DE ERFGENAME. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 10e Jaargang. Dinsdag- 31 Januari 1893. No. 2938. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. Commissie „Koffie en Brood". BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37^. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour anti en. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONESSucc.Parijs 31 bis Faubourg Montmartre Hiiklku, 30 Jan. 1893. ft Alhier is In den ouderdom van 59 jaar overleden, de heer A. Merens JCz., sedert 24 April 1871, notaris alhier. Men meldt ons f Door de naamlooie vennootschap ;,werf Conrad", alhier, directeur de heer P. Goedkoop Di.werd Zaterdag met goed gevolg te water gelaten het eerste van de beide baggerperswerktnigen, aan ge noemde werf in aanbouw voor rekening van het russisch goevernement ten be hoeve van de verbetering van de rivier de Wolga. it Deze vaartuigen zijn 42 M. lang, 7,50 M. breed en 2.60 M. hol. Het machine vermogen zal 375 i. p. k. bedragen. De bonw geschiedt onder speciaal toezicht van het bureau Veritas. De uitvoering, door den heer J. Steenman Zaterdagavond in de boven- zaal der Vereeniging, met zijne kinder zangklasse gegeven, ten voordeele der gratis uitdeeling van brood en koffie gegeven, die uitvoering mag zeker zeer goed geslaagd heeten. Reeds het zuivere, reine geluid van de kinderstem op zichzelf is zelfs voor het minst ontwikkelde gehoor een genot hoeveel te meer dan niet, wanneer, zooals hier, goede oefening en leiding daaraan waren toegevoegd. De verschillende nnmmers welke de zangklasse, 42 kinderen sterk, ten ge- hoore bracht, vielen dan ook zeer in den smaak van de toehoorders. Het financieel resultaat der uitvoering hopen wij later mede te deelen. Heden hebben 854 kinderen en 330 volwassenen gebruik gemaakt van de gratis uitdeeliag van koffie en brood. Een bewijs van het feit, dat men ook in onze dagen door noesten vlijt vooruit kan komen in 'de wereld, is de om standigheid dat in de Paarlaaroteeg No. 3 de heer C. van Zalen een winkel van schoenen en laarzen heeft geopend. Aanvankelijk als bediende in dit vak werkzaam, slaagde hjj er later in, een eigen zaak te vestigen op den Bnrgwal en is nu, na eenige jaren daar te heb ben gewoond, naar een drukkeren stand, Paarlaarsteeg, kunnen verhuizen. De winkel ziet er net uit en is blijk baar van wat er in het vak alzoo voor komt, goed gesorteerd. Als eene eigenaardige tegenstelling met de relletjes, welke in de vorige week gedurende een paar avonden heb ben plaats gehad, en de gesprekken en berichten over werkeloosheid, die ook onze gemeente nog al heette te heerschen' inde laatste dagen hebben gelukkig bewezen, dat het in Haarlem hiermee nog volstrekt niet zoo slecht is gesteld, werd Zaterdagavond door de Sehilders- en Behangersvereeniging „Hulp lenigt den Nood", gezellig en opgewekt feest gevierd. Deze vereenigiog, met een ledental van 115 personen, allen in on dergeschikte betrekking, vierde in de „Groote Vauxhall" haar io-jarig be staan. Het doel der vereeniging is in het algemeen om den toestand der leden te verbeteren, en 0. a. door hen bij ziekte of ongelukken geldelijken steun te verleenen, welke kan toenemen naar mate men langer lid is. Na bijv. 5 jaar lid te zijn geweest, wordt bij ziekte ge durende drie maanden f6.per week uitgekeerd. De contributie der leden is fo. 10 per week. De zaal welke fraai versierd was, dank zij de zorgen vooral van den heer J. Meijer, lid van „Hulp lenigt den nood", was tamelijk vol, daar alle leden het recht hidden twee dames te introduceeren. De feestavond begon met het officieele gedeelte, nml. met een welkomstgroet van den voorzitter, den heer J. Haeseker, en de verslagen van den secretaris en den