Commissie „Koffie en Brood". DE OPLOOPJES. gIJsbericliteii. BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. cel*". Die tegengiften waren volgens onze begrippen vrij zonderling. De oude therukels bestonden uit meer dan 50 verschillende stoffen, mair waten dan ook goed voor alles en beschermden tegen alle vergiften. Verder hoor en we van een Alexipharmacon en van stee- nen gevonden in de io ge wanden vaa die* ren die dezelfde eigenschappen hadden en misschien werkelijk zouden hebbea door hun gehalte aan looizuur. Evenwel was dit alles tasten in den blinde. De schei kunde eerst maakte het mogelijk met zekerheid een weg te kiezen die leiden zou tot wetenschappelijk vastgestelde feiten. De tijd van Lavoisier in Frank rijk en v. M*rum in Haarlem zag hier van het begin. Na deze inleiding sprak Z.H.G. over de wijze waarop tegengiften kunnen werken. Hij onderscheidt scheikundige en phytiologische tegengiften. De eeiste neutraliseeren buiten het inwendige van het lichaam, dat is buiten de bloeds- baan, de vergiften door ze te verande ren in onschadelijke stoffen, de laatste ontvouwen in het lichaam een werking tegengesteld aan die van het vergift. Die werking kan plaats hebben in tegenovergestelden zin op het hetzelfde deel van ons organisme, zooals bij de ware antagonisten het geval is, of ze kunnen op geheel verschillende deelen werkende toch elkanders werking op hefEen. Vergiftigt men een dier met strych nine het bekende muizentarwe vergift dan treden er allerhevigste krampen op. Deze ontstaan door prikkeling van het ruggemerg. Geeft men nu chloral of chloraforra dat ook, maar in tegenge stelden zin cp het ruggemerg werkt dan is dit een antagonistische werking. Even wel kan men ook de krampen doen ophouden door curare, het bekende pylvergift dat de uiteinden der zenuwen in de spieren verlamt, te doen inwerken. Spreker deelt nu mee dat hij voor on geveer 2 jaar onderzoekingen heeft ge daan over de tot dusverre niet opgeloste vraag of er werkelijk zulke antagonisten zijn als hier in dit geval chloral en strychnine schijnen te zijn. Te dien einde heeft hij proeven gedaan op het ultge sneden hart van de kikvorsch, „der schltlpfrige Freund des PhysiologeD, heeft hij die proeven zoo eenvoudig mogelijk genomen. De beschrijving van de geheele inrichting zou te ver voeren de proeven waren zoo ingericht dat van het levende hart door runderbloed doorstroomd, de intensiteit en grootte der samentrekkingen konden worden afgelezen. De proeven werden vooral gedaan met mucarine, het sterke vergif uit een paddenstoelsoort en de digitaline, een alkaloid uit het roode vingerhoedskruid, By aie proeven bleek dat elk op zich zelf een geheel antagonistischen invloed op hef hart bezat, en zij, gelijk aange wend, elkander's invloed verminderden, in de juiste verhouding ook ophieven, zoodat spreker tot de conclusie geko men was dat er wel antagonisten be staan. De Fianschman Maurat had dit evenwel bestreden. Nog laat spreker een opmerking volgen. Gaan we de werkingen, die in de bewerktuigde, en die welke in de doode natuur plaats hebben, vergelijken, dan heeft men altijd sterker of minder sterk, gehecht aan een levenskracht die de eerste van de tweede onderscheidt, Het aannemen van die kracht is dik wijls een beletsel geweest voor de ont wikkeling der strenge wetenschap, daar veel met haar werd verklaard of liever niet verklaard wat door latere proeven kan worden onderzocht. Nu schijnt het wel dat er toch werkelijk geen essen tieel verschil bestaat tusschen de krach ten en verschijnselen in ide doode en die in de levende natuur. Het doode ferment n.l. de invertase dat suiker splitst in twee soorten de rechts- en de linksdraaiende, werd op een bepaalde wijze door curare en chinine zoo ge ïnfluenceerd dat de hoeveelheid veran derde suiker uit de verhouding waarin die beide stoffen werden toegevoegd, kon worden berekend. Verder releveerde het feit dat voor een bepaalde spr. scheikundige verbinding een zekere warmte noodig is, evenals in de levende natuur. Mogen we uit dit alles een