NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Zaterdag 28 Januari 1893. No. 2936. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: STADSNIEU W S. Nog eens: de faecaliënbelasting. Een Mausoleum. NEDERLANDSCKE OPERA, FEUILLETON- II I1WM1D* HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31 bis Faubourg Montmartre. Het Bijvoegsel van het blad dat Zaterdagavond verschijntzal bevatten De Bee. Uit Insulinde: Een list van Mahomeddoor Ijampaka. Haarl. Balletjes CL VIL Binnen- en Bui- tenlandsche berichten. Varia. Ad vertentiën. ens. Haarlem, 27 Jan. 1893 Donderdagavond bezochten wy de kunstbeschouwing van het Teeken-Col- lege „Kunst zij ons Doel". Het viel ons op dat de inzending dit jaar niet zoo uitgebreid was, en dat er maar door weinig leden werk was in gezonden. Niettemin was er veel goeds en mocht in de eerste plaats de heer Koster met een paar aquarellen fijn van toon de aandacht trekken. Het werk van den heer R. Dekker, zoo wy meenen, voor het eerst dit jaar in dezen kunstkring exposeerende, maakte eea goed figuur, zyn landschap met windmolens voldeed ons het best. De beroemde schilderij van Israëls, vaartlandschap, was (door de geoefende hand van den heer Graadt van Roggen in een mooien ets terug gegeven, hoewel een zacht wegdoeze lend verschiet en een betere kleurea- overgang in de schilderij veel beter is uitgedrukt. Het werk van den beer P. van Looy was veel beter dan we dit ooit van hem zagen, vooral de voor stelling van vriend Nurks was bepaald goed, de costumes uit dien tijd zeer ge trouw geteekend. Duco Crops' teekeniogen, eigenaardig van vorm en lijnen, trokken ook zeer de aandacht. De heer W. IJzerdraat zond «eni ge aquarellen die zeer harmoni eus van toon waren, evenzoo zond de heer Hc Savry Jr. een aardige aquarel, vermoedelijk in den Hout ge daan, waar men bezig was met het rooien van boomen. Fraaie ontwerpen van bokalen van den heer E. Voet Jr., en een villa-ontwerp van den heer van der Steur maakten een aangename» indruk. Evenzoo een ontwerp van een Nederl. muntstempel van den heer J. Kuijper en eenige .goede teekeniagen van mejuff. van den Arend. Alle inzendingen te bespreken valt ons moeilijk en wij besluiten met den wensch, dat we het volgende jaar de vereeniging op hare expositie nog bloeiender en grooter mogen terug vinden. De door het genootschap /Melpome ne en Thalia" gehouden liefdadigheids voorstelling op 20 Jan. jl. in de Socië teit „De Kroon" heeit na aftrek der onvermijdelijkste onkosten opgebracht de somma van 153,14. Wij dachten nn, dut wij van het nare ding af waren, omdat de Raad het had begraven en aan den heer D. Storm recht gedaan, doch wij hadden ons vergist. Nadat de Raad eerst beslist had de beer Storm valt buiten de bepalin gen der belastingen en daarna diens adres over de intrekking zijner vergnn- ningen aan B. en W. ter afdoening had gerenvoyeerd, begreep iedereen nu zul len B. en W. dat raadsbesluit eerbiedi gen en uitvoeren, en aan D. Storm schrijven de zaak is uit. Doch B. en W. begrijpen, dat zij met dat raadsbesluit waarbij de heer Storm verklaard wordt bniten de belasting te vallen niets te maken hebben, en schrij ven aan den adressantgij kunt uwe vergunningen houden, echter alleen indien gij hetaa.lt en wel betaalt vóór r februari. Dat besluit bereikt den adressant 23 Jannari en dus op een tijdstip dat er vóór I Februari geen vergadering van den Raad meer gehouden wordt. Wij kwalificeeren niet, doch deelen alleen feiten mede. Onnoodig te zeggen dat de heer Storm zich onmiddellijk weer tot den Raad heeft gewend met eerbiedig verzoek zoo mogelijk vóór 1 (Februari aan hem recht te doen, en maatregelen te nemen, dat het om trent hem beslotene tot uitvoeriog kome. Wij twijfelen niet of B. en W. zullen loyaal genoeg zijn om den