WEDSTRIJDEN, LisUersn sa Kunst. POLITIE! OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. de noordzijde der plaat weder is geopend en aanmerkelijk verbreed. Waar de plaat de ijsbrekers het werken door ondiepte belet, is een detachement mi neurs, onder bevel van laitenaut Réde- lé, werkzaam om door kruitladingen het ijs los te maken, waarna het met eb af drijft. Daartoe laat men kruiken, gevuld met 10 kilo kruit in gaten in het ijs zinken; deze kruiken zijn van Bickfort- lonten voorzien en ontploffen pl. m. 60 seconden nadat men ze heeft laten zin ken. De uitwerking van elke ontploffing is verrassend, zoodat de dijk langs de ri vier bijna den ganschen dag vol toe schouwers is om het schouwspel gade te slaan dat de opgeworpen ijsmassa's en waterkolommen opleveren. Diasdag middag was uw verslaggever, daartoe in de gelegenheid gesteld door den com mandant van het detachement dar genie, tegenwoordig bij eene ontploffing ver oorzaakt door eene van meer dan 20 KG. kruit; meer dan een huis hoogte werden de Ijsbrokken omhoog geslingerd, terwijl een groot gat van pl. m. 10 M. middellijn in het ijs geslagen werd en het dikke ijs tot op aanzienlijken aistand in schollen werd gespleten, waarvan verscheidene, met ijshakea in de volle rivier gestooten, dadelijk afdreven. Om kort, te gaan er wordt hier flink en met kracht gewerktheden werd de opruiming voortgezet en is metdy- namiet-ladingen begonneneen aan zienlijke voorraad is per wagen van het fort, te Asperen alhier aangekomen. Hopen wij, dat de zoo gemaakte door tocht bij invallenden dooi voldoende zal blijken om de massa ijs at te voeren, die wij van boven te verwachten heb ben. Tot slot een woord van dank aan ingenieur,opzichters en luitenant voor de welwillende wjjze waarop bovenstaande inlichtingen aan nw oorrespondent wer den verstrekt. A'. R. O/. Uit Lemmer wordt gemeld: De visscher R. Hoekstra, die sedert Zaterdagmiddag vermist werd en door ieder reeds als verloren werd be schouwd, is Dinsdagmiddag, in vrij bevredigenden toestand, per rijtuig alhier aangebracht. Na twee dagen en nachten, zonder eenig voedsel, op het ijs te hebben rondgezworven, overal door het ijs ot water van de kust afgesneden, is hij Dinsdagmorgen, door het keeren van den wind, met het ijs aan de Gaasterlandsche kust, nabij het Roode klif komen aandrijven. Door den daar wonenden aannemer M, de Vries op gemerkt, werd hij van het ijs gehaald en na te diens huize liefderijk ver pleegd te zijn, per rijtnig t'huis ge bracht. Toen de tijding kwam dat de man gered was, heerschte hier alge- meene blijdschap. Sommige zijner vin gers blijken bevroren te zijn. Zooals reeds gemeld, is in den nacht van 3 op 4 Januari in de nabjjheid van de NederlandschBelgi sche grens een moord gepleegd op een knecht van den burgemeester van Wa terland-Oudeman, een dorpje in België. Een door de .Nederlandsche en Belgi sche justitie gemeenschappelijk ingesteld onderzoek leidde tot niets. Het ver moeden, dat inwoners van Nederland de misdaad zonden hebben gepleegd, is niet bewaarheid. De jnstitie van Gent heeft gelukkig de daders ontdekt. Ten minste twee van hen zitten gevangen, doch de derde is nog niet gevonden. Om de daders te vinden had men niet minder dan 32 mannen, die allen flu- weelen broeken en met spijkers besla gen schoenen droegen, gevangen geno men, daar de meid van genoemden burgemeester verklaard had, dat de dieven dergelijke kleedingstnkken droe gen. AI deze lieden werden door den rechter van instructie te Benhille ge hoord, en moesten, in tegenwoordigheid van den bestolene en zijn meid, de door den dief en moordenaar in den bewus- ten nacht gesproken woorden herhalen. De meid meende gedurende