conclusie trekken, dan is het deze dat de krachten in de levende en doode natuur niet werkelijk verschillen en de hypothese van de levenskracht ons tot niets dient. Spreker werd aan het eind warm toe gejuicht. Heden hebben 1002 kinderen en 411 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeling van koffie en brood. Omtrent het onderhoud, dat Donder dagmorgen Halfi en Schouten hadden met den burgemeester, hebben wij nog vernomen, dat zij behalve om werk, ook verzochten om met een bus langs de huizen te mogen collecteeren. De burgemeester, belovende dat hy over het verschaften van werk met de wet houders zou beraadslagen, verklaarde pertinent, de toestemming tot eene collecte niet te kunnen geven. Immers, de opbrengst van zulk eene verzame ling zou aan iedere controle ontsnappen, Ia den loop van het onderhoud werd door de beide mannen het aantal werk loozen begroot op 600 700, een cijfer dat ons veel te hoog toeschijnt. Wyselijk begaf zich de burgemeester over dit cijfer niet in debai, maar deed de bezoekers toch opmerken, dat zoo lang hij zich herinnert, altijd 's winters een paar maanden werkloosheid is ge weest, vooral voor de werklieden uit het bouwvak. Zooals men weet, heeft men zich aan het verbod om eene collecte te houden, niet gestoord, en zijn een negental per sonen deswege gearresteerd, waaronder drie van de leden der deputatie, die dan toch weten konden, dat het hun niet geoorloofd was. Tegen deze negen werd proces-verbaal opgemaakt en zij werden den geheelea dag aan het bureau in bewaring ge houden. Het was wel niet te denken, dat het Donderdagavond weer stil zou zijn op straat. Ongeveer te zeven uur schoolden jongens samen by de Nieuwe Groen markt, op de aanmaning van den aldaar geposteerden agent om door te loopen, bewerende dat er dezen avond uit deeling van brood en koffie zou plaats hebben. Natuurlyk was dit onwaar. Toen de jongenstroep grooter werd, kwam de inspecteur Wijbenga met den «djunct Van Asperen er eens doorheen wandelen en weldra gingen de jongens bij groep jes naar de Groote Markt. Het duurde niet lang, of ook hier pakten zich allengs groepen nieuwsgie rigen en jongens samen. Tusschen hen in liepen een viertal agenten van politie onder den inspecteur Wybenga heen en weer. Naarmate de kykende menigte aangroeide, slonk het geduld van den inspecteur en het sloeg juist halfacht, toen dat geduld gansch en al ten einde was en hij de agenten ge lastte de groepen uit elkaar te jagen. Met de blanke sabel trokken de agenten er op in en het was eigenaardig om te zien, in welk een minimum van tijd de geheele Markt was schoonge veegd, zonder dat de agenten klappen hadden behoeven uit te deelen. Natuurlijk kwamen enkelen wel weer terug, maar de schrik zat er toch onder. Van dat oogenblik gelastte de politie op de drukste punten de voor bijgangers om door te loopen, een zeer praktische maatregel, die de ophoo pingen goeddeels onmogelijk maakte. Intusschen besloten wy den burge meester, dien wij des middags door de vergadering van B. en W. niet te spre ken hadden kunnen krijgen, thans te interviewen over wat dien middag in de vergadering van B. en W. omtrent het verzoek der deputatie was be sloten. De Burgemeester gaf ons uitvoerige inlichtingen. Met de Wethouders had ZEA. gezocht naar werkjes, die anders later gedaan zouden zijn, ten einde die nu dadelijk te laten uitvoeren. Zoo zai bijvoorbeeld het maken eener schoeiïag langs de Leidschevaart spoe diger dan aanvankelijk het plan was, worden aanbesteed (over 14 dagen) voorts zai men werkloozen zetten aan het steenenkloppen, graven van gaten voor boomenplanting, ophoogen van een stukje land. Met oen en ander hoopt de Burgemeester wel tijdelijk een 40 50 personen werk te kunnen verschatten. Het komt ons voor, dat dit een nuttig besluit is, dat waardeering, verdient, vooral ook om de snelheid waarmede is gehandeld. De Burgemeester was des avonds met den Secretaris, benevens eenige ambte naren, op het Stadhuis aanwezig. Toen wij het Stadhuis verlieten, was een menscnenophooplng bij de Anegang waar