ridder orde ontving, is thans de deken dezer ridders. Volgens het bulletin van het Kais. Gesundheitsamt van 11 dezer, kwamen in de laatste berichtsweek loo- pende van 1—6 Januari, te Hamburg minder gevallen van cholera voor dan in de beide daaraan voorafgaande we ken, zijnde slechts 7 nieuwe gevallen aldaar in die week waargenomen. Als genezen ontslagen werden 4 patiënten, terwijl 1 overleed en 20 in behandeling bleven. Te Altona kwamen 2 nieuwe gevallen voor, zoo ook te Elmsaoorn, overge bracht uit Hamburg. Zondag is te Berlpneen vigelant gestolen! Toen de koetsier die een koffer in huls derde verdie ping had helpen dragen, weder be neden kwam, waren rptuig en paard verdwenen. Gisteren waren ze nog niet teruggevonden. Uit Milaan wordt vanden 9den Jan. gemeld: Heden verschenen voor het gerechts hof vijf anarehisten, onder wie zich eene vrouw, Thérese Mocetti, bevond. Toen de commissaris, tde heer Eula, zijne getuigenis aflegde, daalde een regen van BteeneD, uit de richting der ge reserveerde plaatsen voor het publiek, op de rechters neer. De deurwaarder Scalsiae werd aan het hoofd gewond de substituut van den procureur des konings bekwam eveneens eene verwon ding. De rechters begonnen hunne tegenwoordigheid van geest te verliezen, temeer, daar de anarchisten zich be gonnen te verzetten en doordringende kreten slaakten. Daar de gewapende macht spoedig ter plaatse was, kon de zitting na een uur worden voortgezet, nadat talrijke arrestaties hadden plaats gevonden. De vonnissen over de anar chisten liepen van zes maanden tot drie jaar gevangenisstraf; voor de „stecnen- werpers" werden geëischt straffen van 27 maanden en 600 francs boete. De volgende maand zal het vijftig jaar geleden zijn, dat Pans Leo XIII benoemd werd tot bisschop. Te dier gelegenheid zal de Fransche regeering, als bewijs harer symphathie voor den opperpriester, hem een geschenk aan bieden, gelijk ook andere mogendheden voornemens zijn te doen. De Fransche regeering zal hem vier kunstvoorwerpen doen toekomentwee paar vazen van Sèvres-porseleiu, over topt met verguld bronzen kandelabres met zestien armen. Het grootste paar vazen, dat zonderde kandelabres eene hoogte zal hebben van I.60 meter, is bestemd voor de bijzondere vertrekken van Leo XIII het kleinste paar voor de nieuwe kerk van den Heiligen Joachim, die ter ge legenheid van het jubileum ingewijd zal worden. Aanvankelijk bestond het plan om aan dit geschenk eenige schilderijen toe te voegendoch men stuitte hier op eene moeilijkheid. Onder de ten vorigen jare door de regeering aangekochte ea nog ter beschikking zijnde schilderijen zijn er geene, die waard geacht worden den Heiligen Stoel aan te bieden. Er is nu besloten den Paus eene volledige ver zameling van de gravures, door de chal- cographie van het Louvre vervaardigd, aan de vazen toe te voegen, en alleen dezulken een klein getal er vaa weg te laten, die te Irivool van onder werp zijn. Het geheel zal vijf groote portefeuilles vullen. Een brutale diefstal werd eenige dagen geleden te Fique fleur (in de Calvados) bedreven. In den nacht van Zaterdag op Zondag, drongen drie individuen, in lange, zwarte gewaden gehuld, met hooge hoeden op en ge maskerd de woning binnen vau een zeer rijke rentenierster, die met hare moeder alleen woonde. Twee der kerels wisten in de kamer