penningmeester, de heeren F. van Huizen en J. van der Wijde. Uit deze verslagen bleek, dat de ver eeniging veel heeft te danken aan den heer Jb. Machielsen, oprichter en in de eerste jaren voorzitter van de vereeni ging, dat in de 10 verloopen jaren is ontvangen /3457>99Ü en uitgegeven /2005.9a zoodat de kas op 1 Januari j.l. sloot mot het aanzienlijk saldo van f 1452.07X. Bovendien heeft de ver eeniging er veel toe bijgedragen om het loon voor velen met 2 Cts. per uur verhoogd te zien. Als een zeer merkwaardig feit kan ook worden ver meld, dat de heer J. van der Wijde ro jaar lang als penningmeester van de vereeniging heeft gefungeerd. Als bljjk van belangstelling en erkentelijkheid voor de uitstekende wijze, waarop hij zich in deze functie van zijn taak heeft ge kweten, werd hem namens de vereeni ging door den voorzitter een fraai, gou den remontoir met inscriptie aange boden. Het feestprogramma bevatte drietoo- neelstukjes „Het Kind van den Huize", „Een prijs uit de loterij", en „Daar is mijnheer", weike uitnemend werden ge speeld. Vooral de laatste twee stukjes voldeden uitstekend, en in het bizonder werden de damesrollen goed vertolkt. Ook de teekenmeester voldeed met zijne vlug-teekeningen goed. Een ge zellig bal besloot den avond. Aangaande de aanranding té Houtrijk en Polanen, die wij in ons vorig num mer mededeelden, wordt nog het vol gende gemeld: In de woning waaruit het meisje op zoo laaghartige wijze werd weggedra gen, is een kast opengebroken en daaruit ƒ2.25 ontvreemd, terwijl op de tafel een met potlood geschreven briefje werd gevonden, waarin werd verklaard, „dat men alleen geld zou ontvreemden, wijl andere zaken de politie op het spoor der daders kon brengen en dat de dochter in het water was geworpen". Zaterdagmiddag werden te Halfweg twee personen aangehouden, doch on middellijk weder op vrije voeten ge steld. De toestand van het meisje was Zon dag iets beter. Wat de ijsploeg niet vermag, heelt de stoomboot de „Volharding" van den heer Carsjens volbracht. Zaterdag jl., heelt zo het ijs van de Oude Wetering tot Amsterdam opengemaakt, zoodat de gewone dienst heden weer is hervat. Te Haarlemmermeer zijn van 't begin der veeziekte 15 stallen besmet ver klaard. Thans zijn nog 4 stallen besmet. Geen enkel rund is in dien tusschen- tjjd aan die ziekte bezweken. De liberale kiesvereeniging „Haar lemmermeer" heeft eene vergadering ge houden onder presidium van den heer Van Ondermeulen te Heemstede. Na bespreking der wetsontwerpen kiesrecht en belasting, werd besloten de volgende vergadering te houden te Hoofddorp en alsdan voor- en tegenstanders uit te noodigen, hunne bezwaren toe te lichten. In den ouderdom van bij na 73 jaren overleed te Rijp een zonder ling de man was vroeger weesvader in het gemeente wees- en armenhuis al daar. Het planken huisje, waarin nu zijn stoffelijk omhulsel zal worden ge legd, is door hem zelve gemaakt, reeds geruime» tijd geleden, en ging met hem mede, als hij van kosthuis veranderde. Tot kort vóór zyn dood tobde hij er over, dat zijn laatste woonplaats nog niet geheel naar zyn zin was en gaf hij den wensch te kennen er nog gaarne aan te willen werken. Naar het Bbld. verneemt, is de commissie tot leniging van den nood der werkloozen te Amsterdam Vrijdag onmiddellijk aan het werk getogen. Een groot aantal kaarten zijn verzonden naar de verschillende werklieden ver eenigin- ges, stichtingen van liefdadigheid en ook aan een aantal bizoadere personen, die dagelijks met de werklieden in aanra king komen. Het verzoek is daarbij gedaan, die kaarten in te vnllen of te doen invullen met de namen van de werkloozen (geheel onverschillig of zij tot hunne vereeniging behooren), die naar hunne meening voor ondersteuning in aanmerking