BINNENLAND, i'OLITIEI OVERZICHT. 8EMEN8D NIEUWS. Zaterdag is weder een gedeelte der tuigage en lading vau het gestrande bark- schipX^m Radivo geborgen en geladen in twee blazerschuiten, die ongeveer 5 uur n.m. naar IJmuiden zijn vertrokken. De hulp der Zandvoortsche schuiten is niet meer noodig. Steeds komt veel lading en wrakhout aandrijven. Het was Zondag zeer druk aan het strand, daar vele nieuwsgierigen het gestrande schip gin gen zien. Inzake de mishandeling van het meisje te Halfweg, werden Zaterdag weder een drietal ingezetenen van die plaats ter instructie gehoord. Hedenmorgen tusschen 9 en 10 uur werd in eene benedenachterkamtr in zg'ne woning aan de Hooimarkt alhier, gevonden het lijk van den barbier en aanspreker J. W. S. De man was te vens pedicure. Ten omtrent 9 ure was zijne vrouw eene boodschap gaan doen en hun eenig kind naar de school gegaan; zeer spoedig nadat het lijk gevonden was voorover liggende op den grond nabij eene tafel waarop een kom stond, waarin water met bloed vermengd zich bevond, verscheen ier plaatse de heer Jhr. Mr. Rethaan Macaré, Off. van Just., vergezeld van dea dokter van Linden van den Heuvell en den heer Van Goor, commissaris van politie te dezer stede Naar wy vernemen heeft de man zelfmoord gepleegd door met een mes, hetwelk door hem als pédicure dikwijls gebiuikt werd zich den strot af te snij. den, na bevorenB zich van zijn hals boordje te hebben ontdaan. Op het lijk weiden de gouden ring en meer dan 40 gulden in eene porte monnaie gevonden, niets wordt dan ook vermist. De reden tot het plegen van deze wanhopige daad ligt in het duister, wel vernemen wij, dat de man in hooge mate aan pijn in de nieren leed. Drie voldaan. - Onlangs was een boer, niet verre van Kasg woonachtig, te Leiden op de veemarkt. Hij kreeg daar ongenoegen met een zoogenaamden sjouwerman. Deze begon vreeselijk te schelden, en de boer, een hoogst fatsoenlijk man, ging van de markt at, de Haarlemmerstraat op, naar de boot, om daarmede huiswaarts te keeren en meteen van dien sjouwer ontslagen te worden. Doch dat was mis. De man liep met hem mede, de markt af, de Haarlemmerstraat op, razende en scheldende en telkens hem tartende te vechten. De boer, wel in staat zijnde den kerel met één slag onschadelijk te maken, was zoo wijs niets te doen. Evenwel, nauwelijks een eind op de Haarlemmerstraat, met den sjouwerman bij zich, komt er een werkman aan, die dat telkens tarten tot vechten aan hoort. Deze werkman houdt den boer staande en zegt„Boertje, voor één gulden neem ik het over!" De boer tast in zijn zak en zegt„Dat 's goed 1 Daaren reikt hem den gulden over. De werkman steekt den gulden vlug in zijn zak, grijpt den schelder, geeft hem links en rechts eene portie oor vijgen en slaat er voorts op „van dik hout zaagt men planken, heb ik jou daar" en smijt hem eindelijk op de straat. „Sta nou op", zegt de werkman, „en ga terug naar de markt, de boer is weg en je hebt er nog lang voor geen gulden opgekregen, ik wou, dat ik vóór één dubbeltje er genoeg werk van hadDe man stond op en ging, zonder een enkel woord, terug naar de markt. De boer was in eene zijstraat gaan staan, alles ziende en hoorende. „Nog nooit heb ik zooveel genot van één gulden gehad", was alles wat hij lachende zeide en ging bootwaarts. Zaterdag in den vroegen