van de vrouw des huizes, mevr. Polei, te dringen, terwijl de derde die van mevr. Moolin binnendrong. Op den eisch hun de geldkist te wijzen, daalde men af in een vertrek op de rez-de- chauseée waar de dame gedwongen werd de kast te ontsluiten, en waaruit voor een waarde van 800.000 frs. werd genomen. Vervolgens deed men een onderzoekiögstocht, steeds door de vrouw des huizes gevolgd, terwijl op alles wat eenige waarde had de hand werd gelegd, zelfs op het zilverwerk. Intusschen had de derde zich van de oude vrouw meester gemaakt, haar ge bonden en door middel van morphine doen inslapen. Zich toen veilig achtende, onderzocht hij meubels en kasten, met het gevolg dat hij een som van 500 fis. wist machtig te worden. Nadat men het huis had onderzocht, werd mevr. Potel op een stoei gebonden en hare moeder stevig in haar bed vastgesjord. Met een vierden makker, die buiten de wacht had gehouden, namen zij toen de vlucht ia de richting van Hon fleur. Ondanks de nauwkeurige navorscbing gen, zija alle onderzoekingen der justitie en gendarmerie tot nog toe vruchteloos geweest. Een Japansch blad meldt' dat op 20 Dec, jl. te Osaka eeu zware brand heeft gewoed. Hij ontstond in eene spinnerij en vóórdat de vlammen konden bedwongen worden, werden 250 huizen vernield. Het aantal slachtoffers bij deze ramp wordt op 125 geraamd, meestal jonge meisjes die in de spinnerij werkzaam waren. MeesterZeker, kinderen, al de haren vaa ons hoofd zijn geteld. Een deugniet trekt een haar uit zijn hoofd ea houdt het in de hoogte Wel, het hoeveelste is dit dan, mijnheer Dat 's noramer 1, Jan (en van achter den lessenaar springende en den bengel er eenige uittrekkende) en dat 's no 2 en dat no 3, 4, 5 en 6. Wensch je nog meer te weten JongenNeen, neen, meneer Een argument. Bovendien meneer, zei een boek houder tot zijn patroon, is de verhooging van mijn salaris, die ik vraag, geheel iu uw eigen belang. Zoo, leg me dat eens uit. Dat 's heel eenvoudig. (Ik ben van plan om binnenkort de hand van uw dochter te vragen. Een achterlijke natie. Verleden week ontmoette een onzer vrienden een kennis, die pas en voor het eerst van Londen kwam. Het is 'n schandaal, riep hij wat is dat voor 'n domme troep ezels, die Engelschen. Ze kennen 'r eigen taal niet eens. ?Dat radbraakt het Eogelsch van heb ik jou daar. Ik kon er geen woord van verstaan en toch heb ik het 6 jaar lang geleerd en perfect hoor - -j ie De voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen. Eene gouden oorbel met steen. Acht portemonnaies met geld. ,Een zakmes. Een zijden zakdoek. Eene mand waarin een broodje. Een bloedkoralen armband met gouden sluiting. Een gouden oor belletje. Een zilveren beurgring. Een ledereu zeiltje. Twee zweepen. Twee ledige jenever-fustjes. Een glazen spuitje. Een linnen zakje met geld. Eene parapluis. Een kinderwantje. Een paar handschoenen. Eene 8 sports-ladder. Een schilders diamant. Een dop eener rijtuigas. Een hamer. Een prikslede. Een onderstuk eener gouden oorbel. Eenige sleuteljes aan een ring. Een polsmofje. Eenige sleutels. Het stoomschip Dnbbeldamjvan de N. A. S. M., vertrok Woensdag 11 Januari van New-York naar Amsterdam. Het stoomschip Bromovan Rotterdam naar Java, vertrok 12 Januari van Port-Said. Het stoomschip Utrechtvan Java naar Rotterdam, vertrok 12 Januari van [Co- lom, o. Geboorten 12 Jan. A. L. Kokkel korende Wilde d. - M. G. Noé Struijs z. - M. S. de JongKoehorst d. - N. WarnaarCederhout z. - 13. E. J. OxsenerVring d. Overleden: 10 Jan. C. J. van Seijl 88 j. Esschilderstr. - 11. J. v. Kim- menaede 78 j. Zuider Buitenspaarne. - M. C. Heereasv. d. Mande 79 jaar, Minnebr.st. - I. A. Serné 16 dg. z. Kerkstraat. