BINNENLAND. Commissie „Koffie en Brood". WEDSTRIJDEN. 'rekt, blijkt verder wel hieruit, d*t de iaspecteur van het M. O., belast met het toelicht op de landbouwschool de heer Löhnis, er zeer ampele inlichtingen over heelt gevraagd, welke onnatuurlijk zijn gegeven. Tot voorzitter van de plaatselijke commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs, alhier, is gekozen voor het jaar 1893 Jhr. Mr. A. J. Rethaan Macaré en tot secretari. Mr. F; H. de Veije. Naar wij vernemen zal het eerstvol gend concert door de mannen-zangver- eeniging „Crescendo" alhier, voor hare kunstlievende leden te geven, plaats hebbea op Maandag 6 Februari a. s. ©a sullen daarbij als solisten medewerk©a mejuffrouw Amanda Eberlé, concert zangeres te Rotterdam, benevens een strijkkwartet uit het orchest van het concertgebouw te Amsterdam. Heden hebben 958 kinderen en 426 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeling van koflie en brood. Donderdagmiddag omstreeks halt drie had in de Barteljorisstraat eene kleine versperring plaats door dat van een rij tuig, waarin zich personen bevonden, een der achterwielen plotseling was los geraakt. Al de personen zijn er echter ongedeerden afgekomen., Onzer Iooper droeg ons 0. m. giste ren een guldenstuk al, dat te oordee- Ien naar den klank, valsch is en dat wij dientengevolge in hadden hebben gesteld van den commissaris van politie alhier, met verzoek ons hieromtrent wel te willen inlichten. Daar de iooper een groot aantal kwi- tantiën bij zich had kan hij niet zeggen, van wien hij het ontvangen heeft, ter wijl wij dat natuurlijk evenmin kunnen nagaan. In afwachting van de mededee- ling van den oommissaris omtrent de al- of niet- echtheid van het geldstuk, raden wij de ingezetenen voorzichtig heid aan, daar mogelijk meerdere exem platen in omloop zijn. (Zie vervolg stadsnieuws 3e pag.) Door eenige notabele ingezetenen te Hoofddorp, is na eene gehoudene ver gadering besloten, zich tot den Raad van Haarlemmermeer te wenden, om verbetering te brengen in den toestand van het meer uitgebreid lager onderwijs Door het geven van dagonderwijs in die vakken onder een afzonderlijk hoofd, met bevoegd personeel, hopen ze, dat in eene jaren lang heerschende behoefte in 't belang hnnner kinderen voorzien worde. Te Haarlemmermeer wordt voor reke ning der fabrieken voor de campagne van dit jaar, het bietenland gehuurd, 4 f 10 per 1000 kilo, opbrengst, zijnde 1 minder dan 't vorige jaar. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 19 Jan 1893. Roode wintertarwe o,Jarige tarwe o—4 0,Witte tarwe ƒ5.20 4 7.—, Zomer ristarwe 4.95 4 ƒ5.30, Rogge ƒ4.75 45.05, Haver 6.25 4 6.65, Chevaliergerst ƒ4.30 a ƒ4,90, Winter- gerst ƒ3.75 4 4,15, Zomergerst ƒ3.25 a 3,70, Duivenboonen ƒ6,4 6.15, Paardenboonen ƒ5,20, ƒ5,60, Groene Erwten ƒ6.25 6.75, Bruine boonen ƒ6,— 4 7.—. Voor de toelating tot de hoogere krijgsschool wordea dit jaar opengesteld: voor het leger hier te lande 13 plaatsen, en voor dat in Ne- derlandsch-Indië 9 plaatsen, welke plaatsen worden verdeeld: A. Leger hier te landea. krijgskun dige studiën6 voor officieren van het wapen der infanterie1 idem de cavalerie idem der artillerie en 1 idem der genieb. studiën voor den intêndance- dienst; 3 plaatsen. B. Leger in Ned.