dat onder zoek de stem van een der gevangenen te herkennen. Het gevolg van dit onder zoek was dat een huiszoeking werd gedaan bij zekeren Martens, wonende aan den Landsdijk (Graeve Jansdijk) gemeente Bassevelde in België. Er werd echter niets verdachts gevonden. Maar een zeer onschuldig voorwerp zou hier toch den dader aanwijzen. Op de hot stede van den burgemeester was name lijk gevonden een lederen broekriem, die waarschijnlijk door den dader tijdens de worsteling met den vermoorde was verloren. Deze riem liet de rechter van instructie bij zijn onderzoek in de wo ning van den verdachte ongemerkt vallen en toen hem weder oprapende, terwijl de moeder van Martens dit zag, vroeg hij, wat dat voor een ding was. De vrouw liep er in en zei: „datis de broekband van mijnen Fons." Op deze verpletterende getuigenis zijn onmiddel- lijkbare beide zonen Alions en Karei ge vangen genomen en naar Gent ver voerd. In de gevangenis heeft Karei Martens aan een zoogenaamd medege vangene in een vertrouwelijk gesprek medegedeeld, dat hij den diefstal had begaan, doch dat zijn broeder Alfons den moord had gepleegd. De meid heeft Alfons Martens bij de confrontatie her kend. De misdadigers zijn nog jong, 24 en 26 jaar oud, doch hebben reads heel wat op hnn geweten. Waarschijnlijk zijn het zonen van een zekeren Martens, die eenige jaren gele den den bewoner van de hofstede de „Blauwe Hoeve," gemeente IJzendijke, heeft vermoord en gedurende zijn straf tijd in de gevangenis in België is over leden. De derde verdachte schijnt te zijn een neef van de beide gevangenen. Volgens een gerucht zou hij op Hollandsch grondgebied gevangen zijn genomen. De Kurvereia „Davos Platz" heeft besloten, ia de maand Februari a. s. een intern, wedstrijd op schaatsen te hou den, zoowel tusschea amateurs als tus- schen beroepsrijders, op een baan van een engelache mijl. De prijzen voor amateurs zullen uit medailles bestaan, terwijl de eerste prgs voor beroepsrij ders fr. 1000 zal zija. Aangezien de temperatuur te Davos Platz van half November tot half Maart nooit boven het vriespunt stijgt, kan men voor den wedstrijd op mooi hard ijs rekenen. Van engelsche zijde wordt sterk geijverd om landslieden aan den wedstrijd te doen deelnemengeen wonder dat de te Davos Plats vertoe vende Hollanders gaarne zouden zien, dat de natie die op het gebied van schaatsenrijden een zoo eervolle plaats inneemt als Nederland, niet onvertegea- woordigd bleef. iV. Sp. - Harold Hagen, de Noorsche schaat senrijder, heeft Zondag te Miseapolis den Canadeeschen kampioen Breen ver slagen in een wedstrijd over drie En gelsche mijlen. Hg deed er negen mi nuten over. Vrjjd» g a. neemt het engelsche ope rette gezezelschap, dat in het Grand Tbédtre der heeren Van Lier te Am sterdam voorstellingen gegeven heelt, afscheid van de Amsterdammers. Dien avond zal „Carmen up to date" ge geven worden. Het eerste, tevens proefnummer is verschenen van De Clowngeïl lustreerd humoristisch satiriek weekblad redactie de vier gebroeders Zemganno, hoofdagenten Abrahamson en Van Straa- ten te Amsterdam. Het bevat groote en kleine teekeniagen, een feuilleton en eeD bladzijde muziek. Vooral tooneel- zaken worden in dit nummer van Be Clown veel besproken. Op bet oogenblik wordt „De Nachtwacht" van Rembrandt op werke lijke grootte gekopieerd. De heer Measchaert zal, behalve te St. Petersburg, dezen winter nog optreden in Zuiich, Genève, St. Gallen, Berlijn, Leipzig, Bonn, Hannover. Bo vendien concerten in ons land, alleen en met het ft capelta-koor. Men weet dat de Italiaansche toondichter Mascagni met zijne opera „Cavalleria Rusiicana" plotseling een beroemd man is geworden. Daarop volgde zijne opera „Freund