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd 12 Jan. W. Stokhuijzen en M. E. H. de Fiines, Amst. - G. A. O. Immink en H. J. van Liraborch van der Moersch, Amst. - C. H. H. Schweer beij der Becke wedr. van W. G. Ockerse en E. Schulz wed. van J. v. d. Elsakker, Amst. - J. H. Bögeholtz en A. M. Brockmanu, Amst. - H. J. L. Brugman en J. Janssen, Amst.-Jhr. A. L. J. Mei vilt van Carnbee en jkvr. A. S. Loudor Den Haag. Geboorten: ii Jan. I. Ingenhees Eimers z. Amst. - C. J. F. Wijtenburg De Haas z. Amst. Overleden: 8 Jan. F. J. Priem 75 j. Amst. 9. W. H. van Hiere 81 j. Amst. - A. C. Rolff 60 j. Amst. - J. C. E. Dahmen jd. 90 j. Amst. - 10. E. J. Hemmes 68 j. Amst. - W. J. Verbeek jm. 21 j. Amst. - J. H. A. W. baron van Heerdt tot Eversberg 63 j. Den Haag. 11. E. H. van Diepen 66 j. Den Haag. - J. H. M. Aalbers jm. 3 j. Bodegrave. - W. N. de Vries 59 j. Amst. - A. M. MolierLetterie 66 j. Den Haag. $8F" Aan Geabonnetrdcn of dit Blaa tn dunne hulsgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, of monde linge aanvrage de adreseen medegedeeld waar dee e Betrekkingen tijn te bet/ragen. Abennée bulten Haarlem ontvangen in lichting tegen toeeendlng van fosteegel. 1. Directrice en directeur P. G. m. leeft, in een ziekenhuis. teg. gen. v. kost, inw., bewaas. en geneeak. behand. teg. ƒ450 jaarwedde; aanb- voor 1 Febr. met byvoeg. van getuigschr. 2. Modiste teg. 1. Maart, voor het garneeren van dameB- en kinderh. zeifat kunn. werk. 3. Berate modiste P. G. met pr. lef. 4. Winkeljuffr. voor een agentuur atoomververij P. G. g. kunn. achr. en rek. teg. genot v- sal. en koat, met opg. v. ref. 5. Kinderjuffr. teg. Febr. voor verz. v. eea 2 jarig kindje, P. G. kunn. netjes mazen en naaien voorz. van zeer g. aanb. 6. Adaiatent-boekhouóer op ƒ500 voorl. aalar. uitat, hek-, vlug kunn. reken, en in 't bezit v. een g. hand. reeda op een kant. werkz. gew. zijnde en opg. v. waar en hoelang in faetr. gew. en inf. te bek. m8t afachr. v. getnigaohr. 7. Coupeur tegen ƒ1500 a ƒ2000 salaris, volk. in het vak bekw. en voorz. v. g. ref. 8. Jongmensch, R. K. bek. met mannf. vak, met opg. waar en hoel. in duad. betr. gew. 9. Bediende, op de hoogte v. 't manuf. vak, goed kunn. etaleeron, liefst met kenn, van het beddevak, teg. fl. aalaria. 10. Bediende voor tapijten- en beddenmagaz. met het vak volk. bek., teg. aanv. salaris van ƒ600 en reeda in eea winkel gestaan hebb. 11. Behangers, vrij v. sterken drank, v. vaat teg. Febr., liefat bek. met matraaaenmaken en stoffeeren, voorz. v. g. get. 12. Salonnier. fijn kunn. scheren en knipp. 13. Kastelein teg. 1 Mei, voor een sociëteit, schr. suil. voor 15 Febr., terwijl inl. zijn to bek. 14. Rijtuigschilder, bek. met huiswerk. 15. Huisknecht, P. G. met 1 Mei, tegen hoog loon, v. g. get. voorz. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van heden op alle werk dagen, van des voor middags 10 uur tot des na middags 4 uur, tut 26 Januari e k. 