moeten komen. Die kaarten worden daarna door de commissie ten spoedigste gecontroleerd, en wanneer werkelijk gebleken is, dat hulp noodig is, zal dadelijk ondersteu ning verleend worden. Een niet onbelangrijk bedrag is reeds als giften iugekomen, maar dat bedrag is bij lange u& niet voldoende om in den nood van zoo velen, al was het maar eenigszins te voorzien. Met belangstelling vernam het U. Ddezer dagen, dat eenige teringlijders, die hopeloos schenen, door een geneesheer te Utrecht met guajacol zijn behandeld en thans herstellende, althans veel verbeterd zijn. Te Rotterdam is, ten einde zooveel mogelijk in de heerschende werkeloosheid te voorzien, eene ver eeniging gesticht onder den naam „Rotterdamsche trottoirreinigiu g-maat - schappij". Tegen betaling van 20 cent per week worden de trottoirs voor de huizen tweemaal per week geveegd en eenmaal geschrobt. Reeds hebben een aantal personen zan de commissie hunne medewerking toegezegd. De b y n a anderhalve hec tare bouwland, door de Afdeeling Sliens van den Bond voor algemeen kies- en stemrecht onlaDgs onder borgstelling van de afdeling Stiens der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen en der Friesche Maatschappij van landbouw gehuurd, ten einde dit land bij kleine perceelen aan arbeiders te verhuren, is Vrijdag avond bij loting onder de 16 liefheb bers verdeeld. Tegen den huurprijs van ongeveer 10 gulden ontvangt elke huurder pl. m. 9 are goed laad. De huur zal in termijnen van 1 gulden worden betaald. Door dea voorzitter der afdeeling werd tevens aan de huurders bekend gemaakt, dat zy, die aan pootgoed ol mest gebrek hadden en dit niet zelf konden koopen en ook niet door be middeling van hunnen werkgever konden verkrijgen, zich bij hem konden ver voegen, om daaraan geholpen te worden» Door den heer Henri De Beaumont, industrieel te Maastricht, is tegen het gemeentebestuur aldaar een eisch ingesteld tot vergoeding van alle bij de jongste overstrooming door hem geleden kosten, schade en interessen, waarvan hij de schuld aan de zorge loosheid van dat bestuur toeschrijft. D e 200 huzaren, die in het Oldambt gedetacheerd waren, zijn Vrij dag naar hunne garnizoens teruggekeerd. Zy worden vervangen door detache menten infanterie, terwijl in de ver schillende dorpen twee huzaien achter blijven voor ordonnancen-dienst. Te Winschoten komen 30 infanteristen, te Bellingwolde en Beerta 20, te Sappe- meer 30, te Noordbroek 20 en te Scheemda 20. Te Winschoten en Sap- pemeer worden de kapiteins gedeta- cheerd, hoofden der infanteiiemacht. De mai&haustée blijft aldaar op dezelfde sterkte. De vrouw van een schaap- herder te Valtherveen ging Vrijdag eea boodschap doen, drie kinderen onbe waakt achterlatende. Te huis komende vond zij den kinderstoel in brand en de kleine, die er zich in bevond, met brandwonden bedekt, tengevolge waar van het kind kort daarop onder vree- selijk lijden bezweek. Zaterdagnacht is te Osch wederom een poging tot moord gepleegd op een fabrieksopzichter door middel van een geweerschot. De man is slechts in de dij en arm gewond. De dader schijnt zijn prooi te hebben opgewacht achter een hout- of stroomijt in de Molenstraat, door welke straat genoem de opzichter zich, vergezeld vau een arbeider, die niet is getroffen, naar de boterfabriek begaf. Door de maiéchaussée werd dadelijk een onderzoek ingesteld. De dader is onbekend. Nadat Vrijdagavond te Gro ningen de sociaal-democraten hunne ver gadering hadden gehouden, scheen er plan fe bestaan, om in optocht door de Heerenstraat of een der straten aan de Vischmarkt te trekken, maar de [politie wist dit te voorkomen. Zy was intus- schen genoodzaakt eenige charges te maken, waarbij de nieuwsgierigen haar zeer hinderlijk waren. Er zijn eenige personen licht gewond. Vit het engelsch VAN MYRON PINKERTON. 