Fritz", die veel minder opgang maakte en onlangs de opera „Rantzau", die nog minder voldeed. Op aardige wijze teekent de Weeaer Kikeriki dezen dalenden roem. Met zijn eerste werk in de hand zien wij den componist als een krachtig, volwassen man voor ons staan. Met zijn tweede werk in handen is hij duchtig gekrom pen, en als wij hem zijn derde werk zien aanbieden is hp een erg nietig mannetje geworden. Daarnaast zien wij den jeugdigen Mozart als een bevallig jongeling met de „Entführung aus dem Serail" op treden vervolgens zien wij den schep- per van „Figaro's Hochzeit" in manne lijke kracht en sc ioonheid opdagen, ten slotte verrijst de onsterfelijke Mo zart met het onvolprezen meesterstuk „Don Juan". Dinsdag heeft bij de behandeling der Panama-zaak de advocaat-generaal zijn reqalsitoir uitgesproken. Men weet nog niet welke de bedoelingen zgn van den rechter van instructie ten opzichte vaa de parlementsleden. De advocaat-gene raal zeide o. a. dat hg ondanks zich- zelve de bestraffing en veroordeeling moest wagen van een illustren grjjs- aard, dien hij niet uit het proces kon houden. Die man van genie had niet gevreesd duizenden werklieden in de ellende te storten, die hunne spaarpen nlngen in de Panama-zaak hadden ge stoken. In het vervolg zijner rede ging de advocaat-generaal de geschiedenis na der Panama-kanaal-maatschappij en bracht de bedriegelijke middelen in her innering, door Ferdinand de Lesseps gebezigd; hij verkreeg 90 stichters- aandeelen, en Levy-Crémieux genoot 5 millioen fr. commissie, terwijl de inlich tingen welke werden gegeven bij de uitgiften der aandeelen of schuldbewij zen, onjuist waren. De Lesseps bedroog het publiek, toen hij verzekerde dat het kanaal in 3 jaar tijds voltooid zou zijn. Geheel afgescheiden van de kosten der kaaaalwerken werden er 600 millioen verspild. Voor de commissie van onderzoek heeft Bertrand gezegd dat er eene aan wijzing voor 50,000 fr. ontvangen was door Meyer van de Gaulois en een van 40,000 fr. door Meyer van de Lanter tic, Cassagnac verklaarde persoonlijk niets te hebben ontvangen, doch zijn blad ontving in drie jaar tijds 60,000 fr. voor publicaties. De procureur-generaal constateerde in de Panama-maatschappij eene alge meen© geldverspilling, terwijl hare ware belangen verwaarloosd werden. Volgens de Temps wordt Herz aan geklaagd wegens misbruik van vertrou wen, hetgeen tot uitlevering zou kunnen leiden. De rechter van instructie moest Dinsdag vijf gewezen Boulangisten ver- hooren, wier namen op het boekje van Artoa voorkomen. De advocaat-generaal brak den staf over de phantastische sommen, aan Eiffel betaald. Hij zeide dat de schik king tuïschen den liquidator en Eiffel verkregen werd op grond van onregel matig gehouden boeken en eeae na af doening van zaken geknutselde comp tabiliteit. Bij de behandeling van het wetsont werp tot verhooging van het bedrag der door de fransche bans: uit te geven bankbiljetten, stelde Chiché eene motie voor tot verdaging, ten einde vooraf te onderzoeken welke sommen aan de pers waren verstrekt ter gelegenheid van het verlengen van het Bank-octrooi hij verzocht de Kamer het volle licht te ontsteken over de houding der fran sche bank in zake Panama. Met ver ontwaardiging protesteerde de minister tegen eene vergelijking der Bank met de Panama-maat8chappg. De motie- Chiché werd verworpen met 208 tegen 128 stemmen. De Kamer heeft met 347 tegen 218 stemmen het out wei p aangenomen tot vermeerdering der uitgifte van biljetten van de Bank van Frankrijk, en met 226 tegen 217 stemmen een amendement, verplichtende de Bank om steeds 1500 millioen fr. aan goud in kas te,hebben. In den Senaat diende Bourgeois een ontwerp in tot