WEDSTRIJDER. POLITIEK OVERZICHT. Van 9 en 8 jiar oud, in de richting van den Nieuwendijk.Natuurlyk haastten rich de voor een groot deel voor het reeds gebeurde verantwoordelijke nieuwsgieri gen het hoopje aanmerkelijk te ver- grooten. De politie, die reeds was ingerukt, zag zich daardoor genoodzaakt, weder mede te trekken. Hoewel dus op den Nieuwendljk en in de Haarlemmerstraat veel volk op de been was, gebeurde er ieitelyk niets, een enkel voorval uitgezonderd. Op den Haarlemmerdijk namelijk begaf zich een der woordvoerders van dezen morgen in den bakkerswinkel „Mercurius" en vroeg om brood. De juffrouw uit den winkel beloofde, waarschijnlijk door on gerustheid er toe gedreven, haar gehee- len voorraad at te staan, zoo haar verder geen overlast zou worden aange daan. Werkelijk werden ook reeds een paar broodeo uitgedeeld, toen een inspecteur van politie de® winkel binnentrad en de juffrouw afvroeg, of zij vrijwillig haar brood weggaf, zeggende, dat zij dit niet behoefde te doen, zoo zij niet wilde. De winkeljuffrouw antwoordde, dat zij in dat geval liever haar voorraad be hield. Daarop maakte de politie ruimte voor den winkel en bleef dezen bewa ken. N* eenig heen en weer gezeul, waar bij de politie zich echter niet tot krach tig optreden genoodzaakt zag, trok het grootste gedeelte der kleine bende tegen twee uur terug naar den Dam. Er viel in den loop van den middag verder weinig bizonders voor op en in den omtrek van den Dam. Toch bleven eenige groepen belangstellenden eene taaie volharding betoonen in het wach ten op de diogen, die komen zouden, en niet kwamen. Door de stadsreiniging waren duizend losse mannen aan het werk der sneeuw opruiming gezet. Even over half vier trachtten twee politieagenten den bekenden venter van de „Oproerkraaier" Kramer te arrestee ren, die met een helper op de Lelie gracht dit blad te koop bood en op de gewone wijze den inhoud opsomde. Kramer echter wist te ontkomen in zijn dicht bij gelegen woning, zijn hel per werd door de agenten echter weg gevoerd. Iets later beproefden weder een inspecteur met eenige agenten Kra mer in den omtrek zijner woning te ar- resteerea, doch moesten onverrichter sake terugkeer en. Een van de beste middelen om orde en rust in een groote stad te handhaven, ontbreekt ons. Londen is tienmaal zoo groot als Amsterdam. Wat i3 de reden waarom in die reusachtige stad de orde zoo voorbeeldig is? Wij gelooven dat de snelrechtsprekende politie-rechtbankea daartoe veel bijdragen. Heeft er in Londen eenige ongeregeldheid plaats gegrepen, dan worden de mannen of kwajongens, die in hechtenis genomen zijn, onmiddellijkreeds den volgenden dag, voor de poütie-rechtbank gebracht. Getuigen uit de burgerij en politie agenten, weten dan nog juist wat ge schied is. Indien het vergrijp niet te erg is, wordt onmiddellijk de straf uit gesproken en met opgave van naam en woonplaats der gestraften, leest men dat in de couranten van dien dag. Wij hebben al sinds jaren op de groote noodzakelijkheid gewezen van zulke snelle rechtspraak. De Engelschen zyn practisch. Ze beseffen dal een po litieagent, die dag aan dag als be schermer der burgerij heeft op te treden tegen de gevaarlijke elementen, welke alle groote steden bevatten, onmogelyk juist alles onthouden kan van elk geval, als hij weken na het voorgevallene voor het kantongerecht getuigenis moet uit brengen. Snelle rechtspleging en on middellijke publiciteit zyn daarom on ontbeerlijk. Hbld. De 3 o c I