POLITIEK 07EBZICHT. ÖSMIMUD NIEUWS. die hervorming der bestaande toestan den volgens wettigen weg wenschen, heelt uifgcnoodigd tot bijwoning van eene Vrijdag a. s. te houden vergade ring, waarin men eveneens hoopt te ko men tot oprichting van eene afdeeling der partij van orde. Ter nadere bespreking zullen door den heer Koning de commissiën in de verschillende gemeenten binnenkort wor den samengeroepen op eene vergade ring te Winschoten. Het comité tot verleening van geldelijken onderstand aar. werk loozen te Amsterdam ziet zich opnieuw gedwongen bij het weldadig publiek aan te kloppen. Thans is het getal aanvragen reeds tot over de 3500 gestegen, terwijl het onderzoek geregeld plaats vindt en dagelijks geld wordt uitgedeeld. Voornamelijk zullen geholpen worden gezinnen met kinderen en van werk loozen, die een bepaald ambacht uit oefenen en door de tijdsomstandigheden ledig loopen, wat niet gezegd kan worden Yan sjouwerlieden ea losse werklieden. Het bericht omtrent een bezoek van Hare Majesteiten aan Breda is onjuist. Tot nu toe is er niets be paald omtrent bezoeken van de Koning innen aan provinciën ol steden. Plannen daaromtrent bestaan er niet. In de Drentsche dorpstoe standen is in de laatste jaren eene ver andering ontstaan, die thans bij de aanzienlijke verhooging van huur koopprijzen van het land zeer duidelijk aan het licht komt. Langen tijd bestond hier het zoogenaamde „meiersstelsel," dat vroeger heel goed was, doch op den duur allengs meer bezwaarlijk werd, zoodat vele meiers geen voldoend be staan meer vonden en hunne plaatsen door de eigenaren verkocht werden. Het is daarbij gebleken, dat de gelde lijke opbrengsten van die plaatsen twee maal zooveel rente kunnen opleveren als de plaats aan huur opbracht. Bij publieke verhuur van het land in p;r- ceelen is hetzelfde verschijnsel waar te nemen. Tengevolge daarvan neemt de meierstand af en zal op den duur geheel verdwijnen, zoo niet andere oorzaken daarvoor meer gunstig werken, De verhooging van koop- en huurprijzen is een gevolg van den opkomenden burgerstand, die by ander bedrijf of beroep den landbouw in het klein wil beoefenen, en van de geringe aanbie ding, want reeds zijn in de laatste jaren veel meierspiaatsen verkocht, hetgeen het grondbezit onder den kleinen stand zeer in de hand heeft gewerkt. Waar nu eene hoeveelheid lands, onder 20 gebruikers verdeeld, veel meer oplevert, dan onder 10 gebruikers, daar is dit voor de landverdeeling ea de opheffing van den meiersstand bevorderlijk. Tevens werkt het versckynsel tot de oplossing der sociale kwestie die ook hier ge voeld wordt; mede en doet de armen zorg op den duur afnemen, want waar de kleine standen en de arbeiders zelf land bezitten, daar neemt de armoede af. Te Buinen werd dit jaar een perceel groenland van 12 hectaren aan vier personen verkocht en elk perceel of }J van het geheel, wordt nu zooveel verbeterd, dat het waarschijnlijk veel meer dan vroeger het geheel, zal kunnen opbrengen. Het gerechtshof te 's-Gra venhage bevestigde heden het vonnis der Rotterdamsche rechtbank, waarbij Ockeloen, die in den kermisnacht een politieagent doodde, is veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf. vuur en schijnt weder jeugdig te zijn geworden. Maandag j.l. had de eerste groote repetitie plaats. Al wat In Italië rijk en voornaam is, zal deze vertoo- aiag komen bijwonen. tOok de koning de koningin zullen tegenwoordig zijn. De hoofdrollen worden vervuld door Victor Maurel, Pini-Corsi en Gar- bin, Emma Zelli en Adelina Steble. Het tweede deel van het 2e bedrijf en het laatste van het 3e bedrijf zijn meesterstukken van bewerking, Arrigo Boito bewerkte den tekst uit de „Mer ry Wives of Windsor" en „Henri IV" van Shakespeare. 