wijzigiag van de druk perswet, ten einde vergrijpen tegen hoofden van Staten en vertegenwoor digers van vreemde natiën te straffen. Behandeld werd het plan tot verbinding van het departement van koloniën met dat van koophandel. Er is in Parijs een vergadering van journalisten van buitenlandsche dagbla den gehouden ter bespreking van het geval dat Alt, correspondent van itali aansche bladen uit Frankrijk is verban nen. Een besluit zal Donderdag worden genomen. De Times verneemt uit Kaïro, dat de wegzending door den Khedive van den eersten minister en van de ministers van financiën en justitie groot opzien wekt. De Khedive houdt vast aan zijn recht' om zijne eigen raadgevers te benoemen, zonder den vertegenwoordiger van Enge land te raadplegen. Daarom stelde hij Fakir Pacha tot „premier" aan, daar deze met twee andere nieuw te benoe men ministers de Biitsche hervormingen zal bestrijden, fcerwjjl de weggezonden ministers deze bevordenden. Volgens den correspondent bestrijdt de Khedive metterdaad het Britsch gezag in Egypte, dreigende aan alle volbrachte hervor mingen te zullen den kop indrukken. De geheele regeeringsmachine staat nu echter stil, daar de Engelsche vertegen woordiger weigert de benoemingen, door den Khedive gedaan, te erkennen. Volgens de Daily News zou de Khe dive geleid wordsn door Fransche en Russische invloeden. De inlandsche bevolking is zeer onte vreden over de keus der nieuwe minis ters. De spanning is zeer groot. De Britsche zaakgelastigde te Tanger heeft van de Marokkaansche regeering de verzekering ontvangen, dat de moor denaar van den Engelschen onderdaan Trinidad in hechtenis zit en dat er eene schadevergoeding van 5000 dollars gestort zal worden. Set antwoord van den Sultan werd vertraagd door den slechten toestand der wegen. Tot dusver heeft Kruger bij de pre sidents-verkiezing, in de Oranje-Vrijstaat eene kleine meerderheid. Het mijnbe- stnur van den Randt heeft een votum van vertrouwen jegens Kruger uitge bracht en hem eene som geld toege zonden om zijne verkiesingskosten te dekken. Bij een brand te Londen riep een vrouw Zondag: „Red mijn baby." Twee brandweermannen drongen met gevaar van hun leven door de vlammen en kwamen in het brandende huis. Zij vonden niets dan een kleinen hond. Nauwelijks waren zg evenwel met het beest teruggekeerd, of de vrouw kwam onder luid gejubel op hen toe loopen, roepende: „O, daar is mijn baby, mijn baby." De menigte toonde groote verontwaardiging. De Gentsche werkloozen stelden twee moties vast, welke aan de regeering en aan de Kamer zullen worden gezonden. Daarin wordt werk geëischten gezegd, dat de regeering hen niet van honger kan laten omkomen. De minister Beernaert zou hen Dins dagmiddag ontvangen. De werkloozen zullen eveneens naar het gebouw der Kamer trekken. De politie neemt ernstige maatregelen om betoogingen der Gentsche werkloo zen en voorstanders van algemeen stemrecht in de buurt van het koninklijk paleis, het parlement en de ministeriën te beletten. De minister van binnenlandsche zaken De Burlet heeft ia een onderhoud met de afgevaardigden der werkloozen, dat een uur duurde, hun medegedeeld, dat hij den minister van openbare werken zal verzoeken de werken voor het kanaal vaa Gent te doen uitvoeren om de ellende te verlichten. De geheele gendarmerie is in de kazerne geconsigneerd. De paarden zijn gezadeld. De 250 werkloozen uit Gent wilden zich Dinsdag naar het gebouw der Kamer te Brussel begeven, maar de politie hield hen tegea, aangezien optochten en betoogingen verboden zijn binnen zekeren kring rondom de re- geeriagsgebouwen. Na een onderhoud met Jean Volders, het hoofd der Bras- selsche werklieden partij, vergunde de