ochtend werd op den Bezuideahout- schenweg te 's-Hage, badende in zijn bloed, gevonden de heer S., die Maan dag jl. voor de rechtbank terechtstond wegens mishandeling van een kind. Hij werd naar zyne woning vervoerd, waar bleek dat hij eene halswonde had. Voor 't oogenblik bestond er geen levensge vaar. Alle nasporingen naarde uit Vollenhoven sedert jongstleden Maandag vermiste kinderen zijn vruch teloos gebleven. In het Voornsche kanaal bij Nieuwesiuis is Vrijdag geruimen tijd, onder toezicht van justitie en po litie, op verschillende wijze te vergeefs gevischt naar een kistje, dat toebehoord heelt aan den rijksontvanger R. v. B., die Maandagmorgen j.l. in zijne woning doodgeschoten werd gevonden. Naar het schijnt, heeft het ijverig onderzoek in deze zaak nog geen licht verschaft. De ruim 70-jarige vrouw van den watermolenaar Den H. te Moerkapelle kwam, terwijl de molen aan het malen 'was, in aanraking met een der roeden en werd ernstig aan het hoofd verwond. Nog denzelfden dag is zij aan de gevolgen overleden, V I S S C H E R IJ. IJ m u i d e n. Maandag 30 Januari. M D 1 Waakzaamheid, schipper de Waard, 1200 schelvisch prijs f38.50, H D 30 PolliM, sch. J. v. d. Berg, 2000 scneiv. pr. f40. Dinsdag 31 Jan. P R 44 Bastiania Huiberdina, sch. A. v. d. Steen, iaooschelv. pr. f44. M A 99, Burgemeester de Jong, sch. Bronder, 400 schelv. pr. 45.50, M D 18, Zeemanshoopi sch. W. Visfeel, 1100 schelv. pr. f45.50, P R 4, Luctor et Emergo, sch. J. v. d. Steen, 1700 schelv. pr. f46.50. Woensdag 1 Febr. A 9 Marie, sch. J. v. Cappendijk, 2400 schelv. pr. f49. Donderdag 2 Febr. P R 48, Lekkerkerk, sch, A. Koster, 1700 schelv. pr. f36.50, 150 levende kabelj. a f4.55, 30 dooden a f 1.70 tot f 2.3 o, MD 35, Pionier, sch. IS. de Valk, 1400 scheiv. f42.50, P R 6, Jo hannes Cornelis, sch. Noordzij, 2200 schelv. pr. f34.—, 30 levende kabelj. en 30 dooden, zelfde prijs als vorige. M A 38, Nella, sch. Maandijk, 1000 schelv. f35.-". Donderdagoamidaag. V L 55. Triton, sch. G. v. d. Wind, 100 levende kabelj. f3.45 tot f3.60, 500 schelv. f37.20 doode kaoelj. t 1.65. M A 27, Rotterdam, sch. G. v. d. Hoest, 200 schelv. f40,50, M. D. 15, Uibo, sch. de Kuiter, 900 schelv. f36, deze laatste sloepen kwamen te laat om te kunnen genieten van het gebrek aan levende visch voor de verzending per eersten trein. Vrijdag 3 Febr. M D 32, Eben Haeser, sch. H. Lang broek, 1000 schelv. f34,50. De navol gende trawlers markten in deze week hun visch: Dick Wittington, sch. E. Zwart qq., Koolemans Beynen, sch. A. de Groot, Emma, sch. J. Westerduin, Noordzeevisschery, sch. S. Roeleveld, Margaretha, sch. Job. de Groot, Catha- rina Maria, sch. J. v. d. Zwaa, Sche- veningen, sch. P. Roeleveld, P. de Niet, sch. D. Bal, Jacoba, sch. L. den Duik, Plona, sch. M. Verhey, Liszy, sch. R. Zwemmer, Jason, sch. L. Westerduin, Verwachting, sch. M* Pronk, Eendracht, sch. C. den Duik, benevens eenige bommen met besommingen van f 100 tot f400.— voor de loggers en smacks, en van f 20 tot f 150.