20 Febr. zal Daniël De Lange in het Gebouw v. K. en W. te 's Hage nog een uitvoering geven met zyn eapella-koor. De Koningin-Regentes zal die bijwonen. Lettersn an langt. Verdi's opera „Falst&fï* zal heden voor het eeist te Milaan worden ver toond. De 79-jarige componist is vol VISSCHERIJ. Scheveningen, 8 Februari. De logger Navigatiesch. M. Mos, verkocht zijne visch voor ƒ500, terwijl de schnit Heiligerlee, sch. W. Dekhuizen, 140 vaa zijne vangst maakte. Deze laatste had op de binnenzee gevischt en slechts enkele dagen reisde vangst bestond uit veel kleine schol die f4 a 5 per mand deed. lo IJmulden liepen 3 Sche- veningsche schuiten binnen die f 150 tot 170 besomden. Enkele schuiten ver trokken heden voor de eerste maal naar zee. De booten durfde tengevolge van het ruwe weder niet uur zee. Nieuwediep, 8 Februari. Door 50 korders werden hier heden 6 tot 40 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar eu door trekkers 10 tal haring aangevoerd; kl. schol gold f 2.50 a 2.20 per mandje, schar f 1.50 per mand en haring f13 a 12.50 per tal. De logger Sch223, van de gcoote vhscherij bin nengekomea, wacht orders van de ree derij, alvorens zijn vangst at te slaau RECHTSZAKEN. Voor de rechtbank te Leeuwarden, kamer van strafzaken, hebben terecht gestaan S. v. d. PI., oud 26 jaren; A. Str., oud 27 jarenH. PI., oud 36 jaren D. B., oud 31 jarenH. T., oud 20 jaren; H. A. Pi., oud 35 jaren; H. S. d. Pi., oud 27 jarenP. S. v. d. PI., oud 21 jaren; A. T., oud 17jaren, allen arbeiders; ea Taetske PI., vrouw van D. B., oud 30 jaren, allen wo nende te Franeker, ter zake der onge regeldheden aldaar op 28 Dec. 1,1. Er waren 7 getuigen charge en 8 ft décharge gedagvaard, welke laatstcn den vorigen dag aan het O. M. waren beteekend. Na een langdurig verhoor van de ge tuigen en beklaagden nam de subst, cfl. van justitie, m. H. Th. Westenberg requisitoir. Spreker vermeent dat de feiten ernstig zyn en ernstig moeten gestraft worden. De beklaagden behooren te gevoelen, als zij zulke feiten ondernemen, dat daar straf op staat, dat staat en over heid niet kunnen ot mogen dulden, dat recht en gezag geschonden en in gevaar gebracht worden door een hoop kwaad willigen. Hij reqaireert dat de ie en 5e be klaagde ieder tot 1 jaar en de overigen ieder tot 9 maanden gevangenisstraf zullen veroordeeld worden. De verdediger, mr. C. B. Bleckmann, wcnscht eene kleiue toelichting te laten voorafgaan, ten einde een juist inzicht in deze treurige zaak te geven. Er is te Franeker groote ellende bij 300 men- schen, die zich tot den burgemeester wenden om werk, en de gemeenteraad stelt f 2000 beschikbaar tot werkvern schaffing om een riool schoon te maken en in het bestek wordt de bepaling op genomen, dat 50 menschen de eerste drie dagen en 50 menschen de tweede drie dagen der week zullen werken. Aan den aannemer wordt een lijst van 270 personen gegeven, waaruit 104 lieden uitgezocht worden, die de i 2000 zouden verdienen. In de week vójr Kersttijd kregen echter slechts 15 man werk, ea dat zagen de overige 35 van de eerste 50 met leege oogea aanzij wachtten tot na Kersttijd maar toen werd er gezegd dat later 50 man zouden werken. Daarover waren de werkloozen verontwaardigd en zeiden tot de 15 „schei uit met werken", en toen hebben personen hen daartoe overgehaald. De 300 gaan naar het stadhuis, drie hunner worden toegelaten, en de bur gemeester zei: „houd je maar stil; om 4 uur is er bedeeling"maar toen kwamen ook de militairen uit Leeuwar den. 's Avonds gaat men weer naar den burgemeester die zei„wees maar kalm, allen zullen werk krijgen". Ia het vertrouwen da&rop gaan ze den volgen den morgen weer naar het riool, en daar staat een kordon militairen, ter wijl er gevraagd wordt„zijn er 30 m?.n die werken willen?" Als éen man staan ze op ea zeggen: ,ailen of geen een". De inspecteur en burgemeester gaan naar het zakkendra gershuisje en halen acht korendragers, die bevoorrechte arbeiders zijn. Allen waren eerlyk ea vast besloten: „allen werken, geen onderkruipers", maar toen er acht gevonden werden, bevoor rechte arbeiders in Franeker, die met den burgemeester ea de politie mee gingen om oader bescherming vaa mi litairen te werken, toen, men