Raad in de gelegenheid te stellen te beslissen vóór de fatale termijn van 1 Februari geko men is. Naar wij uit goede bron vernemen, beBtaat bij Burgemeester en Wethou ders het voornemen, aan den Raad een voorstel te doen tot het bouwea van een Mausoleum op het nieuwe gedeelte der begraafplaats aan den Schoterweg. Voor hen die «iet weten wat een mausoleum eigenlijk is, doen wy opmer ken dat men het niet beter kan be titelen dan als een gebouw waarin graf kelders beschikbaar zijn. Zulk een gebouw kan eenvoudig of sierlyker worden gemaakt. Het is de bedoeling, dit Mausoleum te maken tot een fraai bouwwerk, in overeenstemming natuurlijk met zijne omgeving en be stemming. Het spreekt vanzelf, dat het verkrijgen van zulk een grafkelder uit den aard der zaak alleen voor personen met eenigszins ruime beurs mogelijk zal zijn, maar wanneer men bedenkt, dat elders by voorbeeld te Heemstede enkele familiën zeer kostbare eigen grafkelders hebben laten bouwen, dan mag men aannemen, dat ook hier van een Mausoleum gebruik zal worden gemaakt. Ook nog om een goede reden. Hoe- velen zijn er niet, die de plaats waar een geliefde doode rust, willen aan wijzen door eenig monument. Dan, zulke gedenkteekenen zijn in ons ruw klimaat weldra bedorven. In het Mausoleum zijn zy echter voor het weer beveiligd. Naar men ons zeide heeft de ge meentearchitect, de heer Jacs. Leyh, een ontwerp gemaakt, dat zoowel de goedkeuring van B. en W., als die der Commissie van fabricage, in alle op zichten wegdraagt. Het ontwerp is zóódanig ingericht, dat het aanvankelijk gedeeltelijk kan wor den uitgevoerd en toch een geheel is. Bij meerdere behoefte kan dan een vleugel worden bijgebouwd. De tariefberekening voor het verkrij gen der kelders, zal, hoewel niet te hoog, zóódanig worden voorgesteld, dat, ook wanneer in den eersten tijd weinig gebruik van het mausoleum wordt ge maakt, de kosten van den bouw de ontvangsten geenszins te boven gaan. Ieder die weieens op de Dreef wan delt en daarbij zijne oogen laat rond gaan, zal zich verbaasd hebben over het zeer onsierlijke muurtje tusschen de school en het museum van Kunst nijverheid. De Commissie van het Museum zag dit evenzeer met leede oogen en zocht naar iets beters, wat zij ten slotte vond in een prachtig antiek hek, dat vroeger prijkte voor een buitenplaats aan de Vecht. Het gelukte de commissie den voorkeur voor den aankoop van dit hek voor eenigen tijd in handen te krijgen, om, daar de middelen van het Museum daartoe niet toereikend waren, te trach ten elders steun te vinden. Zij wendde zich tot de vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het vreemde lingenverkeer alhier, met verzoek om finsncieelen steun. Deze vereeniging was hiertoe wei geneigd, temeer daar het uitzicht werd geopend dat wellicht de fraaie tuin tot welken dit hek toegang geeft en die de meeste» onzer ingezetenen onbekend is, voor het publiek mettertijd zal wor den opengesteld. Echter overwoog de V. tot V., dat haar de zekerheid moest worden gegeven, dat het hek in Haarlem of omstreken zou blyven en stelde derhalve als voorwaarde voor hare bij drage dat deze zal worden teruggege ven, wanneer het hek eene bestemming mocht krijgen buiten Haarlem en hare environs. De Commissie voor het Museum heeft de subsidie onder dit beding aanvaard en binnen niet ver verwijderden tijd zal in de plaats van het plompe muur tje het sierlyke hek verrijzen, dat de omgeving niet weinig zal verfraaien. Het laatste optreden der Nederland- sche Opera op Donderdag 1.1. kenmerkte zich door zooveel goeds, dat men met rechtmatige waardeering van 't schoone en goede, ons door vorige opvoeringen opgeleverd, deze veilig als de best ge slaagde van het seizoen mag aan merken. Gegeven werdDe Stomme van Por- tici van Auber. Men weet