— voor de bom men. Voer alle soorten trawlvisch wer den hooge prijzen besteed. Letteren ea Jïanst. Io een Zaterdagnamiddag gehou den vergadering van den arasterdamschen kunstenaarskring onder voorzitterschap van dr. H. C. Muller werd het bestuur definitief als volgt samengestelddr. H. ,C. Muller, president; J. H. Róssing, Joh. Braakensiek, W. Kromhout Gzn, A. A. Scholtz, M. M. Kreukniet, Jos. Orelio, H. van Kuyk, N. van Harpen jen dr. Kollewijn. Meer dan twee uur gingen met deze bestuursverkiezing verloren. RECHTSZAKEN- De rechtbank te Leeuwarden hgeft Zaterdag vonnis gewezen tegen J. L., oud 31 jaren, koopman te Dokkum, die terecht heeit gestaan omdat hij den 27a Dec. 11. by de wanordelijkheden te Dokkum, het eerst den werkman J. de Leeuw, die naar het werkhuis ging om te werken, zulks belet heeft door hem bij de borst te grypen en achter over te duwen, waardoor deze De Leeuw onder de voeten raakte en door de menigte werd voortgesleept. De rechtbank heeft hem veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Daarna is het vonnis uitgesproken tegen Anna V., vrouw J. L. oud 31 jaren, wonende fe Dokkum, die toen de menigte een rijksveldwachter, die De Leeuw wilde te hulp komen, om- 'singelde, riep: „toe maar jongens, sla er maar is, zoo moet het komen, sla hem op zijn verden eenige oogenbllkken later, toen het volk twee agenten te lijf ging, riep„sla cr maar in, steek er maar door!" De rechtbank heeft haar veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. bjj ruik weer op de reede. De licht- wachters der h.venlichten konden niet worden «fgehjild en bieren zonder voedsel. KOLONIËN- BATAVIA, 3 Jan. Bij eene in de Jav. CV. opgenomen ordonnantie is een reglement vastgesteld voor den pakketpostdienst binnen Ne derlandsen Indië, die met i April 1893 wordt ingevoerd. De pakketten mogen niet zwaarder zijn dan 5 kilogram. Voor de verzending wordt een vast techt ge heven van 25, 30 en 35 cent voor pak ketten tot een gewient van 1, 3 en 3 kilogram, en verder kosten van vervoer volgens tsrief. Aan de controleurs le klasse bij het binaenlandsch-besiuur W. A. van Velthuijsen, J. G. Scnot, P. A. L. E. van Dijk, W. A. de Kauter, K. H. E. Roos, A. Buijsman, D. K. A. van Leghorn, E. A. Klerks en H. A. Har- togh Heijs, is eene traktementsverhoo- ging van f 100 's maands toegekend en huune bezoldiging mitsdien gebracht op i 500 't maands. Te Tandjong-Priok woedde den an,dezer een zoo hevige stoim, dat de in gang van de haven is weggeslagen en de stukken van de welkomstbatterij door de zee verzwolgen zijn. Ook uit den weg die zuidelijk om de binnen haven naar Tjilientjieng loopt, zijn op verschillende plaatsen groote stukken weggeslagen. Dit moet men zoo opvatten, dat de kanonnen in de diepte zijn gezakt en het water er overheen stroomt. De hooge zee heeft aan de steenen glooiin gen belangrijke schade berokkend en die op sommige plaatsen ondergraven. De prauwen konden niet langs boord komeo, en de stoomschepen moesten van de kade athouden, zoodat de toestand in de haven detelide was als vroeger De lijst van 40 personen, die geld hebben getrokken van de Panama- maatschappjj is volgens La Libre Parole gevonden bij den bankier van Arton. Alvorens te handelen zsl de rechter van instructie overwegende bewijzen trachten te krijgen. Blondin is Zaterdag op vrye voeten gesteld. Volgens een te Parijs loopend gerucht zal de fransche Kamer, Bouvier, Renaut, Devès ea Grévy niet doen vervolgen en er van afzien hen in beschuldiging te stellen. In het engeische Lagerhuis stelde bij het debat over het adres Labouchere een amendement voor, uitdrukkende de hoop, dat