'a middags ten 2 ure, ter gemeente secretarie ter visie ia nedergelegd. het ingekomen verzoekschrift met de bijlagen van de firma van Diesen Kerre- bijn om vergunning tot uitbreiding harer inrich ting voor hot blazen en slijpen van glas, door btjplaaatiug van twee gliswerktnigen in het per ceel aau de Gierstr. No. 56/58, Kad. Sectie C No. 4610, en dat op den veertienden dag na heden, zijn de 26 Januari e.k., en wel des namddaga ten 2 uur op het Raadhuis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van het Gemeente bestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter openbare kennis, dat is ingekomen een verzoekschrift van J. Biemaus, om vergun ning tot het verkoopen van sterken drank in het klein in het voorhuis van het perceel aan de De Haas3traat No. 14. MARKTNIEUWS, Amsterdam, 13 Jan. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtKatwijker Zand f o, A o.dito Klei fo,A o.—An dijker Muisjes f o, A o,Friesche Dokkumra. Jammen f1,30 A 1,60, dito Franeker f 1,30 A 1,60, dito losse f o,— A o,—, dito Zand fo.A o,Rijns burgers fo,A o,Geldersche Kra len fo.A o,dito blauwe f1,40 A 1,60, Noordwijker Zand f o.A o. Hillegommer Zand fo.A o. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 31 Dec. De amerik. Petroleum-noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York 5,45, 5,45, 5 45» 5»4°> 5»4°» 5»4o, ct. per gallon. Philadelphia 5,40, 5,40, 5,40,5,35, 5.35, 5,35 ct. per gallon. Ruwe olie 54, 53 c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvange aan den Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 6,20, Levering Nov. o, Jan. 6,—, Oct./Dec. o,Jan./Maart 6,15, Febr./April 6,10 Sept./Dec. 6,25, Russ. disp. 5,70 los in cons. 4,Oct. Dec. o,los. in cons. 4,25. Bij klei nigheden f% A hooger. Schiedam, 13 Jan. Moutwijn f8,50, Jenever f 14,Amst. Proef f 15.25 Hartelijk brengen wij onzen dank voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij ons Gou den Huwelijksfeest, aan de bewo ners der Kleine Houtstrnat, Vrienden en Kennissen en Heeren Regenten van het R. K. Weeshuis, maar bi zonder aan de Heeren P. BAGGER MAN en H. M. C. SPRENGERS, voor de moeite en zorg aan ons besteed. P. SLEBE en Echtoenoote. EXTRACT VONNIS. Bij vonnis der Rechtbank te Haar lem van 18 October 1892, in het voor haar tusschen MARIE VAN DER SCHALK, wonende te Nijme gen, als eisoheres, en THEODORUS QUIRINUS HARDER, gepensio neerd Adjunct-Commies bij de Ma rine, wonende te Haarlem, als ge daagde, aanhangig geding, bij ver stek gewezen, is verklaard, dat partijen {zijn gescheiden van tafel en bed en van goederen De Procureur der eischeres, DE HAAN HÜGENHOLTZ. Bij vonnis der Arrondissements Rechtbank te Haarlem, dato 15 No vember 1892, is het huwelijk tus schen MARIA MARG ARETHA MONK en ALBERTOS STERK, echtelieden, beiden zonder beroep te Haarlem, verklaard te zijn ont bonden door echtscheiding. Haarlem, 10 December 1892. De Procureur vld. eischeres Mr. H. Ph. de KANTER. VRAAGT bij uwen Comestiblei- handelaar, de VAN HAUST LINDEBOOM, Fabriek ldW ede WachterAmsterdam, j bekroond met de GOUDEN ME DAILLE op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Brussel, den llen Mei jl. W Het beste bewijs voor de deugdelijkheid van ons fabrikaat en deszelfs doelmatige verpakking ii de veelvuldige nabootsing. HAUST LINDEBOOM.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 3