a a 1-d emocratea te Amsterdam houden Woensdagavond eene protestvergadering tegen het be sluit van het gemeentebestuur in zake de werkeloosheid. Domela Nieuwenhuis zal als spreker optreden. Zaterdagnacht z'ijn elf scha pen van den veehouder P. Grootendorst aan den Muiderbinnenweg, bij Weesp, in de weide doodgebeten en als't ware verscheurd, naar men vermoedt door honden. In de vorige week had hetzelf de plaats bij den veehouder D. Por tengen aan den Stammerdijk, die op die wijze zes schapen verloor. Door den Burgemeester is toen een bevel uitge vaardigd, dat alle groote honden moes ten worden vastgehouden, doch het schijnt, dat dit weinig gebaat heeft, of dat de honden uit andere omliggende gemeenten afkomstig zijn. Voor de rechtbank te Dor drecht had zich Vrijdag een vrouw uit Hoogvliet te verantwoorden wegens mishandeling barer buurvrouw. De pre sident vraagt deze of zich alles feitelijk heeft toegedragen als zij doet voorko men. De mishandelde buurvrouw„Zoo waar als ik hier voor uw toonbank sta." Zaterdagmiddag begaf te Dordrecht eene deputatie uit de werk- loozen zich naar het raadhuis, waar zy door den burgemeester werd ontvangen. Tot den burgemeester toegelaten, gaven zij, die uit een drietal varenslui en een paar losse arbeiders bestonden, hun nood te kennen en het verlangen om door het verschaffen van werk ia het onderhoud van zich en hun gezin te kunnen voorzien. De burgemeester antwoordde, dat van gemeentewege geen werk kan verschaft worden, be houdens het opruimen van sneeuw en schoonmaken van straten, waartoe nog Vrydag een groot aantal arbeiders was gebezigd, dat waarschijnlijk ook wel weer zou geschieden, en waarmeê zich ook het comité tot werkverschaffing bezighield. Verder wees de burgemeester er op, dat de werkeloosheid, waarin de bezoe kers verkeerden, niet als iets buiten gewoons kon beschouwd worden, daar dit met varenslui en losse arbeiders 's winters meermalen voorkomt. Is er echter behoefte aan ondersteuning, dan wordt er in deze gemeente daarvoor veel gedaan, zoowel door de vereeniging „Hulp in Nood", door de uitdeelingen van brood, enz., als door het centraal comité voor armenzorg, dat zitting gaat houden, en de diaconiëa, terwijl, kan men nergens terecht, naar het burgerlijk armbestuur moet verwezen worden. De burgemeester seide dan ook asm hun verzoek tot het mogen rondgaan met een lijst om giften te verzamelen, niet te kunnen voldoen, maar hen aan te raden om, is er werkelijk nood, zich tot de daarvoor bestemde inrichtingen fs vervoegen. Van den burgemeester vertrok de deputatie naar den heer H. C. van de Weg, voorzitter van het centraal comité van armenzorg, die antwoordde, dat wanneer de werkloozen in behoeftige omstandigheden verkeerden, zij zich konden wenden tot een der leden van het sub-comité, die ia hunne wijk werk zaam zijn, en dat, zoo deze hetnoodig achtte, deze hen onmiddellijk zou helpen. C.) Zaterdag is te Utree ht ui t Londen via Vlissingen aangekomen 1300 kilogr. goud, dat verder per posttrein naar Weenen vervoerd werd. Te Opheusden zou V r y dag een hardrijderij gehouden worden door meergegoeden. Een troep arbeiders was hierover ontevreden en trok met een roode vlag over het ijs, roepende „schaatsen af, wij zyn socialen". Alle dames en heeren werden door de bende van de baan gejaagd. Des avonds trok een honderdvijftigtal zin gende door het dorp. Bij de voornaam ste ingezetenen werden de ruiten inge worpen terwijl alle lantaarns in het dorp