Portals de ontruiming van Oeganda door de Oost-Atnkaansche Maatschappij zal teweegbrengen zander de verantwoordelijkheid van het brit- sche rijk te verzwaren. Voorts verlangde hü van de regeering eene verklaring met betrekking tot het drievoudig ver bond, namelijk dat, indien lord Salis bury aan Italië hulp heeit beloofd in geval van oorlog met Frankrijk, de tegenwoordige regeerjag zich door die beloite niet gebonden acht. Gladstone antwoordde dat er, wat het drievoudig verbond betrof, sedert zijn aanvaarden van het gezag nieis gebeurd was wat bezorgdheid ten opzichte van dit ver bond veroorzaken kan. In Egypte, zeide hij, trachten wjj onzen absolnten plicht te doen door er de veiligheid naar builen en dea binaeulaodschen vrede te handhaven, zoolang de engeische be zetting dunrt. Ook trachten wij de harmonie tusschen het egyptische goe- vemement en onszelvesa te herstellen. Hij erkende de gematigde en vriend schappelijke taal van den frauschen t minister ten opzichte van Egypte. Met 'betrekking tot Oeganda, zeide hij, wach ten wij het rapport van Portals al, al vorens omtrent toekomstige maatregelen te beslissen. Het debat wordt hierna verdaagd. De Times deelt uit Konstantinopel mede als zou van wege de liansche ambassade pressie worden uitgeoefend op de Porte om eene conferentie der mogendheden te doen bijeenroepen ter zake van Egypte. Dit Pa ijs wordt dit bericht echter ten stelligste tegen gesproken. Zaterdag is te Aiexandrie een engelsch transport uit de Himalaya met een ba- taillou van het schotsche regiment aangekomen. Zondagmorgen zou het bataillon per spoor naar Kalro vertrek ken. Zaterdagmorgen is de Khedive met zijne ministers naar Assiout vertrokken. Uit Kilïro verneemt de Daily News dat volgens geruchten de volkspartij eene omwenteling zou beoogen tijdens de afwezigheid van den Khedive. De overheden hebben de meest gestrenge maatregelen genomen. De president der italiaansche Kamer heeft in de Kamer een voorstel van Rudini vooigelezeD, strekkende om eene parlementaire enquête in te stellen, ten einde te weten te komen wie er geld van de Romeinsche Bank hebben ont vangen. De Kamer behield zich nog voor, den dag te bepalen, waarop dit voorstel zal kunnen ontwikkeld worden. De italiaansche Kamer zou heden beraadslagen over het voorstel, of er eene commissie zal worden benoemd tot onderzoek der betrekkingen tusschen den vongen minister-president Rudini en de Banca Romana. (Rudini had zeif een onderzoek verlangd). Men gelooft dat de Kamer het voorstel tal verwer- ipen. De financieele commissie uit de Ka mer ia Portugal verzocht de regeering het ontwerp tot verhooging der accyn zen door eei ander ontwerp te vervan gen, dat dezelfde vermeerdering van inkomsten zou waarborgen maar onder andere omstandigheden. In de twee laatste zittingen der Ka mer is het onmogelijk geweest het stem mencyfer te verkrijgen, noodig voor de verkiezing der bureaux. Men ziet hierin eene manoeuvre van de oppositie om aan de regeering te toonen, hoe mach teloos zij staat tegenover het parlement De spaansche koningin-regentes heeft de volgende decreten geteekendde Cortes zijn tegen 5 April bijeengeroe pen; de verkiezingen der afgevaardigden zullen den 5 Maart plaats hebben; die der senatoren den 10 Maart. De Ko ning had Zaterdag een kalmen nacht; de