politie-commissaris aan eene afvaar diging van S werkloozen het gebouw binnen te treden, waar zij ontvangen werden door een secretaris der Kamer en twee leden, aan wie zij het verzoek schrift overhandigden om arbeid en om invoering van algemeen kiesrecht. Ver volgens werden zg door eenige progres- sisfische afgevaardigden ontvangen, die beloofden hun verzoek te ondersteunen. Daarna trokken de werkloozen at, zonder dat er iets bizonders voorviel. In Les P atriotes des Ar dennes komt een levensbeschrijving voor van Cornelius Herz. Het verhaal van Herz' lotgevallen wordt gegeven door Marius T^llon, die tal van jaren be kend en bevriend met hem was. De vader vaa Cornelius Herz was een Beier, die te Grenoble een kleinen boekwinkel had. Hij emigreerde naar Amerika en werd te San Francisco een welgesteld man° Hij kon zijn zoon Cor nelius naar Heidelberg zenden om daar aan de hoogeschool te studeeren. Cor nelius Herz was een vlijtig student. Zija vak was de geneeskunde maar hij legde zich ook met ijver toe op de muziek. Weldra was hij een bekwaam pianist. Zijn vader verloor evenwel in 2868 zijn geheele vermogen en Cornelius verliet Heidelberg. Eenigen tijd later was hij te Parijs, waar hij het bitter armoedig had en vergeefs beproefde iets te verdienen. Eindelijk werd hij uit medelijden door een apotheker opgenomen, die hem aan stelde tot loopjongen en toe oppasser van - zijn grooten Newfoundlander Het kwam evenwel spoedig uit dat Cornelius vrij wat kennis van de geneeskunde bezat en tevens een verdienstelijk mu sicus was. Een paar hesren stelden hem in staat zga studies in de geneeskunde te voltooien en Herz verwierf het di ploma van geneesheer. Hij kreeg spoedig een goede betrek king en zija vooruitzichten waren zeer gunstig. Hij bedierf evenwel weder alles door een huwelijk aan te gaan meteen strijkster. Deze vrouw was zeer weinig ontwikkeld en hun huwelijksgeluk duurde slechts kort. Herz verviel wel dra weder tot armoede. Zija vrouw vertrok naar Londen en verhuurde zich als dienstbode. Hg zelf zwierf in be rooiden toestand door de straten van Pargs en was blijde, als hij van eenige vroegere vrienden een piar stuivers ont ving, om een stuk brood te koopen. Dit was in 1870. De Fransch-Dultsche oorlog brak uit en op zekeren morgen wisten de parijsche bladen mede te deelen, dat Cornelius Herz het Legioen van Eer had verkregen uit erkenning voor de dieasten in den oorlog bewe zen. Hij had op eigen kosten een veld hospitaal opgericht. Zeven jaar later werd hij officier van het Legioen van Eer toen, dank zij zjjne bemoeiingen, er in Frankrijk eene schitterende elec- trische tentoonstelling gehouden was. De groote vraag blijft, hoe iemand, die van alles berooid door Pargs zwierf, kort daarna op eigen kosten een veldhospi taal kon oprichten Omtrent de beruchte kwi- tantiea van bet Welfenfonds heeft de wurtembergsche kapitein Miller de vol gende mededeelingen gedaan. Hij heeft in 1891 te Zurich papieren ontvangen van een persoon, dien hij niet mag noemen en die hem een zeer bekenden staatsman als zegsman .opgaf. De be doeling was die stukken openbaar te maken, omdat zij op een algemeen af gekeurde instelling betrekking hadden. Deze reden verviel echter, toen het Welfenfonds werd teruggegeven aan de rechthebbenden ea toen verbrandde Miller de kwitantien, ook op aanraden van den pruisischen gezant Von Btilow. De drukproeven waren echter gereed en de uitgever trachtte de brochure, nadat Miller zich had teruggetrokken, toch nog op andere wijze te gebruiken, De heer Miller verzekert echter, dat hij zelf niet de hand heeft gehad aan de mededeelingen van „Vorwirts" of eenig ander blad, en hij geelt toe dat hg zelf en evenzoo