werden stukgegooid. Zaterdagvoormiddag is R. van Z., knecht bij den heer Kalis, veer man aan de Zwaan, terwijl hij bezig was het ijs in de vaargeul op te ruimen, in de Maas gevallen en ver dronken. Vrij dagmiddag had te Die- ren het zes-jarig zoontje van d'H., die door de moeder met nog twee jongere kinderen eenige oogcnblikkcn alleen was thuisgelaten, het ongeluk door het spe len met een pook in de kachel in brand te geraken, met het gevolg dat hij aan hals, schouders en handen hevige brand wonden kreeg. Vr ij dagavond half negen vond men voor een herberg te Tuddern, een grensdorpje in de nabijheid van Sittard, zekeren Paradijs in bewusteloo- zen toestand. Terwijl men hem op een handwagen huiswaarts vervoerde gaf hij den geest. Daar P. eenigen tijd te voren twist had gehad, vermoedt men, dat hij ten ge volge van mishandeling is ezwekea. Zaterdagmiddag zou vanwege de justitie de lijkschouwing plaats hebben. P. laat eene vrouw en zeven kinderen achter. Woensdagmiddag zoude te Meppel ia de Stadsherberg een execu toriale verkoop plaats he boen van vee en eenig meubilair, in beslag genomen bij een landbouwer te Uffeite. Reeds den geheelea morgen waren tal van personen aanwezig en toen te 1 uur de verkoop begon waren er honderden menschea op de markt. De eerste posten werden voor lage prijzen ge kocht door een broeder van den geëxecuteerde, den eenige die bood, doch toen daarna een ingezetene voor f 1 een kachel kocht, begon het pu bliek van alle zijden op te dringen, zoodat die kachel nagenoeg geheel in elkaar getrapt werd. De deurwaarder wilde daarop den verkoop binnenshuis voortzetten, van welke gelegenheid direct gebruikt werd gemaakt om den stal los te maken en het vee onbeheerd de straten in te drijven. Toen ook daarna slechts één bieder was en b. v. een geheele wagen met turf niet meer dan 50 cent kon opbrengen, werd de verkoop gestaakt. in 2 m. 35 en te Amsterdam in 2 m. 48, zoodat hy, zoo de wedstrijd te Londen zijn komst niet belet had, zoo goed als zeker ook hier zou hebben gewonnen. De heer W. H. Mulier uit Haarlem, de voorzitter van de Intermtiooale Schaatsenrijdersunie, die als rechter op trad, heeft Underborg (Hamburg) en Schilling (Weenen) die evenals de eer ste was achtergebleven, ter disqualificatie voorgedragen. Daa- het reglement van de duitach- oostenrijksche schaatsen wedstrijd- veree niging niet in dit geval voorziet, was dit beroep vergeefsch. Donderdag jl. had te Balk een wedstrijd op schaatsen van mannen plaats, uitgeschreven door de (jsclub Balk" en wel op de korte baan. Op nieuw ontmoetten er elkaar Klaas Hasje, Entjes en Atze Hettinga, onder de 17 ingeschreven, doch van wie er èea aiet opkwam. Op het drietal bleef Entjes staaa en kampten Hanje ea Hettinga, van wie Hanje als overwinnaar uit den strijd trad. Daarop moest de strijd tusscheo Hanje en Entjes beslist worden. Nu is Hanje de snelste rijder ia de twee vorige winters reeds eesige malen dit jaar door G. Eitjes afgereden. Thans echter bleef Hanje overwinnaar en behaalde den eersten prijs, 100, G„ Entjes de premie f 30 terwyi gratificatiën, een gezamenlijk bedrag van 20 uitmakend, aan verschillende rijders werden toege kend. Zaterdagmiddag om één uur hadden te Charlotteaburg de internationale schaatsenwedstrijden om het meester schap van Europa plaats. Afstand 500 meter. Het was eene slechte baan, met drie bochten, waardoor het ryden slecht ging. Mededingers warenHerman, Schroeder en Smith uit BerlijnVon Salzen