dat de mu ziek dezer opera, hoewel niet diepgaand, uitmunt door rijkdom aan bevallige en bevattelijke melodieën, die zoowel op den musicus als op den leek een aan- genamen indruk maken en waarvan men onwillekeurig nog den volgenden dag 't een en ander naneuriet. De in strumentatie van het werk is dikwijls met karakter, altijd met smaak be handeld. Wat nu de uitvoering betreft, kau men zeggen dat deze niets bepaald on genietbaars opleverde: integendeel bijna alles was goed, veel zelfs voor treffelijk. Onder dit voortreffelijke reken ik op de eerste plaats de rol ven Pietrodie vervuld werd door den heer jos. M. Orelio. Over het orgaan van dezen zanger en het gebruik dat hij ervan weet te maken, behoef ik niets te zeg gen zijn groote verdiensten in dit op zicht zijn voldoende bekend. Zelden echter was voor mij zijn geheele per soonlijkheid zoo met de door hem vervulde rol vereenzelvigd als dezen keer. Uit ieder woord, uit elke bewe ging en houding spiak karakter en dit is het toch waarghet in de dramatische kunst vooral op aankomt. Na hem moet genoemd worden de heer D. Pauwels die Massajiiello voor stelde. Ook hij was èn als zanger èn als acteur hoogst verdienstelijk. Jammer dat hij zich geen betere uitspraak der hollandsche taal schijnt te kunnen aan wennen. Vóór het vierde bedrijf liet hij zich verontschuldigen wegens een plotseling ingetreden indispositie, die evenwel van zeer voorbijgaanden aard bleek te zijn; althans tegen het einde van 't werk viel er niet veel meer van te bemerken. De rol van Elvira berustte bij mevr. Engelen-Sewing. Hoewel haar coloratuur niet volmaakt is, had haar zang veel verdienstelijks, dank zij haar helder, welluidend orgaan. De Alfonso-rol welke aan den heer H. Berckmans was toevertrouwd kon mij niet voldoe». Iets onmannelijks mag het karakter der hier voorgestelde per soonlijkheid wel aankleven, maar daar voor moet de hoorder en toeschouwer dan ook worden schadeloos gesteld door eenige meer verkwikkelijke eigen schappen, als belaugryke stemmiddelen en losheid van beweging. Deze efgenschappen heb ik bij den heer Berckmans niet kunnen opmerken en zoo maakte wat hij gaf, niet veel indruk op mij. Het bespreken van stomme rollen ligt minder op mijn weg, anders zou ik mevr. Van Ophèmert-Schwenke een compliment maken voor de m. i. zeer lofwaardige wijze waarop zij zich van haar hoogst moeilijke taak moeilijk vooral omdat men hier zoo licht in het belachelijke vervalt heeft ge kweten. De meer ondergeschikte rollen waren alle voldoende bezet. Het koor was na en dan zeer verdienstelijk o. a. by de Barcarolli in het tweede bsdryf. Enkele keeren echter stond het met den diapason van het orkest op min of meer gespan nen voet. De hoofdfout van het orkest acht ik nog altijd: gebrek aan de zoo onmis bare bescheidenheid; voor 't overige heeft het recht op waardeering. PHILIP LOOTS. Woensdagavond hield prof. B. J. Stok vis uit Amsterdam in Teyler's stichting een voordracht over vergiften en wei vooral over tegengiften. Reeds in oude tijden waren vergiften bekend en ver giftigingen niet ongewoonzooais de oude geschiedenis o. a. der Egyptenaren en Grieken ons leert, terwijl reeds voor dieH tijd Mitbridates VI, die gedurig vreesde door zijn vyanden vergiftigd te worden, zich van te voren daartegen wapende, door z'ch aan allerlei vergiften te gewennen, zoodat hij er voor onge voelig werd, iets dat we heden ten dage nog mithridatismus noemen. Ook reeds voor eeuwen was men bekend met te gengiften, die in staat waren of onder steld werden in staat te zijn den scha delijken invloed van vergiften te neu traliseeren, welke kennis of welk geloof ontstond uit de onder het menschdom ten allen tijde bestaande meening, dat in dezè wereld tegenover elk kwaad weer iets goeds staat, zooals