te nemen, die op een gegeven oogenblik zonder eenige moeite door de politie werd uiteengedreven. De sabels werden zelfs niet getrokken. Duidelijk was dan ook te zien, dat de avond geen groote onlust meer zou brengen. Er werd bijna niet gezongen en er waren veel minder van die lastige kleine jon gens op de been, dan den vorigen avond. Denkelijk hadden verstandige vaders en moeders hen thuisgehouden. Later werd in de Schachelstraat bij het lokaal van het Lager des Heiis door den adjunct Kempers en drie agenten een troep jongens uit elkaar geslagen en sedert bleef het ook in die straat rustig. Te tien uur was er van ophooping geen sprake maar. Er waren veel meer menschen op de been dan anders in dezen tijd: ware de avondlucht niet zoo kil geweest, men had aan een zo meravond kunnen denken. Te elf uur was de Groote Markt verlaten, en waren de omliggende straten ontruimd. Geen enkele ruit werd ingeworpen. Wel werden eenige jongens opgebracht. Ditmaal was dan ook de steenhoop op de Oudegracht tijdig bewaakt. De burgemeester van O verveen, be vreesd dat men ook aan zijne gemeente een bezoek zou brengen, had reeds des middags langs de straat alle puin laten wegruimen en verzocht om eenige hu zaren, die bij eventueele moeilijkheden zouden kunnen optreden. Te acht uur reden twaalf huzaren met twee onderofficieren erheen, maar de vrees van den burgemeester bleek ijdel te zyn geweest. Er geschiedde niets cn te tien uur keerden de huzaren naar de kazerne terug. Ook de haailemsche politie ging, voor zoover ze geen nachtdienst had, naar huis om een welverdiende rust te smaken. De negen arrestanten van dien morgen werden losgelaten, na een ern stige berisping en de waarschuwing, dat zy bij herhaling zeker wegens bedelarij zouden worden vervolgd. Heden (Vrijdag) morgen vervoegden zich namens de werkloozen, Schouten en Bistiaans by den Burgemeester, om het resultaat van de bespreking van B.ea W. te vernemen. De burgemeester deelde hun mede wat besloten is. Door de hoofdopzich ters Michielse en Verko-en zullen nu 40 man aan 't werk worden gezet, Naar wij vernemen, zijn drie vin de personen die Donderdag wegens het collecteeren werden gearresteerd, thans weer aan het inzamelen van geld. De u i t s 1 ag d e r v e r k i ez ing voor de Prov. Staten van Groningen, voor de vacature Geertsema, is de vol gende Aantal kiezers 2965 uitgebracht 552 stemmen. Gekozen mr. H. Frima (lib.), met 276 stemmen. Jhr. ;0. Q. vau Swinderen (antir.) verkreeg 269 st. Donderdagmorgen is te Amsterdam de kennisgeving verschenen waarbij B. en W. naar aanleiding van het raadsbesluit van 18 Jan. jl. bepalen, dat te beginnen met Maandag 30 Januari de Nieuwmarkt weder voor algemeene dagmarkt wordt opeage steld, met dien verstande echter, dat aldaar aan niemand meer dan ééae plaats van negen vierkante meters voor de uitstalling zijner goederen zai wor den toegestaan. Ook het Waterloopleia blijft als dag- markt gehandhaafd. Op den Loosduinschenweg te 'sHage werden Woensdag twee offi cieren te paard door een drietal leeg- loopers aangehouden en bemoeilijkt. Toen een der officieren dreigde de lustige klanten met zijne sabel te doen kennismaken, kozen zij onder eea vloed van scheldwoorden het hazepad. Dinsdagavond had zekere L. uit 's Graveazande op de wissel plaats van de stoomtram te Poeldijk, het ongeluk om, verblind door het felle licht der locomotieflinUarn met de ma chine in aanraking te komen. Met het hoofd kwam hij juist in het glas van een dier lantaarns terecht hetwelk ver brijzeld werd en verscheidene wonden het aangezicht veroorzaakte terwijl hem door de machine een hiel gedeel telijk werd afgereden. Hevig bloedend doch overigens niet gevaarlijk gewond werd hem door dr. Huisman de eerste hulp verleend en is hy vervolgens van huis zijner woonplaats getransporteerd. Door het tijdig stoppen van den ma chinist werd een ernstiger ongeluk voor komen. In Winschoten zijndebal- dadigheden weer begonnen. Bij nacht heelt men eene spiegelruit met een baksteen ingeworpen in de Heerensocie- teit. Ook werd eene ruit