en Uaderborg uit Hambuig; Adrian uit ScheveningenBeltmann uit Enschedé Frederiksea, Ericson en Bru- zelius uit Stockholm Schelling ea Po- larsen uit Weenen; Seyler nit Müachen. De eerste was Ericson; tyd 54 se conden. De tweede Underborg in 54V6 seconde. De derde Seyler, 54% seconden. Von Salzen, die ook ia de beslissing meereed, viel. Beltmann maakte goeden tijd in 59V6 seconden; hy was ongetraineerd. Aan den wedstrijd over 1500 meter namen 12 rijders deel, onder wie Adrian, 3 m. a8Vs sec. en Beltman 3 m» 26V5 sec. Tot de snelste rijders behoordenUn derborg (Hamburg) 2 m. 51 sec., Eric son (Stockholm) 2 m. 5 r2/s sec. Deze laatsten reden te zamen. Gedurende 2 ronden bleef Ericson minder dan 4 meter achter, hetgeen verboden is. Daardoor kwam hij het eerst aan. De tijd van Fredericson (Zweden) was 2 m. 55l/e, die van Salzen (Ham burg) 2.57. Edan reed te Paterswolde dezen afstand geldhedea voorgevallen, waarbij drie Chineezen en een vijftigtal andere per sonen zouden zïju omgekomen. De posthouder Erntsen en nog twee andere posthouders uit dezelfde afdeeling wares naar Amboinia gevlucht. De beweging werd aan dweeperij toegeschreven, doch van welken aard die was, bleek niet. De bevolking op Wammer bestaat uit mohammedanen, heidenen en ialandsche christeaen, die door elkander wonen. Het bericht van het voorgevallene was den 19a November te Amboinia aangebracht door den resident, die het, op eene dienstreis ia zee zijnde, ver nomen had en terstond naar zijne standplaats teruggekeerd was. Den vol genden dag, 20 November, was daarop de resident, met eene compagnie infan terie onder bevel van den kapitein Nauta, naar Dobo vertrokken. Het verjagen van den posthouder ter Zuidkust van Nieuw-Guïnea kan wel met deze, op de naburige eilanden ont stane beweging ia verband staan. RECHTSZAKEN. Tegen de sociaal-democraat Luitjes (Travailleur) is esae strafvervolging in gesteld ter zake van beleediglng van een magistraats persoon. Van den minis ter Van Tienhoven sprekende, heeft hij gezegd: „een moordenaar blijft een moordenaar". De kantonrechter te Heerenveen heeft in de bekende zaak, betreffende den propagandatocht van het socialis tische zanggezelschap te Wolvega alle beklaagden vrijgesproken, met uitzonde ring van den herbergier N. de Boer, die veroordeeld is tot 1 boete, subs. 1 dag gev. V I S S C H E R IJ- Scheveningen, 21 Januari. De logger Clasina sch. A. Bal. verkocht heden ochtend zyne vaagst voor f285. Voor de visch werd besteed: tongen £0.40 ff 0.55, gr. idem f0.70 0.85, tarbot f 4 it 5, bot f 1.50 ff 1.75. rog f 6 ff 6,25, schelvisch f 0.32 ff 0 61, ka beljauw doode f 2 25 ff 2.50, idem le vende f 5 a 6, schol 14 ff 6 en f 8 ff 10. Van Nieuwediep kwamen 4060 schelvisschen en 18 mand visch ia ver koop. Schelvisch deed 26 tot 60 c°, schol f4 tot f 6 (kl.), f 8.50 tot f 10 (gr.), scharren f 2 tot f 3, kabeljauw i 2 tot 2.25. Nieuwediep, 21 Januari. Door 40 korders werden hier heden 1 tot 5 roggen, 2 tot 15 mandjes kleine schol en 1 tot 3 manden schar aangevoerd rog gold f 1.30 per stuk, kl. schol f 2.50 ff f 2 per mandje en schar f 2 ff f 1.50 per mand. KOLONIËN- De correspondent van de JV. RCl. te Batavia seint: „Java tuchtigde Dobo, kreeg 14 ge wonden. Posthouder Zuidkust Guinea verjaagd." (Volgens de mailberichten van het laatst van December jl. waren er te Dobo, op het {eiland Wammer, stand plaats van den posthouder der Aroe- eilanden, residentie Amboinia, ongare- Zaterdag is Mermeix verschenen