Molière, die het altijd zoo met de medici te kwaad had, het uitdrukte //Ceci tuera Uit het engelsch VAN A. CONAN DOYLE. •71 Vier dagen later bevonden Holmes en ik ons weer in den trein naar Winchester om den wedren voor den Wessex-Cup by te wonen. Volgens afspraak wachtte kolonel Ross ons voor het station en in zyn rytuig reden wy naar het sportterrein buiten de stad. Zijn gelaat stond ernstig en hy was bizonder koel. «Ik heb nog niets van myn paard gezien," zeide hy. z/Gy zoudt het toch zeker wel herkennen als het door u werd gezien vroeg Holmes. De kolonel werd zeer boos. //Ik heb twintig jaar lang aan de wedrennen deelgenomen, maar nog nooit is my zulk een vraag gedaaa," zeide hy. //Een kind zou //Silver Blaze* kennen aan zyn wit voorhoofd en zyn gespikkelde» rechter voorpoot." //Hoeveel wordt er op hem gehouden?" z/Dat is juist het eigenaardige. Gisteren is het zelfs tot vyftien opgeloopen, maar vandaag is het al minder en minder geworden, zoodat gy nn niet meer kunt krygen dan drie tegen een." z/Hm I" zeide Holmee. //Iemand weet er ongetwyfeld van, dat is duidelyk Toen het rytuig den ingang by de groote tribune had bereikt, wierp ik een blik op de lyst der deelnemers en las daarop Wessex-plate. Ieder 50 sovs. met 1000 sovs. voor de vier en vijfjarigen. Tweede pry's 300 pd. st. Derde prys 200 pd. st. Nieuwe rit (een en vjjf achtste myl). 1. //The Negro" van Mr. Heath Newton, (roode pet en brnine jas). 2. //Pugilist" van kolonel Wardlaw, (licht roode pet, blauw en zwarte jas). 8. //Desborough" van lord Backwater, (gele pet en mouwen). 4. //Silver Blaze" van kolonel Ross, (zwarte pet, roode jas). 5. //Iris" van den hertog van Balmoral, (geel en zwart ge streept). 6. //Rasper" van lord Singleford (purperroode pet en zwarte mouweD). z/Wy hebben ons paard ook doen inscbryven en alle hoop op nw woord geateld," zeide de kolonel. //Maar wat is dat? //Silver Blaze" favorite?" Vijf tegen vier voor //Silver Blaze I" klonk het. ffVyf iegen vier voor //Silver Blaze" Vyf tegen vyftien voor //Desborough //Daar hebt gy de deelnemers," riep ik uit. //Zy zyn er alle zes." Alle zesDus myn paard rydt mee," riep de kolonel in groote opgewondenheid uit. //Maar ik zie het niet. Myne kleuren zyn nog niet voorby." //Er zijn er nog maar vijf voorby. Dit moet het zyn." Terwyl ik dit zeide kwam een prachtig, roodbruin paard achter de omheining te voorschyn en ging ons in korten galop voorby met den welbekenden jockey van den kolonel in het zwart en rood op zyn rug. z/Dat is myn paard niet," riep de eigenaar uit. //Dit dier heef geen enkel wit haartje aan zyn lichaam. Wat heeft dat toch te beduiden mynheer Holmes?" //Laten wij den uitslag maar afwachten," zeide myn vriend on verstoorbaar kalm. Hy keek een paar minuten door myn kyker. //UitstekendEen prachtige afrit I" riep hy plotseling uit. //Daar komen zy by de bocht Uit ons rytuig hadden wy een prachtig gezicht zooals zy daar recht op ons afkwamen. De zes paarden waren zoo dicht bij elkaar, dat men ze met een karpet had kunnen bedekken, maar halver wege schoot het paard uit den Mapleton-stal naar voren. Alvorens zy ons echter hadden bereikt, werd //Desborough" voorby gehaald en schoot het paard van den kolonel in vliegende vaart met ruim zes lengten voor zyn mededinger, den eindstreep voorby, terwyl //Iris" van den hertog van Balmoral niet zeer mooi als derde aankwam. z/Het is in ieder geval door my gewonnen," hygde de kolonel en veegde met zyne hand over zyne oogen. Ik moet bekennen, dat ik er niets van begrip. Yicdt gy nn niet mynheer Holmes, dat de geheimzinnigheid lang genoeg heeft gedourd Zeker kolonel. Gy kunt alles te weten komen. Zullen wyga zamenlyk eens naar het paard gaan zien. Hier is het," ver?olga

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1