-Indië. a. Krijgs kundige studiën: 3 voor de officieren van het wapen der infanterie idem der cavalerie; 1 idem der artillerie en 1 idem der genieb. studiën voor den iniendance-dieast3 plaatsen. Over de opstootjes in Am- sterdam, zie ons vorig nummer, lezen wij nog het volgende s In aantal sterker dau Woensdag trok ken de werkloozen Donderdagmiddag, na eene langdurige wandeling door de stad, naar het Stadhuis, om het toege zegde antwoord op de Dinsdag over handigde motie te ontvangen. Dezelfde leden van het comité, die Dinsdag wer den toegelaten, verkregen ook nu toe gang. Hun voorzitter, van Steenbergen, gaf het doel hunner komst te kennen, waarop de burgemeester het volgende antwoordde „Het zal u wel bekend zijn geworden, wat Woensdag over deze zaak in den gemeenteraad is besproken, en daaruit zal u gebleken zijn, dat het gemeente bestuur tot zijn leedwezen niet bij machte is, op het oogenblik in den toestand verandering te brengen, en dus niet aan uw verzoek kan voldoen. Wat van par ticuliere zijde kan gedaan worde®, wordt gedaan en zal worden gedaan. Het ge meentebestuur als zoodanig kan echter niet aan het in de motie neergelegde verzoek voldoen44. Ven Steenbergen dankte den burge^ meester voor deze mededeeling, welke hij aan de werkloozen zou overbrengen, en daarop verlieten de leden van het comité, 's burgemeesters kamer. Heden zouden door het comité strooi biljetten worden verspreid, waarin het de midaelea zal mededeeleo, waarmede het de werkloozen denkt te hulp te kunnen komen. Donderdagochtend werden op de ver zamelplaats voor het gebouw „Concordia44 biljetten rondgestrooid met de oproe ping „Werkloozen, komt te 2 uur voor de Beurs, wy zullen n geld en werk geven*. Op de verzamelplaats, waarheen men zich weder had begeven, werd door verschillende mannen -het woord ge voerd, Een der leden van het comité zeide met nadruk, dat de hedenochtend uitgedeelde biljetten niet van het comité waren uitgegaaneen ander ried aan, toch naar de Beurs te trekken en, zoo aan den inhoud van het biljet niet werd voldaan, de Beurs te bezetten; weder een ander spreker zeïde, dat men zich dan daartoe moet wapenen. Werkelijk bleeek het strooibiljet niet anders te zijn geweest dan een middel om op het beursuur eene betooging op den Dam te verwekken. Onder het luiden van den beursbengel stroomde het volk naar het plein. Eenige kwajongens bezetten de trappen en drongen de beursbezoe kers terug. Toen echter eenige politie agenten ter plaatse verschenen, kwam daaraan spoedig een einde; weldra was eene grootere politiemacht bijeen, die ruimte maakte, zonder daarbij veel moeite te ondervinden. Een enkele maal werd eene roode vlag uit de menigte opgestokeneenige agenten en rechercheurs drongen tus- schen het volk door, om zich van die vlag meester te maken. Dit gelukte, maar de rechercheur, die het ding aan vatte, bekwam daarbij eene tamelijk ernstige verwonding onder het oog. Den geheelen namiddag hielden ver schillende troepen volks opstootjes» Hier en daar was de politie op de been. Meer meer bleek, dat de rustverstoring gaande werd gehouden door troepen jongens, die nu en dan socialistische liederen zongen. De politie nam eenige belhamels in verzekerde bewaring. Te kwart voor vieren trok de daar aanwezige politiemacht af, in de richting van de Damstraat. Op den Vijgendam werd de politie in den rug met steenen bestookt. Een juist uit de Warmoesstraat ko mende tweede politieafdeeiing trok daarop de sabel, waarop de menigte terugstoof en zich overal in groepjes opstelde. Uit de groepen bezijden de Beurs en in de poort op den Vijgen dam werd wederom met steenen ge worpen, waar de politie juist met een derde afdeeiiog