voor de commissie van de Panama-enquête* Hij weigerde de gecomproraitteerden ea op de lijst der cheques voorkomende personen te noemen. Ook Laguerre ver scheen voor de commissie en wilde het adres v&n Arton niet opgeven, terwijl hij ook verklaarde het niet juist te weten. Delahaye vertelde op zijn eerewoord*, dat hy een lijst met 172 namen heeft gezien, welke hij evenwel niet wilde noemen. Flouresce heeft voor de en quête-commissie beweerd, dat de minister van buitenlandsche zaken te kennen heeft gegeven dat het bijstorten op de geheime fondsen, waarvan Vrij dag sprake was, besloten is in den mi nisterraad. Een redacteur van de Nouvelliste heeft generaal Feron, oud-minister van óorlog, „geïnterviewd" en deze heeft de door Andrieux, voor de commissie van en quête afgelegde verklaring bevestigd, dat Rouvier uit de geheime fondsen van het departement van oorlog hoeft geput om de regeering te verdedigen tegen Boulanger. De iransche Senaat heeft het ontwerp, dat da Iransche bank machtigt de uit» gifte harer biljetten met 500 mülioea te vermeerderen, aangenomen. De Kamer van afgevaardigden heeft met 315 stemmen tegen 98 de doord© regeeriüg voorgestelde kredieten op hoofdstuk 5 der begrooting vaa eere» dienst goedgekeurd, en met 308 stemmen tegen 193 besloten den post, uitge trokken voor de vicarissen-generaal, die door de commissie was geschrapt, te herstellen. Met 290 stemmen tegen 21S heeft de Kamer een amendement aangeno» men, waarbij de subsidie ten behoeve van kerken en pastoriën tot 490,000 fr. verhoogd wordt. Een heftig incident had er Zaterdag plaats tengevolge van interrupties van een deel d^r baak, ingenomen door ver slaggevers van bladen. Daar eenige af gevaardigden toen de ontruiming dier bank eischten, hetgeen echter niet toegestaan werd, wilden de vertegen woordigers der pers de zaal verlaten. De voorzitter maakte vervolgens een een einde aan dit incident. Bij de fransche Kamer is door Le Hérissé een voorstel ingediend om de leden der tegenwoordige en der voor gaande Kamer met herkies baar te ver klaren. Volgens eene dépêche, uit Panama heeft de vertegenwoordiger der kanaal maatschappij last gekregen zich naar Bogota te begeven, tea einde met de regeericg van Columbia te onderhande ien over eene verlenging van de con kon zyn gekomen. Zyn natte kleeren bewezen, dat hy den vorigen avond toen het zoo stormde en regende, buitenshuis was geweest, en zyn stok, die buigzaam en voorzien was van een loodenknop, was juist een wapen, waarmee men met eenige slagen de vreese- lijke wonden kon toebrengen, die den dood van Straker tenge volge hadden gehad. Daarentegen had men op zyn lichaam geen enkele kwetsuur kunnen ontdekken, terwyi toch de toestand van Strakers mes aantoonde, dat tenminste een zyner aanvallers er mee in onaangename aanraking was gekomen. Daar hebt gy nu alle feiten by elkaar Watson, en als gy my eenig licht in deze zaak kunt verschaffen, zult gy my daarmee zeer verplichten." Met de grootste aandacht had ik naar de feiten geluisterd, die Holmes met eigenaardige helderheid voor my neerlegde. Ofschoon de meeBte feiten my bekend waren, had ik van hunne betrekke lijke belangrijkheid evenmin als hun onderling verband, een goed besef gehad. „Is het niet mogelyk," opperde ik, «dat de snedewond op het lichaam van Straker, toegebracht is met zyn eigen mes tydens de stuiptrekkingen, die volgen op eene hersenverwonding «Dat is zeer goed mogelyk, waarschynlyk zelfs," zeide Holmes. «In