kan het begrypen, was het te Fianeker treurig gesteld. Er wordt aangemaand dat de menigte zou weggaan, op dat oogen blik komt er echter eeue massa volk over de brug die nog meer opdringt en daardoor werden de voorsten voort geduwd tegen het kordon, die verbro ken werd. Hebben die menschen dan het kordon met geweer, den burgemeester en politie met revolver aangevallen? Wie kreeg letsel, wat deden ze? Niets is geble ken. De aanvallers schreiden van woede ja, omdat ze ds noodige slagen met de geweerkolven kregen. Pleiter bestrijdt het bewijs, noemt het schandelijk wat de soldaten deden en concludeert tot vrijspraak. Uitspraak Zaterdag a.s Financieele Msdedselingen. Het Weekblad van Broekman Honders bevat o. a. de volgende op gave vaa minder courante of incourante fondsen, in de week, tot den datum van 7 Februari loopende, door hun tusschen komst verhandeld. Aand. Holl. Hypotheekb. k 168 pet, Aand. Nederl.-Zuid-Atri- kaansche Hypotheekbank, Serie A. Aand. Verkooplokaal „Frascati". Aand. Cultuur-Maatschpij. „Kayoe Esak" Obllg. Ned. Fabr. van Werktuigen en Spoorweg- mateiiëel Aand. Ned. Gist- en Spi ritusfabriek te Delft Aand. Nederl. Oliefabriek te Delft Aand. Begrafenis vereenig. te Amsterdam Oblig. Vereeniging tot Christelijke verzorging van Krankzinnigen en Zenuwlij ders te Utrecht. Aand. Assurantie-Com pagnie te Amsterdam. 50 90 95 98 120 109 60-61 99 375 De fransche regeering vereenigde zich Woensdag met het onmiddellijk aan de orde stellen van de iaterpellatie Goussot, betreffende het buiten vervol ging stellen van Rouvier. Goussot herinnert aan wat Rouvier gezegd heeft voor de enquête-commissie en in de couloirs. (Gemompel.) Rouvier ekeat zelf zekere sommen gelds te hebben ontvangen. Rouvier valt Goussot in de rede. Ik wil gaat Goussot voort dat Rouvier gedagvaard worde voor eens rechtbank van eer. Andrieux zegt hij nog zal nieuwe beschuldigingen tegen Rouvier inbrengen. (Ironisch ge lach.) Te midden van eene groote levendigheid, van woorden, geluiden en andere teekenen, zoowel vaa goed- als van afkeuring, vraagt Goussot, welke sanctie de Kamer aan den loop vaa zaken denkt te gevenhet laud ver oordeelt alle woorden vaa laf hei l en toegefelijkheid. Minister Bourgeois antwoordt. De BouUngisten maken hoe langer hoe meer leven. Maar Bourgeois zegt, dat hij zich wel verstaanbaar zal weteu te maken. De Kamer meende een staatkundig debat bij te wonenzy verneemt niets dan laster. (Iaterrrupties van de rech terzijde.) Laat de beleediger zich dan onmiddellijk wenden tct hem, dien hij op het oog heefl. Men heeft de regee ring gehoond. De Kamer moet daar door eene schitterende beslisriag verzet tegen aanteekeaea.Men komt nu ia verzet tege de beslissingen der justitie, die gehan deld heeft in volkomen vrijheid en on afhankelijkheid. Intusschen, de regee- ring heeft haar plicht gedaan. Mya ge weten zoo verklaart de minister verwijt mij niets. Eeue motie van Cavagnac, om over te gaaa tot de orde van den dag - motie, door de regecring aanvaard wordt aangenomen met 446 tegen stemmen. Voor dat de stemming over de motie- Cavaignac gehouden werd, reide deze dat ervoor goed een einde komen moet aan de achterbaksche interlopefinancieele politiek. Hij gispte het bestuur der Panama-maatschappij. De tot dusver verkregen uitkomsten zijn niet voldoende om de publieke opinie tevreden te stel len. Er zijn ook gedurende de verkie zingen van regeeringswege dingen gedaan die afkeuring verdienen. Spreker stelde de volgende motie voor: „De Kamer, be sloten de regeering te steunen in het te- gengaan vaa alle pogingen tot omkooping besloten alle praktijken van regeerings wege te beletten welke zij afkeurtgaat over tot de orde van den dag." langdurige toejuichingen). De minister-president Ribot vereeaigde zich met hetgeen Cavaigoac gezegd had. Wij kunnen niet voor de kiezers ver schijnen indien wij niet gezorgd hebben dat er recht is gedaan. De Kamer zal erkennen dat de regeering niets ver zuimd heeft