verbrijzeld in de woning van den heer E. Ruibiag, Dadelijk is de politie begonnen naar den dader te zoeken gevonden is deze nog niet. Donderdag is te H&rlingen aangehouden Jan Beenea, die dezer da gen bij de overbrenging naar het paleis van justitie te Leeuwarden ontvluchtte. Hij had zich verscholen in een hoop vlas ten huize van zijn zwager, die na bij Harlingen woont. Een medegevan gene, die ook ontsnapte, werd onmid dellijk aangehouden. Beenea is naar Leeuwarden opgezonden. De mededingers nit Weenen die deel namen aan den j oogsten internationalen wedstryd op schaatsen bij Berlijn, heb bea de rechtvaardigheid der uitspraak van de jury betwist. De Zweed Gre nander werd door de jury, die uit 7 leden bestaat, als overwinnaar begroet. De Weeners koaden zich met deze be slissing niet vereenigen en wisten te bewerken, dat de jury nogmaals zitting hield. De tweede uitspraak was evenwel gelijkluidend met de eerste en Gre- nander blijft dus kampioen voor Europa in het kuostrijden. Uit Grave wordt gemeld van Donderdagavond omstreeks zes uur: Een seinschot is gelost, meldende de werking aan den benedenmond van de Beersche Overlaat. De ijsdam is een halt uur boven de stad. Rivierstand 9.30, vallend water. Uit Vreeswijk meldt men: Door den dooi der laatste dagen is het ijs in de Lek ongeveer een bal ven d. na. afgenomen. By de jongste peilingen voor ons dorp bleek het dat de geringste dikte nog 20 c. M. bedraagt. Bij het veer heeft de overtocht nog geregeld te voet of met de schietschouw plaats. Ry- en voertuigen mogen echter niet meer passeeren. Het ys in de rivier is nu zoo glad en gelijk geworden, dat het zeer goed berijdbaar is. Eenige personen hebben dan ook daarvan reeds gebruik gemaakt en over de Lek een tochtje op schaatsen [ge daan naar naburige plaatsen. In de nabijheid van ons dorp in Vaartschen Rijn en Merwedekanaal lig gen ongeveer een honderd vijftig'al sche pen en stoombooten ingevroren, waar onder wel een zestigtal tjalken en pra men uit de noordelijke provinciën, de meeste met lading ia voor elders. Daar het meereadeel der schippers hunne gezinnen aan boord hebben, is de bevolking van ons dorp dus sinds eenige weken mat een groot aantal op- wonenden vermeerderd, wat natuurlijk voor de neringdoenden hier lang niet oavoordeelig is, zoodat deze niet sterk naar de opruiming van het ijs verlan gen. t Uit Doesburg dd. 26 dezer: De schipbrug is heden middag te 3 uur afgenomen. Door het wassen van het water vreest men dat het ijs zich in beweging zal zetten. De overtocht geschiedt per pont. M?n schrijft uit Maastricht: De Jeker is vallende en zijn de mees te overstroomde straten van het water weder bevryd. Alleen de Pieter- Begijnenstraat staan nog gedeeltelijk blank en moet daar de verbinding door karren worden onderhouden. Groot is de schade, door deze overstrooming aan gebouwen en huisraad veroorzaakt. Wan neer geene afdoende maatregelen wor den getroffen, dan zal het zuidelijk ge deelte der stad, dat herhaaldelijk van deze overstroomingen heeft te lijden gehad, weinig als woonplaats worden gezocht. Uit Roermond meldt men van Don derdag namiddag Was er gisteren een weinig val, he den is de Maas tot 18.40 M. bovenA. P. gestegen. Het water bedekt de geheele stads weide. De wegen naar Hateboer, Donk, de Weerd en Mijaheerkeus staan geheel onder. Gelukkig wordt uit het Zuiden val geseind. De wegen naar Roosteren staan on der water, men kaa in dit dorp niet komen. Uit Ruhrort meldt men De Rijn staat wederom, schijot zich bij Wesel voor de spoorbrug op elkan der gesteld te hebben, zoodat nu de Benedenrijn moet beginnen te kruien om hier lucht te krijgen. In den loop van den dag verwacht mes hier het ijs van de Moesel, misschien brengt dit opnieuw den boei in beweging. Het water is 1.80 meter gestegen en staat M. 4.16 aan peilschaal. Zuidenwind, zacht weder boven 30 R. RECHTSZAKEN- Donderdag behandelde het gerechts hof appèl Ockeloen, door de rechtbank hy, toen wij het afgeperkte terrein betraden, waarop alleen eige naars met hunne vrienden toegang hebben. //Gy