beterschap houdt aan. De bulgaarsche „Sobranje" zal, naar men zegt, met groote meerderheid het voorstel tot wijziging der grondwet aan nemen. In de kringen der afgezette vorstin van Hawaï wordt eeae lezing van de crisis gegeven, welke geheel anders is dan de Amerikaansche. De Koningin had herhaaldelijk geprotesteerd tegen de mishandeling door Amerikanen van de inboorlingen, alsook tegen de immi gratie van Chineezes, waardoor de me- laatschheid in het land werd gebrachte Bovendien had de Koningin, die be schreven wordt als eene vrouw, uitmun tend in sport ea ook tooadichieres, en die zelve eene groote landeigenares is, in haar ontwerp van eene grondwet maatregelen voorgeschreven om de in boorlingen te beschermen tegen de uit- beemsche grondbezitters. Nog was er verschil tusschen haar en de Amerikanen over de toekomst van de in Engeland 1 opgevoede kroonprinses Kauilani, die de Amerikanen aan een Amerikaan wilden uithuwelijken, terwyl de afgezette Koningin, evenals de vader der koningin, haar wilden doen trouwen met een verren bloedverwant van het engeische koningshuis. In Noord-Amerika is de beweging, over de gebeurtenissen in Hawaï ont staan, nog niet bedaard in verscheidene staten, onder welke Californië, werden moties, strekkende tot inlijving, aange nomen. De opgewondenheid der chau vinisten vindt uitdrukking in allerlei dwaze voorstellen. Zoo diende de heer Cummings in het Lagerhuis der Unie een voorstel in, strekkende om Canada bij de Staten in te lijven. De City-bank in de Thread- needle street te Londen wilde 8400 gul den aan goud naar een harer filialen zenden. Een klerk zat voor de deur der b?nk in een rijtuig te wachten es een loopknecht zou den zak met goud uit het gebouw naar het rij tuig brengen. Hij kwam evenwel in de gang een heer tegen, die beweerde dooc het filiaal ge stuurd te zijn om het goud in ontvangst te nemen. De knecht gaf den zak over en de heer verdween, zeggende, dat alles io orde was. Later kwam het uit, dat er door het fi liaal niemand gestuurd was. Men zoekt nog veigeefs naar den dief. In de engeische munt is men druk bezig met het maken der nieuwe gouden en zilveren munten. Binnen een week ongeveer zal het nieuwe geld in omloop worden gebracht. De Pall Mali Gazeile geeft een be schrijving van de nieuwe geldstukken met afbeeldingen. Koningin Victoria moet zeer ingeno- waart /,Dat wist zy reeds geruimen tyd." //Wel, dan moet ik zeggen, dat zy al een even groote dwaas is als gy zijt. Niet vele meisjes zullen zich znlk een mooie kans laten ontglippen. Ik moet u geluk wenschen Teddy, want ik was van oordeel, dat een jonge man met uwe voornitzichten zeer spoe dig in het net zou vliegen, vooral met het oog op zulke jonge dames, die hunne maatschappelijke positie gaarne willen ver beteren.0 ,/Dat bewyst, dat gy de vrouwen niet zoo goed kent als gy wel denkt vooral niet de meisjes zooals mijne Pollie," zeide Bellew fier." //Misschien is zy op een anderen jongen man verliefd." f/Als ik dat wist," zeide Bellew en klemde zyne tanden op elkaar. z/Als ik dat wist.».." i/O, daar zoudt gij gerust wel overheen komen. Er zyn men- schen gestorven en wormen hebben aan hen geknaagd - maar niet uit liefde; vergeet dat niet Teddy. Zoo zal het over éen hon derd jaar nog zyn. Zoo is het, zoo was het, en zoo zal het blij