om de gerechtigheid haren loop te doen nemen. Zij is bereid alle maatregelen te nemen die de Kamer verlangd. De minister verklaarde de motie-Cavaignac te aanvaarden. Deze motie werd aangenomen, nadat een voorstel om aan eene motie-Jaurèz den voorrang te geven, verworpen was, Er is een comité opgericht onder de leiding van Andrieux, dat den naam draagt van „Republikeinsch centraal comité voor de verdediging van de vrijheid der verkiezingen." Het gevolg van dezen vergadering is, dat minister Bourgeois zijn ontslag heeft .willen indienen, doch zijne vrien den hebben hem hiervan teruggehouden. Andrieux heeft aan een reporter ztjae verbazing te kennen gegeven dat Rouvier bniten vervolging is gesteld. Hij ver klaarde hem te zullen blijven beschul digen en te trachten hem met zijne medeplichtigen voor het hof van assises te doen verschijnen. De Kamer heeft bepaald datCavaig. nac's rede in alle gemeenten aangeplakt zal worden. Tengevolge van een gedu« rende de vergadering voorgekomen ge-' val, heeft Goussot getuigen aaa Denoia gezonden. Naar men verneemt zon het ministe rie bij de eerste gelegenheid aan de Kamer een votum van vertrouwen vragen. Gladstone moet besloten hebben, heden avond de sluiting van het deb.tt over het adres van antwoord voor te stellen, wanneer het nog niet atgeloopen ia. Men verwacht algemeen Maandag aan bieding vaa het Homerule-ontwerp. Het Lagerhuis heeft bij de voortge zette beraadslaging over het adres van antwoord een amendement van Collings, vragende voor maatregelen tot onder steuning der arbeidende klassen den voorrang boven het homerule-ontwerp, met 312 tegen 228 stemmen verworpen. Lord Cranborae, oudste zoon van lord Salisbury, is zonder verzet te Ro Chester, en de bekende gewezen fenian Davitt i3 op dezelfde te Noordoost Cork tot lid van het parlement geko< zen. De inschrijvingen voor spaansche schatkistbons bedragen 57 millioen pe setas. Er blijven nog 6 millioen over die niet ingeschreven zijn. De iullaansche afgevaardigde Grimaldi zal ia zijn Zaterdag in de Kamer te geven financieel overzicht aantoonen dat, dank zij dedoocde regeering genomen maat regelen, de staat3begrooting volkomen in evenwicht is. Na aanvankelijk de portefeuille van fiaanciöa te hebben geweigerd, heeft Escalante er in toegestemd ia het ar- gentijnscha ministerie zitting te nemen. De goevercementstroepen hebben een zeker aautal opstandelingen te Santa Fé gevangen genomen, die naar de stad gebracht, maar door [den goeverneur in vry held gesteld werden, nadat deze eeae redevoering tot hen gehouden had. Alle kolonisten in de provincie Santa Fé verzetten zich tegen de belasting, welke de oorzaak is van de tegenwoordige troebelen. Men heeft in Engeland uit gerekend, dat ais men de opbrengst van het personenvervoer op de spoor wegen deelt door het cijfer der bevol king, het quotient ongeveer 2 shillingea bedraagt. Vandaar een vereeniging die zich ten doel stelt vrij reizen voor ieder op alle spoorwegen, te verkrijgen door eea heffing van 2 shillings per hoofd 's j&ars. Dat er dan veel meer zal gereisd worden en geen waggons genoeg zullen zijn, schijnt niet in rekening te zyn gebracht. Volgens de „Gazette de V nise" is er een brief ontdekt, die door den italiaanschen minister Depretis aan den directeur van de bank te Milaan werd geschreven en die den volgenden inhoud heeft„Waarde Grillo, Onder geteekende, Augustin Depretis, verzoekt u hem voor een politiek doel 500,000 frs. te lecnen, die hy u terug zal gevea; hetzij door het overdragen vaa fondsen, hetzij door een krediet op de begroo ting, of op eenige andere wijze." Het wetsontwerp, bij het cngeleche Lagerhuis ingediend, tot rege ling van den verkoop vaa bniten landsch geslacht bepaalt, dat de groote handelaars in vreemd geslacht dit mefc groote letters boyen hun kantoor moeten aankondigen, terwijl de vleeschhouwerE buitenlaudsche vieeschsoorten dienover eenkomstig moeten etiketteerenover trediagen worden de eerste maal maakten