behoeft slechts zyn kop en pooten in spiritus af te wasschen, dan zult gy ont dekken, dat het dezelfde //Silver Blaze'' van vroeger is." „Gy doet my verbaasd staan." //Ik heb het paard zoo gevonden, en heb my de vrijheid ver oorloofd het aan den wedstryd te laten deelnemen zooals het bier is gezonden." //Waarde heer, gij hebt wonderen verricht. Het paard ziet er friBch en gezond uit. Het heeft nooit in zyn leven zoo goed ge- loopen. Ik moet my duizendmaal by u verontschuldigen, dat ik aan uwe bekwaamheid heb getwyleld. Gy hebt my eeu grooten dienst bewezen door my myn paard terug te geven. Gyzoudtmy evenwel een nog grooter dienst bewijzen, als gij de hand kondet leggen op den moordenaar van John Straker." z/Dat heb ik gedaan," zeide Holmes kalm. De kolonel en ik staarden hem verbaasd aan. z/Hebt gij hem ontdektI Waar is hy dan?" //Hij is hier." //Hier. Waar?" //Op het oogenblik in myne nabijheid." De kolonel werd rood van toorn. //Ik besef ten volle, dat ik verplichtingen aan u heb mynheer HolmeB," zeide hy, //maar wat gy my daareven hebt gezegd moet ik beschouwen als een zeer misplaatste scherts of als eene beleediging." Sherlock Holmes begon te lachen. //Ik verzeker u, kolonel, dat ik u niet van den moord zal beschuldigen," zeide hy, yde werke lijke schuldige staat vlak achter u!" Hy deed een stap zy'waarts en legde zyn hand op den glan- zenden nek van den volbloed. //Het paard!" riepen de kolonel en ik gelyktydig uit. //Ja, het paard. En het moge eene verzachting van zyn schuld zijn, als ik zeg, dat het in zelfverdediging plaats had, en dat John Straker een man was, geheel uw vertrouwen onwaardig. Daar gaat echter de bel en ik heb nog wat bij dezen wedren gewon nen, zoodat ik eene verdere verklaring maar tot een geschikter gelegenheid zal uitstellen. Toen wy dien avond naar Londen terugkeerden hadden wy ieder een hoekje van een Pullman-coupë ter onzer beschikking, en ik geloof wel dat de rit voor kolonel jRoss even fckort duurde als voor my, terwyl wy daar zaten te luisteren naar het verhaal van onzen reisgezel over de gebeurtenissen, welke dien Maandagnacht ia de stallen te Dartmoor hadden plaats gevonden en op welke wyze hy de geheimen had ontward. //Ik beken," zeide hij, //dat de theorie, die ik had opgemaakt naar aanleiding van de berichten in de nieuwsbladen, geheel ver keerd was. En toch waren er daarin aanwijzingen, die echter hun juiste waarde verborgen, doordat zy door andere bizonderheden op den achtergrond werden gesteld. Ik begaf my naar Devonshire in de overtuiging, dat Fitzroy Simpson de ware schuldige was, hoewel ik natuurlyk wel inzag, dat de bewyzen tegen hem niet volledig waren. Het was op het tydslip, dat ik in het rytuig zat, juist toen wy het huis van Straker bereikten, dat de groote beteekenis van he feit, dat het lamsvleesch met kerrie was voorzien, my duidelyk werd. Gy zult u herinneren, dat ik verstrooid was en bleef zitten toen gy allen reeds waart uitgestapt. Ik verbaasde my over mij zelf, dat ik zulk een in het oogspringend spoor had kunnen overzien. #Ik moet bekennen," zeide de kolonel," dat ik zelfs nu nog niet kan inzien, hoe het ons van dienst is kunnen zyn." //Het was de.eerst® schakel in myn keten van redeneering. Opium in poeder is volstrekt niet smakeloos. De reuk is niet onaange naam maar toch duidelyk waarneembaar. Als het in gewoon eten werd gemengd, dan zou de eter ongetwijfeld de aanwezigheid er van ontdekken en er waarschynlyk niet meer van eten. Kerrie was juist het geschikte middel om de aanwezigheid speurloos te maken. Het is onmogelyk om te veronderstellen, dat diejvreemdeling Titzroy Simpson er de hand in zou hebben gehad, dat dien avond in het eten kerrie werd gedaan, cn de samenloop van omstandig, heden zon toch zeker te wonderbaarlijk zijn om te veronderstellen, dat hy toevallig voorbijkwam met opium in zyn zak op denzelfden avond, dat den staljongen een bord eten werd gebracht, waarin de smaak en reuk van opium niet te ontdekken waren. Dat is ondenkbaar. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2