dat geval wordt een van de hoofdpunten ten gunste van den verdachte van nul en geener waarde." «En toch," zeide ik, «kan ik my nog niet begrypen op welke theorie de justitie is gaan bouwen." «Ik vrees, dat welke theorie wy ook opbouwen, wy steeds op groote moeielykheden zullen stuiten," gaf mijn metgezel ten ant woord. ïk houd hef er voor, dat de politie van oordeel is, dat deze Fitzroy Simpson, na den staljongen een slaapmiddel te hebben ngegeven en zich op de eene of andere wyze een duplicaat-sleu tel te hebben verschaft de deur van den stal heeft geopend en het paard heeft weggeleid, ongetwijfeld met het doel om hem gewoon weg te stelen. Zyne teugels worden vermist, zoodat Simpson ze het paard zal hebben aangelegd. Na de deur vervolgens achter zich te hebben opengelaten, heeft hij het paard over de heide ge leid, waar hy den trainer ontmoette of door dezen Is achterhaald. Natuurlyk volgde eene worsteling, waarby Simpson Straker de hersens insloeg met zyn zwaren stok, zonder een kwetsuur te ont vangen van het kleine mes, dat Straker tot zelfverdediging had willen gebruiken; hierna bracht de dief het paard naar een ge heime schuilplaats, of ook is wellicht het dier tydens de worste ling gevlucht en zwerft het nu op de heide rond. Aldus wordt dit geval door de politie uitgelegd, en hoe onwaarschynlyk de uitlegging ook is, alle andere zyn nog onwaarschynlyker. Wanneer ik evenwel eenmaal ter plaatse ben, zal ik alles onderzoeken, en zoolang dat nog niet is gebeurd, kunnen wij niet veel verder gaan dan de huidige toestand aangeeft." Het was reeds avond toen wy de kleine stad Tavistock hadden bereikt. Twee heeren wachtten ons aan het station; de een een Blanke, knappe man met haar en een baard als de manen van een leeuw, en met eigenaardig doordringende, lichtblauws oogen, de ander een kleine, vluggebouwde persoon, net en levendig met een dun overjasje en slopkousen, met een langen, dunnen knevel, en zyn oog met een monocle gewapend. Laatstgenoemde was kolonel Ross, de welbekende sportsmen, eerstgenoemde inspecteur Gregory, een man, die als engelsch detective in korten tyd naam had gemaakt. «Het doet my zeer veel genoegen mynheer Holmee, dat gy zyt gekomen," zeide de kolonel. «De inspecteur heeft reeds alles gedaan, wat maar eenigszins kon worden gedaan; ik wil evenwel allee in beweging brengen om te trachten den armen Straker te wreken en myn paard weer in myn bezit te krygen." «Zyn ©r nog nieuwe ontdekkingen gedaan?" «Tot myn spyt moet ik verklaren, dat wy nog zeer weinig vorderingen hebben gemaakt," zeide de inspectenr. «Wy hebben voor het station een open rytuig op ons staan wachten, want gy zult waarechynlyk de plek nog wel willen zien alvorens het donker is; onder weg kunnen wy alles op ons gemak bespreken." Een minuut daarna zaten wy allen in een gemakkelyken lan^ dauer, en rolden de wielen luid ratelend over de keien van d© oude stad in Devonshire. Inspecteur Gregory was vol van de zaak en kwam met een stortvloed van opmerkingen voor den dag£ ter wijl Holmes hem nu en dan met een vraag onderbrak. Kolonel Ross leunde achterover in het rytuig met zyne armen over eikaas? gevouwen ea zyn hoed over zyne oogen getrokken, terwyi ik met aandacht luisterde naar het gesprek fusschen de beide detectiven Gregory deelde zyn ziens wyze mee, welke geheel overeenkomstig was met die welke Holmes m{j in den trein had voorspeld, dat de zyne zon zyn, Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2