versterkt, overal ging chargeeren. Bij deze botsingen werd alleen de sabel gebruikt. De menigte nam voortdutend toe. Herhaaldelijk poogden de inspecteurs, door heen te gaan, het pübiiek te be wegen eveozoo te doen, maar steeds werd de aftrekkende politie met steenen geworpen. Op vele panten van dea Dam zag men de steenen liggen, meest oude metsel8teenan. Te kwart over vieren ging de hoofd wacht der politie naar het bureau aan de Pietershal, gevolgd door het grootste deel van het publiek. Toen de agente® in het bureau ver dwenen waren, verzamelde zich nog een klein troepje, dat zingende doot de Damstraat naar den Dam trok, weldra gevolgd door de groote menigte nieuws gierigen die op de brug hadden staan wachten op hetgeen mogelyk nog ge beuren kon. Van den Dam ging het steeds zingende langs den Nteuwendijk, Van de uitstalling voor een kleeder magazijn op den Korten Nieuwendijk werd een jas genomen en in triomf om hoog gehouden, Eenige betergezinden onder de betoo gers ontnamen echter den drager het gestoiene en brachten dit later aan den eigenaar terng. Vervolgens ging men langs den Siagel en de Heerengracht naar de Leliegracht. Hier werd weder een roode lap aan een stok gebonden en aldus trok de zingende menigte, 1200 1500 man sterk (waaronder echter een zeer groot aantal kwajongens en nieuwsgierigen) door Nieuwe Leliestraat enz. naar de Rozengracht. Daar klom een persoon op een bordes en sprak de menigte toe, aanmanende om zooals heden aan het „rijke gespuis" te toonen, dat het volk zich zijn kracht bewust is. Verder spoorde hij aan zich eiken dag by „Concordia" te verzamelen en zoo veel mogelijk gereedschappen mee te brengen, opdat men zien zal dat men met werklieden te doen heeft en niet met leegloopers. Eene dergelijke toespraak werd ook nog door een ander uit een der ramen van „Constantia" gehouden. Heden moet men weer naar het stadhuis trekken De rijke „smeerlappen" moeten helpen, Spr. had met veel instemming Zondag hjo-en zeggen, dat het beter is zich op straat dood te vechten, dan in een krot dood te hongeren. (Luide hoera's) Men wil geen bedeeling, maar werk. Maar als er geen werk is, dan maar bedeeling. Ook deze spreker wekte op heden weder bijeen te komen. Daarna ging de menigte zingende uiteen. Des avonds was het kalm in de stad De Dinsdagjl. nabij de Ro tebrug te Rotterdam aan zijn geleider ontsnapte gevangene, Van der Horst, heeft zich Woensdagavond aan de strafgevangenis op den Noordsingel aan gemeld. Eene voortdurende vrees vau ontdekt en aangehouden te worden, bracht hem hiertoe. De derde ver dachte, die zich, evenals Van der Horst, aan den diefstal van een zeil een vaartuig in de Schie zou heb ben schuldig gemaakt, zekere Demmers, te Haarlem door de politie aange houden, waar hij zich ook aan misdrijf schuldig maakte. Woensdagvoormiddag ont stond te Nijmegen in het klooster der duitsche zusters Ursullnea aan den Lindenberg een uitslaande brand, welke zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, zoodat het geraden werd geoordeeld de talrijke pensionaires van het klooster tijdelijk een veilige verblijfplaats ineen hotel te bezorgen. Door de spoedig aangerukte brandweer, die uit vflf brand slangen der waterleiding den voortgang van het vuur bestreed, werd een grooter onheil voorkomen, zoodat slechts het dak en de zolder werden vernield en eenige kamers uitbrandden, terwyl veel waterschade aan het gebouw en het meubilair werd toegebracht. Alles was geassureerd. AC