ven," zeide Wopping met ergerlijke kalmte. Als ik het wel heb, is ondergeteekende ook eens zulk een geval overkomen, en ik heb het toch overleefd. Beproef uw geluk by een ander, dan zult gij waarschijnlijk meer geluk hebben." wUwe veronderstelling is geheel onjuist," zeide Teddy haastig. i/De moeielykheid is niet, dat Pollie van iemand anders houdt. Zy heeft bekend, dat zy my liefheeft, en terzelfdertyd weigert zy myne vrouw te zijn. Het schijnt, dat myn vader eenigen tyd ge leden heeft vernomen dank zy die verwenschte babbelpraatjes dat zyn hoopvolle zoon een weinig te veel aandacht schonk aan eene bekoorlijke pianiste, en het eerste wat hy doet is zoo spoedig mogelyk miss Wardlaw te gaan opsporen. Na haar te hebben gevonden vertelt hy haar een massa dingen, welke hierop neerkwamen, dat zy niet het meisje is, dat hy kan of wil ont vangen als zyne toekomstige schoondochter. Om aan zyne woorden nog meer kracht by te zetten, eindigt hy met de bedreiging, dat hy my zal onterven, als ik koppig blijf en haar huw; deze be dreiging van myn vader heeft het gevolg, dat Pollie myn aaBzoek afslaat. Nu vraag ik u mijnheer Wopping of het voor een jongen man aangenaam is zulk een vader te bezitten? Ik moetuzeggen, dat het my vroeseJyk ergert en ik byna begin te wenschen geen geboren Bellew te zyn." z/En wat zeggen de bloedverwanten van miss Wardlaw van deze zaak?" z/Daar zit nu juist de knoop," vervolgde Bellew vol ergernis. //Alsof een man iets heeft te maken met de bloedverwanten van zijne vrouw. Pollie heeft geheel geen familie en weet zich niets van haar voorgeslacht te herinneren. Volgens myn oordeel moet de gelukkige sterveling, die een meisje als Pollie weet te verove ren zich wat betreft ouders en bloedverwanten gelukkig achten, in het bizonder als hy bedenkt, dat hy geen last van een schoonmoeder zal hebben. Drommels! Ik heb vader wel eens woe dend hooren uitvallen op zyn eigen schoonmoeder natuurlyk alleen op tydstippen, als die goede oude vrouw hem niet kon hoo ren. Maar wilt gy my wel gelooven, als ik u zeg, dat hy nu van oordeel is, dat in myn geval een schoonmoeder onmisbaar is. In den tegenwoordigen tyd is er met sommige menschen totaal niets 6©^ beginnen vooral niet met vaders. Nu ziet gy zelf, dat het ge- mis van geld en van een stamboom met het oog op de zedelyke wetten myn vader op Pollie laag doet neerzien, en hy zyn deur voor haar sluit als bestond zjj in het geheel niet." //Maar ik zie niet in hoe gy den stand van zaken zoudt kunnen doen veranderen als gy haar ten minste niet huwt en het er op waagt later vergiffenis te ontvangen." #Dat zou ik wel terstond willen," riep Bellew uit en sloeg met zyn vuist op de tafel. //Pollie wil het echter niet. Zy zegt, dat zjj nooit, nooit myne vrouw wil worden als vader zyne toestemming niet geeft, en als Pollie geen voorouders weet aan te wyzen oi voor haar geen fortuin uit de lucht komt vallen, dan zal hij nooit ja zeggen. In myn verlegenheid kom ik nu tot u Wopping, wast gy zyt de beste vriend, dien men ooit kan hebben, en nu zou ik willen, dat gij de afkomst van Pollie voor my zocht. Wat 2 gy daarvan?" Wopping barstte in lachen uit. z/Het vinden van stamboomen is mijn werk niet, maar naar ik gehoord heb, kunt gy er wel een koopen." Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2