zg» zegsman wel licht slachtoffers zija geweest vaa bedrog. Der aartshertogin Frede rik van Oostenrijk is eeae dochter ge boren. Uit Halle aande Saaie wordt gemeld, dat in een naburig pr&>= vinciaal krankzinnigengesticht ia de laatste beide dagen zich eea epidemische ziekte vertoond heeft. Van de lijders stierven er 8. Het bactereologisck onder zoek bracht aan het licht, dat men met cholera nostras te doen had. De oostenrijksche veld- maarschalk-luitenant, baron Von Hugel, heeft zich zelf na zijn ontslag als di visie commandant te Przemsyï, het levee bemomem. De maarschalk leed sedert lang aan een zenuwziekte. Hg was van Wurtembergsche afkomst en de zoon van een kamerdienaar aan het hof. Op de lijn Slatoust Samara is een spoortrein dieneade tot het ver voer vaa soldaten, in volle vaart Ie brand geraakt. 48 recruten kwamen om het leven. Zeven bekwamen brand wonden. Een der gewonden is late gestorven o Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk) Mijnheer de Redacteur De Commissie tot uitdeeling van brood en koffie aan behoeftige® verzoekt 0 beleefdelijk in Uwe kolommen te willen opnemen wat zij gaarne publiek maakt, naar aanleiding van hare kennisgeving aan onzen gemeenteraad met het oog op het verzoekschrift van den heer Kievits ten gunste van haar arbeid. De Commissie waardeert zeer de sympathie voor haar werk, door den heer K. getoond ook in bedoeld rekest, en het is daarom, dat zij mst leedwee- zen zich moest verklas ea tegen den wensch om ondersteuning uit de stadskas. Do redenen vm dit hasr verschil met den rekestrant is hierin gelegen,, dat als de uitdeeling vaa brood en koffie aanspraak heeft op die geldelijke ondersteuning „Kindervoeding," Vicsn- tius," „Weldadigheid naar Vermogen* en welke inrichtingen van dien aard er meer zija in onze stad, een zelfde aan spraak kunnen doen geldon, en dus de Raad, met ons beginnende, zon mosten overgaan allen op die wijze te helpen, indien zulks begeerd werd. Verder oordeelen wij het noodig onze stadgenooten te verzekeren, dat wij er niet aan gedacht hebben vroeger dan nu het geval was met de uitdeeling te beginnen. De heer K. is blijkbaar on derricht van een niet wel ingelichte zijde, blijkens zija leedwezea dat wij wegens gebrek aan fondsen niet voor 20 Januari konden beginnen. En voorts komt het ons voor dat de uitgaven voor „de feestviering in den zomer" immers die bij gelegenheid van het verblijdend bezoek van H.H. M.M. onze Koninginnen, niet mag wor den voorgesteld als eenigszins te be< rispen, ook niet met het oog op ho»- gerigen in dezen winter. Het toen be steede geld heeft ongetwijfeld menigen werkman verdienste aangebracht. U dank zeggende, M. de R., voor de opname, verblijven wij acht.-ad Uwe dwn Dienaren De leden der genoemde Com missie.. H. H. KOLKMEIJER, Pres, G. VELTHUIJSEN Sr., Seer. BROOD. De graanprijzen zijn zeer laag, in veel plaatsen is de prjjs van het brooil verlaagd, te Amsterdam io alle fabrieken en bij alle bakkers sedert 6 of 8 Januari jl. Wanneer gaan de bakkers in Haarlem er toe over? of moeten eerst de burgers gaan mopperen zooals laatst met de vleeschprijzen het geval was? M. de R. ontvang den dank voor de plaatsing van EEN HUISVADER. GEMEENTERAAD Zitting van beden Woensdag 18 Januari 's namiddags één uur. Afwezig de leden van der Stenr, Stolp en Figée. Nadat door den Secretaris, Mr. Rascb, de notulen der vorige vergadering waren gelezen en deze waren goedgekeurd, nam de Burgemeester het woord om aan de leden van den Raad officieel mede te deelen, dat ZEA. tegen I April eervol ontslag nit zy'n ambt gevraagd en dat bereids van de Koningin-Regentes ont vangen heeft.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2