Omtrent het voorgevallene met den veldwachter ,te Hardegarijp schrijft men, dat deze alle schuld blijft ontkennen. Behalve het schot in de woning van den predikant, moet dien nacht bij den geneesheer dr. F. de Boer een spiegelruit zijn verbrijzeld. Het grootste deel der ingezetenen van Hardegarijp blijft hem echter zeer sym pathiek gezind. Naar men bericht, wordt daar thans door de burgery een adres onderteekead, waarin Van der Klei (de veldwachter) in de clementie van den Hove wordt aanbevolen. Verschil lende personen zijn reeds voor den rechter van instructie verschenen; het onderzoek is echter nog in vollen gaag, zoodat de openbare behandeling der zaak nog wel eenigen tyd op zien zal laten wachten. De geschiedenis wordt door ieder op zijne wijze besproken en toegelicht, maar zeker is het, dat ia geen jaren eene kwestie zoo de gemoe deren te Hardegarijp ia spanning houdt ais het voorgevallene met >tden veld wachter Van der Klei. De burgemeester te Harlin gen heeft by aanplakking bekend ge maakt dat de buitengewone politie maatregelen van stonde aan zijn inge trokken ook vertrokken Donderdag namiddag de huzaren per spoor naar hun garnizoen. De verordening te Franeker inhou dende het verbod van samenscholingen vaa meer dan vijf personen, die den 28en December was afgekondigd, is door den burgemeester ingetrokken en sedert Donderdagvoormiddag 9 uur buiten werking gesteld. Ook vertrokken de huzarende infanterie blijft echter voor loopig nog. heer K. Fryling, van Delft. Onmiddellijk nadat de strijd was af- geloopen werd den len prijswinner een grooten lauwerkrans omgehangen es werd hij de baan rondgereden. KOLONIËN- BATAVIA, 20 December. De Soekaboemlsche Landbouw-ver» eaniging heeft in hare vergadering van 16 December jl. met algameene stem- Bij den Donderdag te Utrecht ge houden inter-academialen schaatsenwed- strijd was de baan 350 Meter lang en w rd zij tweemaal gereden: tegen den wind op en van den wind af. De strijd ving aan te 11 uren. Van de verschillende academies wa ren ieder 5 rijders. Nadat allen de baan heen en terug hadden afgelegd, werden de tyden der 10 ritten van ieder der korpsen bijeengeteld, en dezen wezen den uitslag aan van den korpswedstrijd, welke was als volgt: Groningen ie prijs, gouden medaille, in 379% sec.Delft de 20 pr., zilveren med., in 381V6 sec. De acht snelste rijders reden nu nog om de personeel© prijzen, wederom leder één rit voor en tegen den wind. De uitslag was ie prijs, goud. med., de heer War- tena, van Amsterdam; 2e prijs, zilv. med., de heer Klein, van Leiden 3e prys, bronz. med., de heer E. J. Burning, van Groningen en 4e prijs de men besloten aan de regeering te advi- seeren geen koelieordonnantie voor Java in te voeren, maar art. 328a van het wetboek van strafrecht voor inlan ders, hetwelk aldus luidt: „metdwang arbeid buiten den ketting van eene maand tot zes maanden wordt gestraft hij die met het oogmerk zich ten koste vaa den (meester of werkgever wederrechte lijk te bevoordeelen, zich geld of gelds waardige voorwerpen heeft doen afge ven bij wege van voorschot voor werk zaamheden die hij in gebreke is gebleven te verrichten," te wijzigen en te lezen als volgt: „Met dwangarbeid buiten dea ketting van een maand tot zes maanden wordt gestraft hij, die na geld of geldswaar dige voorwerpen van zijnen meester of werkgever te hebben ontvangen, bij wege van voorschot voor te verrichten werk zaamheden, zich ten kostte van dien meester of