luchtsprongen voor een applaudisseerend pabliek, om ondere menschen jaloersch te doen worden." //Ik zou dien Jeakles wel eens willen zien," zeide Wopping langs zyn neus weg. //Gy kunt my toch misschien zyn adres niet opgeven mynheer Warning De kostumier schudde het hoofd. //Dat kan ik niet, hoe gaarne ik het ook zou willen doen. Gy moet weten, dat Jeakles op een eerbiedigen afstand van my blyft met het oog op eene rekening, die hy nog by mij heeft staan. Het is inderdaad reeds jaren ge leden, dat ik hem hier heb gezien." z/Ik draag reeds zoo half het denkbeeld by mij hem op te zoe ken, en hem weer de lichtzyde van de fortuin te laten zien. Onder welken naam kondigde hy ook weer zyne voorstellingen aan? Ik zal dien opschryven, daar ik hem niet wil vergeten." Wopping haalde een kaartje en een potlood te voorschijn om het op te schryven. Do oude kostumier nam van eene met stof bedekte plank een lyvig boek met groote koperen hoeken en zware koperen knippen. z/In dit boek heb Ik den naam van iederen acteur en actrioe en de namen van alle gezelschappen, die ooit voor een cent waarde van my hebben betrokken", zeide hij, en liet zyn vioger langzaam glyden langs een kolom. //J's", //hier heb ik het: 'Jeakles' Lilli putters hippodrome'." Wopping noteerde het. z/En als gy werkelijk meent, dat Jeakles weer op nieuw ver. tooningen gaat geven, vergeet dan niet de oude, goed bekend staande zaak van Henry Warning. Ik verzeker u, dat ik voor hetzelfde geld beter goed verkoop en grootere keus heb dan iedere andere firma in de stad." z/Maar zoudt gy niet eenigszins weten, waar ik hem nu kan vinden //Neen volstrekt niet. Het laatst heb ik een jaar geleden van hem gehoord, toen hy ergens in het westen concerten gaf met medewerking van zyn vrouw en een half-broer, een kleurling, Blinden Tom geheeten. Waar hy nu echter is, kan ik u niet zeggen. Ik hoop maar dat gy hem kunt vinden en hem een wel daad bewyzen, want Jeakles is een goedhartige vent, ofschoon op het punt van zaken niet geheel te vertrouwen." ffIk zal hem wel vinden," zeide Wopping, //daar is geen twyfel aan. En nu wy toch zoeken zou ik gaarne willen, dat gy my een lijst gaaft van dergelyke gezelschappen, die nu nog bestaan." Warning raadpleegde weer zyn boek. z/Ik vind er geen een meer, dat nog bestaat", zeide hij ca een korte pauze. //Kinderen trekken niet meer zooveel publiek als vroeger. In de laatste vyftien jaar is de smaak der menschen verbazend veranderd. Ik geloof dan ook inderdaad dat Jeakles' kindergezelschap het laatste was, dat nog zaken deed en ten slotte moest hy het toch ook opgeven. Gij begrypt, dat het veel tyd en moeite kost om een kind zoover te oefenen, dat het be hoorlijk voor het publiek kan verschijnen, en bovendien meen ik, dat er tegenwoordig een zoogenaamd HBraaniteits Genootschap bestaat, dat zicb met dergelyke zaken bemoeit, zoodat een man er zyn kost niet meer mee kan ophalen door zulke kinder-gezel- schappen te doen optreden, terwyl men hem bovendien ieder oogenblik in zijn bsdryf kan lastig vallen." z/Ik geloof zeker, dat ik Jeakles wel zal vinden," zeide Wop ping en keerde zich om om te gaan. //Als ik iets ontdek, zal het u doen weten; gy kunt er van overtuigd zyn, dat wy u niel zullen vergeten." z/Als gy mijn zaak }maar {aanbeveelt mynheer, dat is allei wat ik van u vraag." z/Dat is goed," zeide de rechtsgeleerde, hartelyk lachende, //dat zal ik doen en nog meer zelfs." //Wat is nu uw oordeel vroeg Bellew, toen zij den winkel hadden verlaten. //Denkt gij in den winkel van den kostumier een spoor te hebben gevonden //Een rechtsgeleerde, Teddy, is een man, die nooit everyld eec gevolgtrekking maakt." //Juist, welnu ik ben geen rechtsgeleerde, zooals gy weet, maar toch wil ik u wel mededeeleD, wat ik er van denk. Ik ben zeer bang, dat Pollie ook onder dat kleine volkje by Jeakles behoorde, en als dat zoo is zoek dan maar niet naar haar afkomst." Wordt vervolgd,).

Haarlem's Dagblad | 1893 | | pagina 2