11 HOOFDSTUK I. Rokewood jyAan den staat Virginia vermaak ik al mijne bezittingen met uitzondering van een bedrag van twintigduizend dollars, dat als volgt moet worden gebruikt *Het bedrag van twintigduizend dollars moet er aan worden onttrokken ais eene vastgestelde belooniDg voor de aanhoudingen gevangenneming van Catherine Deane vroeger bekend als Catherine Rokewood, die als ter dood veroordeeld uit de gevan genis te Wansmore is ontsnapt op den tienden dag van Septem ber in het jaar achttienhonderd en zestig." Het was een lange kamer, laag van zoldering met de kleine, ouderwetsche vensterruiten, en den wyden vuurhaard uit de huizeD, die een eeuw geleden waren gebouwd. In den versten hoek van het vertrek, waar de schaduw het somberst en donkerst was, bevond zich een hooge bedstede, en een bleek, pijnlijk gelaat, uitgeput en vermagerd, drukte zich in het kussen. //Marley," riep de zieke man met zwakke stem, //ik hoor het getrappel van paardenhoeven. Is hy gekomen z/Nog niet mynheer," antwoordde Marley, die aan het hoofd einde van het bed zyns meesters zat. //Het is nog geen tyd." z/Ik zeg, dat het wel tyd is," zeide de stem, waarin zoowel toorn als zwakheid doorklonk. //Marley, hoe durft gy my tegen spreken Ik zeg u immers, dat ik voetstappen hoorde." z/Ja mijnheer," zeide Marley onderdanig. //Welnu, waarom laat gy hem dan niet hier komen de zaak dringt F Dwaas, die ik was om tot dit oogenblik te wachten met het maken van myn testament. Doe de deur open." De oude bediende stond op en begaf zich zonder gerucht te maken naar het sombere gedeelte van de kamer en opende de deur. #Gy kunt nn zelf zien mynheer Rokewood, dat niemand buiten wacht," riep Marley eerbiedig uit. De zieke staarde uit zyn donkeren hoek in de dnistere gang. #Hy is niet erg vlug," stemde hy gemelijk toe. //Ga maar weer hier by myn bed zitten Marley en neem mijue handen in de uwe. Ik voel my dan beter. Is het niet zonderling, dat als ik den warmen, stevigen druk van uwe hand niet voel, myn ziel en geest my parten schynen te willen spelen, en mij myne zeltbeheersching doen verliezen?" z/Gy zyfe zeer ziek mijnheer." Toornig stiet de zieke de hand van zich af, die gehoorzaam de zyne had gegrepen. z/Ga weg van my Marley," zeide Rokewood, //domoor, die je bent. Zal jy jy, die my als knaap en als man trouw hebt gediend, mij van ziekte spreken?" „De doktoren...." z/Wie stoort zich aan de doktoren laten zy wegblyvenZy stoppen de begraafplaatsen vol, Marley daar zyn ze goed voor» Ondanks hnnne beweringen kan ik het nog best twintig jaarvoL houden. Doktoren zijn sterfelijke menschen en zy zyn niet onfeil baar; je hadt eens moeten lezen Marley, wat de geschiedenis van geneesheeren vertelt." #Ja mijnheer." #En de geschiedenis zal je leeren, dat toen Karei de Tweede een weinig ongesteld was zyne hovelingen veertien geneesheeren ontboden om hem een geneesmiddel voor te schryven; en toen zy over de ziekte van den koning hadden geraadpleegd, waren hunne meeningen geheel met elkaar in tegenspraak. Sommigen meenden^ dat zich by den koning verschynselen van epilepsie, anderen van apoplexie vertoonden en eindelyk kwam men overeen om de oni gesteldheid koorts te noemen, en hem chinine te laten slikken. Slechts een hunner besefte de waarheid en snelde naar de konin gin en deelde haar mede, dat zyne collega's den koning wilden vermoorden. Lees de geschiedenisboeken van Macaulay, Marley, daarin zult je het vinden." #En stierf de koning?" vroeg de bediende, en wreef zacht over de magere viDgers, die hy weer in zyn hand hield. Rokewood barstte uit in een zenuwachtig lachen.

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 1