werkgever heeft bevoordeeld,, door opzettelijk zonder wettige redenea in gebreke te blij ve die werkzaamheden te verrichten." „Wanneer de waarde van het geno- tene niet meer bedraagt dan 25 gulden- en de schuldigen nooit ter zake va® diefstal, oplichterij of misbruik van ver trouwen zya veroordeeld, worden deze gestraft met ten arbeidstelling aan de publieke werken voor dea kost zonder loon van acht dagen tot drie maan den." Onder de zaken waarop volgens de nota's door den heer Van Dorsser aan de regeering ingediend, kan worden bezuinigd, behooren de reis-en verblijf kosten aan ambtenaren toegestaan. Even zeer zou het, nu de gewoonte is ge worden om leden van den Raad vaa Indie aan hun eigenlijken werkkring te onttrekken en op reis te zenden, eene belangrijke bezuiniging wezen, wanneer in zulke gevallen eea veel lager dag geld dan van ƒ50 werd toegestaan. Hoe hooger reizende ambtenaren zij ogeplaatst,. hoe minder zij gewoonlijk hebben uit te geven, ea het kaa toch niet de bedoeling wezen dat een raad van Indie uit eene commissie fiaancieele voordeeien trekt, gelijk nu het geval is. (J. B.) Bij gouv. besluit is da exploitatie van het djatibosch-perceel tSekaran-De mit, gelegen in het district Djaterogo, atdeeling Toeban, residentie Rembang, gegund aan F. Buwalda, te Semarang, tegen betaling van ƒ181,350 voor de geheele houtmassa, te voldoen in acht gelijke jaarlijksche termijnen. Het Bataviaasch Genootschap van kunsten en wetenschappen heeft van het eerelid mr. T. H. der Kinderen een prachtalbum gekregen met een groot aantal portretten van eere-, correspon- deerende en directieleden. Het bestuur heeft dat album met groote waardeering ontvangen en zal de ontbrekende por tretten nog zien te krijgen. In eene vergadering der leden van den Planten- en Dierentuin is besloten het terrein en de gebouwen in huur af te staan ann de vereeniging „De ten toonstelling te Batavia in 1893" tégen een huurprijs van f 400 'a oiaands, en onder voorwaarde dat de leden van den planten- en dierentuin over dag vrijen toegang zullen hebben tot de tentoon stelling. De Javalode schrijft: De aartsbisschop van Sirace, aposto lisch vicaris ea pastoor van Batavia A. district, waar de bevolking zoo verspreid woont als in het noorden van Dartmoor. Ieder uur verwachtte ik gisteren te vernemen, dat het paard was gevonden, en dat de dief tevens de moordenaar was van John Straker. Toen er evenwel een dag over verliep en ik bemerkte, dat er behalve de aanhouding van den jongen Fitzroy Simpson niets was gedaan, begreep ik, dat het voor my tijd werd om te handelen. Toch vermeen Ik, dat in een opzicht de dag van gisteren niet is verspild." jyHebt gy dan reeds een gedachte gevormd z/Ik heb my tenminste de voornaamste feiten in deze zaak ver schaft. Ik zal ze n opnoemen, want niets geeft meer helderheid in een zaak dan door er met ©en ander over te spreken, en ik kan niet rekenen op uwe medewerking, als ik u niet op de hoogte breng van het standpunt, vanwaar wij het onderzoek beginnen." Ik vleide my achterover tegen de kussens, blies eenige rook wolkjes uit mijn sigaar, terwyl Holmes voorovergebogen met zyn langen, magere® wysvinger de punten aangaf op de palm van zyn linkerhand en de gebeurtenissen my schetste, die aanleiding had den gegeven tot onze reis. ,/Silver Blaze", zeide by, ^komt nit de Ironomy-stoetery en is even beroemd als zyn vermaarde voorganger. Hij is nu in zyn vijfde jaar en heeft dan ook aan kolonel Ross, zyn gelukkigen eigenaar, vele pryzen aangebracht. Tot op het tydstip van de be wuste gebeurtenis, was hy de gunsteling voor den wedstrijd om den Wesaex Gup, zoodat dan ook drie tegen een op hem was gewed. Hy was evenwel altyd de gunsteling van de sportsmen en heeft hen dan ook tot dusverre nog nooit teleurgesteld, zoodat dan ook met enorme sommen op hem is gewed. Het is daarom duideiyk, dat er velen zyn, die er groot belang by hebben, dat //Silver Blaze" zou worden belet om den volgenden Dinsdag aan de start te verschynen." ffDit feit is natuurlijk in het oog gehouden te King's Pyland, waar de stal van den kolonel zich bevindt. Alle voorzorgen waren genomen om het paard te bewaken. De africhter, John Strater, is een oud jockey, die in de kleuren van kolonel Ross reed, alvo rens hy te zwaarlyvig werd. Hy heeft den kolonel vijf jaar lang als jockey gediend en zeven jaar als africhter, en al dien tyd heeft hy zich als een yverigen, eerlijken ondergeschikte getoond. Hy had drie jongens onder zich, want de stal was niet groot en bevatte slechts vier paarden. Een dezer jongens waakte iederen nacht in den stal, terwyl de anderen op den zolder sliepen. Alle drie waren jongens op wie niets was aan te merken. John Strater die gehuwd was, woonde in eene kleine villa, ongeveer tweehon^ derd meter van den stal verwijderd. Hy heeft geen kinderen, houdt ©r eene vrouwelijke dienstbode op na, en is tamelyk be middeld. De omtrek is zeer eenzaam, maar ongeveer een halve myl noordwaarts bevindt zich een kleine groep huizen, die daar zyn gebouwd door een aannemer in Tavistock, ten gebrnike van ziekelijke personen en anderen, die de zuivere lucht van Dartmoor moeten inademen, Tavistock ligt twee mylen- westwaarts, terwyl aan den anderen kant van den heidegrond, ook op een afstand van twee mylen, zich de grootere stoeterij van Mapleton bevindt, toebehoorende aan lord Backwater, welke bestuurd wotdt door Silas Brown. In alle andere richtingen is de heidegrond niets dan een wildernis, slechts bewoond door wat rondzwervende zigeuners. Ziedaar in algemeane trekken den toestand Maandagnacht, toen he^ ongeval plaatsgreep. z/Dien avond waren de paarden geoefend, en hadden als naar gewoonte water te drinken gekregen, terwyl de stal om negen werd gesloten. Twee der jongens begaven zich naar het huis van den trainer, waar zy in de keuken hun avondeten gebruikten, terwyl de derde Ned Hunter, de wacht hield. Eenige minuten na negen, bracht Edith Baxter, de dienstbode, zyn eten naar den stal, bestaande uit een bord lamsvleesch met kerrie. Zy nam geen drank mee, want er is in den stal een waterkraan, en de stelregel was, dat een jongen als hy in dienst was geen andoren drank mocht gebruiken. De meid had oen lantaarn by zich, want het was zeer donker en haar weg voerde haar dwars oyer da open heide. //Edith Baxter was ongeveer dertig meter van den stal yerwy- derd toen een man uit de duisternis te voorschyn kwam, en haar toeriep te blijven staan. Toen hy kwam te staan binnen dea kring van geelachtig licht, welke werd geworpen door de lan® tiara, zig zy dat hy iemand was met het uiterlijk van een heer; gekleed in een grys pak met een pet van laken. Hy droeg slob kousen en had in zyn hand een zware stok met een knop er aan. Het viel haar evenwel op, dat zyn gelaat zoo bleek en hy in zyne manieren zoo zenuwachtig was. Zyn leeftyd, meende zy, was eer boven de dertig dan daar beneden» Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2